JMetiiue gtihittfe(üiDurant GEBLOKKEERD GELD OOK VOOR BINNENWERK E3E1 Duitse hereniging moet de ontwapening voorafgaan Regering doet de Kamer een belangrijke concessie Kritiek op financieel beheer in Nieuw-Guinea Neerstortende vlieger voorkwam ramp Pleven tracht partijen tot elkaar te brengen Griepepidemie in Azië is zeer besmettelijk WOENSDAG 29 MEI 1957 BUREAUS: Ste« ABONNEMENTEN- 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES' 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10968 Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stcnt«a«tlcd h «trttem "myn Bert ia teyljenspott Kostbaar kleinood ZIE PAGINA 5 (Van onze parlementsredactie) TNE REGERING heeft na overleg met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer opnieuw enkele belangrijke wijzigingen aange bracht in het wetsontwerp Grootboek Woningverbetering, dat de blok kering van de helft der komende huurverhoging regelt. De voornaamste wijziging is, dat op het Grootboek ingeschreven gelden niet alleen zulien worden vrijgegeven voor woningverbeteringen, maar ook voor schilders- en stukadoorswerkzaamheden binnenshuis, mits deze binnen bepaalde tijd vakken, afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt, zijn uitgevoerd. Voor andere onderhoudswerkzaamheden worden geen gelden terugbetaald, behalve dan voor onderhoudswerk dat onmiddellijk verband houdt met uitgevoerde verbeteringswerkzaamheden. Andere wijzigingen zijn: j Op het Grootboek Woningverbetering ingeschreven gelden kunnen reeds dadelijk na de totstandkoming van beteringen aan woningen gedeblokkeerd worden. 2 Ook de gemeenten worden in hoedanigheid van eigenaars der ningwetwoningen onder de werkingssfeer der blokkeringsregeling gebracht. 2 Als de kosten van verbetering een woning meer bedragen dan drie vijfde van de voor de betrokken woning ingeschreven gelden, kan op verzoek ontheffing van de eerstvolgende stortin gen worden verleend. Tegen een even tueel afwijzende beschikking van de di recteur van het Grootboek staat beroep op de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid open. De bij de vorige wijziging van het wetsontwerp geschapen mogelijkheid, dat gelden worden gedeblokkeerd ten behoeve van andere woningen (van de zelfde eigenaar) dan waarvoor ze zijn ingeschreven, zal pas ontstaan nadat de stortingsplicht is geëindigd, dus n; december 1966. Vóór die tijd zal deblok kering van gelden dus slechts kunnen plaats hebben voor verbetering van wo ningen, waarvoor die gelden zijn inge schreven. g De uiterste datum, waarop jaarlijks de storting moet hebben plaats ge had. wordt verschoven van 31 december naar 31"juli. Dit heeft voor de Postcheque- en Girodienst het voordeel, dat de grote drukte bij de jaarswisseling niet nog wordt vergroot. Door deze wijziging ko men er negen stortingsjaren van 1 augus tus tot en met 31 juli er een slotperiode van vijf maanden waarover moet wor den gestort. Dat is de periode van 1 augustus 1966 tot en met 31 december 1966 gesteld aan de verbeterings- kosten op grond waarvan aanspraak kan worden gemaakt op deblokkering. Deze kosten dienen ten minste 30 procent te T andartsenconf liet bijna opgelost Het tandartsenconflict schijnt nu wer kelijk zijn einde te naderen. Het hoofd bestuur van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft dit namelijk laten doorschemeren, maar wel enkele voorwaarden gesteld. Men verwacht namelijk van de ziekenfondsen in elk geval, dat zij hun advies om slechts in uiterste noodzaak naar de tandarts te gaan, intrekken. Tevens is het hoofd bestuur van mening, dat de door de ver zekerden gemaakte kosten geheel of ge deeltelijk moeten worden vergoed. Ter bespreking van het conflict zijn en- kelen bijeenkomsten belegd met afdelings vertegenwoordigers van de maatschappij en met de leden. DODE OPÖVERWEG Op de onbewaakte overweg Sterren kamp bij Emmen heeft gisteravond een trein uit Zwolle een kleine personenauto gegrepen. De auto werd opzij gedrukt en het rechterportier werd afgerukt. De bejaarde eohtgenotë van de chauffeur H. Engelsman werd uit de wagen geslingerd. Bij aankomst in het ziekenhuis was zij reeds overleden. De heer Engelsman en twee andere inzittenden liepen geen let sel op. K.N.A.C. WIL TUNNELS MET AMERIK. GELD Naar het oordeel van de KNAC verdient het ernstige overweging het IJ-tunnel- project eventueel met behulp van een speciale Amerikaanse lening te realiseren. Het sluiten van een dergelijke lening zou wel tot gevolg hebben, dat er tol gelden bij het passeren van de tunnel ge heven zouden moeten worden, wat in dit bijzondere geval zou kunnen worden ge accepteerd als garantie voor deze bui tenlandse lening. Tussen Nederland en Hongarije is gis teren te Boedapest een bilaterale lucht vaartovereenkomst getekend. Het verdrag voorziet in rechten voor de K.L.M. en de Hongaarse maatschappij Malev voor ge regelde luchtvaartdiensten tussen ons land en Hongarije. De K.L.M. vliegt we kelijks van Amsterdam via Boedapest naar Kairo. bedragen van wat in totaal tot 1 januari 1967 voor de betrokken woningen zal moeten worden gestort. Dat komt neer op ongeveer 30 procent van de na de verhoging geldende jaarhuur. 'J Om de administratie zo eenvoudig mogelijk te houden zal de rentever goeding alleen geschieden over de gel den, die jaarlijks op 31 juli een geheel stortingsjaar ingeschreven zijn geweest. Ten slotte deelt de regering mee, dat de datum waarop huurverhoging en blok kering zullen ingaan definitief gesteld is op 1 juli 1957. De Engelse Koningin en haar ge maal zijn teruggekeerd van hun officieel bezoek aan Denemarken. Thans zijn ze aan boord van het koninklijke jacht Britannia in de Schotse waterenwaar eenheden van de Royal Navy hun opwach ting kwamen maken. De foto werd gemaakt aan boord van de mij- nenlegger Apollo op het moment dat dit schip het jacht Vele leemten door personeelsgebrek lands Nieuw-Guinea vooral in de reke ningen over 1950 en 1951 vele onjuist heden geconstateerd, die verschillen op leverden van resp. ƒ33.000 en 12.000. Ter verontschuldiging kan echter wor den aangevoerd: personeelsgebrek, en wijziging van boekhouding en begro- tingsopzet. Een ambtenaar is door de gouverneur op de onjuistheid van zijn handelwijze gewezen. Bij de centrale bevoorrading en lands- magazijnen waren belangrijke leemten in verkoopadministratie en interne controle. Een behoorlijke debiteurenadministratie ontbrak. Waardepapieren tot 186.097 wa ren nog niet verantwoord en bleken on der berusting te zijn van een boekhoud kundig ambténaar in plaats van bij de kassier. Bjj een instelling, ressorterend onder gezondheidszorg, zjjn onregelmatigheden gebleken. Door tekortkomingen in de ad ministratie kon men de schade niet nauw keurig bepalen. Het personeel was niet deskundig en overbelast. Uit een der landskassen was 184.000 ontvreemd en een aan particulieren toe behorende som van 12.000, doch het bedrag is op 1574 na kort na de inbraak achterhaald. De schuldigen zijn veroor deeld en maatregelen zijn getroffen ter beveiliging van de kassen. Ook heeft men betere regelingen ge troffen voor het bewaren van particu liere gelden. De Engelsen zullen in de ko mende dagen kunnen genieten van het beroemde „King's Afri can rifles regiment" (compleet met band), uit Afrika aange komen. De Londenaren kregen voorproefje tijdens een proefparade. Frankrijk wil grote mogendheid blijven De ontwapeningsconferentie te Londen wordt pas morgen voortgezet, daar de Amerikaanse gedelegeerde Stassen en de Fransman Moch naar Parjjs z(jn gegaan om de NAVO-raad op de hoogte te stellen van de plannen. In Frankrijk is een storm van protest opgestoken tegen de gedachte, dat het be zit van atoomwapens beperkt zou blij- van tot die landen, die reeds thans de atoombom bezitten. Frankrijk heeft geen bom en wil er geen maken ook, maar acht het een prestigekwestie om de vrij heid te behouden dit eventueel te doen. Het wenst niet automatisch uitgeschakeld te worden uit de rij der grote mogend- Amerikaan om het leven gekomen Op het terrein van de verpleeginrichtini voor geesteszieken „Willem Arntzhocvc' te Den Dolder is gistermiddag een Ame rikaanse Super Sabre-straaljagcr neerge stort. De piloot kwam om het leven. Eer heidebrand was na drie kwartier geblust. Om een ramp te voorkomen trok hij op het laatste moment z(jn toestel waardoor de machine niet op een der ge bouwen neerkwam. De straaljager kwam goed half drie te recht op een open plek in het bos, niet ver van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. juist tussen de paviljoens vai pleegden en de woningen van an de Dolderse weg. De Super Sabre. afkomstig vliegbasis Soesterberg. waar het Ameri kaanse squadron gelegerd is, vloog direct in brand. Reddingsploegen konden vankelijk het wrak niet bereiken, daar de heide in brand stond. Men moest toei aannemen, dat de Amerikaanse piloot het leven was gekomen. Thunder streak in zee i Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Atlas vrijdag de lucht in Het intercontinentale balllstdsche pro jectiel van het type Atlas zal vrijdag var de luchtmachtbasis Patrick in Florida worden afgeschoten. Duizenden zullen de tocht van het projectiel kunnen volgen James Patterson, een lid van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie, zeide: „We hopen, dat ook Russische waarnemers de Atlas zullen zien!" Succes van Adenauer in Washington Franse schatkist moet lenen ONDER DE DRUK van een zware financiële crisis stelt de Franse kabinets(in)formateur René Pleven alles in het werk om de poli tieke partijen nader tot elkaar te brengen. Gisteren heeft hij geconfereerd met de leiders van de rechtse republikeinse partij en van de socialisten. Om aan de uitgaven van de lopende maand en van juni het hoofd te kun nen bieden, moet de staat minstens 180 miljard francs lenen. MORGEN,. Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen. Onze bureaus zijn die dag ge sloten. Dc belde hulzen van het parlement zijn vanmorgen bijeengeroepen om een c eenkomst met de Banque dc France goed te keuren, waarbU deze gemachtigd wordt, aanvullende voorschotten te verstrekken aan de Franse schatkist. Op het ogenblik kan de schatkist maxi maal 175 miljard francs opnemen ter dek king van de uitgaven. Hët demissionaire kabinet wil dit bedrag met 80 miljard francs verhogen en bereidt een verzoek voor om nog eens 100 miljard francs. Het schijnt, dat premier Mollet en de minister van financiën Ramadier liever de Banque de France verder aftappen dan te putten uit de goud- en valuta reserves, die 3,8 miljard groot zijn. Frankrijk heeft het „standby-krediet" van ruim 260 miljoen dollar dat het en kele maanden geleden van het Interna tionale monetaire fonds kreeg, al bijna geheel verbruikt en zal misschien verzoe-! ken, ook te mogen trekken op de tweede helft van zijn bijdrage tot het kapitaal van deze instelling, eveneens 260 miljoen Het ls verder niet uitgesloten, dat Frankrijk gedwongen zal zijn de maat regel tot liberalisatie van de handel tijde lijk op te schorten en dus invoercontin genten vast te stellen. De Franse onafhankelijken, die Mollet ten val hebben gebracht door Ramadiers be lastingwet (ter financiering van de strijd in Algerije) af te stemmen, willen nu wel aan de belastinghervorming meewerken, maar alleen als Mollet zijn socialistische denkbeelden op financieel gebied zoals het tot stand brengen van een staatsge- zondheidsdienst voorlopig laat varen. En daar wil de premier zich niet aan bin- tnformateur Pleven houdt het nu op een brede-basis-kabinet van „nationale eenheid". Als de socialisten inderdaad In BONDSKANSELIER ADENAUER van West-Duitsland heeft tijdens zijn besprekingen met president Eisenhower van Amerika een grote diplomatieke overwinning behaald. In het communiqué, dat de twee staatslieden na hun conferentie hebben uitgegeven staat, dat de verklaring van het probleem van de hereniging van Duitsland, vooraf moet gaan aan een algemene ontwapeningsovereenkomst met Rusland, Verder heeft Adenauer erop gewezen, zo blijkt uit het communiqué, dat het sluiten van een eerste overeenkomst over de ontwapening schien de geschiktste tijd is voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier over de hereniging van Duitsland Eisenhower heeft beloofd hierover met Engeland en Frankrijk van ge dachten te wisselen. „Dc besprekingen, die ik deze week president Eisenhower heb mogen ren," zei Adenauer na afloop van dc ferentie, „zijn van de grootste politieke en historische betekenis, zowel voor Euro pa als voor West-Duitsland." „Het communiqué, dat uitgegeven is." verklaarde de bondskanselier even later „is niet slechts een belangrijk diplomatiek stuk. maar met het oog op de Westduitse •erkiezingen een politiek document gewicht." Beloften Eisenhower heeft Adenauer beloofd, dat ontwapeningsmaatregelen, die in Eu ropa worden uitgevoerd, alleen door de Ver. Staten worden geaccepteerd, indien ook de andere leden van de N.A.V.O. er- instemmen. Verder beloofde de Amerikaanse pre- de regering blijven, betekent dit vermoe- sident, dat in een ontwapeningsovereen- delijk. dat Mollet weer aan het hoofd komst met Rusland ook rekening zal het gereorganiseerd kabinet zal staan. I den gehouden met het probleem va: Ook attentie in Nederland De leiding van het virus-laborato rium van de afdeling inwendige ge neeskunde te Leiden bericht ons, dat de influenza, die op het ogenblik in Azië heerst, blijkens de berichtgeving van de Wereld-Gezondheids-Orga nisatie in Genève een zeer grote om vang heeft aangenomen. De besmet telijkheid is groot, zodat bijvoor beeld ook op schepen epidemieën ver meld worden. onderzocht en behoort tot het A G type A. doch wijkt in gedrag en samenstel ling af van de influenza-vlrussen die de afgelopen winter in Denemarken, Enge land en Amerika zijn geïsoleerd. Tot dusverre is de ziekte nog niet in Nederland gemeld. Daar het van het grootste belang ls, dat een eventuele epi demie In ons land snel herkend wordt, vraagt het laboratorium de medewerking van alle artsen om. wanneer patiënten met influenza onder behandeling komen, van deze ziekte melding te doen aan hel genoemde laboratorium. Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland. Bovendien zullen de Verenigde Staten de Westduitse regering nauwkeurig op de hoogte brengen van alles wat op ontwape ningsbesprekingen van belang is voor West-Duitsland. Ook op het punt van de verdediging van West-Europa stelde president Elsen hower Adenauer volkomen gerust. De Verenigde Staten zijn van plan, aldus het communiqué, de troepen in Europa, inbegrip van Duitsland te handhaver iang dit gebied bedreigd wordt. De beide staatslieden verklaren in hun communiqué, dat de beëindiging van d< innatnarlQke en onrechtvaardige verde. ing van Duitsland een van de belang- 'iikste doeleinden van de buitenlandse po litiek van beide landen Is. Zij voegen hieraan toe: „Indien de Sowjet-beersers werkcljjk vrede en vermindering va Internationale spanning wensen, ku zU dit niet beter bewijzen dan hereniging van Duitsland door middel van vrUe ver kiezingen mogelijk te maken." Adenauer en Eisenhower zijn het er over eens, dat bij Rusland moet worden aangedrongen op een beperkte ontwape ningsovereenkomst met een doeltreffend controle-systeem. Dit akkoord moet dan binnen redelijke tijd gevolgd worden door algemene wereldomvattende ontwape ningsovereenkomst. Maar, zo waarschu wen zij, aan een dergelijke grote overeen komst moet de oplossing van het vraag stuk van de Duitse hereniging voorafgaan. Als oorzaak van de grote interna tionale spanning noemen de bonds kanselier en de president de politieke daden van Rusland, als het onderdruk ken van de vrijheid van andere vol keren. „De voortdurende onderdruk king van de rechten van het Hongaar se volk." staat in het communiqué te lezen, „maakt het moeilijk voor ande re landen het verlangen van Rusland naar vreedzame samenleving voor op recht aan te nemen." Grote vier Op zijn persconferentie zei Adenauer niet te weten of de bijeenkomst van dc ministers van buitenlandse zaken van de Gróte Vier ook inderdaad gehouden worden. Het vraagstuk van de inspectie uit de lucht ook in Europa, meende Adenauer, moet uitgemaakt worden tussen de twee grote tegenstanders, Rusland en Amerika. „Rusland moet tonen, dat het ontwape ning wenst. Indien het niet bereid is de voorstellen te aanvaarden, die Amerika zal indienen op de conferentie in den. heeft het geen zin verder te gaan." Adenauer liet zich nog optimistisch uit srer de handelsbetrekkingen met Rusland, welke besprekingen binnenkort met s »s zouden kunnen worden beëindigd. Ten slotte sprak hij nog de hoop uit, dat de Westduitse strijdkrachten de beschik king zouden krijgen over de beste e modernste wapens. Naar zijn mening r ten de Amerikanen de zeggenschap be houden over de. kernwapens in West- Duitsland. lerstreak-straaljager in moeilijkheden. De piloot, de de tweede luitenant-vlieger W. de Jong. verliet de Thunderstreak met zijn schietstoel en kwam ongedeerd op de Vliehors terecht Het vliegtuig stortte neer in zee. De straaljager was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven en nam deel aan schietoefeningen. Explosie in Nevada Kleine a-bom luidt serie proeven in De ontploffing van een „kleine" atoom bom heeft gisteren de reeks proeven in geluid. die de Amerikanen in Nevada zullen nemen. De bom had een kracht van niet meer dan 10.000 ton t.n.t., dat is ongeveer de helft van de op Japan geworpen bommen. Het doel van deze explosie zou zijn geweest, het bereik van de radio-actieve straling vast te stellen, afkomstig van splijtingsprodukten. Na de explosie vlo gen daartoe 31 vliegtuigen het gebied binnen. Bij een volgende proef zullen varkens, apen en muizen worden ge bruikt. Japan heeft onmiddellijk tegen de experimenten geprotesteerd. Japanse ge leerden slaagden er echter niet in. de proef te registreren. De directeur van het Amerikaanse me teorologische instituut verklaarde, dat er aanwijzingen zijn, dat de radio-actieve neerslag, ontstaan door kernexplosies, vooral in de gematigde luchtstreken op het noordelijk halfrond neerkomt „Geen geweld en geen oorlog" oorlog of het gebruik van geweld. Dit sluit ook het gebruik van geweld in de kwestie van de hereniging van Duits land uit. De verschrikkingen van de nachtelijke bombardementen uit de tweede wereldoorlog en de verschrik kelijke verwoesting van ons land It gr oen nog vers in ons geheugen". Deze bewogen woorden sprak bonds kanselier Adenauer gisteren in het Amerikaanse huls van afgevaardigden. „Daarom", zo vervolgde hü, volgen tvö in oprechte liefde voor de vrede met gespannen belangstelling en sym pathie de pogingen van uw regering het oorlogsgevaar te verminderen door bewapening onder toezicht". Voor de Amerikaanse senaat hield bondskanselier Adenauer een krachtig pleidooi voor de hereniging van zijn land. „Wij eisen hereniging met zeventien miljoen landgenoten, mensen die zo Duits zijn als totf en die niet minder gerechtigd zijn dan wij over eigen politiek lot te beslissen", zo riep Adenauer uit. Hij vervolgde: „Alleen de Invoering van een rege ring voor geheel Duitsland zou het af sluiten van een vredesverdrag moge lijk maken. Dit zou Europa de recht vaardige en duurzame politieke orde schenken, die het vandaag twaalf jaar na de oorlog nog steeds ont houden wordt"- Tenslotte zei de bondskanselier: „Militaire tendenzen zijn verre van ons en aggressieve bedoelingen even eens. WH volgen alle besprekingen over ontwapening met levendige c-n politieke belangstelling Vrijheid, vrede en eenheid, dat zijn de doelstel lingen van onze politiek" GEMASKERDE MANNEK VIELEN FIETSER AAN Twee duistere figuren, die het gezicht iet een donkere doek hadden bedekt hebben gisteravond een 26-jarige Am sterdammer op de Stille Riekerweg nabij het Nieuwe Meer aangevallen en beroofd, man werd van zijn fiets getrokken terwijl een der onverlaten hem stevig t hield, doorzocht de andere zijn zak ken. De buit bestond uit twee tientjes ïn de aanvallers die ingepikt had den, verdwenen ze snel in het duister, de hoofdstedeling met zijn schrik ach terlatend. Deze heeft aangifte gedaan bij de politie. Droog weer Aan de voet van het monument voor ir. Lely, dé man van de af sluitdijk, plaatste de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Al- gera, gisteren een krans, zulks ter gelegenheid van het feit dat de dijk een kwarl eeuw geleden gesloten werd. De Bilt verwacht tot mor- genavond: Droog weer met van zee binnendrijvende T wolkenvelden, maar voor- JI9- al in het binnenland ook /JJ. perloden met zonneschijn. Zwakke, tijdelijk matige wind tusóen noordoost en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 30 niel: zon op 4.30, zon on der 20.50 uur; maan op 5.27 uur, maan onder 21.49 uur. Vrijdag 31 mei: zon op 4.29 uur. zon onder 20.51 uur; maan op 6 28 uur, maan onder 22.37 uur. Op 5 juni eerete kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1