Democratie kostbaar kleinood voor Duitslands soldaten Weinig goede woorden voor landbouwblokkering De Schulzenhebben afgedaan Een nieuw leger met een nieuwe geest Vjgüecte. Verouderde haringloggers (40) uit de vaart Of er nieuwe komen 957 WOENSDAG 29 MEI 1957 (Van een onzer redacteuren) kleinood houden de soldaten de democratie, het pas verworven bezit, prijs voor een verloren oorlog, stevig in handen. Het gaat bij hen niet om de knikkers, het gaat om het spel. Het spel moet gespeeld, en de regels in acht genomen worden. Die regels zullen ze verdedigen door dik en dun. Hun ogen vernauwen zich en ze gaan wat verzitten als tijdens de theorie de democratie ter sprake komt. Wat is democratie? De man, die de vraag stelt, is doctor in de filosofie. Hij is een man van de wetenschap. Hij kent de staatsvormen en is er van overtuigd, dat democratie het mooiste en beste is wat een volk geschonken kan worden. Toen Duitsland toestemming kreeg, op bescheiden schaal, opnieuw strijdkrachten te formeren, meldde hij zich. Hij werd gewogen en goed bevonden, geschoold tot officier en is nu kapitein, belast met de staat kundige vorming van de soldaat. Het onderwerp van de les luidt: „Die Aufgaben des Soldaten in der Demokra- 1de". Maar wat is democratie? Tien, twintig vingers gaan omhoog. De solda ten van de nieuwe Duitse strijdkrachten weten hun weetje. En dat zullen ze eens laten horen. Democratie, zegt er een. bezigheden in Bonn, zijn conferenties, zijn reizen. Maar hij heeft zijn helpers. De ene helper heet: Vom künftigen Deutschen Soldaten. Het is een boekje, nog uitgegeven toen Theodor Blank mi nister was, en het bevat alle spelregels. .Te kunt er precies in lezen wat je mag medezeggenschap hebben in de regering. Democratie, zegt een tweede, is een staatsvorm, waaronder een volk in vrij heid kan leven en waarin in het alge meen iedereen kan doen wat hij wil. En wat is het tegenovergestelde van een democratische staat? Een totalitaire staat, antwoordt een derde. Welk land wordt totalitair geregeerd? Dertig vingers rij zen. Rusland, poed Rusland. En welke landen nog meer? Volksrepublieken. Goed. Wat gebeurt er in Rusland en in de volksrepublieken? Daar leeft de be volking onder dwang. Juist, onder dwang. Wat is de Navo? Een bond van staten, die de wereld wil behoeden voor een tota litaire staatsvorm. Wat is: Die Aufgaben des Soldaten in der Demokratie? De vrij heid te bewaren. Wie is Montgomery? Een moeilijke vraag voor Duitslands nieuwe soldaten. Er gaat geen vinger omhoog. De vraag wordt herhaald. Wie is Montgomery? Schuchter klinkt een stem: Een Engelse veldmaarschalk? RECHT EN PLICHT De kapitein zegt tot hen: We leven in een tijd, waarin twee werelden tegen over elkaar staan. Hij spreekt over vrij heid in gebondenheid, over de rechten van de mens, maar ook over de plich ten van de mens. Hij lokt discussies uit, want in de nieuwe Duitse strijdkrach ten mag worden gediscussieerd. Je hoeft het niet met je meerdere eens te zijn Je mag hem tegenspreken, als je de fatsoensvormen maar in acht neemt Mensen als opperwachtmeester Schulz de hakkenklappende en ik-alleen-heb- het-maar-voor-het-zeggen schreeuwende figuur uit 08.15, de trilogie van de Duit ser Kirst over de Deutsche Wehrmacht onder Hitier, hebben de strijdkrachten verlaten. En zij zullen er niet meer in terugkeren, zeker niet zolang Franz Jo seph Strauss, de goedmoedige Beier, mi nister van Landsverdediging is. Strauss weet van deze opperwachtmeesters alles af. Onder het Hitier regime hebben zij hun militaire opvoedingsmethode op hem willen toepassen. De methoden waren hard en meedogenloos. De opperwacht meesters uit het Derde Rijk kenden slechts één doel: elke zelfstandigheid, elke verantwoordelijkheid doden, iedeT individu omvormen tot massamens. Voor uil: Befehl ist Befehl Maar Franz Joseph Strauss houdt van zelfstandigheid, houdt van het individu. En daarom ziet hij er nauwlettend op toe, dat in zijn strijdkrachten de mens tot zijn recht komt. Hoe goedmoedig hij ook is, op dat punt kent hij geen pardon. Wie zich op dat punt vergist, krijgt op staande voet ongevraagd ontslag. Er zijn er al geweest, officieren en onderofficieren, die, nog levende in het verleden, een briefje ontvingen, waarop stond, dat op hun verder dienen geen prijs meer werd gesteld. KIESKEURIG Strams bewaakt zijn strijdkrachten angstvallig. Hij is zeer kieskeurig. Wie sich als vrijwilliger aanmeldt en uit z(jn verleden feiten verzwijgt met vooropge zet doei of per vergissing, krijgt ontslag. Zelfs al wordt de onvolledigheid na maanden pas ontdekt Zelfs al gedraagt de betrokkene zich als officier of onder officier voorbeeldig. Zelfs al houdt hij rich aan de repels van het democratische Strauss is integer en hij eist. dat zijn strijdkrachten integer zijn. Maar Strauss kan niet alles controleren. Hij heeft zijn r marinehaven geworden. De eerste matrozen worden daar weer opgeleid. En in de hauen lip pen weer oorlogsschepen. Geen kruisers en geen vliegkampschepen, maar klein materieel: motortorpedoboten, mijnenve gers en mijnenleggers. Daarnaast krijgt Duitsland een marine-luchtvaartdienst. Met de opbouw zullen wel enige jaren ge moeid zijn. De uiteindelijke sterkte 30.000 r i flottielje bondenheid. Een bataljonscommandant zegt: „Het wordt een opvoeding met pro blemen. In 1940, toen de oorlog uitbrak, waren de soldaten van nu drie jaar. Hun vader lag aan het front en hun moeder werkte in een fabriek om de oorlogspro- duktie op peil te houden. In hun kleuter jaren waren ze dus alleen. Toen de oorlog in 1945 was afgelopen, was hun vader dood of in krijgsgevangenschap. Dat werd voor hen de tijd van het slenteren langs de straat. En in 1954 gingen ze geld verdienen, konden ze de bioscoop gaan bezoeken en schaften ze zich een brom fiets aan. „Wat wilt u? Een groot deel va: Duitse jeugd heeft geen ondergrond. Zij heeft geen idealen meer. Zij is zeer terialistisch ingesteld. Geld wil ze dienen, geld om datgene te kopen w; ze zin heeft. En die geestesgesteldheid moeten we hier omvormen. En dat is geen gemakkelijke taak. Duitslands jeugd is materialistisch gesteld. Zij heeft geen idealen meer. bij de Duitsers valt dat op. Het heet, dat tienduizenden en tienduizenden jonge mensen van onder de 20 het ouderlijk huis hebben verlaten en op kamertjes wc En hun eigen gang gaan. Zonder belang stelling voor iets anders dan voor geld, bioscoop en bromfiets. En nog ontevreden zijn. Zo ontevreden, dat Der alte Aden auer, meende hen te moeten toespreken. Hij zei: „Aber meine Kinder, was wollen sie noch mehr. Je hebt materieel gespro ken, alles wat je hart begeert. Wat kan ik nog meer voor jullie doen. Hereniging van Duitsland? Ik vecht ervoor". De werving van vrijwilligers ging n lijk. Het werd een zware weg. Het werd praten en praten. Het werd boksen tegen de geest van „Ohne mlch". Tientallen vragen werden opgeworpen. Waarom strijdkrachten? Tweemaal hebben we oorlog verloren! Waarom moet ik doen? Ik heb het nu best! „Je hebt het goed, maar je hebt plicht tegenover je volk. Onze vaders hebben na de eerste wereldoorlog ook eens gezegd: „Ohne mieh". En het resul taat was. dat allerlei duistere figuren hun slag sloegen, duistere figuren, van Hitler met zijn trawanten de grootste was. En jullie leven in de naweeën de tijd. Toe, kent je plicht en bouwt aan onze toekomst." VEEL PRATEN De eerste vrijwilligere kwamen. Ze werden ontvangen volgens de nieuwe gels. Met vriendelijke gezichten. Ze den hun bedje gespreid. Van een militai- ristische geest viel niets te ontdekken. Geen gesnauw, geen hakkengeklap. Geen Befehl ist Befehl. Geen: Jawohl, Herr Hauptmarm. Zum Befehl, Herr Haupt- mann. Zij werden ontvangen door men sen, die begrip hadden voor hun moei lijkheden. Die bereid waren te luisteren. Die tot hen zeiden: Jullie zijn net zo hard nodig als wij. Die hen uitnodigden eens te komen praten. En er valt veel te praten in het nieuwe Duitsland. „Onze jeugd hongert naar lei ding", vertelt de bataljonscommandant. „Ze stikt in de vragen. Maar ze eist op T^En van onze redacteuren heeft een reis van tien dagen door Duitsland gemaakt met het doel zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken bij de opbouw van de Duitse strijdkrachten. Zijn be langstelling ging vooral uit naar de geest, die in de strijdkrachten heerst. Hjj sprak met staatslieden en generaals, met lagere officieren en soldaten. Hij bezocht een ka zerne, een marinehaven en een vliegbasis, en hij volgde verschei dene lessen, zowel theoretische als practische. Over zijn ervaringen zal hij in een paar artikelen vertel len. Het eerste artikel wordt hier bij geplubiceerd. Het nieuwe Duitse leger beschikt over modern materiaal. Dit jaar nog moeten 2 pantserdivisies ter beschikking worden gesteld van de NAVO. Op 1 juli zullen reeds 3 grenadierdivisies geheel zijn ge vormd en aan de NAVO-strijdkrachten worden toegevoegd. en wat je niet mag, hoe het moet en hoe het niet moet En dat is het wapen, dat Blank de soldaten al in handen heeft gegeven tegen een ondemocratisch op treden van meerderen. En de soldaten van de nieuwe Duitse strijdkrachten han teren dit boekje met alle voorzichtigheid, maar ook met alle vrijmoedigheid de jeugd eigen. Het Hitlerregimc kende slechts het Befehl ist Befehl. in de demo cratische Duitse strijdkrachten wordt bij wijze van spreken aan de hand van het boekje nagegaan of het bevel juist is. Strauss heeft nog een tweede helper, gekozen door het parlement. De „Beauf- tragte" voor de strijdkrachten, de man, wiens taak het is erop toe te zien, dat de wet in de strijdkrachten nageleefd wordt. En vergist u nu niet in z(jn positie, in zijn macht. Het is niet een mooi woord voor een nietszeggende functie. Het is geen doekje voor het bloeden. Iedere soldaat, die meent, dat hjj niet volgens de regels wordt behandeld kan zich tot de Beauf- tragte wenden. En zjjn klacht wordt mi- nltieus onderzocht. En als hij in zjjn recht staat, zal hij zjjn recht krijgen. PROBLEMEN De democratie wordt in de strijdkrach ten van de Westduitse bondsstaat gekoes terd als een baby. Het gevaar dreigt ech ter, dat de baby wordt overvoed. Het ge vaar dreigt, dat de voeding te zwaar is. De kapitein spreekt over: vrijheid in ge- allc vragen een duidelijk en afdoend ant woord. Geen dooddoeners meer. Niet: daar hebben jullie niets mee te maken De dominee en de aalmoezenier kunnen niet zo dikwijls komen of er is wel eer brandende kwestie, die uitvoerig bespro ken moet worden." NIET ONZEKER Uiterlijk onderscheiden de nieuw< Duitse soldaten zich in niets van andere soldaten, waar ter wereld ook. Zij hangen nieuwsgierig uit de ramen als ovei kazerneplein een vreemdeling loopt. Te gen de binnenkant van de deur van kastjes zijn plaatjes van meisjes geprikt. Geen pin-up girls, maar Duitse meisjes uit Duitse tijdschriften. Meisjes met volle lachende gezichten en lange blonde vlechten. En op een tafeltje naast het bed staat in een zilveren lijstje het portret van hun moeder of van hun verloofde. En boven hun bed hangen citaten. Cita ten uit redevoeringen van Adenauer er Strauss, maar ook uit redevoeringen var Eisenhower. Natuurlijk ook van Eisenho wer, West-Duitsland is toch opgenomen in de Navo? En de Navo wil de wereld behoe den voor een totalitaire staatsvorm. Wil de vrijheid, dat kostbare klei nood, bewaren. Wat is vrijheid? Op publicatieborden in de lange kazerne-gangen hangen kranten berichten, waarin in woord en beeld het leven in Rusland uit de doeken wordt gedaan. Daar heerst geen vrij heid, maar slavernij. Evenals onder Hitier. Weg met de totalitaire staat. Nee, de weg op van de democratie. Strauss gaat vooraan. Demooratie in het Duitse leger. Een nieuwe weg. Maar de stappen op deze nieuwe weg zijn niet onzeker meer. Kwee Djie Hoo naar New York De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Dja karta heeft medegedeeld, dat het hoofd de Indonesische diplomatieke verte genwoordiging in Nederland, de heer wee Djie Hoo. benoemd is tot consul- ■neraal te New York. Hij weigerde het bericht te bevestigen te ontkennen, dat de heer Majunani zijn opvolger wordt. Deze is waarnemend hoofd van het directoraat voor de Zuid- ;e en Azië van het Indonesische mini6- rie van buitenlandse zaken. De heer Kwee Djie Hoo vertrok giste- :n met de KLM van Schiphol naar Dja karta. Hij constateerde dat de betrekkin gen tussen beide landen aanmerkelijk ustiger waren geworden, en hoopte hier- lan te Djakarta nog verder te kunnen medewerken. Hij wist echter niet of een verandering van de 6tatus der diploma tieke vertegenwoordiging zou ter sprake komen. Na botsing overleden. In de bocht van 2 smalle weg tussen Denekamp en Beu- ingen is gisteravond de 24-jarige machi nebankwerker A. Sleiderink uit Beunin- gen op zijn bromfiets in botsing gekomen een auto. Hij overleed korte tijd ia aan de opgelopen verwondingen. RITMEESTER jVü, het ideale roken, ook voor junior en... voor de dame, Het eerste kleine sigaartje In clgaret-formant Agrarisch clehat in de Senaat Scliermerhornnationaliseren en dan in erfpacht uitgeven BIJ DE BEHANDELING van de begroting van landbouw, visserij voedselvoorziening is zoals te verwachten viel de blokkering van de eigenaarslasten weer aan de orde gekomen. De heer De Geuze (soc.) verlangde van minister Mansholt, dat de deblokkering in betalings termijnen wordt vastgelegd. Komt van achter de regeringstafel over punt geen bevredigend antwoord, dan zal de Kamer zich nog nader moeten beraden wat haar te doen staat, zo zeide de Zeeuwse c.h. afgevaardigde, die werd bijgevallen door de heren Louwes (lib.) en Mertens (kath. v.). De a.r. woordvoerder, prof. Rip, sprak niet over dit probleem, maar liet er geen twijfel over bestaan, dat de blokkering van de eigenaarslasten op zakelijke- en billijkheidsgronden afgewezen n den. Hij stelde, dat er in de schriftelijke vragen geen enkel goed woord over deze blokkering is gezegd. De motie Biewcnga, die in de Tweede Kamer werd verwor pen, zou in de Eerste Kamer op zakelijke overwegingen zijn aangenomen, aldus prof. Rip. Het principiële bezwaar tegen de blokkeringsgedachte werd echter door spr. niet gedeeld. Het stellen van voor waarden aan het verlenen van subsidies, kredieten en toeslagen vond de a.r. sena tor niet ongeoorloofd. De overheid heeft dat in de dertiger jaren ook gedaan, zo zei hij. Prof. Rip was van mening, dat de overheid best f 50 miljoen kan bezuini gen.. De budgetaire angumenten van de regering vond hij niet overtuigend. En bovendien brengt de uitvoering van de blokkering een administratieve romp slomp met zich. De kath. afgevaardigde, de heer Mer tens. zeide. dat de blokkering discrimine rend werkt tussen de verschillende land bouwbedrijven. Hij was het niet prof. Rip eens. dat het uiteindelijke resultaat de felle strijd om de landbouwpolitiek toch niet geheel onbevredigend genoemd mag worden. Minder roken Deze geluiden waren stellig heel wat minder dan die van de heer Louwes (lib.) De voorzitter van de landbouwschap vond dat alle „regeringspartijen" op naar de koude nationalisatie van het land- bouwbezit. Er is een waar offerfeest nan het boerenbezit. zo zeide hij. De consument zal offers moeten brengen voor het be houd van een zelfstandige boerenstand. Zo lang er per jaar nog f 800 min wordt ver rookt kunnen die offers om de boerenge zinnen in stand te houden ook wel worden gebracht. Nu vond de heer Louwes. dat het mi nister Mansholt aan staatsmansvisie heeft ontbroken. Hij is er niet in geslaagd ons volk duiidelijk te maken, dat de landbouw in het geheel van onze volks huishouding geïntegreerd moet worden. Maar vengoeilijkend voegde de heer Louwes daaraan toe. dat hetzelfde ver wijt de georganiseerde landbouw geldt. De heer Geuze (c.h.) was het met deze stelling ongetwijfeld eens. Deze afgevaar digde had zich er kennelijk een beetje aan geërgerd, dat minister Mansholt heeft gezegd, dat de landbouw de hand in eigen boezem moet steken. Door zo^ uitlating wordt bij ons volk geen begrip gekweekt voor de bijzondere situatie, waarin onze landbouw verkeert. Wij moeten onze landbouw niet uit onze na tionale volkshuishouding aitstoten, aldus de heer Geuze. Prof. Rip vond het heugend, dat ons volk de laatste maanden Is geconfronteerd met de landbouwpro blemen. Op het beleid van minister Mans holt kt.n hij lof en blaam uiten. Voor prof. Rip is belangrijk welke opvattingen de bewindsman heeft over de staatstaak. Met ..een eollectivistische minister" kon hij niet gelukkig zijn. Het beleid zal ech ter zonder vooringenomenheid worden beoordeeld. In de landbouw zijn de prij zen gedaald en de kosten toegenomen. Het is niet eenvoudig de prijzen te laten stijgen en de kosten te laten dalen, aldus de heer Rip. Deze wees er echter op. dat het alleen maar verantwoord is voo landbouw een beroep te doen op de open bare middelen, als de boer bereid is alles te doen om zich aan de gewijzigde standigheden aan te passen. De heren Geuze (c.h.), Mertens (kath.v.) en a.r. waren niet enthousiast over het nemen van de regering om vestigings eisen te gaan Instellen. De heer Rip vond dat op korte termijn niet nodig. „Het saneringsvraagstuk is niet op te lossen met een eenheidsformule, zeide de heer Geuze. En de heer Mer tens vond het stellen van deze eisen praktisch onuitvoerbaar. De mogeflljk- heid om van klein bedrijf uit te groei en tot grootbedrijf wordt daardoor on mogelijk gemaakt. Socialiseren Prof. Schermerhorn (soc) vertelde vijfenveertig Jaar geleden de klompen te hebben uitgetrokken. Door ziekte vat zijn partijgenoot Hoogland moest bi) ni echter het woord voeren b(j deze begro tingsbehandeling. Het liep uit op de meest socialistische redevoering ove landbouwpolitiek, die we de laatste jaren in het parlement hebben gehoord- De blokkering vond hi) een halve, dns gelukkige, maatregel. De agrarische poli- lltlek bewijst, dat we de vrije economie vaarwel hebben gezegd. We weigeren echter daaruit de consequenties te trek ken. Nu krijgen de eigenaars caudeautjes van de regering. Z|j komen natuurlijk wel ten goede aan heel ons volk, maar veel beter Is het, aldns prof. Schermer horn, om grond en gebouwen het eigen dom van de staat te maken. De grond en de gebouwen kunnen dan In erfpacht aan de boeren worden gegeven. Prof. Schermerhorn zeide, dat dit proces wel zeer geleidelijk tot stand gebracht aal moeten worden. Zo zou er begonnen kan nen worden met de Zuiderzeepolders. Euromarkt Aan de Euromarfct moeten we onze medewerking verlenen, aldus prof. Rip. De gevolgen van het niet meedoen zullen erger zijn dan het aanvaarden van dit verdrag. Wel moeten wij op onze hoede blijven bij de nadere uitwerking van de landbouwparagraaf. „Wij moeten on» klaar maken voor een verbeten onder- handelinigstaktiek". zo voegde de heer Louwes daaraan toe. En de heer Kolf (c.h.) vond het niet nodig, dat wij dit be langrijke verdrag als eerste goedkeuren. De grote landen moeten naar zijn mening ditmaal maar voorgaan. Natuurlijk werden er nog verschillende vragen gesteld over de verhouding tus sen de gemeenschappelijke markt en de Benelux. Misschien dat minister Mans holt daar volgende week een antwoord op kan geven, want vandaag wordt er een uiterst belangrijke Bemeluxbespre- king gehouden. R 'eumano** Vïaag bw wtnkelïer de {older met 15 patronen. Brei al uw ondeTgoed met Neveda Reumanon - anti reuma wol. Let op de R'l De Braai in hoger beroep De heer H. de Braai, die op beschul diging van samenspanning tegen de Indo nesische staat door het landgerecht te Madjalengka veroordeeld werd tot zes jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, heeft hoger beroep aangete kend. De officier had tien jaar geëist Turli is Iwt zo INSECTEN ADEMEN ONBEK WATER 94?) Enkele waterinsecten, zoal* ko kerjuffers en libellenlarven, bezitten kieuwen, waarin fyne vertakkingen van traeheeën verlopen, zodat deze dieren, ongehinderd door ademnood, onbeperkte tjjd in het water kunnen blijven leven. Maar behalve genoemde dieren ken nen we allerlei insecten en spinnen die alsof het hun i het ken en de tyd, die het onder ;in blijven, te verlengen, rerlenging kan echter nooit onbe rend stikstof i water moet diffunder plaats, tot alle stiksl urlyke eler indanks met kieuw- tekerheid i Inchtvc nen dan onder water uit een ad, die zy in de diepte heb ben meegenomen. Van tyd tot tijd ko men zy aan de oppervlakte om lucht op is. dat het dier in de regel méér uit deze ware aan de vettige haren van bepaalde delen van het lichaamsoppervlak kleven, of verzamelt zich onder de dekschilden en uit deze voorraad ademt het dier naar behoefte. En het merkwaardige hiervan ia, dat het dier in de regel méér uit deze voorraad verbruikt dan er in aanwezig is! stellet aldui de luchtvoorraad met de ademhalingsopenii insect. Wordt nu uit dezo - opgenomen en zuurstof verbruikt, dan wordt de aldus gevormde koolzuur uit gescheiden en door het omringehdc water opgenomen. Deze afgewerkte kool zuur mengt zich dus niet met de lucht aad. Dc rest van het gasmengsel is i verbinding perkt zyn, want een waterinsect mei en van het luchtvoorraad kan des* fysisch* water iorraad lucht ademhaling niet continueren wegens stikstof gebrek! Al zou in het gunstigste geval (en alleen by rusttoestand) dc hoeveelheid zuurstof, die het dier per Dit vindt zolang uit de voorraad stikstof kan als ontvangfase voor de zuurstof niet gemist worden, wat treffend is gebleken uit de proef van Ege. Deze onderzoeker bracht een water worden. Wat hel dier -raad zuivere zuurstof i. deze bleef altyd •lyke spanning als dc zuurstol uit het omringende water. Er ontstaat dus geen relativiteit, geen ver val en alle druk moet worden gedragen door de zuuratof alléén, waarvan even veel naar bet water diffundeerde als in omgekeerde richting. Daardoor ver bruikte het dier zyn zuurstof, de gas mantel verdween, zodat het insect zwaar der werd. naar heneden zakte en ver dronk. Aangazien de diffusie berust op relt lieve concentratie, zyn de waterinsecten met luchtvoorraad gedurende geruime dit droeve lot verschoond. tyd** nhrid Mas hiet rijker tikslof rekket komen, dan zou de luchtvoorraad den. Immers, het tebruik ■rhten ons plotseling de merk waardige Leuvenumse beek in herinne ring Merkwaardig vooral, omdat dit watertje al vóór de ystyd heeft bestaan Daarover een volgende (Nadruk v rhoder HE is nog niet zeker (Van onze sociale redacteur) ET BESTUUR van het produkt- schap voor vis en visprodukten heeft gisteren in zijn tweede open bare vergadering besloten een bedrag van f 250-000 uit het reserve-opvang fonds (voor gezouten haring) te be stemmen voor de financiering van het uit de vaart nemen van veertig ouderde haringloggers. De iedere zelf leggen hier nog f 350 000 bij, zo dat per logger die uit de vaart geno men wordt f 15-000 aan de eigenaar uitbetaald kan worden. Do tegenstand van werknemerszijde waarop dit voorstel in de vorige verga dering stuitte, bleek thans uit de weg geruimd, daar partijen overeengekomen -en dat in verhouding tot de bijdragen - de werknemers aan dit fonds ede bedrag uit dit fonds bestemd zal worden voor een sociaal werknemers- doel. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer 80.000. De veertig schepen. de 250.000 zal worden besteed beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! zijn alle reeds bij het produktsctaap be kend. Uitbetaling zal alleen geschieden wanneer de betrokken logger wordt ge sloopt, of althans niet meer onder Neder landse vlag in Nederland vis aanvoert. De logger zal dus uit het betrokken re gister geschrapt moeten ztjn. Verkoop naar buitenland blijft uiteraard mogelijk. Super-loggers rband met deze kwestie werd de taar voren gebracht of de veertig ar te danken loggers nu ook vervangen moeten worden door veertig nieuwe super-loggers die een aanmerkelllk gro tere capaciteit hebben en bovendien niet alleen haring maar alle verse vissoorten vangen. Dit zou kunnen lelden tot een overvoering van de markt. De heer Thlel verklaarde zelfs dat er op het ogenblik al genoeg super-loggers zijn. H(J stelde voor de zaak in studie te nemen op korte termUn. omdat het slopen van schepen naar al te sterk de suggestie wekt. dat •r een soort recht op vervanging ont- itaat. Op het ogenblik is het aantal aanvra ten voor bouw van loggers met behulp ■an de financieringsregeling uitgewerkt n de visserijnota nog zeer gering. Het bestuur van het produktschap benoemde daarna een commissie uit haar midden, il bestuderen welke politiek in de toekomst gevoerd moet worden wanneer het aantal aanvragen voor bouw van loggers sterk mocht toenemen. Nagegaan I moeten worden welke de nroduktle as van de veertig loggers d<e uit de iart genomen worden wel^e d»»rte- :r*over de produktfe van nieuwe log- rs is en hoe deze produktfe over de verschillende vissoorten te verdelen is. Want hierover was men het algemeen er moet gewaakt worden tegen overspanning van de visserljcapacl- telt. dus tegen een te groot produktie- apparaat. dat onvoldoende afzet vindt oor het aangevoerde artikel. Het voorstel de minimum-prijzen voor garnalen met vijf cent te verhogen werd ruggenomen, omdat de kwestie van de minimum-prijzen voor garnalen op het ogenblik te weinig actueel geacht werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5