Jiieutue £riJtsrl)c GTtramitl ZONNIG STOCKHOLM JUBELDE Regering-Mollet treedt af: gebrek aan vertrouwen Luisterrijk galadiner in paleis Vriendschapsbanden in tafelredes bestendigd President Coty wilde de premier nog behouden Kamer wil overleg over Nationale Reserve WOENSDAG 22 MEI 1957 BUREAUS: Stee ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No 10962 Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stsatvutlcfi Is gbtbltven "«¥n bert la Ugfjeaspott Geen paspoort voor zulke zangers ZIE PAGINA 7 ME |"ET DE BELOFTE en de overtuiging dat de vriendschappelijke en zakelijke betrekkingen tussen Nederland en Zweden tot groot voordeel van heide landen zullen bestendigd blijven, hebben gister avond de Koningin van Nederland en de Koning van Zweden aan een luisterrijk staatsiebanket in het koninklijk paleis te Stockholm getoast op het welzijn van land en volk van Nederland en Zweden. Het grandioze galadiner besloot het programma op de eerste dag het Koninklijk bezoek aan Stock holm, de Zweedse hoofdstad, die zich voor dit bezoek in een kleurrijk feestgewaad had gestoken. Duizenden en duizenden inwoners Stockholm hadden eerder op de a' uitbundige hulde gebracht aan koningin Juliana, prins Bernhard en hun eigen ko ninklijke familie voor het paleis. Tot drie maal boe moest het vorstelijke gezelschap na een aubade van de Zweedse korenbond en het Zweedse zangersverbond op het bordes terugkeren om de hulde van deze grote mensenmassa in ontvangst te ne men. De trappen van de noordelijke toe gang tot het paleis, de kaden en het plein voor de stedelijke Opera was volgestroomd met enthousiaste Zweden, voor wie dit het besluit was van een bijzonder feestelijke dag. iDe uitbundige zanghulde, omlijst door wapperende vaandels en vlag gen, was voor koning Gustaaf, konin gin Louise, koningin Juliana en prins Bernhard en de Zweedse prinsessen nog maar het begin van deze luister rijke avond. Terwijl zij van alle kan ten met zakdoeken en mutsen werden toegewoven, betraden 180 gasten voor het galadiner het paleis door een an dere ingang. Men verzamelde zich in de „Witte Zee", een van de grote staatsiesalons, waar een even geurige als kleurige bloementooi van rljodon- dendron en hortensia was aangebracht. Klokslag acht uur maakten de vorste lijke personen hun intrede in deze zaal, schrijdend langs een erewacht in tradi tioneel uniform en bespied door de len zen van de televisiecamera's. Koning Gustaaf leidde koningin Ju liana binnen. Daarachter kwamen prins Bernhard met koningin Louise, minister Luns met prinses Sibylla, prins Willem met prinses Margaretiha, prins Bertil met mevrouw Van Wickevoort Cromme- lin. minister-president Erlander met prin ses Birgit en baron Van Hardenlbroek met prinses Desiree. Koningin Juliana droeg een safirblau we kanten robe met groene ondergrond koningin Louise een kleed van wit ei goud brokaat. De briljanten van haar diadeem schitterden fel in het licht de schijnwerpers. Koning Gustaaf droeg de generaals uniform van het leger en prins Bernhard de uniform van generaal der luchtmacht. Na een korte begroeting begaven de gasten zich door twee nevensalons de met kaarsen verlichte langgerekte zaal. waar het banket was aangericht. De tafel was gesierd met veertien in zware zilveren bakken geplaatste bloem stukken van rode en witte latirus er blauwe irissen. Het kristal schitterde ir het flakkerende kaarslicht. Koningin Juliana werd aan tafel ge flankeerd door koning Gustaaf en print Bertil. Prins Bernhard zat tussen de Zweedse koningin en prinses Birgitta Tegenover de plaatsen van de vorstelijke personen waren ronde gaten in de wand- bekleding uitgespaard voor de lenzen de televisiecamera's TAFELREDES Tussen de tweede en derde gang van het banket hielden koning Gus taaf Adolf en koningin Juliana tafel redes in de Engelse taal. Zij werden aangekondigd met fanfarestoten en gevolgd door de nationale liederen. De Zweedse koning begon met een woord van hartelijk welkom. Hij brachl daarna het bezoek in herinnering, dat hij en de Koningin twee jaar geleden aan ons land hebben gebracht en vroeg aandachl voor de hechte band entussen de konink lijke families van Zweden en Nederland en voor de verwantschap tussen beide landen. Op dit laatste ging koning Gusitaaf uitvoerig in. Hij beschreef de betrek kingen van zijn land met de Neder landse Staten-Generaal in de eerste helft van de 17e eeuw met als hoogte punt de vestiging in 1614 van de eerste permanente Zweedse ambassade in het buitenland te Den Haag, tege lijk met het afsluiten van een verdrag van bondgenootshcap en vriendschap. Ook herinnerde hij aan de nog belang rijker handelsbetrekkingen uit die dagen, die o.m. hebben bijgedragen tot de op komst van Amsterdam als groot handels centrum. Verder noemde de Koning de culturele banden, voortvloeiend uit de studie van jonge Zweden in Leiden, de invloed van het Nederlands op de Zweed se taal en wijdde hij aandacht aan de be tekenis van de grote Zweedse plantkun dige Linnaeus voor beide landen. „Thans is het land van uwe Majesteit Inderdaad een van onze meest vooraan staande handelspartners," zo ging de Zweedse koning voort. Hij verzekerde, dat Zweden de Nederlandse opvatting over een nauwere Europese samenwerking op economisch gebied ten volle deelt. Ko ning Gustaaf zei overtuigd te zijn van de duurzaamheid der vriendschapsbanden omdat het Nederlandse volk met het Zweedse de liefde voor onafhankelijkheid voor vrijheid van gedachte en menings uiting en voor democratische idealen ge meen heeft. VRIENDSCHAP Koningin Juliana zei in haar rede na dank te hebben gebracht voor de warme verwelkoming door het Zweedse volk reeds eerder blijken van grote en hartelijke vriendschap van Zweden te hebben ondervonden, waarbij zij herinnerde aan de dagen van hongersnood en watersnood. „Hoewel wij bijzonder goede herinne ringen hebben van onze vorige bezoeken aan uw, zijn wij verheugd in de komende dagen met eigen ogen nog meer te mogen zien van hoe Zweden geleefd heeft en leeft." De Koningin achtte het vanzelfsprekend, dat de beide nauw verbonden verwante naties tot een steeds hechtere samenwerking op ieder gebied zullen Het feêrleke schouwspel in de donki geschilderde en met rijke gobelins bi klcde barokzaal duurde twee uur. Om elf uur begaven de koninklijke gasten zich naar hun eigen vertrekken en was ook voor hen het programma van de eerste dag van het staatsbezoek ten einde. WARMTERECORD Vanmorgen wachtte het Nederlandse koninklijke paar een drukke dag. De Koningin bracht samen met de Zweedse koning bezoeken aan onderwijsinrichtin gen en sociale tehuizen, om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van het onderwijs en de sociale voorzieningen in Zweden. Zij bezooht eerst een moderne vak school, daarna een nieuw dagverblijf voor kinderen van werkende moeders en voorts dertien verdiepingen hoog tehuis voor ouden van dagen. Ten slotte bezochten koningin en koning de Zweedse tech nische hogeschool, waarbij zij zich onder hielden met enkele studenten. Intussen bezooht prins Bernhard samen met prins Bertil enkele opleidingsinstituten van luchtmacht en marine. Zij reden in de raceauto van prins Bertil en-bezichtigden ook het Karolinskd-instituut voor de me dische verzorging van vloot en lucht- Het koninklijke gezelschap kwam weer bij elkaar in hel stadhuis van Stockholm, waar het gemeentebestuur de vorstelijke gasten een lunch aanbood. Vanmiddag maakte men met de koninklijke sloep Vasorden een tocht naar de abdij van Riddarholm, een van de oudste monumen ten van de hoofdstad, daterend uit de dertiende eeuw en begraafplaats van het Zweedse vorstenhuis. Hier legde koningin Juliana een krans op het graf van koning Gustaaf de Vijfde. In de namiddag ontving het koninklijke paar op het oude slot Sollidcn de Neder landse kolonie in Zweden. Koningin en prins onderhielden zich ongedwongen met verschillende van de zeshonderd aan wezige landgenoten. Het was vandaag opnieuw prachtig Het was nog warmer dan gis- de temperatuur reeds zestien de schaduw bedroeg. Vandaag nieuw warmterecord tot stand. Zowel gisteren als vandaag vielen ver schillende belangstellende Zweden flauw in het gedrang bij de hoogtepunten van het bezoek. graden Geboeid luistert Koning Gustaaf toe, terwijl Ko ningin Juliana in de prachtige Karei VI-zaal van het paleis in Stockholm aan het staatsiebanket een rede uitspreekt. De Koningin herinnerde aan de eeuwenoude banden tussen Zweden en Neder land en zeide het vanzelfsprekend te achten dat de beide landen tot een steeds hechtere samen werking op ieder gebied zullen komen. j TTVIANKRIJK heeft voor de 22ste keer na de oorlog geen kabinet. Hoewel premier Mollet ernstig had gewaarschuwd voor de verstrekkende ge volgen, heeft de Nationale Vergadering zijn kabinet ten val gebracht door een motie van vertrouwen met 250 tegen 213 stemmen te verwerpen. Hiermee weigerde de volksvertegenwoordiging tevens haar goedkeuring te hechten aan de plannen van de regering voor nieuwe belastingen, die de kosten van de strijd in Algerije en van de gevolgen van de Suezcrisis moesten dekken. Koningin Juliana en Koning Gustaaf tijdens de rijtoer in een open caleche door zonnig Stockholm. Door de val van het kabinet ls ee litick vacuum ontstaan, dat moeilijk op vullen is. Zowel voor- als tegenstanders i Mollet hebben de afgelopen dagen 'klaard. dat zU voor het ogenblik nog geen mogelijkheid zagen voor een nieuwe coalitie. De formatie van een nieuw ka binet zal dan ook uiterst moeilijk zijn. In theorie is Mollet nog niet verslagen. Hiervoor is volgens de Grondwet lan de helft van de stemmen van de 595 ifgevaardigden nodig. Maar de gew ran de laatste jaren is, dat de premier :ljn ontslag indient als een voorstel wordt verworpen, waaraan hij het leven van kabinet heeft verbonden. Het is nog gelijk, dat premier Coty op grond va bepaling in de Grondwet het ontslag niet anvaarden. Maar Mollet heeft reeds gezegd, dat hy in ieder geval zal aftreden. De nederlaag van Mollet is een direct gevolg van het feit, dat de meerderheid de conservatieve fractie, die de gering steeds steunde, zich van stemming onthield. De conservatieven die achter het beleid in Algerije staan, konden zich meer verenigingen met de e mische plannen van het kabinet. Na de uitslag van de stemming kwam ;t verslagen kabinet bijeen. Na vijf mi nuten verliet Mollet reeds de vergadering om president Coty het ontslag aan te bie den. Coty weigerde echter het ontslag di rect te aanvaarden. Eerst wilde hij nog met de politieke leiders spreken. Als kandidaten voor het premier schap worden genoemd: Francois Mit- terand (radicaal gezind), René Pleven (radicaal) Pierre Pflimlin (volksrepu blikein). Antoine Pinay (conservatief). René Billeres (radicaal) en dan nog Mollet zelf. DE GEVOLGEN De mogeflijke gevolgen van het aftreden van Mollet zijn: "I Het bezoek van president Coty Amerika moet worden uitgesteld. 9 Frankrijks positie tegenover de Euro- pese Economische Gemeenschap Eurotom wordt moeilijker, hoewel men in het parlement wel een mee dePheid voor deze verdragen denkt vinden. O Een langdurige periode van politieke onrust staat voor de deur. Door de af scheidingen in de Nationale Vergade ring zal het vinden van een nieuwe regeringscoalitie niet gemakkelijk zijn Vrijwel ieder kabinet zal de steun der socialisten nodig hebben. Ike doet beroep op Congres Amerika mag economische hulp niet verminderen President Elsenhower heeft gisteren het Amerikaanse Congres gevraagd om goed keuring van zyn program voor wederzyd- veiligheid, dat een bedrag van 3865 mil jard dollar omvat. De commissie voor toe- wyzingen van het Huis van Afgevaardlg- den had een vermindering van ruim twee :n half miljard dollar aanbevolen, een speciale boodschap aan het Con gres wijst Eisenhower erop, dat Amerika de pas onafhankelijk geworden volken móet helpen, wanneer zij zich tot het steun wenden. „Wanneer wij hun hoop de bodem inslaan, zullen deze volken het communisme worden gedi aldus de president. rede, die door radio en televisie werd uitgezonden, wees hij ook het Ame rikaanse volk op het belang van de hulp aan het buitenland. „De politieke crisis in Jordanië Is een van de voorbeelden waarom Amerika voort moet gaan met zijn programma's voor economische hulp De overwinning, die koning Hoessein heeft behaald, zou zeker teniet zijn ge daan, wanneer dde hulp was uitgebleven.' -tldus Eisenhower. J. Lindenbergh te Anna Paulowna. voorzitter van organisaties op landbouw gebied, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. GUY MOLLET Donderdag jl. onder deze foto i krant: moet ik gaan?" Nu gaat h(j. Tot nu toe 53 doden Tornado's teisteren Amerikaanse staten Opnieuw zün vanmorgen enkele plaat sen in Missouri en de noordeiyk* gen Amerikaanse staten door wervelstor men getroffen. Het aantal doden Is hier door in het afgelopen etmaal naar schat ting tot 53 gestegen. De nieuwe wervelstormen volgden op de tornado, die gistermorgen Kansas City teisterd. waarbij 37 personen wer den gedood en ruim tweehonderd ge- aarst getroffen was vanmorgen het plaatsje Fremont in Missouri, waar acht van de ruim tweehonderd inwoners om het leven kwamen en ongeveer vijftig werden gewond. Toen de storm passeerd 6tonden nog slechts vijf hulzen overeind. Macmillan in Lagerhuis H-bom proef in elk opzicht een succes Premier Macmillan heeft gisteren in hel Engelse Lagerhuis verklaard, dat de H- bomproef in de Stille Oceaan, zowel uit operatief als uit wetenschappelijk oog punt een groot succes is geweest. „De radioactieve straling is onbetekenend ge weest en een onderzoek, dat een paar uur de ontploffing werd gehouden, heeft aangetoond, dat zelfs beneden het punt van de ontploffing zeer weinig bederf van de lucht was," aldus Macmillan. Over het probleem van de beperking der hoeveelheid afvalproduktcn zei de oremier. dat Groot-Britannië ernaar ver langt, de besprekingen hierover voort te hetzij via de ontwapeningscom missie, hetzij door middel van rechtstreek onderhandelingen. Motie Roosjen was voor minister Staf zeker niet aangenaam (Van onze parlementaire redacteur) TAE PLANNEN van minister Staf om de Nationale Reserve op te heffen zijn gisteravond in de Tweede Kamer niet enthousiast ontvangen. Hoewel er verschil van mening was over de vraag of men deze vrijwilligers nog een militaire taak kan geven in een totale oorlog, alle constructieve fracties vonden de wijze waarop deze vrijwilligers worden behandeld minder juist. Deze conclusie valt te trekken uit de interpellatie, die door de heer Roosjen (a.r.) werd gehouden. Het debat liep uit op een motie, waarin er bij de ministers Staf en Struycken werd aangedrongen over deze zaak overleg te plegen met het instituut Steunt Wettig Gezag om de vrij willigers van de Nationale Reserve andere taken te geven. Alleen de communisten waren tegen deze motie. Aanvankelijk was de heer Roosjen mening dat de vrijwilligers andere taken moeten krijgen „dan wel door reorgarvi- sabie der Nationale Reserve deze vrij willigers de kern te doen vormen van eer breed op te zetten vrijwilligersorganisa tie". Dit alternatief is op het laatste mo ment uit de motie verwijderd. Nu staat er de overgrote meerderheid der Ka mer ging daarmee akkoord dat in leg met S.W G. bekeken moet worden of de vrijwilligers geen taken kunnen nichten als ordonnans of als verbindings man. Ook zouden zij ingeschakeld kun nen worden bij de bewakingsdienst, bij het lopen van patrouilles, het doen meldingen of het verlenen van steun de geregelde strijdmachten. Tegen deze uitvoerige motie had nister Staf wel bezwaren. Een vrijwilli ger kan naar zijn mening ook geen mili taire verbindingstaak vervullen. Maar aangezien al deze taken een punt overleg worden met het instituut Steun Wettig Gezag, liet hij het oordeel v motie over aan de Kamer. Dat oordeel was dan ook volkomen duidelijk. Knauw De heer Roosjen (a.r.) vond dat door de beslissing van de regering een knauw wordt toegebracht aan de volksweerbaar heid. De weerbaarheidsgedachte moet, het oordeel van de heer Roosjen, juist bevorderd worden. Is dit „mc met vrijwilligheid" niet schadelijk andere vrijwillige organisaties? De nterpellant gaf toe dat er militair gezien misschien wel wat op de Nationale Reser- ;lt aan te merken. Maar wordt drit kort niet gecompenseerd door het enthou siasme? Hoe sterk het moreel van deze vrijwilligers ls blijkt wel uit het feit, dat de compagnieën nog niet zijn leeggelopen. Het ergste bezwaar van de heer Roosjen wel dat de vrijwilligers voor de weer baarheid van ons volk worden afgedankt. Dat kan en dat mag niet, zo riep de woordvoerder uit. Er zal het uiterste ge daan moeten worden deze vrijwilligers te behouden. Minister Staf zeide veel bewondering te hebben voor de opofferingen die deze vrij willigers zich hebben getroost. De oorlog krijgt echter een zeer bewegelijk karak ter. En in die moderne oorlogsvoering mag de regering niet de verantwoordelijkheid voor een burgerlijk verzet aanvaarden. De geoefende strijdkrachten moeten de taken van de vrijwilligers overnemen. En vol gens de minister is dat ook mogelijk. (voor vervolg zie pagina 7) Zweden ontstemd over vrouwelijke minister I 349.50 Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Speidel in juni naar ons land (Van parlementaire redacteur) Vele duizenden Zweden, die gisteren de aankomst van Koningin en Prins op de Logardstrappen aanschouwden, hebben hun vrouwelijke minister van gezinszorg, mevrouw Ulla Lindstroem, uitgejouwd. Zij uitten luide kreten van afkeuring, toen de minister geen revérence maakte voor koningin Juliana. Mevrouw Li ndstroem ls socialiste en reeds vorig jaar, toen koningin Elizabeth een staatsiebezoek aan Zweden bracht, weigerde zij voor de Britse koningin een revérence te maken. Er werd toen in de Zweedse pers ernstige kritiek op deze houding van de minister geleverd, hoe wel zij toen betoogde geen revérence te willen maken voor iemand die jonger dan zij. Deze reden ging bij koningin Juliana niet op en toen de Zweden zagen dat ook ditmaal de minister slechts een buiging maakte toen zij aan de Koningin werd voorgesteld, jouwden zij de vrouwe lijke Excellentie uit en riepen haar lastige vragen toe. Koningin Juliana merkte wan dit alles weinig, omdat het in Nederland de gewoonte is voor Hare Majesteit revérence te maken. Bovendien wat de aankomst van Nederlandse zijde meegedeeld, dat de Koningin op deze geen prijs stelde. Maar de Zweedse bevolking dacht daar anders over en thans spreekt heel Zweden schande van de nister. HET WEER EN EUROPA H 14 In antwoord op vragen van de commu nist Wagenaar heeft dr. Drees gistermid dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat generaal Speidel de tweede helft van bezoek aan ons land zal brengen. Natuurlijk probeerden de communisten zoveel vuil te spuien over de Duitse ge neraal, in de hoop minister Drees van zijn stuk te brengen. Dat is niet gebeurd. De .ter-president zeide dat generaal Speidel een zware verantwoordelijkheid draagt voor het feit, dat hij gedurende de oorlog generaal is geweest. De niet-communistisohe verzetsbewe ging in Frankrijk is echter volkomen ak koord gegaan met zijn benoeming. En ook de Franse regering na de bevrijding (waarin communisten zaten) hebben hem niet aangeklaagd als oorlogsmisdadiger Dr. Drees zeide generaal Speidel niet als beschouwen, maar hebben niet het recht klagen over de benoeming van deze Duit- generaal. De man, die Nederland bin nenviel. Von Paulus. werd in Moskou do cent in taktiek op de hogere krijgsschool. Hij richtte ook het kader van het com munistische bevrijdingsleger. In Oost- Duitsland wemelt het van officieren die tegen de geallieerden hebben gevochten Daar acht men het dus wel oirbaar Duitse generaals bij legerformaties te betrekken! „Snelste vlieger van Europa" verongelukt „De snelste man van Europa", de Franse testpiloot Charles Goujon is gis teren om het leven gekomen toen zijn Trident militair straalvliegtuig tijdens de vlucht uit elkander sprong. De 46 jaar oude Goujon verwierf zijn bynaam toen hy onlangs met een supersonisch vliegtuig een snelheid van 2400 km/u bereikte. De Nederlandse delegatie naar de veer tigste Internationale Arbeidsconferentie. welke op 5 juni te Genève begint, bestaat uit: de staatssecretaris van sociale zaken. I dr. A. A. van Rhijn, prof. mr. J. J M. der Ven te Utrecht, die de plaats ln- ut van dr J. G. Stokman, de heer A. anderin« temperatuur. (Opgemaakt om G. Fennema en de heer H Korte. Ver- 1115 uur) tegenwoordigers van het C.N.V. en de K Donderdag 23 mei: zon op 4.38, onder A.B. zullen de delegatie als adviseurs bU- 20.41, maan op 1.49, onder 14.08 29 mei staan. Nieuwe Maan. i s (I ■1- lil h *11 E Stockholm Oil o Aberdeen zw. bew. w f ONO 4 windstil 13 11 A'dam half bow. N 6 13 Parijs zw. bew. NNO 4 18 Grenoble onbew N 1 20 Berlijn zw. bew. OZO 2 17 ZUrich SS WNW 2 15 17 Genève onbew. N 1 O 2 19 Rome'"'11' Alacclo licht bew" windstil ONO 2 24 20 WEERBERICHT Nog steeds koud De Bilt verwacht tot mor- fc genavond: Wisselende bewolking en op de meestee plaatsen droog jg^ weer. Overwegend matige noordelijke wind. ruimend noordoost. Weinig t

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1