PAUL-HENRI SPAAK Vijf jaar in Amerika - en nn grootindustrieel de grote man van Europa Postuur, redenaarstalent en humor als Sir Winston Chemisch wonderbedrijf kreeg in Haarlem een plaats KNEGTEL's VERLOFLIKEUR NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1957 M (Van een onzer redacteuren) EN ZAL NIET LICHT een internationaal orgaan, strevend naar de Europese eenwording, vinden, waaraan de naam van Paul-Henri Spaak op geen enkele wijze is verbonden. Hij was voorzitter van het Kolen- en Staalparlement, president van de Europese Assemblée, nu is hij secre taris-generaal van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie. Deze week heeft de felle Belg het NAVO-roer in handen genomen en men kan er zeker van zijn, dat zijn schip de rustige cadans van de Ismay- periode verliest. Wie Spaak kent, weet dat hij ervan houdt zo nu en dan de golven te doen opspatten. Paul-Henri Spaak is opgeklommen tot een enorme hoogte, tot de grote man der Europese integratie. Men vergelijkt hem met Winston Churchill. Hij heeft niet alleen diens postuur met zijn 200 pond is Spaak Sir Winston juist even de baas doch ook het redenaars talent, het gevoel voor humor en de grote spitsheid. Toch is bet optreden van beide ge niale staatslieden geheel verschillend Wanneer men zich Sir Winston denkt, op het toppunt van zijn macht, dan ziet men op de achtergrond heel duidelijk het conservatieve Enigeland. Achter Spaak ziet men de Belg. socialisten, die jaren ge leden in de zeepkist-redenaar Spaak hun voorman vonden. Uit deze revolutionaire groep wérkte Paul-Henri SDaak zich naar de ellebogen. Toen de Belgische konings kwestie de gemoede ren verhitte, beklom de „kleine reus" die toen toch al inter nationale bekendheid genoot als vroeger de podiums, om de menigte toe te spre ken in vlammende taal. Zijn scheldwoor den vonden dikwijls slechts Ingang bij een bepaald soort publiek. Diezelfde Spaak gaat nu de NAVO Jeiden. En de tijd Is voorbij, dat kritiek wordt ge leverd op de benoe ming van een Belg op een belangrijke post. De man, die in som mige kringen een „Bolsjewiek in smo king" werd genoemd, toont zich op inter nationaal niveau in nemend en hoffelijk vV; der. Wanneer niet het gehele Belgische volk hem ziet als een na tionale held, dan iiWj.- daarvan de hoofdrc- den: in-58 jaar heeft Ut I'i Spaak nooit de meet-:^' te genomen, ,de .Vlaamse- taal te lerei genoten hem karakteriseerde als „alleen maar in naam socialist". Toen de tweede wereloorlog uitbrak, be heerde Spaak de portefeuille van buiten landse zaken. De Nazi-ambassadeur, die hem bezocht, om het nieuws van Hitiers aanval te brengeii. werd onderbroken de woorden: „Ik ben eerst aan het w< mijnheer." Hij week uit naar Engeland. Koning Leopold bleef, ondanks aandringen var Spaak, in België. Hij heeft dit de Ko ning nooit vergeven; het werd de reden van Leopolds aftreden. Grote kansen Enfant terrible In zijn jeugd was Paul-Henri het „en fant terrible" van zijn liberale familie. Een vooraanstaande Belgische familie, die moest aanzien, dat deze begaafde telg zich aansloot bij de linkse oproer kraaiers. De jonge rechtsgeleerde werd een succesrijk verdediger van vele e misten. Men schudde het hoofd over deze man, „die alles verkeerd deed", de socialisten zagen hun leider. In de Belgische Kamer van Afgevaardigden durfden al spoedig slechts de roekelozen een debat met hem aan. Hij werd pre mier, later minister van buitenlandse ken. Naarmate hij steeg op de ladder de nationale politiek scheen de ex mist te vervagen tot een van zijn partij- Kon. paar bezoekt Philipsfabriek TTONINGIN JULIANA en prins Bern- hard hebben vandaag een bezoek ge bracht aan de Philips-fabrieken te Eind hoven. Om vijf voor tien vanochtend arri- veerde het koninklijk paar met zijn ge volg op het-vliegveld Welschap. Bij hei hoofdkantoor van Philips bood Maria Philips, het tierija'rige dochtertje van ir- F. Philips, de Koningin bloemen aan. In de Oudhollandse kamer werden leden van de raad "van bestuur aan Koningin en Prins voorgesteld. Daarna vertrok de koningin naar de kantine van de ma chinefabriek aan de Beukenlaan en ging prins Bernhard naar Philips Usfa N. V. In de kantine van de machinefabriek hoorde H.M. een korte inleiding ovei sociale beleid in het bedrijf aan. Na deze inleiding bracht de vorstin een bezoek aan de jongensnijverheidsschool. De 10- jarige leerling-bankwerker Hans Jonker gouw bood de Koningin een door de leer lingen vervaardigde passer in étui aan, t het opschrift: „Prinses Marijke. Eind hoven 17 E i 1957". Het gezondheidscentrum werd ook nog bezocht. Gezamenlijk zag het koninklijke paar In het natuurkundig laboratorium enkele demonstraties met kleurentelevi sie. Na de lunch in het Heihuis reden de koninklijke gasten naar Valkenswaard. waar de fabricage van trekstenen en grammofoonnaalden werd gadegeslagen Nog andere demonstraties, o m. op hef gebied van kleuren en licht, stonden op het programma. Om kwart over vijf was het bezoek aan de Lichtstad en omgeving ten einde en vertrokken de Koningin en de Prins met hun gevolg naar het vlieg veld Welschap. Zeventig jaar geleden, op 21 mei 1887. werd in Moerkerken het huwelijk vol trokken tussen Willem van Duyn en Jo hanna Hoogerdijk. Het echtpaar vertrok later naar Zwammerdam en vestigde zich nadien in Woerden, waar ze nu nog in vrij goede gezondheid wonen. De heer Van Duyn is thans 91 jaar oud, zijn vrouw hoopt die leeftijd 20 mei te be reiken. De Beweging van Europese Federalisten zal op 25 mei in de „Harmonie" te Leeu warden haar jaarlijkse congres houden In de eerste plaats zal men zich bezig houden met de Euromarkt en de Eura tom. waarbij gesproken zal worden over nieuwe stappen, die kunnen worden ge nomen op het gebied van de Europese Integratie, nu de verdragen zijn getekend. hantxyest-'van rde V.N. opstellen'en'werd' de eerste, voorzitter der Algemene Ver gadering. Samen met Sir Winston Chur chill "voclft hij voor de Europese een wording. Churchills beginselen werden in Engeland echter niet enthousiast be- RUSSISCHE DUIKBOTEN MET ATOOMENERGIE De activiteit van Russische duikboten in de Atlantische Oceaan neemt toe en vermoedelijk worden deze duikboten voortgedreven door atoomenergie. Dit heeft de opperbevelhebber van de Navo- strijdkraehten in. de Atlantische Oceaan, admiraal Jerauld Wright, te Detroit ver klaard. Dê autoriteiten houden geheim, waar de duikboten gesignaleerd 'zijn, maar ver scheidene keren werden duikboten waar genomen, dié onmiddellijk na ontdekking weer.onder het wateroppervlakte verdwe- Hoewel Spaak de juiste wijze van op treden had gevonden, bleven zijn woor den fel en vaak wonderlijk. Zo ver klaarde hij ronduit in de Assemblée der V.N. aan de Russen, dat het westen hen vreesde. Hij maakte gewag van de grote legers in de Sowjetunie en mérkte op: „Daarbij lijken onze legers troepjes pad vinders". Nu is aan hem de taak het bindend element in de NAVO te zijn. Sinds hij wist. dat dese hem wachtte, heeft hjj al zijn krachten gewijd aan de tot stand- koming der verdragen der Europese Eco nomische Gemeenschap en Euratom. De deskundigen, die in Brussel maandenlang besprekingen voerden om de teksten sa men te stellen, hebben ervaren hoe Spaak diplomatiek kon pleiten, maar ook on barmhartig voort kon jagen wanneer naar zijn mening het werk te langzaam ging of werd opgehouden door. politieke tegenstellingen. Vlak na de onderteke ning te Rome had Spaak een korte in zinking. Maar snel herstelde hij en in Brussel, Bonn en Stratsburg werd" weer zijn stem gehoord, pleitend voor de hechte eenheid van het westen. Vredestein Banden had goed jaar De N V. Nederlandsch-Amerikaansche Autobandenfabriek Vredestein te 's-Gra- venhage had in 1956 een omzetstijging in aantallen, soorten, en geld over alle af nemersgroepen in binnen- en buitenland. Aan groeiende vraag ondanks arbeiders- schaarste voldaan dank zij verhoogde produktiviteit ten gevolge van vervol maakte apparatuur en mechanisering, on danks hoge eisen aan liquide middelen. Teleurstellend is dat overheidsmaatrege len-de produktiviteitsverhoging niet be vorderen nu de snelle ontwikkeling der techniek voortdurende aanpassing vraagt. Ondanks hogere produktiekosten en da lende winstmarge steeg het bedrijfsover- sohot ƒ340.000 dank zij groter omzet en produktiviteits-verbetering. Het exploi tatie-overschot was ƒ5,58 (v. j. 5,24) mil joen, belasting ƒ1,5 (1,5) min, afschrij ving en vernieuwingsfonds 2,48 (2,37) min, reservering ƒ0,5 (0,3) min, winst 1,08(li07) min; reeds voorgesteld di vidend 12 (12) pet; investeringen ƒ2.02 (2,87) min. Balans: duurzame produktie- middelen 11,5 (11,1) min. voorraden 6.17 (7,26) min, vorderingen 7,23 (6.92) min. liq; middelen ƒ3,16 (1.39) min, kap. 7,5 (7,5) min, reserves 10 (8.64) min, lange lening'ƒ2,32 (1.52) min. crediteuren 7.23 (8,11). min. Vredestein Brussel keerde 10' pet dividend uit. Ulricht bekent spionage De Zwitserse politieinspecteur Max Ul richt heeft bekend officiële geheime stuk ken aan buitenlandse autoriteiten te heb ben verstrekt. Ulricht werd op 2 mei ge arresteerd. Boedapest moet de „martelaren" eren De gemeentebestuur van Boedapest heeft een prijsvraag uitgeschreven beeldhouwers voor het ontwerp vat monument „dat de nagedachtenis van de martelaren van de partij moet vereeuwi gen". Deze martelaren zijn de communis ten. die in de novemberdagen in Honga rije gevallen zijn Finse kabinetscrisis is bezworen Het Finse kabinet heeft zijn ontslag aanvrage ingetrokken, nadat de socialisti sche partij president Kekkonen had 4°®° weten, dat zij premier Fagetholm in het kabinet wenste te behouden. Fagerholm had zijn ontslag ingediend, nadat hij door de 75-jarige Tanner was verslagen verkiezing voor de voorzitterszetej v; socialistische partij. Prof. Knoppers kwam even overwippen (Van een speciale verslaggever) A L STAAT HET VAST, dat het moderne bedrijfsleven de wétenschap als basis niet meer kan missen, maar weinig gebeurt het, dat een weten schapsman van formaat, ook zakelijk een leidende plaats weet te veroveren. Toch is zoiets in deze gecompliceerde wereld nog mogelijk. Professor dr. Anthonie T. Knoppers, een 43-jarige Nederlander met het postuur van een stevige sportman, is er het levende voorbeeld van. Vijf jaar geleden doceerde hij nog far* macologie aan de Vrije Universiteit té Amsterdam. Toen aanvaardde hij de óp- dracht, als medisch expert van internal tionale faam het klinisch onderzoek ih Europa en elders buiten de V.S. te helpen bevorderen. Het was een opdracht va: grote Amerikaanse bedrijf Merch Sharp Dohme, dat medisch-farmaceutische pro- dukten fabriceert. En nu, na vijf jaar, is prof._ Knoppers vic«f®resident en „general manager" van deze geweldige zaak, die 10.000 personen in dienst heeft en de laat ste twintig jaar alleen voor onderzoe kingswerk niet minder dan 400 miljoen gulden besteedde.... Het schijnt dus nog altijd waar te zijn, dat Amerika een land is van onbgrensde mogelijkheden. Sport en specialisme „Ongetwijfeld", zegt prof. Knoppers. „En het bevalt ons er uitstekend. Natuur lijk ontmoet je situaties, die je toetst aan je degelijke vaderlandse grondslag en die je dan niet helemaal bevredigen. Zó is het onderwijs, dat mijn zoon geniet op de High School, minder breed dan w« wend waren. Maar goed, daar schaaf je dan zelf maar wat aan bij; Er staat tegén- over, dat de jongelui iédere middag ander half uur aan sport doen ën daaraan dus een prachtig tegenwicht hebben vooi specialisme, waar ze hier op veer jarige leeftijd al kennis mee maken. Deze vlotte situatie-schets was geens zins hoofdzaak van het gesprek, dat met die geslaagde Nederlander konden voeren. De ontmoeting met prof. Knop pers had veel meer een zakelijke achter grond. Met de heer J. T. Connor, presi dent van Merch Co. Inc. New York. VISSERIJ* EN MARKTNIEUWS BARNEVELD. 16 mei. Coöp. Veluwse Eier- veiling. Weekaanvoer circa 925.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 39-43 gram 7.89—8.51 43-47 gram 8.77—9.73, 47-57 gram 10.01—12.81, 57—60 gram 12.91—13.19, 60-63 gram 13.33 13.71, 63-68 gram 13.72—14.50. Priji BARNEVELD. 16 Aanvoer 1.078.120 stuk eieren van 57-60 gran 13.05—13.35, 63-68 gr. 14.30—15.50. alles per 100 Eierveiling SBE. stuks. Handel k icëiercn *8—'I0.5Ö°P LEIDEN. 17 me föames} lrbeHhuid? tsabycerm-zeep Duits antwoord is in de inaak (Van onze correspondent) BONN. vrijdag Na overleg met de Vlermogendheden- immissie voor de Duitse hereniging, is de Westduitsc regering de antwoordnota ,n de Sowjetunie aan het voorbereiden. Naar wij vernemen wordt erin verklaard, dat West-Duitsland In geval van hereni ging met Oost-Duitsland. in dit laatste gebied geen troepen zal stationeren of doen stationeren. De repatriëring van Duitsers uit de Sowjetunie zal - als voorwaarde worden gesteld voor de uitbreiding van de Duits- Russische handel, 'waarover nog deze maand te Moskou onderhandelingen wor den gevoerd. In Oost-Berlijn bestaat intussen be zorgdheid over de Londense ontwape ningsbesprekingen. Evenals in Bonn vreest men, dat,Amerika en de Sowjet unie over de hoofden van de Duitsers heen beslissingen zullen nemeh. Dat is misschien het enige, wat beide Duitse .re geringen gemeen hebben. kwal. 2 43—2.50, 2e kwal. 2.35—2.42. Handel: Goudse lui. aanvoer: Goudse 10. LEIDEN. 17 mei. - Veemarkt. Aanvc Stieren, 115 melkkoeien, 220 vette koeien varekoclcn, 25 pinken. 100 vette kalverer 1 paard, 14 geiler pinken 300—50o", 120, fokschapen r 317 schrammen, 765 biggen, Prijcn: melkkoeien 1000—1100, rachtige "zeugen 300—375, i 70— U0, biggen 50—57. Handel: stoofsla 15—17, 38—620, 44—1230, 12—10 SCHEVENINGEN, 16 mei. g garnalen. Notering handelsgar IJMUIDEN, 17 mei. Ier 15.20, RO 53—12.200 11.200, KW 28—5500; kotti 178—2440. 60—1230. WR 25—5260, KW In zes uur zal een F 100 Super Sabre van de Amerikaanse luchtmacht dinsdag van Msguire in New Jersey naar Parijs vliegen ter herdenking van Lindberghs oceaanvlucht in 1927. Lindbergh stak de oceaan over in 33% uur. Tornado's en sneeuwstormen hebben in Texas sinds woensdag 24 mensenlevens geëist. Het zwaaret werd het plaatsje Silverton geteisterd, waar negentien per sonen gedood werden en 58 gewond. De schade wordt geraamd op bijna een miljoen dollar. ss Holland met de bril. Op de eerste biieenkomst van de International Optica) League de reünie der congressisten ordt dinsdag 11 juni in Krasnapolsky te Amsterdam tevens „Miss Holland in glasses", ofwel juffrouw-Holland- met-de-bril gekozen. De opticiens jureren zelf. was h(j naar Nederland gekomen voor de offficiële opening van een nieuwe „plant" van het concern, welke plechtigheid gis teren te Haarlem plaats had en werd ge leld door prof. G. Brouwers, secretaris' generaal van economische zaken, zulks is tegenwoordigheid van o.a. Prins Bern- hard. Een en ander illustreert al, dat w« meer dan gewone betekenis aan deze ves< tiging moeten toekennen. Hetgeen nog duidelijker weflf 'door prof. Knop mededeling, dat in dit bedrijf voor geheel Europa, met uitzondering van Engeland, de produktle zal worden verzorgd van be paalde chemicaliën zowel als medicijnen. Produktie voor Europa Welke medicijnen? „Het Nederlandse produktieprogramma omvat om te beginnen dé fabricage de bijnierschors-hormonen en van vita mine B12", zegt prof. Knoppers. „In de farmaceutische afdeling van het bedrijf zullen voor-direct-gebruik-geschikte ge neesmiddelen wórden Vervaardigd. Maar nogmaals, dit is maar een begin. We wachten, dat deze onderneming trapsgewijs zal groeien in het zich gunstig ontwikke lende klimaat van de Europese integratie. Er kan daarbij gesteund worden op de volledige kennis van het Amerikaanse be drijf met zijn staf van meer dan duizend wetenschappelijke medewerkers, onder wie niet minder dan vijf Nobelprijswin naars. Het terrein, waarop we ons bewe gen, is schier onbegrensd en maakt enorme ontwikkeling door, zodat we niet kunnen overzien, waar we terecht] zullen komen. De ontwikkeling van Salkvaccin tegen poliomy elitis heeft totaal nieuwe wereld ontsloten, waarop onze research alle aandacht gevestigd heeft En het Salkvaccin „Wordt het Salk-vaccin dus ook in bedrijf vervaardigd?" „Vanzelfsprekend. Helaas is de berei ding nog te kostbaar en te beperkt, cM I al kwistig mee om te kunnen springen. De Amerikaanse regering staat slechts export toe, wanneer de nationale gezond heidsdienst van het land, dat dit vaccin wil importeren, een gefundeerd gebruiks- schema kan overleggen. Nederland heeft een dergelijk schema nog niet. ma verwacht het wel. In Leeuwarden wordt thans gewerkt met een vaccin var Pasteur-instituut te Parijs. Ik moet nemen, dat dit óók goed is, want met dit soort dingen kan niet de minste risico worden genomen. Hoe onbegrensd het terrein is blijkt voorts uit het feit, dat er al meer duizend chemisch-farmaceutische prepa raten door dit bedrijf worden gefabri ceerd. Daarcnder bevinden zich ook de sulfaquinoxaline en nicrazin voor de be strijding en het voorkomen van de ge vreesde coccidiosis bij pluimvee; alsmede het produkt „Gibrel", dat in het laatste stadium van onderzoek verkeert en totaal nieuwe aspecten belooft voor land- tuinbouw- Alles is mogelijk Met dit laatste produkt, dat de plantengroei stimuleert, wordt wel licht straks de mogelijkheid geopend, ook in meer noordelijke klimaten ge wassen als katoen, tabak, hennep, suiker, rubber e.d. in cultuur te bren gen, terwijl er tevens de herbebos singsprogramma's misschien door kunnen worden opgevoerd. Doordat de chemische componenten van de „Gibberellins" directe invloed uitoefe- op de groei en vermenigvuldiging van plantencel, is er een totaal nieuw ge- [zïchtspunt geopend voor de studie inzake de groei van cellen, die kanker veroor- ,Het research-werk van onze onder neming is werkelijk „fascinerend", zo ver volgde prof. Knoppers. „Mijn benoeming medisch en technisch directeur van de internationale afdeling heeft met zich meegebracht, dat ik nog maar een deel mijn tijd aan de zuiver wetenschappe- het farmaceutisch Maar ook de „business' is 'boeiend. Er moet gegist worden, in welke delen de wereld over vijf. tien en vijftien jaar een feilloze produktie van welke genees middelen op gang moet zijn. En dit zijn vraagstukken, die je horizon onmetelijk verbreden. Of deze Amerikaanse vestiging de bestaande Nederlandse farmaceu tische industrie geen schade zal be rokkenen? Het terrein is zo groot en de mogelijkheden zijn zo talrijk, dat er ten hoogste raakpunten zullen zijn. Wellicht schuilt in die raakpunten nog een basis voor gezonde samen werking. Onzerzijds zal ze zeker niet worden geschuwd, omdat achter al ons werk de gedachte btyjft staan, dat Overheidspersoneel wenst spoed achter herziening bezoldigingsbesluit Het algemeen comité van overheids personeel. de R.K. centrale van over heids- en semi-overheidspersoneel en di Christelijke centrale van overheids- ei onderwijzend personeel hebben mij d Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken aangedron gen op bespoediging van de onderhande lingen over de herziening van het bezol digingsbesluit. Zij uiten hun bezorgdheid over de toenemende spanningen, die zich onder het overheidspersoneel in Neder land voordoen. Belgische rolschaatsers in Den Haag De rolschaatsclub „Residentie" organi seert morgenavond, 18 mei, op de Mara- thonring aan de De Savornin Lohmanlaan in Den Haag een internationaal rol- schaatsprogramma. De hoofdschotel wordt gevormd door de rolschaatshockeywed- strijd tussen R.C. Residentie en de AmicaJ Sport Club uit Antwerpen. Voorts ken mede het Belgische koppel mej. Zande en de heer L. Covaerts, kampioen van België 1957 en voor de wereldkam pioenschappen in Barcelona derde ge klasseerd. Het zal enkele dansnummers ten beste geven. Ook wordt een junior- wedstrijd rolhockey gespeeld tussen de ploegen van R.S. Residentie en E.H.R.C. Marathon. De aanvang is om 8 uur. IVfaatschappijnieuws Frans Beeren. Bruto-resultaat goederen ƒ7.54 (6.14) min; winst ƒ1.24 (1,2) min. reeds, voorgesteld dividend 8 (8) pet; per soneel 1700; resultaten Zuid-Afrika be vredigend; van Geilenkirchen in eerste jaar nog geen winst verwacht; orderpor tefeuille bevredigend. doch kostenstij ging maakt voorspelling voor 1957 zeer moeilijk. Ned. Electrolasehmlj. Baten ƒ2,51 (1,97) min, afschrijvingen ƒ331.164 (291.545), be lastingen ƒ.1 (0,8) min, koersverlies ef fecten ƒ48.758 winst ƒ1,13 (0,88) min; voorstel 22 (19) pet dividend, w.v. 6 pet interim, 125.000 naar reserve, ƒ400.000 bijzondere doeleinden; Leiden. Oudewetering, Sittard ruim werk; aan- :ienlijke uitbreiding Sittard. nieuwe hal te Leiden; dank zij vernieuwingen en materiaal-intensieve opdrachten omzet anmerkelijk" vergroot, doch tekort aan bekwame vaklieden; Elascon klein ver lies; investeringen 604.306; 1957 bevre digende resultaten en behoorlijke op drachten. n West. West-Duitsland invoer uit Oost-Europa in eerste kwartaal 235 min of 58 pet meer dan in 1956, uitvoer f 179 min of 39 pet meer, invoer 95 min. de samenleving ons grote morele verplichtingen oplegt. En om hier aan zo goed mogelijk te kunnen vol doen, is zulk een samenwerking on misbaar. Christelijke aannemers komen in Assen bijeen De Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond houdt op 22 en 23 mei een algemene vergadering in As sen. De vergadering zal zich ondermeer bezig houden met het bespreken van het tweede ontwerp voor een C.A.O. voor het bouwbedrijf. Voorts komt aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het bindend besluit aan stelling arbeidskrachten (i.v.m. de inmid dels ingevoerde erecode) en een voorstel tot een besluit regeling onderflinge ge schillen. Volgens deze regeling zullen leden van de N.C.A.B. verplicht zijn on derlinge geschillen in eerste instantie voor te leggen aan het dagelijks bestuur. Nyma neemt voorstel agiodividend terug In de aandeelhoudersvergadering van de Nyma te Nijmegen heeft het bestuur het voorstel om 5 pet dividend uit agio- reserve in contanten uit te keren, terug genomen, in verband met de verklaring i van de minister van financiën, dat der gelijke uitkeringen in contanten niet meer belastingvrij zullen zijn. Een hier- voor in de plaats tredend voorstel zal in een tweede vergadering worden gedaan. Het bedrag van 465.000 voor winstver- deldng zal gehandhaafd worden. Prof. dr. H. A. Kaag werd als commissaris her- Ook Tiventsche Kabel De Twentsche Kabelfabriek heeft het voorstel 1.36 pet contant uit te keren uit de agioreserve teruggenomen. Een voor- il om het dividend van 15 tot 20 pet verhogen werd niet aangenomen. Voor de statutenwijziging was het quorum niet i aanwezig BoerdcrUbrand. Gisteravond is brand uitgebroken in een der oudste boerderijen de Haarlemmermeer, bewoond door de drie gebroeders Vlasveld. De boerde rij brandde tot de grond toe af. Onge- 30.000 kg stroo, 8000 kg hooi als mede landbouwmachines en inboedel gin gen verloren. v Ned. recht: de I Geslaagd voor het kand. ex. Ncd. recht: mej. Heemstede, mej. G. J. D. van Uten- i Leidschendam, J. B P. M. van Dijk i. H. J. Helb te Den Haag. H. M. von te A'dam, J. H Bergsma te Hengelo. N. Jansen te Maastricht cn F. Melzer sychologic: mej. H. Th. M. Baars. IJ a J. A. Suijk, Nijmegen. ROTTERDAM. 16 mei. Geslaagd v tonomie: P. Louwerse. Den Haag; PROMOTIES UTRECHT. 16 mei. Gepromoveerd tot doe >r in de diergeneeskunde op proefschrift: Elec Personeel gevraagd Dagmeisje of Werkster gevraagd in gezin z. kinde ren. Mevr. Leijds, Laan Koot 23, Wassenaar. Gemak kelijk bereikbaar bus Kat wijk-Den Haag (halte Mar lot), Gele tram Leiden-Den Haag (halte Zijdeweg). Gevraagd net Meisje vo.or winkel en huishouding. Me vrouw Urban, Nieuwe Rijn 43, Leiden. Telef. 20484. Gevraagd net Meisje vrföt de morgenuren k ƒ3 pet morgen, 17 jaar. Maan dag-, woensdag- en vrijdag morgen. Geen was te doen. Hofbrouckerlaan 18, Oegst- Gevraagd net Winkel meisje in kruidenierszaak. Fa. R. Zaal en Zn., Voor weg 129. Hazerswoude, Te lefoon 180. Juffrouw, 66 jaar, biedt zich aan als Huishoudster. In klein gezin. Brieven no. 9338 bur. van dit blad. Gevraagd hulp i-d. huis houding, liefst spoedig, dame hulpbehoevend p'a Hugo de Vriesstraat 23. Leiden. Gevr. voor halve dagen een betrouwbaar en meisje 16 jaar. Mw. Van Ommering, Julianakade 2, Te Huur gevraagd Rijksambtenaar (vr zoekt ruime ongem. gestoff. kamer m. voll. pensio warme maaltijd in Voorscho ten of omg. Br. m. prijsop gaaf onder no. 9326 bur. blad Heer (ambt.) zoekt por 1 juli of later ongem. kamer(s) z. pens. Oegstgeest of omg. station. Br. No. 9342 Bur. Blad. Te koop aangeb. 4 eiken stoelen. 4 stoelen pluche, nwe zwarte pump: m. 37, kamerdeur met glas ir lood. Te bevr Commandeurs pad 2. Katwijk a.d. Rijn Handnaaimachines. Enige in prima staat verkerende handnaaimachines. Prijzen variërend van 45, 65, 85 enz. Herenstraat 23, Lei den. Tel. 32027. Eiken kloostertafels v a 25. zwaar eiken dressoir 30, orgels v.a. 125, z.g. a.n. Auping spiraal. Wij mo derniseren uw oude orgel kast, buffet, etc., etc., allee tegen redelijke prijzen. Le vendaal 44, Leiden. - Te koop motorrijwiel 250 cc. b.j. 1954. Te bevr. Hoofd straat 222. Na 8 uur. Leider- Spoed. Vertrek. Philips radio BX 520 A met visserij- golf en Philips pick-up 3 snelheden in onderzetkast. samen 175 (1 jaar oud). He renfiets met iicht 20. Slee- stofzuiger 125 V compleet 25. Morsweg 123. Prima Mobylette. desk o.t. 125. Vlietweg 2, Z.oe- terwoude. Wegens omstandigheden te koop, tegen elk aanneme lijk bod een in prima staat verkerende RS tandem voor zien van hulpmotor Victoria en nieuwe banden. Cantine-' weg 17. Katwijk a.d. Rijn. Skoda Roadstar 1949, pri ma staat 875. Julianastraat 12, Leiden. Te koop: Geb'r. dames- en heren, jongens- en meis- jesrijwielen, in prima staat. W. v. d. Wiel, Koningstr. 2 Aangeboden half Engelse Kinderwagen, wit, z.g.a.n. P. v. Beekum, Hyacinthen- straat 4. Rijnsburg. Motor mérk C.Z. 1952 150 cc., duo v. en a. vering. Prijg 375. Te bez. zaterdag 3—5 uur, Hoofdstraat 207A, Leiderdorp. -# 2 Germaan bromfietsen met 2 versnellingen. In pri ma staat. Fa. Maart Guijt, Dr-ieplassenweg 1, Katwijk aan Zee. Een Tandem, in goede staat. Te bevragen 's avonds na half zes, Bekker, Balistr. 32, Oegstgeest. Ford Taunus 1950—'51, stuurschakeling, kachel, zeer mooi, ook ruilen. Julianastr. 12, Leiden. Wegens plaatsgebrek: 2- pers. eikenhouten ledikant met toebehoren, dito tafel, stoel, nachtkastje. Te zien: Burggravenlaan 241, Leiden, Tel. 20533. Te koop aangeb. een He renfiets met- trommelremmon en 2 damesfietsen met tor pedo-naaf, t.e.a.b Pr. Hen drikstraat 8. Leiden. Ovale mahoniehouten Ta fel, Biedermeier, bladmaat 140 xTlO'cm. Te zien: Burg gravenlaan 241, Leiden. Tel. 20533. 2 Dames- en 1 Herenrü- wieï. In goede staat; t.e.a.b. Prins Hendrikstraat 8, Lei- Diversen Is dit iéts voör U? Woont U in een modern huis op goede- stand,- waarvan de ruimte U misschien wat klein of de huur misschien te hoog is? Schrijft U dan. want wij beschikken over een niet dure, doch zeer ruime en goed onder houden bovenwoning. ge schikt voor groot gezin of kamerveVhuur. Brieven ond. 9341 bur. van dit blad. Kop cn schotels, crème :X. Zware emaille brood trommels 9.75. Gcgalv. em- 2.38. Plastic boter - langwerping 89 ct. Grote viscose sponsen. 2 tuks 25 ct. Victorie-Bazar, Hoge woerd 31 en 73. Strijkplank 28.95. Ge heel van extra zwaar buis materiaal met aangebouwde verchroomde strijkbouthou- der. Grote maat 144 x 30 cm. De'Tlöogté is in 10 standen verstelbaar. I.V.A. - Haar- erstr. 48. Nova - Noord einde 43 - Leiden. Bon. Emaille melkkoker 2.48. Inhoud ruim 2 liter. Met schgrpe tuit. Kleur tur quoise. Normale -prijs ƒ150 UitSluiteDd met bon deze i melkkoker voor 2.48. Victorie-Bazar, Hogewoerd 31 en 73. Naaimachines, zowel In hand als elektr., ook Zig-Zag n elke uitvoering. De Naal- '-maohine Specialist Dernee, ia 7, Telefoon 25365. Tang-Busopener 49 cent. Maakt elke bus open zonder scherpe rand. Het bekende merk „Credo". Vastgestelde prijs 69 ct. Alleen met ad vertentie voor 49 ct. Geldig tot 25 mei. I.V.A. - Haar lemmers 6r. 48. Nova - Noord einde 43 - Leiden. Nergens beter, wel duur der. Afdrukken 14 ct. Rol- films ontwikkelen 35 cent. Prima afwerking. Binnen 1 dag gereed. Rolfilms van 89 ct. Foto Bouwens, Bree- straat 3. Pommes Frites Snijder ƒ3.98. Verpakt in luxe doos. Snijdt in één keer hele aardappel in mooie lange reepjes. Allen met adver tentie voor ƒ3.98. Geldig tot 25 mei. I.V.A. - Haarlem- merstr. 48. Nova - Noordein de 43 - Leiden. Evangelisatie Campagne van 30 mei2 juni. Spreker Evangelist W. C. Malgo. Baptisten Gemeente le Groe- nesteeg 16, iedere avond 8 u Tafelschuier en blikje 1.25, gemaakt van buig zaam plastiek, verpakt in luxe doos. Vastgestelde prijs 2.50. Alleen met adverten tie voor 1.25. Geldig tot 25 mei. I.V.A. - Haarlem- merstr. 48. Nova - Noordein de 43 - Leiden. Groot vast kleed, bad, kasten, fraaie soorten tafels, mahonie bracht secretaire, spiralen, boekenkasten, rook- stoelen, zwaar rundlederen bankstel, divan, kussenkast, rookistoeleri- W. F. Koore man. 9 Nieuwe Rijn 9, t.o.v. V en D. Let op Tel. 23261. Aangekocht 100 bureaus, ook cylinderbureaua. kasten, tafels, stoelen, ameublemen ten. dressoirs, spiralen, ledi kanten, Thonetstoelen. rook- iatrassen. bankstel, keukenkast, kinderbox, ta felstoel. vitrine. Pluym. Ho- gewoerd, koopt inboedels, zolderopruimingen. Tel. 21266 Nieuwe Singer naaimachi- Betaling in maandelijk- termijnen. Geen bankfi- ïciering Gratis les aan huis. U belt 32027 en wij ko men vrijblijvend aan huis demonstreren. Herenstraat 23. Agentschap Singer Mij N.V. Solex Standaard 349,50 p.m. 17,50, Solex de Luxe f 395. p.m. 20,24, inclusief All Risk verzekering. Ser vice Station Gcbr. Huisman Hogewoerd 6S—68. tel. 31292 H.M.W. dubbel-zit- brom fiets met dubbele veer-ele- De enige bromfiets geschikt voor 2 personen Prijs 725.—. Gebr. Huisman Hogewoerd 6668. Overal vraagt u. bjj Was- t u! Voor tui mel-, opklap-, divanbedden, Dekplanken en ombou- maken wij zelf van af 1.50 met rails. Prima 2- spiralcn vanaf 15 Janvossensteeg 60. tel. 20143. Nieuw is uw bed als wij damast! 1 Pers. vanaf 26.50. In één dag gereed 'Vinst, Haarlem merstraat 51, Lelden. Iedereen is enthousiast als wij uw matras overtrek- :en met damast. 1-pers. van- f 19.50; 2-pers. 26.50. Smits Bedden-Tapijtenmaga. jjn, Mare 98. Vrouwenstceg 'o. 9. Telefoon 23913. in 10 verschillende smaken en 14.9 alcohol. Slechts f 2.50 per hele fles. Iedereen is verrukt over dit nieuwe Knegtel's product. Fa. L. A. KNEGTEL Haarlemmerstraat 213. Bedden maken Is een ge- helm en daarom moet u voor overtrekken en/of bijvullen bij Jan Vonk zijn, v.h. Snij der, Haarlemmerstraat 81 - Telefoon 22580. Gegar. waterd. kampeer- tcnien met 15 pet. korting Iets smoezelig (Show mate riaal) m. voll. 3 Jr. schrift, gar. Tentenfabr. „THE IN DIANA", Haarlem, Zijlweg 111. Geïll. Catalogus gratis op aanvraag. Autorijschool Beatrix geeft les met de nieuwste Ford Taunus, Lesuur 6. Theoretische lessen m. film. Beatrlxstraat 4, Telef. 30319. Nieuwe babybox met ver hoogde vlonder en telraam 17,75. Plastic boxmatrasje 7.75. Kinderstoel 17.25. Hooglandse Kerkgracht 40A, Leiden, Telefoon 22287. Herencomblnalics, Heren kostuums, Regenjassen, Man telkostuums, Jerseypakjes, Lederen jassen en mantels, Betaling reeds v.a. 5. p. mnd. (Kleur en maat ver melden). Coupeur bezoekt u met collectie aan huis. Br. 9233 bur. blad. Bloembollen. Noteer Uw keus in Keukenhof. Wij zor- r de Bollen. Bloem bollen, Zaden, Gereedschap- Delfsche Zaadhandel, Geversstraat 65. Oegstgeest, Tel. K 1710—25494. Zonder rente. Bekende grote naaimachinezaak levert alle soorten en modellen naaimachines bij betaling in 12 maanden zonder rente en bijkomende kosten tegen sterk concurrerende prijzen. Brieven postbus 108, Rotter dam-C. H.M.W. Alle modellen, ook voor 2 personen, met 2 veer- elementen Vod Zijp. Haar lemmerstraat 295. Korevaar- straat 6. De zaak met service. Moderne Sportrijwielen alle kleuren vanaf 145,50. Keuze uit honderden model len. Van Zijp, Haarlemmcr- 295, Korevaarstraat 6. De zaak met service. 9 U vergist zich wanneer u denkt dat elke permanent haar geschikt is. Daarom adviseren wij u welke u nodig heeft. Salon Haarl.straat 234. Tel. 20714 Aangeb. 2e hands dames ieren- en kinderrijwielen. ïravekamp - Sumatrastraat —22. Oegstgeest, Motor- en Bromfietson derdelen zoals: bougies, con densators. contactpunten, »n, kettingen, olie, banden enz. Het vanouds bekend adres: T. Struik, Groenesteeg 3, 6 en 8. Tel. 22026.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7