Verzorgd tuinconcert deed het verleden herleven Diag nose Film van Duitse gruwelen nu ook in Leiden te zien Volleyballend Leiden hield de jaarvergadering Weer 48 WD-flats aan de Burggravenlaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 13 JUNI 1957 Leidsch Politie Muziek Gezelschap Wijde ruimte hinderde klank slechts een weinig HET LEIDSCH POLITIE MUZIEK GEZELSCHAP heeft gisteravond, in Oud Hortuszicht een tuinconcert gegeven. Er werden voor deze ge legenheid zorgzaam gedrukte programma's uitgegeven, zodat men kon weten, dat het korps met dit optreden ernstig genomen wenste te worden. Zo'n besloten hof-van-de-oude-stempel als Oud Hortuszicht, kan die be geerde rustige aandacht ook wel zo goed als geheel garanderen. Wie niet van serieuze muziek houdt, loopt wel voorbij. Tuinconcerten schijnen wel bestemd, de eeuwen te verduren. Wat er overigens mocht veranderen, deze zomerse geneugten bléven en geslacht na geslacht beleefde er zijn rustige genoegens aan. Tuinconcerten in tuinen, plantsoenen, parken, dierentuinen, ze trokken vanouds hun eigen publiek, van versoheiden stand, ontwikkeling en eisen. Men beleefde er geen stormachtige vreugde noch daveren de sensaties. Ze waren een traktatie de stille genieters, voor wie de muziek door de natuur en de natuur door de ziek, een tale 6prak. Zoals vroeger Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Susanna, d v J de la Rie en A F Koet; Wilhelrmna Margaretha. d v H J Heijkoop en M E Ouwerkerk; Louise Hermina, d v J H A Schrammeijer en W Geertsma; Gabriël, z v J Kloos enSHW Mieremet; Heiltje Adriana, dvA van der Kloes en M C Kamsteeg; Anna Maria, d v J R Bloot en A Parlevliet; Jacqueline, d v A Broese van Groenou en A Snoeck; Antje Cornelia, d v R Varkevisser en J Hoek; Rudolf Jan, z v W Keuzenkamp en N Hubrechsen; Maaike Heiltje, d v P Marijt en M Hogewoning. GEHUWD: J Meel en P J Meertens. OVERLEDEN: C J J de Ridder, 31 J. echtgenote v M Luinge- J H van Klink, 44 j, man; P J Hofstede, 57 j. vrouw; E Marcelis, 78 j. man. Academische examens Geslaagd voor het doctoraal examen Ne derlands recht mej. G. M. H. Cox te Amersfoort en de heren M. de Clercq te Leiden en C. L. van Beijma bhoe Kingma te Den Haag. (VERVOLG VAN PAGINA 2) 1,7 ofwel met 0,5 per hoofd. Als gevolg van de invoering van de Alge mene Ouderdomswet komt deze stij ging ten goede aan één specifieke be volkingsgroep, en wel de ouden van dagen. Vergeleken met 1956 stijgen de bruto particuliere investeringen in vaste activa met ZVz pet., waarvan lVi iZ samenhangt met de uitbreiding van het aantal gereed gekomen wo ningen. Wat betreft de overheid: de netto materiële uitgaven, met inbegrip van lonen en salarissen, vertonen vergele ken met 1956 een daling met 5 Zo bezien, aldus merkt het rapport als terloops op, steekt de bijdrage van de overheid tot sanering van de positie der betalingsbalans gunstig af bij de offers, die ten aanzien van particuliere eonsumptie en investeringen worden gebracht. £)E PRODUKTIE zal volgens dit rap port in 1957 slechts met 1 stijgen. Deze geringe stijging van de produk- tie en de toeneming van onze beroeps bevolking zou een toeneming van de Ingeschreven arbeidsreserve met 20.000 man doen verwachten. Dan zou het jaargemiddelde stijgen tot 62.000. Er is echter nog altijd een overspannen arbeidsmarkt, zodat het gemiddelde voor 1957 stellig beneden het cijfer van 62.000 kan blijven. Van het regeringsprogram tot be perking van de bestedingen verwacht het rapport veel voor de monetaire positie van ons land. Toch zal de financiering van de (teruggebrachte) bestedingen nog een belangrijk schep pen van liquiditeit vereisen. Daarom kunnen alsnog op bepaalde punten leker financiële knelpunten ontstaan. £IE HIER in korte samenvatting het jongste, vandaag uitgekomen rap port van het Centraal Planbureau. Zo- tls opgemerkt: van de nieuwigheden loopt het niet over. Maat het stelt wel scherp de diagnose, de diagnose 7«n een situatie die èn van volk èn van overheid waakzaamheid, matig heid en ingetogenheid alsmede gezon de burgerzin verlangt. Op een enkel interessant punt uit het rapport willen we intussen In een volgend artikel nog wat nader terug- tuin, dat de tijd was achtergebleven, ware het niet. dat het programma, zoals ten tijde van onze vaderen geen enkele opera- potpourri vermeldde. Verder herinneren we ons vaag, dat een tuinconcert in vroegere jaren placht te worden begunstigd door aangenaam zomerweer. Of deze her innering betrouwbaar is. weten we niet recht. Bij een tuinconcert welt onwillekeurig de neiging op, het verleden te vergulden Maar gisteravond was het in elk geval koud. We hebben de gebruikelijke koffie dus binnen genoten. Concert zélf Over het concert zélf doen we deze keer geen lang verhaal. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, woonde het, in zijn kwaliteiten van beschermheer en hoofd van de politie, bij. Dick Andersons mannen zijn goede, vol- vaardige muzikanten. Hoe kan het ook an dere. onder zo'n dynamische door de mu ziek aangestoken dirigent. Anderson is een eenvoudige, beminnelijke politieman, maar wanneer hij zich achter zijn lesse naar in postuur zet, krijgt hij metee geest. En de vonken schieten op de n kanten over. Programma Omstrengeld door zes Amerikaanse marsen (van Sorisa, Safroni, Alford, Kelly), waren er drie 6uite'6 te beluiste ren: van Gustave de Roeck (Arlequin et Colombine), Julien Jourquin (Suite de Danses) en Grétry (uit Céphale et Procris).' Het werk van De Roeok, Frans georiën teerd. bleek origineel en kundig gebouwd; de stemmen doen niet voor elkaar in waarde onder: het zijn persoonlijkheden, door welk instrument ook tot leven ge roepen. Jourquin zocht het in het luchtige, het geestige. Het spel klonk in deze dansen bepaald knap, in de voordracht nu en dan op het geraffineerde af. Boedijns Ciaconna Antiqua is door de veel en handig schrijvende componist wat schraal bedeeld. Zelfs de goede uitvoering vermocht hieraan niets te verbeteren. Een conoert als dit, zo goed voorbereid en verzorgd, waarbij de wijde ruimte de klank maar weinig hinderde, i6 een wat bijzondere bespreking waard. Hetgeen we hierbij dan ook hebben gedaan. Joh. van Wolfswinkel. In de lommerrijke luwte van „Oud Hortuszicht" verklonken gisteravond de klankvolle tonen van het Politie-Muziekgezél- schap door de stille zomeravond. In vroeger jaren aldus lezen wij bij Bomans waren tuin concerten het trefpunt van de notabelen der stad. Op de zo mer-zaterdagavonden maakten de dames daar elkaar jaloers met nieuwe toiletjes en onder nemende jongelieden wisten, dat het hart van een meisje vlugger tot welwillendheid te bewegen was, wanneer het eerst een uur lang mars- en walsmu ziek had gedronken. Dat was vroeger en toen zou er geen enkel plaatsje onbezet zijn ge bleven in Oud Hortuszicht". Gisteravond wel maar toch was het gezellig in de zonwar- me tuin. De meisjes waren ook nu weer diep onder de indruk; wij een beetje weemoedig, om dat ook op dit terrein de ro mantiek een kwijnend bestaan leidt. Foto N. van der Horst Kindervriend De manier, waarop men het elkaar zo onaangenaam moge lijk kan maken, vond woens dagmiddag de conducteur van stadstram A 317, die omstreeks kwart voor drie uit Oegstgeest vertrok. Bij de Lijsterstraat stapte een jongetje van onge veer acht jaar in, gekleed als padvinderswelp. Toen de con ducteur hem z'n kaartje gaf, wist het kind niets anders dan tien gulden te geven met de opmerking „We hadden thuis niet anders." Heftig bellen van de conducteur volgde met de snauw „Ga eerst in de winkel hier wisselen." Waar niemand op de Rijnsburgerweg ooit een winkel vindt, zeker de jongen niet, die haastig wilde ver dwijnen. Enkele dames in de helemaal niet overvolle tram zochten snel een dub beltje, maar een heer had zijn kaart al gegeven,» waarin de „kindervriend" met de ver zuchting „Mij best dan" blijk baar met tegenzin een knip gaf. Diploma-uitreiking bij Leidse E.H.B.O. Als sluitstuk van het winterseizoen heeft de Leidse E.H.B.O. gisteravond in de re creatiezaal van de H.C.W. en N.E.M. de diploma's aan de geslaagde cursisten uit gereikt, welke plechtigheid omlijst werd oor een gezellig programma. Voorzitter L. H. Piek verwelkomde de anwezigen en dankte de directie van de H.C.W.-N.E.M. voor het beschikbaar stel- n van de zaal. Dokter H. J. Keegstra, een der twee do- ;nten dokter J G. Bazuin was ver hinderd aanwezig te zijn reikte ver- olgens met geestige toespraakjes de di ploma's uit. Hierna drong hij er bij de .afgestudeerden" op aan de oefenavon den te blijven bezoeken, opdat anders de 'erkregen kennis en vaardigheid spoedig veer zal verdwijnen. De heer J. C Maan Voogd Bergwerf dankte namens de cursisten de beide do- enten. alsmede mej. Voorzaat en de heren Van Brummelen, Doesburg, De Koning en Piek voor hun instructie, wat vergezeld ging van presentjes. Voorzitter Piek sloot hierna het officiële gedeelte van de avond het programma werd toevertrouwd het Cheerio Cabaret, dat o.l.v. de heer J de Graaf voor enkele gezellige uurtjes De geslaagden zijn: de dames K. G. Bos. J. W. v. Eijden, L. J. Piersma, A. G. Post- i-Ewijk/A. Tamis en C. J. W. Elsgeest. En de heren: J. Beekman, M. Batgem, A. J. Blansjaar, J. Cornelis, W. Dahman, H J. Devilee, J. Dijkstra, P. Eradus, D. Fasel, Homberg, C. v. Leeuwen, R. v. Looy, G. K. Martijn, L. Nieuwenhuins, A. On- vlee, C. D. den Os, H. C. Postma, T. v Rijnswou, G. Schalk, N. Stokkermans. J. C. Maan Voogd Bergwerf en A. Verbiest Leidse afdeling van Door de eeuwen Trouw Dinsdagavond werd in Leiden overge gaan tot de oprichting van een jongeren afdeling voor Ambon „Door de eeuwen trouw". Na de grote propaganda-avond op 23 mei in Den Burcht zijn er veel aanmeldingen binnengekomen en het blijkt dat veel jongelui zich voor de vraagstukken rond. deze moeilijke zaak Voorzitter J. Verheul zette het doel van ;n jongeren-afdeling uiteen en zei dat ït in de bedoeling ligt, voorlopig een maal in de drie of vier weken bij elkaar komen. Er werd ook een bestuur gekozen. Voor zitter werd de heer J. Verheul, penning meester de heer T. van Dijk en bestuurs lid de heer J. Roosendaal. Tot secretaris werd de heer J. Dijkstra, Thorbeckeetraat 34, benoemd. Aquariumhouders bekeken dia's De Leidse aquarium- en terra- riumhoudersvereniging De Natuur vriend heeft gisteravond in het ge bouw aan de Steenschuur haar maandelijkse bijeenkomst gehouden. Voorzitter W. Zwart wekte alle leden op hun beste krachten te geven aan de tentoonstelling, die binnenkort in de Hortus wordt gehouden. Na een vlotte afhandeling van de huis houdelijke zaken werden dia's vertoond, die een beeld gaven van de grote verschei denheid van vissen in de tropische en sub- tropisthe wateren. De aandacht bleef tot het eind toe gespannen, mede doordat aan de vertoning een wedstrijd was gekoppeld. Nadat de heer Zwart nadere toelichting had gegeven, werden de dia's nogmaals nu in sneller tempo geprojecteérd. De leden moesten toen de juiste namen van de vissen opschrijven. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Van der Werffpark, 8 uur: concert L. P. M. G. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden Veron, praatavond i.v.m. geofysisch jaar. VrUdag Zomerzorg, 2.30 uur: demonstratie met moderne blusmiddelen. Rapenburg 8, acht uur: afdeling Leiden- Oegstgeest Vereniging voor Internationale Rechtsorde, dr. A. A Kampman over „De Nederlanden in het Midden-Oosten in de 17de en 18de eeuw", na afloop jaarver gadering. Leidse Hout: internationaal militair atletiektoernooi. Zaterdag L.F.C.-terrein, 3.30 uur: jeugdmiddag ..Jeugd in Actie" ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de L.J.A. Oud-Hortuszicht, 2 tot 3 uur: start voor wandelmars afdeling Leiden Rode Kruis. Lakenhal, 4 uur: opening tentoonstel ling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lode- wijkskerk" door burgemeester jhr. F. H. van Kinschot. Stationsplein, 2 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, vertrek met bus voor excursie rondom Woubrugge (Wijde Aa). De Hofstee (HaagwcD. 3 uur: opening tentoonstelling „25 Jaer exlibris en gele genheidsgrafiek" door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Zaal Oosterkwartier, 2.30 tot'5.30 uur: feestmiddag adspiranten van gymnastiek vereniging Excelsior. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond speeltuinvereniging „Om de Doorbraak". Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit. 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici" Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober tentoonstelling .Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Universiteitsbibliotheek Rapenburg tol i met 15 juni: tentoonstelling over Lin- De Lakenhal, van 9 juni tot 8 Juli: Moderne kunst in Groningen. De Lakenhal, van 8 juni af: Shakespeare op het Engelse toneel. Nacht en Nevel heidense runetekens staken, zullen nooit gedacht hebben, dat hun amateurfilms over eigen misdaden nog eens tot een documentaire zouden worden verwerkt. Enerzijds is dat maar gelukkig ook, want nu kunnen we zien tot welk een waanzinnige moordpartij absolute staatsalmacht leidt. Deze week worden in het Casino aan de Hogewoerd speciale voor stellingen gegeven, waarvan de recette bestemd is voor het fonds voor de aankoop van het Anne-Frankhuis. Vijf-en-dertig minuten juist lang ge noeg voor de bezoeker ontrolt zich op het doek het geweldige drama van dl Duitse concentratiekampen. Negen mil joen mensen overleefden deze hel niet Hoe dat kwam, wordt duidelijk aan eer leder, die het Franse werk Nuit el Brouillard gaat zien. Alles is sober ge houden. Enkele stemmige maten muziek als inleiding, verder felle en striemende akkoorden bij overeenkomstige beelden. Ook de vertaler en spreker dr. E. van Vriesland zegt zonder stemverheffing zijn tekst. Ook de voorstelling zelf zal eenvoudig zijn. Er komen geen advertenties, wordt 's morgens om 11 uur begonnen zo elk uur, morgenochtend al. Zodra de voorstelling begint, zal geen enkele laat komer de beelden storen. Laatkomers wachten op de volgende voorstelling. Het is moeilijk te zeggen, wat er var alles overblijft na het zien van deze hui veringwekkende documentaire. Is het de grijns van de kampcommandant bij hon derden lijken? Zijn het de lachende S.S.- officieren bij de spoorwagons, die vol Joden worden dichtgemaakt? Is het Joods jongetje, dat nog wanhopig Wat speelgelegenheid betreft wordt toekomst met zorg tegemoet gezien De jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Volletbalbond gaf over het geheel een gezond beeld te zien. In zijn openingswoord wees voorzitter J. van Egmond erop, dat er veel reden voor vreugde is, maar dat de toekomst wat betreft de speelgelegenheid in Leiden met veel zorg door het bestuur wordt tegemoetgezien. De afdeling groeit nog steeds en voor het volgende jaar komen weer nieuwe verenigingen en vele nieuwe zestallen de Leidse competitie versterken. Dit brengt consequenties met zich en daar er reeds vorig jaar met de afwerking van de competitie moeilijk heden waren met het zalen tekort, zal volgend jaar een beroep moeten worden gedtan op allen om ernstige medewerking. De jaarverslagen gaven weinig atof tot discussie, zelfs die van de penningmees- niet. Uit dit financiële overzicht bleek duidelijk, dat de afdeling de moeilijk heden van het vorig jaar geheel te boven met een voordelig kassaldo de zaak kan afsluiten. In het jaarverslag de scheidsrechterscommissie kwam duidelijk naar voren, dat men op dit punt •t bijna onoverkomelijke moeilijkheden kampen heeft. Hier zal beslist veran dering in moeten komen en het bestuui dan ook met het voorstel, dat er ingeschreven team scheidsrechter moet leveren! Dat dit ige discussie van de vergadering uitlokte, is te begrijpen, maar bestuur Medailles Bij de uitreiking van de kampioens- medailles bleek dat bij de dames Or Groen 2 in de derde, Nw. Brunhilde 2 in het tweede en Prof. Wijk 1 in de e klas de erepalmen wegdroegen, terwijl dit bij de heren waren: De Vlam 1 in di vierde, L.D. 1 in de derde, K.V.C. 1 ln de tweede en HVL 2 in de eerste klas. Alger het dat het wimpeltoernooi dit Jaar met animo is verspeeld, en het verdient dus aanbeveling deze organisatie in de toe komst zo te handhaven. De bestuursverkiezing gaf aan, dat ae vergadering vertrouwen heeft in d« voorzitter en de penningmeester, de he ren Van Egmond en J. v. d. Blom. In de commissies waren slechts twee mutaties die op voordracht van het bestuur vlot werden aangevuld. Het voorstel tot wijziging van reglement inzake de invallersbepaling leverde wel stof voor een levendig ge sprek, maar na de uiteenzetting van ter de groene tafel kon de vergadering zich hiermee verenigen. De indeling vai de competitie heeft het afgelopen jaa veel kritiek ondervonden; de voorzitter v roej df vergadering dan ook, of zij an dere oplossingen zag om uit deze impasse te komen. Geadviseerd werd, een voor allen zo bevredigend mogelijke oplossing te vinden, waardoor de teams, die hier het meeste recht op hebben in een hogere Has kunnen uitkomen. Tot slot wees de voorzitter nog op hel défilé van alle Leidse sportverenigingen in verband met de Europese politievoet- bolkampioenschappcn in Leiden. Promoties te Leiden Gepromoveerd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Magnetische eigenschappen van enige chroomailuinen beneden 1° K" dhr. J. A Beun, geboren te Arnhem en thans wo- Gepromoveerd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift getiteld „De bichro- maatbeitsing van afgebeitst lipoid onder zocht met behulp van refle -ometrie" d F. J. M. Heslinga. geboren te Mag? (Ind.) en thans wonende te Den Haag D promotie geschiedde cum laude. hand uit de trein steekt, warfheer deze zich naar het land van Nacht en Nevel beweging zet? Of is het wellioht de hui vering, dat het zover met een mens komt, dat alle remmen wegvallen en hij een willoos werktuig van de duivel wordt? De filmkeuring heeft gemeend dé toe gang aan jongelui beneden de achttien jaar te ontzeggen. Daar zal wel reden geweest zijn. We kunnen begrijpen, dat de stapels alleen maar hoofden van m sen, die misschien voor 1942 nog bij ln de straat woonden, voor jongens meisjes te veel worden. De grote bulldo zer, die na de bevrijding zich een weg door duizenden uitgemergelde lijken baant om de toegang tot een deel van het kamp vrij te maken, zegt ons meer dan alle herdenkingstoespraken op een be vrijdingsdag. Toch zou het misschien wel goed z|jn als ook de jeugd van middelbare scholen de beelden zag. zy werd geboren toen dit al by na allemaal achter de rug was. Het zou nuttig zyn, de jeugd te laten zien, waartoe een mens, die alle norm over boord zet, komen kan. Een ieder echter, die meent de film geestelijk te kunnen verdragen, moet de ze documentaire van moord en vernieti ging gaan zien. Over de gasovens, de steengroeven, de stervenden en gestorve nen, de opzettelijke verminkingen en massale afslachting alles in authen tieke filmbeelden en foto-opnamen kan hij zich bezinnen op de grote genade dat het beestachtige, dat in elk mens leeft, bij hem in een stelsel van veemmoorden en vernietiging, niet tot ontplooiing is ge komen. Het zij ook een waarschuwing voor hen, die een oorlog als een succes zien of er ongewild naar streven, dat een nieuwe mensenvernietiging losbreekt. Het bezoek van de familie Engel in Leiden Het is alweer een jaar geleden, dat ds familie Engel uit Reutte-Tirol een tour nee maakte in Nederland en overal een enorme belangstelling ontmoette; het is ook wel iets bijzonders, dat in één gezin vader en moeder en kinderen zoveel mu ziekinstrumenten bespelen. Zij hopen, evenals vorig jaar, weer duizenden op hun tournee te kunnen laten genieten van hun mooie en vrolijke muziek. Ook Leiden heeft weer het voorrecht op deze tournee de familie Engel te zien; moest vorig jaar, omdat de grote stads- zaal niet beschikbaar was en de foyer voor de enorme belangstelling te klein was, de Zuiderkerk worden gekozen, thans komt de familie Engel op donder dag 20 juni in de grote Stadsgehoorzaal; het comité „Steun aan de Evangelische kerk in Tirol" verwacht, dat de zaal ge heel bezet zal zijn. Door deze tweede tournee hoopt de fa milie Engel weer een belangrijk bedrag bijeen te brengen om daarmede de af bouw van het kerkje in deze kleine pro testantse gemeente te verzekeren. Gaarne wekken wij dan ook onze lezers op. deze avond niet te verzuimen en bij te dragen voor dit belangrijke doel; voor het adres, waar toegangsbewijzen ver- krijbaar zijn, verwijzen wij naar de ad vertentie van woensdag 12 juni. Benoeming leerkrachten technische school Burgemeester en wethouders van Lei den stellen de raad voor. een viertal le- aan de gemeentelijke bedrijfstech- nische school tijdelijk te benoemen. Voor het vak schilderen wordt de heer J. J. Marcelis te Den Helder voorgesteld; metselen de heer W. Visser te Boven- karspel; voor houtbewerking de heer J. N. Driessen te Schiedam; voor metaalbe werking is een dubbeltal gemaakt met de heren A. Breedveld te Gouda en B. van Keulen te Rotterdam. VOOR UW DRUKWERK Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Prijzen gestegen tot maximaal dertigduizend gulden ISTERAVOND werd in De Turk een bijeenkomst gehouden van ad- spirantkopers van de nieuwe flats, die op initiatief van de V.V.D. in Leiden weer aan de Burggravenlaan zullen worden gebouwd. Zestig mo derne flats zijn gereed gekomen en nu is onlangs begonnen met de bouw van nog 48 van deze woningen. De animo voor deze huizen is groot; gister avond al was ongeveer de helft verkocht en het is zeker, dat na de uiteen zettingen van de directeur van Panagro, de heer G. Kalemink, en de heer D. van Eek, voorzitter van de bouwcommissie, er nog wel liefhebbers voor de andere flats gevonden zullen worden. Zoals gezegd, omvat het plan nu 48 ingen, verdeeld over twee vleugels, die i het verlengde liggen van de tegenwoor dige flats. Die aan de Moddermanstraat hebben, met uitzondering van de ui kamers bestaande hoekflats, alle vier trekken. Aan de Scholtenstraat worden afwisselend drie- en vierkamerflats ge- bouwd. De plannen zijn weer ontworpen door een Leidse architect, de heer P. W in Dam- De bouw wordt uitgevoerd door de a an nerm nesmaatschappij Panagro .V te Warmond. Ultdrukkeiyk willen architect, aanne- icr en vooral de bouwcommissie er de nadruk op gelegd zien, dat deze flats voor Ier, ongeacht zyn politieke overtuiging koop zyn. De Hulsvesting, die natuur- lijk het' laatste woord heeft, is hiervan op de hoogte en eventuele kopers worden einig moeilijkheden in de weg gelegd. De prijzen liggen iets hoger dan van de vorige flats, die op Initiatief van prof. dr. C. de Boer werden gebouwd. Koopsommen i nu variëren van 24.000 tot 30.000 gulden. Het ligt in de verwachting, dat volgend jaar april de gehele uitvoering voltooid zal zijn. De heer Kalemink, notaris J. C. van ck en de bouwcommissie-leden, de heren A. E. J. Modderman en D. van Eek, vertelden nog allerlei bijzonderhe den. Zo 16 er, indien gewenst, een ruime hypothecaire financiering (eerste hypo theek en eventueel een aanvullende twee de hypotheek). De sterke stijging van ar beidslonen en materialen heeft de koop- len erg beïnvloed. Uitvoering te in het zogenaamde onderhuis. Boven dien beschikken de flats van de tweeda verdieping over een eigen zolderkoffer, die bereikbaar is via een Vllezotrap. De tuinen worden afgeleverd met een laag teelaarde, terwijl de geprojecteerde "binnentuin, die verdiept is gelegen, wordt belegd met een grasmat. De paden worden met rode betontegels gesierd. Er zijn nog enkele ogenschijnlijk klei ne opmerkingen over de bouw. die echter, mede gezien de ervaring bij de eerste bouw, van groot belang zijn. Het metsel werk wordt uitgevoerd met rood-bruine gevelsteen en de daken zullen van rode verbeterde Hollandse pannen zijn. De vloeren bestaan uit Cusvellerelementen. De gemeenschappelijke toegangsdeuren worden vervaardigd van teakhout en voorzien van imitatiespiegelglas. Kamers De vloer van de woonkamer wordt af gewerkt met een es tri ch-deklaag met langs de wanden een houten spijkerrand voor het aanbrengen van een vaste vloer- bedekkig. In elke slaapkamer wordt een hangkast aangebracht. De keuken wordt een Bruynzeelcom- binatie, een dusgenaamde Montakeuken, twee wandkasten, aanrechtkasten en balkon met koienberging. De aanleg gas, elektra en water geschiedt vol gens de voorschriften van de plaats^ijke bedrijven. Al deze mededelingen waren gister avond voor de toekomstige bewoners erg interessant en ook de gegadigden, die kijkje op deze voorlichtings avond kwamen nemen, zullen het alles nog eens goed overwegen, want het zal In de toekomst moeilijk zijn op dit mooie punt van Leiden een dergelijke fraaie eigen bergruim- bewoning te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3