Jlicuwe £riitórije GTmtrant Vijftien soldaten verdronken bij nachtelijke oefening Onder leiding van korporaal door snelstromende rivier Compensatie huurverhoging in strijd met S.E.R.-advies MIJNBRAND BIJ LUIK: VLAMMEN SLUITEN 3 MANNEN IN Eden niet meer in de politiek DOE NU AANVAARDBARE VOORSTELLEN Tijdbom in binnenstad van Algiers 6 doden Weinig dingen zo gevaarlijk wennen aan inflatie als het m M DINSDAG 4 JUNI 1957 BUREAUS: Steenst ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EKSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5t«fit»astfth I* «bttlties "myn bert io Uytjcnspott Achtendertigste jaargang No. 10972 Gigantische bol op barre bodem ZIE PAGINA S Patrouille bij München verongelukt VIJFTIEN SOLDATEN van het nieuwe Westduitse leger zijn de af gelopen nacht verdronken in de snelstromende Uier bij München. Het drama gebeurde bij Kempten. Een patrouille parachutisten moest de bijna vijftig meter brede rivier oversteken. Hun plaatsvervangend commandant liet hun de keus, öf door de rivier (ruim pen meter diep) te waden óf gebruik te maken van een even verderop gelegen brug. Eén man koos de laatste weg, maar de rest stapte met volledige bepak king in de rivier. Slechts acht man bereikten onder leiding van de korporaal de overkant, vier anderen konden uit het water gehaald worden en moesten gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. De sergeant en de korporaal, die de oefening leidden, zijn op last van de officier van justitie van Kempten door de burgerlijke politie gearres teerd. Het ministerie van defensie in Bonn zal een diepgaand onderzoek instellen naar het tragisch gebeuren. De Westduitse minister van defensie. Strauss, die zich in Z.-Duitsland bevond, waar hij eergisteren in het huwelijk is getreden, heeft zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven. Hij heeft bevel gegeven de commandant van het bataljon, waaronder het peloton resor- teert, te schorsen. Veertien verdronken militairen zijn nog niet gevonden. Zij zijn verderop in dieper water terecht gekomen. Het gehele rivier bed is in zuidelijke richting afgezocht. Het peloton behoort tot het negentiende Kabinet Ben Goerion kreeg vertrouwen De regering van Ben Goerion heeft gis teren in het Knesseth de goedkeuring ontvangen op het besluit de Eisenhower- doctrine te aanvaarden. Met 59 tegen vijf stemmen en bij 39 onthoudingen werd het regeringsbeleid goedgekeurd. De vijf stemmen tegen kwamen van de commu- Weer Hongaar verraden door Amerikaanse foto Er zullen binnenkort in de Hongaarse stad Gyoer veertien opstandelingen wor den berecht, van wie er één weer is op gespoord aan de hand van een foto tn een Amerikaans tijdschrift, aldus het communistische partijblad Nepszabadsag. NIEUWE STATENLEDEN GEÏNSTALLEERD Tijdens de eerste gewone zitting van de Zuidhollandse Provinciale Staten zijn vanmorgen mevrouw J. M. Pijpers-Mak- kenze (soc.) en de heer mr. J. J. Oyevaar (lib.) tot ledên van de Staten geïnstal leerd. Mevrouw J. M. Pijpers-Makkenze heeft de plaats ingenomen van het Staten lid Frenkel uit Rotterdam. Op een vraag van mr. Wilkens (lib.) deselde gedeputeerde mr. T. A. van Dij ken mede. dat Ged. Staten zich met de regering in verbinding zullen stellen om een oplossing te krijgen voor de moei lijkheden, die bestaan ten aanzien van het in stand houden van de zee- en rivier- waterkeringen. bataljon van de eerste parachutisten Aangenomen wordt dat de sergeant en de korporaal zijn gearresteerd omdat zij in strijd met de orders hebben gehandeld. Amerikaanse geleerden vragen atoom-verbod Tweeduizend Amerikaanse geleerden hebben een.oproep ondertekend om tot 'n internat, overeenkomst te geraken, waar bij het nemen van proefnemingen met kernwapens wordt gestaakt, heeft dr. Linus Pauling, die in 1954 de Nobel-prijs voor scheikunde heeft gewonnen, mede gedeeld. Een duizendtal ondertekenaren zijn biologen, de andere duizend biochemisten. scheikundigen of artsen. In de door dr. Peuling opgestelde op roep wordt onder meer verklaard: elke nieuwe ontploffing van een kern wapen komt radio-activiteit vrij, die delig is voor de gezondheid van mei in de gehele wereld. Als geleerden ken nen wij de gevaren, die hierdoor de m heid bedreigen en het is onze plicht daarvoor te waarschuwen". De Nederlandse radiotelescoop bij Dwingelo zal niet lang meer de grootste van Europa zijn, want bij Jodrellbank in Engeland (zie foto) verrijst de grootste ter wereld. Het gevaarte bevat een koperen spiegel van dertig ton, draaibaar opgehangen tussen twee zestig meter hoge torens. Men is in 1952 aan de bouw begonnen. De kosten zijn 6¥z miljoen gulden WERKGEVERS TELEURGESTELD De Raad van bestuur in arbeidszaken erop gewezen, dat heeft ernstige kritiek op de beslissing van de regering inzake de loonsverhoging als compensatie van de huursttfging. In een adres aan de Tweede Kamer spreekt de raad zijn teleurstelling en bezorgdheid uit over deze beslissing, die in strijd is met letter en geest van het advies van de S.E.R. over de bestedingen, op welk ad vies de regering zich bij haar sociaal-eco nomische politiek herhaaldelijk beroept. In de Raad van bestuur werken samen de organisaties van werkgevers, midden standers en boeren. De leden van de Tweede Kamer wordt DRIE Italiaanse mijnwerkers zijn waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een ondergrondse brand in de Patience en Beaujonc- mijnen bij de Belgische plaats Ans. een voorstadje van Luik. De brand brak gisteravond uit op 615 meter diepte in een der gangen, die ge bruikt worden om kolen naar boven te brengen. Van de 74 mijnwerkers konden 71 bijtijds naar boven worden gebracht Enkelen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Ploegen van het reddingscentrum voor kolenmijnen te Luik trachtten met zand de brand te blussen, doch men heeft wei nig hoop de drie ingeslotenen nog tijdig te kunnen bereiken. De oorzaak van de ramp is waarschijn lijk de oververhitting van een drijfriem geweest. De Belgische justitie en hel Corps des Mines stellen een onderzoek in Brand woedt voort Vanmorgen woedde de brand nog onder gronds voort. Uit de gang waar dc drie Italianen ingesloten zijn, werd geen en kel teken van leven vernomen. Sinds de ramp van Marcinelle, waarbij op 8 augus- Aannemer vrijgesproken. De Helderse aannemer J. C. K., tegen wie de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank, veertien dagen geleden wegens valsheid in geschrifte (indiening van een gefin geerde rekening bij de genie tot een be drag van rond 2000 gulden) 500 gulden boete of twee maanden g-vangenisstraf had geëist, is vanochtend vrijgesproken Jongetje verdronken. In Vlaardingen is gistermiddag de vierjarige Wim Wijnen van het motorschip Albatros gevallen verdronken. 263 mijnwerkers Ingesloten werden omkwamen, is dit het ergste ongeluk dat in de Belgische mijnen is geschied. Kindje van militair kwam jammerlijk om In Hoek van Holland had maandagmid dag de begrafenis plaats van het stoffe lijk overschot van de 4-jarige V. Y., een kindje van een Engelse militair aan de Tasmanweg, dat jammerlijk om het leven is gekomen. Het kind speelde met enige vriendjes op het erf van de veehouder v. d. Sar, toen een bal in een mestput viel. Het kind boog zich voorover om de bal te pakken en viel In de put. Hier is het verdronken. Nog twee uur lang heeft men getracht met behulp van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, maar dit mocht helaas niet ge lukken. Synthetische rubber steeds belangrijker Raymond C. Firestone, president van de Firestone Tire and Rubber Comp., heeft verklaard, dat de synthetische rub berindustrie aan het begin staat van een periode van de grootste groei. De maat schappij heeft een uitbreidingsplan van 35 miljoen dollar voltooid, o.a. bouw van een 40.000 ton bedrijf te Orange in Texas, ca- paciteitsverhoging voor de fabriek te Lake Charles in Louisiana van 100.000 tot 190.000 en van de fabriek te Akron. Ohio. 30.000 tot 40.000. Sinds april 1955 ii produktie 77*/» verhoogd Thans produ ceert de wereld 3 miljoen ton. in 196* waarschijnlijk 3,6 miljoen, in 1965 4, miljoen. alleen compen satie wordt geboden voor de huurverho ging zelf, maar ook althans voor een deel van de werknemers voor de fis cale en sociale lastenverhogingen, die uit de loonsverhogingen voortvloeien. Deze extra-compensatie, aldus het adres, is in strijd met het unaniem aanvaarde S.E.R.- advies. Gezegd wordt hierin immers, dat de las ten, die door belastingheffing of subsi dievermeerdering op de bevolking zijn gelegd, in het algemeen niet in de sfeer van de primaire inkomens gecompenseerd kunnen worden. Een algemene herziening van de verdeling der belastingdruk ver dient verre de voorkeur boven het zoeken naar een compensatie. Verder heeft de regering onvoldoende oog gehad voor de gevaren van overcom pensatie in een tijd, waarin de bestedin gen ook de consumptieve moeten worden geremd. Na deze overcompensatie nader aange duid te hebben, zoekt het adres er de oor zaak van in de compensatie van fiscale en sociale lastenverzwaring en in de onvol doende afstemming op de huurverhogin gen in de verschillende gemeentekilessen. De maatregel krijgt bovendien een ni vellerende, werking, welk effect, gelet op de ontwikkeling van de inkomensverhou dingen in de afgelopen jaren en de reeds bestaande sterk progressieve belastingr druk, ten zeerste moet worden afgekeurd, aldus de raad. Weer uit Scheveningen Gevangene wist zijn bewaker te ontkomen Een gedetineerde uit de Centrale Peni tentiaire Inrichting aan de Pompstations- weg te Scheveningen, een onderdeel var de strafgevangenis aldaar, wist enige dagen geleden aan z(jn bewakers te ont snappen. De man, de 28-jarige H. J. M. L. uit Den Haag, kon gisteren evenwel in Amsterdam weer door dc politic worde: aangehouden. Enige dagen geleden mocht de gedeti neerde onder leiding van een bewaker een ernstig ziek familielid te zijnen huize in Den Haag opzoeken. Op weg daarheen wist hij zijn bewaker beentje te lichten en zelf de benen te nemen. Direct werd gespeurd, doch zonder resultaat. De wst Amsterdam te bereiken, waai enkele dagen verbleef, totdat hij gisteren door de hoofdstedelijke politie kon woi den aangehouden. Thans zit hij wei achter slot en grendel. Terug in Engeland Sir Anthony Eden en zijn echtgenote zijn gistermiddag met de „Empress of Britain" in Liverpool aangekomen. Dc voormalige premier werd ontvangen door een grote menigte juichende Britten. Aan de haven waren talloze vrienden, onder wie leden van de regering. Sir Anthony zag er opgewekt en gezond uit. Toch verklaarde hij dat zijn gezond heidstoestand hem niet zal toestaan weei actief aan het politieke leven deel te ne men. Dit betekent, dat hij niet in het La gerhuis zal terugkeren. Ook is hij nie' van plan naar een „andere plaats" te gaan. (Britse Lagerhuisleden bedoelen hiermee het Hogerhuis). Er is de 59-jarige Eden een pairschap aangeboden. Hij maakte echter duidelijk dat hij dit zal weigeren. Stemming Navo-landen vóór Chinese handel houdt op de naleving van het embargo op de uitvoer van strategische goederen naar communistisch China, in haar bij eenkomst van vandaag met een meerder heid van stemmen haar goedkeuring uit spreken op het besluit van Engeland de beperkingen op de handel met China in overeenstemming te brengen met het min der strenge embargo op de handel met de Sowjctunle. Sleohte de Verenigde Staten en enkele >er van de V.S. afhankelijke landen zul len waarschijnlijk het oude embargo hand haven. Het Engetee ministerie van handel deel- mee. dat de verzachbing van de beper kingen op de handel met China woensdag ngaat. Eenzelfde embargolijst als voor China zal op die datum van kracht worden dc uitvoer naar Noord-Korea. Noord- Vietnam, Tibet en Macao. Een delegatie van het Westduitse be drijfsleven maakt zich klaar om in het na jaar naar China te gaan voor het sluiten van een handels- en betalingsovereen- itomst met de Chinese volksrepubliek. Wijziging Handvest V.N. uitgesteld De conferentie tot wijziging van het Handvest der Verenigde Naties is voor ten mimste twee jaar uitgesteld. De V.N<- commissie, waarin 81 landen zijn ver tegenwoordigd, heeft hiertoe gisteren he loten met 67 stemmen voor, geen tegen •n negen onthoudingen. Deze laatste kwa- nen van de landen van het Sowjetblok. Auscliwitz-uitkering nog in discussie De liquidateuren van I.G. Farben heb ben erin toegestemd nieuwe onderhande lingen te openen, gericht op verhoging der schadevergoedingen die tot dusver n vastgesteld op totaal 27 miljoen mark voor voormalige Joodse kampbe- >rs van Auschwitz en drie miljoen mark voor niet-Joodse. De internationale Auechwitz-co-mmissie vraagt het dubbele Elsa Maxwell, de Amerikaanse schrijf- er, is gisteren door een Parijse recht bank veroordeeld tot 500 gulden boete en schade-vergoeding van 3.000 gulden, te betalen aan ex-koning Faroek. die ze heeft beledigd in haar memoires. De Koninginneharing is aange boden. Schipper Ouwehand van de Katwijk 130 overhandigde koningin Juliana een vaatje nieuwe haring. Schipper Rem merswaal van de Katwijk 48 had de vis gevangen, die goed genoeg werd geacht om ninginneharing te zijn. Geen atoomwapens voor Tito President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren aan een officiële lunch te Bel grado verklaard, dat het Joegoslavische leger niet overhaast met kernwapens zal worden uitgerust. Hij zeide: „Ik geloof niet in een atoomoorlog, hoe de voorberei ding op een dergelijke oorlog ook moge zijn. Het is niet zeker, dat degene die de eerste atoombom gooit, de uitwerking er van nog zal beleven". Tito voegde eraan toe, dat zijn land dc conventionele bewapening zal perfectio- n en de uitrusting zal trachten te ver beteren met eigen middelen en door aan kopen in het buitenland. Noorderlicht verwacht Het Oostenrijks observatorium op de Kanzelhöhe dag tussen vier en vijf uur een hevige vulkanische zonnebrand waargenomen. taar schatting een kracht had van een miljoen atoombommen. De sterrenkundigen verwachten, dat de radio-ontvangst op de ultra-korte golf hierdoor ernstig zal worden gestoord en dat zich vanavond Noorderlicht zal voor- V.S. na gesprek met Kroesjtsjef nE VERENIGDE 8TATEN hebben Rus land uitgedaagd naar aanleiding de vriendelijke woorden, die Krocsjtsjef de Amerikaanse televisie sprak, aan vaardbare voorstellen te doen om de we reldproblemen op te lossen. Indien za blijken, dat Rusland streeft naar het slul- o van aanvaardbare overeenkomsten, luidt een officiële verklaring van h departement van buitenlandse zaken, zu len voorstellen een gunstig onthaal vii den bU de Amerikaanse regering en h Amerikaanse volk. Maar, zo wordt eraan toegevoegd, het moeilijk uit de woorden van de Russi sche partijsecretaris te concluderen, dat Rusland werkelijk bereid is vruchtbare onderhandelingen te beginnen met „de vrije wereld". Verder is het voorstel de Russische Amerikaanse troepen respectievelijk uit Oost- en West-Europa terug te trekken „oud liedje". Dit voorstel i6 reeds door het ministerie van buitenlandse Oceaan moeten terugtrekken, terwijl de Russische strijdkrachten op het vaste land blijven en zich slechts over een beperkte afstand terugtrekken. Ike voor Russische televisie? TN DE BINNENSTAD van Algiers zijn gisteravond op het spitsuur zes i sen gedood en 87 gewond bij bomaansla gen. Algerijnse verzetsstrijders hadden de drie bommen bevestigd aan stalen lichtmasten, zodat de stukken metaal als ?n in het rond vlogen. lanse attaché. Kolonel Ramiro Lago Carcia is benoemd tot militair attaché bij de Spaanse ambassade te Parijs, Den Haag Brussel. Kind verongelukt. In Hedel stak gister middag het zevenjarige zoontje van de familie Broekmeulen met zijn autoped de straat over, juist toen een vrachtauto aan kwam. Het kind kwam onder de wagen en was op slag dood. Euromarkt „sprong in het duister yOLGENS I Wrlprlaml Nederlandsche Handelrnjj. is een loon- en prjjzenspiraal slechts te voorkomen als er op de arbeidsmarkt een zekere ruimte bestaat. Dc sociale nadelen van geringe werkloosheid zjjn minder dan die van Inflatie. De sterke afhankelijkheid van het buitenland maakt het echter voor Nederland welhaast onmogelijk om door geldelijke, fiscale en begrotingsmaatre gelen deze gunstige voorwaarden op de arbeidsmarkt te bewerken. Door middel van een loon- en prijs- stabilisatiepolitiek tracht de regering «venwel explosies te voorkomen en het kostenpeil tegenover het buitenland te handhaven. Desniettemin zijn de lonen sterker gestegen dan de produktlviteit. Weinig dingen zijn zo gevaarlijk als het wennen aan voortdurende inflatie, ook al is zij zacht of kruipend. De bank merkt nog op dat de loon- en prljsspi- raal in Nederland gematigder is dan ln andere landen. Het verslag ziet weinig geldelijke be zwaren tegen de verlaging van het kas- percentage mits deze maar tijdelijk is Nu kunnen de banken door overbrug- gingsmaatregelen vertraging van de wo ningbouw voorkomen. Men moet er mee rekenen, dat daarna het percentage weer op het oude peil komt. De Euromarkt wordt wel een sprong In het duister genoemd, doch Nederland kan zeker de sprong wagen, vertrouwend op eigen kracht en aanpassingsvermogen Zo lang echter niet zekere eenheid van politieke doelstellingen is bereikt, Is de economische eenheid zwak gefundeerd. Hogere tarieven zouden onze handel ern stig kunnen treffen. Onze industrie, waarin kleine en middelgrote bedrijven een belangrijke rol spelen, is niet in alle opzichten het geschiktst voor de scher pere concurrentie op de Europese markt De vele uitzonderingen en veiligheids kleppen maken het niet zeker of de een wording spoedig en ten volle zal wor den bereikt. Slechts op de lange duur zal men kunnen zeggen of voor Neder land de lusten de lasten zullen over treffen. Er is weinig zekerheid of onze landbouwuitvoer zal worden uitgebreid maar zij zal niet worden verzwakt, aldus de N.H.M. Het waren tijdbommen, die m< afgesteld, dat zij vrijwel gelijktijdig ont ploften op het moment, dat velen stonden te wachten bij de bushaltes. Onder de vijf gedode Europeanen waren twee kinderen. Franse militairen arresteerden verschei dene Mohammedanen, nadat zij hen udl de handen van woedende voorbijgangers hadden bevrijd. In Tunesië zijn bij het dorp El Hama vanuit huizen twee Franse konvooien be schoten. Hierbij vielen een dode gewonden. Zuidkoreaanse missie naar Nederland Donderdagavond zal op Schiphol aan komen een goodwillcommissie uit Zuid- Korea. die naar verscheidene Westeuro- pese landen komt om de erkentelijkheid van de Zuidkoreaanse regering te betui gen voor de militaire, economische en di plomatieke steun, die deze landen heb ben verleend tijdens en na de Koreaanse Vrijdagochtend zal de Koningin de mis sie in het paleis Soestdijk ontvangen, waarna een lunch wordt aangeboden door de secretaris-generaal van buitenlandse zaken, mr. Baron van Tuyll van Seroos- kerken. 's Middags wordt de missie ont vangen ten departemene door minister NIEUWE ISRAËLISCHE GEZANT AANGEKOMEN De Nieuwe Israëlische gezant in Neder land. de heer Hanan Cidor, Is gisteren uit Jeruzalem per vliegtuig in Amster dam aangekomen. De heer Cidor werd op Schiphol door leden van zijn legatii vangen en is nadien naar Den Haag door gereisd. De nieuwe. 52 jaar oude. in Duitsland geboren diplomatieke tekenwoordiger van Israël in Nederland was voorheen verbonden aan het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken als hoofd van de afdeling internationale organisaties. Hij hoopt binnenkort zijn ge loofsbrieven aan koningin Juliana te kun nen aanbieden. de mogelijkheid geopperd, dat president Eisenhower geïnterviewd zal worden voor de Russische televisie. De televisiezender van Moskou en radio-Moskou hebben reeds het fnteruieto met Kroesjtsjef, dat voor de Amerikaanse televisie werd ge houden, uitgezonden. In kringen van de Verenigde Naties is men over het algemeen van mening, dat het interview een succes is geworden al leen al om de prettige sfeer, waarin Kroesjtsjef zijn uitspraken deed. Helen Keiler, de beroemde blin de Amerikaanse, die reeds zoveel baanbrekend werk heeft ver richt voor haar lotgenoten, be leefde bij haar bezoek aan de Manilla-doofstommenschool in Stockholm een verrassing. Een witte duif ging op haar hoofd zittenwat een treffend beeld opleverde. HET WEER IN EUROPA lil (I Jsfï hl 1' Kopenh. Aberdeen hall bew. bew. N 3 WZW 3 21 1 21 0 licht'bew. W 5 windstil 22 0.1 23 0 Parijs half bew. WNW 4 26 1 Orenoble licht bew. windstil 18 9 Berlijn zw. bew. Sm 25 1 MUnchen regen WZW 4 24 9 jenève nee ral. op Sm !9 5 Wenen ■^rSen WNW I 2« 4 Rome Aiaccio regen Z 3 O 3 22 *7 WEERBERICHT Afkoeling De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.25 uur. onder 20.56 i op 12.51 uur, onder 0.44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1