Excelsior na 55 jaren steeds kerngezond J. l Jeugd van Toonkunst voerde twee zangspelen op Gevestigde en vertrokken personen Vier jongens verdronken bij het zwemmen Ook voor toekomst hóóp op groeiend ledental nieuwe leidsche courant MAANDAG 3 JUNI 1957 lSt janisat van i ten aat roduki ipen A i de bt el dr» verzet- jrdenin- beraad Leidse turners vierden feest Kettenis herdacht elfde n°g lustrum als penningmeester PE LOKKENDE ZON, die zaterdagmiddag velen inspireerde tot een tooht naar het strand, kon de tientallen vrienden van de Leidse °en gymnastiek- en schermvereniging Excelsior niet verleiden. Ondanks de an stijgende temperatuur vulde de foyer van het Antoniusclubhuis zich tussen u half vier en half zes met steeds nieuwe stromen belangstellenden, die het gestel^ bestuur kwamen gelukwensen. Excelsior herdacht zaterdag zijn elfde e VOf'i lustrum en zoals door alle bestaansjaren heen, herdacht de heer J. J. Kette- van d> njs eveneens een lustrum. Want van de oprichting van Excelsior af is deze sportman penningmeester van de vereniging. aarheit eerlijl Voorzitter J. Pommer, die gedurende de i de af recePt'e tientallen malen met zijn bestuur 1 moest opstaan om sprekers te beluisteren jzondei te bedanken, opende de receptie met tuurlijt een terugblik. Hij vestigde de aandacht 'ringen, op de band, die tussen de leden is gegroeid rganen en ^ie Excelsi°r bet aanzien van een grote familie heeft gegeven. af' Speciale dankwoorden richtte de voor- zitter tot de oprichters, die 55 jaar gele- i den het initiatief hebben genomen en tot spaar- de mensen, die in de eerste tijd het pio- nierswerk hebben verricht, dat nodig is om een vereniging haar basis te geven, edrijfs- Natuurlijk werd in deze hulde ook de heer erorde- Kettenis betrokken, ssie ah Feestivoordenstroom :rgade> Nadat het bestuur van de Gymnastie«c- it hier bond zijn felicitaties had aangeboden, gl nje| sprak de heer H. J. Labordus als voorzit- ter van de feestcommissie, elfs de In tegenstelling tot de heer Bata, die e' vorige week emigratie als redmiddel ar ons: voor de wereldvrede had aanbevolen, die of meende de heer Labordus, dat men bij jk ge- de Verenigde Naties turnzalen moest inrichten, omdat gymnastiek bij uitstek de samenwerking bevordert. Namens de leden bood de voorzitter van de dering feestcommissie het bestuur een ver- n bin- bandtrommel aan, de hoop uitsprekend, dat deze nooit zou behoeven te worden gebruikt. 7 De heer Jan v. d. Broek, één van de '5s 111 oprichters, die Excelsior enkele jaren ge- ganen leden vaarwel heeft gezegd, schilderde een t van kleurig schilderij van oude herinneringen, j Hij besloot met de aansporing het werk voor de jeugd met hetzelfde enthousiasme als tot nog toe voort te zetten. Deze sprekers waren de kalme prelude van een golvende woordenstroom, die twee uren lang het Antoniusclubhuis beroerde. De voorzitter van WIK-Wassenaar. de heer Van der Mast; mevr. Van Dorsten- Hogendoorn namens Nieuw Brunhilde: mej. T. Steffelaar, lid van de technische commissie Turnkring; mevr. Kikkert na mens de damesgymnastiekvereniging Con- cordia; de heer J. v. Leeuwen als verte- - 1 genwoordiger van de voetbalvereniging LFC; de heer A. Metz, voorzitter Turn- etaris kring Leiden en tevens erevoorzitter van turen Excelsior, die speciale woorden van hulde lukt- sPrak tot de beer Kettenis; mevr. M. Die- ben-Konings, presidente van Brunhilde. zou" zij allen verkondigden de lof van Excel- cono- sjor en prezen de prettige geest, die naar uit- buiten uitstraalt. I Voordat de heer De Knecht, als voorzit- nog ler van de cbr- gymnastiekvereniging Jahn de rij van sprekers sloot, verkreeg D« de heer Coers, voorzitter van de Sport stichting Leiden, het woord. Een grote taart was aan zijn felicitatie voorafgegaan. Veranderd karakter De voorzitter van de Leidse Sports ting verkalarde, dat de laatste tijd vele sportjubilea in Leiden worden gevierd. Bij alle oudere verenigingen constateert men in de loop der jaren een verandering, maar vooral de gymnastiek heeft in de laatste iaren een ander aanzien gekregen. Vroe ger was turnen de sport voor stoere kerels, een sport van de sterke man. Thans legt men veel meer de nadruk op gratie en charme. Men poogt nu via de gymnastiek in het bijzonder de jeugd een soepelheid be lt AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindings- I avond van de B.B., revue 't Was Goed van Willy Vervoort. Oud-Hortuszicht. 6 tot 7 uur: Wandel- kring „Leiden en omstreken'', start Avondvierdaagse. Dinsdag i Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindings avond van de B.B., revue 't Was Goed van Wlly Vervoort. Oud-Hortuszicht, 6 tot 7 uur: Wandel- kring „Leiden en omstreken", start Avondvierdaagse. Pieterskerk, 8 uur: orgelconcert Feik» Asma ter herdenking van Jan Zwart, met kranslegging ter nagedachtenis van Cornelis Sohuyt. Woensdag j Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondge bed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: kring-bindings avond van de B.B., revue 't Was Goed van Willy Vervoort. Trompstraat-Munnikenstraat, 8 uur: openluchtsamerakomst uitgaande van de Baptisten Gemeente Leiden. Donderdag Stadhuisplein, 8 uur v.m.: vertrek ex cursie naar de „Stichtse Lustwarande", bezoek aan het „Nationaal museum van de automobiel" te Driebergen en het kasteel „Huize Doorn" te Doorn en wan deling door het natuurreservaat „De Leersumse Plassen" te Leersum, voor K en O. Foyer gehoorzaal. 2.30 uur: afdeling Leiden Algemene Ned. Bond van Gepen sioneerden, jaarvergadering. Turk, 8 uur: Leidse kunstkring „Voor Allen", ledenvergadering. Vrijdag Voordrachtzaal rijksmuseum van Oud heden. Rapenburg 28. 8 uur: lezing met lichtbeelden door dr. A. Klasens over- De Nederlandse opgravingen in Egypte (Aboe-Roash 1957). Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit. 1? mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: ..Vier gra fici" Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling ..Mens in minia tuur? De wereld van het poppenspel" Universiteitsbibliotheek Rapenburg, to' 7 juni: tentoonstelling over Linnaeus De Lakenhal, van 9 juni tot 8 juli: Moderne kunst in Groningen. Mr. Couradi op voordracht voor rrriffier te Roermond Mr. J. E. Conradi. substituut griffier bij het kantongerecht te Leiden is nr. 1 ge plaatst op de voordracht ter voorziening in de vacature van griffier bij de arron dissementsrechtbank te Roermond. Afscheid echtpaar Van Ingen Schenau De heer W. F. van Ingen Schenau, aar wie gedurende drie-en-veertig jaar de buffetten en de vestiaire van de stadsge hoorzaal zijn verpacht, gaat vertrekken De heer P. Versteeg hoopt binnenkort zijn Namens het gemeentebestuur kwamen de wethouders J. C. van Schaik en A. J Jongeleen afscheid nemen van het echt paar Van Ingen Schenau. Door het perso neel werden woorden van dank gespro ken voor de goede samenwerking. Ook werden geschenken overhandigd. Toneel, muziek, zang en dans voor de gerepatrieerden De Vereniging van Gerepatrieerden voo Leiden en omstreken (VEGLO) heeft za terdag in de Jacobazaal van Den Burcht n feestavond gehouden ter afsluitii n het seizoen. Het door enkele leden rzorgde feestprogramma bleek voor het bestuur en de andere leden nog een ver rassing te zijn. Nadat vice-voorzitter R. K. van Tonge ren de aanwezigen had verwelkomd, werd het eerste deel van het programma ge opend met een pianosolo van Tineke de Bruin. Zij speelde een nocturne van Cho pin. Daarna vertolkte zij Clair de Lune van Debussy. Het pianospel werd afge wisseld met declamatie en zang. Ook werd op het toneel een dans uitgevoerd. Na de pauze kwam de scherts meer naar voren. Nicoline de Bruin voerde enkele Hawaiiandansen uit en mevrouw Deele- zong vrolijke liederen. Tevens werd middeleeuwse ballade gedeclameerd En de toneelgroep, die het tweede deel had geopend met het gedanste menuet van Bach, besloot haar optreden met een grap pige éénakter: ,,'t Is allemaal de kat haar schuld". Koster Overduin nam afscheid van Leidse Chr. Geref. Kerk Na de avonddienst van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Leiden heeft ds. C. van der Weéle met enkele woorden af scheid genomen van het echtpaar Over duin, dat negen jaar het kosterschap in de kerk heeft vervuld. Namens de kerkeraad Gemeente sprak ds. Van der Weele woorden van dank. Vervolgens richtte ds. Van der Weele zich tot de nieuwe koster en diens echt genote, het echtpaar De Bree Deze is eerst als hulpkoster werkzaam geweest en de predikant hoopte, dat er een blijvende goede samenwerking zou zijn. Beide echt paren werd de zegenbede uit psalm 134 toegezongen. In de consistoriekamer werd de schel dende koster een zakbijbel aangeboden. Zijn vrouw kreeg een fles eau de cologne. Geslaagden Voor het examen akte A van de op leidingscursus voor Christelijke kleuter- onderwijzeressen zijn geslaagd de dames G. den Heeten. R. de Kluyver, F. van der Plaats en D. Smid te Leiden; J. de Krijger te Katwijk, B. Slappendel te Hazerswoude en H. Schreral te Wassenaar. De akte B is behaald door de dames N. Bogaards. A. van Kamp en M. Pool man te Leiden; A. van Heuven en W Waterland te Oegstgeest; H. Meerburg te Leiderdorp; A. Bloem te Alphen; A van Brenk te Voorburg; M. van Leeuwen te Wassenaar en G. de Vogel te Hazers woude. Koninklijke goedkeuringen op staten-besluiten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de statenleden een aantal mede delingen gedaan over ontvangen Konink lijke goedkeuringen op besluiten van de Provinciale Staten. Onder meer zijn goed keuringen binnengekomen op het besluit tot herziening van het bijzondere regle ment voor de Oude Gelderwoudsc polder (gemeente Zoeterwoude). op het besluit tot overdracht van de Smidskade in be heer en onderhoud aan de gemeente Ter Aar. op het besluit tot het garanderen van een geldlening aan de stichting Oud-Poel geest. de wijziging van het provinciaal wegenplan en de onttrekking van wegen aan het openbaar verkeer in Leiden. Ro zenburg en Sliedrecht. van optreden zij veelal in krijgt. De heer Coers besprak nog de moeilijk heid van jeugdverenigingen: de damesaf delingen mogen zich doorgaans in een goe de belangstelling verheugen, maar de mannen en de jongens kunnen nog maar moeilijk tot geestdrift worden gebracht Het pleit voor Excelsior, dat het ondanks deze menaliteit, op een gezonden en sterke herenploeg kan bogen. De warmte in de zaal was voor de vele bloemstukken, die de vereniging had ontvangen, een beetje te veel, maar het enthousiasme van de Ex- celsior-leden bleef ongebroken, het geen enkele uren later bleek, toen de vereniging met frisse moed aan het sluitstuk van haar lustrumfeest begon: een geslaagde feestavond in de grote zaal van het Antoniusclub huis. Tot zeer laat trilden de muren van de daverende lachsalvo's. De heer J. J. Kettenis gehuldigd Als voorproefje van de grote feestavond hebben de Leidse gymnastiekverenigin gen. met muzikale medewerking van het tamboer- en pijperkorps „K. en G." de heer J. J. Kettenis. de jubile rende penningmeester van de gymnastiek vereniging Excelsior zaterdag gehul digd. Toen de jubilaris, niets vermoedend van hetgeen zou gaan gebeuren, rustig in zijn woning in de Leuvenstraat zijn krant zat te lezen, zette een feestelijke optocht zich op de Vollenhovekade in beweging. Voorafgegaan door „K. en G." marcheer den de adspiranten en senioren jubilerende Excelsior, in prachtige blau we sweaters gestoken fier door de ten Deputaties van de damesgymnastiek verenigingen Concordia. Brunhilde. LTC en Nieuw-Brunhilde sloten zich bij de feestelijke stoet Ten huize van de heer Kettenis sprak Excelsiors voorzitter, de heer J. J. Pom mer, de oprichter-jubilaris toe. Hij sprak zijn dank uit voor het vele werk dat in al die jaren door deze is verzet. Het is moeilijk zulke trouwe volhardende mannen te vinden voor het bestuurswerk. Een schitterende bloemenmand boden enkele leden de jubilaris namens bestuur De heer Kettenis hoopte Excelsior nog een tiental jaren te kunnen helpen. K. en G. zorgde voor de muzikale om lijsting, terwijl de jubilaris en bestuurs leden van diverse verenigingen zich enige tijd in Intieme kring terugtrokken Omstreeks half 9 was de rust in de Leuvenstraat weergekeerd en kon de heer Kettenis overtuigd zijn van de dankbaarheid, die is .in de harten der leden van z ij n Excelsior. Het bestuur van de 55-jarige gymnastiekvereniging Excelsior, dat zaterdag onder grote belangstelling recipieerde. Staande v.l.n.r. de heren A. Taverne, J. Pommer en J. Keyer. Zittend v.l.n.r. de heren A. de Vuile, J. F. Pommer (voorzitter), J. J. Kettenis (de jubilaris), die 55 jaar penningmeester is) en N. de l'Ecluse. Foto N, van der Horst Ondanks de warmte grote aandacht voor keurig verzorgde uitvoering DE KINDEROPERETTEKLASSEN van de Toonkunstmuziekschool gaven zaterdagmiddag in het Antoniusclubhuis opvoeringen van twee be kende zangspelen: De pruik van de koning en Goudmuiltje. Het was warm, héél warm zelfs, in de bijna overbezette zaal en de middag duurde ook werkelijk té lang. Nar onze mening zou alléén het vermakelijke geval van de verduisterde koningspruik al mooi genoeg zijn geweest. Men had toch wel kunnen voorzien, dat het verwerken van zo'n uitgebreid muzikaal menu, met een driekwartierspauze inbegrepen, heel wat tijd enerzijds en geduld anderzijds zou vergen. het gekleurde licht, het publiek in d donkere zaal, knabbelen met elkaar aa de aandacht. Bovendien ontbreekt hi rechtstreekse contact met de leiding. Men moet daarom de uitkomst lo ven. De zang klonk vaak zelfs heel verdienstelijk. Dan bedoelen wij vooral de doorlopende zniverheid, de duidelijke en opmerkelijk beschaafde uitspraak. Dikwijls wordt die uit spraak we spreken uit ervaring volkomen „en bagatelle" genomen. Lokale dialecten laat men er vrij 'P'l in: de kinderen zingen maar wat. Met voldoening konden we constate ren, dat op Toonkunst aan dit zo be langrijke onderdeel van de zang blijk baar alle aandacht wordt besteed. Het moge al dadelijk worden erkend, dat het effect op het publiek, ofschoon vanwege de temperatuur wellicht optimaal, toch door de keurig verzorgde uitvoering zéér groot is geweest. E leidster en regisseuse Leny Stevens- Ridderhof verdient voor haar kennelijk heel serieuze voorbereiding alle lof. Het welslagen moet desniettegenstaan de altijd met spanning worden tegemoet- ien. Maar de resultaten, de zichtbare hoorbare gevolgen van al die ijv< op het toneel, voor het forum van h voluit belangstellende publiek, zuli mevrouw Stevens denkelijk niet hebben teleurgesteld. On vermijdelijk Het schijnt overigens we! schier on mijdelijk, ongelijkheid in de zang voorkomen. De kinderen zijn immers op hun spel geconcentreerd, de omgeving, In de iveek van 23 tot en met 29 mei Te Leiden lestigden zich: J Koldenhof en fam., monteur SLF, Hansenstraat 191a; A de Graaf en fam., Groenepoort 11; H M G de Man en fam., militair, Mclchior Treublaan 66; N Leeuwen, adm ambtenaar, Fagelstraat 17; C van Beelen, grondwerker, 3e Binnen vestgracht 7; P G van Schie, motormon teur, Nieuwstraat 40; C J Kamhoot, banketbakker, Haarlemmerstraat 216; M den OsVersloot, onderwijzeres, Rapen burg 49: H M A Voors, observatrice, Rijns- burgerweg 30; S de Bruin, leerling pleegster, Langebrug 17; W J Kakebeeke. Herensteeg 21a; A Biesheuvel, Zoeter- woudseweg 110; J de Roos—Morits, Waardstraat 29; R T BeurzePehrson, Haarlemmerweg 49; W A van Delden, Burggravenlaan 229; P J Millaard, stuur man, Hoge Rijndijk 72; E J P Belderok, observatrice RU, Zoeterwoudse Singel 78; A H C Hendriksen, kantoorbediende, Rijn dijkstraat 73; A Mallee, militair KM, Perkstraat 4; A J Drost, chauffeur, Voor straat 18 J J Maasdam, Boerhaavelaan 2; J C Woudstra—de Bruijn, Paul Kruger- straat 20; E Nagtegaal, dienstbode, Zoe terwoudse Singel 56; A IJska, verpleeg ster, Hoge Rijndijk 17; W Huitema, ver tegenwoordiger, Suringarstraat 1; J H A M Huijskes, leerling elektricien, Rood- borststraat 38; H van der Bil, kantoor bediende, Fagelstraat 55; C W Vendrig. militair KM. Hoge Rijndijk 226; TN Teng. Kloksteeg 13a; D M Sonne veld, verpleeg hulp. Boerhaavelaan 2; A de Voogd, hulp in de huishouding, Witte Singel 86; M M F L Siemer, verpleegster, Cronestein- kade 1. Uit Leiden vertrokken: D F van der Put. en fam, Pieterskerk gracht 9, 's-Gravenhage, Coevordenstraat 382; L A de Roy van Zuydewijn en fam, Morslaan 37, Canada; D R Kooiman en fam., Herengracht 100, Ede Gld, Erica park 15; J Augustin en fam., Zwarte Pad 15, Rucphen, Thornerstraat 31; W Ter- louwvan der Plas en fam., Suringar straat 33. Utrecht. Joseph Haydnlaan 20 III; R S Tulchin en fam, Oude Singel 112, Ver. Staten van Noord-Amerika; A J Pronk, Vrouwensteeg 8a, Bloemendaal, Ing Bispincklaan 38; I E Dreier, Noord einde 50, Brunssum, Kruisbergstraat 37; J A Wilbrink, Lorentzkade 16a, Rheden Gld, Overweg 10; T Cnossen, Zeeman- laan 26, Utrecht, Pr. Beatrixlaan 17; H Raaphorst, Bloemistenlaan 7, Velsen. Burg Enschedelaan 33; A Q E van Eg- mond, Tesselschadestr 8, 's-Gravenhage, Kamperfoeliestraat 245; H M Otto, Rijns- burgerweg 10, Boskoop, Reyerskoop 115; MCA Versteegh, Rijnsburgerweg 10. Voorburg, Schellinglaan 25; P J van den Berg, Celebesstraat 47, Voorschoten. Krimkade 19; S de Boer, Hoge Rijndijk 14a, Zeist, Lageweg 4; W F Knippenberg, J v Goijenkade 31, Waalre, A Paulowna- laan 21; A M Uijlenbroek, Witte Singel 95, Hilversum, Noodweg 37; G G Lip, v Oldenbarneveldstr 32, Epe, Stationsstraat 12; J Dekker—Boekee, Kijfgracht 26. Beverwijk, Oostertuinen 12a; J Gouwen- tak, Oosterstraat 2, Haarlem, Dr Leyd- straat 81; J A A van Vrijberghe de Coningh, Doezastraat 34. 's-Gravenhage, Waalsdorperweg 53; G van der Meulen. Breestraat 24. Oegstgeest, Pr. Hendrikiaan 4; A Louters, Roodenburgerstraat 40, Slochteren, Hoofdweg 99; J P van der Berg, Dahliastraat 15a, Boskoop, Zwarte- weg 38; J M van Diemen, v Baerlestraat 12, Alkemade, Westeinde 51; G M T Beukering, v Slingelandtlaan 8, Frank rijk; L C M Bancken, Noordeinde 2a, Voorschoten, Vredenhoeffstraat 12; M Pol, Drie Octoberstraat 45a, Groningen, H Col- leniusstraat 33; J H Hagendijk, Rijnsbur gerweg 10, Oostvoorne, Donselaerstraat 5; H D Nijhof, Burggravenlaan 22, Ede Gld, Dikkenbergweg 9, M A Overduin— Groenewegcn, Zoeterwoudse Singel 62, Noordwijk, Q van Uffordstraat 2, J Over duin, Zoeterwoudse Singel 62, Voorscho ten, Veurseweg 194; E T M C Rapati, Lammenschansweg 63, 's-Gravenhage, Merwedestraat 12; I Veilbrief, Ambon- straat 32, Lisse, Loosterweg 5a. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Arthur Alexander zn van D. Hatenboer en D. P. J. Does; Maria Jacoba Apolonia dr van J. C. van Drift en A. G. M. te Boekhorst; Alfred Theodoras zn van N. Overdijk en P. M. Hemelsoet; Gerardus Adrianus zn van A. C van Velzen en C. C. van der Drift OVERLEDEN: J. Bouman, 83 jr; L. van der Steenhoven, 60 jr; E. van Gelder, 79 jr, weduwe van J. P. Vliegenthart; E. R J. Meijers. 68 jr; A. de Vries, 28 jr. Rode Kruis-collecte De Rode Kruls-collecte heeft 3.246,64 opgebracht, hetgeen ƒ703,18 meer is dan In 1956. Beginnend brandje in de Langstraat In de Langstraat 99 zette moeder-de- vrouw gistermiddag de aardappelen op voor het zondagsdiner, maar zij besteed de zó weinig aandacht aan het gerecht, dat het droogkookte. De petroleumbran- der brandde de aardappelen zwart en zocht verder voedsel in het nabije hout werk. Buren schoten te hulp en het brand je was geblust, voordat de brandweer ter plaatse verscheen. Onridderlijke aanrijder op de Koninginnelaan Zaterdagmiddag om half drie fietste de 13-jarige Connie van L. uit de Heren straat door de Koninginnelaan, toen een jongen, die haar passeerde, tegen het meisje aanreed. Connie kwam te vallen en brak haar linkeronderbeen. De jongen, die het ongeluk veroorzaakte, beschikte over weinig ridderlijkheid; hij verdween in de richting van de Lammenschansweg zonder zioh om het gewonde meisjes te bekommeren. Dit deed de E.H.D. wel. en zij bracht Connie naar het Elizabethzie- kenhuis. Ook de dansjes, de aankleding, de be lichting en zelfs het acteren gaven de indruk, dat de regie geen enkele factor had verwaarloosd Nu valt het niet mee. kinderen van allerlei aanleg enigszins dragelijk te laten spelen en spreken. Maar de hoofdvertolkers in beide ope rettes bleken goed gekozen. Enkele meis jes (we duiden nu maar niet nader aan) zelfs door intelligent spel. Ztvakke plek De natuurlijkheid van bewegen, spre- :en en staan was de zwakke stee, 'ooral in de massascènes van kabouters n dergelijke. Over het geheel genomen slaagde, wat dit betreft, de eerste ope rette, die levendiger en geestiger is dan de tweede, het best. De pianobegeleiding werd door mevr Van der HeydenBrakel accuraat, be scheiden en muzikaal verzorgd. Vóór het begin gaf de heer L. Stevens toelichtin gen op het te spelen werk. Joh. vin Wolfswinkel. Ongelukken in het weekeinde O weekeinde gezorgd voor een grote verkeersdrukte, waarbij op verschillende plaatsen ernstige on gelukken gebeurden. Ook het water eiste zijn tol. Bij Doetinchem probeerde groepje Jongelui per kruiwagen de Oude IJssel over te steken. De eerste kwam behouden over, doch de tweede, T. Rot man (16), gleed van de kruiwagen en ver dronk. Hij kon niet zwemmen. Het water is op die plaats ongeveer vier meter diep Bij het baden in de Linge is de vijf jarige Steven Kruissen uit Geld malsen in een pas uitgebaggerde v geul terecht gekomen. Eerst na twee dreggen vond men zijn lijkje in het diepe In het Zuidlaardermeer is gistermiddag de twaalfjarige Jan Feiken uit V dam verdronken. Hoewel hij niet kon zwemmen, was Feiken in het water ge gaan en in de diepte verdwenen. Bij E wijk is de zestienjarige J Broe der bij het zwemmen in de Waal dronken. Verkeersongelukken In het ziekenhuis te Rotterda gisternacht de 47-jarige J. A. Roos leden. Hij kwam zaterdag met zijn n te vallen over een krat met flesjes r die van een vrachtwagen viel. Bij een botsing tussen een motor er Belgische auto te Kruiningen is gis termiddag de duo-passagier van de motor C. R. uit Kapelle, zwaar gewond. Hij over leed in het ziekenhuis. Zaterdag is bij Utrecht de vijftig jarige hotelhouder J. C. M. W. uit Waal- Beste EHBO-ploeg zit in Eetlien (Van een onzer verslaggevers) Welke E.H.B.O.-ploeg in Nederland biedt de beste, de snelste de snelste en de doeltreffendste eerste hulp bU onge lukken? Zaterdagmiddag in Utrecht waarin het N.V.-huls aan de Oude Gracht de natio nale E.H.B.O.-wedstrUden gestreden wer den, ging het om het antwoord op deze vraag. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de afdeling trad dit maal Utrecht als gatvrouwe op. De zilveren wisselbeker, de glanzende trofee voor de eerste prijswinnaar, is dit jaar naar Eethen gegaan, dat hiermee do eer van Noord-Brabant-Limburg opeiste. Het is de gegadigden naar deze beker overigens niet meegevallen. De opdracht luidde het verlenen van eerste hulp bU ongelukken aan twee arbeiders, die bij het verrichten van werkzaamheden op landmijn stuiten, die ontploft. Eén krijgt een gecompliceerde beenbreuk, de ander is schijndood. weinig zorg voor het vervoer, to laat beginnen met het toedienen van kunstmatige ademhaling (waarbij iedere minuut kosbtaar ie), te weinig teamwerk en te slecht op de hoogte zijn met erkin-g van de benodigde apparaten, vas het strenge oordeel, waartoe do jury na afloop van de wedstrijden kwam De beste ploeg bleek dus uit het Zul- »n te komen, en met 558 punten stond Noord-Brabant-Limburg onbetwist aan de kop. Ook de beste teamleidster kwam deze ploeg, zodat het Zuiden op E.H.B O -gebied vooraan staat. Tweedo Gelderland met 493 punten, derde Utrecht met 437 punten op de voet ge volgd door Zeeland met 436 punten De volgorde van de andere provincies Groningen, Zuid-Holland. NoordhoJ- land. Overijssel. Drente en Friesland. Chr. vereniging van hoger personeel DE NEDERLANDSE christelijke vereniging van hoger personeel, hoewel stellig niet de grootste in haar soort, neemt toch ten opzichte van haar algemene en r.k. zusterorganisaties een bijzonder gunstige plaats in. Toen enige tijd geleden de Sociaal-economische raad moest beslissen of het hoger personeel een zetel zou moeten krijgen in het bestuur van een be drijfschap voor de rayonindustrie, viel er weliswaar een negatieve beslis sing, maar algemeen was men van mening, dat de christelijke vereniging organisatorisch gezien de meeste aanspraak op een zetel zou kunnen maken. Deze vereniging immers heeft een tributie, die het inderdaad mogelijk maakt als vakorganisatie te fungeren bovendien wordt het karakter van vak organisatie nog geaccentueerd door de aansluiting van de vereniging bjj het C.N.V. Alleen het ledental is nog een zwak punt. want men kan het leuk vin den of niet, wil men mee spelen, dan is de getalsstcrkte van groot belang. Maar ook wat betreft dit ledental zijn er goede verwachtingen. Hiervan getuig de zaterdag op de jaarvergadering var Zuster M. Gerritsen viert jubileum Volgende week dinsdag wordt zuster M. Gerritsen, Maresingel 36, zeventig jaar. Het is dan tevens precies veertig jaar ge leden, dat zuster Gerritsen zich in Leiden als kraamverzorgster vestigde. Er is een huldigingscomité gevormd. Op haar ver jaardag zal de jubilaresse bij Van Wijk aan de Hogewoerd van half drie tot vijf recipiëren. Rev. W. Hacking leidt opwekkingscampagne Reverend W. Hacking uit Blackburn in Engeland zal in juni een opwekkings campagne in Nederland leiden. Hij zal o.a. in Den Haag. Rijswijk. Delft en Lei den spreken- In Leiden spreekt rev. Hacking op 6 juni. 's avonds om 8 uur in gebouw „Pre diker", Jan Vossensteeg 17. de vereniging te Utrecht de voorzitter, de heer W. Koops, in zijn openingswoord Hij vertelde, dat de afgelopen jaren het ledental jaarlijks regelmatig steeg met circa veertig, over 1956 kon evenwel een winst van 63 worden genoteerd en met deze winst van 24 pet. in een jaar telt de vereniging nu 324 leden. De vereniging heeft het afgelopen jaar erkenning verkregen in de bedrijfscom- missie van het metaalbedrijf en de elek trotechnische industrie cn voorts zijn er leden verkozen in ondernemingsraden Nieuwe afdelingen werden opgericht te Rotterdam. Utrecht en Apeldoorn. Over de verhouding van hogere en lagere werknemers in vakorganisatorisch verband was de heer Koops nog niet zo best te spreken. De voorzitter gaf de voorkeur aan de wijk met zijn auto uit de bocht gevlogen cn verongelukt. Te Zuid broek is de negentienjarige bromfietser D. O. uit Veendam in botsing gekomen met een wielrijder Hij werd zo ernstig gewond, dat hij gisteren in een Gronings ziekenhuis overleed. Zeven erepromoties te Amsterdam Vanmiddag heeft prof. dr. M. W. Woer deman de plechtige zitting van de senaat der gemeentelijke universiteit van Amster dam t.g.v. het 325-jarig bestaan dezer uni versiteit geopend. Er werden in deze zitting zeven ere doctoraten verleend en wel aan ds. J. J. Buskes in de theologie, aan prof. Max Gutzwiller, hoogleraar in de rechtsweten schappen te Freiburg, die nu het Neder landse eredoctoraat in de rechtsgeleerd heid heeft gekregen en aan prof. dr. N. H. Swellengrebel (buitengewoon hoogleraar in de parasitologie) in de geneeskunde. Prof. dr. W. J. Jongmens, tot 1950 bij zonder hoogleraar in de palaeophytologie dan de rijksuniversiteit te Groningen, werd het eredoctoraat in de wis- en natuurkun de verleend, dat in de letteren en wijsbe geerte kreeg dr. H. E. van Gelder, voor malig hoofd van de Haagse gemeente dienst voor kunsten en wetenschappen, prof. G. L. Gonggrijp (buitengewoon hoog leraar in koloniale economie te Amster dam) werd het eredoctoraat in de economi sche wetenschappen en senator James W. Fullbright uit Washington dat in de poli tieke en sociale wetenschappen verleend. Centrale Nederlandse verbruikscoöperaties De omzet van het groothandels- en pro- duktie-apparaat van de Centrale der Ne derlandse Verbruikscoöperaties steeg in 1956 9 (v.j. 4) tot f 10% miljoen, het be- drijfsoverschot daalde iets tot f 2,7 miljoen daar kosten fl% min stegen, doch het prijspeil steeg niet. De omzet met plaatse lijke coöperaties was f 128,4 (117,9) min, waarvan 38.22 (39,62) zelf geproduceerde artikelen. De financiering der afbetalings verkopen is in handen gelegd van de vakbonden. Bij de prijsstabilisatie-afspraak zijn de verbruikers niet ingeschakeld. Het zou consequenter zijn geweest bij de beste dingsbeperking weelde-artikelen duurder te maken in plaats van melk. suiker en benzine, de middelbare en hoge inko mens zwaarder te belasten, alleen de zeer hoge winsten extra te belasten en de investeringen, die de produktivlteit bevorderen, te vergroten. Het personeel steeg tot 1277. plus 9000 bij plaatselijke coöperaties. Het netto overschot bedraagt 5 ton, waarvan 1% ton wordt uitgekeerd aan aangesloten ver enigingen. Minder goud en devie zen in Indonesië De goud- en deviezenreserves van In donesië zijn deze week gedaald van 13,08 12,93De voorschotten aan de rege ring zijn met 500 miljoen tot 10,6 miljard roepiah toegenomen. De Indonesische mi nister van financiën heeft verklaard, dat de regering geen plannen heeft een nieu- ening aan te gaan bij het internatio nale geldfonds. Zij acht hét met het oog op de onrustbarende geldelijke toestand niet het geschikte ogenblik daarvoor. Woningbouwlening RMam Burgemeester en wethouders van Rot terdam stellen aanvaarding voor van een aanbod ener 30-jarige onderhandse 4% pet lening van ƒ32,1 miljoen, welke niet vervroegd aflosbaar zal zijn. Hiervan wordt 12 min dit jaar in 3 termijnen gestort en de rest volgend jaar in 4 ter mijnen. De bereidatellingsprovisie is 2 pet de in 1957 en 2% pet voor de in 1958 te storten bedragen. De kosten zijn pet. De opbrengst dient voor woningbouw. Weer invoer in Indonesië De Indonesische regering heeft vandaag het verbod op de Invoer afgeschaft voor onontbeerlijke goederen tot een waardo van 400 miljoen roepiah per maand. Twee gezinnen zijn zondag door een felle brand in Valthermond dakloos ge worden. De families Warringa en Veen- ker bewoonden een dubbel huis. Van de inboedel kon niets worden gered. De Internationale bedrjjfsmachinetnaat- schappij N.V. zal in het najaar overgaan tot het openen van een elektronische reken- en administratiecentram in Am sterdam. Het zal ten dienste staan van bedrijfsleven, overheid en wetenschappe lijke onderzoekers W. H. baron Taets van Amerongen en mr. J. M. M. Hamers, resp. burgemeester van Driebergen-Rijsenburg en Jutphaas, hebben op hun verzoek per 1 juli eervol ontslag verkregen. mogelijkheid tot een open gesprek, waar bij geen paritcitskwesties een rol spelen en waar ook geen publieke tribune is. Anderzijds wenste de voorzitter ook het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers te bewaren, daar het toch mogelijk moet zijn naar christelijk beginsel zowel in de richting van de werkgevers als in de richting van de werknemers samen te Rijnlandse Orkestvereniging DirigentOTTO HAMBURG op woensdag 5 juni 1957 in het Nutsgebouw te Alphen a. d. Rijn, 'savonds 8 uur SolisteLeny Schindeler, sopraan Programma's (tevens bewijs van toegang) k 1.75 bij de boekhandelaren Baart. Haasbeek. Van Wieringen en Van Zwieten; de sigarenmagazijnen „Het Nut" en „Over de Post" en 's avonds aan de zaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3