Jlicuwo £dJtóri)e GTouranl Feisai en Saoed luidden te Bagdad nieuw tijdperk in Italiaans kabinet van christen-democraten Laatste nieuws Inmenging in aangelegenheden van Jordanië niet geduld NEDERLANDSE MATROZEN VEROVEREN KARLSKRONA Amerikaans leger krijgt nieuw uiterlijk Jongeman stak meisje van zeven tien jaar dood MAANDAG 20 MEI 1957 Achtendertigste jaargang No 10960 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StentfMtlrt fc «bMtwa "myn bert la Ugljenspot^ Sport en wedstrijden ZIE PAGINA 4 EN 6 Bedenkelijk smalle basis Pella in plaats van Martino als minister van buitenlandse zaken Italië heeft weer een kabinet. Het staat echter te bezien of het parlement zich kan verenigen met deze door de gema tigd-progressieve christendemocraat Ado ne Zoli gevormde minderheidsregering van enkel christen-democraten. Zij schikt in de Italiaanse volksvertegen woordiging over slechts veertig procent van de zetels. Het kabinet van de 69-jarlge Zoli is het zeventiende sinds het einde van de oorlog. De regering-Segni trad onlangs af, nadat de sociaaldemocratische minis ters zich hadden teruggetrokken. Zoli deelde mee, dat hij ex-premier Segni een portefeuille had aangeboden, maar Segni had geweigerd. De formateur- premier en minister van begroting wil trachten de politieke stabiliteit in Italië te handhaven tot de algemene verkiezin gen, die over elf maanden worden ge houden. Hij zal nog vóór het einde va de maand de beide Kamers het vei trouwen van Ket parlement vragen. De voornaamste wijziging in de Ita liaanse regering is de benoeming van Giuseppe Pella, ex-premier en ex-pre sident van de assemblee van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap tot vice-premler en minister van buiten landse zaken. Hij volgt Gaetano Mar tino op. Nieuwe ministers zijn verder: Luigi Gui arbeidl. Guido Carli (buitenlandse handel), Mario Zoppa (zonder portefeuil le, belast met bestrijding van de bureau cratie) en Rinaldo del Bo (zonder porte feuille, belast met het contact tussen kabinet en parlement). Amerik. kunstmaan pas volgend jaar.... De eerste Amerikaanse kunstmaan zal ermoedelijk pas in het begin van het volgende jaar worden gelanceerd en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, in september van dit jaar. De waarnemings- ms zijn nog niet gereed. In 6 tellen versgemalen koffie met de sensationele nieuwe TOMADO elektrische koffie molen voor de fantastisch lage prys van f 23,50. Volgende week overal ver krijgbaar. Prins Charles schreef een briefje prins Charles, die in Buckingham Palace herstellende is van het knippen van zijn amandelen, heeft een klein meisje, Maureen Vernon. gelukkig gemaakt. Zoals vele kinderen blijkt hij een hobby te hebben om briefjes te schrijven. Toen Maureens vader, die bediende is in een Londens zie kenhuis, in de kamer van prins Charles de medische apparaten kwam halen, knoopte de kleine prins een gesprek aan en hoorde hij dat de man een dochtertje van acht jaar had. Even later had prins Charles haar een briefje geschreven en Maureen is er nu de gelukkige be zitster van. Haar grootste probleem is wat zij terug moet schrijven, maar zij heeft al aangekondigd er „Lieve prins Charles" boven te zullen zetten en hem te zullen vra gen of hij ook van Davu Crockett houdt. Dai'y Crockett is een Amerikaan se held. die sneuvelde in de Mexi caanse oorlog (1845) en bezongen wirdt in menige ballade bevolking was toch (zie boven) „Vlag getjesdag". Het feest van de gepavoi- teerde vissersschepen werd in de drie rijplaatsen Vlaardingen, Scheve- ningen en IJmuiden al even uitbundig gevierd. Vandaag worden al deze vlaggeschepen van de haringvloot weer afgetuigd tot werkschepen. De jacht op de Holfandxe Nieuwen, die er een is tegen het horloge, staat te Sowjet steunt Sukarno een rede voor het Indonesische par- nt heeft de president van de Sowjet- unie. Worosjilof. zaterdag opnieuw ver klaard, dat 7fln land de eisen van Indo nesië inzake Nederlands Nieuw-Guinea blijft steunen. De regering en het volk van Indonesië zullen ook bij hun verdere krachtsinspanningen tegenover de „im perialisten en kolonialisten" op bijstand de Sowjetunie kunnen rekenen, zclde hij. De imperialisten beschikken niet langer over een monopolie; inzake de moderne wapenen en de Sowjetunie is bereid zo nodig aan aanvallers het hoofd te bieden, aldus Worosjilof. Zondagmorgen is Worosjilof met zi. gevolg van 53 man in twee Toepelo. straalvliegtuigen uit Djakarta naar Ran vertrokken, uitgeleid door Soekarno de premier en ministers. Koning Hoessein kan gerust zijn DE KONINGEN van Irak en Saoedi-Arabië hebben alle geschillen uit het verleden geregeld en vriendschap gesloten. In het communiqué, dat na afloop van de besprekingen tussen koning Feisai en koning Saoed gelijk tijdig in Bagdad en Riyad is gepubliceerd, wordt gezegd, dat er een nieuw tijdperk van overeenstemming is ingeluid in de betrekkingen tussen de twee vorsten en de twee landen. Aangenomen wordt, dat de toenadering tussen Irak en Saoedi-Arabië vérstrekkende gevolgen zal hebben voor de Arabische wereld. Een andere belangrijke zinsnede in het communiqué is die, waarin gezegd wordt, dat geen enkele Arabische staat zich met de binnenlandse aangelegenheden van een ander land mag bemoeien. Deze verkla ring komt neer op een waarschuwing, dat geen buitenlandse inmenging in Jordaanse zaken zal worden geduld. De twee Arabische vorsten verklaren verder, dat alle Arabieren zich moeten verzetten en ze noemen het in één adem tegen zionisme, imperialisme en communisme Zij zijn vastbesloten hun onafhankelijk heid te bewaken en te verdedigen en pal te staan tegen inmenging van buitenlandse mogendheden. Irak en Saoedi-Arabië zullen ten slotte mwer gaan samenwerken op economisch i cultureel gebied en zullen verder in de „olie-politiek" nauw met elkaar samen werken. Ook de landen van het verdrag van Bagdad zullen op economisch gebied de banden nauw aanhalen. De economische commissie van het pact heeft zaterdag te Karatsji besloten in Bagdad een atoom- centrum in te richten, waarvan de kos ten door Engeland betaald zullen worden. Irak. Pakistan. Iran en Turkije zullen de lopende onkosten voor hun rekening nemen. Twee ontwerp-resoluties die de opridh- ';ig van een douane-unie en het vrijhan- clsgebied betreffen tussen de landen van iet verdrag, zullen nog nader worden onderzocht door een werkgroep, die in september in Londen bijeenkomt. GROTE VOEDSELNOOD IN OOST-PAKISTAN De Pakistaanse regering zendt in aller ijl duizenden tonnen graan naar de 45 miljoen inwoners van Oost-Pakistan, een plotselinge hongersnood dreigt. Het is voor de tweede maal in negen maanden tijd, dat in dit gebied geen voedsel is Volgens de regering is wel voldoende voedsel aanwezig, maar er een een crisis zijn ontstaan door geruchten, die „anti sociale en ondermijnende elementen" ver spreidden. Daardoor zou nl. enorm zijn gehamsterd. KARLSKRONA, maandag TAE GROOTSTE marinebasis van Zweden. Karlskrona, is dit week einde veroverd door veertienhon derd Nederlandse matrozen. Zij ma ken deel uit van het eskader, waar mee morgen koningin Juliana en prins Bernhard van Karlskrona naar Stockholm gaan voor een driedaags statiebezoek aan Zweden. Het Koninklijk paar wordt morgen om 12.15 uur op het vliegveld Kallinge, de militaire basis van Zuid-Zweden ver wacht door Erik von Heiand, de gouver neur van de provincie Klekinge, die hen in zijn auto naar het eskader in Karls krona brengt. Koningin en Prins maken de reis van Nederland naar Kallinge strikt incognito, zo is in een militaire order te De Luxemburgse prinselijke tweeling Jean en Margaretha, wie woensdag geboren werden, zijn gisteren in het kasteel Betz- dorf gedoopt. Ze lagen samen op een kussen en droegen witte manteltjes met Brussels kant afgezet. De kleine Marie Astrid en prins Henri kijken na de plechtigheid vol belangstelling naar hun sla pende broertje en zusje. Nieuwe koers in Saarlandse C.D.U. Na opgewonden debatten op bet partij congres van de C.D.U. te Saarbriicken is dr. Robert Ney. premier der al bijna twee maanden demissionaire Saarlander rege ring. ais voorzitter vervangen door Egon Karlskrona bekend gemaakt. De Prins zal het vliegtuig, een Dc-3 zelf besturen. In Karlskrona was het dit weekeinde feest. De kruiser De Zeven Provinciën en de torpedobootjagers Friesland en Rotter dam maakten grote indruk op de Zweedse marine-officieren, die de schepen prach tige moderne oorlogsbodems noemden, een oude zeevarende natie waardig. Daartegenover waren de meisjes van Karlskrona, beroemd om haar knap uiter lijk, onder de indruk van de Nederlandse Jantjes. Het was duidelijk te merker de „verbroedering", die zich alom afspeel de. Het verhaal dat de plaatselijke scho nen van deze 300 jaar oude marinebasis niets meer willen weten van de marine, klopt dus niet. ..Alle bastions zijn geval len". zo schreef een van de plaatselijke De feestvreugde uitte zich verder in d< vlaggen, die waren uitgestoken, in d< bloemen die de stad sierden en de muziek, die tegen een stralend-blauwe hemel op klonk. Een warme voorjaarszon stond boven dit alles. Geef trofeeën terug Ook de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft zich dit weekeinde opgemaakt om het Nederlandse vorstenpaar een groot? welkom te heten. Honderden rood-wit- blauwe vlaggen en portretten van Konin gin en Prins sieren de gevels. Terwijl heel de stad naar het scheen wandelde oir de voorjaarszon te genieten, werd bin nenskamers de laatste hand gelegd aan voorbereidingen voor het statiebezoek. De Zweedse bladen hebben veel a dacht geschonken aan het bezoek en i Nederland. In een van de grootste bladen uit Stockholm vroeg de heer Uno Lind- gren zich af of dit bezoek nu niet eer unieke gelegenheid is om enkele krijgs- trofeeën van grote waarde, die in he Rijksmuseum te Amsterdam prijken, terur te krijgen. Het zijn de twee oudste nog bestaande exemplaren van de Zweed: vlag, die in 1685 bij de slag in de Sont op de Zweedse admiraal Wrangel werden veroverd door Jacob van Wassenaar. Aanpassing bij atoomoorlog (")M TEGEMOET te komen aan de eisen van de moderne atoomoorlog wordt de sterkte van de Amerikaanse luchtlan dingsdivisies van 17 087 man teruggebracht op 11.500 man, verdeeld over vijf ge vechtsgroepen. Die van de infanteriedivi sies zal verminderen van 17.500 tot 13.500 man, eveneens vijf gevechtsgroepen om vattend. De pantserdivisies blijven op de huidige sterkte van 14.600 man. Deze reorganisatie, waarvoor twee jaar is uitgetrokken, is al tot stand gekomen bij twee luchtlandingsdivisies in de Ver enigde Staten en West-Duitsland en een tevechtsgroep in Noord-Italië. De aanpassing bij de nieuwe militaire situatie btereft de zeventien taktische di visies van het in totaal een miljoen- mar sterke Amerikaanse leger. Alle gevechts groepen zullen in de toekomst een „krach- tig_ eigen luchtlarm" hebben en worden uitgerust met de nieuwste zware wapens zoals langeafstandsprojectielen en raket- Deze bijzonderheden zijn gepubliceerd in „Stars and Strips", het blad voor d< Amerikaanse strijdkrachten. Volgens eer schatting in dit blad bestaat het Russisch* leger uit 175 divisies met in totaal twe< en een half miljoen man. De strijdmacht van communistisch China zou van gelijke sterkte zijn. In Oost-DuDsland bevinder zich volgens ..Stars and Strips" 22 Rus sische divisies. W agen belandde in publiek Ernstig ongeluk bij autoraces Weer hebben auto-races slachtoffers onder het publiek geëist. Bij de auto races op het circuit van Martinsville in de Amerikaanse staat Virginia, zijn gis teren vijf toeschouwers ernstig en twaalf lioht gewond, toen een racewagen na een botsing met een andere auto, over een betonnen muur schoot en tussen het pu bliek terecht kwam. Het waren de twee leidende wagens in de Virginia-500 Grand National, die met elkaar in botsing kwamen. Een van hen kon de macht over het stuur behouden, de ander verongelukte. De bestuurders werden geen van tweeën gewond. De wedstrijd werd onmiddellijk ge- De Italiaanse Mille Miglia zal. nu bij de laatste races dertien personen om het leven zijn gekomen, niet meer wor den gehouden. De familieleden van de slachtoffers hebben allen een uitkering gekregen. Trein met kinderen ontspoord Een dode en 55 gewonden in de buurt van Wenen Bij Wenen zijn de vier laatste wagons van de expres-trein Basel-Zürich-Wenen ontspoord, waarbij er twee geheel over de kop sloegen. Een kind van tien jaar, Michael Schill. werd gedood, zijn moe der en 54 anderen werden gewond. In de trein reisden hoofdzakelijk kinderen, die uit de bergen kwamen en een voetbal ploeg. Onder de gewonden waren slechts twee buitenlanders, een Zwitser en een Amerikaan. DODEN ÖPDE WEG Gisteravond is de 45-jarige motorrijder F. Schreure uit Maastricht op de rijksweg Maastricht-Valkenburg onder Vilt bij een aanrijding met een auto om het leven ge komen. Zijn twee zoontjes Andreas (9) en Maximiliaan (4), die achterop zaten, liepen verwondingen op aan het hoofd. De auto had het voorwiel van de motor geraakt, waardoor deze uit de koers raakte en tegen een boom sloeg. In de Biltstraat te Utrecht werd da 73-jarige O. van Rees bij het plotseling oversteken van de weg door een auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. In de Hengelosestraat te Enschede slipte vannacht de 34-jarige boordwerktuigkun dige H. J. W. ArCman uit Arnhem met zijn auto reed hij tegen een boom. Kort daarop overleed hij aan de opgelopen ver- Een levensgrote foto van het Nederlandse vorstenpaar wordt in de Zweedse hoofdstad Stock holm aun een gevel gehesen. Het Koninklijk bezoek aan het met bloemen en vlaggen versierde Zweden begint morgen. Koninklijk Paar naar Zweden vertrokken Hedenmorgen om tien uur zijn de Koningin en de Prins per regeringsdakota van het vliegveld Soesterberg vertrokken voor een staatsiebezoek aan Zweden. Het Koninklijk paar werd uitgeleide ge daan door Olof R. Kayser. eerste secreta ris van de ambassade van Zweden en door jhr. mr. W E. van Panhuys, chef protocol. Tot het gevolg behoren: mevrouw M. L I D. van Wickevoort Crommelin geb jkvr. Teixeira de Mattos, grootmeesteres van de Koningin, mevrouw W. A. Repe- laer van Driel geb Van der Willigen, dame du palais. mr. G. C. D. baron van Har- denbroek, grootmeester van 't huis van de Koningin, generaal-majov C. F. Pahud de Mortanges. chef van het militaire huis. R. J. E. M van Zlnnicq Bergmann, hof- iarschalk, jhr. mr. E. W. Röell, parti culier secretaris van de Koningin, dr. F A. de Graaff. particulier secretaris van Prins Bernhard. kapt. luit ter zee P. J. S. de Jong, adjudant van de Koningin, res luit. kolonel C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard. Tevens maken de minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns en de wnd. directeur van het kabinet van de Koningin ihr. mr. W. F. Röell de reis mee De Koningin en de Prins reizen met de Dakota r.aar Rönncby in Zuid-Zweden waar zij landen op het Zuidzweedse militaire vliegveld. Vandaar reizen zij per auto naar Karlekrona. waar zij incognito aan boord zullen gaan van De Zeven Provinciën Morgen begint de intocht in Stockholm. Frans diplomaat uit Zwitserland teruggeroepen Kolonel Marcel Mercier, het boofd var Ie Franse inlichtingendienst in Zwitser land. is op verzoek van de Zwitserse regering teruggeroepen. Dit houdt ver band mei de affaire Ulricht, de politie- inspectcur te Bern, die gesprekken var ie Egypi- tiir ambassade aftapte en door gaf aan de Franse inlichtingendienst. Ruzie over verbreken van verkering (Van onze correspondent) Na enkele uren al in arrest HET militaire terrein „Kijk in de pot" bij Bergen op Zoom heeft de 23-jarige P. van der B. zaterdag avond zijn meisje Marietje Koopman (17 jaar), met wie hij anderhalf jaar verkering had, van het leven beroofd, omdat zij op dringend verzoek van haar familie de verhouding wilde be ëindigen. De dader is dezelfde avond nog in het zoveelste café, dat hij be zocht, door de politie gearresteerd. Het meisje was reeds eerder van plan geweest de banden met Van der B. te verbreken. Toen Van der B. haar zater dag aan het station van Bergen op Zoom ontmoettte, had hij reeds een beitel, die hij speciaal had geslepen, bij zich. Eerst bracht hij met het meisje een bezoek aan zijn zuster en daarna ging hij met ha: wandelen. Op het terrein „Kijk in de Pot" kregen zij weer woorden over verbreken van de verkering. Op eer geven ogenblik greep Van der B wapen en bracht het meisje enkele steken in de hals toe waarbij hij haar slagader trof, waardoor zij spoedig overleed. Van der B. vluchtte naar rjjn kosthuis waar h(j vertelde zijn meisje te hebben vermoord. Terwijl zijn kostbaas de politie opbelde, ging de dader naar boven om het bloed van zijn handen le wassen. Toen de politic arriveerde was hU weer ver dwenen. Geassisteerd door militairen ging de politie onmiddellijk het uitgestrekte ter rein van „Kijk in de Pot'' doorzoeken. Verstopt in een bosje werd het ontzielde lichaam vrij spoedig gevonden. In de stad werd uitvoerig naar de di der gespeurd. Omstreeks tien uur, drieen eenhalf uur na de moord, trof men in een café in dc Korenbeursstraat Hij stond aan de tapkast. De politie ging eerst met hem naar een zijkamertje en vervoerde hem later naar het bureau. Daar legde hij een volledige bekentenis af. Van der B. moet nog een uur rond gelopen hebben, nadat hij de moord omstreeks half zeven had gepleegd, J voordat hij in zijn kosthuis vertelde, wat hij had gedaan. Op de fabriek waar hij werkte stond de man niet ongunstig bekend. Zeer aantrekkelijke kredl*t-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN HF1 WEER nN EUROPA Veel bewolking De Bilt verwacht tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 21 mei: zon op om 4.40 uur. zon •nder om 20 38 uur. Maan op (in laatste :wartier) om 1.08 uur, maan onder om 11.59 uur. Op 29 mei nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1