hè-hèf Beiroet is één kolossale reclamezuil geworden Elektronica in sterfkamer van de drieklanken VOETBALPOOL LEIDT TOT VELE NARIGHEDEN 'ASPRO Verdedigers moordzaak wagen vrijspraak In pro-westerse politiek wordt geen verandering verwacht El? IS WEEK G KAS ROT EK s MAANDAG 3 JUNI 1957 Wereldmuziekfeest in Ziirich ZüRICH, juni 1957 tussen vier enorm grote luidsprekers die staan „opgebaard" op met zwart doek omfloerste houten sokkels, dan bekruipt je het trieste gevoel in een rouwkamer te zijn, waar straks voor het laatst (meestal voor het eerst) de goede eigenschappen van de overledene worden opgesomd en natuurlijk geprezen. En als er dan uit die vier luidsprekers vóór en achter je nog ondefinieerbare geluiden komen, die als enig voordeel hebben dat ze niet ruikbaar zijn, dan wordt die rouwkamersfeer nog beangstigend ook Dan, eens te meer, voel je de vergankelijkheid van alles wat is, je ideali seert de schoonheid van alles wat was, maar je gelooft niet meer aan dat wat komt. Ziedaar het gevoel dat me bekroop, toen ik dezer dagen in de studiozaal van Radio Zürich het eerste concert bijwoon de van het Weltmusikfest van het Inter nationale Genootschap voor Moderne Muziek. Dat eerste concert had als enige uitvoerder een man achter een groot schakelbord met knoppen, ergens achter ln de zaal. Zo'n concert is niet gezellig; je ziet zo helemaal niemand op het po dium: geen mooie zangeres, geen zwoe gende pianist, geen hevig-zwaaiende dirigent en geen transpirerende orkest leden- Leeg. gewoon leeg, is het podium, met uitzondering dan van de „mooi" gepolitoerde luidsprekers en die zwarte sokkels. Na afloop van elk stuk wordt er ge klapt, maar er verschijnt niemand om te bedanken en er worden ook geen bloemen aangeboden. Heus, dat alles heeft met uitzondering dan van 't applaudisseren heel veel overeenkomst met een begraaf plaats-aula. Na het laatste geluid uit één der luidsprekers verwacht je dan heel zacht orgelspel met een koraal van Bach- Of misschien wel Ases Tod van Grieg- In geen geval heb je het gevoel dat hier de geboortekamer is van een nieuwe muziek. Of wellicht niet de geboorte kamer, maar de kamer waar de nieuwe baby voor het eerst aan de trotse vader wordt getoond. Componeermachine TV'ATITURLIJK heeft u al begrepen welke muziek er ter opening van dat Weltmusikfest werd gegeven. Elektro nische muziek, dus muziek waarbij de Instrumenten gevormd worden door tech nische apparaten die men bij radio-instel lingen vindt. Die technische apparatuur zou men de componeermachine kunnen noemen. Allerlei soorten generatoren bijv. zijn in deze componeermachine opgeno men en men krijgt merkwaardige ruis en küapeffecten. Een zuiver technische beschouwing valt buiten het kader van een dagbladartikel en overigens ontbreekt mij in dit opzicht een ingenieursopleiding. Uitgangspunt bij de elektronische mu ziek is de toon, de klank, onverschillig op welke wijze die ook wordt voortge bracht. De magnetofoonband vertekent desgewenst elke klank, zowel van elek tronische Instrumenten als trautonium, ondes martenot, mixtuurtrautonium. melochord, polychord, e.a. als van de toongeneraturen. Is bij de normale muziek de toon bepaald door toonhoogte, geluids sterkte of duur, de elektronische muziek geeft veel meer mogelijkheden. De In strumentale muziek kent 12 tonen ver deeld over 6 a 7 octaven, bij de electro- nische muziek zijn er frequenties van 50 tot 15.000 trillingen mogelijk. Tussen een kwart en een halve toon zijn er wel ruim 20 toonduur-mogelijkheden en bovendien ;r 30 k 40 verschillende kflanksterkten bereikbaar. Bovendien is er nog de moge lijkheid van de sinustonen door middel van de sinusgeneratoren. Een klank, een toon, heeft zowel een grondtoon (sinus- toon) als boventonen. De grondtoon kan uit de totaalklank worden gehaald. En ijn er tal van mogelijkheden, waar door er klanken ontstaan, die variëren hevige donderslag tot zacht etherisch geruis. De muziek heeft daardoor een aparte suggestieve kracht gekregen, een illustratief suggererende kracht, vreemd, onwezenlijk, maar soms fascinerend. Menselijk element menselijke element ontbreekt. In de eerste plaats hoeft dat niet helemaal waar te maar in de tweede plaats is dat helemaal niets nieuws op muziekgebied. Het speelwerk in een klok hoe oud is dat al niet Mozarts vader maakte er al composities voor in Salzburg mist dat ook, een draaiorgel eveneens, en niet te vergeten uw pianola met muziekrol Georges Antheil schreef begin 1900 al balletmuziek voor aambeelden, vliegtuig- propellers, elektrische bellen, stukken metaal en claxons. Een bovendien gaat het voortbrengen van geluid bij een kerk orgel ook niet langs elektronische weg, waarbij de organist op de toonproduktie eigenlijk weinig of geen invloed kan uit oefenen? Het zou heel eenvoudig zijn en ook de weg van de minste weerstand het bestaan van een elektronische muziek te ontkennen. Maar ze is er nu eenmaal en zal zich ook nog verder ontwikkelen, hoe u en ik er dan ook over mogen denken. Oorspronkelijk was alle muziek vocaal met de mens zelf als instrument Later werd de mens bespeler van bepaal de klankmiddelen en in feite is hij dat bij de elektronische muziek nog. Want zo straks noemde ik de technische appara tuur wel de componeermachine, maar elke machine moet nu eenmaal bediend wor den en elke machine is afhankelijk van de menselijke wil. Zo ook bij de elek tronische muziek. Het gaat er maar om of de menselijke geest in staat is die schier onuitputtelijke scala van klank- en ritme-mogelijkheden zodanig te beheersen dat er inderdaad nog sprake blijft van muziek van de geest. Als de middelen dienstbaar blijven aan de muziek, dan zullen er voor de componist van elektronische muziek zich nog onkenbare perspectieven openen. Terug naar Badings "]V"U GA IK weer terug naar die aula met de vier „opgebaarde" luidspre kers. Per slot van rekening ben ik mede daarvoor naar Zürich gegaan- Na hetgeen ik in Nederland van onze eigen Henk Badings had gehoord, was ik nieuwsgierig naar de experimenten de elektronische muziek i6 nog in een experimenteel sta dium die buitenlanders verrichtten. Het is echt geen chauvinisme van me dat lk in die studio in Zürich de neiging had terug te reizen en in Bilthoven aan Badings te vragen mij nog eens zijn elektronische muziek voor het „Kaïn en Abel"-ballet voor te draaien. Ik ben er namelijk stellig van overtuigd dat Badings veel verder is in het beheersen van deze materie, niet alleen technisch maar ook geestelijk Prof. Zuidema voor Patrimonium (Van onze correspondent) De sociale dag van het christelijk- sociaal Verbond Patrimonium te Am sterdam is zaterdag best geslaagd. Onder de leiding van de nieuwe voor zitter had de druk bezochte vergade ring een vlot verloop. Leerrijk en op vandaag ingesteld waren de beide referaten van de voorzitter en van prof. dr. S. U. Zuidema. Wij consta teerden een opleving en met nieuwe moed gaat „Patrimonium" zijn 81e jaar in. In de ochtendvergadering heeft de nieuw opgetreden verbondsvoorzitter, ds. G. W. Rijksen uit Apeldoorn, een Inlei dend woord over de naastenliefde ge sproken. Het mens-zijn, aldus spr., Is niet iets aparts naast of tegenover God. het vindt zijn zin en betekenis alleen in de relatie mèt God. In dit licht is ook de naaste te zien. Het leven van de naaste te willen vervullen of te vullen met alleen maar menselijke liefde, afgezien van de liefde Gods, is de herhaling van de oerzonde: te willen zijn als God. Liefde tot de naaste kan alleen bestaan na de persoonlijke ont moeting met God. Prof. dr. S. U. Zuidema besprak een vraag over de verhouding van het Oude en het Nieuwe Testament, die in deze tijd in het geding is. Brunner e.a. hebben het Oude Testament gedevalueerd. Men wil een Evangelische Christen zijn, maar ver geet dat het Evangelie de openbaring Gods is. ook van het Oude Testament. De heer C. Smeenk uit Arnhem merkte op, dat een sociale dag als deze ons niet verder brengt in de christelijk-sociale strijd, want deze mag nooit negatief w den gevoerd. Patrimonium moet zich rekenschap van geven wat ons in het tegenwoordig tijdsbestek positief te doen staat. Er is een gemene gratie die de zon de stuit en de medewerking met andere mensen mogelijk maakt. Dr. A. Kuyper, van wie spr. zeer veel heeft geleerd, heeft deze samenwerking met andersdenkenden meermalen betracht. In de jaren 1933 tot 1937 heeft ook Colijn haar niet versmaad. Een en ander kon geschieden omdat wij nog altijd een christelijke traditie rijk zijn. Groot bezwaar had de heer Smeenk. tegen het feit dat men op allerlei dingen een socialistisch etiket plakt. Hierdoor wordt de invloed van het socialisme groot geacht. Graag zou spr. zien, dat onze theologen en juristen zich wat meer bij het Oude Testament hielden om de daarin vervatte beginselen voor onze tijd uit te werken en tot gelding in de praktische politiek te brengen. Dat is beter dan tegen dit en dat te zijn. Wij moeten aldus spr ten slotte, ons volk een dienst bewijzen door veel meer positief te worden en waarlijk christelijk- sociaal te zijn, waarbij steun van mannen van andere geest mogelijk moet wezen. Ds. Rjjksen zeide nog dat er een nieuw sociaal program van Patrimonium moet komen. 's Middags hield prof. Zuidema een re feraat geleverd over het onderwerp „de voetbalpool" naar aanleiding van de vraag of deze wettelijk zou moeten wor den geregeld. De referent bezag de opvattingen van uiteenlopende kringen, die de voetbal pool min of meer zien als liefde tot sport en spel en van mening zijn, dat het dus niet gaat om gokzucht zonder meer. Bo vendien zegt men daar: ,,'t gaat maar om een klein gokje" en liefdadige doeleinden zullen er wel bij varen Prof. Zuidema zette evenwel uiteen, dat de gevolgen in vele kringen zouden leiden tot sensatie, zenuwschokken en andere narigheden. Al dat geld, het grote geluk, een zak met goud komt in handen van die ene geluksvogel. Spr. zeide. dat dit niets anders is dan vaak gecamoufleerde geld- en gokzucht Sociale nevendoeleinden betekenen op nieuw voor ons volk. de aanbidding van vrouwe fortuna, de afgod van de ouda heidenen, het vereren van het toeval en een soort toevalsgeloof, ondermijning van onze volkskracht. Verheuging Spr. verheugde zich. dat in de laatste herderlijke brief van de synode der Ned. Herv. kerk het materiële geluk, door gok zucht verkregen, genoemd wordt een ver hindering om de naastenliefde te be trachten. Ten slotte betoogde spr. dat tegenover gokkerij en weddenschappen de christen In de vrijheid staat.'omdat het hart bo ven de portemonnaie moet spreken. In de discussie werd opgemerkt, dat onze eigen kringen niet vrij uit gaain. Men dacht aan bazaars en loterijen. De hoogleraar antwoordde, dat zodra zich hierin een speculatief element zou willen indringen, het finaal uit moet zijn. Dit geldt ook voor waarschijnlijkheids berekeningen. Van andere zijde kwam de Goed Zo- actie in bespreking. Is het speculatief ele ment niet aanwezig als de spanning stijgt? Voor wie is de auto? Hierop antwoordde de voorzitter. Hij zeide deze actie zeer te waarderen. Zou fortuna de macht in handen krijgen, dan zou de NCRV dit dienen te onderzoeken Omtrent de huishoudelijke vergadering kunnen wij nog melden, dat besloten is een propagandafonds te vormen tot breid ing van de werkzaamheden var verbond. Als bestuursleden z(jn benoemd de he ren J. C. J. Plas, Groningen: J. J. Rippen, Ede en J. Blom, Haarlem De heren C. Goote uit Veenendaal en A. de Boer uit Arnhem vervulden 30 Ja ren een vo---aanstaande functie en wer den door de vergadering gehuldigd. De apparatuur die de uitvoerder moet bedienen bij de elektro nische muziek. Het centrale punt voor een juiste uitvoering. De twee Scambi's, die ik van de Bel gische componist Henri Pousseur (geb. 1929) in Zürich hoorde, waren technisch cn muzikaal nog zodanig onvoldragen, dat men Pousseur nog geruime tijd expe rimenteren binnenskamers toewenst. De jan Bruno Maderna (geb. 1920) is met zijn Notturno een stuk verder. Ma derna heeft inderdaad de echte muziek benaderd, waarbij hij soms bijzonder mooie verstilde momenten opriep. Uit eindelijk was echter ook dit nog aan de steriele kant Degene die in Zürich toonde de zaak muzikaal het meest te beheersen was de Italiaanse componist Luciano Berio (geb 1925) met zijn „Perspectives" en zijn „Mutazioni". Berio richtte in 1953 in Milaan de „Studio di Fonoüogia" op bij de radio aldaar en heeft dus waarschijn lijk de meeste mogelijkheden. Hier ging het inderdaad naar het musiceren toe. het gebruiken van klanken voor een eigen taal. Bij hem ook ontdekt men harmonieën. Wat deze drie componisten echter voor alsnog missen is de eigen zuiver muzikale bovenal de melodische eigenschappen. Het alles blijft een verzameling afgebro ken klanken, soms Slechts door geruis •erbonden. De individuele tonen hebben dank zij Hè-hc. dank zij 'ASPRO' kon ik mijn opkomende verkoudheid onderdrukken. Twee 'ASPRO'-tablettcn en verkoudheid, hoofd- pijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijnen, verdwijnen. 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden, O *3, zonder de maag te irriteren. Elk 'ASPRO'-tablet is apart, hermetisch gesloten verpakt. Gemakkelijk mee te nemen, gemakkelijk in te nemeti, geeft altijd verlichting! 'ASPRO' houdt me fit tijdens werk RODE KRU1S-A.B.C. VOOR DE HONGAREN Het Rode Kruis heeft zich weer eens verdienstelijk gemaakt voor de Hongaren Het heeft namelijk de uitgave bevorderd een A.B.C.-boekje voor Hongaren, en uitgebreide woordenlijst is in het Hongaars, Engels, Frans, Nederlands. Duits, Italiaans, Spaans en Zweeds. De heer A. J. van der Toorn had de redac- in ondervond steun o.a. van ambas- Van dak gevallen. De 25-jarige lood gieter G. Bolder uit Doetinchem is zater- van een dak gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op een .betonnen vloer terecht ras op slag dood. Visserijschip dat tevens vis verwerkt Een rederij te Bremerhaven heeft dezer dagen 'n schip van 826 brt in dienst geno men, dat de gevangen vis onmiddellijk kan verwerken tot filets, vismeel en vis- olie. Bovendien kan het 5500 manden verse vis aan boord hebben. Ook wat het uiterlijk betreft verschilt dit schip van de vroegere vissersschepen, aangezien het net over het achterschip wordt uitgezet en ingehaald en de brug. de machinekamer en het manschappen verblijf zich in het voorschip bevinden De Jordaanse regering heeft zater dag alle Egyptische kranten en tijdschrif ten verboden. PLEEGDE SIEN K. TOCH ZELFMOORD Een van hen beweerde„Ik weet wie de man met de leren jas is" (Van onze speciale verslaggever) HET IS ZATERDAGMORGEN, en de Stadsgehoorzaal in Middelburg, waar de rechtbank wegens verbouwing in eigen huis, voorlopig onder komen heeft gevonden, is weer propvol met alles wat er uit Nieuw- en Sint Joosland maar even op het werk gemist kan worden. Laurens H., de taxichauffeur, die van de moord op weduwe Sien Kodde verdacht wordt, komt weer binnen net als de vorige dag, bleek, beleefd en soms een beetje naar brutaal zwemend achterlijk. De vorige dag moet hem met de eis van twaalf jaar nog vers in het geheugen liggen, maar men ziet het hem niet aan: hij knikt naar stuurs kijkende bekenden en wisselt enige woor den met zijn nerveus toeschietende vrouw, die tijdens de schorsingen van de zaak door de gangen loopt als was zij de troetelvriendin van de hele wereld. En deze zonovergoten zaterdagmorgen zal gewijd zijn aan de plei dooien, de repliek van de officier en het laatste woord van Lou zelf, wat gezien het volgekrabbelde schoolschrift dat hij in de hand houdt, zeker niet bij één woord zal blijven Ze zijn het er allemaal over eens: de officier zal het niet gemakkelijk krijgen vanmorgen de parketwacht, de in gro ten getale aanwezige journalisten en d< vele Zeeuwse juristen, die uit belangstel ling in de getuigenbanken komen meeluis teren. Want de bewijsvoering is in deze Libanon in felle verkiezingsstrijd (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang) BEIROET, mei "jl/TET DE VERKIEZINGEN voor een nieuw parlement in aantocht ziet de Libanese hoofdstad er langzamerhand uit als één kolossale reclame zuil. De politieke partijen hebben namelijk alle gevels, schuttingen, blinde muren en zelfs lantaarnpalen volgeplakt met verkiezingsposters. Speciaal in het centrum van de stad zijn weinig vierkante meters mogelijke aanplak- ruimte aan de stijfselkwast ontkomen. De buitenkant van het parlements gebouw vormt geen uitzondering. In sommige wijken heeft men pamfletten met het portret van een der kandidaten tot slingers geregen en die dwars over de straat gespannen. Automobilisten rijden rond met een portret op de voor- of achterruit. En er zijn fanatieke supporters, die een meer dan levensgroot portret in een lijst elektrische lichtjes aan de gevel van hun huis bevestigd hebben als gold het de reclame voor een nieuwe filmster. gesproken pro-westerse politiek van de Libanon te wijzigen. Evenals in Nederland speelt ook hier de godsdienst een belangrijke rol In de verkiezingen. Meer dan de helft van de Libanese bevolking, belijdt het Christen dom en het spreekt vanzelf, dat er mand onder hen is, die iets voelt het opslokken van de Libanon door Arabisch-Mohammedaans blok. De chris tenen steunen dan ook in grote meerder heid de huidige gematigd-Arabische, pro- westerse politiek. In de oppositie bevinden zich vooral de fanatieke mohammedanen, die Nasser als de leider van de Arabische wereld ver eren en de christenen, die om de een o andere reden niet tevreden zijn met di tegenwoordige gang van zaken. Onder hen zijn veel communisten. Daar communistische partij in de Libanon boden is, is het beste wat zij kunnen doen het steunen van de oppositie. Voor alles zakenman De laatste maanden hebben zich echter veel mohammdanen aan de zijde van regering geschaard. De Libanees is eenmaal vóór alles zakenman en hij heeft duidelijk gezien tot welk een economische catastrofe het extreem-nationalistische, pro-communistische regime van Nasser leidt. Hoe mooi de eenheid van de Ara bische wereld ook mag zijn, geld oefent toch altijd nog een sterkere aantrekkings kracht op hem uit. En niemand hoeft hem ervan te overtuigen, dat hij alleen met De verkiezingen die op 9 juni in Da- lascus beginnen en op de drie volgende zondagen in andere delen van de Liba- voortgezet worden, zijn belangrij ker dan anders. In de eerste plaats om dat het parlement uitgebreid zal worden vier-en-veertig tot zes-en-zestig le den. In de tweede plaats omdat dit par lement over anderhalf jaar een nieuwe president zal moeten kiezen. En in de de plaats omdat de uitslag van deze verkiezingen zal bewijzen of de invloed Nasser sterk genoeg is om de uit- geen eigen spanningsverloop en liggen ook in een zuiver muzikale gedachten- gang in eikaars verlengde, zoals Badings dit bereikte. Daarom natuurlijk dacht ik zo sterk in dde rouwkamer met tragische gelui den. Een paar honderd componisten uit de gehele wereld en verschillende muziek critici waren de mede-luisteraars. Erg enthousiast waren ze geen van allen en naarmate het concert vorderde werd het applaus geringer. Uiteindelijk raakt men elk geluid gewend en kan men er zelfs bij slapen. De Nederlandse compo- ;t Kerel Mengelberg bleef echter wak ker, want op een bepaald moment riep hij blij uit: „Ik heb een octaaf gehoord". En dat was al heel wat bij deze elektro nische muziek in de sterfkamer van de traditionele drieklanken. Corn. Basoski. Toch is hel zo FLUOR IN FOSSIELEN 949) In het jaar 1802 deed de Itali aanse scheikundige, Morichini, een merkwaardige ontdekking. In de land van een fossiele olifant trof hg nJ. fluorsporen aan, een verschijnsel waar over degenen die tj.t. óme tanden en kiezen in de grond vinden, zich weinig zullen Verbazen, omdat het hun bekend is, dat in de 20ste eeuw hier ea daar op zettelijk fluor aan het drinkwater werd toegevoegd, zodat de aanwezigheid van fluor in ons gebit begrijpelijk is. Maar fossiele olifanten lesten hun dorst niet met fluor en daarom meende Morichini dat de fluor-sporen in de olifantentand belangwekkende aanwij zingen over mogelijke verandering in de samenstelling van het heen zouden kun nen geven. Zoals in die tijd gebruikelijk was, ontspon zich hierover in de kring van geleerden al gauw een diepzinnige en breedvoerige discussie. De Franse natuurkundige Gay-Lussac (die later zijn gedurende het lange verblijf in de grond zich daarmee verbindt". U ziet, we gaan al een heel eind in de richting die 150 jaar later opnieuw zou worden inge slagen. fluoi eton, die voor het Geologisch >tschap te Londen een lezing hield, 1 hij beweerde, dat de hoeveelheid fossiele be< erhou- Maar ook met dese Franse onderzoekers eeuw het laatste woor tijdsbepaling nog niet opstellei in geen spoortje van kennen. „Dit schijnt e as echter van 1 het tandbeen mdat de olifant rel het nodige u hebben ge- ding staat tot hun ouderdom. Hij had het fluorgehalte van enige fossiele been deren vergeleken met het fluorgehalte van een Grieks skelet dat ongeveer 2000 jaar oud moest zijn en op die manier had hij berekend, dat de ouderdom van één van zgn fossielen 7700 jaar was en dat een ander fossiel, afkomstig uit d« eocene Lag in Frankrijk, op 24.000 jaar leid. erd doe de door meer verfijnde methoden werd ont huid, dat tijdens het leven weliswaar fluor door de tanden wordt opgenomen, maar dat beenderen die in de aarde be- graven liggen en aan fluor-houdend blootgesteld, nog veel meer logie nomen. Middleton had geen rekening gehouden met het feit, dat het fluor gehalte in de bodem plaatselijk grote verschillen kan vertonen, zodat hg zijn vergelijkingsmateriaal uitsluitend en alleen uit dezelfde grondlaag had mogen betrekken. Daardoor kwam hg tot on juiste uitkomsten, die de deskundigen van die dager, aan de juistheid van de methode deden twijfelen, zodat deze ge heel in vergetelheid raakte en eerst weer in onze tijd als juist moest worden erkend. Kan de fluor-tgdabepaling dus dienen als vergelijkende maatstaf voor beende ren uit dezelfde grondlaag, Je koolstof- Intering heeft een concretere waarde ,UEern°! 1844 (Nadruk verboden) het westen op lucratieve wijze zaken kan Het zijn dan ook vooral de economlsch- zwakke mohammedanen (die menen niets te verliezen te hebben), die warm lopen voor Nasser en z(Jn portret op de ruit van hun winkeltje of op de carosserle van hun taxi geplakt hebben. In het bij zonder z(j worden aangemoedigd hui steun op de oppositie uit te brengen. Di Egyptische ambassade in Beiroet speelt daarbU een actieve rol. Het feit, dat het Egyptische pond op de vrije geldmarkt in Beiroet zeer laag staat, schijnt gi beletsel te zijn om daarbij royaal met geld te smijten. Onrustig Libanese verkiezingen hebben meestal een verre van rustig verloop en i weinig aanleiding om te verwachten dat het ditmaal anders zal zijn. Velen grijpen een verkiezing namelijk aan om een per soonlijke- of familievete te beslechten. Daar heel veel Libanezen een (clandestien) vuurwapen bezitten, vallen er dan ook altijd de nodige slachtoffers. De regering weet dat uiteraard en dat is dan ook de reden, dat de verkiezingen niet gelijk tijdig in het gehele iand worden gehou den. Men heeft namelijk telkens de ge hele politiemacht nodig om in één kies district de orde te bewaren. Niettemin rekent iedereen erop, dat er bloed zal vloeien voor de laatste stem in de stem bus is gegleden. De verwachting is, dat er een felle strijd gestreden zal worden en dat beide blokken weinig ongedaan zul len laten om de kiezers te bewegen voor hen te stemmen, maar dat er uiteindelijk niets zal veranderen de politiek van gematigd-Arabisme en samenwerking met het westen, die de Libanon al jaren in haar en ons voordeel nastreeft. Ziek geld bedreigt de burger /~kP 20 JUNI zal de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem het onder werp Gezond geld, de betekenis daarvan voor onze volkswelvaart" behandelen. Prof. S. Posthuma, directeur won De Nederlandsche Bank, zal de inleiding houden. Het doel is te onderzoeken langs welke wegen men de gewone burger zon der theoretische scholing de bete kenis van het vraagstuk van het zieke geld kan duidelijk maken, daar lang niet ieder begrijpt dat ziek geld een ramp betekent. Verlaging premie voor de kinderbijslag Naar aanleiding van berichten over een advies van de Sociale verzekeringsraad de staatssecretaris van sociale zaken inzake een verlaging van de premie voor de kinderbijslag deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede dat hierover wel advies aan de Sociale verzekeringsraad is gevraagd, maar dat nog geen advies Is ontvangen. Volgens de berichten zou geadviseerd zijn van 1 Ja nuari 1957 af 0,4 pet. minder premiet te heffen, waardoor deze op 4.6 pet zou ko- zaak het zwakke punt. Afgezien van het feit, dat iedereen voelt, dat Lou het ge daan moet hebben, heeft de officier de zaak niet rond kunnen krijgen op de wijze van: je bent in de tijd, dat de moord ge pleegd is, in haar huis geweest, we hebben je vingerafdrukken gevonden, enz. maar redeneert hij: alles wijst erop, dat je het gedaan hebt, de reuk aan het laken, je kennis van judo en jiu jitsu, het stelen van het geld, dus moet je er die nacht ge weest zijn. En Lou zegt dan: bewijs het maar. Ik was taxi-rijder met Arjaan Be- suyen. Ja, zegt de officier dan, maar met het lijk van Sien achterin En dan duikt die merkwaardige onbe kende van verdachte weer op: de man, die achterin die taxi gezeten heeft en wiens naam verdachte liever niet noemt.... Zelfs de tweede verdediger, mr W. F. P. Kurtz, beweerde ln ztJn pleidooi: „Ik weet wie die man Is, en ik weet, dét hij die nacht Inderdaad achterin de taxi heeft gezeten, maar het is me ln vertrouwen meegedeeld Dat haalde hem, zaterdagmorgen, do oprechte twijfel van de hele rechtbank op de hals. Nog nooit „U kunt van Lou zeggen wot u wilt, maar hij heeft nog nooit iemand naar het leven gestaansprak mr. Adriaense uitdagend in zijn pleidooi. Maar toen de president, mr. Van Empel, daarop snierde: „U vergeet zijn eerste veroordeling ter zake van het schieten op een rijksveld wachterwist de raadsman begrijpe lijkerwijs bitter weinig te zeggen. Ook de uitgebreide peroraties van deze raadsman over het feit, dat men aldoor spreekt over „diefstal" van Siens geld en dat dat dan toch zeker „verduistering" moet zijn, omdat Lou volledige volmacht had om Siens zaken te behartigen, vestigde ln wezen de indruk, dat deze verdediger geen moeite meer deed te ontkennen, dat Lou's vermogensaanwaj aan Siens geld te danken was.... Zelfmoord Bijzonder gelukkig was de verdediging niet, en hoewel men 's morgens vóór de zitting algemeen van mening was, dat er gezien de wat zwakke bewijsvoering zeker een onmiddellijke invrijheidsstel- ling „inzat", was men na de lange en uit gebreide pleidooien er in het geheel niet over verbaasd, dat de rechtbank maar welgeteld drie minuten in raadkamer no dig had om op een desbetreffend verzoek van de verdediging „nee" te zeggen. Vooral mr. Kurtz haalde zich met het aanvechten van het weinige, waarvan de officier zeker was. een berisping van de president op de hals, die lang niet mis was. „Het is allemaal maar half waar. wat u zegt, en het Is bovendien uitermate ten dentieus. Als u het tempo wat zou kunnen opvoeren, zou ons dat allemaal welkom zijn Mr. Adriaense gooide het in zijn plei dooi op zelfmoord, een gedachte, die de officier bij het eerste onderzoek naar het overlijden van Sien ook heeft gehad. Hij wees op de feiten, die voor zelfmoord pleiten, en stelde voorop, dat nog hele maal niet vast staat, dat Sien door mis drijf om het leven gekomen is. Hij vroeg voor zijn cliënt vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De hamer van de president viel voor het laatst. Laurens H„ de dorpstiran, die hier zo voortreffelijk de wat dove, zielige, overbeleefde en serviele slachtoffersrol had gespeeld maar die zijn brieven wel ondertekende met: „de bekende Lou H." kreeg het laatste woord. Veel zei hU niet, dat was hem door zUn verdediger af geraden, naar hij beleefd verklaarde. Hi) eindigde met te spreken over „mijn Sientje, die ik vijftien jaar ken" en met de zinnen: „Ik hond vol, dat ik onschuldig ben. Ik heb er nooit aan gedacht, ik heb er ook geen reden voor Ge weerf abrieken in Nederland werken samen De Fairchlld Engine and Airpdane Corp. te Hagestown in Maryland en de N.V. Ar tillerie-Inrichtingen ln Nederland zijn ln beginsel overeengekomen samen te wer ken bij de produktie van het armalite ar. 10 geweer door de N.V. in Nederland. Dit geweer van licht gewicht is ontworpen door Fairchlld en geschikt voor de nato 7.62-partoon. Het is onlangs voor mllltaiTe intaurlteiten ln verschillende Europese landen gedemonstreerd. /?z*t

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5