slaap slaap KAPOK Belgrado met veroverde opera en Wiesbaden ballet ASPRO Ook Herstelbank luidt de alarmklok Lelijke aderlating voor vreemdelingenlegioen Amerikaanse post bekocht aan Nederlandse machine kaas tfezoncC 5 VRIJDAG 17 MEI 1957 Internationale Maifestspiele "WAANNEER in de uitgestrekte bossen rondom Wiesbaden de natuur zich opmaakt voor de komende nacht en in de stad zelf het dagelijks werk ten einde loopt, dan i9 er slechts één centraal punt in het schone Wies- baden. Tientallen inwoners stellen zich op voor het Staatstheater, de rode loper ligt uit en auto na auto rijdt aan, dames in prachtige avondtoiletten, begeleid door heren in stemmig zwart, stappen uit. Wiesbaden is bewondering voor de pracht van de bezoekers, de bezoekers zijn echter vol bewondering voor de pracht van Wiesbaden. Het Staatsballet uit Belgrado met de wat exotische ballet fantasie Die Königin der Insein" van M. Thiriet, zoals in Wiesbaden te zien was. cho voor zijn meester, de idealist Don Quichote, die na zijn teleurstelling af scheid van het leven neemt. Het is de grote verdienste van de Staats- opera Belgrado deze mogelijkheden in „Don Quichote" ontdekt te hebben. Zij is er in geslaagd een opera te brengen van allure, vol diepmenselijke ontroering. Een verdienste in de eerste plaats van regisseur Mladon Sabljic die deze figu ren zulk een bijzonder karakter heeft gegeven. Daarnaast voor de twee-eenheid Don Quichote-Sancho, superbe gebracht door Miroslav Cangalovic en Latko Korosec. Eindeloos heeft een uitverkocht De eerste buitenlandse groep deelne mers aan de Internationale Maifestspiele Wiesbaden zijn gearriveerd, n.l. de ballet- en operagroep van de Staatsopera Bel grado. Goede bekenden in Wiesbaden er het wekt dan ook geen verwondering dat de aangekondigde voorstellingen ook dit jaar weer reeds weken tevoren uitver kocht waren. In het land van Tito is trots op deze kunstenaars en terecht, want hetgeen zij presteren ls van een ongelooflijke perfectie, van een adembe nemende sublimiteit en een indrukwek kende grootsheid. De Staatsopera Belgrado trad enkele jaren geleden voor het eerst in het bui tenland op en wel in Wiesbaden. Sinds dien hebben zij een internationale faam verworven en inderdaad zou men kunnen zeggen: in Wiesbaden begon voor Bel grado de victorie. De intendant van de Staatsopera Wiesbaden, dr. Friedrioh Schramm, is gelukkig met zijn ontdekking en we hebben in deze voorstellingen ge wenst dat men in het Holland Festival deze ontdekking gedaan had. Een festival met deze deelnemers staat op groot in ternationaal peil en is het dan ook eigen lijk niet vanzelfsprekend, dat men bereid is voor zulk een voorstelling entree-prij zen te betalen tussen tien en veertig mark per plaats? In Parijs, waar de Staatsopera Belgrado eveneens sinds enkele jaren een bejubelde gast is, vroeg men om een onbekend Frans werk. Men koos de opera „Don Quichote", een werk dat bekend staat als één van de zwakste opera's van Jules Massenet. Indien men echter de achter gronden kent, een alleszins gerechtvaar digde keuze. Massenet schreef dit werk met de grote beroemde zanger Fedor Schaljapin a.h.w. naast zich, waardoor een werk ontstond dat van het begin tot het einde geschikt was voor de kwalitei ten van Schaljapin. Het werd dan ook dé glansrol van deze zanger. De Staatsopera Belgrado beschikt over een stemtype, dat volkomen overeenkomt met de vocaliteit van Schaljapin en men heeft Parijs laten zien welke ongedachte mogelijkheden in de opeha „Don Quichote" schuilen. Don Quichote TI/TEN KAN DE FIGUUR van Don Quichote zien als ietwat belache lijk, een hoofdfiguur van een komedie waar de wereld om lacht. In dit licht be zien is de muziek van Massenet zwak, doch in Belgrado ontdekte men een an dere Don Quichote. Hier stond de idealist, de man die tracht de wereld te verbete ondanks teleurstellingen het ge loof in het goede heeft be- De Joegoslavische bas Miroslav Cangalovic, die in Wiesbaden de titelrol van Massenet's opera „Don Quichote" zong. houden. Niet de komische figuur, doch een diepvoelend mens, de naar binnen- gekeerde dromer, sypathiek, met de zwakheden van een kind, de allures van een krijger en de goedheid van een hei lige. Don Quichote die voor „zijn" Dul cinea naar het hol van de rovers gaat om haar sieraad terug te veroveren, dolge lukkig is het haar te kunnen aanbieden en haar dan met hoopvolle verwachtingen zijn liefde betuigt. Hij komt bedrogen uit, Dulcinea spot met hem en lacht hem uit om zoveel dwaasheid en onzin. Roerend is dan het pleidooi van Sancho zijn knecht, die het voor zijn meester opneemt. Deze eenheid van Quichote en Sancho is ontroerend, de aanhankelijkheid en de trouw van huis hen bejubeld, ontelbare ovaties heeft men beide kunstenaars, gebracht als dank voor zulk een groots spel en zulk ee: blieme vocaliteit. Noemen we verder nog Biserka Cvejic, die een Slavische Dulci nea bracht en dirigent Oskar Danon, die podium en orkestbak als een eenheid wist te behouden. Rest ons slechts de w« hen allen ééns in het Holland Festival kunnen begroeten en bejubelen. Zij v< dienen zulksl Kwartier applaus /"iPERA OP internationaal niveau, doch ook ballet op deze hoogte. We heb ben na het optreden van de balletgroep de lengte van het applaus getimed: vol kwartier heeft men staande de uit voerenden bejubeld! Het wordt eentonig weer de termen perfect en subliem gebruiken, doch hoe brengt men anders uitdrukking aan dit optreden. „Der derbare Mandarin" op muziek van Bela Bartok, fascinerend, met spanningsvolle dans-kwaliteiten waar men in Holland tevergeefs naar uitziet. De ster was hier Dusanka Sifnios als het meisje, zij bezit de mogelijkheden uit te groeien tot een wereldster. De Franse componist Maurice Thiri schreef muziek op het libretto van André Boll „Die Koningin der Insein". Het haaltje is niet sterk en de muziek is. zacht gezegd, weinig origineel, met invloeden van operette-componisten, doch nimmei zagen we zulk een vreugde en enthou siasme, zowel op het podium als in de Nadat het grootste deel van het werk herhaald was, wist het publiek nog niel van ophouden en bleef juichen en jube len. Spontaan, hartveroverend. vreugdevol, charmant, zo kan men dóórgaan de kwa liteiten van dit ballet op te sommen er ach, dan vergeet men de onbelangrijk heid van libretto en muziek Men laat zich meeslepen door zulk een spontaneï teit en voor men het weet zitten, zelfs de dames en heren op de duurste plaatsen te klappen op de maat van de tam en hoort men uit een loge een oprecht gemeend „bravo" roepen. Ook wij roepen „bravo", voor ballet, jor de opera, kortom voor hetgeen Wies- baden zijn bezoekers te bieden hééft. DS. ENDEDIJK: TIJDELIJK LEVEN BETEKENT TE VEEL VOOR ONS Gereformeerde vrouwen bijeen op bondsdag (Van een JO GROOT i sr verslaggeefsters) de belangstelling voor de twlntjgste bondsdag van de Bond i gereformeerde vrouwenverenigingen in Nederland, die in Apeldoorn gehouden erd, dat er maar liefst op drie plaat- tn bijeenkomsten waren. De Grote (taer- ormde) kerk, de gereformeerde kerk aan e Brinklaan en een tent op het terrein *n hel park „Berg en Bos" herbergden 100 vrouwen, hetgeen neerkomt op onge- eer het derde deel van het totaal aantal leden in Nederland. Reden tot vreugde du6. deze massale opkomst en de presidente, mevrouw H. A. M. Bax-Horjus uit Veenendaal, die de leiding had van de vergadering in de Grote kerk, kon dan ook met recht ge wagen van grote dankbaarheid jegens Hem, die de Bond zo rijk gezegend had. Zij herinnerde aan de voorbije jaren, die vooral in het begin erg- moeilijk waren, omdat het nut van vergaderingen en bij eenkomsten voor vrouwen, niet werd in- gezién. Desondanks is de bond gegroeid; het vorig jaar werden zelfs duizend nieu- leden ingeschreven, zodat er nu ruim 21500 leden zijn. Maranatha D6. H. C. Endedijk uit Arnhem sprak over „On6 Maranatha". De verwachting van de wederkomst vat meende de predikant, kringen eigenlijk wel ii leven. Die wederkomst chismus in het licht va het zegt ons niet zoveel. Wij hebben het eigenlijk te goed. De dingen van het tij delijk leven betekenen te veel voor ons Zo kan het gebeuren, dat wij tóch „we reldzin" in het hart dragen, ook al ma ken wij geen knieval voor uiterlijke din- De zonde schuilt niet in de dingen oir ons heen, maar in ons hart, aldus ds. En- dedeijk. Wanneer wij beducht zijn vooi ons gezin, on6 huwelijk. on6 werk, dan is het eigenlijk al niet goed. God moet de eerste plaate in on6 leven hebben ma£ niet op het tweede of derde plan komen. In de middagvergadering, die gedeelte lijk door de NCRV werd uitgezonden, sprak de presidente een hartelijk woord tot de thuisblijfstere. Mevrouw W. M. Ridderbo6-de Rooij te Amsterdam hield een korte causerie, getiteld „Weest dank baar". Na afloop van de samenkomsten (waarbij de 6preker6 elkaar afgewisseld hadden, zodat allen toch de referaten hadden gehoord) kwam men in Berg en Bos bijeen voor een grootse samenzang Daar was het, dat dr. K. Dijk, bescherm heer van de Bond, het slotwoord 6prak. Aan koningin Jul-iana en prinses Wil- helmina werd een telegram gestuurd. In de huishoudelijke vergadering van dinsdagavond was mevrouw A. J. de Rooij-Tlemens ajs lid van het hoofdbe stuur gekozen voor mejuffrouw G. Mo lendijk, die onlangs overleed. i Christus in gereformeerde i de troost, Aanleg van Haarlemse helihaven aanbevolen De afdeling verkeers-economisch onder zoek van het Nederlands economisch stituut te Rotterdam heeft in een i port geconcludeerd, dat reservering een terrein voor aanleg van een heli haven te Haarlem aan te bevelen is, mits de offers niet te groot zijn. Overigens wordt de totstandkoming van een helikopternet van grote omvang bo ven Nederland of West-Europa in het algemeen thans en in de naaste toe komst onwaarschijnlijk geacht. Dit op grond van te verwachten omvangrijke exploitatieverliezen. „Hé-hé MAms, mijn keelpijn is over' Mag ik weer buiten Als de kinderen keelpijn of hoofdpijn krijgen en hiervan koortsig worden, geeft Mama ze meteen een ASPRO'-tablet. Ook zy mogen "ASPRO" zonder enig bezwaar innemen (maximaal één tablet per keer). 'ASPRO' werkt snel zonder de gezondheid te schaden. Ook 't kind is blij te kunnen zeggen „Hè'hèl".en Moeder vult aan: ..dank zij ASPRO" en de pijn verdwijnt ('VERVOLG VAN PAGINA I) gedwongen tot een structureel plan op lange termijn. Zij liep daarbij vooruit op een verdere groei. Dit vooruitlopen be hoeft het economisch evenwicht niet ti verstoren zo lang er produktiefactorei aanwezig zijn voor verdere ontplooiing. Is echter volle werkgelegenheid be reikt en volle bezetting van het produk- tie-apparaat en is er voorts niet vol doende kapitaalinvoer, dan is groei var de economie slechts mogelijk als de be volking voldoende spaart, dit wi) zeg gen haar verbruik beperkt, doch het verbruik nam aanzienlijk toe en gegeven de sterke consumptiedrang werden te veel en te omvangrijke taken van struc turele aard door betrekkelijk onafhan kelijke plannen op lange termijn in aller lei sectoren gelyktij-dlg tot een begin var uitvoering gebracht. Het draagvlak vat de volkshuishouding bleek niet groot ge noeg om met behoud van economisch evenwicht deze taken gezamenlijk in de voorgenomen termijn tot een goed einde te brengen. Het grote vraagstuk is deze met zo gering mogelijk verlies in een langere periode dan aanvankelijk was voorgenomen toch te verwezenlijken. Voorbelegging Dit verschijnsel van plannen op langt termijn heeft reeds belangrijke gevolgen voor de kapitaalmarkt gehad en z< de toekomst van grote betekenis voc structuur van de kapitaalmarkt zijn. Het financieringsplan te een wezenlijk onder deel van bedoeld plan op lange termijn. Zesde Interlederbeurs in Jaarbeursgebouwen In de Jaarbeursgebouwen aan het Vre- denburg wordt op 20 mei de zesde Inter lederbeurs geopend. Het is een van de middelen van de schoen- en lederfabri kanten in Nederland om te tonen wat zij maken. Maar ook buitenlandse exposan ten zijn vertegenwoordigd. Zij tonen Bel gische, Westduitse. Britse, Franse, Itali- Joegoslavische en Luxemburgse le- derprodukten. In totaal zullen 300 inzen dingen door 142 exposanten vertegenwoor digd zijn. De expositieruimte beslaat 4000 m2. In het Jaarbeursrestaurant zullen ge durende de tentoonstelling, die tot en met »i duurt, schoenenshows te zien zijn. Behalve schoenen, treft men verder hui den, looistoffen, chemische artikelen, rub- n rubberartikelen en machines op de tentoonstelling aan. Bovendien zijn er organen waaronder vele institutionele beleggers die met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid weten wat zij later voor deze plan nen beschikbaar zullen hebben, zodat voorbeleggingen een grotere omvang hebben aangenomen. Dit leidt tot markt- vernauwing. Het resultaat Tengevolge van kapitaalschaarste is de kredietverlening der Herstelbank in 1956 teruggelopen tot f 85 min. tegen 139.1 min. in 1955. Opgenomen werd f 98 min., waardoor het totaal steeg bot f 477,4 min. Het batig exploitatiesaldo nam daardoor toe tót f 16,1 (14,7) min., waarvan f 5,88 min. wordt aangewend voor versterking der reserve debiteuren. Van de f 10,2 (id.) min. winst wordt f 2 min. toege voegd aan de reserve, 3H dividend op aandelen B voorgesteld en f 3,02 min. uitkering op aandelen A aan de staat. Sedert de oprichting is f 1155 min. aan kredieten toegekend, waarvan f 587,6 min. door aflossing, annulering en verlaging is vervallen. Toeneming kredietporte feuille voornamelijk bij bouw- en me taalnijverheid en verkeer. De Surinaamse portefeuille bedraagt 3.1 min. Sur. gul- gens (7 kredieten verleend, 4 verhoogd). De staatsgaranties bedragen f 66,8 69,6) min., effectief gedeelte van staatsgaran ties f 61.5 min., w.v. f 56,5 (60,3) min. met betrekking tot kredieten en deelne mingen en f 5,02 7,57) min. garanties. De statutaire reserve ls f 16 min., res. deelnemingen en debiteuren f 39.4 min. Tegenover risico's staan dus f 5,55 min. reserves, w.v. f'9 min. ruim voldoende voor zichtbare tegenvallers en f 46,5 min ONTHULLING IN EEN DUITSE KRANT Ontsnappen niet weer zo'n probleem (Van onze correspondent te Bonn) HET IS niet gemakkelijk uit het Franse Vreemdelingenlegioen te komen. Het Legioen was de rugge- graat van de acties in Indochina en werd, na de Franse machtsoverdracnt aan de beide staten die in Indochina werden gesticht, naar Afrika over gebracht om te worden gebruikt te gen de nationalisten in Marokko, Tu nis en Algerije. Nadat ook Marokko en Tunis hun soevereiniteit kregen, staat de hoofdmacht van het Legioen thans in Algerije. Talloos waren de verhalen over ge waagde ontsnappingen van légionnaires tijdens de verplaatsing der troepen van Indochina naar Noord"-Afrika. Dikwijls sprongen zij. ergens in het Suezkanaa' van de dekken der troepenschepen. Wan neer zij eenmaal de Egyptische kust had den bereikt, waren zij ..veilig" in zo verre. dat de Egyptische autoriteiten de deserteurs niet aan de Fransen uitlever den. Maar ook ls bij velen een dergelijke ontsnappingspoging mislukt. De laatste tijd hebben ziieh echter nieu we mogelijkheden tot ontsnappen geopend Dat men hiervan het eerst van West- Duitsland uit hoort, komt. omdat ei veel vroegere Duitse soldaten in het Franse Vreemdelingenlegioen dienen. Een légionnalre. die de benen wil Advertentie Wéér van korte duur.., Het WAS iets i ontstaan door Daar kaD geen aera. ui UcbaamsreuJt, ermatige tranapiratiel rut ei e man tegenl Bac- stift een desodoriserende stift ver dreef dit euvel echter snel! Een erUteJ streekje - een paar keer per dag her- baald gal baar de prettige zekerheid volkomeD vry te zijd van üchaamsreukl De ware Jacob kwam toch en de rest sunt U zien indenken 1 Heeft U aJ een Bac-stift in Uw tiandtasje? 2.15 en 1 3 60; voor neren Bac-stlft forte). De Amerikaanse posterijen zijn al» men Paul Nagle. voorzitter van de „Na tional Postal Transport Association" mag geloven, de dupe geworden van Ne derlands boerenbedrog. Het gaat over de gloednieuwe tramsor- ma-sorteermachine (100.000 dollar), ont worpen en geconstrueerd door Werk spoor, die een week geleden te Silver Springs in Maryland in bedrijf werd ge steld. Bij die gelegenheid nam de Neder landse ambassadeur, dr. Van Royen, de eerste brief, die door deze machine werd uitgeworpen, in ontvangst. De directeur-generaal van de Ameri kaanse posterijen had gezegd, dat de posterijen met behulp van deze Neder landse uitvinding jaarlijks 100 miljard brieven zouden kunnen verwerken, in- plaats van zoals nu 56 miljard. Toch is het zo GEHEIMSCHRIFTEN EN SLEUTELS aschrift door omzetting frequentit d reeds lang vóór de Chr. van lette oegepast. Op Oudjoodte :n dergelijk geheimschrift arbij de let vervangen door de in het alfabet naast liggende letters en dit systeem komt later ook voor bij de Romeinse keizers Augustus en Julius. De verplaatsings- systemen, die in de militaire staat Sparta werden toegepast, hebben eigenlijk tot op heden stand gehouden, zij het dan in gewijzigde vorm. In de middeleeuwen is de cryptografie in hoog aanzien aan de hoven in Italië en ook hij de Pauselijke Curie. De oudst bekende schrijver over geheimschrift, Gabriel de Lavinde. was dan ook Pau selijk geheimschrijver, wiens boek „Liher aifiranim1* (1383) grote belangstelling genoot. Ongeveer een eeuw later (ca. 1470) publiceerde een andere Pauselijke geheimschrijver, Leon Batista Alberti, in het Latijn lijn werk „Trattati in cifra", waarin voor het eerst een beschrijving voorkomt van vercijfering met behulp van concentrische schijven, waarop alfa betten waren aangebracht. Dit is juist daarom ao merkwaardig, omdat die schijven met alfabetten thans nog de ele menten vormen waarop de moderne cryptografen (of crypto-maehines, net wat U wilt) berusten. Wat immers is het geval? Geheim- schrift, waarhij dc letters vervanmn wor den door andere lettel zijn gemakkelijk te ontcijferen, welk systeem hierbij ook wordt toegepast Als de tekst maar lang genoeg is, zien de deskundigen werkelijk wel kans zo'n vervangingssysteem te ontrafelen. De hun in dit opzicht voldoende aanwijzingen. De zaak wordt echter aanzienlijk moeilijker, wanneer verplaatsingssyste men worden gebruikt. Dan komt voor een a niet simpelweg een b of een r te staan, maar nu eens een t, dan een j, de volgende maal een o, enz., al naar ge- Om dit te ondi sleutel zelf ook ingen, zou men de em kunnen onderwerpen, vol- bepaalde methode, die zelf óók erplaatsingssysteean be weer op Het is duidelijk, dat dergelijke ver plaatsingssystemen in het kwadraat (en tot de macht 26) met de hand hoogst tijdrovend zijn en dat de kans op ver gissingen geweldig groot wordt. Daarom kunnen alleen machines dit werkje vlug en feilloos opknappen. U moet zich hierbij indenken een soort kilometer teller, waarvan de cijfers worden ingeno men dotr de letters van h«t alfabet. Niet minder dan 26 van deze raderen zouden de volledigste cryptograaf kunnen vor men. maar in de praktijk is zo'n groot Door de laaide land lang de sleutel die hier gevolgd sleutel kan een hele zin, of desnoods ?or één enkel woord zijn, maar is in ieder eo1 geval toch van beperkte omvang, althans die sleutel door de betrokkenen (volgens de overeengekomen sleutel) komen de met letters van een toetsenbord corresponderende contac ten op een bepaalde manier tegenover elkaar te staan en aangezien de raderen b(j elk aangeslagen letterteken versprin gen, wijzigt die stand zich voortdurend, zodat uu eens een L dan een b, k of z in de plaats treedt, aantal mogelijkheden et dergelijke cryptografen weliswaar iperkt, maar in de praktijk is er toch tekst denkhai gememoriseerd moet worden- Welke j mm mk ,„dr. h., ..nul f" alfabet, lette-'-1'—" -1-...-1 1Ie putten. waaruit die sleutel bes ■den begonnen en vervalt de gebrui- van dit systeem in herhalingen, irdoor de kans op ontcijfering door T.V. Quia: vandaag 100 000 gulden vraag.' 't Is waarKAAS bevat letterlijk Alle voedings stoffen, die voor het lichaam belangrijk zijn." En U weet hoe lekker KAAS is en hoe voor delig! Profiteer daar elke dag van! Wat is op de boterham het voedzaamste per gram? KAAS.' Reuze idee! Neem de prijs maar mee v°i> Doe méér met Paul Nagle heeft nu echter aan de Se na atscommiseie voor de posterijen ver klaard, dat de Transorma gemiddeld per minuut en per man, rekening houdend met het aantal bedieningsmanschappen, zeventien brieven kaïn verwerken- Op het ministerie voor de posterijen gaf men op deze uitlating van Paul Nagla niet direct commentaar. Voor 68 miljoen uit de bloemisterij Het bedrijfschap voor de groothandel In bloemkwekerljprodukten hield gister middag ln het gebouw van de S.E.R. te Den Haag zijn eerste openbare vergade ring. De voorzitter, de heer J. Hofman, besprak de ontwikkelingsgang van de groothandel in bloemkwekerljprodukten. Uit een bescheiden begin is een groot scheepse ontwikkeling voortgekomen met als resultaat dat er thans in achttien bloemenveilingen ln totaal voor 68 mil joen gulden per jaar aan bloemlsterlj- produkten wordt verkocht. Een alleszins interessant cijfer vond spreker een bedrag van honderd miljoen, het totale verbruik in Nederland van bloemkwekerijproduk- tegen verbruikersprljs gerekend. De waar de van de export is in 1956 ca 48 miljoen gulden geweest. Gestegen uitvoer van tuinbouwprodukten Volgens het Centraal bureau voor de statistiek bedroeg de waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten in het eerste kwartaal van dit jaar 931.9 miljoen gulden tegen 864,4 miljoen gul den in het overeenkomstige kwartaal van 1956. Tegenover een hogere uitvoerwaar de van de veehouderijprodukten: 489.5 (v. j. 408,4) miljoen gulden, staat een geringere uitvoerwaarde van de akker- bouwprodukten: 323,5 (v. j. 341,0) miljoen gulden. Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde verminderde, ver geleken met het overeenkomstige kwar taal van 1956, van 34,1 procent tot 32.5 procent. ADENAUER ZES DAGEN NAAR AMERIKA Bondskanselier Adenauer vertrekt donderdag voor een zesdaags bezoek naar de Verenigde Staten. Hfj zal daar o.m. besprekingen voeren met prezldent Eisenhower en minister Foster Dullea. men, behoeft slechts naar de Algerijnse .vrijheidsstrijders" over te lopen. De on- Afhankeiijkheidsbeweging verzorgt dan verder de terugkeer der overlopers naar hun vaderland cn betaalt alle kosten. Dit lazen wfj tenminste In een Interview met vroegere Duitse legloensoldaten. die ao weer ln hun oude woonplaats Hamburg belandden. Volgens het Düsseldorfse dag blad Der Mittag. dat het Interview Dubllceerde, z(jn sinds kerstfeest ongeveer 1 000 léglonnalrs op deze wijze gerepa trieerd. Zij behoefden daartoe niet eens een poosje In de legers der Algerilnse nationalisten te dienen. Voor deze „we-g terug" ls over geheel West-Europa een net van zgn. „Noord- afrikeanse Clubs" gespannen, welke cluba zich ook met het aanschaffen van wapens, voertuigen en technische hulpmiddelen voor het Algerijnse „bevrijdingsleger" en met het verspreiden van pro-Algerijnse propaganda bezig houden. Onlangs be legden de leiders van deze clubs in Ham burg een conferentie, waaraan ook stu denten uit de Afrikaanse en Azdatische landen, die aan Westduitse universiteiten studeren, deelnamen. Van familieleden, die zich heel vaak tot deze Noordafrikaanse clubs wenden om hun zo.nen, verloofden of mannen terug te krijgen, ontvangen de adspirantdeser- teurs ln brieven-van-lhuis legitimatie- kaarten van zulk een club. Wanneer zij zich daarmee melden bij het Bevrijdingsleger, worden zij eerst bijeengebracht in een krijigst- gevangenkamp, daar zij door de Al gerijnse vrijheidsstrijders formeel niet als deserteurs, maar als krijgsgevan genen worden beschouwd. Dit kamp bevindt zich bij Oran, waar zij dezelf de verzorging genieten als de Alge rijnse soldaten. Van daaruit begint de thuisreis met echte of door de organi satie vervalse paspoorten. Zij worden in burgerkleding gestoken en krijgen ook nog wat zakgeld mee. Er zijn overigens ook deserteurs die in Algerije dienst nemen als Instructeur of officier. Uiteraard zijn deze manschap pen. die het doen en laten der Franse troepen zo goed kennen, bij het „bevrij dingsleger" zeer welkom. Aan het slot van hun diensttijd kunnen ook zij op kosteloze terugzending rekenen. Aan het hoofd van de Noordafrikaanse Club in West-Dultsland die zeer be langrijk Is staat de Algerijn Armel Denis. Zijn plaatsvervanger is de ex»- léglonnalre Pter Rullmann. Kamerlid stelt vragen over dodenherdenking Het Tweede Kamerlid de heer M. R. H. Calmeijer (c-h.) heeft aan de minister-pre sident gevraagd of de regering niet van mening is, dat het onbevredigend en grie vend is voor de nabestaanden van hen die na de oorlog in Indie en Korea vielen voor vrede en vrijheid, dat de op 4 mei gehouden herdenking beperkt bleef tot de gevallenen in de oorlogsjaren van 1940— 1945. Indien de regering hierop bevesti gend antwoordt, ls zij dan bereid te be vorderen, dat de nationale herdenking op 4 mei in het vervolg al degenen zal om vatten, die sedert 10 mei 1940 het offer van hun leven hebben gebracht voor Koningin en vaderland, dan wel ln acties, waaraan Nederland als lid van de volkerengemeen schap deelneemt? Wil de regering er in dit geval toe medewerken, dat het natio nale monument te Amsterdam wordt be schouwd als het symbool van alle na 10 mei 1940 gebrachte offers, zo vraagt het Tweede Kamerlid? Huurcompensatie maximaal f4 (VERVOLG VAN PAGINA 1) Het tussenvoorstel van de vakcentralen dat niet door de regering la overgenomen tekende ook al een vergroting van het ge meenteklasse verschil, echter niet meer dan met 75 cent. Bezwaren Een ander belangrijk bezwaar tegen de regeringebeelissing te volgens het CNV dat er geen zekerheid bestaat over het tijd6tip waarop deze toeslagen in de CAO'6 en in de loonregelingen kunnen worden opgenomen, met andere woorden, onzekerheid over het tijdstip waarop de vergroting van het verschil van f 1 weer kan worden weggewerkt De regerlngs- beslissing zegt nL hierover, dat voor 1 juli 1958 een verwerking in de CAO niet mag geschieden en dat deze verwerking dan moet worden gezien in het licht van de dan heersende economische toestand. Volgens het CNV te in 1954 een beschei den 6tap gezet op de weg naar afschaf fing van het gemeenteklasseverschil. maar than6 wordt dit verschil, althans tijdelijk, met f 1 vergroot Het CNV meent echter dat erkend moet worden dat de woninghuurverschillen tussen stad en platteland thans eerder de neiging heb ben groter dan kleiner te worden. De genen die ln Nederland in de eerste plaats voor de loonpolitiek verantwoor delijk zijn, aldus het CNV, zijn blijkbaar minder dan het CNV overtuigd van de ern6t van het probleem van het loonver- sohil tussen stad en platteland. Het C.N.V. wijst er ten slotte op, dat al degenen, die huurder zijn van nieuwe woning en al een belang rijke hogere huur betalen, thans ein delijk een welkome en noodzakelij ke inkomstenvermeerdering krijgen, zondeT dat daarvoor directe uitgaven tegenover staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5