m CHRISTELIJK L thertjolven Zeven vragen van een ongehuwde vrouw Boek Puzzel mee Ook aan ouderling komt het zwijgrecht toe Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ceta Bever blijven neutraal Zichzelf dienst bewijzen Dienst "1 1. Waardeer, zo schrijft zij. ons werk in dezelfde mate als dat van de getrouwde vrouw: dus zie onze arbeid als even noodzakelijk aan als die van de huisvrouw, daar de maatschappij zonder deze vrouwen niet door zou kunnen draaien (als u een baby krijgt verzorgt de on getrouwde verpleegster u, als u een jurkje koopt helpt de onge trouwde verkoopster, als u door ziekte uitgerangeerd bent komt de ongehuwde gezinsverzorgster u helpen, de ongehuwde secretares se van uw man zorgt dat hij niet helemaal overspannen wordt, enz. 2. Zie ons niet qan als mensen die hèt doel van hun leven gemist hebben, dus eigenlijk zielige mis lukkelingen zijn, maar probeer het te doen zoals Christus ons (god dank) aankijkt, namelijk als men sen. wier levensdoel hetzelfde moet zijn als dat van de getrouwde vrouw, dat is in Christus de naas te (n) in hun leven en werken te dienen. Het enige verschil is, dat de naasten van gehuwden en on- gehuwden vaak heel verschillend zijn; de ogen van de gehuwden kunnen vaak niet meer omvatten dan hun man en kinderen en daar om zal de ongehuwde het ontbre kende moeten aanvullen een eenzaam mens. of een kind, zon der wier liefdevolle handen het volkomen verloren zou zijn ge gaan. Wij vullen dus elkaar aan. niets méér, maar ook niets min- 3. Begrijp uit het voorgaande, dat wij, zonder man. daarom toch een rijk en gelukkig leven kunnen hebben. En als wij zo iets eens blij zeggen, leg er dan niet dadelijk de domper op. door een gezicht te zetten van: de druiven zijn zuur, waardoor wij zo iets wel eens niet meer durven poneren, bang voor onbegrip. 4. Geef ons dezelfde eer als de gehuwde vrouw, dat wil zeggen, betitel ons niet als „het meisje" die en die (al ben je 50 jaar geworden) en spreek ons niet, ongevraagd, uzelf mevrouw laat blijven noe- Ik herinner mij, dat een domi nee, die een bijbelcursus leidde, alle ongetrouwde dames direct tu toyeerde en bij de voornamen aansprak, terwijl dc vaak veel jon gere, getrouwde dames netjes „mevrouw" genoemd werden. 5. Als u werkelijk onze eenzaam heid wat wilt verzachten door gastvrij de deur van uw huis wijd open te zetten, bedenk dan, dat dit alléén gewaardeerd wordt als u dit niet duidelijk doet uit „barmhar tigheid" (wat heel gauw zo aan gevoeld wordt), maar uitsluitend uit belangstelling voor de desbe treffende persoon. En deze belang stelling uit u in de eerste plaats door een tegenbezoek te brengen, wat bijna nooit gedaan wordt. Heus, wij kunnen net koffie en thee zetten en aan onze rustige haard niet eens uit te rusten van al het kinder- geroes, wat u de hele dag zo ver moeide? 6. Wij willen ruiterlijk erken nen, dat wij, als ongehuwden, veel moeten missen wat alleen het huwelijk bieden kan, maar omge keerd echter ook! 7. Zouden gehuwden en onge huwden niet meer begrip voor el kanders problemen kunnen krij gen door eerlijk en open, en, vol bela elli met elkaar om te gaan? De ongehuwde vrouw zou zich daardoor niet zo „buitengesloten" voelen, en de gehuwde vrouw zou iemand vinden, die de tijd had naar haar te luisteren, omdat zij niet geabsorbeerd wordt door een druk gezin, en die, door haar vaak bre dere levenskijk, misschien veel meer zou begrijpen en daardoor kunnen helpen dan een getrouwde vrouw aanvankelijk zou denken. En, vrouw de verminderen door haar huis èn hart en dat laatste is veel belangrijker dan het eerste) open te settenzo dat ook het dienen van Christus werkelijkheid werd in de dienst aan elkander de dienst van de onge huwde aan de gehuwde en omge- VAN DL DAG Drie nieuwe delen van de „Eenza me Wolf-serle" door S. M. v. d. Gallen. Geïllustreerd dor Kees van Lent Uitgave Jan Haan N.V. Groningen. Weer zijn drie nieuwe delen van de „Eenzame Wolf-serie" verschenen. De ti tels zijn: Het fluisterende dal. Het teker; van de Lobo. Vliegende schijven over de prairie. Jongelui, d'e de drie vorige delen gelezen hebben, zullen van dit be richt met vreugde kennis nemen. India nen-verhalen hebben altijd behoord tot de meest geliefde jeugdlectuur. Zo was het al bij onze grootouders, en diezelfde animo zien we bij onze kleinkinderen. Voor het schrijven van zulk soort boeken zijn bijzondere gaven vereist, en v.d. Galiën bezit die ongetwijfeld. De span ning in deze boeken verflauwt nooit, Natuurlijk gaat 't over paardrijden, vech ten en schieten, daarvoor zijn 't India nen-verhalen. Maar de Eenzame Wolf" heeft van de bleekgezichten gehoord van de grote Geest, die zijn Zoon Siawik- sahun naar de aarde heeft gezonden, om Zijn kinderen liefde te leren. En nu heeft hij maar één hartstocht: een band te leggen tussen blanken en rood huiden. Dat brengt hem veel moeite en verdriet, maar met een kinderlijk, blij geloof blijft hij zich aan dit grote doel wijden. Wij noemden deze boeken jeugd lectuur, maar ook ouderen zullen ze met klimmende belangstelling lezen. Prof. Herm. N. Ridderbos Op uitnodiging van de Gereformeerde Kerken in Indonesië gaat prof. dr. N. Ridderbos uit Kampen gedurende de maandpn juni, juli en augustus naar Indonesië. Gedurende zijn afwezigheid neemt ds. IJ. K. Vellinga te Meppel de verzorging van prof. Ridderbos' rubriek in Gereformeerd Weekblad waar. Ds. G. Taverne Door een versmalling in het kerkelijk denken wordt bij een kerkelijk vonnis wegens „onchristelijke levenswandel", on middellijk aan zonde tegen het zevende gebod gedacht. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat in ons bericht van vorige week betreffende de definitieve afzetting van ds. G. Taverne te Hoogeveen, de term in haar gewone betekenis gebruikt is en dat dit bericht met christelijke onbevan genheid gelezen dient te worden. De moeilijkheden zijn begonnen, toen in 1953 in Tiendeveen en Nieuw-Balinge twee gemeenten zijn gevormd los van de hervormde kerkorganisatie. Ds. Ta verne zou hierbij hulp hebben verleend. Conferentie Gesprekcentrum Eveneens aan verpleegster en de maatschappelijk werkster D EHALVE AAN DE ARTS, de geestelijke en de advocaat komt het ■*-* beroepsgeheim (ambtsgeheim) en het verschoningsrecht (het recht om in een proces getuigenis te weigeren) ook toe aan de ouder ling, de verpleegster en de maatschappelijk werkster met betrekking tot wat men in deze ambten of functies heeft vernomen. Deze gedachte bleek men toegedaan op een conferentie, die het Nederlands Gesprek centrum vrijdag en zaterdag te Oosterbeek aan het beroepsgeheim heeft gewijd. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Exmorra (toez.): vik. R. Houtsma te Markelo; te Wateringen: G. H. van Kooten te Genemuiden. Bedankt voor Kinderdijk: C. Treure te Ederveen; voor Eist (U.): E. M. Pan- nekoék te Ochten; voor Hedel: A. J. M^jnmaalen te Maartensdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heer Hugowaard: kand. Kuiper te 's-Gravenhage; te Ruiner- 'old-Koekange (vak. H. Herder): J. A. Kwast te Wieringen; te Hazerswoude: N. W. van der Hout te Sprang. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht: H. van Gilst* te Dirksland. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Buitenpost: J. Hilverda 1 Zwaagwesteinde, die dit beroep aannarr Bij het beroepsgeheim gaat het als re- list willen ontslaan van zijn verplich twee. elk respectabele regels. De I ting om zijn bron te noemen, mits hij is. dat wie in een bepaalde func- aantoont, dat de publicatie van het ge- het algemeen belang was. OPGAVE PUZZEL NO. 35 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Niet helder, 6 Grote plas, 8 Kwab, 10 Schouwburgplaats, 13 Hoofddeksel, 15 Kledingstuk, 16 Binnen, 18 Paard, 20 Pers. voornaamwoord, 21 Drank, 23 Handje, 25 Vereniging, 27 Erfgenaam, 29 Stuurinrichting, 31 Vo gel. Verticaal: 1 Speelgoed, 2 Kaartspel, 3 Water in Friesland, 4 Schel, 5 God der liefde, 7 Drinkgerei, 9 Voorzetsel, 11 Kleefstof, 12 Ongeveer, 14 Hoogste punt, 17 Telwoord, 19 Ras, 22 Week, 24 Chin, maat, 26 Reptiel, 28 Los, 30 Bijwoord. OPLOSSING PUZZEL NO. 34. Horizontaal: 1 Soepel, 6 Demi, 7 Las, 8 Do, 9 Kit, 10 Oorworm, 13 Of, 14 Re. 15 Klamboe. 16 Rif, 17 Os, 18 Kil, 19 Faam, 27 Bokaal. Verticaal: 1 S.E., 2 Om, 3 Ei, 4 Elim, 5 Lat, 6 Doof, 8 Doom, 9 Kram, 11 Wolf, 12 Wees. 14 Room. 15 Kilo. 16 Rib, 19 Fa. 20 Aa, 21 Al. eerste tie iets hoort, dat, om welke reden ook, de grote klok behoort te han gen. Naarmate de betrokkene, die de feiten verneemt, een vertrouwelijker po sitie inneemt en de feiten die hij hoort vertrouwelijker karakter dragen, die mate wordt zijn zwijgplicht strenger. De andere regel is, dat het in eer proces gaat om het zoeken van het recht. Hier zijn in het geding de belangen van juiste rechtsvinding. Vandaar dat de toekenning van het beroepsge heim het knelpunt ook altijd ligt in de rechtszaal. Van geestelijke, arts en advocaat is beroepsgeheim algemeen en ook door de rechter erkend. De conferentie kon akkoord gaan met de stelregel, door prof. mr. G. E. Langemeijer geponeerd, dat men verstandig doet het algemeen erkende beroepsgeheim enigermate re latief op te vatten, doch aan de andere kant de (nog) niet algemeen erkende vormen van beroepsgeheim tamelijk ver te laten gelden. Tot deze stelling kwam de hoogleraar, door het gecompliceerder worden van de maatschappij, meer beroepen dan voorheen menen voor het beroeps geheim in aanmerking te komen. De grotere complicatie in het maatschap pelijk leven gaat veelul gepaard met relativering (betrekkelijk stellen) de overgeleverde normen. Het is vaak niet meer mogelijk, zonder meer leiden wat men kan laten of doen. Bovendien kan de rechtsorde niet steeds gelijke tred houden met de voort ang van de tijd. Een practische mogelijkheid deed prof. Langemeijer aan dé hand om velerlei Rroblemen die hier rijzen op te lossen. Teruggrijpend op een idee, destijds gelanceerd door prof. Van Oven achtte hij de instelling mogelijk colleges of commissies, aan welke iemand.die, meent een beroepsgeheim te hebben d$ juistheid van ditberoepsge- i kunnen voor- Komt het beroepsgeheim ook toe aan de journalist? Mag van een journalist gevergd worden, dat hij zijn „bron" prijsgeeft? Het is duidelijk, dat de zaak hier anders ligt dan bij geestelijke, ad vocaat of arts. Deze drie houden de zaak die hun ter ore is gekomen geheim. Het beroep van de journalist brengt met zich, dat hij de zaak juist zal publice- Prof. mr. P. J. Verdam, die als referent optrad, bleek van oordeel, dat een algemeen zwijgrecht voor de journalist op onderscheidene factoren af stuit. In het vak van de journalist is geen al te sterke controle. Zijn erecode is niet scherp omschreven. Hij is bij de zaak vaak persoonlijk sterk betrokken: het publiceren van een „primeur" zal immers een drijfveer voor hem zijn, waardoor hij niet steeds objectief tegen over het geheim staat. Bovendien loopt hij bij publicatie van geheimen zelf de kans, strafbaar te zijn; zijn subjectief belang spreekt een woordje mee. Intussen, zo nog altijd prof. Verdam, is het een belang van de volksvoorlichting, dat men de pers veel kan vertellen. Wie achtergronden weet, kan betere lichting verstrekken. Soms kan publica tie van een gehei.n (een schandaal bv.) in het algemeen belang zijn. Op deze gronden was prof. Verdam van oordeel, dat aan de pers geen al gemeen zwijgrecht toekomt, maar dat haar wel een zwijgrecht kan worden toegekend in bepaalde gevallen of in re latie met beoaalde personen. Prof. Verdam wilde een zwijgrecht toekennen aan de hoofdredacteuren der bona fide dagbladpers en wel ter zake van feiten die zij niet publiceren. Ter zake van feiten, die wél gepubliceerd werden zou prof. Verdam de journa- -n e zijde der journalisten werd ter conferentie ongemerkt, dat geneigdheid van de journalist om geheimen te publi ceren te groter is, naar mate de over heid de neiging h-~"\ de zaken geheim te houden. Men, bleek onder de journa listen van gevoelen, dat de overheid te genwoordig wel wat te veel in het ge heim tracht af te doen. Teveel geheim houding leidt tot een geringere eer biediging van het geheim als zodanig. Voor het standpunt, zoals dat in Nederland door alle journalisten wordt gehuldigd, dat zij, ook bij ontbreken officiële erkenning van hun ver schoningsrecht, toch op grond van hun erecode aan een verschoningsplicht ge bonden zijnkon'men ook van de kant der referenten respect opbrengen. Al leen waarschuwde men de journalis ten,'zich niet al te lichtvaardig in wespennesten te steken. Zendingsfeest We gaan naar Pinksteren toe. Het is u misschien opgevallen dat ook dit jaar in vele bladen de slagzin staatPinksterfeest-Zendingsfeest. Geen wonder, want Pinksteren was oorspronkelijk het feest van de oogst, en op de eerste Pink- EEN WOORD VOOR VAN DAAG sterdag na Jezus' hemelvaart halen de apostelen er drieduizend bin nen. Miljoenen en miljoenen volgden er en hoeveel moe- ten er nog bin nenkomen voor Christus weder komt? De zending staat niet zo ver van u en mij als we weieens denken. Zij vraagt ons geld en ons gebed. Zij vraagt dat wij onze buurman iets laten weten van de Here Jezus. Zij vraagt dat wij onszelf minder interessant vin den dan de witte velden om ons heen. Zij vraagt dat we ons be wust worden dat de wereld alleen nog maar blijft draaien omdat zóvelen de weg naar God nog niet gevonden hebben. Vindt u ook niet dat we in het licht van Pinksteren heel wat correcties op ons doen en laten zouden moeten aanbrengen? Doen we niet soms of God ons naar een oerwoud van problemen heeft gezonden in plaats van naar een akker vol gerijpt koren? KANTTEKENING VOOR DUIZEND COMMENTAAR Luchtig amusement V.P.R.O.-pro- gramma van zaterdag- avond stond een beetje in het teken van het seizoen: luchtig amuse ment, dat vooral niet te diep graaft. Een van RADIO VANAVOND Maandag: 19.25 uur: tiedèren van W. A. Mozart Twee wereldberoemde Mozart- vertolkers hebben als het ware el- kaar toevallig ontmoet en zijn aan de gezelligste onderdelen vonden het musiceren gegaan: n.l. de so- wij ditmaal Jack Dixons inter- praan Elisabeth Schwarzkopf en de view met de acteur Ton Kuyl, pianist Walter Gieseking. Samen die leerzame dingen wist te voeren zij enkele liederen van vertellen over de toneelopleiding Mozart uit, waarvan „Das Veil- in Parijs. Trouwens, dit inter- chen" wel het bekendste is. Nu view kon zeer persoonlijk zijn, wordt de lièdkunst van Mozart ge- omdat Dix<?n en' .Kuyl elkaar meenlijk. niet-.zo hoog aangeslagen i de Toneelschool kennen -als de- rest van zijn Oecumenische zendingsdienst Dinsdagavond 4 juni wordt in de Grote Kerk te 's-Gravenhage onder de titel: „Het grote waagstuk" een grote Oecumenische Zendinigsbijeen- komst gehouden, waarvan de N.C.R.V. de opnamen zal maken voor haar uitzending op de avond van de tweede pinksterdag. Gelijktijdig met de dienst in Den Haag worden dan ook diensten gehouden in Bazel en Barmen. Deze diensten zijn met npg i— en als dan de gemeenschappe lijke ervaringerl zo worden uit gewisseld, dat de kijker er ook wat aan heeft (en dat gebeurde), dan wordt zo'n gesprekje bijzon der waardevol. Het was een goede gedachte om daarna enkele vertegenwoor digers van de typisch Engelse kleinkunst voor de camera te lijk aan gehalte èn begrip ge wonnen hebben, als een terzake kundiqe waarom de inleid- ster Rosey Pool niet? voordf eens iets verteld zou hebben over deze entertainmentdie in Engeland ïo populair, maar daarbuiten weinig bekend is. Nu waren het kansen, die lang niet volledig benut waren. Simon Car miggeit had weer zijn rubriekie „Films, waarom u lacht." Of het een fout was. weten we niet. maar een ogenblik zagen de kijkers een humoristisch filmfragment on derbroken voor de geamuseerd kijkende kop van de inleider. Zo kan men zelfs van gewone rubriekjes toch altijd nog weer iets origineels maken. switch-programma uitgezonden. Aan de dienst in de Grote Kerk zal de Haagse Geref. zangvereniging „Asaf" medewerken. Deze dienst wordt, ge houden onder auspiciën van de zen- de niet zo heel ding der Ned. Herv: Kerk te Oegst- geest en het Zendingscentrum der- Geref. Kerken te Baarn. De drie diensten staan onder lei ding van dc Nederlandse hoofdvloot- predikant ds. J. H. Sillevis Smitt. De muzikale leiding wordt uit Barmen aangegeven, waar begonnen wordt met een intrada van bazuinen. Daarna houdt ds. Sillevis Smitt een korte inleiding. Uit Bazel spreekt de zendings- ispector voor Afrika, dr. Fritz Raaflaub; uit Barmen spreekt ds. Hulu van Nias (Indonesië) en in de Grote Kerk spreekt dr. J. M. van der Linde, zendingssecretaris van de Evangelische Broedergemeente te Zeist. Er wordt zeer veel gezongen, zo wel uit de drie kerken gezamenlijk, vergelijking veel later komende Schubert kun nen zij zeker niet doorstaan. Maar toch luister eens naar „Das Traumbild", een eenvoudig strofisch lied en merk de poëtische schoonheid van de melodie op, de droomachtige sfeer, die Mozart op roept. Is het geen juweel? En hoe indringend tekent Mozart in „Der Zauberer" het beeld van een liefde inspector op het eerste gezicht, van een jong RaafIa,,K meisje, dat bij de ontmoeting van Damotashelemaal van streek raakt en haar vriendinnen tegen deze „tovenaar" waarschuwt. In de 17 maten van het gehele lied staat de wereld op zijn kop. Was Mozart zelf geen tovenaar? elke kerk afzonderlijk. i Vanavond om vijf voor tien kan men „Dans van Salome" van Johan Strauss horen, gespeeld door de componist zelf. Enrique Granados speelt in deze uitzending zijn Goyes- cas primersas. Het eerste werk is or>- genomen jn 1906 en het tweede Ned. Zondagsschoolvereniging De Nederlandse Zondagsschoolvereniging houdt op 11 en 12 juni in' Zwolle jaarvergadering. Aan de orde komt de vraag of in de christelijke opvoeding verantwoordelijkheid wordt gewekt voor andere volken. De dichter Jar zal spreken over nieuwe mogelykh met het kinderlied. Voorts zal een gramma van voordracht en muziek zijn gewijd aan „David, de dichter der psalmen". 29 ,,De meeste grote heren zijn landeigenaars. De waarde van hun bezit is meer dan verdub beld". ,,Van de huisjesmelkers ook!" ,,Ja, de een in 't groot, de ander in 't klein". „Is het een groot huis, waar de barones gaat wonen?" „Een heel groot huis, niet zo heel oud, aan een deftige gracht. Het kantoor van een grote maat schappij van levensverzekering was er geves tigd. Die maatschappij heeft een eigen gebouw betrokken, een nieuw pand, dat meer dan een ton gekost heeft". „Zo zo, dus de barones gaat in een kantoor wonen". Deze opmerking brengt de lachers in actie. „Het is geen kantoor, maar een prachtig he renhuis, dat als kantoor gebruikt werd. Nu wordt het helemaal opgeknapt en gerestaureerd". „Wie zal de villa kopen, denk je?" „Daar heb ik geen vermoeden van. Die villa kan wel een strop voor haar worden". „Zal ze een andere boekhouder nodig hebben, nu Dekker van de baan is?" „Wil jij solliciteren?" „Doe niet zo flauw!" De verhuizing van de barones heeft plaats met veel omslag. Troosteloos staat de lege vil la met kale ramen en stukgereden tuinpaden, vol zwarte sporen van zware wielen, die tuingrint en aarde hebben dooreengewoeld. Dan volgen de kijkdagen. De brede trappen worden bemodderd, de parketvloeren bekrast, de bloemperken geplunderd, de geschoren gazons door plompe voeten platgetrapt. De smalle boog- door K. Jonklieid ramen in de hal ter weerszijden van de voor deur kijken als verbaasde ogen met opgetrokken wenkbrauwen, verwonderd vragend: „Waarmee heb ik deze mishandeling verdiend?" De verkoping zal plaats hebben in het notaris huis. Het zaaltje is stampvol, de belangstelling geweldig. Maar er schijnen meer nieuwsgieri gen dan kopers te zijn. want er wordt lui gebo den en het aantal bieders is klein. De ogen der aanwezigen gluren door de zaal, om vermoedelijke reflectanten te ontdekken, de kansen op trekgeld te berekenen en daar naar te bieden of te zwijgen. Geleidelijk komt er leven. Een tweetal liefheb bers raken aan bod en trachten elkaar te over bluffen. Maar de anderen vertrouwen het niet. Het kan „eigen bod" zijn, om de prijs omhoog te drijven. Ze wachten op de afslag. De trek geldbieders durven niet meer meedoen. Ze lopen gevaar, de villa „aan hun broek te krijgen". Dat is volstrekt hun bedoeling niet. Dan liever de kans op trekgeld laten glippen. De prijs loopt te hoog. Ten slotte biedt niemand meer. De afslag be gint. De notaris vraagt vijf duizend gulden boven het hoogste bod en begint af te slaan. Vier duizend vijf honderd, vier duizend, drie duizend vijfhon derd, drie duizend, twee duizend zeven honderd vijftig, twee duizend vijf honderd. Als het cijfer twee duizend bereikt is, gaat hij verminderen met honderd gulden. Een duizend negen honderd, een duizend acht honderd.... Zo gaat het voort. Het is doodstil. De spanning groeit. Wordt het cijfer duizend bereikt, dan zal hij gaan vermin deren met vijftig. „Mijn!" Een schallende stem davert door de zaal. Alle hoofden draaien, alle gezichten keren zich naar de plaats, vanwaar het geluid komt. Wie is het? Ze zien het al. Een bekend zaakwaarnemer, die nooit voor zichzelf koopt, maar alle verkopin-1 gen bijwoont, ook als hij géén opdracht tot ko-| pen heeft. Hij loopt naar voren. „Voor wie is het?" vra gen sommigen. Maar hij, Oost-Indisch doof, hoort niets. Enkelen lopen naar buiten, maar blijven in del omgeving rondslenteren, de meesten blijven bin nen. Ze willen weten, wie de villa gekocht heeft,; misschien valt er iets te verdienen. Het gerucht golft door het zaaltje en vloeit j naar buiten. „Koper is de heer J. G. Brouwers-) hof", klinkt het semi-officieel. Grote verwondering. j Brouwershof? Dat fabrikantje van scheeps- i want, kabels en trossen? Is dat zo'n O.W.-er? Van zijn handel in rubber en koper wéét het| publiek niet. Alleen van touw en zandzakken. j' (Wordt vervolgd) 1 t Cor Steyn en orkest treden c op voor de V.A.R.Al '•Werken gisteren honderd jaar geleden'werd worden morgenmiddag om gespeeld door het Royal Eward Elgar, die geboren, half vier Philharmonic Orchestra (A.V.RJD.L Progromrr.o voor morgen 10.00 V d kind; 10,15 Gra 13.20 Dan: jolradlo: 14. h land; 14 .40 Kamerork 1; 16.00 V d z d jeugd; 17.45 Regerlngstuitj 18.30 R.V.U.: „Drie wijsge- i het denken"; 9.15 Uit het Boe Documenten van actie Goedzo met 700 jaar garantie Op de sluitingsavond van de ac tie Goedzo (woensdag a.s.), zullen de geldsbedragen worden overhan digd aan vertegenwoordigers van de instanties, waarvoor de actie werd opgezet. Voor hen zijn ook vier oorkonden beschikbaar, die door de bekende graficus en hof- schrijver van H.M. de Koningin, G. J. Haalboom, op geitenleer zijn gecalligrafeerd. De heer Haalboom verwierf zich reeds eerder bekendheid door zijn calligrafie van het Hooglied, waar mee hij in Parijs een medaille won. Bij de N.C.R.V. wilden ze weten, hoelang deze geitenleren oorkon den nu wel meekonden. Zei de heer Haalboom: „Ik geef er zeven honderd jaar garantie op!" EJleecker Street, opera. 22.00 Nws; 22.55 TIPS uit het buitenland Olivier Todt interviewt vanavond om kwart voor tien in het Frans Jean Paul Saxtre, die onder meer zal vertellen waarom hij nu reeds zijn autobiografie schrijft. Ook zal de Franse schrijver een beschouwing geven over het Marxisme (Engeland I Gym: 720 Gra wijding; 10.00 Gram 11.05 Orkestconc; i: 1.50 Gram; 12.00 Lie) 13.15 Meded of gr£ 18.15 Pianospel; Oscar Rabin en zyn band spelen om elf uur voor het Engëlse Light Programme (1500 en 247 meter). ..De vier jaargetijden" van Vivaldi is na vijf voor negen te horen in het Third Programme (464 meter). Om twintig over zes brengen ds. E. Pichal en dr. A. J. Bronkhorst nieuws over het protestantse leven in België (Brussel 324 meter). Van vijf over elf tot 12 uur zendt Duitsland (98,4; 94,5 en 89,7) werken van Strawinsky uit. Paris vous parle; 19.00 Ko Fllmpraatje; 20.00 Nws; progr; 22.00 De Republiek d ken. discussie; 22.25 Pianor geloof, dat 23.00 Nws; v. New York; 23.16 Journ calling; 23.35—23.55 Gram Televisie Proqi ra mm o voor moraert JN DE WET op de Bedrijfsorganisab komt zowel ten aanzien van 6 Sociaal-Economische Raad als ten aat zien van de besturen van produkl- hoofdbedrijf- en bedrijfschappen bepaling voor, dat de raad en de bt sturen, tenzij naar hun oordeel drij! gende redenen zich daartegen verzet- ten, over ontwerpen van verordend het openbaar dienen te beraad - slagen en te beslissen. Deze bepaling in de wet hebben w( toegejuicht, omdat wij altijd van mt j ning zijn geweest, dat ook de buiten- j staander in de gelegenheid gesteli moet worden, zich een oordeel te vor j men over de werkzaamheden van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Wat is er nu van deze openbaarheic terecht gekomen? Wij moeten eerlij! bekennen, dat de ervaringen in de af- 1 gelopen jaren opgedaan, niet bijzondei rooskleurig zijn geweest. Natuurlijk bestaan er gunstige uitzonderingen, maar er zijn nog veel te veel organen. die bepaald afkerig zijn van openbaar- 1 heid. I J^E AGENDA'S van de zeer spaar- 1 zamenlijk voorkomende openbare vergaderingen van bedoelde bedrijfs- organen vermelden ontwerp-verorde- ningen, die vrijwel zonder discussie ab hamerstukken worden afgedaan. De voorbereiding in de besloten vergade ringen geschiedt zo grondig, dat hier| van openbaarheid in het geheel niet meer gesproken kan worden. Zelfs dtj minimale eisen van de wet worden hier genegeerd. Terwijl het toch naai gevoelen bedrijfsorganen zijn, die of nooit of in een zeer uitzonderlijk ge val besloten zouden dienen te ver gaderen. Wij hebben er daarom waardering »or, dat de staatssecretaris van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, drs. W. K. N. Schmelzer, onlangs in schrijven aan alle p.b.-organen weer eens op de noodzaak van openbaarheid heeft gewezen. Wij achten het zelfs juist, dat de staatssecretaris nog een stap verder is gegaan en de wens te kennen heeft gegeven, dat ontwerpen van verorde ningen en van andere besluiten wor den voorzien van volledige en duide lijke toelichtingen en van een uiteen zetting van de feiten en de overwegin gen, welke tot het opstellen der ont werpen hebben geleid. jyjAAR WAAR de staatssecretaris zich gericht heeft tot de besturen de hoofdprodukt-, produkt-, hoofdbedrijf- en bedrijfschappen, zou den wij toch ook de Sociaal-Econo mische Raad zelf niet willen uit zonderen. De S.E.R. zou ongetwijfeld een nog beter voorbeeld kunnen geven en zo de openbaarheid bij de overige be drijfsorganen kunnen stimuleren. Dan denken we hierbij in het bijzonder de adviezen, die de S.E.R. aan de regering uitbrengt. Deze adviezen worden over het algemeen door een commissie uit de S.E.R. in ontwerp voorbereid, daarna volgen de beraad slagingen in de plenaire S.E.R.- zitting. Wij menen, dat ook deze beraad slagingen openbaar gemaakt zouden kunnen worden, in het bijzonder wan- het gaat om adviezen aan de regering over regeringsvoorstellen, welke toch al gepubliceerd zijn. Waar de beraadslaging over een ge publiceerd voorstel nog besloten moe ten zijn? ons bekend, dat de regering indertijd de S.E.R. de verplichting heeft opgelegd, dat adviezen en dus de beraadslagingen over adviezen aan de regering geheim zouden zijn. Maar de regering zou hier thans zichzelf een dienst kunnen bewijzen door deze bepaling ten aanzien van reeds gepubliceerde regeringsvoorstel len te laten vallen. Haar wens, uit gesproken bij monde van staatssecre taris Schmelzer, zal dan immers de vervulling dichter naderen en deze vervulling bovendien sterk stimuleren. Tien jaar brandpunt Al tien jaar lang staat in Doorn 't randpunt open als centrum van jeugd- i kampen en -weekends, kerst-, paas- en pinksterconferenties, bijbelstudie-week ends en veel meer. In 1937 begon de j evangelist J. Kits zijn werk en het vol gende jaar werd het eerste „Jong Ne derland voor Christus"-kamp gehou- den. In 1953 kwamen voor het eerst buitenlanders in Doorn. En nu zijn er I aparte Europese jeugdkampen voor jongeren van 16 tot 30 jaar. Beroemd zijn al lang de Maranathaconferenties, die sinds enige tijd ook op 't Brandpunt t gehouden worden. vormd heeft, dat giften wil inzamelen voor dit werk. Alleen al voor de pas gereedgekomen kapel moet nu nog 28.000 betaald worden. i pinkster- Van 8 tot"12 juni is l. conferentie. Tweede pinksterdag eigenlijke herdenkingsdag, die om tien uur begint. Dan zal het jubileumge schenk worden aangeboden, waarvoor dankoffers kunnen worden overgemaakt op de rekening van de penningmeester van het comité, Joh. de Bres, Chr. de Wetstraat 6. Dordrecht bij de Rotter damse bank, kantoor Dordrecht, nr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2