Nadere voorstellen voor bouw JLeidse universitaire woonwiik Meer slachtingen en keuringen gunstiger (nadelig) saldo Gespreksstof voor raad van Leiden Moderne Groningse schilders Shakespeare in Lakenhal en nieuwe leidsche courant 3 DINSDAG 11 JUNI 1957 Lening van drie miljoen gulden q ml. 7 7 77 C. bijdragen tot een oplossing van het wo- \Tehort aan gegadigden behoeft men niet te vrezen IET COLLEGE VAN B. EN W. heeft de raad van Leiden een nader voor stel gedaan met betrekking tot de totstandkoming van een woonwijk ter voorziening iii de huisvesting van de wetenschappelijke staf van de jjk9universiteit, op een terrein, begrensd door de Boerhaavelaan, de Van Swietenstraat en de Mariënpoelstraat. De raad heeft op 29 augustus 1955 lesloten tot onteigening van de bedoelde grond om de uitvoering mogelijk te maken van een bouwplan van 108 woningen. De grond is intussen in eigendom van de gemeente overgegaan en dient thans te worden verkocht jan de Stichting universitaire assistenten woonwijk, die het betrokken »mplex zal bouwen en exploiteren. Lag het aanvankelijk in de bedoeling •n complex van 108 woningen voor as- fistenten te bouwen namelijk 10 éénge- linswoningen en 98 flatwoningen m 2, 4 7 woonlagen, volgens een nader plan Bi het aantal woningen worden uitge breid tot 140. Het definitieve bouwplan, ontworpen door de heer E. F. Groosman Botterdam, bevat zowel ééngezins- als flatwoningen. In de flatbouw is een aantrekkelijke variatie aangebracht. Indeling Aan de Mariënpoelstraat zijn 10 éénge- inswoningen geprojecteerd, geschikt oor gezinnen van acht tot elf personen- Het hoge flatgebouw telt- zeven woonla gen. Hiervan bevatten zes woonlagen 42 woningen voor alleenstaanden. De 10 wo ningen van de zevende woonlaag zijn ge- at^ Khikt voor gezinnen van vijf tot zeven dj personen. Voor het blok, gelegen aan de Mariënpoelstraat, liggen een restaurant, crèche, een winkel en zeven boxen- gro- garages. Achter het blok, aan de zijde Boer haavelaan., komt een centrale wasserij, alsmede een winkel. Aan de Boerhaave- verrijst een flat met drie woonlagen, bevattende 54 woningen, geschikt voor gezinnen van vijf tot twaalf personen. Bij lit blok worden 12 garages gebouwd. Aan de Van Zwietenstraat is een flat ran vier woonlagen geprojecteerd, be vattende 24 woningen, gesohikt -voor ge- van vijf tot zeven personen. Hier bij komen drie garages. Bezuinigingen Aangezien de bouwkosten het college rij hoog voorkomen, zijn met de Stich ting universitaire assistenten woonwijk ampele besprekingen gevoerd, teneinde, in overleg met de aannemers Korswagen na te gaan, welke bezuinigingen louden kunnen worden aangebracht, om verlaging van de geraamde stich- jingskosten te komen. Men heeft daarbij tevens gestreefd naar ren oplossing van de moeilijkheden, die ontstonden ten aanzien van de hoogte de huurprijzen, in het bijzonder van de kleinste woningen, ervan uitgaande, dat de woningen zullen worden betrok ken door gegadigden uit de verschillende rangen van de wetenschappelijke staf de professoren. 1. en W. menen hierin te zijn geslaagd. Op basis van de thans geraamde stich- tingskosten zullen de huurprijzen varië- van 66 tot 225 per maand, de kos- wegens extra-voorzieningen niet in begrepen. Op deze laatste kosten zijn tal an bezuinigingen aangebracht,. Met de Stichting zijn B. en W. van ming, dat de hoogte van genoemde uren voor hen, die voor deze wonin- ;n in aanmerking komen, geen reden "kan zijn van het betrekken van de woningen af te zien. In verband met de hoogte van de huur prijzen hebben de raad enkele verzoeken bereikt, te weten een adres van zestig belanghebbenden uit alle rangen van de wetenschappelijke staf dd. 16 november 5, met het verzoek te willen bevorde- i, dat de plannen tot de bouw van een assistentenwoonwijk zouden worden aan- Schoolzaken in Leidse raad Het bestcur van de Vereniging vooi schoolkindervoeding en schoolkinderklc- ding heeft de raad verzocht voor 1957 een subsidie te verlenen van f 10.000 voor de verstrekking van kleding over dat jaar. De vereniging is ervan uitgegaan, dat ln 1957 ongeveer driehonderd kinderen voor verstrekking van kleding in aanmerking komen. Op grond van berichten van de hoofden van de openbare en van de be- besturen van de bijzondere lagere scho llen over 1957 echter vermoedelijk slechts 156 leerlingen vertrekking van kleding behoeven, waarvoor naar de me an B. en IV. een bedrag van f 6000 voldoende zal zijn. n W. hebben een pre-advies uitge bracht op het verzpek van een aantal ouders om tegemoetkoming in de kosten vervoer verbonden aan het bezoeken hun kinderen van de Mytylschool. De kosten bedragen naar raming f 1071 het tweede halfjaar van 1956 en f 2818 voor 1957 Met de aanschaffing van banken ten behoeve van de Gereformeerde school ïlo aan de Hooglandse Kerkgracht is f 2300 gemoeid. Het ligt in de bedoeling de aanschaf- ng van meubilair voor de r k school »or ulo aan 't Vrouwenkerkhof te sprei en over een periode van vier jaar. De kosten van aanschaffing in het eerste jaar bedragen naar schatting f 3907. Voor de aankoop vaii meubilair voor inrichting van twee houten hulplokalen bij de gemeentelijke h.b.s. voor meisjes is naar raming f 4340 nodig. Mejuffrouw G. M. Berends, onderwij zeres aan de openbare opleidingsschool voor gymnasium en h.b.s. aan de Lo- rentzkade, en de heer W. Blom, onderwij zer aan de openbare opleidingsscnool voor gymnasium en h.b.s. aan de Du Rieu- straat, hebben verzocht om ontslag uit hun betrekking wegens benoeming el ders. Mejuffrouw dra. M. L. W. Barön, lera res in de plant- en dierkunde aan de ge meentelijke h.b.s. voor meisjes met zes- jarige cursus en afdeling m.m.s., heeft verzocht met ingang van 1 september •957 a.s zodanig te worden benoemd volledige betrekking. B en W. geven de raad ter overweging dit verzoek i willigen. gepast aan de behoefte en mogelijkheden van degenen, voor wie deze woningen in de eerste plaats zijn bedoeld. Naar aanleiding van deze belangheb benden zouden de aanvankelijk veronderstelde huurprijzen, onmo gelijk kunnen worden opgebracht door het merendeel van de woning zoekenden onder de leden van de we tenschappelijke staf, namelijk-de as sistenten. Adressanten betogen, dat by een minder luxueuse uitvoering aanzieniyke besparingen kunnen worden verkregen. Verder is er een adres binnengekomen van de faculteit der geneeskunde van de rijksuniversiteit, dd. 20 november 1956. met het dringend verzoek al het moge-, lijke te doen de plannen, zoals die toen bestonden. doorgang te doen vinden, zon der het aanbrengen van versoberingen. Een voorlopig onderzoek had uitgewezen, dat de te verwachten huurprijzen niet te hoog zouden zijn. Het interfacultair bestuur van de ver eniging van leden van de wetenschappe lijke staf verklaarde bij zijn adres van 14 december '56. dat de totstandkoming van het flat-complex van groot belang is voor de Leidse academische wetenschap, wier belangen met een spoedige verwezelijking ervan ten zeerste zouden zijn gediend. Het bestuur verzocht ook een gedeelte van de woningen voor de stafleden te Rapport Tenslotte ontving men een adres de Stichting universitaire assistenten woonwijk, waarin zij het vertrouwen de hoop uitspreekt, dat de raad die be sluiten zal weten te nemen, die zullen ngprobleem, ook voor de toekom! de leden van de universitaire gemeen- sohap. De stichting deed dit met over legging van een rapport, op haar verzoek samengesteld door prof. dr. P B. Kreuk- Uit dit rapport blijkt onder meer. dat niet behoeft te worden gevreesd voor een aantal niet voldoende gegadigden voor de woonwijk en dat voor degenen, die om financiële redenen niet voor een woning in de woonwijk in aanmerking zullen ko men, een oplossing door opschuiving el ders in de stad kan worden gevonden. Het college is van mening, dat de woonwijk in alle opzichten zal vol doen aan de eisen, die een gemeen schap als de onderhavige aan haar behuizing stelt, waarbij als vaststaand naag worden aangenomen, dat deze gemeenschap bereid is daarvoor de nodige offers offers bezien in het licht van de huidige huurveilhoudin- gen te brengen. Wanneer de Stichting universitaire a6- sistentenwijk uitdrukkelijk van mening :s, dat deze woningen dan ook door een voldoende aantal woningbehoevende le den van de wetenschappelijke staf en door professoren zullen worden betrok ken behoeft er naar de mening van B. en W. gelet op het aanvaardbare huur- peil geen ernstig bezwaar te bestaan om de voor deze bouw nodige gelden van gemeentewege te verstrekken. Kosten De totale stichtingskosten zullen, na af trek van de rijkspremie, 4.447.000 be dragen. De stichting, die niet over geld middelen beschikt, heeft verzocht te be vorderen, dat haar een geldlening, onder verband van eerste hypotheek, tot ge noemd bedrag wordt verstrekt. In de raadsvergadering van 15 novem ber 1956 is besloten een lening tot een bedrag van 3.000.000 aan te gaan. tegen een rentevoet van 4V« pet. B en W. stel len thans voor onder dezelfde voorwaar den als waaronder de gemeente de lening destijds heeft aangegaan, deze som geld aan de stichting ter leen te geven. In afwachting van het geschikte mo ment om het restant ad 1.500.000 aan te trekken, zal dat gedeelte der stichtings kosten met kort geld moeten worden ge financierd. Ook het bedrag van de rijks premie ad ƒ573455 zal moeten worden gefinancierd tot het tijdstip, waarop dit ter beschikking wordt gesteld, namelijk na het gereedkomen van de bouw. Leids slachthuis in 1956 Uit het jaarverslag van het open bare slachthuis te Leiden blijkt, dat in 1956 687 meer slachtingen zijn verricht dan in 1955, toen aan het Leidse slachthuis 23.282 stuks vee werden geslacht. Van deze slachtin gen werden in 1956 186 stuks volle dig afgekeurd, hetgeen 39 stuks min der was dan in 1955. Het aantal kilo's vlees, dat ter keuring werd inge voerd, bedroeg 3.114.305 (in 1955: 2.959.654), waarvan 264.141 afkom stig was uit het buitenland (in 1955: 102.151). Bij 22 varkens en 78 biggen werd var kenspest aangetroffen en onder zeven kop pels schapen en lammeren constateerde men rotkreupel. Momenteel staan nog twee trekhonden ingeschreven, daar twee van de Vier eige naars die vorig jaar inschreven, hun hond een andere bestemming gaven. In de gemeenten Leiden en Oegstgeest met tezamen 95 slagers werden 1718 controlebezoeken afgelegd; tevens werden Feest bij meelfabriek De Sleutels Zaterdagavond gaf de personeelsver eniging „M.D.S." van de meelfabriek De Sleutels haar jaarlijkse feestavond in de foyer der Stadsgehoorzaal, nu ter gele genheid van de 23e verjaardag der ver eniging. De voorzitter, de heer J. C. Mattaar, opende deze feestavond met een hartelijk woord van welkom tot de leden, die in groten getale waren opge komen om deze verjaardag te vieren. In het bijzonder heette de beer Mattaar welkom ir. F. K. T. Beukema toe Water, directeur der onderneming, die verge zeld was van zijn echtgenote. De voorzitter gaf in zijn openings woord een kort overzicht van de gebeur tenissen in het verenigingsleven van het afgelopen jaar. Met enige gevoelvolle woorden herdacht hij de heer A. de Koster, oud-directeur van het bedrijf, alsmede de personeelsleden A. van Es, J. Bisschop, J. Regeer en L. J. van der Hulst. Er werden enige ogenblikken stilte in acht genomen te hunner nage dachtenis. Ditmaal was de verzorging van het programma opgedragen aan de toneel- en cabaretclub van de personeelsvereni ging van het departement van justitie te 's-Gravenhage onder leiding van de heer J. Jonker. Verschillende vrolijke voor drachten werden afgewisseld met zang van de „Close Harmony Singers" onder leiding van Joop Knies. De heer Joop Jonker praatte de prograr-manummers met een geestige conference aan elkaar. „M.D.S." kan op een geslaagde jaar- feestviering terugzien. Gemeentelijke aankopen De gemeente is te koop aangeboden de woning Middleetegracht 34. B. en W. achten het bezit van dit perceel, dat aan sluit op een complex gemeente-eigen dommen, voor de gemeente van belang. De koopprijs bedraagt 2600. Voorts kaD men in he\ bezit komen van enkele per celen weiland, gelegen nabij de Hoge Morsweg. tezamen groot 1.76.7.0 ha f 2 per vierkante meter. De te koop aangeboden gronden zijn nodig stadsuitbreiding. De gronden worden pachtvrij opgeleverd. 1043 controles gehouden bij vleeswarenver- kopers, restaurants, automatieken enz. Bij deze inspecties werden 511 kg vlees en 471 kg vleeswaren wegens bederf en 55 kg vleeswaren wegen ondeugdelijkheid in be slag genomen. Voorts werd 396 kg vlees, dat niet ter invoerkeuring was aangebo den, in beslag genomen. In een automatiekbedrijf werd 51 kg kalfsvlees aangetroffen, afkomstig van frauduleuze slachtingen. De balans laat een gunstiger beeld zien dan vorig jaar. De telling sluit met een nadelig exploitatiesaldo van 2.097,69 op 431.507,42; in 1955 was het nadelig saldo bij een eindtelling van 418.981,33 groot 76.441,92. (Xdiyle^JL. - Jl<xwd /w Zo otinZZ oéaZ ZuZ /husiJtfZ X* £xov /youxxwx AZO/ /VA&Z jLe&Z ttw t/fro* cu. /yyi4 tlst/j&ZovU, oO Zt AVOSXHW, ZcZ Z-vf Zü/Zvow cZocC J? ZoowZ Zc ZlZ ■iy jt<w IA/ *- I/ZAAZ IA, AZoi* />njZ JbuZZuVodsA, - ioOs&Of* faUZtsorjL Avt&AAsOA&hwC ts) ja Ovro tswJhroZjtio/ aneZto, f. jo Jy Gronheid V/H fy flcjvjit iïcrösisrroOuiZZ /8 Maandagmiddag om twee uur komt de gemeenteraad van Leiden in openbai vergadering bUeen. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: benoeming lerares in de plant- en dier kunde aan de gemeentelijke h.b.s. voor meisjes met 6-iarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool; benoeming v; een lid van het bestuur van de vereni ging tot bevordering van de bouw werkmanswoningen; voorstel inzake het verlenen van ontslag aan twee leerkrach ten bij het openbaar lager onderwijs; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanschaffen meubilair voor de Inrichting van twee houten hulplokalen bij de gemeentelijke h.b.s. voor meisjes met 6-jarige cursus er afdeling middelbare meisjesschool; pre advies op het verzoek van het bestuur van de stichting room-katholieko scho len om medewerking voor het aanschaf fen van meubilair ten behoeve va: school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Vrouwenkerkhof; preadvie het verzoek van het bestuur vai geref. schoolvereniging om medewerking voor het aanschafte n van twintig ban ken ten behoeve van de school voor gebreid lager onderwijs aan de Hoog landse Kerkgracht; voorstel tot het 1957 beschikbaar stellen van gelden ter gedeeltelijke dekking van de kosten een schoolrijpheidsonderzoek. in te stel len op de o.l. school aan de Ha' straat; preadvies op het verzoek van aantal inwoners om tegemoetkoming in de kosten van vervoer, verbonden aan het bezoeken van de Mytylschool te Lei den door hun kinderen; voorstel Inzake beschikbaar stellen van gelden voor verstrekken van kleding aan schoolgaan de kinderen voor 1957; voorstel inzake Meer dan honderd stukken Beide exposities in pedagogisch en kunsthistorisch opzicht van groot belang DE MODELLEN, afbeeldingen, foto's en documenten, samen de Shake- speare-tentoonstelling vormend, staan en liggen, wat verlaat door het oponthoud in Antwerpen, thans in één van de Lakenhal-zalen, syste matisch, overzichtelijk en in prettige afwisseling uitgestald. Voor een ge zelschap van genodigden, onder wie vertegenwoordigers van het Leids Academisch Kunstcentrum en onderwijsinstellingen, spraken, ter oriën tering, de heren J. N. van Wessem, directeur van het museum, en H. Paget en Ronald Crichton, resp. vertegenwoordiger in Nederland en hoofd van de documentaire afdeling van het British Council (Londen). Dr. J. M. Roosensehoon, chef van de af deling onderwijs, bekende in zijn dank woord, de Britten om het historische be zit van een figuur als Shakespeare te be nijden. Zijn dramatis personae spreken de mens van onze tijd nog volkomen aan en zijn uit het spraakgebruik zelfs niet meer weg te denken. Ook ten opzichte van de heren prof. dr. A. G. H. Bachrach, hoog leraar in de Engelse taal en letterkunde, en Jos. de Gruyter, directeur van het Groningse 'museum, toonde hij zich erken- SCH00LARTIKELEN Demmenie Haarlemmerstroat169 Hervormde ziekendag in Staalwijk wordt door N.C.R.V. opgenomen De Hervormde wijkgemeente „Staal wijk" houdt op vrijdag 21 juni aanstaande haar vierde ziekendag. Op deze dag wor den zieken, invaliden en bejaarden, die aan huis gebonden zijn, uit hun dage lijkse milieu naar het kerkelijke wijkcen trum gebracht om daar in gemeenschap met anderen te worden gesterkt in het geloof in die Heer, Wiens hart in de Leiden krijgt lening van f3.077.700 De Bank heeft de gei >r Nederlandse Gemeenten :nte Leiden een geldlening een bedrag van f 3.077.700 honderd procent, pet., halfjaariyks te voldoen af te lossen in ongeveer geiyke jaariykse termijnen gedurende dertig Jaar. Het leningsbedrag zal in zeven termij nen beschikbaar worden gesteld en wel zodanig, dat 37% procent van de lening wordt opgenomen in 1957 en 62% procent in 1958. Hiervoor is een bereidstellings- provisie verschuldigd van twee procent van de in 1957 op te nemen bedragen en van 2% procent van de in 1958 beschik baar komende termijnen, alsmede "fe procent voor de kosten van de bank. Extra-aflossing is gedurende de gehele looptijd niet toegestaan. Apparato, 10 jaar, gaf feestavond Zaterdagavond zette de personeelsver eniging Apparato van de Leidse Appara- tenfabriek de feestelijkheden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan voort met een feestelijke bijeenkomst in het Anto- niusclubhuis aan de Mare. Voorzitter P. Spierings opende met een woord van welkom waarna de heer I. de Wolf na mens de leden hem een nieuwe voorzit tershamer aanbood. Het programma werd verzorgd door het Residentiecabaret Mozaïek onder het motto „Eens even neuzen". Het dient ge zegd, dat alle medewerkenden er in ruime mate toe hebben bijgedragen, dat de mensen van Apparato een prettige avond hebben gehad. Het muzikale gedeelte van de avond werd eveneens goed ver confrontatie met de ziekte en het gebrek in het bijzonder bewogen was. 's Morgens wordt in het wijkgebouw aan de Herenstraat het heilig avondmaal gevierd. Aan het begin van de middag is :en gemeenschappelijke maaltijd en daarna volgt de middagrust. De dag ein digt met een dagsluiting. Via het blad voor predikanten, ouderlin gen en andere Gemeentewerkers Woord en Dienst heeft de Ned. Chr. Radio-Ver eniging kennis genomen van het bestaan van deze ziekendag. Op verzoek van de redactie van dit blad schreef de wijk- predikant, ds. Kloek, er namelijk een arti- over. Het gevolg van een contact tus- de N.C.R.V. en de kerkeraad van de wijkgemeente „Staalwijk" is nu, dat deze omroepvereniging op 21 juni opnamen van de ziekendag zal maken voor uitzending op een later tijdstip in de rubriek voor zieken „Onder de hoogtezon". Feestavond kraamcentrum Het Groene Kruis Het kraamcentrum van Het Groene Kruis te Leiden vierde een feest mede ter gelegenheid van het feit, dat de da mes Jo van der Meij, Cobi Stouten en Tiny de Zwijger het feit herdachten, dat ze tien jaar geleden hun diploma als kraamverzorgster behaalden Mevrouw KapaanFilippo slaagde voor haar di ploma. De voorzitter, burgemeester Van Diepeningen van Leiderdorp, over handigde de jubilerende dames een boek werk en een enveloppe met inhoud. De collega's boden bloemen aan aan leiding en jubilerenden. De andere kraamverzorgsters hadden al maanden tevoren gewerkt aan een on derhoudend programma. Vooral de hoe- denshow viel in de smaak. De tractatie ontbrak niet. Een pianist zorgde voor de muzikale omlijsting. Deze avond getuig de van de zeer goede verstandhouding tussen bestuur, leiding en personeel. Bestiuirftvacature Het bestuur van' de vereniging tot be vordering van de bouw van werkmans woningen heeft ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer mr. P. A. van Toorenburg, de volgende aanbeveling bij de raad \an Leiden ingediend: 1. mr. D J. Gorter., 2. mr. H. Burgersdijk. telijk. Prof. Bachrach gaf zich veel moeite bij de voorbereiding van de Shakespeare- expositie, Jos. de Gruyter bij die van de moderne Groninger schilders. Maar deze laatste vallen onder een ander chapiter, Beide tentoonstellingen zijn, elk voor zich, in kunsthistorisch en ook in pedagogisch opzicht van groot belang. Onze toneel medewerker zal over de eerste zeker nog een gedetailleerd overzicht schrijven. Wij zullen trachten het over de Groningers te doen. Het beoordelen van eigentijdse, althans zeer recente schilderkunst is geen gemak kelijke taak. Men loopt daarbij de kans, öf te abstract óf te persoonlijk te worden. In het eerste geval dreigt het gevaar van onverstaanbaarheid, in het tweede dat van oneerlijkheid tegenover de bedoelin gen van de kunstenaar. Algemene esthe tische normen kunnen meestal bezwaar lijk worden gehanteerd, voornamelijk om dat de beschouwer tegenover deze kunst geen voldoende afstand kan nemen. Een kritiek moet dus wel voor een zeer be langrijk deel bestaan in het weergeven van de indruk, die het werk op de criticus jiersoonlijk maakt. Het ene doek zal hem dan veel sterker aanspreken en zelfs in nerlijk beroeren dan het andere; hij zal de neiging tot prijzen en afwijzen in zich voe len opkomen, ofschoon hij zich bewust is, daaraan niet dan na langdurige beschou wing te mogen toegeven. Voor een andere beoordelaar kunnen de verhoudingen mis schien weer geheel anders liggen. Boven dien, al zou een werk zo goed als unaniem worden veroordeeld, wie zal zeggen, dat het halvi esthetisch voortreffelijk zal worden aan vaard? Uit deze onvaste, roerige over gangstijd kan immers een geheel nieuwe kunstbeschouwing tot geldigheid komen. Medewerking Op deze tentoonstelling wordt men ge confronteerd met meer dan honderd schil derstukken, etsen en tekeningen van kunstenaars uit het Groningse land, het land van de felle contrasten, nuchterheid, het zware levensritme en de tongval, die, naar het woord van de dichter Hendrik de Vries, „herinnert aan overmatig pedaal- gebruik bij een pianoforte". Van 1918 af, toen de Groningse kunstkring ,,De Ploeg" werd opgericht, is uit dit land onder de „wolkenluchten, voortgedreven door de stage, krachtige wind van de Waddenzee' dit land van de „zelfbewuste, rechtlijnige dorpshuizen, machtige boerderijen wilde koren- en koolzaadvelden" een heel eigen kunst voortgekomen. Zó zegt T. .1. E. M. de Wilde het in de inleiding van het met abstracte kladders verluchte, wegwijs makende programma. Het heeft lang geduurd, eer het werk van deze schilders de Groningse grenzen overschreed en de grote reis naar „Holland" aandurfde. Maar dank zij de medewerking van vele particulieren-bezitters, enkele schil ders zélf en niet in het minst die van de heer Jos. de Gruyter, die uit zijn museum ervoor afstond is een ver zameling gevormd, bestemd om ook andere gebieden van Nederland met de Groningse picturale kunst te doen kennismaken. Na Venlo en Breda gewerd thans Leiden dit voorrecht. Zij, die in de schilderkunst belang stellen, een open oog en een ontvan kelijke ziel voor de nieuwe uitdruk king van ideeën en gevoelens bezit ten en getroffen worden door verhou dingen van vorm en kleur, zullen zichtig gestemd. Zo niet gemakkelijk van dit Groningse werk kunnen losmaken. Misschien niet reeds bij de eerste aanblik, maar dan toch bij nadere beschouwingen worden vele van deze doeken spre kendOok wie de vorm of de kleuren- groepering, waarin de mededeling is vervat, in een aantal gevallen primi tief, lelijk of barbaars mocht vinden, zal deze expressieve werking niet kunnen ontkennen. pressionism e Er zijn onder deze schilders expressio- nisten-door-alles-heen, die om geen her kenbaarheid, luciditeit en evenwicht maalden, maar vlammende kleurvlakten, felle strepen op het doek wierpen. Ande ren hielden het verband met de werke lijkheid, of zoals zij die zagen. Dat zijn de naturalisten, die geboeid door de Groning se mens, deze voorstelden, zoals hij ovei zijn vette, bonkerige land gaat. er mei lichaam en geest deel van uitmakend. De abstracten, de schilders van de vlak ken en stippen, de expressionisten van de tweede dimensie, ontbreken in Groningen niet. Men vindt er voorbeelden van in het werk van Wobbe Alkema, die zich in la tere jaren uit „De Ploeg" terugtrok, om dat hij zich er niet meer in thuis gevoelde. Drie „Composities" uit de allerlaatste tijd getuigen van de behoefte, zijn medede lingen in strenge vorm rechtstreeks, bui ten de werkelijkheid om, over te brengen. De nu reeds twee en zeventigjarige Jan Altink heeft vooral het Groningse land schap lief. Uit zijn „Koopvrouw op land weg" en „Dijk langs het Reitdiep" (1925, 1927) spreekt reeds de mildheid van en ook de vodfkeur voor de sfeer boven de bewuste stilering. Zijn groei naar gevoelig naturalisme schijnt in „Bos met vijver" voltrokken. Siep van den Berg (geb. 1913). als huis- sohilder begonnen, kreeg zijn opleiding bij Altink. Hij wendde zich juist van het na turalisme af, verwierp het creëren van sfeer en zocht zijn ideaal in stilering door meetkundige figuren. Zijn „Vogels" (1955), een vrij omvangrijk doek, moet men dus niet als een abstract werk zien, al gevoel den wij persoonlijk geen behoefte aan deze „programmatische" toelichting bij dit werk, dat ons in menig opzicht boeide. Mevrouw Fie van den Berg-Wcrkman is vertegenwoordigd met een „Kinderpor tretje" en „Tulpen" (resp. in Siberisch krijt en O.l. inkt en penseel). Deze ree werken, met persoonlijk cachet, spreken de bedoeling van de kunstenares voldoen de uit, vooral als men weet, dat zij aan Groningse kinderen les geeft in „vrije expressie". Een zoeker naar onontgonnen gebieden der uitdrukking was de vader van me vrouw Van den Berg, de vlak voor de be vrijding door de Duitsers gefusilleerde Hendrik Nicolaas Werkman. Deze veel zijdige kunstenaar was, behalve dat ook drukker en typograaf. Zijn experimen teerzucht uitte zich, onder meer, in he „schilderen" door middel van zetmateriaal en drukkersrol. Een fijne geest, met eer enorme fantasie en voorname uitbeel dingskracht, bezat deze kunstenaar. Jam mer dat welhaast de helft van zijn verbrand is. Wat men hier van hem ziet, is sterk afwisselend van genre en aspect. We noemen zijn „Blauw en goudbruin paard", één van de schoonste stukken de gehele expositie (1937), de mooi belijnde en expressieve „Voerman" (1923), het boeiende kleuren gerealiseerde „Stilleven met radijsjes" (1932). Bijna ongeloofwaar dig hangt naast „Voerman" het (uit het- zelfde jaar afkomstige) vertrokken, rom melige „Stadsgezicht met sneeuw". Jan Wiegers, oprichter van „De Ploeg" door de Duitser Kirchner geïnspireerd er op gang gebracht, schilderde aanvankelijk sterk sensitief, zoals zijn realistische, bijna vermakelijke „Intérieur bohémien" de twee halfbeschonken, versufte drinkers en de tot groteske afmetingen uitgegroei de dansers aantoont. Zijn laatste werken („Ameland" en „Winsumerweg") bewijzen nog sterk gegroeide zelfver vermogen tot overtuigende Griezelig Enkele kunstenaars moeten we, omdat ze onbelangrijk zijn, maar vanwege de ons toebedeelde ruimte, stilzwijgend voorbijgaan. Eerlijk gezegd hebben ons dc verwarde kleurensproeiing, de vervagen de, vervloeiende lijnen, de bizarre figuren Jacob Gerard Hansen niet aandach-L i enkele kerk als het beechikbaar stellen van gelden voor het maken van een staantribune op het gemeentelijk sportterrein aan de Haar lemmerweg; voorstel om te bepalen, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan en een herziening van het uitbreidings plan. vastgesteld bij raadsbesluit van 6 november 1933, zoals dit sedert is gewij zigd. wordt voorbereid, één en ander met betrekking tot het gebied, begrensd door de Hoge Rijndijk, de Zijlsingel, de Lage Rijndijk en het Rijn-Schiekanaal; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van terreinen, de aanleg van een gedeelte weg en de aanleg van een speelplaats, één en ander in plan Noord VI; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gel den voor het ophogen vin terreinen, ge legen in de Bo6- en Gasthuispolder, de Marcdijksepoldor en de Stadspolder; voorstel inzake het aankopen van de wo ning Middelstegrach/t 34; voorstel inzake het aankopen van gronden, gelegen nabij de Hoge Morsweg: herstemming over het voorstel van de heer J. van Iterson. luidende: „Ondergestekende stelt voor, dat uit het ontwerp-besluit no. 158 wordt gelicht 8e onteigening van het gedeelte van het kadastrale perceel sectie Q, no. 489 (jo. 6-van het grondplan, groot 3.03 are; voorstel tot voorlopig goedkeuren van een plan tot onteigening van eigen dommen. die zijn gelegen in de Meerbur gerpolder en begrepen in het goedge keurde uitbreidingsplan ..Leiden—Meer burgerpolder"; voorstel tot het wijzigen van de begrotingen van de gemeente en van enige takken van dienst voor de dienstjaren 1956 en 1957; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de vernieuwing van een stoomafstands- leiding op het terrein van de inrichtin gen Endegeest c.a.; voorstel inzake be- oerking van de uitbetaling van ten laste van de gemeente komende pensioenen, alsmede verhoging van die pensioenen met een algemene toeslag, één en ander in verband met de inwerkingtreding van de algemene ouderdomswet. Excursie Vola naar Hooglandse kerk Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan organiseerde de V.O. L.A. een excursie naar de Hooglandse kerk. Ongeveer vijftig deelnemers verzamelden zioh zaterdagmiddag op het plein voor de kerk voor e^n tocht door het gebouw en over de steigers. De architect, de heer P. v. d. Sterre, leidde de excursie en vertelde iets over de kerk. Deze ligt op de punt van een weard- eiland, waarop ook de Burcht is gelegen. Om de Burcht vormde zich een kleine nederzetting en langzamerhand werd de behoefte gevoeld aan een kerkje. In 1314 begon men met de bouw. Eerst was de kerk een appendix van de kerk in Leiderdorp; spoedig werd ze een parochie en iets later een kapittelkerk. In het ein de van de vijftiende eeuw begon men me* de bouw van een grote kerk. De heer Van der Sterre lie* de vorm van het bouwwerk zien en maakte de aan wezigen er opmerkzaam op, dat de bouw niet voltooid is. Voorts werd nagegaan welke material en werden verwerkt en be werkt. Na de tocht door het gebouw werd ln twee groepen een beklimming van de stei gers ondernomen. De deelnemers bekeken wat reed6 is gerestaureerd en wat nog gedaan moet wórden. Restauratie gegund 'Het architectenbureau ir. H. A. van Oerle en J. Schrama te Leiden en de architect M. J. J. van Beveren te Middelburg hebben namens het be stuur vam de Bibliotheca Thysiana de restauratie van de Thysius-bibldo- theek op de hoek van het Rapenburg de Groenhazengracht na onder handse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver, K. Burgy te gtigeest, voor een bedrag van 52.239. Botsing Sophiastraat- Julianastraat Zaterdagavond omstreeks acht uur ver leende de 22-jarige motorrijder D. O. op het kruispunt SophiastraatJulianastraat geen voorrang aan een personenauto. Het gevolg was een botsing, waarbij de motor rijder zodanig gewond werd dat hij met een schedelbasisfractuur naar het acade misch ziekenhuis moest worden vervoerd. Prinses-Irene-school Vermeld dient nog te worden, dat de Hervormde Prinses Ireneschool aan de Van Vollenhovenkade vrijdagavond bij de Avondvierdaagse als wandelgroep het eerst binnenkwam. Deze groep bestond uit achttien leerlingen en stond onder lei ding van de heer B. J. de Klerk. Baldadigheid in Leidse Hout In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de Leidse Hout bijna alle banken om vergegooid. een open van buiten nog gave ruïne, een geheel Stitswerd te verbeelden (de rest moet men uit de klcurenwarreling raden), lijkt ons op het griezelige af. Wat de „Huisschilder" teweeg brengt, is trouwen» voor ons evenmin acceptabel. De „Bloeien de elzeboom" demonstreert echter een uit bundige kleurenweelde, die men wel, on danks alles, moet bewonderen. Van Jan G. Jordens hebben we het scherp geprofileerde „Coosje" (1924) en het geheel anders geconcipieerde „Vos bergen", met de prachtige, warme kleu- rencompositie, met vreugde bekeken. Jor dens latere werken tonen een naar het cubisme en Miró zich wijzigende opvat ting. Ten slotte: Johan Dijkstra met, onder tien andere stukken, een emotioneel „Ne gerportret" en een, ln harde kleuren en scherpe contouren opgezet „Boerderijtje", Ruurd Elzer met „Peruaanse vaas" en, vooral niet te vergeten, de naar Spanje aangetrokken (en daar thans ook geves tigde) tekenaar-met-penseel, crayon-en- pen. Hendrik de Vries; zijn beweeglijke, zelfs geagiteerde lijnen vormen van een warm leven bezielde figuren. De belangrijke expositie is geopend tot 7 juli. Joh. van Wolfswinkel

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3