Mcume geiJtsrfje (Courant Deltawerken vergen minstens 20 jaar arbeid Trots KLM-vliegtuig maakte Charles Lindberghs reis Afsluiting Waddenzee zal moeten wachten Ook nuzware depressies boven Atlantische Oceaan GROOTS GALAFESTIJN IN DE KON. OPERA Stap voor stap moet de ontwapening vorderen DONDERDAG 23 MEI 1957 BUREAUS: Steenst ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No 10963 Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken Stflntf attlcb H gbebtewnt "tnyn bert lo tekens poet Rol van omroep bij stortvloed ZIE PAGINA S Memorie van Antwoord is verschenen (Van onze parlementsredactie) TAE VOORBEREIDING van de verschillende Deltawerken dient steeds zo spoedig mogelijk te beginnen. Desondanks is voor de uitvoering van het gehele complex een termijn van minstens twintig jaar nodig. Wat de kosten betreft, is er op het ogenblik geen reden te vrezen, dat deze tot een veelvoud zullen gaan oplopen van het geraamde bedrag van ongeveer tweeëneenhalf miljard. Dit deelt minister Algera mede in de mede door de ministers Hofstra en Mansholt ondertekende memorie van antwoord inzake de Deltawet, die ruim een jaar na het gereedkomen van het voorlopig verslag der Tweede Kamer is verschenen. Zeer erkentelijk zeggen de be windslieden te zijn voor het feit, dat de Kamer vrijwel algemeen blijkt in te stemmen met de voorkeur van de regering voor afsluiting van de zee armen boven de andere mogelijk heid tot vergroting van de veilig heid, namelijk versterking en ver hoging van de bestaande hoogwater keringen. De ministers hebben het niet tot hun taak gerekend om uitvoerig in te gaan op de vele maatschappelijke, culturele, sociale en economische problemen, die zich by de uitvoering van de Deltawerken zullen voordoen. Met enkele andere minis ters is overleg gaande over de wUze. waarop deze problemen, die een zeer tijdige bestudering vereisen, het beste kunnen worden behandeld. Vanzelfspre kend achten de bewindslieden het. dat in een vroeg stadium allerlei belangheb bende organen by de voorbereiding wor den ingeschakeld. De breed samengestelde zg. Plancom missie Zuid-West zal een belangrijke activerende en stimulerende functie kun nen vervullen bij de bestudering van de problemen. In de Raad van de waterstaat met zijn bij uitstek deskundige vaste com missies zien de ministers het bij uitstek aangewezen orgaan om ook voor de vraagstukken van het Deltagebied de minister van verkeer en waterstaat in laatste instantie van advies te dienen. De vrees, dat het vragen van advies aan de Raad van de waterstaat tot veel vertra ging aanleiding zal kunnen geven, wordt door de regering niet gedeeld. De ministers zouden tot het gehele pro gram van waterstaatkundige werken die reeds in uitvoering zijn genomen of in de naaste toekomst zullen worden aangevat nog niet de afsluitirtg van de Waddenzee willen rekenen. Daarvoor is de tijd nog niet rijp. Voor de overige werken, d.w.z. de Deltawerken, de Rijnkanalisatie en de Zuiderzeewerken, wordt gepoogd een tijdsprogram op te stellen, waarbij echter bedacht dient te worden, dat behalve personele en materiële ook financiële en conjuncturele factoren hierop van grote invloed kunnen zijn. De stormvloedkering in dc Hollandse IJsel zal in dc loop van 1958 geheel vol tooid kunnen zyn. Het drie-eilandcnplan kan omstreeks 1961 gereed zyn. De afslui ting van het Haringvliet ongeveer in 1968. Wordt gedurende de uitvoering van deze laatste werken ook de aanleg van dc Volkcrakdam ter hand genomen, dan zal er naar worden gestreefd deze dam om streeks 1968 in bedryf te kunnen stellen Het is ook de bedoeling, dat de Ryn- kanalisatie in ieder geval in 1968 geheel voltooid zal zyn. Men mag echter niet verwachten, dat naast genoemde werken en o.a. de afslui ting van de Hollandse IJsel, de Bies- boschwerken, een brug over het Haring vliet en vele kilometers dijkverzwaring langs de Westerschelde en Rotterdamsche Waterweg, in de komende 12 jaa dien nog een belangrijk deel van ken tot afsluiting van het Brouwershaven- sche Gat en de Oosterschelde zal kunnen worden uitgevoerd. Daarom schijnt de uitvoering van het gehele complex der Deltawerken een termijn van tenminste 20 jaar zeker nodig. De bedijking de Lauwerzee wordt als Deltawerk be schouwd. d.w.z. als werk, waarop de be palingen van de Deltawet van kracht zullen zijn. Overleg met België Prins kreeg een keelinfectie Onmiddellijk nadat er gistermiddag wa geluncht in het stadhuis te Stockholm, is prins Bernhard naar een dokter gegaan met een keelaandoening, waarvan hU las had. De Prins moest daarom afzien van he bezoek aan de historische Riddarholm kerk, waar de Koningin nu alleen eet krans legde op het graf van kroonprins Gustaaf Adolf. Van de zijde van het Hof werd mee gedeeld, dat de Prins zich lichtelijk on gesteld voelde en daarom naar een keel- specialist ging. Later werd bekend ge maakt dat de Prins slechts aan een lichte infectie leed. welke van generlei invlotd zou zijn op zijn deelneming aan de van het programma. Dat bleek juist. middags verscheen prins Bernhard op de receptie die voor de Nederlandse kolonie werd gegeven. thans uitvoerig melding kan worden ge maakt van de resultaten. De ministers menen op grond van de reeds verricHte studies te kunnen ontken dat voor België enige vermindering veiligheid of aantasting van enig ander reëel belang door de uitvoering de Deltawerken zou moeten worden gevreesd. Wat de relatie tussen het Deltaplan en dc Schelde-Rynverbinding betreft mer ken de ministers op, dat het Deltaplan als zodanig niet beïnvloed wordt door het ,n niet aanleggen van een Moerdyk- kanaal. Het Deltaplan biedt naar de mening van de Nederlandse regering daarentegen wellicht mogelykheden voor de verbetering van de Schelde-Rijnver- binding, die wèl van invloed zouden kun- en zün op de keuze van de oplossing. Minister Algera, die contact opgenomen heeft met provinciaal bestuur van Noord brabant, verwacht, dat binnenkort kan worden overgegaan tot uitvoering van de werken, die in de zo dringende behoeften van Noordbrabant zullen De ministers achten een verbete ring van de meteorologische bericht geving van de Noordzee in het al gemeen en in het bijzonder ten be hoeve van de uitvoering der Delta werken, alsmede ter verhoging van de veiligheid gedurende de fase. waarin de afsluiting der zeegaten nog niet zal zijn voltooid, van het groot ste belang. Men streeft ten deze reeds naar een oplossing. Bevestigd wordt voorts, dat de regering het advies van de Deltacommissie heeft overgenomen om de noodzakelijke verhogingen van de waterkeringen te baseren op een stormvloedstand van 5 m plus N.A.P. te Hoek van Holland. De theoretische kans op overschrijding van deze stand kan geschat worden op minder dan 1 pet per eeuw. In het voorlopig verslag van de Kamer was in verband met de kwestie van de veiligheid aandacht besteed aan de maat regelen. die moeten worden genomen om bij dreigende stormvloed onheil te voor komen. De ministers delen nu mee. dat in de daartoe strekkende organisatie van de „Waarschuwingsdienst voor storm vloed" inderdaad belangrijke wijzigingen zijn aangebracht. Ze is gebaseerd op een nieuwe samenwerking tussen de Weer- dlenst van het K.N.M.I. en de Directie Algemene Dienst en Waterhuishouding van de Rijkswaterstaat. In geval een zeer gevaarlykc stormvloed wordt verwacht zullen de omroepzenders blijven staan of bygezet worden om zo nodig ook gedurende de nachturen be richten te kunnen verspreiden. Wanneer de directeur-generaal van de RUkswater- staat op grond van de door de Directie Algemene Dienst en Waterhuishouding verstrekte gegevens de mogeiykheid van een voor het dykwezen gevaarlijke storm vloed aanwezig acht. worden de beheer ders der zeewaterkerende werken, de commissarissen der Koningin in de kust provincies. de Nederlandse territoriale I bevelhebber, enkele autoriteiten van de i Directie voor openbare orde en veilig heid en enige andere instanties, waar-i onder het Nedcrlandsche Roode Kruis, daarvan door de P.T.T. telegrafisch op de hoogte gesteld. beheerders worden uitgevoerd) van rijks wege bijdragen te verlenen. De noodzakelijke veiligheid wordt uiteraard door deze verbetering nog niet verkregen. Wel zal erdoor worden be reikt, dat de ketens der bestaande hoog waterkeringen in hun geheel belang rijk sterker worden. De uitvoering van de verbeteringen is in volle gang en men hoopt er grotendeels voor eind 1958 mee klaar te komen. Sprekend over de toestand der dijken wijzen de ministers erop, dat de bescha digingen na de storm van 1 februari 1953 alle voldoende zijn hersteld. Weliswaai zal een hersteld dijkbeloop gedurende de eerste jaren nog niet zo goed bestand zijn tegen de golfaanval als een oude, gezeten dijk, maar dit zal niet tot rampen be hoeven te leiden. Een belangrijk punt is in dit opzicht, dat de dijkbeheerders zich ernstig bezig dienen te houden met het kweken en onderhouden van een goede grasmat op hun dijken. Na de stormvloed van 1953 is bij zondere zorg besteed aan het duin gebied tussen Hoek van Holland en Den Haag, en thans mag dan ook (Voor vervolg zie pagina 5) Zwakke plaatsen De regering beschouwt de verzwaring van de zg. „zwakke plaatsen" (d.w.z. dijk vakken, die plaatselijk door bijv. eer geringere hoogte een aanmerkelijk lagere veiligheid bieden dan de dijkring in het algemeen) als een urgente aangelegen heid. Op de begrotingen van verkeer en waterstaat van 1955, 1956 en 1957 zijn gel den uitgetrokken om in de kosten van verbetering van deze zwakke plaatsen (welke verbetering in de regel door de Deze baby had de vorstelijke belangstelling van koningin Ju liana, toen zij het dagverblijf voor kinderen van werkende moeders bezocht in Stockholm. De trotse moeder toont de voorstin haar kind. Non-stop Los AngelesParijs Zwarte Zee, een gloednieuwe Dc-7c van de K.L.M., neer op het Parijse vliegveld Le Bourget. Om vier minuten over twee gistermiddag was het toestel uit Los Angeles vertrokken, om dezelfde 10.000 kilometer lange tocht te maken, die Charles Lindbergh dertig jaar geleden met zijn Spirit of St. Louis maakte. Dc natuur heeft ervoor gezorgd, dat de reiseen getrouwe nabootsing werd van Lindberghs vlucht. Evenals toen maakten zware depressies boven de oceaan het de vliegers moeilijk. Gezagvoerder Jan Stroeve werd dan ook genoodzaakt, een flinke omweg te maken. Hij raakte aan zienlijk achter op zijn tijdschema. Met spanning heeft men op Schiphol, m Parijs en in Los Angeles de gedragingen van het vliegtuig gevolgd. Overigens vloog het toestel al twee uur, toen Schiphol op de hoogte werd gesteld van he vliegplan. van gezagvoerder Stroeve. De telexver binding New York-Lop Angeles was name lijk twee uur lang bezet. Inmiddels was het Nederlandse vlucht- regelingsbureau al lange tijd bezig met het ■erzamelen van gegevens over het weer En die gegevens bleken alles behalve gun- Koningin sprak met kinderen, bejaarden en studenten Een onvergetelijk feest is het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Zweden geworden. Ook vandaag op de laatste dag van het bezoek was de hemel boven Stockholm stralend blauw geverfd en stond de zon hoog aan de hemel. Dat kon ook niet anders, want zeiden de Zweden, Juliana brengt de zon mee waar zij komt. Dat bleek gisteren uit de bezoeken die zij bracht aan een kindertehuis, een bejaarden tehuis en de technische hogeschool, bezoeken die haar in een hartelijk contact brachten met jong en oud van het Zweedse volk. Stockholm het slot van deze luisterrijke avond wer- het mag- den de volksliederen gespeeld. BIJ KINDEREN Koningin Juliana had gistermor gen eerst de grote vaksfchool van Stockholm, waar honderden jongelui in een technisch vak bekwaamd wor den, bezocht. Zij droeg een lichte zomermantel en werd vergezeld door koning Gustaaf. Omdat haar tijd beperkt was, kon de Koningin slechb. aan een van de vele afdelingen bijzondere aandacht schen ken. Op het mode-atelier sprak zij mei enkele van de honderden in blauwe werkjassen gestoken meisjes. Een bijzonder hartelijke ontvangst viel de Koningin de kinderbewaarplaats van St. Goerans ten deel, waar zij vervol- gene heenging om te zien, hoe roerend hier gezorgd wordt voor kinderen, van wie de moeder overdag uit werken moet De Zweedse prinses Margaretha zorgde voor een verrassing, door al een half uui voor de aankomst van de Koningin onver wachts in de kinderbewaarplaats te ver schijnen. De Prinses heeft hier een halJ jaar praktisch werk gedaan als kinderver pleegster en zij werd nu omstuwd door dc kinderen, van wie vele haar nog herken den. De Koningin verbleef een kwartier bij de kinderen, gaf de kleintjes een hand en onderhield zich met de verpleegsters. Langs een dichte haag van wuivenden mensen reed de Vorstin vervolgens naar een dichtbij gelegen tehuis voor ouden van dagen. In dit dertien verdiepingen tellend gebouw wonen 132 bejaarden. Men had hen op banken in de zonnige tuin gezet. De tachtigjarige ëx-zei Arne Jung trad de Koningin tegemoet met een boeket. De alleroudste van het huis, de 94-jarige Elsa Sjoestedt, wier witte haren in de wind fladderden, mocht de vorstelijke bezoekster een bloemstuk in rood-wit-blauwe kleuren aanbieden, voordat zij het gebouw bezichtigde. Daarna vertrok de Koningin naar het studentenhuis van het Koninklijk Instit- tuut voor Technologie, waar zij zich in de muziekkamer een hal fuur lang in strikt besloten kring met de stu denten onderhield. Zij sprak met hen over hun leven en werk. VLIEGKUNST Prins Bernhard genoot in de mor genuren van een bezoek aan een van Zweden's beroemde ondergrondse luchtbases". namelijk „Soedertorn" in Tullinge, twintig kilometer ten zuiden van Stockholm. Met prins Bertil evenals hij gekleed in generaalsuniform van de luchtmacht aanschouwde prins Bernhard een perfec te vliegdemonstratie. Eerst zagen de beide Prinsen de nieuwe Zweedse'delta- •ormige straaljager „Draak" voorvliegen Uit het binnenste van de berg, waarin bomvrije hangars zijn uitgehouwen, scho ten toen plotseling acht Hawker „Hun ters" de startbaan op. Binnen twee mi nuten na het „alarm" waren ze in de lucht. Zij demonstreerden verrassende staaltjes van vliegkunst op drieduizend Het ochtendpropramma van de Prins eindigde met een bezoek aan een me disch centrum voor luchtmacht en vloot Om één uur begaven Koningin en -n de «loep Vassaorden naar (Voor vervolg zie pagina 4) Duizenden hebben gisteren genothn van het mag nifieke schouwspel van het bezoek aan de hoofdstad, dat zijn bekroning vond in een galavoorstelling van het Zweeds bal let in de Koninklijke schouwburg. Het was het slot van een drukke dag voor het Nederlands vorstenpaar, maar voor de Zweden werd het een luisterrijk schouwspel van flonkerende juwelen, kleurrijke toiletten, geschitter van uni formen en zwart-witte avondkleding, een bonte mengeling van kleuren dus. De schouwburg was geheel bezet toen de vorsten en hun gevolg arriveerden onder de tonen van schallende fanfares. Als één man rezen alle bezoekers van hun zetels toen de vorstelijke paren de prachtig versierde Koninklijke loge be traden en de volksliederen werden ge speeld. De loge was bekleed met een haag van rode tulpen, witte anjers en blauwe irissen- Koningin Juliana was gekleed In een bleek-blauw zijden avondtoilet met een ;ola In rose cn blauw en droeg een ro- Unen tiara. Een waaier van witte veren completeerde haar toilet. Koningin Loui- droeg een grijs-zyden robe met een saffierblauwe stola en was getooid met saffieren tiara met collier. Prins Bernhard en de Zweedse koning waren rok. Nadat het orkest het program was be gonnen met de ouverture Leonore van Beethoven, werd de tweede akte van Mozarts Idomeneo gespeeld. Na de pauze, tijdens welke de direc- ur van de Opera en de voornaamste acteurs en actrices aan de vorstelijke bezoekers werden voorgesteld, werd een Zweeds ballet uitgevoerd Het was „De ■erloren zoon" van de Zweedse compo nist Alfven. een bijzonder kleurrijk bal- n zeer moderne opvatting. Ook aan stig. Wanneer het noodzakelijk zou zijn. kon de Zwarte Zee een tussenlanding ma- en in Ierland, men kon dan echter moei- jk meer spreken van een prestatlevlucht. Stemming uitstekend In de loop van de nacht en de ochtend kwamen de berichten geregeld binnen. De tien bemanningsleden waren ondanks de tegenslag enthousiast over de gang van zaken. Ook de tien passagiers, die de reis meemaakten verkeerden in een opgewekte stemming. In de pasagiersruimte had men een kaart opgehangen, om de positie van het vliegtuig uur na uur te kunnen vast stellen. Iedereen nam deel aan een onder linge sweepstake over de tijd van aan komst in Parijs. Een Amerikaanse radioverslaggever, Robert Clete, ging zich bezighouden met het interviewen van zijn medereizigers. „Zo'n twintig uur vliegen is toch heel wat anders dan een reis van veertien dagen ner trein en boot van Los Anaelex non' Europa" verklaarde Eddy 4lnfx dr V- derlandse handelsattaché in Californië Op byzonder charmante wyze heeft koningin Juliana slch gisteren op de hoogte gesteld van het sociale werk In een nieuw kindertehuis te Stockholm, waar kinderen van werkende moeders worden verzorgd. De Koningin onderhield zich met het personeel, zy was in gezelschap van koning Gustaaf en prinses Margareta, die zelf een korte tyd in dit tehuis heeft gewerkt en tot ieders verrassing on aangekondigd meekwam. De prinses, die momenteel In Ieders belangstelling staat om haar romance met de Londense pianist Robin Douglas Home, gaf de Koningin een uiteenzetting over het werk in het tehuis. Als symbool van de hernieuwde en verstevigde vriendschap tussen Zweden en Nederland is deze foto van de twee regerende vorsten der belde landen. Lachend nemen koningin Juliana en koning Gustaaf de hulde van de samengestroomde bevolking van Stockholm in ontvangst op het balcon van het kolnkiyk palcis. Prins Bernhard geeft gisteren kennis gemaakt met de nieuwste Zweedse straal vliegtuigen op de vliegbasis van Tullinge. Samen met prins Bertil was hy getuige van een proefalarm, waarby horen en zien (ook de Prins) Ieder verging. Eisenhower meent PRESIDENT EISENHOWER heeft klaard. dat Amerika een open oog moet behouden voor de mogelykheid nntwapeningsovereenkomst met Rus land ten einde de spanningen in de wereld verminderen. De Amerikaanse regering aldus dc president, moet echter zeker zyn, dat elk aanbod voor ontwapening dat daan wordt, er een is dat door rcdciyke tensen aanvaard kan worden. Elke overeenkomst met Rusland voor inspectie van het gebied van Amerika en Rusland op basis van „kilometer voor kilometer" is uitge sloten. voegde hij eraan toe. Nodig is, aldus Eisenhower, een eerste stap die in goed vertrouwen genomen wordt, om de doeltreffendheid van de nspectie-systemen en het vertrouwen dat ie een in de ander heeft, te beproeven. Da n kan de wereld tot de volgende stap jvergaan en de daaropvolgende, naar toenemende ontwapening, die de em financiële last voor dc landen verminderen. HU zeide dit alles op zUn wekelijkse oersconferentie en nam de gelegenheid baat weer met aandrang te pleiten aanvaarding van de defensiebegroting zonder besnoeiingen. De helft van deze besnoeiingen zouden betrekking hebbeD jp de programma's voor geleide projec tielen en vliegtuigen ..De Verenigde Sta- zullen er voor boeten als de besnoeiin gen werkelijk gedaan worden." riep Eisen hower uit. Ten aanzien van de proeven met atoom bommen zeide de president, dat de proe ven in Nevada de enige zUn, die op het programma staan. Hem was niets be kend van een nieuwe serie proeven ia 1958. De Westdultse bondskanselier Aden auer zal zondag de gast zUn van presi dent Eisenlhower op zUn boerderij in Gettysburg. Maandag vliegt hy naar Washington, waar hy het Huis van Af gevaardigden en de Senaat zal toespre- WEERBERICHT Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Veel bewolking met plaat- selijk regen. Zwakke tot mati ge wind tussen noord en oost. Weinig verandering ln tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur.) ZON EN MAAN Vrydag 24 mei: zon op 4.3 onder 20.42 uur. Maan op 2.09 onder 15.14 uur. Op 29 mei nie

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1