:n Oostenrijker weggefloten muziekfeest in Zürich op P KWATTA Rode Kruis krijgt hospitaalschip Rekenkamer bestrijdt misbruik van rijksmiddelen Bestaansrecht weer bewezen In verschillende gevallen te veel in rekening gebracht 1 SCHEPEN BRENGEN GRIEP UIT VERRE OOSTEN MEE ER IS WEER GRASHOTER Akkoord over legering Britse troepen NOORDPOOL STEEDS AAN DE WANDEL ZATERDAG 8 JUNI 1957 Ontdekking van een sopraanstem ZURICH, juni 1957 EINDELIJK GEBEURDE HET DAN TOCH. Reeds lang te lang mis schien was het publiek rustig gebleven, had het alle moderne klanken en wanklanken over zich laten heengaan. Maar nu ineens was de maat vol, nu ineens voelde men zich in zijn artistiek geweten bedreigd. ,.Nu is het genoeg!", zo moeten die honderden luisteraars op het Weltmusikfest in Zürich gedacht hebben, op het jaarlijkse festival der moderne muziek. Het was jammer voor die kleine, bleke, 33-jarige Oostenrijkse jongen die een „Epitaph" gecomponeerd had voor orkest. Eerlijk, ik gun die Karl Heinz Fiissl een enorm succes. Maar ja, er zijn grenzen, ook aan het menselijk uit houdingsvermogen. Wat gebeurde er dan in Zürich, zult ge vragen. Na een concert van elektronische muziek waarover ik reeds schreef waren er al drie concerten met veelal spiksplinternieuwe werken gegeven: een symfonieconcert, een kamermuziekconcert en een concert van éen kamerorkest. Het 2e symfonieconcert in de Tonhalle-zaal door het Tonhalle-Orkest o.l.v. Johannes Fuchs. had voor de pauze na 3 Psalmen van Oboussier (waaover Qater meer) een erg langdradig Pianoconcert van de Ame rikaan Leon Kirchner (geb. 19919) ge bracht met de componist aan de vleugel. De kiemcellen voor dit werk waren zeker inventief, maar in de uitwerking bleef de componist zodanig steken, dat het elegi sche element sentimenteel en het dyna mische element overspannen werd. Er toen kon ik er kop noch staart aan ont dekken. Het publiek begon al wat t< kuchen, met stoelen te kraken en me' inoeppapiertjes te rammelen. Dit Pianoconcert was natuurlijk het voorspel op de reactie die kwam volgende werk. de ..Epitaph", v voor orkest, ter nagedachtenis aan Anton Webern, de in 1945 overleden Oosten rijkse componist. Het is moeilijk onder woorden te brengen wat dit werk van Karl Heinz Füssl inhoudt. Al ben ik er van overtuigd dat het gevaarlijk is uit spraken te doen over geestesprodukteri van anderen, toch ontkom ik na zo'n werk niet aan de Genestet-uitroep: .geef ons natuur en waarheid weer". Want wat Füssl hier had gedaan was noch natuurlijk (dus logisch), noch waar- heidslievend Het was een valse demon- Eva Maria Rogner, de Zwitserse sopraan, die bijzonder fraai „Dre,i Volkstesche" van Anton Webern in Zürich vertolkte. stratie van onmacht, zich uitend in en kele stoten en klanken, die minder met muziek te maken hebben dan de hamer slagen van mijn schoenmaker. Die be horen immers altijd nog tot het terrein er „musique concrète". Het Tonhalle-Orkest en zijn dirigent kwamen niet eens meer tot. het slot- accoord. Het dreigde al, de stoélen kraak ten al meer, er werd gepraat en er werd nog zachtjes gelachen. De orkest leden hadden moeite zich te bedwingen. En toen aan het einde van het-werk op- herhalingen. vervelende herhalin gen, kwanjen van de klankstoten, hield ich niet meer. Een Homerisch ge lach klonk plotseling uit de zaal en ten raad liet de dirigent de zaak maar afsluiten. Toen de kleine componist op het podium verscheen werd hij met luid en gefluit ontvangen, oorverdo vend. Maar die Jonge man stond daar op houder Grapillon. de verfifnde drank uit druiven gepetst. In het luxueuze Zwit serland hebt U het geproefd- Een goede gewoonte om ook in Nederland Grapillon is ideaal op itstek de drank bij Uw zakenlunch (alcoholvrijeen weelde- drank - maar wat voor een verrukke lijke, verfijnde weelde Importeur CEBR. STEUR - MAASSLUIS Anton Webern, de in 1945 over leden Oostenrijkse componist, van wie liederen werden uitge voerd op het Weltmusikfest in Zürich. het podium, hij kon noch achteruit noch vooruit. En hij boog voor die 2 of 3 landgenoten die hem probeerden te ver dedigen. Maar hoe meer hij boog hoe harder het lawaai werd, elke buiging Drzaakte een compleet fluitconcert. Toen ging Füssl maar weg. bij zichzelf denkend: „Ik heb toch een groot werk gemaakt, maar ze begrijpen het niet". componist, arm muziekpapier. Weg- gefloten werd alles. Füssl had zijn werk geschreven ter nagedachtenis van dr. Anton Webern. Toch geloof ik dat het goed is, dat Webern het werk niet meer kan horen, want met dergelijke posthume hulde zal hij beslist niet zijn ingenomen. Webern was één der leerlingen van Arnold Schönberg ;n ook een aanhanger van het zgn. ,twaalftoonsysteem". Maar wellicht min der dan Schönberg heeft hij dit als een intastbaar muzikaal dogma onder gaan. Webern had een sterke muzikale vindingskracht, waardoor hij niet be hoefde te experimenteren of speculeren. Zijn subtiele muzikale geest en zijn zui- in-tuïtie wisten hem en speciaal in zijn vele liederen tot een zeer :e en directe expressie te brengen. Zo ook in zijn „Drei Volkstexte" Op. 17 voor hoge sopraan, viool, klarinet en basklarinet. Het zijn drie geestelijke volksliederen, nl. ..Arme Sünder. du. die Erde ist dein Schuh". ..Liebste Jungfrau, wir sind dein" en ..Heiland, unsere Misse- taten". Nergens heeft Webern deze tek sten overladen, doch er een volkomen directe, bondige en kernachtige uitdruk king aan gegeven. Volstrekt konsekwent heeft hij de twaalftoon-techniek gehan teerd, maar deze toch ondergeschikt ge maakt aan de muzikale expressie van het tekstgegeven. De sopraanpartij houdt het midden tussen een vocaal-melodische en een declamatorische schrijfwijze, waarbij uiterst moeilijk te realiseren intervallen voorgeschreven zijn. De grootste bewondering heb ik voor de wijze waarop de jong? Zwitserse sopraan Eva Maria Rogner dat heeft ge daan, met een superbe techniek en een zeer grote ^muzikaliteit. Daarom over haar iets naders. Eva Maria Rogner. die op 31 mei 1928 in Zürich geboren werd. is de dochter van de bekende leraar aan de Hochschule für Musik aldaar en koor dirigent Hans Rogner. Zij studeerde piano viool en theorie, maar bezocht ook de handelsschool en was 5 jaar als sec 5e werkzaam. Onder leiding vai gpedagoge Sylvia GShwiller in Zürich heeft zij zich in de vrije tijd zodanig kkeld, dat ze in 1955 als eerste grote ncerl ..Die Schöpfung" van Haydn kon zingen. Bij het Stadttheater in Luzern werd ze van 19551957 geëngageerd als soubrette (Susanna uit Mozart's ..Figaro" linge uit Auber's „Fra Diavolo". Fras- quitta uit Bizet's „Carmen" en ook de Königin der Nacht uit Mozart's „Zauber- 'löte"). Met ingang van 1 juli is zij ge- ■ngageerd als le coloratuursopraan bij iet Stadttheater in Zürich, terwijl ze jaarnaast ook veel concerten zingt (Lo- :arno, Düsseldorf). Een bijzonder fraaie soepele stem, die we zeker eens in Hol land moeten kunnen horen. Welk koor een sopraan nodig voor een „Schöp fung" of „Jahreszeiten"? De ontdekking :o'n stem is dan altijd een aangename afwisseling zo niét éen oase temid- zan vele geluiden, die men composi torisch aandient als modern, maar in tl slechts uitingen van spraakgebrek- kigen zijn. Maar daarover later nog wel Corn. Basoski Spaar Kuatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatje* 20 ct. 't is weer Duitse journalisten geraakten letterlijk aan lager wal Jannes Toxopeus redde hen Zonder geluk vaart geen journalist wel. En dat gaat dan ook op voor Duitse jour nalisten. Zoals voor het tweetal dat gis termiddag maar ternauwernood door de motorreddingboot Brandaris van Terschel ling kon worden gered. Het scheelde maar wenig of de beide journalisten, de heren Soh'weitzei Kurtz hadden hun avontuur in een bootje niet meer na kunnen vertellen ian de naar hun wedervaren nieuwsgie- ige lezers van de Generalanzeiger t« Wuppertal en van het Flensburger Tage- blatt. En daarvoor waren zij op Hemel vaartsdag met hun jachtje Trabant toch Dusseldorp vertrokken, op reportage- naar Schotland. De moeilijkheden be- gonnen al bij het afzakken van de Duitea Rijn: bij Emmerik vielen de paspoorten ïverboord, iets wat alleen mensen al6 eldburger Garry Davis zich kunnen veroorloven Maar goed, in Rotterdam krcgei ieuwe papieren in handen, zodat z< eerst nog met hun scheepje nabij Maas sluis aan de grond te zUn gelopen, zater dag.het zeegat uit konden varen, richting Edinburgh. Die eindbestemming was ech ter niet voor de heren weggelegd, door at ze verzeild geraakten in een storm de Goodwin bank- Vier dagen zwierven ze op zee zonder precies te weten wat ze nu uitspookten 'aar ze waren. Toen het lichtschip Terscheilingerbank in zicht kwam werd het hun weer helder voor de geest. Daar ging het avontuurlijke tweetal voor anker ieteren probeerden ze dan de Ter- Onderzoek naar gedrag van wethouder gemeenteraad van Heeze heeft gis teren besloten, de politie een onderzoek te laten instellen naar de gedragingen van 'ethouder H. M. J. E. Een der raadsleden eeft op 17 jnei, mede namens drie andere aadsleden. voorgesteld de heer E. als wet- louder te ontslaan. Hij wordt er van be- chuldigd via een stroman een schuur van ie gemeente te hebben gekocht, hoewel de gemeentewet dit niet toestaat. Verder hij, volgens de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, de schuur hebben opge- inapt met planken, afkomstig uit herstel de gemeentewoningen en glas-in-lood men uit het gesloopte oude gemeente lis en een niet in de kóóp inbegrepen etje hebben meegenomen. Na een geheime zitting werd het besluit nomen de kwestie verder door de meest utrale instantie, de politie, te laten onderzoeken. schellingerhaven te bereiken. Het resul taat was. dat het scheepje midden in de branding op de ruige Terschellingergron- den terechtkwamen. Schipper Jannes Toxopeus redde hen uit die gevaarlijke positie. Toxopeus zou gezegd hebben dat de zee er is voor zee lui en niet voor onbevaren- journalisten. De beide schepelingen, die bijna drenke lingen waren geworden zullen de pink sterdagen nu in de Terschelljnger duinen kunnen doorbrengen, in plaats van in de Schotse hooglanden. Ten kantore van de scheepswerf Bode- we6 te Millingen is het contract getekend voor de bouw van het hospitaalschip voor het Nederlandsche Roode Kruis, dat bestemd is om het passagiersschip Kas teel Staverden. waarmee thans toch ten met chronische zieken en inva worden gehouden, le vervangen. Het nationale rampenfonds heeft de bouw mogelijk gemaakt door van de kos ten een miljoen voor zijn rekening t< nemen en het bedrijfsleven stelde zich voor het resterende half miljoen garant. Het schip, dat ook bij rampen gebruikt zal kunnen worden, krijgt een lengte var 64.76 m bij een breedte van 7.99 m er een diepgang van 1.65 m. Bijzondere aan dacht is geschonken aan het zo trilling- mogelijk maken van de voortstu- igsinstallatie6. Radio-, muziek- en tele- e-in6tallaties, een koelkamer met diep- vrieska6t. centrale verwarming en air conditioning zullen er tevens toe bijdra gen. het verblijf op de „J. Henry Dunant" zo comfortabel en aangenaam mogelijk te maken. Er i6 plaats voor 70 bedden, af- ïen van de ongeveer 45 voor dokters, plegend personeel en bemanning. Geen bijzondere uitkerin gen zonder toestemming In verband met hierdoor onstane span ningen wijst het college van rijksbemid- delsars erop. dat het. zonder zijn voor afgaande toestemming, aan wekgevers niet is toegestaan aan hun werknemers uitkeringen in verband met de winst of uit anderen hoofde te doen. Tegen over tredingen op dit gebied zal streng worden (Van onze parlementsredactie) Aan de Rekenkamer was gebleken, dat in toenemende mate militairen van de zeemacht gebruik maakten van kassen van de officieren van administratie, met de bedoeling daaruit particuliere betalingen te ver richten, waarvan de bedragen eerst later door hen werden teruggestort. Daar op die manier min of meer belangrijke sommen aan 's Rijks kas werden onttrokken, verzocht de Rekenkamer hieraan een eind te maken. De minister van marine heeft deze aangelegenheid onder de aandacht gebracht van de hoofdintendant der zeemacht, die heeft toegezegd de nodige maatregelen te zullen treffen. Dit blijkt uit het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1956. In 1954 zijn door de Politie Technische Dienst zeer hoge kosten gemaakt repareren, resp. revideren van een aantal motorvoertuigen. De kosten varieerden van ruim 3000 tot ruim 7700 per tuig. Onder die voertuigen wart verschillende van oude jaarklasse. Bij nader onderzoek is gebleken, dat oorzaak van de hoge koslen mede was gelegen in de procedure, die bij de aanschaffing motorvoertuigen werd gevolgd. De v tuigen konden eerst ter vervanging den voorgedragen, wanneer ze nagenoeg versleten waren. De onderhandelingen, die dan met verschillende instanties ten worden gevoerd over de aanschaffing van nieuwe voertuigen, namen in de regel zoveel tijd in beslag, dat men nood gedwongen overging tot het laten ver richten van dure reparaties aan oude AVtnCVT TEGEN ZEE'- LUCHT- EN WAGENZIEKTE I verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Werelclgezondsheidsorganisatie De Wereldgezondheidsorganisatie heeft gewaarschuwd, dat dc griepepidemie ir het Verre Oosten door schepen naar an dere delen van de wereld wordt overge bracht. In een officieel communiqué, door de Wereldgezondheidsorganisatie uitge geven. wordt gezegd, dat op 27 mei mel ding is gemaakt van het uitbreken griep op een Nederjands schip, dat op w-eg was van Djakarta naar Rotterdam. Dertig procent van de passagiers werd. aldus het communiqué, door de ziekte angetast. Op de Philippijnen zijn tot 29 153.000 griepgevallen geteld. 149 me ven. Naar schatting had ongeveer zestig procent van de bevolking van nilla griep. De epidemie nam in de pro- incie snel in omvang toe. In de Verenigde Staten zal de Open bare Gezondheidsdienst maandag bijeen- COUDENIIOVE-KALERGI Maak van Cyprus een monarchie Graaf Richard Coudenhove-Kalergi, de tichter van de Pan-Europese Unie heeft ian Engeland. Turkije en Griekenland ver zocht van Cyprus een constitutionele monarchie te maken met koning Paul van' Griekenland als vorst. Cyprus moet dan een parlement met twee Kamers hebben. In de senaat zouden evenveel christenen als mohammedanen zitting moeten heb- '?tC< ext&Zr komen om beschermende maatregelen te overwegen tegen de griepepidemie. De virus van de nieuwe ziekte is im muun tegen de bestaande vaccins. Zes Amerikaanse fabrikanten hebben speci men van de virus ontvangen ter bestu dering. Zij zijn er nog niet in geslaagd een deugdelijk vaccin te maken. Instorting vloer eiste negen levens Maandag 17 juni dient voor de Maas trichtse rechtbank de instortingsramp op het stikstofbindingsbedrijf te Lutterade, waar in december van 1955 een in aan bouw zijnde betonvloer instortte en negen personen, die toen van een grote hoogte neerstortten en onder materiaal bedolven raakten, het leven lieten. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft de officier van justitie twee employés van de aannemersfirma, die de bouwwerkzaamheden aan het S.B.B. uit voerde, in staat van beschuldiging gesteld, nl. de bouwopzichters A. A. G. uit Geleen W. F. uit Breda. voertuigen. Er getroffen, tegemoet kJn komen. Het vermoeden van onregelmatigheden, die zich zouden hebben voorgedaan bil de bouw van een bewarings- cn Interne ringskamp voor politieke delinquenten aan de NieuwdammcrdUk te Amsterdam, had de Rekenkamer In 1952 aanleiding gegeven de minister van justitie o.m. de vraag te stellen of aan aannemers en leveranciers, betrokken bij de bouw van het kamp. misschien te hoge bedragen waren betaald en zo ja. of verhaal van het te veel betaalde mogelijk moest wor den geacht. Een onderzoek heeft aange toond, dat inderdaad in verschillende gevallen te veel aan het Rijk in rekening was gebracht. Als resultaat van lang durige onderhandelingen met betrokke nen over de grootte van de terug te be talen bedragen kan dc Rekenkamer thans melden, dat in totaal ƒ19.132 in 's Rijks kas is. of zal worden teruggestort. Een aannemer had in zijn offerte voor het leveren en bedrijfsvaardig opstellen van elektrische installaties de omzetbe lasting tot een te laag bedrag berekend. Nadat hij daarop door de rijksdienst, bij welke de offerte was ingediend, opmerk zaam was gemaakt, kreeg hij toestemming zijn prijsaanbieding met ruim 19.000 te verhogen. Daar deze verhoging werd toe gestaan om geldelijk nadeel van de aan nemer te voorkomen, had mogen worden verwacht, dat hij de als verschuldigd op gegeven omzetbelasting aan de Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen had af- gedragen. Bij een onderzoek bleek echter, dat de aannemer 10.854,58 minder had betaald dan voor de betreffende order was verschuldigd en berekend. Inmiddels is hem een navorderingsaanslag tot dit bedrag opgelegd. Gebruik dienstauto In de loop van het verslagjaar kwam de Rekenkamer ter ore, dat 'n dienstauto in gebruik bij een van de departementen, dóór een aanrijding zwaar was bescha digd. Bij onderzoek naar dc geldelijke ge volgen van dit ongeval bleek, dat de tegenpartij aansprakelijk Bonn betaalt 588 miljoen mark BONN, 8 jun A MAANDENLANGE onderhandelin gen. die al in januari Jl. begonnen, tussen West-Duitsland cn Engeland n overeenkomst getekend, waarbij de ndsrcpublick over de periode van :l 1957 tot 3 mei 1958 een bedrag vai 588 miljoen mark aan Engeland zal be talen voor de legering van Britse troepen. Er wordt evenwel om politieke redenen vooral niet meer gesproken van Toch is liet zii tioneringskosten". doch van „w hulpverlening'" (Engeland me West-Duitsland met geld). Met een notawisseling tussen de West- duitse minister van buitenlandse zaken dr. von Brentano en de Britse ambassa deur sir Christopher Steele, is vandaag in Bonn deze overeenkomst een feit ge worden. Soortgelijke overeenkomsten zullen in de komende dagen ook nog worden ge sloten mei Amerika, Frankrijk en Dene marken. die resp. bedragen van 325, 225 en 1.2 miljoen mark zullen ontvangen. In totaal zal West-Duitsland tot mei van het volgende jaar dus ruim 1.1 miljard mark aan stationeringskosten (ook al wordt dit woord niet gebruikt) aan zijn bondgenoten betalen. Een woordvoerder van de regering wees er op. dat deze regeling geenszins de be doeling heeft permanent te zijn. Zij zal van jaar tot jaar worden herzien, al naar gelang van de sterkte der in West- Duitsland verblijvende troepen en de stand van West-Duitslands eigen herbe wapening. m.a.w. de sterkte van zijn eigen troepen. De onderhandelingen voor betaling van stationeringskosten aan Nederland en België duren nog voort. dat de schade aan de dienstauto volledig was hersteld. Tevens kwam echter aan het licht, dat op het ogenblik van de aan* rijding enige familieleden van een ambte naar met de dienstauto werden vervoerd, wat ook reeds verschillende malen eerder was geschied. De ritten waren, naar de betrokken minister verklaarde, gemaakt in strijd met de instructies. De minister betreurde, dat zij waren voorgekomen en had de betrokken ambtenaren over het inbreuk maken op de bestaande voor schriften ernstig onderhouden. De uit dc privé-ritten voortgevloeide kosten wer den in 's Rijks kas teruggestort Op ver zoek van de Rekenkamer hebben de chauffeurs van dienstauto* thans op dracht gekregen om in de rittenverant- woordingen de namen van alle vervoerde personen te vermelden. Ook in een ander geval werd ernstig misbruik van de dienstauto geconsta teerd. BU ccn onderzoek bleek, dat o.a. op diverse data benzine was getankt, meermalen ver buiten de standplaats, zonder dat een rit was verantwoord, ter wijl op sommige dagen treinkosten in rekening waren gebracht. Verder was voor de wel verantwoorde ritten in vele gevallen een zeer hoog aan tal kilometers opgevoerd. Achteraf bleek, dat de betrokkene enerzijds slordig was geweest met de administratieve verant woording van zijn ritten, anderzijds zich niet had ontzien van do hem ter be- sohikking staande dienstauto gebruik t« maken voor particuliere doeleinden. Hij is gestraft met voorwaardelijk ontslag, met een proeftijd van drie jaar. Tevens moest de veroorzaakte schade 253) wor den vergoed. Dit bedrag is inmiddels in 's Rijks kas gestort. De Rijksuniversiteit had vorig jaar het voornemen voor de inrichting van een nieuwe kliniek een projeotieapparaat aan te schaffen van 10.700. Op advies van de Universitaire filmdienst werd een ander apparaat besteld, waarvan de kosten ruim 6900 minder bedroegen. De controle van de Rekenkamer op tractementen, wachtgelden, pensioenen en andere uitkeringen ten laste van het Rijk leverde een besparing op van ruim 14.600. Ook in andere gevallen werd op aanwijzingen van de Rekenkamer aan zienlijk op uitkeringen e.d. bezuinigd. De Rekenkamer heeft ook iets gedaan tentiebureau kreeg voor de advertentie acquisitie voor de officiële legerorganeu „De Legerkoerier" en „De Vliegende Hol lander". Na de bemoeienissen van de z(jde der Kamer werd een nieuwe provisie- regeling ingevoerd. De Kamer heeft be rekend. dat op basis van de advertentie- opbrengsten over 1955 door de invoering van dc nieuwe regeling een jaarlijkse besparing van bijna 17.000 is bereikt. Noord-Willemskanaal naar het rijk (Van onze parlementsredactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsvoorstel ingediend tot overname in beheer, onder houd en eigendom bij het Rijk van het 28 kilometer lange Noord-Willemskanaal tussen Assen en Groningen. De exploitatie door de N.V. Noord-Willemskanaalmaat schappij te Groningen heeft de laatste ja ren steeds een nadelig saldo opgeleverd, zo schrijft minister Algera in de memorie van toelichting bij het ontwerp. De reser ves van de vennootschap zijn uitgeput. Ze is niet in staat onderhoudswerken van grotere omvang aan kanaal en kunstwer ken te financieren. NIEUWE VOORZITTER JAARBEURS Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. G. v. d. Wal tot voor zitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, als opvolger van mr. W. A. Fockema Andreae, die wegens drukke werkzaamheden af treedt. Dr. G. v. d. Wal werd 4 juli 1905 geboren en studeerde te Amsterdam. Parijs en Cambridge. In 1940 promoveer de hij te Amsterdam. Op 1 juli zal hij de functie van directeur-generaal der N.V. Bijenkorf neerleggen. Hij is voorzit ter van de raad grootwinkelbedrijf, lid algemeen bestuur van het verbond van Nederlandse werkgevers, lid van de sociaal-economische raad en van het dagelijks bestuur van de Nederlandse organisatie van internationale kamers van koophandel. Benoeming Eerste Kamerlid De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden de Eerste Kamer heeft, daar de heer A Querido zijn benoeming tot lid van de Kamer niet heeft aanvaard, de heer C. van der Waerden uit Amsterdam benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. De heer Van der Waerden ic lid van de Partij van de Arbeid. Dodeluk ongeluk. De heer W. B. IJzer draad (49) hoofd van de Amsterdamse Noordtschool, ls gisteren met zijn brom fiets in botsing gekomen met een vracht- auto. Hij overleed kort na het ongeluk. Geniet van Wrisiey R.K Kauwen bevordert uw goede spijsvertering en helpt u ook uw tanden mooi schoon te houden. De rode haan Bij droog weer is brandgevaar vooral op het land groot. De A.N.W.B. waarschuwt: de rode haan van de brand kraait elk Jaar weer koning. Een nagloeiende peuk sigaar, een achteloos uitgeklopte pflp of weg geworpen sigaret, een nog brandende lucifer zetten bos en hei in vlam. Bos en hei zgn zeldzaam in ons land verlies ervan is zonde dat hoeft ook niet... een lucifer heeft wel een denkt voor hem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5