ïlieuioe fcitodjc (Courant V.S. KOMEN RUSLAND TEGEMOET Hollandse INieuwe aan de wal Kentering in ontwapeningsvraagstuk nabij SCH. 171 ving voor 51 kantjes prima haring f36.656 LUISTERRIJK BANKET BESLOOT BEZOEK Mexico getroffen door hevige hittegolf Prot. -chr. mij nwerkersbond onrechtvaardig bejegend Beter boter clan bommen... Pierre Mendès-France geen partijleider meer LI il li!: litlï VRIJDAG 24 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10964 Directie; F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.; H. W. J. ENSERINK CHRIST EI.IJK-NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastich Is «beblmtt "myn bert ia tegbenspoet Nederland vijand van Arabieren ZIE PAGINA 5 Reder Vrolijk, zijn handen afvegend na het eten van de eerste Nieuwe, schijnt tegen schipper Korving van de SCH 171, „Corn. Vrolijk Fzn." te willen zeggen: „dat hebben we net als vorig jaar weer „gefikst"." Moge evenwel de trawler SCH 171 het volgend jaar niet voor de derde maal een kans krijgen de race te winnen. Foto D. Kruyt Race zonder spanning (Van een onzer verslaggevers) loggers van de haringvloot niet aan de Haringrace 1957 zouden te pas komen, is in vervulling gegaan. Een van de drie sterke trawlers, die dinsdag mee uitvoeren naar de haringgronden, de SCH 171, „Corn. Vrolijk Fzn" van de IJmuidense rederij B. Vrolijk, heeft vannacht kort na twaalf 51 kanties met het treknet gevangen haring afgezet op de Tegeltjesmarkt aan de IJmuidense vissershaven, waar een met vlaggetjes versierde vracht wagen gereed stond om de Hollandse Nieuwe naar de afslag in Scheve- ningen te brengen. Er stond in de druilregen een Ilinke plu'k kijkers op de kant in IJmulden, maai geen daarvan applaudiseerde en er juich te niemand. Een filmoperateur, persfoto grafen en verslaggevers deden hun werk, het letterlijk en figuurlijk in het licht der publiciteit zetten van schipper Cor Korving en zijn redere, die van al deze eer niets verdienden, omdat zij in de ha ringrace harde zakelijkheid deden gaan boven sportiviteit. Zakelijk Schipper Korving vertelde de verslag gevers. waarvan de meesten met wt animo hun werk deden, het verhaal zijn reis die financieel het leek daar vanmorgen in Soheveningen veel op wel een 6ucces beloofde te worden. Hij was woensdag om twaalf uur al vissen, maar drie trekken leverden meer dan één haring op. Toen hij des avonds om kwart over negen de l voor de vierde maal scheep haalde, had hij in één sbhot 51 kantjes haring t manden makreel. Om tien uur woensdag avond begon hij aan de 276 mijl lange thui6stoom naar IJmuiden. Die 51 kantjes had hij getrokken op 56 gr. 30 min. noorderbreedte en 1 gr. min. oosterlengte, zuidelijk van het De vils Hole. het Duivelsgat. Het vorig jaar. toen hij ook de race won, had hij zijn ha ring op dezelfde piek gevangen. De ha ring was van prima kwaliteit op 16 kantjes grote na, die echter ook nog best de toets van de kennerskritiek kon door- ISiet interessant De 32 kantjes kleine haring en de 15 kantjes grote (al deze kantjes van beste kwaliteit) en het ene kantje van gemid delde kwaliteit (waar de rest van de 51 kantjes aan i6 besteed is ons niet bekend) hebben samen aan de afslag in Scheve- ningen f 36.656 opgebracht. De reder kocht zelf het eerste kantje, dat werd geveild voor f 1000. Van de kleine haring werd één kantje verkocht voor f 909. 4 kantjes gingen weg voor 899. 14 voor 826. 1 voor 813. 3 voor 810, 1 voor 809. 1 voor 805, 5 voor 796 en 1 voor 788 gulden. De kant jes grote haring varieerden in prijs van Hiermee was de haringrace van dit jaar ten einde. Het had een heel wat interessanter gebeurtenis kunnen zijn, wanneer evenals de Katwijksc traw ler „Arie Ouwehand" en de IJmui dense „Amsterdam" ook de SCH 171 en 117 en de Vlaardingse „Burg. Heusdens" zich hadden teruggetrok ken uit een wedstrijd, die voor met de vleet vissende schepen is bedoeld. Zoals de race nu verliep werd min der van het doel verwezenlijkt, dat het visserijbedrijf met de instelling van de jacht na ging streven; propa ganda te maken voor de visserij. Taak Daarom moet het de taak van het vis serijbedrijf als geheel worden genoemd een volgende keer te vóórkomen, dat trawlers de pri]6 van vleetloggers kapen. Dat een reder een trawler tussen vleet- schepen stuurt, wordt door iedereen in het bedrijf, hetzij in Soheveningen. Vlaar- igen of Katwijk onsportief genoemd Maar uiteindelijk heeft het bedrijf zelf dit mogelijk gemaakt. Er zijn twee mo gelijkheden om de haringrace weer even spannend te maken als voor twee jaar. is, dat de trawlers volgend jaar ce worden uitgesloten, de twee de. dat twee klassen worden ingesteld, voor trawlers, één voor loggers. Maar goede oplossing kan deze laat6te mo gelijkheid toch eigenlijk niet worden ge noemd, omdat maar één 6chip de eerste Hollandse Nieuwe kan aanbrengen. Stassen gaat met nieuw plan naar Londen pRESIDENT EISENHOWER en d< Nationale Veiligheidsraad heb ben gisteren na een langdurige, ge heime conferentie besloten Rusland inzake het ontwapeningsvraagstuk „halverwege" tegemoet te komen. Harold Stassen, de speciale adviseur van president Eisenhower op het ge bied van de ontwapening en Ameri- afgevaardigde in de V.N.-com- missie, keert van de week nog naar Londen terug met een nieuw Ameri kaans plan. Hij zou gemachtigd zijn in de ont wapeningscommissie een verdrag voor te stellen, waarvan de voor naamste punten zijn: In haar ant woordnota aan Moskou heeft de Westduitse regering juist gisteren gezegd, dat het de taak Sow jet-Unie is een eind aan de atoombewapeningswedloop. In ieder geval zegt Bonn alle mogelijke steun toe om tot een algemene ontwape ningsovereenkomst te komen. Eerste kentering De eerste kentering in het thans elf jaar oude ontwapeningsvraagstuk is nabij, zo meent men in Washington. President Eisenhower deelt de optimistische mening van Stassen. dat de onderhandelingen door Rusland serieus worden gevoerd. Maar afgezien hiervan, zo heeft Stassen tijdens de vergadering van de Nationale Veiligheidsraad en in een eveneens zeer vertrouwelijke conferentie met de Senaatscommissie voor ontwapening be toogd, is een overeenkomst niet afhanke lijk van de goede trouw van Rusland, maar is veel meer een kwestie vs zorgvuldig opgesteld, waterdicht trole-systeem. Het vraagstuk van de in spectie en controle zal dan ook nog heel wat hoofdbrekens kosten. Een moeilijkheid is nog, dat voo dergelijk verdrag een tweederde ZIE VERVOLG OP PAG. Prinses Beatrix erevoorzitster Unieef-comité Prinses Beatrix heeft het erevoorzitter- :hap aanvaard van het Nederlandse co mité Unicef (Kinderfonds van de Ver- inigde Naties). Dit is gisteren door de 'oorzitter mr. A. M. Joekes medegedeeld *p de jaarvergadering van het comité. Deze vergadering, gehouden in het Kur- haus te Scheveningen, had een bijzonder karakter door de aanwezigheid van de „executive director" van Unicef, Mau- ce Pate. Ter gelegenheid van het bezoek van de heer Pate aan Nederland werd na floop van de vergadering een ontvangst gehouden waarvan velen, die van hun belangstelling voor het Kinderfonds blijk hebben gegeven, gebruik maakten om de heer Pate te begroeten. Onder hen bevond zich pater W. Loop die het vorige jaar een campagne heeft georganiseerd, die 200.000 voor Unicef heeft opgebracht. De ontvangst werd besloten met dt ste vertoning van de nieuwe Unicef-film ..Drie van onze kinderen". Museumdirecteur had Koningin weinig nieuws te vertellen TJ ET VORSTELIJK BEZOEK van koningin Juliana en prins Bernhard aan Zweden is weer ten einde. Vanmorgen is het Koninklijk paar naar Nederland teruggevlogen, vermoeid van het driedaagse drukke programma, maar vol van herinneringen aan het land dat Koningin en Print zo hartelijk had ontvangen en dat had blijk gegeven van vriendschap en waardering voor Nederlnd. Ook voor de Zweden zelf is het staatsiebezoek een onver getelijk schouwspel geworden, dat een laatste hoogtepunt kreeg in hei staatsbanket, aan de Koning en Koningin van Zweden ter afscheid aan geboden in het Stockholmse Grand hotel. Ze smaken weer best! Menige Hollandse nieuwe gleed van nacht reeds in gretige kelen, nadat de Cornelis Vrolijk ze- had aangevoerd. Al zeventien kinderen zijn gestorven TAE VOORZITTER van de Protcstants- Christelijke MIJnwerkersbond (P.C.M B.). de heer C. Feenstra, heeft gisteren ln Heerlen op de 30ste algemene vergade ring ernstige kritiek geleverd op de hou ding van de Nederlandse katholieke mQn- werkersbond, zowel om de langzaamaan- actie van 1 en 2 april als om de uitlatin gen aan het adres van niet-rooms-katho- licken in de mijnindustrie. „De N.K.M.B. stond met deze actie bui tenspel," zei de heer Feenstra. „Er was geen enkele noodzaak voor aanwezig. De voorzitter van de chr. bond betreurde in hoge mate de uitlatingen van de voor zitter van de N.K.M.B.. de heer F. Doh- men en van de geestelijke adviseur, mgr Roncken. „Er zijn ons woorden in het gezicht ge slingerd. die wij na al onze construc tieve arbeid niet verdienen. Ik ontken, dat er een georganiseerd slreven is om zo veel mogelijk niet-katholieken in de be drijfsleiding van de mijnen te plaatsen.' M achts misbruik De heer Feenstra verweet de N.K.M.B een wig te willen drijven tussen werk gevers en werknemers ln de mijnindustrie Hij stelde, dat de rooms-katholieke bond een machtsstreven ontplooit en waar schuwde tegen organisaties voor machts misbruik. Wat deze bij het C.N.V. aangesloten bond zelf betreft, hij nadert met rasse schreden een ledental van 1300. Volgend jaar bestaat de N.C.M.B. 40 jaar. lamming heeft de Mexicaanse industrie stad Monterrey in een noodtoestand ge bracht. Zeventien kinderen zijn tot ni toe gestorven, driehonderd van de drie duizend inwoners liggen in ziekenhuizen Het z(jn meest kinderen, van nog geen zeven jaar, uitgeput door'de enorme hitte en het gebrek aan water De scholen in Monterrey zijn gesloten, de handel ligt vrijwel stil. Overdag waagt niemand zich buitenshuis. In de schaduw liep de temperatuur woensdag op tot 106 graden Fahrenheit Men heeft maatregelen getroffen, om door de oliebuisleiding van Tampico naar Monterrey water naar de stad te pompen. In afwachting van deze toevoer wordt in verschillende wijken driemaal daags ter uitgedeeld. Ook elders in Mexico heeft men va hitte te lijden. In het katoengebied Torreon steeg het kwik woensdag tot honderd graden, in het vrij hoog gele gen Mexico-City tot 85 graden. Israëlische brug in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal dinsdag verder beraadslagen over de klacht van Syrië inzake de Isaëlische brug in de gedemili tariseerde zone. Syrië heeft de raad ver zocht te besluiten tot vernietiging van do Terwijl in de haven het vlaggeschip an oefensmaldeel 5 Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën lag te baden in een van licht uit honderden lampen en de overkant van de strandboulevard het koninklijk paleis feestelijk verlicht opblonk, drong een grote mensenmassa rondom het Grand hotel om het af- en aanrijden gade te slaan van de gasten het staatsiebanket. Op de afgezette verkeersweg hadden Nederlandse marl- in gala-uniform de erewacht be trokken. Het galadiner was aangericht in een hoge pronkzaal met vergulde zuilen, waartussen kostbare gobelins en waar- i een rijk geornamenteerd barok plafond. Grote bloemstukken van gele ro- :n blauwe hortensia's de Zweedse kleuren prijkten op de hoefijzervormige tafel. Voor de zetel van koning Gustaaf stond een kleurrijk bloemstuk orchideeënplanten, juist die welke tot dusver aan de verzameling de Koning ontbraken. Een welkom geschenk dus voor deze hartstochte lijke verzamelaar van de schoonste aller bloemen. servies en alle spijzen wart Nederland aangevoerd. Vier en twintig, in traditionele gala-uniformen gestoken lakeien droegen de gerechten aan, terwijl een strijkje, gevormd uit de Mariniers kapel, walsen en een menuet van Mozart cn Nederlandse dansen speelde. Koningin Juliana droeg een avondkleed van lichtblauw lila chiffon. Zij zat koning Gustaaf in generaalsuniform De Ruyterzegels in omloop SB INtOERLANET "fZ? In juli kan men De Ruyterzegels kopen van 10 en 30 cent, zonder toeslag. De zegels van 10 cent dragen het portret Michiel Adriaansz de Ruyter in oranje rode kleur, die van 30 cent een afbeelding het admiraalsschip „De zeven provin- in blauwe kleur. De zegels blijven geldig tot 1 januari. De eerste exemplaren i worden in de morgen van 2 juli op de rede van Vlissingen uitgereikt aai nodigden aan boord van Hr. Ms. kruiser .De Zeven Provinciën". Door middel van vlaggeseinen komt dan de boodschap naar de wal, dat daar de verkoop kan beginnen :n rijdend postkantoor te Vlissingen zullen de zegels uitsluitend op de eerste worden afgestempeld met een spe daal herdenkingsstempel. van de luchtmacht en prins Bertil. Rechts van de koning zat koningin Louise. Zij droeg een lichtblauwe robe van satijn met bloemenmotieven er verborduursel. Naast haar zat prins Bernhard. Hij droeg zijn admiraalsuni form. Aan de hoofdtafel hadden voorts plaatsgenomen de prinsessen Cybilla, Margarethe en Desiree, minister-presi dent Erlander en minister Luns. Tafelredevoeringen werden niet houden en buiten het hotel marchi tegen tienen de Marinierskapel aan flankeerd door fakkeldragers. Het diner liep juist ten einde toen de kapel forse taptoe begon te blazen. De vorste- lenke personen en vele andere genodig den kwamen op het balcon om het af- er aanmarcheren van de muzikanten tt zien. Er klonken koralen, doffe tromrof- fels, schetterende fanfares en vaderland se liederen over de boulevard. Na het spelen van de volksliederen stel de de kapel zich zwijgend op, de fakkels hoog geheven. Een geel flakkerend licht schemerde over de boulevard toen de glanzende Cadillacs aanreden om de vor stelijke gasten voor het laatst naar het paleis te brengen. In ale stilte en zonder verder plechtig vertoon begaven koningin en prins zich vanmorgen vandaar anar het vliegveld Bromma om de thuisreis te aanvaarden. HANDTEKENING De gehele dag was het gisteren stralend weer geweest. De koningin had 's mor gens met koning Gustaaf de autofabriek Scandia Vabis bezocht en daarbij de koningin een moeilijk- deed zich heid v< koningin Juliana vroeg, haar naam mei een krijtpotlood op een speciaal witmarmeren plaat te schrijven, aarzel de zij. De directeur legde uit wat de be- (Zie vervolg pag. 9) Tijd van gebed om duurzame vrede President Eisenhower heeft per procla matie bepaald, dat 30 mei, de dag waar op Amerika'6 oorlogsgoden worden her dacht, „een tijd van gebed om duurzame vrede" zal zijn. Hij deed daarbij een be roep op alle Amerikanen om die dag des middags om drie uur „hun stem te ver heffen in dank voor de moed van onze gevallenen, Gods hulp af te smeken voor het afwenden van oorlog en zioh te wij den aan de nimmer eindigende arbeid voor het verkrijgen van een vreedzame Twee Hongaarse schrijvers kregen vijf jaar Twee Hongaarse schrijvers, Istvan Erszi en Béla Szabo, zijn gisteren door een rechtbank te Boedapest tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens „het leiden •en contra-revolutionaire groep". KROESJTSJEF wereld niet met bommen op blazen. Indien wij de Verenigde Sta ten voorbijstreven in de produktie van vlees, boter en melk per hoofd van de bevolking, zullen we de zui len van het kapitalisme met de krachtigste torpedo hebben getrof fen, die ooit is gezien.". Nikita Kroesjtsjef verklaarde dit van daag in een door de Sowjetpers gepu bliceerde rede. Volgens de Russische partij-secretaris zal de Sowjetunie tegen 1958 meer melk per hoofd van de bevol king kunnen produceren dan de Verenig de Staten en in 1960 of 1961 meer vlees. „Deze overwinning zal meer resultaat hebben dan de waterstofbom. De Ver enigde Staten verzwakken op het ogen blik de gehele westelijke wereld, door de omvang van de produktie. Koloniale landen worden door Amerika geïntimi deerd en kunnen er niet aan denken Amerika voorbij te streven. Maar de Sowjetunie heeft zich de mogelijkheid geschapen, de Amerikaanse produktie per hoofd van de bevolking te overtreffen." De partij-secretaris gaf vergelijkende cijfers van de produktie in 1956. Rusland produceerde toen 32,3 kilogram vlees per hoofd, Amerika 102,3 kg. De melkproduk- tie in Rusland was 245 kg per hoofd tegen 343 kg in de V.S. In de Sowjetunie as de produktie van boter 2,8 kg, tegen 8 kg per hoofd in Amerika. Men overweegt, aldus Kroesjtsjef, de afschaffing per 1 Januari van de ver plichte levering van landbouwprodukten akkers, die het particulier eigendom van boeren op collectieve boerde- Tunesië beschouwt Franse verdragen als verbroken Het opschorten van de Franse econo mische hulp aan Tunesië wordt door de regering te Tunis beschouwd als een verbreking van het economische verdrag, at een maand geleden door Frankrijk Tunesië gesloten werd. Premier Boerguiba heeft via de radio verklaard, dat alle economische, finan ciële en monetaire verdragen met Frank rijk als vervallen beschouwd worden. De diplomatieke vertegenwoordigers an Tunesië zowel in de Arabische als ln verscheiden westelijke landen zijn de hoofdstad geroepen voor overleg. Aan het einde'van het Koninklijk bezoek aan Zweden hebben Koningin Juliana en prins Bern hard gisteravond het Zweedse Koningspaar een luisterrijk statiebanket aangeboden in de spiegelzaal van het Grand hotel in Stockholm. De Koningin was gezeten tussen koning Gustav en prins Bertil (rechts). Geheel links koningin Louise. Na verwerping van zijn voorstel HET WEEF EN EUROPA piERRE MENDÈS-FRANCE is gister avond afgetreden als leider van de Franse linkse radicalen, nadat op een bestuursvergadering zijd voorstel om afgevaardigden van de partij, die Moilet hadden gestemd uit te sto- was verworpen met 17 tegen 15 stemmen. De partij had afgesproken, dat alleen de radicale ministers voor de regering zouden stemmen en de afgevaardigden zich van stemming zouden onthouden. He' aftreden van Mendès-France moet op dr iieenkomst van het volledige partijbr uur op 14 iuni worden aanvaard Zijn aftreden heeft Mendès-France uit geschakeld bij de keuze van een opvolger van Mollet. Er zijn nog drie namen over van eventuele kandidaten voor het pre mierschap: René Pleven, reeds vroeger premier geweest en leider van een kleine partij, die achter Mollet staat, Pierre Pflimlin, de leider van de M.R.P., gema tigd links-kath. (ook achter Mollet) en Maurice Bourges Manoury, de min. van defensie in het kabinet Mollet, Lid van de radicaal-socialistische partij. Hoe de toe komst van de radicale partij van Mendès- France zal zijn, is niet 'e voorzien Een verdere verwijdering tussen de aanhan gers van Mendès-France en de oud - ra dicalen wordt wel verwacht Oslo Kopenh. Luxemburg Parijs licht bew. zw. bew. NO 5 NO 4 NO 1 NNW 2 N 6 ONO 4 ZW 3 16 0 21 0 19 0 14 0 17 0.1 13 8 12 1 Bordeaux OrenoWe Frankfort ZUrich geh. bew. NW 3 ONO 5 NNW 2 20 0 19 0 13 18 14 6 16 11 Locarno Ajaccio regen windstil NO 1 19 0 19 7 21 0 23 4 24 0 20 0.5 WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Plaatselijk wat regen maar ook flinke op klaringen. Matige tijdelijk krachtige oostelijke wind. Iets hogere middagtempera- gt turen. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Zaterdag 25 mei: zon op 4.35 uur. zon inder 20.43 uur. Maan op 2.30 uur, maan inder 16.21 uur. Op 29 mei nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1