Meuuie £ditsd)e liTouraitl !Geen stralende Pinksterdagen I maar toch volle wegen Eisenhower, door opstandige maag, plotseling ziek Bourgès'Maunoury geslaagd :L Honderdduizenden trokken er op uit Vijfhonderd Duitse bussen Twee doden bij ongeluk met bus bij Wesel Negen doden in het verkeer trokken ons land in Pineau en Lacoste blijven, Ramadier vervangen Radioschema in de war en dirigenten in de put lil DINSDAG 11 JUNI 1957 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij coDtract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 10977 Directie: F. DiEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. J. EN8EBINK CHRISTEL! JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken f ttatwtlct Is «bcbleves "mgn bert In Ujljenspotl Sport en wedstrijden (ZIE PAGINA'S 4 EN 7) KEN Voor de eerste maal sinds de onthulling is bi; het vissersmonument te IJmuiden ten plechtige herdenking gehouden. Kransen werden gelegd door familieleden van omgekomen vissers en door het christelijk vissersmannenkoor „Crescendo" van Urk. Nederlandse chauffeur schuldig? (Van onze correspondent.) BONN, maandagavond. Voor de atletiekvereniging uit Siegen, die met twee autobussen een uit- itapje maakte naar Amsterdam, is het een bedorven Pinksteren geworden. Op Bundesstrasse acht van de „Autobahn" Frankfurt-Roergebied naar Emmerik is de eersté bus zaterdagmiddag om half één aangereden door de tweede van een kolonne van drie Nederlandse uit Haarlem afkomstige autobussen. Het ongeluk gebeurde in de buurt van het dorpje Vorde nabij Wezel. Een Duitse motorrijder en zijn duopassagiere, die achter de aange reden Duitse bus reden en op het laatste ogenblik nog wilden proberen om er rechts omheen te komen, verongelukten eveneens en werden daarbij zo iwaar gewond, dat zij in de nacht van zaterdag op zondag zijn overleden. In de Nederlandse en Duitse bussen ie met elkaar in botsing kwamen, werden i totaal 30 inzittenden gewond, enkelen hunner zeer zwaar. Voor hun leven wordt nog gevreesd. De chauffeur van de Haar lemse autobus. B. D. is door de Duitse in hechtenis genomen en bevindt rich in de gevangenis van Duisburg-Ham- born. Tijdens een plotselinge, met rukwinden gepaard gaande zware onweersregen, was ie kolonne Nederlandse autobussen van de Noord- en Zuidhollandse Vervoers maatschappij onderweg naar Dinslaken Er werd in een nogal straf tempo gereden, hoorden wij van de Westduitse po litie. Van de andere kant naderden de twee Duitse bussen. De weg was inmid dels spekglad geworden. De twee Neder landse bussen schijnen door een rukwind zijn gegrepen. Om zijn vaart te min deren. remde chauffeur Dieters af. Vol gens de Duitse politie had hij dat beter niet kunnen doen, want daardoor raakte bus aan het slippen. De chauffeur de voorste Duitse bus zag het slin gerende gevaarte op zich af komen en «tuurde zijn wagen voorzichtigheidshalve de berm in, tussen de bomen. De ohauffeur van de Haarlemse bus kon z(jn wagen niet meer onder controle krijgen en ramde de Duitse touringcar links tussen de stoel van de chauffeur en de eerste zitbank. Een vrouw en een meisje, die daar zaten, raakten bekneld en dc klap kwa In de bus hadden de inzittenden enkele seconden in doodsangst gezeten. Bijna al len vlogen door de klap tegen de banken hen. Velen verloren daarbij enige tanden. In de Duitse bus. die stilstaand de klap had opgevangen, waren vele zwaar (12) en licht (18) gewonden. De twee do den (tot dusver de enige) zijn de motor- •ijder en zijn duopassagiere, die zich rechts van de Duitse bus ln veiligheid vvll- brengen voor de slingerende Neder landse bus, die zij op zich af zagen ko- De Nederlandse passagiers, die onder auspiciën van de Stichting „Watertrans- >ort" te Rotterdam vanuit Keulen een bootreis over de Rijn zouden maken, zijn i naar huis teruggekeerd. Slechts hen, mevrouw G. Alblas uit Per- nis moest in een ziekenhuis te Dinslaken achterblijven. Zij had ernstige snijwonden in het gezicht. Bij Zevenbergen is zondag middag een auto met zes inzittenden tegen een boom gereden. De 12-jarige Antonie Koldijk uit Zevenbergen was direct dood. Zijn 18-jarig zusje Wil- helmina overleed maandag. De dere inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Maandagmorgen is te S veen de 55-jarige caféhouder G. de Vries uit Eestrum in Drachten waar hij met zijn bromfiets reed, door een .melkauto aange reden Kort daarna is hij overleden. In B e 11 r u m (gem. Eibergen) overleed de 21-jarige landbouwer H. J. M A. Huls hof uit Zwolle toen hij met zijn auto slip te. Hij reed met volle vaart tegen eer vrachtauto. In Vreeswijk reed gistermorgen de 58-jarige bromfietser P. V. Scholten Halsteren tegen een auto toen hij om wachts de weg overstak. Hij was op slag De 43-jarige manufacturier R. Hartman uit Hogeveen reed zaterdag met zijn be stelwagen tegen een vrachtauto. Dit ge beurde bij S 1 e e n. Zijn achtjarig zoontje werd gewond. Zie vervolg pagina 5 Drukterecords zijn nergens gebro ken. Met de vakantiemaanden zo na bij, was dat ook nauwelijks te ver wachten. Ook de dreigende wolken lucht werkte niet mee. Toch was aan de grenzen weer een gedrang van jewelste. Om een cijfer te noemen naar West-Duitsland reden 500 Ne derlandse autobussen en een gelijk aantal Duitse bussen kwam ons land binnen. Veel kampeerders Er waren tijdens de feestdagen bijzon der veel kampeerdere op stap. Het kam peerterrein Ockcnburg bij Den Haag had 2200 gasten, meer dan daar ooit hebben overnacht. In Bloemendaal moesten onge- 3500 kampeerdere elders onderdak zoeken, omdat de beide kampeerterreinen in de Kennemerduinen die plaats bieden 1000 man zaterdagmiddag al volledig bezet waren. Veel buitenlanders in hoofdzaak Duitsers brachten de nacht in de duiner zelfs langs de openbare weg door. De hotels en pensions hadden het niet druk als met de Pasen. Dit geldt vooral de drie grote steden waar nog vol doende slaapplaatsen vrij waren. Op de grote wegen was het als gevolg m het massavervoer eivol. De politie had haar handen meer dan vol om het verkeer in goede banen be leiden. Met de rvaring van vorig jaar nog vere in het geheugen had men speciaal bij Utrecht uitgebreide maatregelen getroffen om de ienduizenden auto's en andere vervoers middelen zonder al te grote stagnaties langs het knooppunt Oudenrijn te leiden. Een extra rijstrook bepaalde om leggingen en de „vliegende verkeers agenten", hoog boven dit drukke ge- Zo nu en dan viel er tijdens de ILSY een fikse regenbui. Op de foto: H.M. de Koningin en burge meester drs. A. Th. Bogaardt van Rijswijk onder de parapluie. Zeer aantrekkelijke krediet-service Fs. H, Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LETOEN QTRALEND PINKSTERWEER was het gisteren nergens in ons land, maar *-5 toch hebben honderdduizenden landgenoten en vreemdelingen het er op gewaagd en zijn op stap gegaan naar zee, bos, grote steden, kleine dorpen of zomaar ergens heen. Velen troffen het slecht, werden verrast door plasregens en zwaar onweer; anderen daarentegen en naar wij geloven de meesten hebben gisteren beslist niet te klagen gehad. Al met al was het een plezierige Pinkstermaandag, want de temperatuur heeft veel goed gemaakt. Prinses Wilhelmina moet rust houden De particulier secretaresse van H.K.H. prinses Wilhelmina deelt mede dat prinses Wilhelmina op me disch advies zes weken volkomen rust zal moeten houden. De Prinses is niet ziek, doch wel zeer vermoeid. Zes Hongaren ter dood veroordeeld De rechtbank te Gyoer heeft zes Hon- raren ter dood veroordeeld en zeven i-nderen gevangenisstraffen opgelegd van :es maanden tot levenslang. Zij werden beschuldigd van moord op drie commu nistische officieren, tijdens de opstand in het vorige jaar. Onder de ter dood veroordeelden be vindt zich de calvinistische geestelijke Lajor Guljas. Het aantal officieel bekendgemaakte doodvonnissen ls hiermee gestegen tot 96. woel, bleken in staat om de gevreesde stagnatie vrijwel geheel te voorko men. Een uur oponthoud, zoals daar in de namiddag van Tweede Paasdag nog was voorgekomen, had nu mand en zelfs bij Ypenburg liep het gesmeerd met de aan- en afvoer van de vele Hsygangers.ï Wallstreet kreeg zware schok Op het nieuws, dat president Eisen hower aan een maagziekte leed, ontstond er gisteren in Wallstreet een verkoopgolf, die de koersen der aandelen tot dollar toe deed dalen, sommige hoofd fondsen zelfs 5^ dollar. Op een bepaald ogenblik was de tikker 14 minuten achter, terwijl bij de koersval van 8 juni 1956 op het nieuws van Eisenhowers hartaanval de achtereband slechts 5 minuten bedroeg. Later trad er echter een herstel in, mede doordat vice-president Nixon mededeelde, dat de ziekte van de president slechts var weinig betekenis is en van korte duur zot zijn. De markt sloot gedrukt, maar d« koersverliezen waren in de meeste geval len tot ongeveer een dollar verminderd. De oliewaarden hadde^ bet zwaar te duren. Amarada was eerst 5% en daarna 3Vz dollar lager. Gulf Oil was 4J4 dollar lager, later 2%. Sinclair, Standard Oil of New Jersey en Koninklijke verloren i punt. Het gemiddelde van A.P. aandelen viel 70 cents tot 183 30. Kort voordat bekend werd dat Eisen hower ziek was, werd deze foto van de president gemaakt tijdens oefeningen van de Navo-vloot voor de kust van Florida. Eisenhower legt Foster Dul les uit hoe een vliegtuig een duik vlucht maakt nadat het van het moe derschip (hier de „Saratoga") is afgeschoten. Op het vliegveld Ypenburg is gisteren ter gelegenheid van het gouden jubileum van de K.TS.V. v.L. voor de zesde maal de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg gehouden. De schouw iverd bijgewoond door H.M. de Koningin en de vier prinsessendie het feest vanaf de ere-tribune gade sloegen. In de lucht een formatie Super Sabres van de Shyblazers. Voor verslag zie pagina 5 Amerika opgeschrikt Doktoren stellen echter patiënt en volk gerust ALS gevolg van een maagaandoe ning heeft president Eisen hower alle afspraken voor vandaag moeten afzeggen. Er ging gisteren een golf van ongerustheid door de Verenigde Staten toen bekend werd dat de president zich onwel voelde. Maar de artsen deden spoedig ge ruststellende uitspraken, die de vachting wettigen, dat Eisen hower morgen weer aan het werk' kan gaan. Woensdag voor Nationale Vergadering PRESIDENT COTY heeft de radicaal Bourgcs-Maunoury officieel als pre mier aangewezen en het ontslag van Mollct als premier aanvaard. Woensdag zal Bourgès-Maunoury in de Nationale Vergadering het vertrou wen vragen. Men verwacht dat hij een ruime meerderheid zal verkrijgen. De radicaal-socialisten, de afgescheiden rechts-radicalen, de socialisten en de U.D.S.R.-partij hebben hem hun steun toegezegd. De M.R.P., de on- afhankelijken en de ex-Gaullisten hebben geweigerd in het kabinet zitting te nemen, doch zullen de regering hun steun niet onthouden. Bourgès-Maunoury heeft een lijst van veertien ministère samengesteld. Het 16 zijn plan om verder een groot aantal secretarissen te benoem°n. Buiten landse zaken zou blijven berusten bij Christian Pineau. terwijl ook de socialist j Rober Lacoste, resident-minisw van Al- I gerije zou blijven. Ramadier »ou vervan- I gen worden door de radicaal-socialist Fe lix Gaillard Minister van defensie, de post die Bougès-Maunoury in het kabinet Mollet bezette, wordt André Morice, ra dicaal-Socialist. Nieuw is de Ins-telling van de post vai minister van de Sahara waarvoor de se cialist Max Lejeune is aangezocht. In Algerije In Algerije i6 weer 6lag geleverd tus sen de Fransen en de opstandelingen 'en zuiden van Bou Saada Vliegtuigen en he likopters werden gebruikt in de strijd en voerden o.a. parachutisten aan. Ze6 Fran sen zijn gesneuveld. In Algiers is in het Ca6ino in de orkest bak een bom ontploft, waardoor twee or kestleden gedood werden. Tachtig gewen den vielen onder het publiek. In veertien gevallen moest tot amputatie van ledema ten worden overgegaan. De spanning Algiers i6 zeer groot. De politie heeft de mohammedaanse bevolking de raad ge geven zoveel mogelijk binnen te blijven. Ook in Parijs zijn weer enige schiet partijen in de wijken waar Algerijnen wo nen geweest. Een dader werd gearres teerd. Hij verklaarde in opdracht van hel Algerijnse bevrijdingsleger te handelen. T unesië Tunesië heeft Frankrijk verscheidene nota's doen toekomen over de botsingen' in Fransen en Tunesiëre, waarbij vele doden gevallen zijn. De Fransen wordt opheldering gevraagd over de verdwij ning van „tientallen Tunesische burgers", 'oorts wordt gezegd, dat de regering van Tunesië vergeefs getracht heeft met Frankrijk te onderhandelen over de eva cuatie van Franse troepen. Een nota han- t over het gebruik van de Franse lucht- marinebases in Tunesië en een over de door het Franse leger in beslag genomen eigendommen van de regering in Tuni6. De effectenbeurs van New York rea geerde gisteren met scherpe koersdalingen op het bcrioht, dat de Amerikaanse presi dent aan een maagstoornis leed cn dat hart- en Ingcwandspecialisten niet van z(jn ziekbed weken. Hoewel al direct werd verklaard, dat er geen verband was met de hartaanval van september 1955 en de ingewandsaandoe- ning waaraan de president juist een jaar geleden is geopereerd, bleef de ongerust heid rondwaren. De president kreeg zondagavond al last van zijn maag. Hij woonde in Washington aan de universiteit een plechtigheid bij, doch ging al vroeg naar het Witte Huis terug. Zijn lijf arts, dr. Snyder, bleef de gehele nacht bU hem. Gistermorgen nadat de president een onrustige nacht had gehad kwam de hartspecialist Mattingly om een elektro cardiogram van de hartwerking te ma ken. Later werd Eisenhower onderzocht door dr. Heaton, die vorig jaar de ileitU- operabie heeft verricht. De ongerustheid was vooral groot, om dat zowel bij Eisenhowers hartaanval als bij zijn ziekte van 1956 stoornissen van maag en spijsvertering werden genoemd, terwijl de communiqué's aanvankelijk niet spraken van ernstige aandoeningen. Ditmaal schijnt er echter werkelijk niets ernstigs aan de hand te zijn: de president heeft zich bij een maaltijd niet voldoende in acht genomen. Uit verklaringen van Eisenhowers pers chef, Hagerty, blijkt Intussen, dat de Amerikaanse president nog altijd zes maal in de week een dosis anti-stollingsmidde len krijgt toegediend om zijn bloed „dun" te houden en daardoor de kans op een tweede hartaanval te verkleinen. BRAND IN MUZIEKBIBLIOTHEEK N.R.U. In de grote tuin van de muziekbiblio theek van dc Nederlandse Radio Unie, ondergebracht in een villa aan de 's-Gra- velandscweg te Hilversum, brak zaterdag middag omstreeks half een brand uit. Een schat van onvervangbare muziekwerken liep daardoor ernstig gevaar, maar kwam er door snel ingrijpen nog goed af. In de grote tuin van de oude villa lagen werken van Bach naast de liedjes van Johny Jor- daan broederlijk naast en door elkaar. Vele van de tienduizenden partituren en gearrangeerde muziekwerkjes werden langs een ketting van hulpvaardige handen rechtstreeks van de bovenverdiepingen via een houten brandtrap naar ijlings gerequi- reerde verhuiswagens getransporteerd, waarin de kostbare papiermassa werd ge stouwd. Het gehele gebouw werd leegge- sleept. Het vuur bleek namelijk te woeden tussen de plafonds van eerste en tweede verdieping. Voordat dc Hilversumse brandweer redding kwam brengen, de den vrijwilligers cn de bedrUfsbrand van de Ni R. U. handen vol goed werk. Dc villa zelf liep geen grote schade op, maar zal toch eerst moeten worden verbouwd. Het Promenade-orkest, dat in de Avro- 6tudio enkele concerten zou opnemen, liet de studio in de steek en «ïelde naar de villa om ook een handje uit te steken. Al heeft men dan de kostbare muzika le inventaris kunnen redden, het zal toch lange tijd duren voordat men de muziek werken weer op orde heeft. Voor allerlei concerten, die in de komende weken in het radioschema zijn opgenomen, zal de muziek niet kunnen vinden. Temeer daar de radio met het oog op de komende vakantie vooruit werk, zal men in het zomerschema stellig de nodige moeilijkheden ondervinden. Reeds lang 16 de N.R.U. doende een nieuwe en beter onderkomen voor de mu ziekbibliotheek te zoeken. Meisje verdronken. Een dag na haar zevende verjaardag is gisteren Arepdina Wever uit Echten bij het pootje baden verdronken. Een zusje had nog getracht haar te redden. ZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HET WEER IN EUROPA ill ZUrich Genive windstil WZW WZW ZZW Koel weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Koel weer met opklaringen en enkele ver spreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. (Opge maakt om 11.15 uur). Woensdag 12 juni Zon op 4.22, onder 21.02; maan op 4.34, onder 20.58.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1