CHRISTELIJK Van hoorcommissies en bandrecorders Puzzel mee ZWITSAL 1 4 5 Waarom voor de middenstand geen speciale bewindsman? :o; blijven neutraal In rustiger vaarwater? 2 KANTTEKENING Ernstige principiële bezwaren tegen „preken in blik fls. R. Kaptein heeft in Woord en Dienst ernstige bezwaren naar voren gebracht tegen het gebruik van bandrecorders door hoorcommissies. Al behoeft dan geen bus vol gemeenteleden meer op stap en al hoeft dan dominee niet meer de pijlijke vraag te worden gesteld, of hij nog eens op zicht wil komen pre ken, omdat één man met een klein koffertje alle moeilijkheden doet verdwijnen, dat alles is maar één kant van de zaak. Ds. Kap tein schrijft: |n de roepende gemeente kan 1 Gods Woord weer worden af gedraaid, met als plezierige ei genschap, dat het, net als de olie in de kruik, niet ,,op" raakt. De kerkeraad kan het horen in de consistorie, de gemeente desnoods in de kerk, de vrouw van de ouderling thuis. Telkens weer wordt Gods Woord, dat weer klonk voor de gemeente te X, opdat het op zou roepen tot boete en eeuwig leven, in de gemeente Y, die zich wederrechtelijk van dit Woord, dat niet voor haar was, heeft meester gemaakt, gewogen, gemeten, in stukjes gehakt, uit- gezeefd, uitgezift. Bij een verma ning die de gemeente X kreeg, wordt gegnoven, op een kleine verspreking van de predikant wordt gewacht en gelachen. De moraal van dit alles wordt U duidelijk. Bandrecorders horen niet bij hoorcommissies! Om de redenen nog eens op te noemen: 7 Zij geven weer eens gelegen- heid om te doen, wat wij als moderne mensen zo graag doen: om te vluchten voor de verant woordelijkheid. Hier vinden we geen oplossing, als we zgn. de Sehele gemeente erin mee laten elen. Wij vervullen, als mens en dus ook als lid van een hoorcom- missie, onze taak pas goed als wjj weten, dat deze taak ons door God Is gegeven en dat Hij ons bij de vervulling van die taak bewaart. Niet de bandrecorder maar alleen het geloof kan ons in deze „crisis", deze angst voor verantwoordelijk heid, helpen. geoorloofde manier omgaan met het Woord van God, dat toen en daar voor een bepaalde gemeen te werd gebracht. De onherhaal baarheid van de prediking en het feit, dat de prediking nooit tijdloos mag zijn, maar altijd weer Gods Woord is voor een bepaalde gemeente in een bepaalde situatie, wordt miskend. q De bandrecorder belemmert de predikant in zijn vrijheid. Dit geschiedt al door de aanwezig heid^ van een hoorcommissie, maar wordt nog ernstiger bevor derd door de bandrecorder. De gedaohte, dat ieder woord wordt opgenomen en dat ieder woord straks willekeurig uit verbanden gerukt, zal worden gekeurd, gewo gen en gemeten, dat bovendien dus ieder woord van belang is voor het leven van de predikant en zijn gezin, omdat het immers meetelt bij de beslissing of het beroep zal worden uitgebracht of niet, verkleint de kans voor de hoorcommissie, de predikant te hóren zoals hij gewoonlijk preekt. In plaats van een heel goede in druk krijgt men een verkeerdel a Uit het voorgaande blijkt nog iets. De leden van de hoorcom missie zijn niet alleen gasten wat toch al tot bescheidenheid moet maken! in zekere zin zijn zij ook indringers in de kerkdienst. Zij komen in ieder geval niet al leen naar de dienst om God te loven en te danken, en om Zijn Woord te horen, maar zij komen minstens ook om iets te doen, waar die dienst heel beslist nooit voor is: zij komen keuren: het Woord, dat gebracht wordt en de mens, die in opdracht van zijn Zender dit Woord verkondigt. Ook deze aan de dienst vreemde be doeling. waarmee men gekomen is, maant tot uiterste bescheiden heid en eist vermijding van iedere handeling, die opvalt en waartoe men elk recht mist. r Dit hele gedoe gaat bovendien 'J' uit van de verkeerde veron derstelling, dat de preek het een en het al is! Een cateohisatieuur, een Bijbelkring wordt niet opge nomen! Het gezin van de predi kant wordt niet gefilmd, evenmin als een huis- en ziekenbezoek. Toch zijn dit allemaal dingen, die minstens óók van enorm belang zijn bij het besluit een predikant te beroepen! Door de bandrecor der te gebruiken, wordt het ge vaar nog groter dan het toch blij kens de praktijk al is, dat dit alles over het hoofd wordt gezien of in ieder geval te weinig aan dacht krijgt. £r was eens een gemeente, die een predikant in een geheel andere hoek van het land wilde „horen". Een hoorcommissie maakte de lange reis naar de af gelegen gemeente, voorzien van de bandrecorder. Toen de com missie weer terug was kwam de gemeente in de kerk bijeen. De aspirant-dominee zou worden af gedraaid. Het werd stil toen „het" beginnen zou en het bleef stil. Op de band stond niets. Het toestel was verkeerd ingeschakeld geweest of defect. Weer maakten de broeders de lange reis. Wéér met het appa raat. Wéér kwam de gemeente bij elkaar. Weer, nee, niet weer bleef het stil. De halve preek stond erop. De andere helft ontbrak. Moraal: neem liever een vak man, dwz. een goede hoorcom missie, die werkelijk horen kan en voor haar zaak stdat en zich niet laat verlagen tot bedienings personeel van een apparaat. Boek VAN DL DAG Koninklijke woorden 1956 van H.M. Koningin Juliana. Uitgave Wereld-Bi bliotheek-Vereniging, Amsterdam. Land en Water, tijdschrift gewijd aan waterbouw, waterbeheersing landaan winning en cultuurtechniek. Tweede nummer, gewijd aan herdenking sluiting Afsluitdijk. Watteaustraat 28, A'dam KINDERSHAMPOO „Prikt" niet in de ogen! T 'j. 5 6 7 y q° OPGAVE PUZZEL No. 40 KRUIS-BLOK-RAADSEL Behalve de gevraagde woorden moeten ook nog 14 zwarte blokjes in het diagram worden ingevuld. Horizontaal: 1 Insekt/tijdperk, 2 elk. 2 boom/zwaar/zangnoot, 4 var kenshok/klap, 5 projektiel/dwaas, 6 bron/aanzien, 7 slede/vruchtengelei/ reeks, 8 weefsel, 9 knaagdier/aanra- Verlicaal: 1 Vleugel/hartelijk. 2 eenvoudig, 3 zangnoot/speelgoed/Chin. maat, 4 vruchtvleisje/kledingstuk, 5 zonder glans/arm van een boom, 6 zoek/worstvlees, 7 bijwoord/msekt/ achter. 8 maat, 9 fig. moeilijkheid/ rol. OPLOSSING PUZZEL No. 39 Horizontaal: 1 Oom, 3 vrij, 5 kano, 7 reebok, 8 stok, 10 poker, 14 lava, 15 weldra, 16 arts, 18 spa, 19 fra. Verticaal: 1 On, 2 oorkonde. 4 roos, 5 kast, 6 bedelaar. 9 op, 11 ra, 12 i haas, 13 welp. 17 ra. Jaarverslag Chr. Middenstrftidsbond Op het ogenblik negen departementen betrokken bij middenstandsbeleid (Van onze sociale redacteur.) TN het jaarverslag van de Christelijke Middenstandsbond over 1956, dat dezer A dagen is verschenen, wordt duidelijk teleurstelling uitgesproken over het feit, dat in 1956 nog maar een bescheiden stap is gedaan om te komen tot een situatie, waarin het middenstandsbeleid eet# integrerend bestand deel vormt van het centrale overheidsbeleid. Bij alle macro-economische en sociale beslissingen bleek, dat de regering ten aanzien van de gevolgen van deze beslissingen voor het midden- en kleinbedrijf, een sprong in het duister waagde. Gememoreerd wordt, dat in 1956 het pleit is gevoerd voor een speciale bewindsman ter behandeling van vraagstukken, die de middenstand raken. Op het ogenblik is de situatie zo, dat een negental departementen een beleid voeren, dat rechtstreeks of zijdelings met het midden- en kleinbedrijf te maken heeft. Een coördinatie en een integratie in het geheel van het regeringsbeleid recht vaardigt een speciale bewindsman, die deel uitmaakt van de ministerraad en van de R.E.A. Op zijn minst genomen is een interdepartementale commissie voor het midden- en kleinbedrijf noodzakelijk om de regering bij alle maatregelen te adviseren. Thans is het' ontbreken van enigerlei coördinatie met betrekking tot het middenstandsbeleid regelmatig aan leiding voor de organisaties tot ernstige kritiek, aldus het jaarverslag. Ten aanzien van het consumenten- vraagstuk wordt verklaard, dat de C.M.B. op het standpunt staat, dat de huisvrouwenorganisaties het meest representatief zijn voor de consumentenbelangen en daarom heeft de C.M.B. ook een verdieping en intensivering van het contact met de Nederlandse Huishoudraad bepleit. De Huishoudraad en de middenstandsbonden zijn beide Dan! mening, dat het overleg en de opinievorming dienen plaats te vin den aan de hand van zorgvuldig onderzoek en behoorlijk hoor en wederhoor. Strijdmethoden, persac ties en misleidendevoorlichting moeten worden verworpen. Detailhandelsvakscholen Aandacht wordt in het jaarverslag ook gewijd aan de oprichting van detailhan delsvakscholen. Op het ogenblik is het zo, dat de scholen beneden de Moerdijk over het algemeen confessioneel zijn en dat de scholen boven de Moerdijk het gevaar lopen zogenaamde compromisscholen te worden. Het compromis zou dan hierin be staan, dat. het schoolbestuur in gelijkse mate gekozen wordt uit vertegenwoordi gers van de drie levensrichtingen. In wezen wordt daardoor echter een neutra le school gesticht. De detailhandelsvakschool is geen technische vakopleiding, maar vooral le vensvorming van jonge mensen van 12 tot 16 jaar. Daarom is alleen christelijk onderwijs aanvaardbaar. Het bestuur van de C.M.B. heeft besloten samen met het bestuur van de Christelijke Beamb- tenbond een contactorgaan op te richten, dat propaganda zal voeren voor eigen christelijk detailhandelsonderwijs. Wat betreft het werk in de publiek rechtelijke sfeer meent de C.M.B., dat het naast elkaar voortbestaan van de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. principieel onjuist is; het heeft bovendien het nadeel, dat er twee instanties zijn waar beslissingen kunnen vallen. Voorts zal. wanneer de Stichting de Arbeid verdwijnt, het gesprek in het Convent van Christelijk Sociale Organi saties verdiept moeten worden, wat ook als een voordeel wordt gezien. Vanzelfsprekend wijdt het verslag rui me aandacht aan de ontwikkeling van lonen en prijzen In haar betekenis voor het midden- en kleinbedrijf. Ook hier weer wordt vooral gewezen op de moei lijke positie van de kleine middenstan ders. In ander verband schreven wij hierover echter reeds uitvoerig. bedroeg op 31 december jl. 21081 en het aantal ondernemersleden aangesloten bij de christelijke middenstandsverenigin gen 7737. In elf plaatsen werd overge gaan tot oprichting van een nieuwe mid denstandsvereniging. Het aantal aangesloten vakorganisaties bleef gelijk. Er is een begin gemaakt met de oprichting van een Christelijk! Vereniging van Ondernemers voor ne Pension-, Rusthuis-, Kamerverhuurbe drijf en Vacantieceritra. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Gorredijk (toez.): W. Hylkema te Hornhuizen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Abcoude kand. J. Kuiper 's-Gravenhage; te Drachten (derde predikantsplaats): S. van Bekkum te Monster; te Hattem: J. P. Dondorp te Scharnegoutum. Aangenomen naar Zwolle (vak.-G. Lugtigheid): J. B. Vogelaar te 's-Graven- hageLoosduinen. Bedankt voor Leidschendam: H. J. an Duinen te Willemstad. Tweetal te Delft (vak.-E. de Vries): J. F. Colenbrander te Apeldoorn en J. G. Marseille te Groningen-Noord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Moerkapelle: A. F. Hon- koop* te Goes. Beroepen te Middelburg: W. C. Lamain te Grand Rapids Mich. (Ver. St.). C.S.B.-zomercongres De Calvinistische Studentenbewe ging zal van 26 tot 30 aug. in „Ons Centrum" te Driebergen haar zomer- congres houden. Het thema is „Re formatie en Saeculaxisatie". Sprekers zijn dr. A. A. Koolhaas, Ph. van <J~ Kooy en prof. C. Veenhof. Herstel kerkelijke eenheid De algemene vergadering van de Vereniging tot herstel van de ker kelijke eenheid der gereformeerde belijders zal zaterdag 15 juni in de Westerkerk te Utrecht worden gehouden. Na afdoening der huis houdelijke zaken zal ds. D. Biesma, chr- geref. predikant te Utrecht refereren over „Eendrachtig bijeen" EEN WOORD VOOR VAN DAAG Dromers en profeten Morgen Pinksterfeest ..en uw zonen en uw dochters zullen pro feteren, en uw jongelingen zullen gezichten zien en uw ouden zul len dromen dromen." De volle stromen der genade ruisen nu „in gemeent' en huis en hart" en vervullen de harten van jon gens en meisjes, van ouden van dagen, van rijken en (zoals Petrus iri zijn toespraak zegt) van slaven en' slavinnen in alle landen, ver, ver buiten Jeruza lem. De oude, Joël had het ge zien, had ervan gesproken en Petrus mag zeggen: Dit is het, en van nu voortaan zal niet al leen Joël meer een profeet ge noemd worden, en Jesaja, en Amos, maar heel het verbonds volk, allen op wie de Heilige Geest beslag legt. Heel de ge meente mag nu deel hebben aan de gave van de Geest. Morgen Pinksterfeest: „Des Heren Heil'ge Geest heeft helden uitgerust: dat dan zijn vlammen gloed in ons niet zij geblust." Advertentie STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) Da kortst# an voordeligste oplaldlng RESA-HILVERSUM (Bekend* Schriftelijke Cursus) COMMENTAAR Compliment voor Belsië We hebben uit Brus sel wel eens diver tissement van mindere kwaliteit gezien dan gisteravond. Jonk vrouw Edelwater" was een Chinees stuk en de regisseur had de Chinese toneelopvatting alle eer aan gedaan. Dat betekende, dat er geen decors waren, dat er een verteller was voor de verbin dingen, kortom, dat de eigen verbeelding van de kijker weer eens aan het werk werd gezet. Het was wonderlijk te ervaren, dat we nog niet zo afgestompt zijn, dat die verbeelding ons in de steek liet, zelfs niet bij een stuk, dat, zoals dit zo dicht tegen een klucht aanhing. We hebben ervan genoten, ook al omdat het vlot en niet pretentieus gebracht, werd. Dat is een stevig compliment omdat het in Nederland alles was wat we gisteravond kregen. In Bel gië was het een onderdeel zij het dan ook het voornaamste van een langer avondprogram- Dr. P. J. Zuidema (Djokja) met pensioen Dr. P. J. Zuidema, arts aan het ziekenhuis „Bethesd'a" te Djokjakarta, heeft aan de Raad van samenwerking van de zending der Gereform. Ker ken eervol ontslag en pensionering verzocht met ingang van 1 januari. De raad heeft het verzoek op de meest eervolle wijze ïraet leedwezen ingewilligd. Dr. Zuidema werd in 1907 te Kam pen geboren. Hijstudeerde aan de Universiteit van Amsterdam medi cijnen. In 1938 ging hij naar zijn ar beidsveld in Indonesië als missionair arts van de Geref- Kerk .van Amster dam en de met haar samenwerkende Geref. Kerken in Noordholland. 34 Adelsberg bekijkt ze met aandacht, legt ze ter zijde, neemt ze weer ter hand en bladert opnieuw. Hij weet nog niet wat hij doen zal. Hij wil zijn fabriek installeren met de nieuwste machines, maar de prijzen zijn geweldig hoog. Er zou een kapitaal worden vastgelegd in dood materiaal. Dat eist ieder jaar een groot bedrag aan rente en afschrijving. Maar Brouwershof heeft zijn plan gereed, groots, breed, brutaal. Tot Adelsbergs grote verrassing krijgt hij on verwacht bezoek van collega Brouwershof. ,,Ik kom eens met u praten". „Uitstekend", antwoordt Adelsberg, maar vraagt zich af: „waarover?" Brouwershof begint voorzichtig, ieder woord wegend. „We hebben de laatste jaren heel wat veran deringen gezien. Internationale, politieke, sociale enzovoort. Ik ben overtuigd dat ook het bedrijfs leven veranderen zal Denkt u dat ook niet?" „Ja, de nieuwe tijd stelt nieuwe eisen. Nieuwe machines moeten geplaatst „Juist, heel het bedrijfsleven moet veranderen en zich instellen op nieuwe toestanden. Ik ben blij dat u dit inziet. Daarom kom ik in de eerste plaats praten met u". Adelsberg knikt. „We moeten ons aansluiten. Eenparig schou der aan schouder staan. Naast elkaar, niet te genover elkaar". Hij zwijgt en tracht te lezen op het gezicht van de ander. „Daar ben ik voor te vinden" zegt Adelsberg. Brouwershof vervolgt: „U kent het streven van door Jonkheid de petroleumtrust?" „Neen", zegt Adelsberg verwonderd, niet be grijpend, wat deze onverwachte vraag betekent. „Deze trust verenigt alle maatschappijen en houdt heel de wereldproductie in zijn hand. Hij is de enige bezitter. Alle petroleumproducten worden in zijn fabriek bereid- Geen liter petro leum, geen blikje benzine, geen doosje vaseline of het is van de trust afkomstig." „Dat is geweldig. Dan is er geen concurren tie! Brouwershof ziet, dat Adelsberg geestdriftig wordt. Hij kan gerust voortgaan. „En omdat er geen concurrentie is", vervolgt hij, zich aansluitend aan Adelsbergs opmerking, kunnen de prijzen naar believen worden vast gesteld. Daar moet Adelsberg even over nadenken. Zijn bezoeker begint aan iets anders. „Weet u, dat er dezer dagen ook een zeeptrust is opge richt? En weet u van het olie- en vetconcern. Ik heb al die dingen onderzocht. Het olie- en vet concern is een combinatie van de grootste fa brieken in Engeland en op het vasteland van Europa De kleinere worden opgekocht." „Zijn die kleineren allen te koop?" „Die in handen waren van verstandige men sen, zijn reeds gekocht. De koppigen, die hun eigen belang niet begrijpen, zullen hun koppigheid duur betalen". „Die worden doodgeknepen?" „Ze gaan vanzelf dood". „Maar wat is uw bedoeling?" „Wij moeten ook zo iets doen". „Waarom bepaald zo iets?" „Het is de enige manier, om alle concurrentie uk te sluiten. Heeft men eenmaal zulk machtspositie als de trusten, waarover wi; even spraken, dan stelt men de prijzen, zoals men wil. Er is immers geen concurrentie! Die maatschappijen betalen dividenden van achttien tot dertig procent." „Dus het publiek „Ja, het publiek betaalt. Maar daarvoor wordt het dan ook goed bediend!" „Zulke dividenden zijn te hoog. De verbrui kers worden op die manier, uitgekleed." „Volstrekt niet. Er moet orde zijn en geen te rugkeer tot de wanorde van voor de oorlog, toen de mensen zichzelf en elkander kapot concurreer den". Daar voelt Adelsberg iets voor. Maar toch blijft hij weifelen. „Denk er eens over na", zegt Brouwershof. ,En neem geen beslissing, voor wij nog eens gepraat hebben." Adelsberg belooft niets. Brouwershof neemt afscheid en vertrekt. Maar Adelsberg denkt dagen lang over dit ge sprek. Samenwerking vindt hij prachtig, beper king van de ongebreidelde concurrentie gewenst, maar dat willekeurig vaststellen van prijzen kan| leiden tot afzetterij. (Wordt vervolgd) RADIO VANAVOND •jLénore", symfonisch gedicht van Henri Dupare (19.15 uur) De naam „symfonisch gedicht" werd door Franz Liszt bedacht en zijn Les Préludes" gelden als het eerste voorbeeld van deze soort van orkestcompositie. Het kreeg zulk een enor i succes, dat er daarna een <>,are rage voor dit genre ontstond. Liszt bedoelde met deze benaming een orkestmuziek, die niet in een vaste vorm gegoten is, maar waarvan het plan bepaald wordt door een „programma", hetzij een gedicht, hetzij een be schrijving van natuur en folklore (bijv. Die Moldau van Smetana) hetzij de schildering van een psy chologische situatie (Rich. Straus). Het is dus een muzikale parafrase van zulk een programmatisch ge geven en het hoeft niet op de voet gevolgd te worden. De muziek kan immers de gevoelens, de emotionele achtergronden beter uitdrukken dan de woorden dit kunnen doen. Zulk een symfonisch gedicht en wel een van de beste modellen schreef Henri Dupare in 1875 en hij gebruikte daarvoor de ballade van G. A. Burger „Lênore". Men zal in deze muziek een sterke ver wantschap met César Franck, zijn leermeester, horen, met name in de chromatiek en in de orkest behandeling. En misschien zal dit wel des te sterker opvallen, omdat na deze ..Lénore" het Radio Fil harmonisch Orkest onder dr. C. L. Walther Boer ook een symfonisch 'gedicht van Franck speelt „Le Chasseur maudit" (eveneens naar een ballade van Burger). In het lichte genre is er vanavond keus uit de beide Hilversums; de V.A.R.A. geeft om 9 uur het tweede programma „Opklaringen", waar aan medewerken het Metropole Or kest, het meisjeskoor De Krekels en een reeks van solisten: de K.R.O. knoopt om 10 voor 9 „Boordje Los", cabaret uit de ligstoel. Laat in de avond is er meer on derscheid: V.A.R.A. (11.15) met lichte platen en de K.R.O. (11.22) met nieuwe klassieke platen. Gretige kijkers tussen 30 en 40 Mensen tussen de dertig en veertig hebben van alle leeftijdsklassen de grootste belangstelling voor televisie. Het is een van de conclusies uit het rapport, dat de (particuliere) Neder landse Stichting voor de Statistiek aan het opstellen is, in opdracht van de Graets radio- en televisietoestellen- fabriek. De opdracht is het instellen van een onderzoek naar de beïnvloeding van de menselijke levensgewoonten door radio en televisie. Men wil het rapport begin septem ber aan de leden van Eerste en Twee de Kamer aanbieden, TIPS uit het buitenland B.B.C. Light Programma (1500 en 247 meter) brengt vanavond uit de Royal Festival Hall in Londen het tweede concert in de reeks „Music Festival of 1957". Ditmaal kunt u luisteren naar het B.B.C. Concert Orchestra o.l.v. Vilem Tausky en de gastdirigenten Malcolm Arnold en Sydney Torch, die elk voor zich het orkest leiden in de eerste opvoering van een eigen werk: Malcolm Ar nold in Scottish Dances en Sidney Torch in London Transport Suite. Verdere medewerkenden zijn: Do- reen Hume, sopraan, Freddy Alber- ti, harp, Henry Krein, accordeon, Reginald Kilbey, cello en The Mi chael Krein Saxophone Quartet. Het festivalconcert duurt van kwart voor 9 tot 10 uur en wordt gerela- yeerd door de Norddeutscher Rund funk (93,6, 93,0 en 88,5 Mhz.) Westdeutscher Rundfunk (95,7/29 en 94,5/25) geeft vanavond om half 11 „Gesange der Ostkirche", uitge voerd door het Der Johannes-Da- maszenhs-Chor uit Essen o.l.v. Karl TELEVISIE VANAVOND Het belangrijkste evenement van de AVRO-uitzending van vanavond is voor de jazzliefhebbers: een telerecor- ding van een deel van „Jazz at the Philharmonic",zoals dat 5 mei j.l. in het hoofdstedelijke concertgebouw werd gegeven. Daarvóór: een Euro visieuitzending uit Londen (demon straties door Britse legeronderdelen) en bet „weekend rendez-vous". Luisteren en kijken tijdens de Pinksterdagen Radio binnenland k Bekende predikanten leiden op eerste Pinksterdag de radio-kerk diensten. 's Morgens 8.30 uur gaat ds. C. M. de Vries uit Nijmegen (een van de televisiedominees) voor in de Lutherkapel te Amsterdam. Ds. De Vries is evang. luthers pre dikant en de dienst wordt ver zorgd door het I.K.O.R.. 's Middags 5 uur leidt prof. dr. J. H. Bavinck uit Amsterdam de dienst in de (ger.) Westerkerk te Hilversum. Deze dienst wordt verricht door het Con vent van kerken. I Het N.C.R.V.-zondagavondgesprek, dat om vijf voor half acht wordt gehouden, gaat ditmaal over „psy- choterapie en zielszorg". Aan de discussie nemen deel: drs. J. W 'van Hulst, directeur van de herv. kweekschool te Amsterdam, de heer E. F. R. van Ouwenaller, arts te Amstelveen, prof. dr. H. Thierry, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, mejuffrouw H. J. A Verhagen, zenuwarts te Utrecht, en ds, J. F. van Woerden, Ned. herv predikant te Den Haag. I In de cursus Openbaar Kunst bezit bespreekt prof. dr. F .W. S. van Tienen, hoogleraar aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, maandagavond 18.50 uur (298 m.) „Het blindemansspel" van Cornells Troost. Radio buitenland I De Norddeutscher Rundfunk (309 meter) geeft zondagmorgen 8 uur Bachs prachtige cantate nr. 74 „Wer mich liebt, der wird mein Wort halten". Over Brussel Vlaams (321 meter) kan men de tweede Pinksterdag om 18.20 uur een programma horen van Pinksterliederen. I Ook Pinkstermaandag een Bach- cantate (nr. 205) en wel om 11 uur 's morgens over Rias (Berlijn, Ame rikaanse sector) over 303, 407 of 439 meter, als u er overdag in slaagt een van deze stations goed te ontvangen. I Voor wie van operette houdt: een goed aangeklede uitvoering van „Ein Walzertraum" van Oscar Straus kunt u horen over Hamburj (309 meter) en wel op maandag avond om 8 uur. gehele pre beid- ;r C. C. Miche e. Vier bene JJET COMPLEX van wetten, dat ons huurverhoging en (aan huiseige naren) blokkering van een deel van deze gelden gaat brengen, is dus door de Tweede Kamer aanvaard. Te zeg gen, dat dit een reden is tot blijd schap, is wel een overdreven voorstel ling van zaken. Want ook al was het dan een lust de dikwijls knappe ver dediging der voorstellen aan te horen, die de bewindslieden achter de rege ringstafel ten beste gaven en spe ciaal minister Witte verdient hier een woord van lof het neemt alles niet weg, dat we nu opgescheept zitten met een aantal maatregelen, die een vrij eenvoudige zaak wel heel ingewikkeld hebben gemaakt. Het gaat immers hierom: de huren van de oude woningvoorraad moeten worden opgetrokken tot het niveau, dat thans voor nieuwe woningen geldt. Dan immers zal, als de woningnood eenmaal ten einde is, een situatie met normale concurrentieverhoudingen kunnen intreden. En men zou dit heèl simpel kunnen bereiken door b.v. vast te stellen, dat de huren telkens na een jaar'of na enkele jaren met een be paald percentage worden verhoogd. Dan was de kous af geweest. Het heeft niet zou kunnen zijn. De socialistische opvattingen waren, dat een huurverhoging aan de eigenaren- van het oude woningbezit een dus danige bezitsvermeerdering zou geven, dan die verhoging noodzakelijk be hoorde te worden afgeroomd. De andere partijen kwamen tegen deze gedachtengang in verzet en zo is het dan thans aanvaarde compromis tot stand gekomen. Onder het juk van dit compromis zijn we doorgegaan, niet onder het juk der socialisten, zoals prof. Oud het stelde, want ook de socialisten dragen immers het juk van het compromis. Toch durven wij het wel zo te stel len, dat we blij zijn, dat deze streep gepasseerd is. Het bij de kabinetsfor matie door de fractievoorzitters aan vaarde compromis heeft steeds als een donderwolk gehangen boven het schip van staat. Ieder ogenblik kon men verwachten, dat de bui zou los barsten en dat de toch al wat kra kende schuit op een klip zou stran den, voortgezweept door de storm van parlementair verzet. Nuchterder ge zegd: de vraag in hoeverre de fracties gebonden waren aan het door hun fractievoorzitters-uit-de-formatietijd aanvaarde compromis vertroebelde telkens de verhoudingen en deed een wel heel onaangename sfeer ontstaan: het feit, dat de anti-revolutionaire minister van economische zaken, prof. Zijlstra, een nacht respijt moest vra gen om zich te bezinnen op de uitla tingen van zijn partijgenoot dr. Bruins Slot, is voor deze situatie tekenend. En ook in de andere fracties moest deze vraag worden opgelost, zij het, dat men daar de konsekwenties min der zwaar achtte dan bij de anti revolutionairen. Nu is het zo, dat deze vraag thans bevredigend is opgelost. Maar de lucht is opgeklaard èn door het feit, dat de beslissing thans gevallen is èn door de verklaring, die minister Zijlstra gisteren heeft afgelegd. Deze is door dr. Bruins Slot in het parlement niet weerlegd. Aanvaard is dus, dat meer dere opvattingen over dit compromis mogelijk zijn zonder dat de ene partij de andere behoeft te verketteren. Een moeilijke klip is omzeild het ziet ernaar uit, dat het schip van staat thans weer in een wat rustiger vaarwater is gekomen. Dat is hard nodig ook, want er staat nog zoveel op het programma, dat dringend af doening behoeft, dat een kabinets crisis wel zeer ongelegen zou zijn ge komen. De maatregelen tot bestedings beperking moeten nog worden door gevoerd, de behandeling van de Euro pese verdragen ligt te wachten. Aller lei zaken, die van het grootste belang zijn voor land en volk en die serieu ze aandacht verdienen. En dan mag dit kabinet een extra-parlementair-nood- kabinet zijn desondanks hebben we in de bekwaamheid der ministers nog voldoende vertrouwen. Dubbel nummer van De Protestant Over huwelijk en gemengd huwelijk handelt een dubbel nummer (70 pag.) van het tijdschrift De Protestant. In dit zeer belangwekkende nummer, dat los verkrijgbaar is voor 75 cent (Protestants- Centrum. Prins Hendriklaan 10a, Utrecht), worden de tegenstelling en de overeenstemming van de r.k. en de pro testantse visie op het huwelijk getekend. Speciale aandacht heeft de discrepantie tussen canoniek en Nederlands recht i Haarlems huwelijk). Men vindt in dit nummer ook overzichtelijk wat het ca nonieke recht behelst te dezen en ten slotte wordt het probleem van het ge mengde huwelijk in het algemeen en het pastoraat daaromtrent aangesneden. onderwijzers aati de chr. uloschool te lo zijn benoemd de heren B. Snoeijer te eze en J. Wolters te Leeuwarden. Mej.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2