Katwijk kan pas sedert een eeuw vrij concurreren „Wolf" loste internationaal probleempje Uitvinder Willem Beukelszoon zal morgen worden herdacht HijsHollandvlagen wimpels op! MÜLWt LtlDSCHfc COHKAJNT VRIJDAG 17 MEI 1957 Fransman en Hollander „in het garen Marineschip vaart kris-kras dooi de vissersvloten heen r\VERAL VERSPREID op de Doggersbank liggen de haringloggers rond p-' Hr. Ms. „Wolf" de vangst binnen te halen. De hemel blijft wolkeloos en het begint aardig warm te worden door de rijzende zon. Sommige schepen, die minder fortuinlijk met de haringvangst zijn geweest, zijn al klaar en hun bemanningen spartelen in het frisse zeewater. De verzoeken om assistentie aan de „Wolf" zijn altijd het veelvuldigst op mooie dagen. Dat blijkt ook nu weer, want binnen een uur nadat we van de KW 3 zijn 'vertrokken hebben we vijf oproepen via de radio om assistentie, twee voor 'medische redenen, een voor een kapotte radio en een voor een lekke brand stof leiding. De opgegeven posities liggen tientallen mijlen uit elkaar, zodat Hr. Ms. „Wolf" de hele dag niets anders doet dan van alle kanten kris en kras door de vissersvloot varen. Daar bovendien diverse schippers al be ginnen met de vleet te schieten, moeten we steeds meer omstomen. Het belletje van de radio rinkelt op da 1 O jonges, zegt de oud6te officier. Hier brug1 i Wekikerde kweik kwek, hoor ik de stem van de korporaal-telegrafist door de jlefoon klinken. Een heel verhaal volgt. De officier van de wacht hangt w op en meldt de commandant dat 'Scheveninger moeilijkheden heeft met Fransman en of de „Wolf" „effe" kan 'komen kijken. 1 De positie blijkt veertig mijl verder om de Oost te zijn; eindelijk een zaakji waar ons beslaan als politiekruiser on is begonnen. Na enige uren zijn we er bijna. De lui. die ruzie hebben, liggen een stuk dichter- Cj dan de Scheveninger opgaf Ik be- uit om eens poolshoogte te nemen aar dek. Het is nog prachtweer en windstil „Lucky Joseph" T UCKY JOSEPH is de scheeps hond van de gehele Koninklijke Marine- Als moeder had het dier een Schotse terrierde vader bleef onbekend, aldus de marine.. Rond zwervend in de buurt van de mi nisteries in Den Haag verdwaalde hij in het bagagecompartiment van een auto en kwam daarmee terecht op Hr. Mr. Tromp. Lucky Joseph kreeg de stand van matroos derde klasse, voer mee op schietoefenin gen. kreeg „bakjes", maakte oefen- reizen naar de Middellandse Zee mee. werd tot matroos eerste klasse bevorderd en voer vorig jaar ter visserijinspectie op Hr. Ms. „Wolf" op de Noordzee. „De belevenissen van deze hond", beschreven door de luitenant ter zee der eerste klasse Van Rees. geven een fraaie indruk van het werk der visserijpolitiekruiser tus sen de loggervloot Dit jaar gaat het zusterschip van Hr. Ms. ..Wolf". Hr. Ms. „Jaguar" mee met de vloot Dit weekeinde ligt het schip te IJmuidcn afgemeerd. Nevenstaande belevenis van de „Wolf" begint, wanneer het schip op de Doggersbank vertoeft. Aan boord beuinden zich een dominee en een radiotelegrafist van „De Hoop", die toen nog niet gereed en zo ver het oog reikt liggen loggere in alle windstreken, doch niet alleen Hol landers. maar ook Duitsers en een paar heel grote Franse loggers met zinkvleten in plaats van drijfvleten. zoals de Hol landers nu gebruiken. Eén van onze vissers, de matroos zeemilicien Ouwehand. staat uit te leggen dat er met dit soort weer meer moeilijkheden zijn dan wanneer er een flinke, bries waait, omdat in het laatste geval de vleten allemaal mooi 'evenwijdig verlijeren, zodat ze steeds even ver van elkaar blijven. Maar met dit mooie weer kan het gebeuren dat de vleten door elkaar komen te liggen en wanneer zij niet op gelijke Stofzuigers P. ZUYDERDUYN diepte zijn, kunnen door stromingen onder de oppervlakte de vleten in elkaar drijven. Als nu de ene vleet een diepvleet is, dan passeert die on gehavend onder de drijfvleet door, terwijl zijn boeirepen de drijfvleet stuk zagen. Intussen zijn we gestopt tussen een Schevetiingse logger en een veel gfotere Franse logger, die ongeveer een halve mijl uit elkaar liggen. De Fransman blijkt de „Emanuel" uit Fecamp te zijn en heeft een enorm lange zinkvleet achter zich aan, die op be paalde plaatsen de veel kortere vleet van de Scheveninger dicht nadert. De sloep van de „Wolf" wordt gestreken met de inspectie-officier en even later klautert deze aan boord van de Scheveninger Ik klim moeizaam de vele trapjes naar de brug op om daar eens poolshoogte te nemen en bovendien de nieuwtjes uit de eerste hand te hebben als 6traks de inspectie-officier weer verschijnt. Uit zijn relaas blijkt de situatie inder daad te zijn, zoals Ouwehand had ge dacht. De Fransman was om twee uur 's middags aangekomen, terwijl de Sche veninger er a! lag sind6 elf uur 's mor gens met geschoten vleet. „Dat betekent dus volgens de letter van het verdrag, dat de Fransman moet ver huizen als de vleten in elkaar dreigen t» raken", zegt de commandant, die niet zo lang geleden zijn examen In internatio naal recht heeft afgelegd. „Ik zal met jou samen maar een6 een kijkje gaan nemen aan boord van de „Emanuel", zegt hij tegen de inspectie officier. Ik verwijder me schielijk naar achteruit waar de motoreloep ligt langs zij de haringfatoriek. Dan verschijnt de commandant, die on der zijn arm een boekje heeft geklemd. Aan de kleur van het „bijbeltje" zie ik dat het de verzameling van internatio nale verdragen voor de zeevaart is. „FUU IET Wiede wietl" „Stilte aan dek, front maken over stuurboord". Ons sloepje steekt af en nu pas kan ik zien wat een klein notedopje Hr. Ms. Wolf eigenlijk is. Als een grote wieg ligt hij in het water, op allerlei plaatsen staan jon gens in de houding en de jonge tele grafist steekt zijn kop uit een van de weinige poortjes, die de brugopbouw telt om te zien wat er loos is „Geef die vent straks van katoen, dat doet-ie maar niet", gromt de com< dant tegen de inspectie-officier „Fuu iet", horen we nog zachtjes het fluitje van de schipper over het water klinken. Een stelletje woeste kerels met Jean Gabin-gezichten, tatouage en biceps staan lieuwsgierig aan boord van de „Ema nuel" aan te 6taren. „Wij zullen met gepaste brutaliteit op treden, die lui zijn 6terker dan wij", pre velt de commandant. „Blijf hier liggen tot nader order. Bied deze lieden wat sigaretten aan en hou ze bezig", zegt de commandant tegen de ma- We klauteren aan boord, ik in de greep an de inspectie-officier. De smeerboel aan dek valt me mee. We beklimmen het trapje naar de brug, ar de schipper, die René Neveu blijkt heten, ons staat op te wachten. We be treden zijn kajuit achter de stuurhut. Op de vloer van het vertrekje, dat ongeveer twee meter in het vierkant meet, liggen houten roosters, evenals op de brug En het dek is onzichtbaar door al het vuil e sigarettenpeukjes, die het bedek ken. De schipper gaat op zijn kooi zitten i maakt een wuivend gebaar. Wij vallen i de 6toelen neer Daar zitten we nu. Hr. Ms. „Wolf", fregat van de I Koninklijke Marine, vorig jaar visserij-inspectievaartuig, in de I haven van Den Helder. Schipper Neveu zegt in rad dialec tisch Frans een zinnetje, dat ongeveer zo iets moet betekenen als „wat kan ik voor de heren doen" Hij pakt een pakje Gau- loises op en presenteert „Non merci", zegt de inspectie-officier, „ik ga liever gewoon dood". „II préfère de mourir d'une cause normale", verduidelijkt de commandant en presenteert op zijn beurt Luoky Strikes. De schipper prefereert echter zijn Gauloises, zodat na enige tijd de sterke stank van Franse tabak de ruimte vult. „De vorderingen op diplomatiek terrein zijn nog nihil", prevel ik zachtjes. „Verdorie, wat betekent nou ook weer neiten in het Frans", zegt de commandant die van wal wil steken. De inspectie officier zwijgt als het graf. „Dat staat niet in het boekje met de verdragen", peins ik. Schipper Neveu trekt het muurkastje open, haalt de Remy Martini er uit met een stel gebarsten wastafelglazen en schenkt in. „Het bruine vocht komt niet in het procesverbaal', zegt de commandant. De glazen worden geheven en geledigd- „Vive la France", zegt de inspectie officier. „Vive la Hollande",. zegt de schipper op zijn beurt en vult de glazen nog eens I-Iet ijs is gebroken. Opeens weet de commandant dat netten „filets" zijn en hij steekt van wal. Geholpen door de lichte roes vlot het moeilijke gesprek in het Frans vrij goed en na ook de artike len van het verdrag erbij te hebben gehaald, begrijpt de schipper ten slotte wat er van hem wordt ver langd. Hij kijkt bedenkelijk, schudt zijn hoofd eens en houdt een lang verhaal, waaruit ik opmaak, dat hij beweert, dat het n; derbij drijven niet zo'n vaart loopt en d het een enorm werk is die lange vleet binnen te halen. Na nog een tijdje over en weer praten weten we schipper Neveu zover te krij gen, dat hij om 10 uur vanavond al be ginnen zal met halen, zodat hij tegen middernacht vrij zal zijn voor de Sche veninger. Dat vindt iedereen een geweldige op lossing. Er wordt hartelijk afsoheid ge nomen én vijf minuten later klimmen we weer aan boord van de „Wolf". De volgende dag stomen we direct terug naar de Scheveninger, die ons ver heugd toepraait, dat schipper Neveu zich keurig aan de afspraak heeft gehouden. Uit erkentelijkheid wordt ons een „braai- tje" aangeboden, dat met graagte wordt geacceepteerd. De Fransman is in geen velden of wegen meer te bekennen. .-Jammer'', zegt de commandant, „ik had hem zo graag een cartoon sigaretten wil len geven, want hij is kennelijk een soort De telegrafen knorren weer nadat het vlotje binnenboord is. De „Wolf" richt Vlaggetjesdag F AART wel, gepavoiseerde vloot, Die klaar ligt o r 't daaglijks brood, Voor vrouw en kind de zee weer te bevaren Hoewel geteisterd soms door sterk omhoog gezweepte baren Gaat gij toch moedig voort op d'ongewisse zee En brengt vandaar het kost'lijk zeebanket weer mee. TF^AT drijft u toch elk jaar maar weer, De gunst verwachtend van de Heer, Met moed en goede hoop te gaan? Is 't juist het ongewisse van 't bestaan? De ZEGEN, waar g'op hoopt uw drang? En zegt ge: wat ik vang is buit? Is het 't avontuur, dat lokt? TT7ELAAN, hoe 't zij, zoals de vloot hier ligt, Voor allen is 't een wondermooi gezicht. Zo stoer als 't schip is ook de man Zonder wie 't schip niet varen kan. Wij wensen u, bemanning van de vloot, Een goede vaart, en vangst zó groot Dat weer de roem van Hollands zeebanket Ons volk opnieuw in lichter laaie zet. Op d'eerste jager; rijk bela&n, Di$, vlag in top ten teken van 't welslagen, Agn verre horizon weer op zal komen dagen. VI AARWEL, dappere manschap van de vloot. Maak, dat ons volk weer zingen kan: „hun daden benne groot" Vergeet toch niet, hoe groot uw vangst, uw eer Dat gij afhank'lijk zijt van God, der scheps'len Heer. Gij stuurt uw schip en zet de netten uit, God stuurt de vis en geeft de rijke buit. Katwijk aan Zee C. DE JAGER VISSERIJGOLFJES Gist i de markt Aan de markt van donderdag was d( drukte veel minder dan men gewend was in de eerste da^en der nieuwe week: dit maal alleen de Maria van Hattem met 17( kisten schelvis. 90 kabeljauw en gul er 50 kool. plus 200 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de WR 34 85 schelvis. 70 gul kabeljauw en 30 varia in de hal zette, kleine vaart had 3000 kilo tong en kisten schol. Voor export De regels grote kabeljauwen werden voor export afgenomen en haalden vai f 100 tot f 77 de regel, terwijl de klein< van f 50 tot f 55 deden en voor de kisten van f 100 tot f 92 betaald werd. De grote tong haalde f 3 tot f 3.20 en de groot- milddeltong f 3.90 tot f 3.20. kleinmiddel maakte f 2.80 tot f 3 en de enen zijn kocht voor f '.80 tot f 3, terwijl vo slips één f 2.20 betaald is. De tarbot maakte van f 1.80 tot f 2.10 en de schol varieerde In alle soorten f 45 tot f 54. Binnenland De binnenlandse markt nam de grote gullen af tegen f 35 f 57 en mei taalde voor de middelgul en de torren van f 27 tot f 20. De zwarte kool ging voor f 46 tot f 55 en de grote gullenmaat- kool haalde f 16, terwijl voor de kool f 57 kwam. Lengen deden f 42 k t 46 en grote 'schelvis werd afgenomen f 26 tot f 30. Grootmiddel deed dit ook en kleinmiddel haalde f 20 tot f 29 per kiet. Pennen noteerde f 22 tot f 3 braadjes f 15 tot f 26 naar gelang kwaliteit. Wijting is verkocht voor tot f 26 en schol II liet zich met f 43 tot f 50 betalen. De schol III ten slotte deed f 30 tot f 17 en makreel en haring f 15 tot f 20 de kist. GEDWARSBOOM MET KAAKMONOPOEIE de s r het op t men naar Lossiemouth, een haventje aa de Schotse kust, voor schietoefeningen i NAVO-verband. "C^EN UITVINDER wordt in eigen land meestal niet geëerd. De waarheid hiervan is reeds vele malen gebleken. Ook in het visserijbedrijf. De die we bedoelen, is Willem Beukelszoon. de uitvinder van het haring kaken. Er is geen visser, die deze nieuwe vinding niet toepast, maar wist u dat het nog maar honderd jaar geleden is, dat het voor een groot gedeelte vissend Nederland verboden was te kaken? De plaatsen, die onder dit verbod leden, waren de vissersdorpjes aan de kust. Slechts de vissers van de grote visserij, de vissers langs de Maasdie vanouds gebruik konden maken van kielschepen. kregen toestemming om het wel te doen. Op 13 juni is het honderd jaar geleden, dat deze ook voor Scheveningen zo fnuikende bepaling werd opgeheven en dat Willem Beukelszoon de eer kreeg, die hem toekwam. Het is daarSm, dat morgen een van de figuren, die het feest van Vlaggetjesdag zullen opluisteren, de uitvinder van het haringkaken is. Waarom werd de visserij langs de kust jarenlang in dit opzicht achtergesteld bij de grote visserij? Aan de ku6t had men slechts het strand, waar de schepen moesten worden opgetrokken. Dat bete kende, dat zij zoal6 dat heet. „platboomd" moesten zijn. Het was dus onmogelijk gevaarlijk ver de zee op te gaan schepen die in die tijd voornamelijk op vis uit waren, bleven dicht onder de kust en maakten maar korte reisji rlngkaken was dus niet nodig. Althans in het begin niet. Later, toen er grotere schepen werden gebouwd, waagde men zich verder uit de kust. Langzamerhand drong zich de nood zaak van het kaken op. Immers: wanneer men haring lang ongekaakt bewaart, raakt zij aan bederf onderhevig. MONOPOLIE Het duurde dan ook niet lang of de eer ste bommen gingen de methode van Beukelszoon toepassen. Of liever, men probèerde het. want 6poedig bleek, dat de vissere van de Maas helemaal niet gesteld waren op de activiteiten van hun concurrenten. Al te lang had den ze van hun kaakmonopolie gepro fiteerd. dan dat ze dit meenden te kun nen toelaten. Al jaren lang hadden zij de grote visserij uitgeoefend, zelfs onder de Engelse wal toe en zij wilden deze plaat6 niet meer afstaan! Hun monopolie ontwikkelde zich 2 tenslotte geen schip uitzeilen zonder een „acte van het machtige college v visserij. Het college, dat w steld uit afgevaardigden v vissersplaatsen, trok zich v visserij weinig of niets aan Zodra de vissers ervan werden verdacht haring te hebben gekaakt laste men de formulering van de eed. die de kus samenge Hier, in Katwijks „Kanaal" hoort men geen muziek bij 't werk al geeft men dan een laatste „strijkje". Een kwastje groen, een plek menie. En geklopt en geschaafd en gehamerd en geroepen en gezongen wordt er. De vloot wordt „gegraaid". Vlaggetjesdag moet nog komen, maar daarna komt de grote uitvaartdag. Eén „Leidens"-weg moet nog worden afgelegd, de strubbelende reis binnendoor naar IJmuiden. Men moet het niet als profanie opvatten, maar zou men niet kunnen zeggen: „de haven, ach wanneer?" Foto D. Kruyt schippers moesten afleggen de belofte in. dat zij niet zouden kaken. Terheyde, Scheveningen. Katwijk, Noordwtjk, Wijk aan Zee en Egmond, moesten zich maar bij de visserij langs de kust houden. Zolang de kleine bommen In gebruik bleven, verliep dit alles zonder inciden ten. maar niet zodra 6tapte men op gro tere scheepstypen over, of er kwam oppo sitie. In 1735 bleek, dat de Kabwijkere tóch aan het kaken waren geslagen, om dat zij andere hun grote vangsten een voudig niet konden verwerken. Maar het college toonde geen begrip voor de problemen van de v:«6ers van de kust Er werden petities aan Prins Willem IV overhandigd; alles tevergeefs Het college bleef bij zijn standpunt Vooral ook. omdat de grote visserij 10 verval dreigde te raken en zeker door de kustvisserij zou worden verdrongen al6 deze toestemming kreeg om te kaken. In 1801 werd het verbod zelf6 wettelijk vastgelegd en wel in de Wet op de Groti Visserij van 28 juli. In de Franse tijd werd het monopolie gehandhaafd tot jaar 1812, toen Napoleon aan alle vissc schepen de vrijheid gaf pekelharing maken. Ook Katwijk maakte direct van de verkregen gelegenheid gebruik. maardirect stonden de bevoorrechten gereed met klachten over de Schevenin- gers. „Hun pekelharing deugde niet. ae Katwijkers hadden ze zelf niet gevan gen. maar van de Engelsen op zee ge kocht". Maar de verwijten konden steeds worden weerlegd. TE VROEG GEJUICHT Scheen het, dat het monopolie nu wel voorgoed zou zijn opgeheven, toen Na- poleon'6 heerechappij ten einde was eo een nieuwe regering aan het bewind kwam. bleek het. dat de kustplaatsen te vroeg hadden gejuicht. Daarvoor hadden de Maassteden wel gezorgd. Op 25 no- ■ember 1814 kwam de verklaring van de oevereine vorst van de Verenigde Ne derlanden. waarin werd gezegd, dat het kaken aan alle visserijen langs de kust De verandering kwam pas in 1854. na dat de Soheveningse reder P. Varkevlsser met anderen in 1830 de Koning had ge vraagd of dan tenminste het monopolie niet voor de laatste drie maanden van het lopende jaar kon worden opgeheven. Het antwoord luidde toen „neen", maar op 19 februari 1854 trad een kentering in Koning Willem III ondertekende op die dag het besluit, waarbij een commissie die een nieuwe vi6serijwet moest voor bereiden. in het leven werd geroepen. En die commissie deed goed werk, want Ouderavond C.J.V.F. De CJVF-afdeling „Vergeet mij niet" heeft gisteravond in wijkgebouw Abeel- plein een ouderavond gehouden, die werd geopend door mej. W v. d Blom. Mej. C. van Rijn las voor Lucas 1511-32. Een koortje van de kleine meisjes trad vlot op. Mej. D. Verburg hield een inleiding over het voorgelezen Bijbelgedeelte. Na de pauze maakte een aantal meisjes onder leiding van mej. W. van der Blom een volksdansje op het podium. Adri Groen en Adrie den Duik gaven een suc cesvolle uitvoering van het toneelstukje „De twee vrolijke dienstmeisjes". Een ge dichtenwedstrijd onder leiding van mej. M. Nijgh viel eveneens zeer in de smaak. Smakelijk gelachen werd er om het to neelstukje „Die nare sommen", dat werd gespeeld onder regie van mej. L. v. d. Oever. Er volgden nog een opvoering van „De Creolien" en het ringen van het bondslied. Mej. D. Verburg sloot de bij eenkomst. Schaakwedstrijden De uitslagen van de onderlinge wed strijden van de schaakclub Katwijk luid den: groep 2: B. SlatlusJ. de Jong 10, A. C. Berkhey jr.—H. van Dijk *4—*4; groep 3: C. HouwaardJ. de Mol 10, D. HazenbroekH. J. de Groot M Zaterdag: hoog water 6.01 en 18.28 uur; laag water 1.45 en 14.05 uur. Vandaag en morgen Vandaag lag de Vlos met 1100 kisten allerlei te lossen en morgen verwacht men de Dirkje met 750 kisten en 100 stuks Onze haring in vele landen geliefd NEDERLANDSE drijfnetvloot betrekt het grootste aantal vis sers uit Scheveningen. In 1956 voe- op de Soheveningse loggers 1647 man, waarvan er 1616 in de thuis haven woonden. De Katwijkse drijf netvloot, die vorig jaar uit ongeveer zestig schepen .bestond, werd door 811 man bemand, waarvan er 649 in Katwijk thuishoren. In Vléardinigen lag dit cijfer on gunstiger. Er voeren 519 man op de Vlaardin-gse loggers, waarvan slechts J uit Vlaardingen afkomstig. Nederlandse gezouten haring is in vele landen een veel gevraagde delicatesse. Van de bijna 774.000 kantjes haring, die door de loggervloot in 1956 werden aan gevoerd, gingen er 455-000 naar het bui tenland. De waarde hiervan bedroeg niet ninder dan 28,3 miljoen gulden. Vooral in België groeit de afzet nog iteeds. Vorig jaar werden 117.250 vaten geleverd. West-Duitsland nam bijna 88.000 vaten af, Noorwegen 27-000 en Frankrijk 25.000 vaten. Rusland, dat in vorige Jaren een der grootste afnemers was, nam in 1956 weinig af door het verschil in prijs tussen het Russische en Nederlandse aanbod. Voorts gaat Nederlandse haring naar Roemenië, Israël, Denemarken. Amerika i Canada. Met Polen, Rusland, Zweden x Oost-Duitsland hoopt men dit jaar eer contracten af te sluiten. Naar verse haring bestond vorig jaar •er grote vraag. Er werd 41 miljoen kg *rse haring Aangevoerd, waarvan de ge- iddelde prijs 0,32 per kg bedroeg tegen 0,26 in 1955. De schaarse vangsten van alle haringvloten In Europa veroorzaak ten de grote vraag en export- West-Duits land nam alleen al meer dan 10 miljoen kg af. In totaal werd ruim 17 miljoen haring uitgevoerd. Het leverde Nederland. 7.4 miljoen gulden op. DE reeds op 5 september van dat jaar gaven de Staten van Zuid-Holland toestemming het kaken van haring, die na 10 ok- tobeT op bomschuiten zou worden gevan- Nóg was men er echter niet. Het duur de nog drie jaar voordat Maa6- en ku6t- rs volkomen gelijke rechten hadden. Op 13 Juni 1857 werd tenslotte het wets ontwerp aangenomen. De langverbeide die aan alle vissers het recht gaf de gevangen haring te kaken was ge boren. De vrije concurrentie was daar- een feit geworden. 'tTS FEEST in Nederland- jeugdverenigingen met vlag- Morgen. In IJmuiden. gen en muziek naar de ha- Scheveningen en Vlaardin- venkant, de Tegeltjesmarkt, gen wel het meest, maar dat naar de schepen. „Een vlag- morgen de haring-„zilver"- genzee trekt naar zee". Fol- vloot ree ligt tot opstomen kloristische groepen nemen naar de „groene" visgronden, eraan deel. „Schermer dan- het is alom bekend in 't land sers", de dansgroep „Twen- en in de haringkarren van de the", het gilde „St. Joris" Pietersberg tot Lauwerszee met zijn vendelzwaaiers uit en van Westkapelle tot En- Berlicum. de Bergkapel van schedé liggen de vlaggetjes de Domamale mijn uit klaar voor de opsteek, die Kerkrade. met zwierige hand zal plaats vinden, zodra de eerste Hol- landse Nieuwe, zo mals als als nieuwe haring, vanuit IJmuiden het land is bin nengevoerd. Woensdag. MAAR van de haring zelf. Daaraan vooraf gaat het feest van de klaar liggende vloot, van de versierde sche pen. het feest van Vlagge tjesdag- wat die folkloristische loft van koning haring, een loopt de feestroes even wat groepen van daareven aan programma, waaraan wordt tammer, in de „korte toe- sierlijkheid en dans op het meegewerkt door Neerlands spraken" van mr. M. M. kale straatdek zullen weten grootste liedjeszanger Jules t van te toveren. de Corte. In vijven is dit J- van punt onderverdeeld. Ten iet pro- eerste vindt de feestelijke intocht van het bruidspaar plaats en daarna komen ach tereenvolgens de aanbieding van de gelukwensen van het de bruilofts- dank- en slot- ]ne majesteit de koning zeflf en een fakkel optocht. Dijk, voorzitter van het pro- duktschap voor vis- en vis- produkten. Op de IJM 72 wordt de bedrijfschapswim- Avondprogramma r dat gebrek ls bijdrage --ek verhoQpen gasten, MORGENOCHTEND vroeg dense schepen de haring het brandt IJmuidens vlaggetjes- woord gaat het al beginnen, best verzorgde vorig jaar. feest om half negen weei In IJmuiden. Scheveningen, Vlaardingen gaat alom van toren, mast en huis de vlag Met het strijken varj de uren zatl in IJmuiden de stemming stijgen, tot om kende mensen, van mensen drie uur morgenmiddag rof- met een los vakantiegevoel, felend het feest uitbarst in die op het Stationsplein wel de optocht van sport- en allemaal zullen gaan kijken op in een gymnastiekdemon- stratie van de Chr. vereni ging „IJmuiden". wordt treedt met jm vijf pijperkorps. t trek- RIJKE BUIT. m van de vlaggende vloot aan de halzijde van de haven OM 9 UUR volgt het grote aangeknipt. Ten tien ure feestnunt van de brui- verloopt het feest. In het triestig afscheid van koning haring, dat op een spoedig vrolijk weerzien uit zal draaien. Daar za] de vloot wel voor zorgen, waarlangs de koning met de greep naar de zaterdagavond in het duister verborgen zee zal varen. Aleen nog een frisse taptoe zal er daarna zijn. Op de Tegeltjesmarkt. Te geven door de IJmuider harmonie. Dan gaat de ver lichting al gauw uit en IJmuiden slapen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9