Jlieuuie £eifisrl)c GTounutf JUICHEND WELKOM VOOR KON. PAAR Saluutschoten over Stockholm Programma voor morgen mBSÈBm Frankrijk wenst slechts definitieve verklaring Bevordering chr. organisatie blijft in statuten staan Indonesische pensioenen worden gesaneerd Frankrijk en Sowjetunie moeten samen praten DINSDAG 21 MEI 1957 BUREAUS: Steenstra ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No 10961 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKS/ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken $tant*a«ttch h abebleoeii "tnyn hert la Ughenspoct In vasie van Bedoeïenen ZIE PAGINA 5 J^ONINGIN JULIANA en prins Bernhard zijn vanmorgen met het smal deel 5 van de Koninklijke marine in Stockholm aangekomen. Hun was een waarlijk grootscheepse ontvangst bereid. Tal van Zweedse oorlogs bodems vuurden saluutschoten af, welk eerbewijs werd overgenomen door de zware batterijen langs de scherenkust voor de stad Stockholm. Boven dien zorgde de Zweedse luchtmacht voor een indrukwekkende manifestatie, waarbij 200 straaljagers laag over het havengebied scheerden. Toen de kruiser De Zeven Provinciën statig de haven binnenvoer, hadden reeds tienduizenden Zweden zich in de omgeving van het Koninklijk paleis verzameld om de aankomst gade te slaan. De kruiser liet het anker vallen tegenover het paleis, waarna de koning der Zweden zjjn Nederlandse vorstelijke gasten van boord haalde. seerden en de kruiser volgde zodra ko ningin Juliana en prins Bernhard waren afgehaald door de Zweedse koning mei de koninklijke sloep Vasaorden. Nadat de koninklijke sloep was meerd aan de aanlegsteiger, de Logards- trappen, verwelkomde ook de Zweed: koningin het vorstenpaar en werde konlgin en prins voorts begroet door leden van het Zweedse koninklijke huis leden van de regering. Een erewacht de marine bracht de eerbewijzen. Langs een met militairen en muziek kapellen afgezette route werd een konink lijke rijtoer gemaakt naar het paleis, waai geluncht werd. In de Pilaarzaal van he paleis ontving het Nederlandse konink lijke paar vervolgens het corps diploma tique, terwijl voorts het mannenkoor eer hulde bracht aan Koningin Juliana vooi het paleis. Gistermiddag, kort na aankomst op het militaire vliegveld nabij de marinebasis Karlskrona, reden Ko ningin en Prins met de provinciale gouverneur langs zwaaiende en jui chende Zweedse kinderen naar de basis, waar admiraal Erik Samuels- son hen met een boeket bloemen op wachtte. De admiraalssloep droeg ons Koninklijk paar naar het vlagge- schip van het Nederlandse smaldeel, Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën, die met Hr. Ms. onderzeeboot jagers Friesland en Rotterdam in Karls krona ligplaats had gekozen. I Terwijl de ankers gehieuwd werden voor de korte reis naar Stockholm, to verde een felle noorderbries kuiven op de golven van de blauw-groene Oostzee. Om drie uur zagen drommen juichende toeschouwers de schepen langzaam op- I stomen in noordelijke richting. RENDEZ-VOUS Vanochtend vroeg maakte het Neder landse smaldeel op enkele mijlen ten I zuiden van het lichtschip Almagrundet rendez-vous met een Zweeds escorte, be- j staande uit de onderzeebootjagers Hal land en Smaland en vier motortorpedo- De Zweedse oorlogsbodems gaven 21 saluutschoten af voor de Koninklijke standaard, die in de voormast van Hr. Ms. De Zeven Provinciën was gehesen. In formatie voeren de schepen door naar Saxarfjarden, waar vaart werd ge minderd tot vier mijl om de hertog van Halland en de Nederlandse ambassadeur mr. J. Visser in de gelegenheid te stel len te embarkeren. De hertog, gekleed in het uniform van schout-bij-nacht van de Zweedse Marine, begroette koningin Juliana en prins Bernhard allerharte lijkst. In zicht van het Tisterogrindet licht gaf de Nederlandse kruiser 21 saluutscho ten af aan het Zweedse gouvernement. De batterij Oscar Frederiksborg beant woordde dit saluut. Kort daarna, ter hoogte van Fjadaholmrna verliet het Zweedse escorte het verband en voegde zich achter Hr. Ms. Rotterdam. Op dat moment kwamen 200 Zweedse straaljagers overvliegen. "Weer dreunde het geschut: achtereen volgens daverden 21 saluutschoten van de batterij Kastelholmen en de Zweedse kruiser Tre Kronor als eerbewijs aan de vlag van H.M. de Koningin. Het Neder landse vlaggeschip gaf op zijn beurt een i saluut van 21 schoten aan de vlag van de Koning van Zweden, waarna het smal deel op de boeien vastmaakte. De beide Nederlandse onderzeebootjagers pavoi- EVENEMENTEN Spoedig na dit officiële begin van het vorstelijk bezoek aan Zweden brak ook voor de Nederlandse marinemannen het moment aan. waarnaar zij lange tijd heb ben uitgezien. Tal van ontvangsten, fees ten en andere evenementen zijn door de gastvrije Zweden zorgvuldig voorbereid om het de Nederlanders tot vrijdag zo gezellig mogelijk te maken. In de middaguren stond voor de be manningen al een rondrit door Stock holm op het programma, aangeboden door het gemeentebestuur, gevolgd door een koud buffet in het stadhuis. De com mandanten van Zweedse en Nederland se schepen brachten met een aantal van hun officieren bezoeken over en weer en voor het staatsiebanket aangeboden door de Zweedse koning, waren de smal deelcommandant. de chef-staf en de commandanten van de jagers uitgenodigd. Een hoogtepunt in het avondprogram ma beloofde het concert van dc Mari nierskapel met tamboers en pijpers van 10.00 uur: Koningin Juliana bezoekt in gezelschap van haar gastheer, de Zweedse koning, een vakschool, een kindertehuis, een tehuis voor ouden van dagen en de technische hogeschool. Intussen brengt prins Bernhard, vergezeld van prins Bertil, een bezoek aan enkele opleidingsinstituten van luchtmacht en marine. van Stockholm biedt de koninklijke gasten een lunch Het gezelschap begeeft zich daar met de konings- Het stadsbestuu aan ten stadhui sloep heen. Koningin Julias de dertiende et Het koninklijk paar houdt Intiem diner ten paleize. Galavoorstelling in de Koninklijke Opera. t prins Bernhard brengen een bezoek aan de uit daterende abdij van Riddarholm- receptie voor de Nederlandse kolonie het korps mariniers in Kungstrad Gar den te worden. De haven zou vele In- rs van de Zweedse hoofdstad trek ken, omdat daar de Nederlandse schepen n krans van feestelijke illuminatie lagen te pronken. In Zwedens hoofdstad Stockholm heers- vanmorgen een vreugdevolle stem ming. De straten waren versierd met bloemen en vlaggen. Talrijke winkels brachten in hun etalages een groet aan de Nederlandse bezoekers en aan Neder land. In een groot warenhuis werden alle bezoekers in een grote lichthal door meis- Nederlandse klederdracht begroet. Vele dagbladen hebben vanmorgen spe ciale edities het licht doen zien. gewijd i Nederland en de Nederlands-Zweed betrekkingen. Svenka Dagbladet druk- zelfs zijn hoofdartikel voor deze ge legenheid in het Nederlands af. Een Zweedse loodskotter bracht vanmorgen alle Zweedse ochtendbladen aan boord De Zeven Provinciën, zodat Ko ningin en Prins tijdens het ontbijt de welkomstwoorden, die in de bladen tot hen werden gericht, konden lezen. Stock- holms Tidningen kwam uit met een spe ciale uit zes pagina's bestaande editie Nederland, geïllustreerd door de be kende tekenaar Brusewitz Gunnar. Het ENTOURAGE Aan vele gevels van Stockholm waren vanmorgen Nederlandse vlaggen uitge stoken. In de voornaamste straten hingen portretten van Koningin en Prins. Een meer feestelijke entourage voor een staat- siebezoek dan nu in het zonnige Stock holm met de glans van zijn groene toren spitsen en daken, de diepblauwe kleur van zijn talrijke wateren en de kleur rijke tooi van het alom aanwezige rood- wit-blauw en blauw-geel kan men zich moeilijk denken. In een interview met een correspon dent van het A.N.P. heeft de Zweedse minister van buitenlandse zaken, dr. Oesten Unden, de hoop uitgesproken, dat het wederzijds bezoek van Zweden Nederlanders tot een versterking de culturele banden tussen beide landen zal leiden. Minister Unden zei: „We be schouwen Nederland als een gelijkgestem de natie, maar het is altijd nuttig als de mensen van beide landen wederzijds een indruk krijgen van elkanders levens gewoonten." - ij r;: De vissers van onze kusten hebben vandaag de wijdheid van de grote plas vol verwach ting begroet, nu de vloten zijn uitgevaren om het land weer van het kostelijk zeebanket te voorzien. Zo'n uitvaart levert altijd weer hetzelfde beeld op, maar het is ook altijd weer even fascinerend, vooral wan neer de loggermasten hun baan schrijven tegen zondoorschenen wolkenluchten. Op de foto: een stel Katwijkers op weg naar de visgronden. Foto D. Kruyt JULIANA KOM MED SOLEN Suezkwestie in Veiligheidsraad minister van buitenlandse zaken, Pineau, gezegd, dat men al een heel eind op weg zou zijn, als Egypte meedeelde, dat de verklaring van 24 april slechts een voor lopige regeling is. Tevoren had Pineau bij zijn aankomst in New York laten we ten, dat hij niet gekomen was om een nieuwe strijd tussen Egypte en Frankrijk te doen herleven. Frankrijk, zo zei Pineau, streeft slechts naar een definitieve verklaring over het kanaal en is van mening, dat de Verenig de Naties maatregelen moeten nemen nieuwe onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal moge lijk te maken. De Egyptisch afgevaardigde in de Vei ligheidsraad. Omar Loutfi, herinnerde er aan, dat men op de laatste vergadering van de Veiligheidsraad algemeen van oordeel was, dat Egypte bij het beheer van het kanaal maar eens moest tonen wat het waard is. Klachten waren er niet geweest en de Egyptenaar bracht de Franse stap dan ook in verband met de binnenlandse problemen van Frankrijk. Egypte was van plan zijn verklaring van 24 april uit te voeren en zich te houden aan de bepalingen van de Conventie Pierson Dixon. de Engelse afgevaardig de. zei. dat hij het in grote trekken eens was met de Franse kritiek op de Egypti sche verklaring. Bij de stemming waren tien leden van de raad voor het Franse voorstel het debat over de Suezkwestie te her vatten. Rusland onthield zich van stemming. Zo zonnig als het weer was, zo zonnig en warm was het welkom dat de rijk versierde en juichende stad Karlskrona gisteren het Neder landse vorstenpaar bracht. „Juliana kom med solen", jubelde een van de grote Zweedse dagbladen en in die woorden „Juliana brengt de zon mee", lag heel de hartelijkheid en de vriendschap die het Zweedse volk koestert voor de Nederlandse koningin en dus voor het Neder landse volk. Tevens was met die woorden de sfeer gekenmerkt, die dezer dagen het Koninklijk paar in Zweden omgeeft. Na aankomst op het vliegveld Kallinge met de door de Prins (in hemdsmouwen) be stuurde Dakota en na de autorit vandaar naar Karlskrona, juichte een grote mensenmenigte in de havenwijk van de marinestad Koningin (gekleed in grijs complet met blauwe hoed) en Prins (gekleed in generaalsuniform van de Neder landse luchtmacht) toe vanachter afzettingen en vanuit bomen en palen, waarin men geklommen was. Duizenden zagen hoe de vorstelijke gasten in gezelschap van de gouver neur des Konings, de Zweedse admiraal Samuelsson (naast de Koningin) en baron Van Harden- broek (links) zich inscheepten aan boord van de kruiser De Zeven Pro vinciën. Daarmee werd vanmorgen vroeg naar Stockholm gevaren. Spandau wordt westen te duur De beruchte gevangenis in Spandau. bij Berlijn, zal vermoedelijk worden geslo ten. Het onderhoud van de drie gevan genen, die daar nog verblijven, wordt de grote mogendheden te duur. Amerika, Engeland en Frankrijk wil len de Sowjetunie voorstellen, de voor malige plaatsvervanger van Hitler. Ru- dolf Hess, naar een krankzinnigenge sticht over te brengen, terwijl de voor malige jeugdleider von Schirach en oud- minister Speer naar een gewone gevan genis kunnen worden gebracht. De gevangenen kosten ongeveer 900.000 gulden per jaar. Behalve dc militaii waking, die Amerikanen, Britten, Fran sen en Russen bjj toerbeurt a rekening nemen, bestaat het personeel in de gevangenis namelijk uit elf koks. tien kelners, veertien keukenmeisjes. twee wasvrouwen en drie administratieve em ployés. En dat alles voor drie geavngc- Minister Suurhoff wil arbitrage in tandartsenconflict De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zich schriftelijk gewend tot de organisaties van algeme ne ziekenfondsen en tot de maatschappij tot bevordering der tandheelkunde. Mi nister Suurhoff geeft de partijen dringend in overweging de tussen hen gerezen moeilijkheden langs de weg der arbi trage tot een oplossing te brengen. De ilnister gaat er van uit, dat de tand artsen dan onverwijld hun werkzaamhe- len voor de ziekenfondsen zullen her- Twee etmalen op een omgeslagen prauw Het Noorse passagiersschip Skaubryn heeft te Singapore drie overlevenden aangebracht van een Indonesische prauw, die op de Javazee was omgeslagen. De drenkelingen hadden minstens 48 uren rondgedreven, zich vastklampend aan hun omgeslagen vaartuig Zij waren door dorst en tropische zonnehitte volkomen vakt. Zeven andere opvarenden moesten ten gevolge van vermoeidheid de boot loslaten en waren verdronken. Poolse schoonmaak Stalinisten uit de partij gezet Drie vooraanstaande Polen zijn, wegens „illegale daden" tijdens de stalinistische periode uit de communistische party ge- De vroegere vice-premier Jacon Ber- man en de vroegere minister van open bare veiligheid Stanislaw Radkiewicz mogen na drie jaar verzoeken wederom toegelaten te worden. De vroegere plaatsvervangende minis ter voor de openbare veiligheid, Mieczy- slaw, is definitief verwijderd. Het centrale comité van de communis tische partij heeft in een resolutie be loofd een nauw contact met de bevolking :ullen onderhouden en de burgerrech te zullen eerbiedigen. Nederlandse Bond Maarten Luther" (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Bond „Maarten Lu ther" blijft in zijn statuten bij de mid delen om het doel van de bond te berei ken vermelden „de bevordering var maatschappelijke zowel als staatkundige organisatie op christelijke grondslag' Een voorstel van de afd. Hilversum or deze zinsnede te schrappen, omdat hier door mannen van toetreding tot de bond weerhouden zouden worden, werd met grote meerderheid van stemmen worpen. Rond dit punt ontwikkelde zich wel de meest levendig^ discussie op de algemene vergadering van deze lutherse mannenbond, die zaterdag in de Maar ten Lutherkerk te Amsterdam gehouden De voorzitter, de heer M. Ruppert, liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij persoonlijk geheel achter deze pas sage stond. Hij wees er bovendien op, dat voor toetreding bot de bond wel instemming met de grondslag doelstelling worden gevraagd, doch niet met de keuze van de middelen om tot dat doel te geraken. Hierover is in de bond ten allen tijde een open discussie mogelijk. De kwestie van de chr. organisatie is bij de middelen opgesomd in l'948, toen de chr. sociale organisatie ..Maarten Luther" werd omgebouwd tot een ker kelijke mannenbond. Tal van leden had den tegen deze reorganisatie nogal wat Twee wetsontwerpen ingediend Kosten: 30 miljoen per jaar diend tot verbetering van het pensioen stelsel der Indische pensioenen. Een ontwcrp-Toeslagwet Indonesische pensioenen 1956, die een algehele sa nering van de Indische pensioenen (egalisatie en aanpassing) beoogt. 2. Een wetsontwerp tot aanpassing van de Nederlandse toeslagen op Indische pensioenen bjj gelijktijdige aanspraak op een algemeen ouderdomspensioen. In de memorie van toelichting bij het ;rste wetsontwerp schrijven de ministers Luns. Samkalden en Hofstra, dat de rege- ng heeft gezocht naar aanpassingsmaat regelen van algemene aard. omdat zij eer ndividuele herberekening van de pensioe- ïen onaanvaardbaar acht. Hierbij is uitgegaan, dat niet getreden kon worden in het salaris- en personeelsbeleid van d( /oormalige Nederlands-Indische pensioe- len. Van deze beginselen uitgaande is de aanpassing in twee stadia opgebouwd. Het eerste deel betreft het opheffen ve -erschillen. die bestaan tussen de pen- ioenen van in verschillende perioden ge pensioneerde ambtenaren van gelijke rang dezelfde diensttijd, alsmede van daarmee corresponderende weduwen, wezenpensioenen. Deze verschillen a het wetsontwerp zoveel mogelijk opgeheven voor toekenning van een ega- lisatietoeslag. Het tweede deel van de voorge®teld< ianpassing beoogt (geëgaliseerde) pensioe- len nader te verhogen ten einde de hoog- e daarvan in redelijke verhouding te brengen tot het huidige Nederlandse pen- OVERSPANNEN BOUVIER VALT ZIJN BAAS IN AUTO AAN (Van onze QP WEG aangevallen. Het dier niet dol, maar overspan- Later viel het dier ook de echtgenote van de Gies- senburger aan. De heer en mevrouw H tden door Amersfoort toen de hond. een bouuier de zelf chaufferende h< H. plotselir cn handen en vluchtte di espondent) tienden de geneeskundige vn zijn woon- dienst waarschuwden. De boi n. inwoner heer H- tverd toen naar iekenhuis overgebracht. de omdat intussen ook Giessenburg door zijn eigen hond 0P HET TONEEL strijd H. vroeg hem, de te willen afmaken. Daar durfde de dierenarts te beginnen en emand de moed stappen dierenarts aangeko- of de hond eruit te halen. uit. de hond alleen maar over spannen was. Nauwelijks was de heer H. verbonden en wei op het politiebureau aangekomen of daar kwam bericht binnen, dat de Wiel. Deze hond ook zijn vrouw Veer werd de diei i gewaarschuwd en d de wagen door takelwagen weggesleept naar het terrein van de ge- meentereiniging. Daar slaagde men er met veel moeite in. de over spannen bouvier in een had hok te krijgen. Toen kon het dier eindelijk op des- ren- 'cundige wijze worden af- me- cemaakt. sioenpeil. Dit geschiedt door toekenning van een aanpassingstoeslag. Deze toeslagen zullen in de plaats ko men van de tijdelijke bijslag, overgans- bijslag en toeslag-1954. Kosten De kosten voor 1956 worden geraamd op rond 16 miljoen voor de sanering der eigen pensioenen en op rond 10 miljoen voor de sanering van dc weduwenpen- sloenen, dc wezenonderstanden cn dc z.g. overige uitkeringen. Van 1 jnnuari 1957 af worden deze kosten als volgt van de A-oor- gestelde verhoging der aanpassingsper centages geraamd op 25 miljoen resp. f 14 miljoen, waartegenover een \-crmin- dering staat in verband met de korting bU grljjktydig genot van een algemeen ouderdomspensioen. Naar schatting zal bezwaren en de toen gevoerde discussie zou weer opnieuw oplaaien als nu de sta tuten werden gewijzigd. Het bestuur gaf dan ook een afwijzend prae-advies op het Hilversumse voorstel. Tijdens de discussie werd er nog op gewezen, dat het vraagstuk van de chr. organisatie in de komende maan den onderwerp van gesprek zal zijn op de ebijeenkomst van de Lutherse We reldfederatie in Amerika- In de stuk ken voor deze conferentie wordt een zeer goed woord gesproken vóór de chr organisatie en de bond moet op de daar te nemen beslissingen niet voor- De voorzatter herdacht het OA-erleden lid prof. dr. W. J. A. Kernkamp, die in volstrekte eenvoud en oprechtheid zijn weg ging. Wilma vermoord, de dader onbekend In het eerste deel van z(jn slotrcquisl- tolr heeft de openbare aanklager in het is naar. aanleiding van de dood van Wilma Montcsl verklaard, overtuigd te dat het meisje door een misdaad om het leven is gekomen. „Zij is verdronken, nadat zij door iemand per auto naar het strand was ge bracht." De aanklager zei echter, dat uit tegenstrijdige getuigenverklaringen niet kan worden afgeleid, dat het Gian- piero Piccioni, zoon van de voormalige Italiaanse minister van buitenlandse za ken, is geweest, die met Wilma naar het strand was gereden. Albanees minister naar Zuid-Slavië gevlucht Generaal Panajot Pljaku, minister van de Albanese communistische regering en rn het centrale comité der commu nistische party, is naar Zuidslavië ge vlucht cn heeft daar om asiel gevraagd. Pljaku hielp mee de opstand tegen de Italianen gedurende de Tweede Wereld oorlog in Albanië te organiseren. deze A-ermindering voor de eigen pensioe- n rond 7 miljoen per jaar en voor de duwenpensioenen cn z.g. overige uit-' keringen rond 2 miljoen per jaar bedra- In het tweede wetsontwerp stelt de re gering voor de uitbetaling van de Neder landse toeslagen op Indische pensioenen beperken tot een maximum van 80 pet. n het A.O.W. bij gciyktydige aanspraak op het algemeen ouderdomspensioen. Deze procedure wordt ook gevolgd by de uit betaling van de Nederlandse overheids- pensioenen. Boelganin schrijft Mollet vriendelijk t)OELGANIN, de premier van Rusland, heeft aan zyn Franse ambtgenoot Guy Mollet. een A-riendeiykc brief geschreA- waarin wordt voorgesteld besprekingen voeren met de belanghebbende landen over de instelling van een lnspectiezon< in Europa. De regeringen van FrankrUk Rusland hebben byzonder \-eel belang een deugdelijk Europees vejligheids- stelsel, schryfl Boelganin. Beide landi moeten daarom het initiatief nemen i grondbeginselen van ccn dcrgciyk stelsel uit te werken. De Russische premier no digt Frankryk tol rechtstreekse bespre kingen over deze en andere kwesties uit. Rusland wil vergeten en vergeven wat vorig jaar oktober ln Egypte is ge beurd. De Russische premier doet verder ;en beroep op Frankryk spoedig een oplossing te zoeken voor het Algerijnse lagstuk. Hoe langer Frankrijk de op lossing uitstelt, hoe meer het zal verliezen Boelganin pleit voor uitbreiding van de wederzijdse handelsbetrekkingen, de op richting van Kamers van Koophandel in Parijs en Moskou en het organiseren industrietentoonstellingen in eikaars lan den. Ook zouden de twee landen vrucht baar kunnen samenwerken op het gebied de kernenergie. Vliegtuigongeluk. Bij Rastatt in West- Duitsland is gistermiddag een Ameri kaans legervliegtuig verongelukt. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordelUke wind. Een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 22 mei: Zon op 4.39 uut nder 20 39 uur; Maan op 1.29 uur. onder 13.04 uur. Op 29 mei nieuwe r

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1