Jlietturc geihsdue lümtranl Tunnelbouw nü-remming van de woningbouw B. en K. wijzen de westelijke plannen toch weer af Dode en drie gewonden bij Kruiningen Nu tweeëndertig doden bij massamoord Kersen aan de dure kant 1 V VADERDAG Afsluiting binnensteden lang niet toegejuicht Stassen met „adviseur" naar Londens conferentie Bus reed bij halte in groep wachtenden op De Koningin en de paardevlieghay,enxan?lymöuth Is! if jfii ïtSB f* - BÜ VRIJDAG 14 JUNI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10980 Directie: F. D1KMEB Hoofdredacteur: Dr. Chef- W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT WIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantf Mtlrt H «beblcaes myo bert in Ugtieospoet Slagader van samenleving ZIE PAGINA 5 Minister Hofstra in Tweede Kamer: Interpellatie Posthumes liep uit op drie moties PRINS MET GOUDEN VIJL IN DEN BOSCH Een groot aantal Bosschenaren was op de been, toen Prins Bernhard om half elf gistermorgen een begin maakte met tijn werkbezoek aan Noord Brabant door tan te kloppen bij het stadhuis te Den Bosch. Een groot deel van dit bezoek was tan 'sHertogenbosch gewijd, waar de Prins o.m. een vijlenfabriek opende van Nicholson Nederland N.V. Met een gou den vijl zaagde de Prins een relais door, waardoor de verlichting en de machines ln werking werden gesteld. Daarna ver trok hij naar Oss. Een dode en twee z' betreuren by de bot! inenauto van dokter élrurg en Internist te de Algemene land. Dit gebeurde gi rgewonden zijn Suurenbroek. s met een auto- alsohappij Zee vond omstreeks (Van onze parlementaire redacteur.) TjE EERSTE RONDE IN HET TUNNELDEBAT, dat gisteren in de Tweede LJ Kamer n.a.v. een interpellatie van de heer Posthumus (soc.) is ge houden, heeft drie moties opgeleverd. Een voorstel van de heer Romme (kath. v.), waarin wordt gezegd, dat het rijk het overleg met de gemeente Amsterdam, onder leiding van een deskundige buitenstaander, zal moeten voortzetten maakt een goede kans om aangenomen te worden. Deze motie is n-1- mede-ondertekend door de A.R., C.H. en V.V.D. nlf acht op de rijksweg b(J Kruiningen hoogte van het kruispunt Oostdyk. Dc ibirurg kwam om het leven cn zijn vrouw twee kinderen werden gewond, van wie de vrouw en het kleinste kind zeer ernstig. De echtgenote van dokter Suurenbroek i met een gecompliceerde beenbreuk en en zware schedelbasisfractuur in het iekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de autobus, :omende uit de richting Goes, de auto van Ie chirurg, komende uit de richting Krab- «ndijke, naderde en ter hoogte van Oost- VOOR VERVOLG ZIE PAGINA 7 Prof. Romme gaat er in zijn voorstel van uit dat er drie tunnelverbindingen moeten komen, de Coen-, IJ- en Hemtun- nefl. De IJ-tunnel zal met financiële mede werking van het rijk tot stand moeten ko men, natuurlijk binnen het raai bestedingsbeperking. Als het rijk subsi dieert moet het ook de verantwoordelijk heid voor het IJ-tunnelplan kunnen dra gen. zo kan men in de zeer lange K.V.P.- motie lezen. Het nieuwe overleg zal dus hoofdzakelijk moeten gaan over de op stelling van het plan en over de kosten verdeling. De vele leden van het Amsterdamse ge meentebestuur, die op de gereserveerde tribune hadden plaats genomen, hebben gisteren beslist niet van het debat geno ten. Amsterdam kwam er niet zo goed af. Vooral niet toen de ministers Algei Hofstra ingingen op de financiële zijde deze moeilijke kwestie. De bewinds van verkeer en waterstaat zeide onderhoud met de Amsterdamse wet houder te hebben gezegd het redelijk te vinden, dat het rijk financieel steun leent bij de bouw van de IJ-tunnel. Daar bij heeft minister Algera echter het behoud gemaakt van die financiële moge lijkheden. Er werd overeengekomen, dat Amsterdam zich schriftelijk met sidievoorstel tot de minister zou wenden Deze aanvraag is november 1956 geko- „Ik stond er perplex van," zo zeide mr Algera. Want er werd 90'/» gevraagd var bedrag, dat in de aanvragen niet were genoemd, maar dat neerkwam op een be drag van ongeveer één miljard gulden Een bedrag, dat nodig was voor het ge heel van dc vcrkcersvoorzleningen in Amsterdam. Een aanvraag van die e: horbitante grootte had minister Algei niet kunnen vermoeden en het was hem dan ook niet mogelijk erop in te gaan heeft Amsterdam dan ook verzocht nieuwe aanvraag in overweging te nei Tunnels of huizen Minister Hofstra vond dat een subsidie van 90% wel het toppunt is, dat gevraagd kan worden. Hij verklaarde dat de rege ring, in deze tijd van bestedingsbeperking, geen lasten op zich mag nemen, die het budgettaire of financiële evenwicht zouden verstoren. Het herstel van dat evenwicht is een nationale zaak. Amsterdam zal zijn grootheid tonen, aldus de minister financiën, als hei zijn ei-gen belang plaatst tegen de aebtregrond van het nationale belang. Hij wees op de krappe kapitaal- Daarom is de kernvraag niet of de tun- Wraak van Algerijnen voor Franse maatregel? nclbouw wordt voortgezet langryker is: tunnelbouw of woningbouw. Elke gulden die voor de tunnelbouw wordl besteed wordt aan de woningbouw onttrok ken, aldus minister Holstra. Nu zou hel nog gaan als de vraag zou zijn: tunnels in Amsterdam of woningen in Amster dam. maar het gaaf om tunnels in de hoofdstad en woningen in Groningen, Maastricht of Den Helder. De woning bouw moet voorrang hebben. Blijft Amsterdam binnen het kader van de bestedingsbeperking als het de plan- toch uitvoert? Het had minister Hof stra verwonderd, dat 't hoodstedelijk ge meentebestuur met 'n groot gemak zijn in teringen met 26 min. kan beperken. Dat moeten dan kapitaalsuitgaven zijn ge- zeide hij. die geen prioriteit be hoorden te genieten Zij hadden in deze tijd bezuiniging reeds lang achterwege moeten blijven. Helaas beschikt de reg. gegevens waarmee kan worden aangetoond, dat Amsterdam de tunnelbouw op eigen houtje, binnen het raam van de bestedingsbeperking, kan voortzetten. Wat dit betreft heeft prof. Romme er geen twijfel over laten bestaan, dat onze hoofd- itad niet in staat is zelf de bouw van de IJ-tunne' te financieren. Zowel minister Algera en Hofstra verklaarden met na druk dat Amsterdam er van op aan kan. dat de „oude toestand weer integraal zal herleven", als de noodzaak van de be- ediiDgsbepeiklne tot het verleden be hoort was misschien beter bedoeld dan uitgedrukt, want terecht hoopten de heren Romme (kath. v.) zijn motie doelt daar op Posthumus (soc.) en Versteeg (a.r.) dat de situatie opgeklaard zal zijn op het moment, dat we financieel weer een beetje lucht hebben gekregen. De voorbereidin- 1 en het overleg waren vol gebreken, zeide de a.r. afgevaardigde. Als er geen bestedingsbeperking was, waren de moei lijkheden daarom toch naar voren geko- Laten we deze tijd gebruiken om elkaar te vinden en eenparig de schouder: onder het werk te zetten. Dan zijn we ir eder geval van de oude toestand af. Drie tunnels Het was voor Amsterdam wel heugend, dat minister Algera den heeft verklaard een voorstander te de bouw van de drie veelbespro ken tunnels. De subsidiëring is echter af hankelijk van de technische aanvaard baarheid der plannen. Hij hoopte dat Am sterdam bereid zou zijn allé aspecten, die deze tunnelbouw vastzitten, met het te bespreken. „Prestigeoverwegingen zijn uit de boze," zo zeide hij. Uit deze op merking sprak dus een geneigheid tot een hervatting van het overleg. De heer Pos thumus (soc.) had er trouwens reeds over geklaagd, dat het gemeenschappelijk tun- (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) De Fransen hebben de Algerijnse op- itandelingen opnieuw van een massa moord op hun eigen landgenoten beschul- éigd. Ditmaal zouden zwaargewapende re- ktllen op 30 mei bij het dorp Wagram h het zuidwesten 35 Mohammedanen heb- !kn vermoord en 20 verwond. De mannelijke bevolking van drie ge huchten was in een boerderij bijeen ge dreven. Daarna openden de rebellen het In de Betuwe was het gisteren slecht hersen eten. Bij de „kersenverkopingen °P het hout", op verschillende plaatsen ln de Betuwe gehouden, was de vraag name- belangrijk groter dan het aanbod. De "echtvorst had vooral bij de variëteiten Duitse en zwarte kersen grote schade ,Jngericht Een boomgaard van dit soort die het vorig jaar nog 3400 gulden op bracht, werd nu voor slechts 80 gulden verkocht. Hiertegenover stond, dat een boomgaard met kersen, die het vorig jaar 1200 gulden opbracht, nu voor 4400 gulden *erd afgemijnd. Gemiddeld werden voor de meikersen tot 70 cent per kilo op het hout be taald. Gezien de hoge kosten van het Plukken, keren, vervoer en sociale lasten, verwacht men. dat de kersen gemiddeld 1.35 tot 1.70 per kilo zullen gaan kos- fcn- De kans voor de pachters Iets ln deze **ctor te verdienen, is dit Jaar wel zeer tering. vuur. Er vielen 27 doden en 16 gewonden. Tien kilometer zuidelijker werden kort daarna acht mannen vermoord en vier verwond. Uit de Franse mededeling blijkt, dat ver scheidene slachtoffers bij de herverkave ling land hadden toegewezen gekregen van het Franse bestuur in Algerije. De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft gisteren besloten, pogingen te doen om een internationaal onderzoek naar de toestand in Algerije in gesteld te krijgen. Zij zal een beroep doen op secretaris-generaal Hammarskjöld. Volgens het Algerijnse „nationale be vrijdingsfront" zijn bij de onlusten van dinsdag in Algiers 61 Mohammedanen door de opgewonden Franse burgers ver moord. Hele gezinnen zouden verbrand zijn in woningen achter winkels, die in brand werden gestoken. Volgens de offi ciële Franse gegevens zijn slechts vijf Mohammedanen gedood.- - t Gemakkelijk heeft de Tweede Kamer het de ministers Algera en Hofstra niet gemaakt tijdens het befaamde tunneldebat. Het was dan ook geen wonder dat de publieke belangstelling groot was. Op de onderste foto ziet men tal van autoriteiten uit Amsterdam en de steden boven het IJ. scheerapparatendag SHAVER SHOP - Hogewoerd 78 OP DERTIENDE GEMEENTENCONGRES H (Van een onzer redacteuren) 'ET DERTIENDE internationale gemeentencongres in Den Haag heeft vanmorgen de verkeerscongesties in de binnensteden behandeld» Daarbij baseerde men zich op 24 nationale rapporten en op een algemeen rapport van dr. ing. M. E. Feuchtinger uit Ulm, een deskundige van inter nationale vermaardheid. mtion&le rapporten geven velerlei oplossingen, die sterk beïnvloed zün door de verkeers- en bevolkingsdichtheid en bet beschavingspeil ln bet betrokken land. Het algemene rapport overweegt twee mogelijkheden: gedeeltelijke af sluiting van de binnenstad of juist het ontsluiten daarvan door het aanleggen van nieuwe ring- of toevoerwegen. Zonder voorbehoud wordt voor het laatste alternatief gekozen. Gedeelte lijke afsluiting (bijvoorbeeld voor vrachtwagens gedurende bepaalde uren van de dag) in de binnensteden wordt algemeen toegejuicht. In vele landen, zoals België, Egypte en Groot-Brittannië, acht men de vervanging trams door bussen in de binnensteden nuttige bijdrage tot vermindering de verkeersdrukte. Vooral Amerikaanse rapporten willen door een verbeterd openbaar vervoer pogen, degenen die hun werk ln de binnenstad hebben, te bewe gen hun auto's thuis of tenminste uit de binnenstad te houden. Snelwegen (auto wegen zonder aangrenzende bebouwing zonder kruisingen) worden in vele lan den als uiterst waardevol aangemerkt. ^constructie van steden ten behoeve het verkeer heeft zich nog niet voor gedaan; meestal was het doel krotoprul- ming. Slechts Tokio overweegt een der- Ontwapeningsproblemen in Helsinki Plattelandsproblemen Vanmiddag heeft een andere werkgroep geluisterd naar een kort rapport over do ontwikkeling van het gemeenschapsleven op het platteland. Rapporteur was de heer A Eskola. directeur van de Finse vereni ging van plattelandsgemeenten te Hel sinki. De plattelandsgemeenten moeten betere levensvoorwaarden voor de bevol king scheppen en hun economische om standigheden verbeteren. Bovendien zal er voldaan moeten worden aan de veel omvattende behoeften van de gemeente- Regionaal bestuur hun bezoek aan Finland, een scherpe aanval gedaan op de houding der westelijke mogendheden in de ontwapeningskwestie. Tegelijkertijd brachten zij, zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden, een oud plan naar voren: vestiging van controleposten in Rusland, Amerika, Engeland en andere landen, indien dat het totstandkomen van een over eenkomst tot stopzetting van de kernproeven zou vergemakkelijken. De westelijke voorstellen voor toezicht op de ontwapening en de produktie van kernwapens, werden van de hand gewezen als „een camouflage van de plannen tot voortzetting van de bewapeningswedloop". Terwijl de ontwapeningsbesprekingen Londen weer zullen worden hervat, heb ben de Russische leiders dus duidelijk verstaan gegeven, niets voor de westerse plannen te voelen. Bovendien zijn de geheime besprekingen i Londen tussen de Amerikaanse afge vaardigde Harold Stassen en de Rus Zorin voorgoed achter de rug. De westelijke mogendheden hebben hierover hun ont stemming geuit en dit heeft tot gevolg gehad, dat minister Dulles aan Stassens delegatie een „adviseur" heeft toegevoegd. Deze adviseur, Julius Holmes, een van de meest ervaren diplomaten van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken, zal Stassen met raad en daad terzijde staan, maar hem tegelijkertijd voortdu rend de juiste koers wijzen en in het ga reel houden, aldus Amerikaanse woord voerders. De Finse taak De Russische leiders hebben in Hel sinki echter niet alleen de ontwapening naar voren gebracht. In hun afscheids woorden maakten zij duidelijk, dat de Sowjetunie Finland graag zal gebruiken als een wig, om de landen van noord- Europa uit het westelijk blok los te ma ken en in de richting van Finlands neu trale buitenlandse politiek te drijven. Sprekend over de Duitse hereniging herhaalde Kroesjtsjef weer eens het Rus sische standpunt, dat dit geheel een zaak van de Duitsers zelf is en de Sdwjetunie „haar neus niet in hun aangelegenheden zal steken". Journalisten vroegen Kroesjtsjef of hU niet eens een bezoek aan Amerika wilde brengen. „WU zullen de Verenigde Staten graag bezoeken: niemand heeft ons echter uit genodigd. We zün te trots om e*n uit nodiging te vragen", aldus de Rus. In Florida (V.S.) beeft i genomen met een regionaal bestui in de afgelopen maanden tot ontwikkeling is gekomen, zo vertelde de burgemeester van Nashville gistermiddag. Het nieuwe lichaam omvat 27 voorsteden met de stad Miami. De plaatselijke raden blijven, maar kunnen desgewenst bepaalde taken overdragen. Nederland mag njet praten over N.-Guinea Op de bosbouwconferentle van de F.A.O. te Bandoeng heeft de Indonesische delega tie protest aangetekend tegen de aanwe zigheid van de Nederlandse delegatie toen gedelageerde. mr. G. W. van Barne- veld Kooy rapport uitbracht over de bos bouw op Nleuw-Gninea. De Indonesiërs verklaarden, dat Indo nesië ddt gebied als onafschcidenlijk deel van de Indonesische republiek beschouwt. Da voorzitter van de vergadering ant woordde dat deze kwestie b uiten de be voegdheid van de F.A.O. bijeenkomst ligt, waarna de vergadering normaal werd voortgezet. i V7 Acht doden te Londen Mayflower bereikte TAF KONINGIN en de paardevlieg. Het zou een sprookje kunnen zijn. Maar beiden, de koningin en de paardevlieg, waren gisteren in leven den lijve aanwezig op dat echte sprookje, Trooping the Colour, een door de eeuwen geadeld gebruik op de officiële verjaardag van de Britse vorst te Londen. Koningin Elizabeth was gekleed ln een scharlaken-rode tuniek van de Guards en een marineblauwe rijrok. Op haar hoofd de driekantige hoed met 'n blauwe pluim de Irish Guards. De jonge vorstin be reed de kastanjebruine hengst Imperial, die voor de eerste maal deze eer te beurt viel. En toen kwam de paardevlieg, die TROOPING THE COLOUR rond het koninklijke hoofd zoemde en zeurde. Steeds dichterbij kwam hij en steed6 fanatieker werden zijn uitvallen Nochtans, de koningin negeerde hem en klemde dc handen nog wat steviger 01 teugels. De paardevlieg hield echter net zolang totdat de koningin haar ge- handschoende rechterhand uithaalde hem weg te meppen. Het lukte haar de eerste maal, maar eindelijk toch dween het zoem.end insect uit haar ge zichtsveld. De hoge officieren, die haar flankeer den, haalden verlicht adem. Ook ovet gelaat van koningin Elizabeth ging bijna onmerkbaar glimlachje van opluch ting. Na afloop van de parade klopte zij Imperial waarderend op de flanken, om dat hij zich zo prachtig had beheerst tij dens haar gevecht met de paardevlieg. De Mayflower II heeft gisteren haar eindpunt bereikt. Om vier uur roer het schip, gesleept door een marine)vaartuig en omringd door tal van plezierboten, met gesterken zeilen de haven van Plymouth binnen. Na 54 dagen was de negenduizend kilometer lange reis ten De Franse schepen mogen weer gebruik maken van het Suezkanaal. Dit Is gisteren door de regering bekendgemaakt. De be taling van de kanaalgelden zall geschieden n transferable sterlings knachtens een ivereenkomst tussen Frans* en Egyptl- iche banken in Zwitserland Frankrijk Is het laatste land, dat een einde maakt aan de boycot van bet Suezkanaal. Een Londense bus reed gistermiddag In Oxfordstreet in op een groep bU de bushalte wachtende mensen. De gevolgen aren verschrikkelijk. Vier mannen en er vrouwen werden gedood of stervend der de dubbeldekker vandaan gehaald. Twaalf personen werden gewond. Enkele ooggetuigen verklaarden, dat zij de buschauffeur over het stuurwiel zagen hangen toen het gevaarte pardoes de stoep op reed. De 63-jarige bestuur der meende, dat hij tijdelijk verblind moet zijn geweest. Hij is naar een ziekenhuds overgebracht. Politie en brandweer slaagden erin de steunende slachtoffers onder het voertuig uit te slepen, terwijl verpleegsters tien tallen voorbijgangers, die een zenuwschok opldepen, behandelden. In de drukke Ox fordstreet heerste een geweldige ver warring. Engelse scheepshouwpositie wordt ernstig bedreigd Engelands scheepbouwpositie wordt ernstig bedreigd door Japan en West- Duitsland. Dit zegt het jaarverslag van Lloyds register of shipping. Van 1,25 mil joen brt. de grootste stijging na de oorlog kwam viervijfde voor rekening van Japan en het restant voor West- Duitsland, Italië, Nederland, Noorwegen, Spanje en Joegoslavië. Van de traditio nele scheepsbouw! an den gaven alleen Engeland en Zweden een daling te zien. Op 2 Juli wordt Kroesjtsjef in Praag verwacht voor besprekingen met de Tsjechoslowaakse leiders. HET WEER IN EUROPA a 'Hu ZB Stockholm Kopenh. A'dam Luxemburg Pariji Bordeaux Berfijn Licht hew. zw. bew. licht bew. on bew. licht bew. half bew. re (ten zw. bew ONO 7 N 5 ONO 7 NO 7 NO 9 NNO 6 wind#til NW 5 W 2 ONO 4 21 0 24 0 20 0 23 0 24 0 21 0 21 0 22 0 23 0 19 1 23 44 23 0 «iürich Geoève Locarno zw. bew. goh. bew. zw. bew. lioht bew. NO 5 Z 3 ONO 2 NNW 5 19 0 21 0 25 0 Innsbruck Rome Alaccio licht bow. lioht bow. onbew. W 2 W 1 27 0 30 0 23 2.6 WEERBERICHT Opnieuw iets warmer '■Am De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanhoudend droog en over wegend zonnig met een ma tige tot vrij krachtige noord oostelijke wind. Opnieuw iets warmer. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 15 Juni 1.21 uur, onder 21 04 uur, maan aur, onder 7.35 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1