Blad Uw „GEWONE" bril kan eei, ZONNEBRIL wordeil Heerlijk niet strijken ...Met lekkere vette „sju"... lil Groentenkalender Doe vooral voorzichtig als u met benzine wast Voor strand en straat GREVILLEA JONGE GETUIGEN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 8 JUNI 19) Heeft u er al een, zo'n „no-iron" bloesje? Of staat u in dubio er één aan te schaffen? U heeft vast wel eens bij u zelf gedacht, dat het wel erg gemakkelijk moet zijn om die witte bloesjes, die 's zomers vooral zo fleurig staan bij een leuke be drukte rok, maar even uit te spoelen, op een hangertje te hangen en hup klaar hen je. Geen strijkijzer komt Want in dat strijken zit het hem. Die witte overhemden van man en zoon-lief bijvoorbeeld: het wassen is het ergste niet, maar dat strijken! Als je het goed wilt doen is één overhemd altijd nog wel het werk van een minuut of twintig. Maar wist u, dat er aan dat no- iron" (spreek uit: noo-airen) nog zo veel moeilijkheden vast zaten? Din gen die je met gewone katoen doet, zijn taboe voor de no-iron" geval len. Het kan gebeuren dat een bloes je of overhemd een beetje gelig wordt en dat u dan in een gewoontegebaar naar de chloor grijpt maar dan kunt u tegelijk wel dag wuiven naar uw bloesje. Kijk. het zit zo: de stof van uw „no- iron" is in feite heel gewone katoenen poplin. Er is echter een laagje kunst hars op aangebracht, die maakt, dat de stof k reukher stellend wordt. Als u nu met chloor gaat werken, gebeurt het volgende: het chloor wordt door het kunstharslaagje vastgehouden en vormt dan met water zoutzuur. En u weet wel ke eigenschappen zoutzuur heeft: het Maar dat betekent dubbel opletten Dat kon soms het gesprek zijn in oorlogstijd, weet u het nog? Al die verhalen over de jus, die je, omdat er vaak geen vlees was, maar maakte van blokjes of bloem, in een flintertje margarine bruin ge maakt. En dan het verlangen, dat sprak uit de verhalen over vroeger: „aardappeltjes met lekkere vette sju -ft- Het verlangen ging toen uit naar een flinke kluit vet, om tenminste „echte" jus te maken. Maar u weet natuurlijk, dat het niet zo is, dat hoe meer vet men neemt, hoe beter de jus wordt. Met boter en margarine verkrijgt men een mooiere jus dan met uitsluitend vet. -ft Dit en nog veel meer audere wetenswaar digheden staan in het boekje „Vlees en jus", uitgegeven door het voorlichtings bureau voor de voeding in Den Haag. Bakken, stoven en koken van vlees, bra den en grilleren, enfin alle dingen die u als ervaren huisvrouw zou móeten weten en als beginneling zo graag wilt weten, kunt u hierin vinden. En dan natuurlijk ook de (vele) methoden voor het maken Een zonnebril kopen is voor hen, die in het dagelijks leven .zonder bril wer ken, een vrij eenvoudige aangelegenheid maar voor de bebrilden onder ons liggen de zaken even anders. „Voorhan ger" heet zo'n ding, dat ze zich aanschaffen om over hun gewone bril te hangen en op die manier hun ogen te beschermen tegen al te felle zonnestraling. Het kan een tijdje goed gaan met die voorhangers, als je maar lang genoeg experimenteert, want ze zijn er in aller lei soorten en maten. Maar het meest ideale is toch wel de „optische" zonne bril, of de zonnebril met „geslepen gla zen". Men behoeft dan maar even van bril te wisselen en allerlei bezwaren (los schieten van de voorhanger, het zware, qirukkende gevoel op de neus van de extra zwaar geworden bril) worden on dervangen. vereiste sterkte te worden geslepen en daarna van een donkere metaallaag te worden voorzien. Beschikt men echter over een oude of reserve-bril, die men als zodanig gebruiken kan, dan kan dit een aanmerkelijke besparing betekenen. De kosten beperken zich dan nl. tot het donker maken van de reeds naar indivi duele eis geslepen glazen, slechts een fraktie van de kosten geheel nieuwe glazen gemoeid is. Besparing Maar, zo lezen wij in de Consumen tengids, de aanschaf van een zonnebril is voor hen, die een gewone bril dra- i, doorgaans een kostbare aangelegen- De glazen dienen nl. eerst op de leid.C Maaronder bepaalde voonvaarden nig genegen deze gang van zaken te animeren. Dat betekent echter niet, dat de donker gemaakte oude gla zen onderdoen voor de nieuwe. De Tijd voor kalenders is het omstreeks Sinterklaas, wanneer de winkels vol liggen met natuur-, folkloristische-, kunst- en andere kalenders. Een groentenkalender, zoals het voor lichtingsbureau voor de voeding (Koninginnegracht 42, Den Haag), die uitgeeft, lijkt in de verste verte niet op wat een gebruikelijke kalen der is, maar is toch erg handig om in het keukenlaatje op te bergen. Van alle maanden staat duidelijk aangegeven, welke groenten er te krijgen zijn. Vet gedrukt zijn die produkten, die in ruime mate in die maanden op de markt komen, terwijl de groentesoorten, die er slechts sporadisch in die bepaalde maand aanwezig zijn, licht gedrukt zijn. Aan wijzingen om het meeste profijt van de groente te hebben ontbreken niet in dit handige foldertje. Niet buitenshuis Het is daarom ook beter, zo lezen wij in „Denken en Doen; het maandblad voor de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, dat u dergelijke overhem den en bloesjes niet in de wasserij laat wassen. In zo'n wasserij kan men niet voor de gevolgen instaan. Zelfs al zou men daar deze „no-iron" kledingstuk ken niet met chloormiddelen bleken, er zijn in het spoelwater toch altijd nog wel resten chloor aanwezig, en zelfs die kleine restjes kunnen al desastreuze ge volgen hebben. De beste manier om die bloesjes en overhemden te behandelen is de volgen de: draag ze om te beginnen niet vuil. Dat wil dus zeggen: één hooguit twee dagen. Was ze dan in een ruim sop, ge woon van soda met huishoud- of vlok- kenzeep. De temperatuur van het wa ter kan 50 tot 60 gr. Celcius zijn (dus één ketel kokehd water plus één ketel koud). De extra vuile delen, dus meestal de boord en de manchetten, mag u niet tussen uw handen heen en weer wrijven of boenen, en wringen is helemaal uit den boze. Als die be paalde delen een extra beurt nodig hebben, neem dan een washandje van badstof met wat extra seep en wrijf ze daar mee In. De eerste maal spoelen moet gebeu ren in lauw water, waaraan een scheut je van een synthetisch wasmiddel is toegevoegd u weet wel. er wordt ook wel de vaat mee gedaan. De bedoeling is dat daardoor de zeep helemaal ver wijderd wordt. Plastic hanger De laatste maal spoelen gebeurt in lauw, handwarm water en dan hangt u het kledingstuk kletsnat op een plastic hangertje (een houten .hangertje zou kunnen afgeven). Kraagje of boord en manchetten worden goed glad getrok ken en de 'baleintjes worden op hue plaats getoken. Als het kledingstuk droog is, is het! Heeft u wel eens met wasbenzinei serij sturen, maar waarom zoudt nog licht gekreukt. Dat is voor de mees- .gewassen"? Zijden blouses of sjaals, het zelf ook niet eens proberen? aanleiding om uit te roepen: „niet een beurtje nodig hebben e: niet met water cn zeep mag n, kunt u naar een chemische strijken, het mocht wat!" Maar het vait heus mee: zodra u zelf uw bloesje ofI uw man of zoon het overhemd aan heeft, trekken de kreukels bij het dragen door| de lichaamswarmte al gauw helemaal weg. Maar als u zelfs die eerste kreukels niet wilt zien? Wel, dan kunt u gerust met een lauw ijzer even strijken, d.w.z. alleen de kraag, het boord, de manchet ten. De rest is heus niet nodig. Nog even over dat gelige overhemd of bloesje: nopit met chloor werken dus. De beste manier is, om het eens in de zen te hangen, op die manier wordt het op natuurlijke wijze gebleekt. U kunt eventueel ook eens wassen in een sop van een zelfwerkend wasmiddel. Het bleekmiddel natriumperboraat. dat daarin zit, werkt licht blekend bij een temperatuur van ca. 60 graden C. Dit bleekmiddel heeft geen schadelijke ge volgen voor het goed. Het lijkt nogal ingewikkeld, als u het allemaal zo eens overleest, maar als u de belangrijkste punten nu maar onthoudt, zult u langer plezier hebben van uw „no-iron" bloesje dan wanneer u denkt: nou ja, dat gezeurik doe het maar zoals ik het gewend was. U weet nu, dat zo'n opvatting fout en dom is, want u komt letterlijk met de brokken te zitten. Oorknoppen van katoen of wol Dit is weer Iets nieuws: er zijn oor knoppen te krijgen die u naar believen kunt wisselen en bij iedere japon „pas send" kunt maken. Het zDn nl. de clips van gewone knoppen, maar inplaats van een mooie steen zit er een scherp, smal en lang metalen puntje op. Over dat puntje kunt u een stofknoop schuiven. Het moet uiteraard een stof knoop zijn met een metalen ondergrond, want een knoopje met zo'n bobbeltje van zwarte of blauwe katoen er onder zou te gauw kapot gestoken worden- Door de oogjes van de stofknoop, waar anders draad en naald door heen gaan, schuift u nu dat metalen puntje. En of u nu een zomerjurkje hebt met een bont bloemenmotief of een effen japonnetje bij alle jurkjes kunt u bij passende knoppen dragen, omdat u net zoveel stofknopen kunt (laten) fabrice ren als u zelf wilt, zodat u nog eens wat afwisseling hebt ook. Het is een beetje een kwestie van uit- kijken en voorzichtig zijn. Het beste kunt u met die (goed gesloten natuur lijk!) fles benzine op het balkon gaan of in de tuin. Daar giet u de inhoud in een kommetje (gebruik liever niet uw plastic teiltje of emmertje, die kunnen er niet tegen) en dan doopt u het kledingstuk er in. Niet wrijven, niet wringen, niet boenen, alleen zachtjes op en neer halen en een beetje drukken op de plaatsen die extra vuil zijn. Dan haalt u het stuk uit de wasbenzine en hangt het druipnat op ook buiten natuurlijk. In minder dan geen tijd is uw blousje of sjaaltje droog, want benzine ver dampt snel. Tot uw verbazing (als u dit werkje nog niet eerder gedaan hebt) zult u ont dekken dat de kreukels en plooien <er nog precies zo inzitten. Die zakken er door de benzine nl. niet uit. Daar om. als u het helemaal erg mooi wilt doen, strijk het (vuile) kledingstuk van te voren, geef het dan het benzi- nebadje en het komt glad en schoon te voorschijn. Als u de benzine filtert door een trechter waarin een prop watten ligt kunt u dit dure „wasmiddel" nog wel nog wel een of twee keer gebruiken. Maar... wees steeds voorzichtig. De benzinedampen zijn het, die brandge vaar opleveren. Een vlot jurkjp, dat zowel op straat, het strand, thuis of in de tuin gedragen kan worden! De jurk heeft een iets aangerim- pelde klokrok, waarop een leuke grote zak. Het lijfje heeft een kleine overslag by de schouders, en wordt qesloten met een knoop. De bolero is recht met een brede sjaal kraag. Het staat erg aardig om, zoals het model aangeeft, een brede bies langs het geheel te stikken. Aan stof heeft u 4'A meter nodig van 90 cm breed. Het pa troon is verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44. De maten 38 en 46 kunnen apart besteld worden. De patronen zijn aan onze bureaux ver krijgbaar voor 1 0,50 per stuk; ook kun nen ze per post be steld worden. In dat geval gelieve.<u aan de adreszijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, 'f 0,60 aan postzegels te plakken. Doet u binnen een week uw bestelling, want na 15 juni kunnen geen opdrachten meer worden aan vaard. lijkt op een maar is een varen, boom Een boom als kamerplant lijkt wel wat vreemd, hoewel men soms een kamerlinde of Ficus in de huiskamers ziet van zulk groot formaat, dat ze het begrip boom al vrij aardig benaderen. Maar van een boom van 20 30 meter hoog, zoals men de Gre- villea robusta in de straten van de steden en dorpen in Californië ziet, zou men geen kamerplant verwachten. En toch treft men ze in verschillende huizen wel als fraaie kamerplant aan. dan doet ze haar tweede i „robusta" wel eer aan. Maar kan de plant wel wat in toom houden door heel zuinig te zijn met mesten en geen zware pot grond te geven. )e Grevillea is een plant kamers op het noorden. Ze heeft het liefst geen zon. Met haar zilver achtig groen loof, elegant geveerd, lijkt ze veel op een varen. Maar h dat Over dat laatste hebben wij eens opgestoken bij een opticien hier plaatse. Het is ons toen gebleken, dat „liever niet willen'' vaak op ani gronden berust dan de vrees voor derven van inkomsten. Oude brille zen, zo vertelde men ons, hebben krasjes en als deze glazen van eeni taailaagje worden voorzien, worden groefjes en krasjes donkerder gekli .vaardoor het kijken zeer hinderlijk-M Verder behoren de glazen voor i jL. zonnebril eigenlijk groter te zijn i normale bril. Maar zelfs r dat bezwaar zou heen altijd nog de kans dat het oi Verschilli i Het grootste bezwaar van de op ciens stuit echter hierop: de mep mensen hebben geen twee brilli Tenminste, geen twee gelijkwaardi brillen. Ze bezitten vaak nog wel oud exemplaar van jaren her, dat als zonnebril willen gaan gebruikt maar daarvan zijn de glazen dus meer op de vereiste sterkte! Iemand, die een oude bril als zot bril wil gaan gebruiken, zal zich dus dege moeten afvragen of de glazen die oude bril eigenlijk nog wel volde i.e. sterker of zwakker zijn dan de j zen die hij in zijn bril voor het dagei gebruik heeft. Wie in het bezit is van een gelijkwi dige reservebril, waarvan de (nog) geen krasje e.d. vertonen, zich best met zijn opticien in verbindi stellen. De man zal hem gaarne terwi zijn, als hem blijkt dat hij het mets beroeps-geweten in overeenstemmi kan brengen. Niet alleen wol ook zeil In het mededelingenblad van- Nederlandse Huishoudraad hei onlangs een waarschuwing gestai die vele huisvrouwen reeds Ia! ter harte hadden genomen, ma die toch nog wel nuttig was nog eens naar voren te brenj koop geen wol voor het zelf V! vaardigen van kledingstukken vloerkleden etc. uit twee verschi lende partijen wol. Het is een algemeen bekend feit, twee partijen wol van dezelfde fabri en dezelfde kleur toch een kleine wijking in de kleur kunnen vertow „Op de hand" ziet men het versd niet, maar als de trui verder gebre .wordt of het kleed verder geknor merkt u die heel kleine nuance wel Alleen de stof is anders «cn tan ome Neder- landse couturiers, heeft met dit complet treer een.« beu-exen uot speelse fantasie vermag. Hij maakte een japon van lijden mousseline, heerlijk luchtig materiaal en bedrukt met lieve, bonte bloer pjes. En diezelfde bonte bloempjes lijn ook op de mantel te tien alleen, de stof van die rxantel is anders. Dat is namelijk rayon. lachen. „Wie denkt er werk, maar vergeten we nie' ,n geld!? Niks hoor. Er maar al te vaak het waar staat van de Here Jezus in. schuwend woord van onze Moet u lezen, mooi hoor!" Heer, te worden als de kinde- Een matroos, die voor het ren? liepen twee jongetjes met open raam van een café een Dat onopzettelijke, argeloze, dan géld? Wat hun kruiwagentje vol biertje zat te drinken, kreeg frank en vrij, zonder enige atoombom? Wat het er óók één toegeschoven. Een valse schaamte de straat op nisme? poosje later liep die matroos gaan met oude krantjes. Oud? HET gebeurde omstreeks hard t Pasen van dit jaar. In 11011 81 het hartje van een stad het oosten van ons land Als je vól bent van de lief de voor God en de naaste, vól van Christus, een m( kind met het vuur va Geest in je hart w oud worden? En dan de lief- Eer "zij beseften wat er ge- de in die kinderharten. Lief- beurde. werd er een briefje de voor de Here Jezus en van een gulden in hun hand voor de naaste. „Zonde jó, gestopt. Wég was de matroos dat ze deze vergeten hebben, zij renden „Elisabeth-bodes." (De Eli- sabeth-bode is een evan- r—t- - w -ï, KMie-bW.Heténtjon- ^op" h.'S petje was vier, het andere vijf jaar oud. Ze waren de jongsten uit een groot gezin en nu vader en moeder een dagje uit waren, hadden zij samen op de zolder ge snuffeld en een stapel van naar bovengenoemde bladen ge- retje staan vonden. Ze keken elkaar huis. Daar werd grote wat bevreemd aan, want bij geroepen. die bladen werden altijd door hun oudere zussen en broers rondgebracht en nu lag hier nog zo'n hele stapel „Ze hebben deze zeker J^^f1 vergeten. „Zonde jó, want j er staat veel van de Here Jezus in en nou leest nie mand dat", zei de oudste O, kónden wij zo leven als de Here Jezus de kinderen! Het moet moge- staat? Dat kan toch nooit lijk zijn. Anders zou Jezus ons dit niet gezegd hebben. Wij kunnen van deze 1 véél leren. Zij weten schien helemaal niet, dat Je zus' laatste opdracht op deze die de He- aarde luidde: „gij zult Mijn voordat Hij komt. Bekeert u getuigen zijn tot aan het uiter- en laat u dopen. Dan weldige Wonder als wij onze kinderen dichtbij de Heiland brengen van vóór hun ge- de boorte af. is Begrijpen wij wat het Pink- de sterfeest inhoudt? Nieuwe nu- mensen worden! Vól van het vuur van de Geest. Angst voor een derde wereldoorlog? Voor H-bommen? communis me? Zie en hoor die Petrus eens op de éérste Pinkster kleinen dag! Over bloed en vuur en rookwalm, over een zon, die in duisternis en een maan, bloed zal veranderen, mand dat." Zó vervuld te zijn ste der aarde. i de t Toen was ook Nou, dat „Wat moeten wij daar nou mee doen? Zo'n massa geld! En het is toch eigenlijk voor de Here Jezus." „Nou, adviseerde grote jullie mogen dit best len voor je moeite. Zal ik het in jullie spaarpotten doen? Misschien vindt moe der het wel goed, dat jullie er een week lang iedere Here Jezus avond een ijsje van kopen.' de liefde tot God, dat Hij voluit alles voor je is „Geld!? Wie denkt er nou aan geld!?" Niks hoor. Er staat van de Maar terwijl zij dit onbe wust waren werden zij van binnen Overpeinzingen van Margaritha gelijk het plan geboren. t rondbrengen. gen ze met hun méér jaren oude bla den de stad in. Winkel in. winkel uit en iedere voorbij ganger kreeg er één in de handen gestopt. Een me vrouw vroeg „Maar jonge tjes. moeten jullie daar geen geld voor hebben"" „Géld! Ze i het Moet u lezen. Mooi hoor!" Worden wij, vol- heerlijkheid. Toen weer geld en geluk hier even be- lijkheid. En die naar hun karretje terug, dat schaamd gemaakt. „Wie drong hem die kinderen ach- er nog nèt zo stond en maar denkt er nou aan geld!"" weer uitdelen, tot het laatste vragen deze kinderen nu i krantje verdwenen was. Maar 't zijn twee heel Toen mij dit verteld werd wone, stoute jongetji was mijn eerste gedachte: compleet een Pinksterpreek dezelfde kracht als wij. Dan bent u niet bang, niet ongelukkig meer. Het Pinksterfeest is een ge- En de Here Jezus gaf hun weldig feest. Het feest van de Heilige Geest, die alle dingen nieuw maakt, die mensenhar- ten kan omkeren zodat u en ik totaal andere, maar altijd blijde mensen worden. Hij kan het hart van de hoogmoedigste zondaar ma ken als dat van een kind. 't week lang iedere avond der kind, dat ik deze week hoorde uitroepen: „Ach, zanik toch niet over die atoombom men! Wie weet, is de Here Jezus al teruggekomen, vóór dat geld de eerste valt." Zomaar heel gewoon kwam dat eruit. Kin mijn kinderen. En stilgestaan. Hoe zijn zij vvi- daarom zullen zij als zij ten voorbeeld! Wij. Christenen kunnen het volwassen zijn de Mammon Die kinderen zullen nóg zo goed menen met onze óók ,Piet straal negérend heel lang niets van hot l scholen, organisaties, kerken voorbij lopen. sterfeest begriji van diverse pluimage en ons En tóch blijft hier iets in de Heilige Geest begonnen georganiseerd evangelisatie- ons haken. te lopen hun handen te stoppen Daar hebben deze kleine deren houden rekening geen moment bij dége rekening met Zijn ter- derkomst. Zij zijn niet bang. want ze hebben Hem lief. Ik hoop, dat u allemaal e sterfeest begrijpen. Tóch heeft fjjn Pinksterfeest zult hebben. nen door hen gewerkt. Dait i MARGARITHA Bloemen krijgt de Grevillea wel, heel mooie, grote, gele trossen, maar deze verschijnen pas als de plant groot is. Daar hebben wij dus niets aan. Na twee of uiterlijk drie jaar begint de Grevillea boomallures te krijgen. De onderste takken worden geel en vallen af en de plant schiet erg in de hoogte. Dan is het dus met haar als kamerplant gedaan en men kan haar maar beter op- Men kan dan van het zaad nieuwe planten kweken. Dat gaat heel ge makkelijk, zodat men zonder veel moeite geregeld eén mooie kamer plant van de Grevillea kan hebben. Dat zaaien doel men in een pot met aarde, in een warme kamer. In de zomer houdt men de plant matig vochtig en in de winter aan de droge kant. 's Winters mag ze ook niet in de warme kamer staan, maar toch moet ze een beslist vorstvrij plekje hebben. Dezelfde waarschuwing, zegt N.H.R., willen wii geven bij het i pen van zeil. Er bereikte de N.H 'nl. een brief van een huisvrouw, i zeil gekocht had op een staal. F geleverde zeil bleek af te wijken i de staal en kleurde niet hij de overi; stoffering en de meubelen. De sti dc was grijs-bruin, het zeil grijs-blai met een paarse gloed. De fabriek treft in dit en dergelijj gevallen geen verwijf, omdat er een voorbehoud gemaakt wordt geringe afwijkingen in kleur tussen sti of afbeelding en het geleverde zeil. verdient aanbeveling om niet uitsluit* op de staal of de afbeelding af te maar deze in een grote meubileriD! zaak, waar men alle soorten zelf vw radig heeft, te vergelijken aan het str Zodoende voorkomt men de teleurst ling, dat de vloerbedekking een an<" kleurnuancering heeft dan men zich voorgesteld. Voor dat restje, do u nog heeft Misschien heeft u van de wint) eens een paar pond groene erwt) gekocht met de bedoeling, daar mai fijn veel erwtensoep van te koken, misschien bent u er toch niet zo V8 toe gekomen, omdat die winter 1* van rekening niet zo erg kot werd en erwtensoep echt iets is twaalf graden oader nul. Enfin, als u nog een restje groene ten' heeft staan, voor vier person) ongeveer een pond, maak er dan een schoteltje van. Ja heus, in d te lente of vroege zomer zal dat best smaken. U begint natuurlijk n die erwten een nacht van te voren w-*er te zetten. Als 'ïer personen ongeveer e pond doorregen spek rekent, heeft wel genoeg. U snijdt dat spek in plak bakt het uit. Neem het dan t en fruit er een fijngesnipper plus ongeveer 25 gram bloeip het de u H Voeg hierbij anderhalve liter kokeo water en de gewassen erwten, alles in ongeveer 2 uur zachtjes gaa. koken. Doe er dan wat zout bij, stof het spek er in mee en maak a'Jn met wat fijngehakte peterselie af. Om tegemoet te komen aan de bezff» ren die rijzen tegen dit toch tameJ# vitamine-loze gerecht, serveer de« schotel met aardappelpuree en andlj viesla, met als toetje rabarber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16