Gillette Westen heeft maar weinig recreatiemogelij kheden Tweeduizend Hongaren nieuw bestaan geholpen aan Per inwoner is slechts 490 m2 bos, hei of duin beschikbaar Geef Vader een Gillette Rocket! Vijf maanden in Nederland met succes bekroond SLUITING NIEUWE KERK WEKTE BEROERING D Meerderheid in Kamer voor huurwetten WOENSDAG S JlINl 1957 NEDERLAND IN ONGUNSTIGE POSITIE NEDERLAND is nog slechts voor 13 procent met landschapstypen die voor recreatie het waardevolst zijn, zoals bos, heide en duinen. Dit komt neer op 490 m2 per inwoner. In België is 900 m2 beschikbaar, in Duitsland 2100 m2, in Frankrijk 4300 m2 en in Zwitserland 4500 m2. Dit vertelde fr. R- van de Waal, hoofd van het bureau recreatie en natuur bescherming van de Rijksdienst voor het nationale plan in een preadvies voor het vandaag in Utrecht gehouden congres voor openbare gezondheids regeling. Wel kan nog door inpoldering een be perkte hoeveelheid land worden gewon nen, maar tegenover deze aanwinst staat een groter gebruik. De winst aan land bouwgrond door het droogvallen van de Noordoostpolder is binnen vijftien Jaar teniet gedaan, doordat meer dan drie duizend hectare per jaar nodig zijn voor uitbreiding van woonwijken, vestiging van Industrieën en aanleg van wegen. Eén van de belangrijkste recreatie vraagstukken. aldus ir. Van de Waal, vormt de voorziening van de randstad Holland met mogelijkheden voor dag recreatie. Het 9trand is de belangrijkste recreatiemogelijkheid voor bijna vijf mil joen bewoners van dit gebied. De wer kingssfeer reikt echter nog veel verder, daar het een belangrijk vakantiegebied is Het strand Bij een wat lagere tempera lichte zeewind daalt reeds van het strand. De bevolking dam en Amsterdam voelt dan het afleg van de afstand als een te groot be' r. Zonder overdrijving kan wordei gesteld, dat met minder fraai strandweer L een tekort aan recreatieruimt< (vooral voor de Rotterdammers) bestaat. Voor de overige steden Is de situatie gunstiger. Voor Den Haag mag echter over het hoofd worden gezien, dat ook hier de verminderde aantrekkings kracht op een wat minder zomerse dag zich terdege doet gevoelen. Hot strand blijkt ook voor de vakan tiegangers het meest aantrekkelijk te zijn, in populariteit gevolgd door de Ve- luwe. De andere vakantiegebieden heb- ;n een veel geringer bezoek. Van de middelen, die voor het berei- sn van een oplossing voor het recreatie probleem ter beschikking staan, ligt het behoud van de bestaande recreatieruim ten het meest voor de hand. (In dit ver band wees de heer Van de Waal nog eeni op de grote mogelijkheden die de water sportgebieden geven). Een tweede middel het beter bruikbaar maken van icreatieruimten. terwijl voorts het ;n van nieuwe mogelijkheden nodig is tr voorziening in de behoefte aan d; creatie. Tevens noemde Ir. Van de Waal m acties ter bestrijding van verontrelnigii -nieling en het voorkomen van bos- heidebrand. evenzeer als een positie ■ichte voorlichting over de verschil lende vormen van recreatie cn een be spreiding zowel naar tijd als naai mte. (/ctd4yUC4 ESPANA 27 ct 'n vorgtelyke gigaar Mr. E. van der Vlugt ter aarde besteld Op Oud Eik en Duinen in Den Haag is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. E. van der Vlugt, advocaat en journalist, die op 60- Jarige leeftijd was overleden. Mr. Van der Vlugt was een dynamische persoonlijkheid, die jarenlang onvermoei baar heeft gestreden voor verbetering der betrekkingen tussen de landen en volke ren. Menigmaal nam hij belangrijke initia tieven en vervulde hij vooraanstaande posities, die het hem mogelijk maakten zijn beginselen uit te dragen. Tijdens de eerste wereldoorlog streed hij in het Franse leger tegen de Duitsers. Daarna was hij advocaat in Parijs. Hier richtte hij het internationale tijdschrift „Le nouveau monde" op, in Engelse editie „The new world" geheten Later keerde de heer Van der Vlugt, daarbij gedragen door zijn christelijk-hiatorische levens overtuiging, zich fel tegen alles wat naar dictatuur zweemde. In de tweede wereld oorlog ging hij in opdracht van de Neder landse regering naar Indië, waardoor hij in Japanse gevangenschap kwam. Na de oorlog schreef hij het boek „Azië in vlammen", dat ook In Amerika ver scheen. Verleden jaar richtte hij het maandblad „European observer" op waaraan tal van bekende figuren mede werken. Dodelijk ongeluk in Pijnacker In Pijnacker op de rijksweg tussen Delft en Overschie, waar de aard van het weg dek al meer dan eens aanleiding tot kri tiek heeft gegeven, ls gistermiddag eer dodelijk ongeluk gebeurd. De heer M. de Bruin uit Zaandam slipte er met zijn auto en kwam dwars op de weg te staan. Zijn auto werd geramd door een personenauto, bestuurd door de heer H. uit Rotterdam. De heer De Bruin werd zwaar, de heer H. licht gewond. Beiden werden overge bracht naar het ziekenhuis te Delft, de heer De Bruin 's avonds is overleden. Politie-agent pleegde inbraak te Breda De thans geschorste politieagent P. M. te Breda stond gisteren terecht, verdacht van een inbraak op 21 oktober, waarbij een geldkistje met 600, sieraden, tafelzil ver en textiel gestolen was. Ter zitting bleek, dat de bewoner van het pand waa de Inbraak gepleegd was, een verhuizei niet geheel duidelijk kon maken dat hij eigenaar van de gestolen goederen Het zilver werd achterhaald bij iemand in Amsterdam, die geheel ter goeder trom De verdachte bekende. Er was ee rapport, dat hij verminderd toerekening; ■atbaar was. De eis werd een jaar m.a vaarvan een half jaar voorwaardelijk, m« zichtstelling van de reclassering. De inbe- een proeftijd van drie jaar en onder top- slaggenomen goederen moesten wordei teruggegeven aan de Amsterdamfner. Voor verkeerscursus Autoverzekeraars geven tien mille Ook de automobielassuradeuren zijn toe gankelijk voor de schriftelijke verkeers- cursus die het Verbond voor veilig ver keer toevoegde aan de vele middelen ter bestrijding van de verkeersonveiligheid. De Nederlandse vereniging van automo bielverzekeraars besloot in haar gisteren in Den Haag gehouden algemene leden vergadering een bedrag van f 10.000 beschikking te stellen om de verspreiding van de schriftelijke cursus een eind op weg te helpen. Verwacht wordt nu, da andere bedrijfstakken dit voorbeeld zul len volgen. Dank zij voelkal f 69.000 voor vluchtelingen De enige weken geleden in het Feijen- oordstadion te Rotterdam gespeeld» voetbalwedstrijd tussen Feijenoord en hel Londense Chelsea, georganiseerd door Lyon's international ten behoeve vluchtelingenhulp, heeft een batig saldo opgeleverd van 06.008.75. Managerziekte, vaak eigen schuld In de laatste tijd veel gesohrever i managerziekte: hart- en vaat- bij de mens. die in voortdu rende spanning zichzelf overbelast en dai i nacht met zijn werk bezig moet zijn. De oorzaken van deze ziekte moetei veel meer gezocht worden in karakter eigenschappen en in de foutieve levens wijze van leidinggevende mensen overdreven eerzucht en een eenzijdige be langstelling zijn daaraan niet vreemd. Dit zeide vandaag de heer H. J. Dijkhuis, directeur van de volksgezondheid op het congres voor openbare gezondheidsrege ling. Ook sprak hij over het gezondheddsko- loniewezen. Hij vroeg zich in dit ver band af of niet eigenlijk voor elk gezond stadskind in principe de mogelijkheden worden geschapen om met vakan- buiten te gaan. In school- en ver enigingsverband gebeurt reeds veel. maai wellicht is het belangrijk dit uit te brei den. De uitzending op strikt medische indi catie zou dan veel meer gericht m< worden op bepaalde groepen van kinde- d-ie astma, suikerziekte, lichamelijke gebreken of psychische stoornissen heb- n en op een hoger peil gebracht kunnen Hij heeft heus wel recht op zo n mooi modern ^rrm/e-scheerappa- raat, met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes. Dan voelt hij zich jong en fris. Met een GILLETTE ROCKET is hij de gehele dag goed geschoren, tot s'avonds toe. Een goede l aderdag begint met Gillette! Mackenzie terug naar Canada (Van een onzer redacteuren) IR W. MACKENZIE op 15 juni verjaardag viert is dat tegelijkertijd zijn terugkeer uit Nederland, waar hij gedurende vijf maanden de emigratie van tweeduizend Hongaren behartigde. Vijf maanden heeft de heer Mackenzie rondgereisd door de kampen, gesproken met gevluchte Hongaren, klachten en wensen aangehoord, ont moedigden moed ingesproken en bovendien getracht de in dictatuur op gegroeide jongeren enige begrippen te geven over vrijheid en democratie- Woorden waaraan de meeste Hongaren geen e»kele voorstelling kunnen knopen, die beantwoordt aan de werkelijkheid. Canada neemt duizenden vluchtelingen op. Zij die tijdelijk in Nederland verble- behoren merendeels tot volledige ge en, maar ook zijn er verscheidene alleenstaande ouderen bij, die in Canada praktisch niet meer in het arbeidsproces opgenomen kunnen worden. Voor .hen, rtelde de heer Mackenzie ons, zal de verder zorgen evenals voor de en kele gevallen van geestelijk onvolwaar- digen, terwijl voor de t.b.c.-patiënten, reeds plaatsen zijn gereserveerd ln sana- Over het algemeen had de heer Mac kenzie ervaren, dat de Hongaren bereid zijn elk werk te aanvaarden. Voor de Intellectuelen, ingenieurs, ad vocaten en doktoren, ls de toekomst moei lijk. Waar mogelijk en dat geldt vooral voor de doktoren, kunnen ze wel een plaats in hun eigen vak krijgen, maar da-t betekent weer op de laagste tree be ginnen. in de kampen, ijverig Engels ge studeerd. Dat ging zonder een woord Hongaars te gebruiken. Niet de vertaling van woord voor woord, maar van teke ning tot woord, was de methode. De le raren doen trouwens datzelfde werk voortdurend in Canada, waar voor Immi granten cursussen worden georganiseerd. Daaraan komt wel de nodige vinding rijkheid te pos. Zo waren eens twee Hon garen op weg van Helmond naar het kamp met een fiets in de sloot geraakt en drui pend en wel (met de fiets) onder grote hilariteit teruggekeerd. De docent tekende de volgende dag: een weg, een fiets, een mannetje; toen een weg, een sloot, een boom, een fiets in het fcwM Een grote helikopter van het Amerikaanse leger kwam de onfortuin lijke piloot van een L-20 te hulp, toen hij bij Stuttgart een nood landing had gemaakt. Een kabel werd uit de helikopter gegooid en aan het vliegtuig bevestigd, waarna de tocht naar de dichtstbij zijnde reparatiewerkplaats spoedig in goede orde verlopen was. Wat hen wacht Stuk voor stuk heeft de heer Macken zie, gesproken met de Hongaren en hun op de hoogte gebracht van het leven dat hen wacht. Ze zullen onmiddellijk na aan komst in een kamp komen, maar met de vrijheid er uit te vertrekken wanneer ze willen. Voor de meeste ligt een baan klaar. Voor velen zijn ook reeds woningen gereserveerd. Een Jaar lang hebben zij recht op financiële steun, zodat zij zich kunnen installeren, van kleding voorzien e.d. De Hongaren zullen ieder hun eigen weg gaan. Het Canadese principe 16, dat immigranten zich zo snel mogelijk Cana dezen moeten gaan voelen. „Daarom heb ben we wel eens hard hoofd in de neiging van de Nederlanders om teveel bij elkaar te klitten, dat bemoeilijkt de assimilatie", vertelde ons de heer Mackenzie die wij zo rustig konden spreken in hotel Des I-ndes, waar hij deze vijf maanden ge woond heeft. Al was hij nog nooit in ons land ge weest, als immigrantendeskundige ken de hij in Canada vele Nederlanders. Op zijn eigen boerderij heeft zich ook een Nederlandse emigrant gevestigd, eerst als pachter, nu al6 eigenaar. Deze landbouwer was afkomstig uit Stiens. Toen zijn bejaarde moeder van het verblijf van de heer Mackenzie hoor de, reisde ze onmiddellijk naar Den Haag naar het bureau van de Canadese immi gratie. Er kwam natuurlijk een tolk bij te pas, maar. deze kon weinig uit richten want de vrouw sprak alleen Fries en zover had de tolk het niet ge bracht! De kampen De heer Mackenzie heeft in deze maan den Nederland intensief bereisd. Hij was ln de kampen in Zeeland, de Peel en Gel derland. HIJ bezocht ook Friesland'en Groningen. „Wat is uw oordeel over de kampen?" vroegen wij, „men heeft hier nog al eens kritiek geuit". „Volkomen ten onrechte", was het be sliste antwoord. „De kampen *0n goed geoutilleerd. Een kamp heeft nu eenmaal altyd nadelen. Maar de Hongaren konden moeilijk anders verwachten. Wie iets be reiken wil moet dergelijke overgangs maatregelen kunnen doorstaan. Ik ver zeker u. dat wU in de Eerste Wereld oorlog, toen ik in dienst was. heël wat anders in de kampen hebben beleefd Maar we wisten dat we niets anders had den te doen dan vol te houden". „Wat de Hongaren het meest van 6treek maakt," zo vertelde hij verder, „is de correspondentie uit eigen land. Ze krijgen allerlei brieven waarin op thuiskomst wordt aangedrongen. Dikwijls is het dui delijk, dat deze brieven niet vrijwillig zijn geschreven of door gefingeerde af zenders. Maar soms weten de mensen niet wat ze geloven moeten. Even moeilijk is het uit te vinden of er onder de vluch telingen politiek onbetrouwbare elemen ten zijn. Van iedere normale immigrant hebben we een volledig dossier, waarin dikwijls meer staat dan ze zelf vermoe den. Van deze immigranten 1 prak tisch alle» it ze zelf vertellen. Maar we maken ons daarover niet teveel gen. De mensen zelf zjjn heel optimistisch over hun toekomst. Zelfs de acht rasechte zigeuners, die met wat ketellapperskennis en hun viool opgewekt naar Canada trek ken en van plan z(jn daar hun oude le ventje van zwerven weer te beginnen. En ik geloof, dat het be6t zal gaan. Er zijn in Can-ada kansen genoeg. De Honga ren zijn bovendien vrolijk. U «oudt ver baasd staan als u de vrolijke avonden meemaakte, die zij in een oogwenk met muziek en zang weten te organiseren in de kampen." Dat was het eind van het gesprek, want nog één zorg had de heer Mackenzie in deze laatste dagen in Ne derland: de goede geschenken te vinden om vrouw, kinderen en kleinkinderen bij thuiskomst me Restauratie van wel '20 jaar Kerk op de Dam trekt 's zomers 5000 vreemdelingen per maand (Vervolg van pagina 1) terd. De a.r.-fracfeie kan niet inzien hoe voor zulk een standpunt een rechtsgrond is te geven. De heer Van Eibergen gaf toe dat het wetsontwerp belangrijk is verbe terd. Ook hef binnenschilderen en binnen- s tu kad oorawerk zal een reden vooi deblokkering zijn. Naar zijn mening ls daarmede de grond voor de blokkering grotendeels verdwenen. Synthese De a.r. woordvoerder had nog een be zwaar: de verhuurder krijgt niet waar h() recht op heeft. De reserveringsgedachte heeft nergens anders enige toepassing ge vonden. De heer Van Eibergen begreep, dat deze synthese met de beste bedoelin- :and gckoi Wal tafel ligt, is positief iets anders dan In de kringen van de P.v.d.A. leeft. Met klem riep hU echter de Kamer op zich te bezinnen op een nieuwe synthese in het huurbeleid. De a.r.-fractie erkent, dat de huiseigenaar moet laten blijken dat hjj ook plichten heeft. Het zou een veel sim peler procedure «iJn sis de huurder ver beteringen ksn aanbrengen op kosten van de eigenaar. Maar dese weg van de blokkering wil de a.r.-fraetle niet uit- Een groot deel van de c.h.-fracüe ziet de blokkering dus als een Ingrijpen in het eigendomsrecht. Dat recht noemde do heer Van der Peyl (cit.) een der meest fundamentele rechten van de mens. De eigenaar heeft principieel alles over zijn eigendom te zeggen, mits hij geen anderen benadeelt. Ook vinden de „negen c.h.- (Van een speciale verslaggever) ,E ONVERWACHTE SLUITING van de Nieuwe Kerk op de Dam heeft beroering gewekt. Niet alleen in Amsterdam, maar door het gehele land. Wellicht meer dan enig ander bouwwerk in ons land is de Nieuwe Kerk een nationaal monument. Sedert het bestaan van ons koninkrijk 29 maart 1814 werd de eerste grondwet aangenomen hebben in deze kerk de inhuldigingsplechtigheden plaats gehad; op 30 maart 1814 de eed aflegging van koning Willem I, in 1840 de inhuldiging van Willem n, in 1848 van Willem III, in 1890 van koningin Emma als regentes, de zesde september 1898 van koningin Wiïhelmina, en precies vijftig jaar later, op 6 september 1948, de eedaflegging en inhuldiging van koningin Juliana. te lezen: „Wegens herstelwerkzaamhe den gesloten", waartoe men het bord maar van de zolder had te halen. In 1948 was de kerk nl. ook een half Jaar gesloten voor bouwkundige voorzienin gen. Zulks om risico's bij da kroninge- plechtigheden te vermijden. Niet alleen, omdat alle staatshoofden van ons koninkrijk er in gehuldigd zijn geniet de Nieuwe Kerk zoveel belang stelling van (vooral) buitenlanders. Wa vinden er ook de praalgraven van Da Ruyter, Van Kinsbergen. Van Speyk, Jan van Galen, Vondel, Da Costa, P. C. Hooft en Van Baerle. In het graf van De Ruyter rusten, behalve de grote ad miraal. nog ruim vijftig van zijn nako melingen, van wie de laatste werd bijge zet op 8 januari 1859. De Nieuwe Kerk bezit ook enige mooia gebrandschilderde ramen. Het oudsta dateert van 1660 en is een uitbeelding van het feit, dat Willem IV van Hene gouwen de stad in 1342 een wapen schonk. Een ander raam herinnert aan de inhuldiging van koningin Wilheltnina in 1898. En voorts zijn er nog twee, dia het 40-jarig regeringsjubileum van deze vorstin levendig houden. Het schoonste object uit deze kerk la echter de rijk gebeeldhouwde eikenhou ten kansel, een stuk werk van Albert Jansc. Vinckenbrinck uit de jaren 1646- '49. Op de hoeken van de kuip staan zea beelden, die de standvastigheid, de hoop, de liefde, het geloof, de gerechtig heid en de waarheid symboliseren. Daar tussen ziet men de vier evangelisten. MaWheus, Marcus, Lucas en Johanne» met hun attributen. Op de panelen zijn, in perspectief, gewelfde zalen gebeeld houwd. waarin werken der barmhartig heid worden verricht Ook de trap en de leuning. Ja zelfs Iedere trede afzon derlijk. zijn rijk aan beeldhouwwerk, evenals het grote klankbord boven de preekstoel. Hierboven verheft zich weer een koepelbouw van twee verdiepingen en een bekroning, waarin mensenfiguur tjes ln klederdrachten uit de 17-dê eeuw zijn geplaatst Het is met elkaar een stuk snijwerk, zoals er geen tweede ln ons land te vinden la. ?ïaar verluidt zal met de totale res tauratie van het kerkgebouw twintig iaar gemoeid zijn. Doch het is te hopen, dat dit niet betekent: twintig Jaar slui ting van het gebouw. Glanerbrug krijgt betere douanepost Glanerbrug, een der drukste grensover gangen met West-Duitsland, krijgt ein delijk een nieuwe doorlaatpost. Naar wij zal de bouw op 20 Juni door de Rijksgebouwendienst worden aanbesteed. Tevens zal binnenkort worden begon- en met de bouw van een nieuw Duits douanekantoor. De brug over de Glane, die nu zes meter is, zal worden verbreed tot twaalf meter. De vrachtauto's zullen aan de Neder landse kant worden geloodst naar een parkeerterrein dat achter het douanekan toor ligt. Daar zal dan ook een grots douaneloods worden gebouwd. Men ver wacht, dat het geheel ln de herfst van 1958 gereed tal zijn. Apothekers en ziekenfond sen hebben overeenstem ming bereikt over kosten In de vergadering van de Kon. Neder landse maatschappij tot bevordering der pharmacie, welke gisteren te Enschede is begonnen en die vandaag is voortgezet in Hengelo, is uitvoerig gesproken over de verhouding tot de ziekenfondsen. Met de ziekenfondsorganisaties is zo werd medegedeeld overeenstemming bereikt over de kosten, die Ut 1967 ten laste van de ziekenfondsen zullen worden gebracht. Over '57 zal geen honorarium- verhoging aan apothekers worden gege ven. Wel zullen de kosten voor het pen sioenfonds voor de apothekers-assisten ten. voorzover deze op de ziekenfonds praktijk drukken, worden doorberekend aan het fonds. Over de pensionering van de apothe kers-assistenten is overeenstemming be reikt met de bonden. Aan de grenspost bij Zevenaar ls gis teren de 35-Jarige D. uit Emmen gear resteerd, die nog vijf Jaar gevangenis straf als politiek delinquent voor de boeg heeft. D. was in 1950 ontvlucht uit het voormalige concentratiekamp te Vught, dat destijds als gevangenis voor poiiitieke delinquenten werd gebruikt Hij is toen naar het buitenland ontkomen. Gisteren trachtte hij weer in Nederland terug te keren. HIJ werd terstond her kend en gearresteerd en is naar de straf gevangenis te 's-Hertogenboach overge bracht. Nu we opeens moesten horen, dat dit gebouw voor alle diensten, rondleidingen en andere manifestaties gesloten werd, (en dat, terwijl nog voor kort werd vast gesteld, dat hier op 15 juni de groot scheepse De Ruyter-herdenking zou wor den gehouden), ls het begrijpelijk, dat er verontrusting ontstond „Moet dat nu maar allemaal seling gebeuren?" was de algemene vraag. Natuurlijk was al lang bekend, dat het gebouw restauratie behoefde; nog in november jl. deelden B. en W. de ge meenteraad mee, dat er een herstelplan klaar was. Het vergde een bedrag ƒ2.5 miljoen en het rijk zou een a zienlijk deel van deze som voor zijn kening moeten nemen. Toen conclud» de men echter nog niet. dat het niet lan ger verantwoord moest worden geacht, grote mensenmenigten tot de kerk toe te laten. Dit zou pas aan het licht zijn gekomen bij een grondige inspectie in verband met genoemde De Ruyterher- dcraking. De officiële berichten reppen nog niet van die ernst. Zij zeggen, dat men volstrekte rust nodig heeft nauwkeurige metingen voor de restau ratie te kunnen verrichten. Er moeten zo spoedig mogelijk steunpunten worden aangebracht bij de vier pilaren op d« kruising van schip en dwarsscbip. Door fouten, die tijdens de bouw van de kerk werden gemaakt, werden de koloi eenzijdig belast In de tweede helft van de negentiende eeuw werden reeds tussen de pilaren sta len spanten aangebracht. Men ziet dan ook op een van de beugels laar het jaartal 1890 staan. Maar bouw- deskundigen hebben moeten vaststellen, dat de „beweeglijkheid" is blijven be- Niet alleen voor degenen, dié regelma tig de kerkdiensten bezochten, en vooi de organisatoren van de De Ruyter-her- deniking is de sluiting een misrekening, maar ook voor de talloze vreemdelingen, die dit gebouw gaarne als een beziens waardigheid beschouwen. Men moet niet gering denken over vreemde! ingenbezoek. Gedurende de mer mag de koeter zeker op vijfduizend gasten per maand rekenen. Viertalig aan de buitenzijde van de kerk mannen" zoals zij in dit parlementaire debat genoemd worden een renti goeding van 3te laag. De heer Van der Peyl vond het Jammer dat het e< misohe vraagstuk van de huren in de politieke sfeer terecht is gekomen. Maar de blokkering kon hij niet aanvaarden om daarmee uit de politieke impasse komen. Zij zal ook de nieuwbouw niet .stimuleren. Veel beter is het de huis eigenaren op andere wijze te anim hun woningen te verbeteren. Nu wordt de indruk geveetigd dat zij te weinig het onderhoud doen. Maar in het alge meen is dat niet het geval. De eigenaar is niet tekort geschoten als hij door bevriexing van het huurpeil te weinig reserves heeft kunnen kweken om de ningen te verbeteren. S.G.P. De grijze fractieleider der S.G.P. ds. Zandt, heeft er geen doekjes om gewon den. Deze ontwerpen zijn zijns inziens het resultaat van koehandel, vnl. tuaaen K.V.P. en P.v.d.A. En het is ook het reeul- ttat van politiek geknutsel en touwtrek kerij. De helft plus één zal beslissen en het volk moet de wet gehoorzamen, al ls deze nog zo onrechtvaardig. Neen. ds. Zandt had geen enkel goed woord voor de voorstellen. Hij zag daarin een uit breiding van de staatsmacht en staats- dwang, een geslaagde poging van de socia listen om het hele leven onder de dwang van de staat te brengen. De K.V.P. heeft haar rug gekromd onder het socialis tische juk. Dat de blokkering de woning verbetering ten goede moet komen, vond ds. Zandt een argument, dat er met da haren is bijgesleept. Het ls een gelegen heidsargument dat geen steek houdt. Da onrechtvaardigheid tegenover de huis eigenaren wordt voortgezet Het was reeds laat In de avond toen da heer Weiter het standpunt van de min derheid der K.V.P.-fractle uiteenzette. Hij noemde de huurblokkering de laat van het deelnamen van socialisten aan dit kabinet. Haar oorsprong ls niet van zake lijke aard maar van een politiek com promis. Daar was de heer Welter van af aan tegen geweest. Zijn bezwaren tegen de blokkering waren onoverkome lijk. Door partieel ingrijpen wordt het eigendom de grondslag van ons maat schappelijk stelsel uitgehold.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7