CHRISTELIJK therqolven De ondernemer en de politiek Puzzel mee De kerken op de tweesprong hebben visie nodig Demonstratie in Washington tegen de rassenscheiding n Wij blijven neutraal rips Een belangrijk antwoord 2 Hoogleraren Van der Kooyen De Jong spraken voor chr. werkgevers J pROF. dr. T. P. VAN DER Kooy en prof. dr. J. J. de Jong, resp. hoogleraar in de economische en in de politieke wetenschap aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, hebben gis teren in Scheveningen, op het congres van h-et Verbond van protestants-christelijke werkge vers, gesproken over „De onder nemer en de politiek". COC „De onderne ming heeft niet alleen met poli tiek te maken in haar interne le ven en in haar externe relaties binnen de maatschappij, maar zij moet ook in haar gezichtsveld be trekken een complex van ver schijnselen, dat de overheid, om in binnen- of buitenland gelegen redenen, in haar overwegingen be trekt. De onderneming is niet al leen rechtstreeks partij in het eco nomische proces, al ligt op dat gebied het zwaartepunt van haar functie, maar zij is ook betrok ken bij het statelijk politiek pro ces, omdat dit voortdurend wijzi gend ingrijpt in de economische orde en structuur en via deze, maar ook rechtstreeks, in het eco nomische proces. De ondernemer moet zijn standpunt bepalen in de politieke strijd; die een machts evenwicht beoogt, om inhoud te ge ven aan het algemeen belang. niet alleen zal hebben op de markt, ook, welke macht zij 'zal uitbren gen in de strijd om de publieke gerechtigheid. En deze strijd is de moeite waard, aangezien per sal do de economische macht i norm de: ginsel wordt beheerst. De gTote vraag, waarom het ten slotte gaat, is of onze samenleving leefbaar zal zijn naar de eis der menselijke waardigheid, welke rust ln het geschapen zijn naar het beeld Gods. En onze westerse cultuur heeft de les geleerd, dat een samenleving niet leefbaar is, als zij het stempel draagt van een vrije rullvcrkeersmaatschapplj, waar het dictaat der markt, op grond van een willekeurige sprei ding van macht, beslist. Het ge zinsleven en het bedrilfslevcn wor den gcliikelljk door die willekeur bedreigd, want wanneer de koop kracht op de markt van consump tiegoederen Instort, brokkelt ook de vraag naar produktiefactorcn af." „De historische ontwik keling heeft met zich meegebracht, dat de aanvankelijke voorsprong van de industriële ondernemer en zijn organisaties is ingehaald met onder meer als praktisch gevolg, dat wij de ondernemer en zijn or ganisaties thans zien opereren op voor hen tevoren bijkans volko men vreemd terrein als de inter ne partijpolitiek. In het algemeen brengt deze grondige wijziging van hun positie voor de genoemden de noodzaak met zich mee in po sitieve en constuctieve zin zich te bezinnen op hun taak en roeping in het politiek proces. Zowel aan de individuele werkzaamheid in de christelijke politieke partij als aan de georganiseerde activiteit in en door het convent van christe- lijk-sociale organisaties behoort in deze bezinning door het Verbond van protestants-christelijke werk gevers ernstige aandacht te wor den gegeven. Stellig niet ln de laatste plaats komt het aan op de christenonder nemers, vanwege htin maatschap pelijke taak en Invloed en boven al omdat zij te zamen met hun medechristenen de bewuste roe ping hebben Hem te volgen en te gehoorzamen, Die leed en stierf voor ons aller zonden. „Leer"-geschil QOK op een terrein, waar de kerke lijke leidslieden niet in de eerste plaats aan gedacht zullen hebben, zijn de tegenstellingen fel en verwoed uit gevochten: op een voetbalterrein in Kampen. Deze week hebben daar de elftallen van het Kamper Studentencorps Fides Quaerit Intellectum en het Kamper Studentencorps Fides Quadrat Intel lectum een wedstrijd gespeeld, die door de studenten van de Broederweg met een grandioos 80 is gewonnen. Het verloop van de match kan tot allerlei interessante conclusies leiden. Zo was het de opmerkzame toeschou wer duidelijk, dat de Oudestraat de zaak veel te breed opzette, terwijl de schotvaardigheid van de Broederweg niets te wensen overliet. Daarenboven lijkt het erop, dat waar het ene corps wat voetbal betreft) nog naar kennis zoekt (quaerit), het ande re zijn reeds verworven kennis aan het vermeerderen is (quadrat). De kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente te Parijs verzoekt ons mede te delen, ten dienste van degenen, die de Pinksterdagen in Frankrijk zullen door brengen. dat op de eerste Pinksterdag, zondag 9 juni a.s., de Ned. Hervormde kerkdienst te Parijs wordt gehouden op Boulevard Arago 102, métro Denfert Ro- chereau, aanvang half elf. Het gehele jaar door worden de kerkdiensten gehou den op de eerste en de laatste zondag van Iedere maand. De dames J. F. Kolma te Bennekom en M. E. van Schaik te Breukelen zijn benoemd tot onderwijzeressen aan de Prinses Julianaschool te Barneveld. De heer J. Sonneveld te Yerseke wordt on derwijzer aan de chr. ulo-school Reho- both te Elburg. Aan de chr. school (CVO) te Heerenveen is mej. A. Franke- na te Wijckel tot onderwijzeres benoemd. OPGAVE PUZZEL NO, HORIZONTAAL: 1. Sprakeloos, 5. groente, 6. gewicht, 9. inhoudsmaat, 10. grondslag, 11. roofdier, 13. te zijner plaatse, 15. damp, 17. zangnoot, 19. zit- ladder. VERTIKAAL: 1. Burcht, 2. vissoort, 3. voegwoord, 4. waterbewoner, 6. schild pad, 7. lusje, 8. stad in Europa, 10. dier, 12. makker, 14. kerfje, 16. plant, 18. boomloot; 20. schouwburgplaats, 22. vruchtengelei. 25. uitroep. OPLOSSING PUZZEL NO. 27 HORIZONTAAL: 2. Koper, 5. raaf. 7. staf, 9. farm, 10 ut, 11. re, 12. si, 14. raam. 17. agaat, 20. ana, 21. uk, 23. ga, 24. epigram, 26. fret. VERTIKAAL: 1. Krat, 2. ka, 3. offer, 4. eerlang, 6. af, 8. tuig, 12. sater, 13. na, 15. Aa, 16. maas, 18. apin, 19. turf, 22. kar, 25. De heer Joh. van Breeden te Leeu warden is benoemd tot leraar NB de Gem. Technische School te Leens- Wehe. Aan de chr. uloschool te Rijssen is de heer H. A. Littoy te Zeist benoemd tot onderwijzer. Hogeschooldag der Geref. kerken Feest in Kampen DE blauwe engel was tweemaal zo lang als gewoonlijk; er reden weer volle bussen over de IJsselbrugde oude Hanzestad Kampen zag weer bin nen haar poorten dat speciale soort vreemdelingen, dat met zekerheid zijn vertrouwde route volgt naar de Burg- walkerk voor de jaarlijkse Hogeschool dag. Onder het effectvol orgelspel van een der zonen van Jan Zwart stroom den gisteren de trouwe schooldag- gangers, bij de voordeur reeds bede vaartsliederen op de lippen nemend, de kerk in. Met vreugde kon men weer constateren dat de vroeger zo dichtgezaaide Veluwse en andere mut sen nog niet geheel verdwenen zijn. De schooldag-sfeer is heel apart. Niet alleen door het spontane meezingen met het bekende liederen spelende orgel en door het feit, dat de theologiae doctor er naast de Sallandse kleine boer zit. En ook niet door de zekere trots waarmee de geroutineerde een nieuweling z ij n hoogleraren ^n z ij n curatoren aan wijst, wanneer die in ganzenpas door een zijdeurtje binnenkomen. Of door de vanzelfsprekendheid waarmee beslist niet studentikoze lieden zich thuis voe len op een sociëteit, omdat ze immers de gast zijn van hun studenten (die ove rigens met de beminnelijke onhandig heid van typische mannen koffie ser veerden) Al deze dingen werken natuurlijk wel mee aan die schooldag-sfeer, maar de grondtoon moet wel gezocht worden in een moeilijk verder te omschrijven fees telijkheid der liefde voor de School der kerken. Woensdagavond heeft ds. J. L. Wielen- ga uit Hilversum (hoeveel Wielenga's hebben nu al niet hun naam aan Kam pen verbonden) in de bidstond gepreekt het gebed van Salomo („een op merkzaam hart om uw volk te richten"). Op de eigenlijke, schooldag heeft prof. Polman, de rector, de lotgevallen der hogeschool verhaald: 8 studenten wer- in september voor het eerst inge schreven; 79 opnieuw; 11 kandidaats examens werden afgelegd. 'De praetor van Fides Quaerit-In tellectum, de heer Joh. Kroeze, heèft opnieuw gevraagd of men aan staande predikanten wilde stimule ren om naar Kampen te komen. Bijzonder goed sloten beide grote re devoeringen bij elkaar aan. 's Morgens sprak prof. d^ H. Bergema over het 'zicht op het laatst der dagen, dat ons leven moet bepalen. Er is een gevaar, dat het eschaton tot theorie wordt, ter wijl het ook blijkens de pinksterpreek van Petrus de gemeente zou moeten brengen tot „gezichten zien", een zien van het Rijk, waarin alle menselijke waarden omgekeerd blijken. Aan zulk een visie is grote behoefte, wanneer men met.ds. K. A. Schippers, die 's middags sprak, de Gereformeer de Kerken aarzelend op de tweesprong zi»t staan. Op die tweesprong zijn ze doo. Christus geplaatst. Zo bij voor beeld ten aanzien van de oecumenische kwestie: de Geref. Kerken staan tussen de gereformeerde gezindte aan de ene en de Wereldaad-kerken aan de andere kant. Onzekerheid en blijvende aarzeling zullen de verschraling van ons geeste lijk leven doen uitlopen op verdorring. De geestelijke ontwikkeling van de kerken verkeert eveneens in een twee sprong-situatie. Hoe moeten wij in de ingewikkeldheid van het leven Christus' opdracht volbrengen en tegelijk diep aan Hem verbonden blijven? Er bestaat te recht ongerustheid, dat de Geref. Kerken daarin niet zijn geslaagd. Hier is geloof en bekering nodig. Maar dan concreet: breken met algemene en persoonlijke zonden; geloven in de ver nieuwing van eigen en kerkelijk leven; een nieuwe samenleving in de gemeen ten, waardoor de crisis in het pastoraat opgeheven wordt. En het uitzicht: niet wat wij zullen doen, maar wat Christus gedaan hééft in het verleden en zal doen in de toekomst, zo besloot ds. Schippers zijn rede. Ds. W. de Graaf heeft ten besluite an de onder leiding van curator ds. D. Scheele staande schooldag een historisch getint opwekkend woord gesproken. Hproevinasuwr k NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Haamstede: L. Boer te Sil- volde; te Eibergen (toez.): F. N. M. Nijs- sen te Mijdrecht. Aangenomen de benoeming tot vikaris te Oost- en West-Souburg: kand. W. Duvekot te Goes. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bozum: kand. J. Pasveer te Koevorden. Examen. De classis 's-Gravenhage heeft preparatoor geëxamineerd en toe stemming tot proponeren verleend aan de heer J. Kuiper, theol. kand. aan de Vrije Universiteit. Kand. Kuiper, die een even tueel beroep terstond in overweging zal nemen, woont Pomonaplein 75, 's-Graven- CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Bedankt voor Steenwij k: W. van Heest te Rozenburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Kampen: H. Rijksen te te Vlaardingen, uit een tweetal met K. de Gier te 's-Gravenhage. Tweetal te Dordrecht: A. Elshout te Utrecht en H. van Gilst te Dirksland. Patrimonium gaat nieuwe voorzitter kiezen Het Christelijk Sociaal Verbond Patri- ionium hoopt op vrijdagavond 31 mei s. in Krasnapolsky te Amsterdam zijn verbondsvergadering te houden onder leiding van de tweede voorzitter, de heer A. in 't Veld. Een belangrijk agendapunt is de verkiezing van een nieuwe voorzitter als opvolger van ds. M. de Goede. Het verbondsbestuur heeft kandidaat gesteld ds. G. W. Rijksen, Geref. predikant te Apeldoorn. Als nieu we bestuursleden worden voorgesteld de heren J. J. Rippen te Ede, J. C. J. Plas te Groningen en J. Blom te Haarlem. De volgende dag, zaterdag 1 juni, wordt op dezelfde plaats de sociale dag gehouden. Hier zal ds. Rijksen refere ren over het onderwerp „Aan deze twee geboden.... (religie en humaniteit). Prof. dr. S. U. Zuidema spreekt des middags over het onderwerp „De voet balpool". Luisteren Luisteren is één van de moeilijk ste bezigheden. Er zijn maar weanig mensen, die deze kunst werkelijk verstaan. En dan niet met één oor, maar met beide oren en met het hart! Wie het kan (en het is een goddelijke gave) wacht tot de ander uitgesproken is, voordat hij zelf het woord neemt. Is het vaak niet andersom met u en mij? Vooral als wij EEK WOORD VOOR VAN DAAG moeten luiste ren naar iemand, die ons irri teert, die er heel anders over denkt dan wij. Dan wor den wij maar al te vlug boos en interrumpe ren met niet al vriendelijke woor den. Soms zelfs tegen onze eigen man of vrouw, op zijn minst tegen onze collega's op fabriek of kantoor. ,,'t Is een kwestie van karakter en je doet er niets aan" zeggen we dan vaak om er ons maar van af te maken. Maar is dat inder daad zo? Laten we vandaag eens luisteren naar wat Jacobus in zijn brief, die ook voor ons bestemd is, schrijft. Hij zegt: „Weet dit wel, mijn geliefde broeders, ieder mens moet snel zijn om te horen, langzaam om te spreken, lang zaam tot toorn; want de toorn van een man brengt geen gerech tigheid voor God voort". Dat is dus wel duidelijk: al luisteren, voordat de ander nog begonnen is te spreken. Wij zullen deze kunst alleen maar leren, als wij elke dag in de leer gaan bij Jezus Christus, Die zweeg, toen mensen Hem het allergrootste onrecht aandeden en Die dag en nacht luistert naar al onze vragen. Mars van 50.000 mensen Na een mars door de straten van Washington hebben zich dezer dagen 50.000 mensen verzameld voor het standbeeld van Lincoln om daar met kracht aan te dringen op een rechtvaardige behandeling van alle rassen en de gelijkstelling van de minderheden in de Verenigde Staten. De demon stranten waren uit alle delen van het land afkomstig. De mars en de demon stratie vonden plaats ter gelegenheid van het feit, dat drie jaar geleden het Amerikaanse Hooggerechtshof de rassenscheiding in de Ver. Staten verbood. De deelnemers demonstreerden ook tegen de discriminatie van de negers in de zuidelijke staten. Leidende persoonlijkheden uit de protes tantse en rooms-katholieke kerken, alsmede uit de joodse gemeenschappen, namen aan de protestbijeenkomst deel. Tot de sprekers behoorde de neger predikant Martin Luther King uit Montgomery in de staat Alabama. COMMENTAAR Operette Een primeur op televi siegebied had de K.R.O. gisteravond met een rechtstreekse uitzending uit het Casino in Den Bosch van de operette Die Czardasfürstin. Wel bracht men reeds opera's en muzikale comedies, doch geen der televisiesecties vertoonde tot nu toe een operette. Uitvoeren den waren de leden van de Das Stadttheater Rheydt, die de geest van dit werk goed hebben verstaan. De sfeer was uitbun dig en feestelijk, de aankleding was smaakvol en als geheel kon deze operette dan ook zeer zeker voldoen. Wellicht was het wen selijk geweest de besproken tekst te bekorten. De aandacht dreig de nu soms te verslappen. De pauze was te lang, de camera man zocht te vergeefs naar een geslaagd beeld. Tijdens de ope rette wist men echter het toneel goed weer te geven. Wel werden de zichtbare reacties uit de zaal gemist. Vocaal waren de uitvoe renden weliswaar niet groots, maar voldoende. Het spel stond als geheel op beter peil. Al met al kan men deze eerste operette uitzending als geslaagd beschou wen. RADIO VANAVOND Shéhérazade van Rimski- Korssakow (23.15 uur) Radio-prijsvraag op zaterdagavond In het nieuwe zaterdagavondpro gramma dat de V.A.R.A. in het vol gende radioseizoen zal uitzenden, is opgenomen een prijsvraag,, waaraan alle luisteraars zullen kunnen deel nemen. Volgens het uitgewerkte plan, dat Sultan Schahriar, overtuigd de onoprechtheid en ontrouw van reeds op 12 april jl. zijn vrouwen, had gezworen al zijn k^jJ^^rt^ent vrouwen na de eerste nacht te la- ingediend bij justitie, zullen •ekelijks in de uitzending bekende Nederlandse personen optreden, ten doden. Maar de Sultane Shéhe- vraopn wm-ripn p^st.pld on he de verhalen die zij hem ge durende duizend en één nacht ver telde. Dag aan dag stelde de nieuwsgierige sultan de terechtstel ling van zijn vrouw uit tot hij ten jende" elkaar worden geplaatst, terwijl de luisteraars van tevoren kunnen raden wie de vragen goed of niet goed zal beantwoorden. Deze opgave zullen de luisteraars per briefkaart kunnen in- slotte geheel van zijn bloedig be- Qp ,jeze briefkaart zal drijf afzag. Heel wat wonderen porto moeten plakken. De opbrengst werden door Shéhérazade aan de daarvan zal grotendeels ten goede het achtereenvolgens: 1. De zee en het schip van Sindbad. 2. Het verhaal van Prins Kalender. 3. De jonge prins en de jonge prinses 4. Feest in Bagdad; het schip slaat pletter tegen een rots. Een UITSLAG VAN DE TOVERBAL-ACTIE In e radiouitzending onder de ti- kleurrijke, vrije muzikale fantasie, tel toverbal-capriolen zal vrijdag 31 Tot lerares oude talen aan het chris telijk lyceum te Alphen aan den Rijn is benoemd mej. G. F. M. Casimir te Veen- dam en tot leraar aardrijkskunde de( heer J. M. Reiss te Amsterdam. Aan de Chr. ulo-school in Alphen aan den' Rijn is de heer A. J. H. Nuhoff jr. te 's-Gra venhage benoemd tot onderwijzer. Qdrertentie Gelakte menbels opknappen? NEDO-MEX klenrlak Ceta-Bever 22 Cammeraat neemt een gebruikte enveloppe, steekt het geld er in en bergt het in zijn bin nenzak. Hij drukt zijn hand op de plaats waar het geld zit, alsof hij bang is dat het zal weg vliegen. ,,Nu moeten we even praten", zegt Brou wershof. ,,U moet oppassen, dat u niet in 't oog loopt. In de eerste plaats met niemand hier over praten, zelfs niet met je vrouw. Za ken zijn zaken en daar hebben vrouwen geen verstand van. Ten tweede, voorzichtig zijn met uitgeven. Geen dure dingen kopen. Geleidelijk, heel geleidelijk. Gebruik er voorlopig niet meer van dan tien gulden per week". „Zal ik het op de spaarbank brengen?" „Voorlopig niet. Bewaar het thuis. Een brand kast heb je niet? Ik weet wat beters. Bewaar het hier in mijn brandkast. Ik heb daar een klein binnenkastje met een afzonderlijke sleu tel. Die kunt u krijgen. Dan kunt U geleidelijk over het geld beschikken". Cammeraat haalt het pakje weer tevoor schijn. Hij weet niet, wat hij met zo veel geld doen moet. Het is zo vreemd. Zo had hij het zich niet oorgesteld. „Hoeveel zou je willen meenemen?" vraagt Bróuwershof. „Begin om er aan te wennen, met honderd gulden. Laat mij een van die briefjes wisselen". Dit gebeurt. Cammeraat steekt honderd gul den bij zich en bergt de rest in het kastje in de brandkast. Nu voelt hij zich veel rustiger. „Zie zo", zegt Brouwershof, „dat heb je maar gemakkelijk verdiend, vrindje! Jij staat overal buiten. Alleen heb je mij in verbinding K. Jonkkeid gebracht met jouw oude kennis. Trouwens, er steekt niets verkeerds in. We doen niemand te kort. Uitvoerrechten behoeven niet betaald te worden, geen belasting, niets. Het rijk lijdt geen schade. Schade lijdt niemand. En wij heb ben een buitenkansje". „Wel zeker", antwoordt Cammeraat. Hiermee is de zaak afgedaan. Brouwershof en zijn collega delen samen een ton. Eigenlijk is het nog een paar duizend gul den meer, maar die kleinigheid tellen ze niet. VII. Zo iets moest niet voorkomen! Mevrouw Adelsberg maakt zich ongerust over hun jongste kind. „Ik zal de dokter opbellen", zegt ze, „het gaat niet goed. De ingewanden zijn helemaal van streek". De dokter Komt en verordent: „Slappe voe ding, lichte zachte kost. Begin met maizenapap". Nu wordt de kruidenier opgebeld. „Wilt u een pakje maizena bij de boodschappen doen?" „Heb ik niet mevrouw, er is geen maizena. Ik zit al enige dagen zonder". „Kunt u niet ergens een pakje voor mij la ten halen? Het is voor een kind op vooru schrift van de dokter". „Ik zal mijn best doen, mevrouw. Ik heb al bij verscheidene collega's gevraagd, maar za1 het nog bij een paar andere voor u probe- „Heel graag". Een uur later komt de kruidenier, zonder mai zena. Nu wordt een ander opgebeld. Ook geen mai zena. Het dienstmeisje wordt er op uit gestuurd. Nergens maizena. Eén winkelier heeft nog een paar pakjes kindermeel. Tussen de middag vertelt ze het haar man. „Ik zal dadelijk bij de dokter aanlopen en vra gen, of kindermeel ook goed is", belooft hij. De vraag wordt gesteld, maar de dokter ant woordt: „Liever niet". Als hem de moeilijkhe den worden uitgelegd, zegt hij: „Probeer het dan in vredesnaam met kindermeel". In het pakhuis van de zakkenhandelaar Eb bing staan vijf en twintig kisten maizena, tach tig pakjes in iedere kist. Hoe komen die daar? Brouwershof heeft de aankoop van zandzak ken tijdelijk stop gezet. Stop gezet eigenlijk niet. Maar hij vertrouwt het niet. In Rusland is revolutie uitgebroken. Als dat overal begint, kan de oorlog plotseling gedaan zijn. „Je moet me niet meer zulke kleine partij tjes bezorgen", heeft hij gezegd. „Spaar ze maar op tot het meer de moeite waard is. Je hoeft je niet te haasten". (Woidl vei volgen I In het oude dorpje Maria-Hore- beke in Oost-Vlaanderen hebben lang geleden de Geuzen een onder komen gezocht en gevonden. Reeds ln 1819 werd ln het dorpje een pro testantse school gevestigd. Van avond zal ds. Blommers, Waals predikant in Rotterdam, in de V.P.R.O.-uitzending „Ronde van België" spreken over dat Oost- vlaamse dorpje. Het V.P.R.O.-programma ver meldt verder nog Lofzangen en Pinksterliederen, uit te voeren door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel en dr. Anthon van der Horst aan het orgel De toelichting wordt gegeven door dr. G. J. Hoender- daal te Amsterdam. (8.20). Over de andere zender zijn om twintig over acht zigeunermelo dieën te horen, gespeeld door Helmut Zacharias viool en het Rias Symphonieorkest. Maartje, Willem en Gerrit zullen vanavond verrassingen beleven ln de 55ste aflevering van 't N.C.R.V.- Iulsterspel „De jeugd vliegt uit". Programma voor morgen mei des avonds van negen half tien de uitslag bekend worden gemaakt van de grote toverbalactie ten bate van jeudige Hongaarse vluch telingen. Ds. N. O. Steenbeek, voor zitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft bij de prijzen- bekendmaking het woord. De jonge flierefluiters onder leiding van Johan Jong en Peter de Boorder zullen spe len en zingen. Joop Söhne heeft de regie van dit programma. 14.20 Engelse les; De schoonheid v.h. Gregor Lichte muz; 17.35 Idem; muz; 18.15 Journalistiek wei 14.40 Boekbespr; 14.50 van Letteren en kun- 16.00 V d Jeugd; 16.50 genwljdlng. VARA; 10.2# Orgelspel; 10.4: Buitenl. overz; 11.00 Dansmuz; 11.40 Kla vecimbelrecital; 12.00 Gram; 12.30 Land en tulnb. meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Lichte muz; 13.4: Sportpraatje; 14.00 Gram; 14.25 Fries progr; 14.50 Harmonie-ork; 15.15 Van de wieg tot het graf; 15.30 Concertgebouw- verzocht; 22.45 Hammondtrio; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. uit het buitenland „Die lustige Weiber von Wind sor-. de komische opera van Otto Nocolai, geschreven door H. S. Mosenthal naar het gelijknamige werk van Shakespeare is om acht uur te horen voor Duitsland 93.6 93.0 en 88.5 MHz. Uitvoerenden zijn het koor en orkest van de Norddeutschen Rundfunk. In het vrijdagavondconcert van het N.I.R. (324 meter) wordt onder meer het concert voor de linkerhand van Ravel uitgevoerd. De Franse componist schreef dit werk voor de Weense piano-vir tuoos Wittgenstein, wiens rech terhand tijdens de eerste wereld oorlog werd afgezet. i Pact; 19 et nws; 19 Lichtbaker Televisie 7.10 Gym; 7.20 Gram; Ontbljtclub; 9.00 V d Tijdelijk uitgeschakeld. 'rogromir.o voor morgen VARA: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 roum. en weeroverz. NCRV: 20.15 Lied /an de maand; 20.20 Hobbyrubriek; 20.30 22.00 Dagsluiting. NTS: TAE MEMORIE van antwoord op het ontwerp Deltawet eindelijk en te langen leste verschenen levert, althans wat het al of niet afsluiten van de Rotterdamse Waterweg betreft, geen verrassingen op. Deze waren ook niet te verwachten, nadat reeds geruime tijd geleden een uit vertegenwoordigers van rijk en gemeente samengestelde commissie van deskundigen aan het werk is gegaan om te bestuderen op welke wijze een maximum aan veiligheid voor de mil joenenbevolking in en rond Rotter dam te combineren is met een zo gering mogelijke hinder voor de scheepvaart, de levensader van de Maasstad. Het zal uiteindelijk op een goed compromis uitdraaien, zover wij het nu kunnen beoordelen: een beweegbare stormvloedkering ergens tussen Maas sluis en Hoek van Holland, die alleen bij de hoogste stormvloeden zal wor den afgesloten. Men mag de heren, die dit onder werp moeten behandelen, wel veel inzicht en wijsheid toewensen, want eenvoudig is het probleem bepaald niet! JN DE ZEER uitvoerige memorie staan vele dingen, die een nadere beschouwing ten volle waard zijn. De naar onze mening belangrijkste willen wij nader onder de loupe nemen. Wat ons opvalt, is, dat nog eens dui delijk wordt gezegd, dat de aanvaar ding van het ontwerp Deltawet door onze volksvertegenwoordiging een principe-besluit is, maar dat over allerlei detailpunten geregeld overleg met de Staten-Generaal zal worden gepleegd. Dit is van grote betekenis, al zal het niet mogen leiden tot discussies over alle mogelijke werkelijk onder geschikte technische kwesties. Dat het voornemen bestaat en wij zien daarin duidelijk weergegeven de opvatting van minister Algera, wiens naam aan dit gigantische project voorgoed verbonden is overleg te plegen met belanghebbenden (met de streek zogezegd), doet ons veel deugd. Nog kortgeleden schreven wij, dat het bij het Deltaplan om de mensen gaat'' en daarom is het beslist nood zakelijk zoveel mogelijk mensen bij de uitvoering er van te betrekken. Veel zal bij dit overleg afhangen van de geest, waarin het geschiedt. Daarbij in het bijzonder van de in stelling van de technische deskundigen, die de minister adviseren, i.e. de Rijks waterstaat. Niet alleen de techniek zal hier een woord mogen spreken, hoe belangrijk deze ook is. Het mag nimmer zó zijn, dat het overleg met een gemeente, een streek of een provincie pas plaats vindt, nadat de plannen al zijn vast gesteld of zodanig voorbereid, dat zij niet meer veranderd kannen worden. Dan wordt het een „pro forma praten", waarvan alleen maar schade kan wor den verwacht. £)E MINISTERS, die de memorie van antwoord ondertekenden, gaan niet in op de vele maatschappelijke, culturele, sociale en economische pro blemen, die zich bij de uitvoering van het Deltaplan zullen voordoen. Maar wel is er met andere ministers overleg omtrent de wijze, waarop deze vraagstukken, die een zeer tijdige bestudering vereisen, het beste kunnen worden behandeld, zo lezen wij. Er is geen reden om nu reeds op dit zeer voorname punt zich ongerust te maken. Wel is het goed, nog eens met alle klem te onderstrepen, dat het Deltaplan beslist niet alleen een zaak van dammen en van wegen is. Het is een object, dat het ganse maatschappelijk bestel van Zuidwest Nederland structureel zal veranderen. Daarom is het van het allergrootste belang, het integraal aan te pakken. Dat betekent concreet o.m., dat er voortdurend en serieus overleg zal moeten zijn met de in de locale ge meenschappen werkende maatschap pelijke organisaties, die zelf (en het geldt niet minder voor de kerken) ini tiatieven zullen moeten nemen en niet mogen wachten, totdat het eens een keer „over hen komt". QVER HET CONTACT met de Belgi sche regering kan nog weinig worden gezegd. Wel, dat de veiligheid België door uitvoering van het Deltaplan niet zal verminderen. Die Belgische vrees is dus ongegrond: het is zelfs de vraag, of de waterstand in de Westerschelde wel omhoog zal gaan. In ieder geval zal het niet meer tn een paar centimeter zijn. Dat er een verband bestaat tussen Deltaplan en ScheldeRijnverbinding is geen nieuws: de vaarweg van Ant werpen naar Rotterdam kan zelfs ver beterd worden door het Deltaplan. Ten slotte dit: elk kwartaal zal een verslag worden gepubliceerd over bet verloop van de werken. Dit is alleen aar toe te juichen. Het Deltaplan spreekt tot ieders verbeelding en er is wel geen enkele Nederlander, die niet graag op de hoogte blijft van het „hoe" en het „wat" Laten wij hopen, dat nu op korte termijn onze volksvertegenwoor diging aan dit ontwerp haar fiat zal kunnen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2