Misschien tóch mogelijk een aantal molens te behouden Kinderkoorklasse voerde twee zangspelen uit Migratie kan bijdrage zijn voor de vrede Leids Excelsior gaat elfde lustrumfeest vieren 3 WOENSDAG 29 MEI 19S7 Molenschoon rondom Leiden bedreigd ACÜNDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Gymnastieklokaal Kaasmarkt 1, 8 uur: aarvergadering Geref. schoolvereniging Gebouw Prediker. 7 30 uur: Bouwfonds- Actie-Comité Prediker. ..Deining om de dorpsdokter" door de to neelvereniging „Het Zijlkwartier" te Lei derdorp en ingebruikneming nieuwe stoe- Stadsgehoorzaal. 8.30 uur: feestavond A.S.C. Lakenhal. 8.15 uur: concert door het ka merorkest van het studenten-muziekge zelschap „Sempre Crescendo" o.l.v. de E. Poslawsky. werken van Telemann. Bach. Purchell. Geminiani en Honneger Telderskade. 4 uur: eerste-steenlegging Geref. school voor g.l.o. door dokter J. de Bruyne. egstgeest: gemeentehuis, 8 uur: gemeenteraadsvergadering. Donderdag Eerste Groenesteeg 16, 8 uur: evangell- aticbijeenkomst Baptisten Gemeente, evang. W. C. Malgo uit Zwitserland. Den Burcht, 2 uur: „Spelevaartfeest" volksdansgroep Nieuw-Holland Leiden. Papenstraat, 8 uur v.m.: afdeling Lel den Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek zoor autotocht naar Harderwijk, Lelystad ;n Veluwe. Vrijdag Eerste Groenesteeg 16, 8 uur: evangell- satiebijeenkomst Baptisten Gemeente, evang. W. C. Malgo uit Zwitserland. Rchoboth, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Christen-vrouwenbond. J. Vink te Kat wijk aan Zee over de Ned. balladen. Zaterdag Eerste Groene steeg 16. 8 uur: evangell- satiebijeenkomst Baptisten Gemeente, evang. W. C. Malgo uit Zwitserland. Antoniusclubhuis Mare, 7.45 uur: gym nastiek - en schermvereniging Excelsior, feestavond 55-jarig bestaan. Antoniusclubhuis Mare, 3.30 tot 5.30 uur: gymnastiek- en schermvereniging Excel sior. receptie en huldiging bestuur ter ge legenheid van 55-jarig bestaan. Ingang Oud Poelgeest te Oegst- leest. 2.30 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, excursie onder leiding van J. Vermande. Antoniusclubhuis, 2.30 uur: Maatschap- )ij voor Toonkunst te Leiden, uitvoering operetteklassen van Leiden en Oegstgeest. Jacobazaal. 8 uur: afdeling Leiden Ver eniging van Gerepatrieerden voor Leiden in omstreken, feestavond. Station, 2.15 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging. vertrek per gele tram voor wandeling door Raaphorst. Steenschuur 19a, 2.30 uui laar de Lode wij kskerk. voo Ten toons tc II ineen Prentenkabinet Leidse unl nel tot 15 juni van 2 tot 5 uur fid" Rijksmuseum voor volkenkunde, tot oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur? De wereld van het poppenspel". Universiteitsbibliotheek Rapenburg, to Juni: tentoonstelling over Linnaeus. „Vier gra- Steei in 't gezin De Nieuwe Leidsche" er in I Ssst... eksgeheim! Steek maar eens op. 't Kan er best af want IBIS shag (in 3 smaken verkrijgbaar) draait lekker uit In cellofaan verpakt Een dokter nodig De dienst van de huisartsen wordt vanmiddag 12 uur tot donderdagavond waargenomen door de dokters Jasperse, Stoffers, Wydicks. Van Alphen en De Ja ger Welke apotheek De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oeg6tgeest wordt waargenomen door de apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-apo theek, Haven 18, tel. 20085, en de apotheek te Oeg6tgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. Morgen, Hemelvaartsdag, is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur al leen geopend de apotheek Boekwijt. Bepaalde voorstellen vragen nadere overiveging F)E VERENIGING De Hollandsche Molen voert een hardnekkige strijd voor het behoud van molens in het poldergebied ten noordoosten van Leiden, die dreigen te worden afgebroken in verband met de aanleg van Rijksweg 4a en het ruilverkavelingsplan Oud-Ade. Men betwijfelt ten sterkste, of de Cultuurtechnische Dienst, die ruilverkaveling en een betere afmaling van het grondwater noodzakelijk acht voor verhoging van de opbrengst van de cultuurgronden, wel zoveel mogelijk tracht de wind molens in het nieuwe plan een taak te laten blijven vervullen. In beschou wingen ter verdediging van het standpunt van de CTD zou namelijk een onjuist beeld worden gegeven van de mogelijkheden en de capaciteit van de Oudhollandse windmolen. Zoals wij al eens eerder hebben geschre ven, heeft de Cultuurtechnische Dienst een open oog voor de verdiensten van de windmolens en voor hun belangrijke func tie in het landschap. Volgens de CTD zou een onverbeterde windmolen echter niet meer dan 1.5 tot 2 m3 per minuut per hon derd hectare polderland aan water ver zetten, welk cijfef bij mechanische bema ling daarentegen 8 tot 10 m3 per minuut per honderd hectare bedraagt. Verder zou een verbeterde windmolen (met stroom- lijnwieken en dergelijke) 4m3 per mi nuut per honderd hectare water kunnen verwerken. Tegen deze bewering nu trekt De Hollandsche Molen felvan leer en ook de heren ir. W. Koster en ir. A. G. Bruggeman van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland zijn het niet met de onderhavige zienswijze eens. Aan de hand van uitvoerige be rekeningen tonen deze onpartijdige deskundigen aan, dat de door de CTD genoemde cijfers een geheel verkeerd beeld van de werkelijkheid geven. De gemiddelde capaciteit per maalperiode bedraagt wel 8.5 m3/min. per honderd hectare. En bij behoorlijke wind blijkt deze zelfs nog hoger te zijn. Hoewel er veel in het standpunt van de CTD is, dat door De Hollandsche Molen kan owrden gewaardeerd, onder meer 'het aangeven van de mogelijkheid enkele molens te behouden door toepas sing van de wet Bescherming Water staatswerken in Oorlogstijd, worden er toch ook conclusies getrokken, waarmee de vereniging het totaal oneens is. Men stoot zich bijvoorbeeld aan de opmerking, dat 't uit landbouwkundige overwegingen noodzakelijk is de nog bestaande windbe- raaling en dus het overgrote deel van dc nog bestaande Oudhollandse molens te vervangen door bemaling met elektrische energie. De molenbeschermers vragen zich af waarom de molens niet kunnen worden bijgestaan door een hulpgemaal, vooral nu is gebleken, dat 't met de capaciteit van windkrachtwerktuigen heus nog wel mee valt. Men meent stellig, dat het mogelijk moet «ijn méér molens aan de toekomstige be maling te laten meedoen dan de CTD zich heeft voorgesteld. Wat nu? De vereniging De Hollandsche Molen stelt zióh in het extra-nummer van haar orgaan, dat geheel aan deze kwestie is ge wijd, de vraag, wat haar thans te doen staat. Wanneer men aanneemt, dat van de 16 molens niet 5, zoals oorspronkelijk door de CTD bedoeld, maar 1 of 2 minder be hoeven te verdwijnen, dan zou dit beteke nen dat nog 3 molens in stand moeten worden gehouden ten koste van een jaar lijks nader bij te passen bedrag in de ex ploitatiekosten. Het is logisch, dat de grondeigenaars en grondgebruikers niet bereid zullen zijn zich jaarlijks extra-kosten te getroosten terwille van het in gebruik houden van een windmolen inplaats van een mecha nische bemaling. Men heeft berekend, dat deze kosten ongeveer 1000 per jaar per molen zullen bedragen. De vereniging kan zich voorstellen dat een direct belanghebbend gemeentebe stuur in dit verband zou willen subsidië ren met een jaarlijks bedrag, dat afhan kelijk is van het voor zijn gemeente daar bij betrokken belang en van het aantal Wanneer in de gemeenten Al'kema- de, Leiderdorp, Koudekerk en Wou- KANTOOR BENODIGDHEDEN "bemmenie Haarlemmerstraat 169 brugge per jaar 5 cent per inwoner zou worden besteed, betekent dit een bedrag van f 850 per jaar. Als Alphen aan den Rijn en Warmond als minder rechtstreeks daarbij betrokken ge meenten een subsidie verlenen van 3 cent per inwoner (f780 in totaal) en de gemeente Leiden eveneens bij het behoud van de desbetreffende molens betrokken uit een oogpunt van toerisme en recreatie steunt met 2 cent pe» inwoner, dan zou dit een bedrag van f 1800 per jaar uit maken, waardoor in het geheel een jaarlijkse subsidie van f 3430 voor de instandhouding van de molens, die nu gedoemd zijn te verdwijnen, is ver zekerd. Schoonheid Het gebied ten noordoosten van Leiden is één van de mooiste molenlandschappen van Nederland. Het bestaat uit kleine polders, waartussen zich talrijke natuur- Het behoud van de molens on der de rook van Leiden is een pleidooi waard. lijke waterlopen kronkelen, die de streek een bijzondere bekoring geven. Nu is het duidelijk, dat schoonheid en recreatie in bepaalde gevallen voor eco nomische belangen moeten wijken, doch niét, dan nadat alle mogelijke moeite is gedaan een combinatie van deze twee el kaar vaak tegenstrijdige grootheden te bewerkstelligen. Deze zaak is in ieder geval belangrijk genoeg haar in het licht van de door de Hollandsche Molen naar voren gebrachte opmerkingen nog eens nader onder de loep te nemen. Elke redelijke mogelijk heid de molens in de omgeving van Leiden draaiende te houden, moet met beide han den worden aangegrepen. Leidsch Muzieklyceum Oegstgeest TN HET St. Willibrordusgebouw te Oegstgeest voerde de kinderkoorklasse van het Leidsch Muzieklyceum twee zangspelen op. De directrice, mejuffrouw E. H. C. Westendorff, gaf eerst voor het gesloten doek enkele toelichtingen. Het eerste spel, „Mariekes speelgoed" (E. J. van den Broecke- de Man) zou door de kleuters van vier tot acht jaar ten tonele worden gebracht. Mejuffrouw Westendorff noemde deze opvoering een experi ment. Het kost immers zeer veel tijd en inspanning om die piepjonge jeugd op zo'n voor haar geweldig gebeurenvoor te bereiden. En dan, na al dat beredderenis men nóg geenszins zeker van de goede afloop. Jan Bata voor Leidse studenten OP EEN VERGADERING van de Nederlandse Studenten-Raad, die gisteren in de Leidse studentensociëteit Minerva te Leiden werd gehouden, heeft de heer Jan Bata een voordracht gehouden over de migratie der mensheid, die een grote bijdrage zou kunnen leveren tot de wereldvrede. De heer Bata, een telg van het beroemde schoenfabrikanten geslacht, vatte het wereldprobleem als volgt „in a nutshell" samen: Land zonder mensen enerzijds en mensen zonder land anderzijds scheppen een situatie, die naar oorlog moet leiden. Het is meegevallen. Dat zal wel in de eerste plaats voor de ijverige, uit haar verdekte opstelling onverpoosd aanmoe digende en steunende directrice, een pak yan het hart zijn geweest. Het gegeven is eenvoudig. Marieke, die Gymnastiek en schermen Oprichter Kettenis hoopt het feest iveer mee te vieren MAANDAG 3 JUNI A.S. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de heren v. d. Broek, Galjaard, Kettenis, Plu en Van Stralen het besluit namen om een gymnastiek- en schermvereniging op te richten, waaraan zij de naam Excelsior gaven. Het kostte hun veel moeite een oefengelegenheid te vinden, doch toen hierin was voorzien, togen de leden van de pasgeboren club ijverig aan het werk. Op 7 mei 1904 trad de vereniging reeds met succes op en dat dit vruchten afwierp, bewees de adspirantenafdeling, die in datzelfde jaar nog kon worden opgericht. Het aantal leden en de kwaliteit van de oefenstof stegen voortdurend. Zo ver overde de heer J. J. Kettenis, de huidige penningmeester, een internationale me daille: Schoonheid Colonne Langestok. Enige jaren later werd deze tak van sport vervangen door het schermen op sabel en degen. Ook hier werden fraaie resultaten Helaas werd de eerste wereldoorlog spelbreker en maakte de vereniging een slechte periode door. Na 1918 ging het weer opwaarts. Moeilijkheden zijn het be stuur en de leden niet gespaard gebleven. Voor de uitvoering die in 1933 gegeven zou worden hebben alle leden een jaar lang elke week een dubbeltje (destijds meer waard dan tegenwoordig) afgedra gen om de kosten van deze avond te dek ken. Na de wereldoorlog ontstond door de sportuitwisseling met Gent interna tionaal contact en de resultaten van de heren waren verdienstelijk. Trol* Op het ogenblik telt de herenafdeling 62 leden, een aantal waarop het bestuur trots is. De wedstrijdploeg telt jonge veelbelovende turners die alles op alles zetten om hun oudere makkers op spor tieve wijze voorbij te streven. Excelsior is een vereniging, bruisend van leven. Daarom ook is dit elfde lustrum een bijzonder lustrum. Héél de vereniging is in feeststemming, omdat zij een van haar noeste werkers wil danken voor zijr beid. De aandacht is ditmaal gericht op de heer J. J. Kettenis. Hij, een der op richters en van die eerste dagen af be stuurslid, is een van de pijlers waarop Excelsior nog rust. In de loop der jaren heeft hij voor vele moeilijkheden eer lossing weten te vinden. In de begintijd was hij één der grootste propagandisten door zijn successen bij gymnastiek- schermwedstrijden. In 1912 werd de heer Kettenis tot ste penningmeester gekozen. Hij heeft zich die plaats waardig getoond. Altijd werd hij bij bestuursverkiezingen met grote meerderheid van stemmen herko zen. Het getuigt ervan, welk een groot vertrouwen er in hem gesteld werd wordt! Reeds in 1919 werd hij erelid Excelsior. Bij het gouden jubileum der vereniging werd de heer Kettenis door het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond be noemd tot lid van verdienste voor het vele werk dat hij heeft verricht. Bestuur en leden vinden het een groot voorrecht deze jubilaris nu te kunnen huldigen. Zaterdagmiddag 1 juni van 3.30 tot 5.30 uur vindt de receptie plaats in het Anto- nius clubhuis, waarna een feestavond wordt gehouden. de volgende dag jarig is, droomt, dat haar stukken speelgoed: poppen, sponzedoos, een blok uit een bouwdoos en een theepot, als levende wezens h nood aan een kabouter klagen, omdat door het eigenaresje zo schromelijk vi waarloosd worden. Deze scène vult het tweede bedrijf. Natuurlijk betert Marieke bij het opstaan op slag haar leven, w op ze met nieuwe cadeautjes wordt c De voornaamste rollen waren bezet door actricetjes, die vrij zeker waren van zaak. Het miniatuur-ballet werd door de peuters op een hart-vertederende manier voorgedragen. De zang van de koortjes kwam onder al dde bedrijvigheid nog wel eens in 't gedrang. Het is ook wel érg moeilijk, aan twee dingen tegelijk ernstig te denken. Maar de beschermende nabij heid van de leidster en de attente piano begeleiding voorkwamen toch onaange name gebeurlijkheden. Uiteraard met belangrijk grotere zeker- De heer Kettenis, nog steeds een der steunpilaren van de Leidse gymnastiekvereniging Excelsior. heid verliep de opvoering door de oudere kinderen van het zangspel „Lentebloe men". Mevrouw C. M. van Hilde-Gaerthé schreef vele jaren geleden de poëtlshe tekst, Cathartna van Rennès de muziek, dde voor onze oren toch wel heel wat van de vroegere glans verloren heeft. De actde in dit sped (lentekoningin, winter koning, bloemen) is vrij gering, de mooi gebouwde, gevoelige zinnen en vooral de sfeer der ontwakende lente, maken de eigenlijke waarde ervan uit. Daarom is Voordat de heer Bata tot deze verras sende conclusie kwam, had hij de moge lijkheden van emigratie en immigratie in het algemeen aan een korte beschouwing onderworpen. Puttend uit zijn ervaring, schetste hij het ontstaan en de groei van een kleine kolonie in Oost-China, waar tussen 1930 en 1940 drie jonge mensen 18, 19 en 20 jaar een gemeenschap wis ten op te bouwen, die tegen de rampen van oorlogen bestand bewees te zijn. Na de oorlog werd het bevolkingsvraag stuk in Europa buitengemeen nijpend. De overbevolking van vele oostelijke landen is daar al jarenlang een rem geweest voor de opbouw van een gezonde samenleving. Andere delen van de wereld hebben ech ter nog onmetelijke gebieden, die slechts op voldoende mensen wachten om vrucht baar te worden gemaakt. Aarzelend is men na de oorlog in vele Europese sta- De Leidse boot gemist Na een vochtige middag in vele Leidse café's bereikte een mannetje eergisteravond bij het vallen van de duisternis de Witte Singel, waar het water hem tot diepe gedachten inspireerde. Wellicht dacht hij aan de zonnige dagen van zijn jeugd, die zo treffend teruggeroepen wer den in zijn troebele hersentjes door de zachte avondzon, weerspiegeld in het roerloze water. En toen op eens wie zal het proces uan gistend graan en lome hersens pre cies doorgronden? was hij terug in die goede oude tijd en tevreden sloeg hij rechtsaf naar het Rijn en Schlekanaal. Met een zucht van voldoening liet hij zich aan de waterkant zakken en kalm bungel den zijn beide benen in het koele De agent, die hem in deze geluk zalige toestand aantrof, informeer de meelevend, wat hy aan de waterkant deed. Nu. dit vond het mannetje een domme vraag van de agent, en hij besloot geen antwoord te geven- Pas toen de agent zijn vraag enkele keren herhaald had. klonk het on geduldig. zoals een verstoorde vader zijn weetgraag zoontje in lichtingen verschaft: „Natuurlijk zit Ik hier op de boot te wachten!" De wereld heeft echter geen wachtkamer en daarom werd het mannetje naar een klein vertrekje gebrachtwaar hij wèl mocht wachten, totdat zijn hersentjes de trieste realiteit van 1957 weer kon den bevatten- er met een beschaafde, gevoelige voor dracht al heel wat gewonnen. Het was gelukkig, dat de kinderen, op wier spel en voordracht het aankwam, hoegenaamd niet teleurstelden. Ze zeg den de tekst duidelijk, rustig en vaak goed ticuleerd, zodatmede door de kleu righeid op het toneel en de aardig uit gevoerde dansjes, een geslaagd geheel ontstond. De zang klonk vaak vrij goed, maar toonde tevens nu en dan momenten van onzekerheid. De pianobegeleiding was ook in dit zangspel te loven. Joh. van Wolfswinkel i ten de emigratie gaan organiseren. De heer Bata was echter van mening, dat migratie de taak van de toekomst is. Als het mcnscn-evenwleht op de we reld wil worden hersteld en gehand haafd, zullen per jaar tussen de ces en tien miljoen mensen naar andere werelddelen moeten trekken. Dit kan een wereldomvattende organisatie werk verschaffen. Ten eerste dient een dergelijke organi-" satie de voorlichting in overbevolkte streken ter hand te nemen en voorts dient zij voor het vervoer te zorgen. In tussen dient men in het immigratieland de aankomst van de emigranten tot in de finesses te hebben voorbereid. De emi granten moeten niet aangewezen zijn op kampen, waar zij hun geestdrift dreigen te verliezen, maar zij moeten in 9taat zijn onmiddellijk met eigen hand aan hun nieuwe toekomst te werken. Als laatste taak dient de organisatie er dan voor te zorgen, dat mogelijke aanpassingsmoei lijkheden worden opgelost. De organisatie, die de heer Bata schets te, vereist duizenden vakmensen, die zich op het verschijnsel migratie hebben ge specialiseerd. Geert utopie Hoewel de schildering van de heer Bata ;n weinig utopisch aandoet, bewees deze ikenman, dat hij voldoende met de rea liteit rekening wenst te houden. Ook het dit plan verbonden financiële vraag stuk had een onderwerp van studie uit gemaakt. Hij heeft uitgerekend, dat over de gehele aarde verspreid ruim 500 mil jard dollar renteloos in oude sokken en Keulse potten wordt bewaard. Wanneer dit geld wist aan te trekken, bijvoor beeld door hot stichten van een „migra tie-wereldbank", die het vertrouwen zou kunnen krijgen van de meest voorzichtige „oppotter", zou men een drieledig doel bereiken: duizenden mensen zouden een bestaan kunnen vinden in de nieuwe wercld-migratie-organisatic, vele duizen den spaarders zouden hun geld winst gevend kunnen beleggen en tenslotte zou den per jaar miljoenen mensen de gele genheid krijgen een hoopvolle toekomst te beginnen en de grondslag te leggen voor eigen bezit. Tegenstelling Als schrijnende tegenstelling betoog de de heer Bata, dat in de afgelopen wereldoorlog rond 50 miljoen soldaten zijn gesneuveld en dat omgeslagen op de totale kosten de dood van iedere soldaat de staten f 400.000 heeft gekost. Voor f 5000 per persoon kan een gezin emigreren en in het nieuwe vaderland worden reïn9talleerd met een huis, land en gereedschap om zijn bestaan te verdienen. De heer Bata besloot zijn toespraal- met een oproep tot de studenten om hun stu dietijd aan dit probleem te %vijden. De mogelijkheden zijn overweldigend en het -esultaat kan een grote bijdrage vormen ot de wereldvrede. Dc heer F. v. d. Berg. die als praeset 'an de N.S.R. de heer Bata had verwel komd, dankte de spreker na afloop voor zijn inspirerende woorden. Voor vervolg stadn- nieuwg zie pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3