l CHRISTELIJK Veertig jaar W esthill n Van antipapisme naar zakelijkheid Puzzel mee blijven neutraal Verleden 2 KANTTEKENING Het Protestants Centrum (I) 1 ftOME en de Reformatie het bezigen van deze uit druk king is vaak als het werpen van een kwartje in een gram mofoon-automaat: onmiddellijk vinden de sentimenten vloed golven woorden om het gevaar te tekenen dat het reformato risch erfgoed bedreigt. Het lijkt soms wel of angst voor Rome, haat jegens de Romana en intuïtieve afkeer de drijfveren zijn bij het protestants verzet teaen Rome. Maar dit is maar schijn: de enige drijfveer kan voor evangelische christenen slechts zijn de Bijbel. En naar apostolisch voorschrift bliiren zij bij alle waakzaamheid nuchter. Deze zakelijke nuchterheid trof ons. toen wij een bezoek brachten aan het Protestants Centrum te Utrecht, met welks directeur ds. H. C. Meijboom toij een gesprek hadden. Hier hangt by wijze van zeggen geen romantisch schilderij met sterk aangezette licht donker partijen, dat onmiddel lijk in zijn bewogenheid aan spreekt: men werkt hier liever met een grote 20ste- eeuwse onverbiddelijk-zakelijke landkaart, waarop men pro beert Rome in kaart te bren gen: mindet direct misschien, maar bij goed toezien blijkt het beeld scherp tot in de nuances toe. De wordingsgeschiedenis van het Protestants Centrum, het bu reau van het Nederlandse Protes tantse Convent, voert ons terug naar de Aprilbeweging, toen vele verenigingen het protestants ka rakter van ons vaderland in ge vaar gebracht zagen door de in voering van de bisschoppelijke hiërarchie in 1853. Kenmerkend was wel, dat tegenover de doelbe wuste aanpak van r.-k. zijde, elke protestantse strategie ontbrak. In het slechtste geval bedreef men anti-papisme. in het beste een wat amateuristische en weinig strate gische steunverlening van instel lingen in bedreigde gebieden1' Ook later ontstonden dergelijke verenigingen. Na de tweede oorlog kwam er meer contact tussen de elkaar soms beconcurrerende organisa ties (hier moet de naam van ds. J. H. Klein Wassink genoemd wor den) en in 1954 sloten de belang rijkste vijf zich aaneen tot het Ne- derlands Protestants Convent, waarmee het overleg uitgegroeid bleek tot coördinatie met behoud van zelfstandigheid. Ds. Meijboom die in West-Friesland als predi kant met het opdringend rooms- katholicisme reeds in aanraking was gekomen, werd directeur van het Protestants Centrum. HET EERSTE dat hij ter hand nam was het informatie- en documentatiewerk. Wat weten wij eigenlijk van Rome? In de paar jaar dat het centrum nu werkt is reeds een enorme hoeveelheid ma teriaal verzameld. Natuurlijk over de theologisch-kerkeüjke onlwikke- de Romana. Maar niet min- re doelstelling wordt niet meer na gestreefd: zending in roomse ge- Dan is er deGustaaf Adolf vereniging. die bijdragen zendt aan noodlijdende protestant se kerken in roomse plaatsen, res tauraties van protestants? scholen steunt en in het algemeen materieel helpt ook in het culture- te en sociale leven en bij maat schappelijk werk. Zij heeft telang- De vereniging Christelijk Hulpbetoon helpt economisch bijv. door het verlenen van hypo theken (niet onzakelijk, maar wel soepel) bij de vestiging van pro testanten in agrarische en midden- standsbedrijven. Op politiek gebied bestaat de 1 de r Un i Hoedemaker en Van Ruler verbonden zijn, S i 1 o- Nederland een organisatie die de belangen van de zgn Silogemeen- Vlaams-België verzorgt. N e d e die ongeveer te vergelijken is met de Evangelische Maatschappij, maar haar leden vindt in de krin gen van de Geref. Bond, de Chr. Geref. Kerken, de Geref Gemeen ten enz. Zij vertoont enige ver wantschap met de S.G P In opdracht van al deze ver enigingen is ds. Meijboom nu aan het werk. Enkele proble men. waarvoor hij te staan komt, willen wij morgen op de- der i de aanpak 9SIP het diasporawerk (bij voorbeeld in het bisdom Groningen) Dat betekent: 125 tijdschriften le zen. conferenties bezoeken, naar de leeszaal van de Nijmeegse r.-k universiteit gaan. contact met het buitenland (eerst Duitsland en Zwitserland, maar het breidt zich steeds uit). En al dat feitenmate riaal dient als achtergrond voor publicaties. Het staat ook ter be schikking van gemeenten en pre dikanten, die iets meer willen we ten VUF VERENIGINGEN begonnen de samenwerking in het Con- De E v i g e 1 i s i p p ij. aanvanke lijk als strijdvereniging bedoeld, heeft nu ook als doel via voorlich ting een waarlijk reformatorische houding te bepalen tegenover het rooms-katholicisme, voornameiyk het ultramontanisme. Een vroege- als briljanten K hhhhiih HORIZONTAAL: 2. Indrukwekkend; 7 Alpenweide; 9. Familielid; 10. Vogel; 11. Provincie; 12. Afneemdoek; 13. Ont kenning; 14. Spil; 16. Kleinood; 17. Bit terheid; 18. Voettocht; 19. Vogel; 21. Wapen; 22. Gift. VERTIKAAL: 1. Nop; 3. Schoorsteen- zwart; 4. Gehoororgaan; 5. Voorzetsel; 6. Uitspruitsel; 8. Verkeerd; 11. Nieuw; 12. Hartelijk; 13. Kwaad; 15. Zangstem; 17. Ruw; 19. Steen; 20. Hoofddeksel; 21. Zangnoot. OPLOSSING PUZZLE NO. 20. HORIZONTAAL: 1. Hartig; 7. Fat; 8 Em; 10. Rijst; 12. Rozijn; 14. Mees; 16. Ee; 17. Ode; 18. Merel; 19. Ge; 20. Dun; 21. Re; 22. Hotel; 24 Naarstig. VERTIKAAL: 2. Af; 3. Radijs; 4. t.t.; 5. Grijs; 6. Vermogen; 9. Moede; 11. Toeleg; 13. Zee; 15. Renet; 16. Eer; 18. Muts; 20. Dor; 22. ha; 23. Li. ONDERVVIJSBENOEMINGEN. Tot onderwyzer aan de Zuiderpark school (ulo) te 's-Gravenhage is benoemd de heer N. Hoogland te Scheveningen. De heer P. J. van der Zwart Jubileumviering in Rotterdam Een zondagsschoolmethodiek, die haar grote waarde hewees T T EERTIG jaar Westhill in Nederland. Er zullen vermoedelijk maar weinig mensen zijn, die weten, dat achter dit woord dat een begrip is geworden de naam Vereniging voor Godsdienstige Opvoeding schuil gaat. Dat Westhill een onderwijsmethodiek is, die te maken heeft met zondagsscholen wie weet dat vandaag niet? Maar nu op 18 en 19 mei a.s. in Rotterdam Westhill Nederland gaat jubileren, kan het toch beslist geen kwaad iets te vertellen van wat dit evangelische werk voor de kinderen van ons volk heeft betekend en nog betekent. Toen Het zondagschoolwerk in ons land da teert van 1836, toen in de huiskamer van de bekende Réveilman Capadose de eerste zondagschool werd gehouden. In Engeland was zij al langer bekend, waar zij oorspronkelijk bedoeld was als een soort van middel ter bestrijding van de misdaad. Op die eerste zondagscholen leerden de kinderen ook lezen, schrijven en re kenen. Maar toen de algemene leerplicht kwam. was dat niet meer nodig. Toch bleef de zondagschool bestaan: de Bij belvertelling kwam in het middelpunt te staan. Niemand kan ook maar vermoe den voor hoevele duizenden kinderen dit werk tot een eeuwige zegen is geweest! Een andere vraag was (en is) die naar de meest juiste methode. Eén der verenigingen nu. die zich vanaf het begin heeft beziggehouden met het zoeken naar een pedagogisch ver antwoorde methodiek voor de gods dienstige opvoeding van het kind, is de jubilerende vereniging. Het werk is georiënteerd op Engeland, waar in 1907 in Selly Oak by Birmingham een „college" werd opgericht, dat werd genoemd naar de villa, waarin de ac tiviteiten begonnen, n.l. Westhill. In ons land In ons land is de methode ingevoerd door mej. M. van Voorst van Beest (zij overleed in 1954), daarin vooral ge steund door haar vriendin mej. V. van Witte Eechout. Vele persoonlijke offers zijn door mej. Van Voorst gebracht om m Maarssen fUtr.) te komen tot de Stichting van een speciale kinderkaDel. met het bouwen waarvan reeds in 1912 werd begonnen. Vele theologische studen ten uit Utrecht steunden het werk in Maarssen en leerden, dat (al bestaat er dan geen methode, die het kind tot het geloof kan brengen) een goede me thode van uitermate groot belang is. ..Geef het kind wat des kinds is": zo zou men in enkele woorden deze methodiek kunnen karakteriseren. Daarom splitsing in leeftijden, benade- rmg in kleine groepen, de kinderen niet alleen iets laten horen, maar ze ook iets laten zien enze zelf iets laten doen. Westhill wil een weg zijn voor het kind van de wieg tot de kerk, zo lazen wij ergens zeer typerend. De jongeren die de zondagschool verlaten, worden opgevangen en opgeleid om de nieuwe medewerkers te kunnen worden van de zondagschool. Daardoor worden vele jongeren vastgehouden in het kerkwerk en in de kerk. Dat Rotterdam voor de viering van het jubileum is uitgekozen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat vooral in deze stad Westhill zo grote ingang heeft ge vonden. Het wordt een waardige herdenking, die zaterdagmiddag om twee uur begint met een officiële ontvangst ten stadhui- ze. Om drie uur is er een receptie in het Groothandelsgebouw, waar om vier uur dr. L. de Klerk uit Utrecht zal spreken over het onderwerp „Naar een nieuwe godsdienst-pedagogiek". Zater dagavond zal een gevarieerd program ma worden afgewerkt. De volgende dag, zondag, is er des morgens om elf uur een speciale kerk dienst in de Prinsekerk. Des middags zullen alle deelnemers en deelneemsters zelf aan het werk worden gezet en einde van deze beide dagen komt met een gezamenlijke feestmaaltijd. Beróe pingswvr k NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Edam (toez.j: D. van Bo rn te Tricht Aangenomen naar Heteren: kand. C. G. Baart te Utrecht, die bedankte voor en Boeikoop; naar Hulst: vik. R. G. J. Timmers te Delfzyl; naar Gieterveen (toez.): vik. J. Plasman te Groningen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hattem: W. Wiersinga te Bleiswijk: te Middelstum: P. R. Everaars te Avereest. Aangenomen naar Rotterdam (negen de predikantsplaats): F. Vroon te Gro ningen; naar Grijpskerke: kand. J. Vlaar- dingerbroek theol. drs., die bedankte voor Gapinge, Heer Hugowaard, Heinkens- zand, Leimuiden, Marken. Nieuwdorp (Z.), Roekan je en voor Sellingen. Gaan en komen te Kampen Prof. dr. J. J. Koopmans. hoogleraar in de semietische talen aan de Theo logische Academie der Johannes Calvynstichting, nauw verbnoden aan de Theologische Hogeschool dei- Gereformeerde Kerken te Kampen, zal op dinsdag 28 mei om 2 uur in de aula der hogeschool aan de Oudestraat zyn afscheidscollege ge ven. Dr. Koopmans gaat met pen sioen. Diezelfde dag om half vier houdt prof. dr. J. Th. Bakker benoemd hoogle raar in de ambtelijke vakken aan de Kamper Hogeschool en in de diaconiologische vakken aan de Theologische Academie als opvolger van prof. dr. K. Dijk, zijn inaugu-, rele oratie in d? grote aula der hogeschool. Ds. H. J. de Wijs, Rem. Geref. pre dikant te Gouda heeft zijn ambt neer gelegd. Hij heeft de gemeente medege deeld. dat hij steeds duidelijker is gaan beseffen dat zijn levensopdracht ergens anders ligt dan in het predikambt. Ds. De Wijs, die 44 jaar is, zal optreden als stafdocent, verbonden aan de school voor maatschappelijk werk te Rotter- Het tweede hoofdstuk van Da niël: de droom van Nebukadne- zar, zijn onredelijke eis aan de geleerden en Daniëls optreden. Een verhaal vol oosterse trekken, verteld zodat EEN WOORD VOOR VAN DAAG een kind het begrijpen kan. Met steeds maar dat woordje „toen'. Maar men lette op de volg orde: Toen gebood de koning dat men de geleerden zou roepen. Toen spraken de Chaldeeën tot de koning. Toen richtte zich Daniël Arioch, de overste van de lijf wacht. Toen ging Daniël tot de koning. Toen werd de verborgenheid aan Daniël geopenbaard, en gaf hem grote geschenken. Mist ge iets in deze opsomming? Ge mist er in dat Daniël zijn knie- en buigt voor God en Hem om uit redding smeekt. Dat komt wel voor in het verhaal maar op een andere plaats dan ge het had verwacht. Pas nadat Daniël bij de koning ge weest is maakt hij, mèt zijn vrien den, aan God zijn noden bekend. Dat wil zeggen dat Daniël zo ver bonden met God leefde dat hij ze ker wist dat God hem zou helpen. Van al deze „toen's" kunt ge veel leren! Eredoctoraat De universiteit van Erlangen (West- Duitsland) heeft het eredoctoraat ir de rechtsgeleerdheid verleend -»ar. prof. mr. H. J. Scheltema, hoogleraar in het Romeinse recht en zijn geschie denis aan de rijksuniversiteit van Gro ningen. Het ere-doctoraat is hem verleend wegens zijn grote verdiensten voor di samenstelling van een groot stan daardwerk. de zgn. Basilika. Byzan- tijnse wetteksten met scholién. Bisschop Bell in Göttingen: Midden in de oorlog waren Britse en Duitse geestelijken bijeen Dr. George K, S. Bell. anglicaans bisschop van Chichester, een der voorzitters van de Wereldraad van Kerken, heeft gisteravond In een lezing voor de univer siteit van Göttingen in Duitsland onthuld, dat hy in 1942 midden in de oorlog contact heeft gehad met twee Duitse predikanten. In Zweden heeft hij gesproken met ds. Schönfeld, die hem inlichtingen gaf over de Duitse verzetsbeweging. Ook de beroemde later door de Gestapo vermoorde ds. Bonhoeffer heeft met bls- hage is benoemd tot onderwijzer aan de schop Bell gesproken in Zweden. Hij noemde namen van betrouwbare Duitsers chr. uloschool te Boskoop. Aan de chr. met wie de geallieerden in zee zouden kunnen gaan. nat. school te Purmerend werd de heer De Britse regering, in wier opdracht dr. Bell naar Zweden was gegaan, is M. de Vries (tijdelijk) te Purmerend be- destyds enigszins wantrouwend geweest ten aanzien van deze inlichtingen. Nlet- noemd tot onderwyzer en mej. G. Rispens I temln heeft zU via dr. W. A. Visser 't Hoo't te Wormerveer tot onderwyzeres. I J i memorandum gezon- COMMENTAAR Als een nachtkaars De KRO.-televisie bracht gisteravond on der regie van Luc van Gent de thriller „Tien minuten alibi" van An thony Armstrong op het scherm. Het was een vrij hard detective-stuk, dat afgezien van enkele schoon heidsfoutjes moet er in B us sum nu altyd wat kletterend vallen op de verkeerde momen ten? de hiervoor vereiste spanning wel kon opbrengen. Dat wil zeggen in de eerste twee bedrijven: toen wist men namelijk wie wie en waarom had vermoord en toen begon het verhoor waaraan een geheel lang bedrijf werd gewijd. Zo kwam de ontknoping, ingenieus maar niet onverwacht. Het stuk ging uit als een nachtkaars; iets dat het zeker niet verdiend had. Bob Verstraete bracht een goede vertolking van een louche figuur en Ton van Duinhoven gaf een uitstekende typering van de jaloerse minnaar Luc van Gent tenslotte had voor een uitstekende camerabehandeling gezorgd. Theologische schooldag De theologische schooldag van de Chr. Geref. Kerken zal dit jaar op donderdag 13 juni in de Grote Kerk te Apeldoorn worden gehouden. In de morgenvergadering zal de president curator, ds. M. Baan van Dordrecht, het woord voeren. Ds. A. Hilbers uit Enschede zal spreken over: „Door de dwaasheid der prediking". In de mid dagvergadering zal als referent optre den ds. H. W. Eer land van Lisse met het onderwerp: „Oude paden en nieu we .wegen", waarna prof. dr. J. v. Genderen van Apeldoorn als rector het slotwoord zal spreken. 15 Maar dat levert niets op. De polder betaalt hem tweehonderd gulden en de barones ook een klei nigheid. Die tien procent crisistoeslag heeft niet veel te betekenen. Wat is tien gulden in een hele maand! Die boeren maken beste zaken! Ze bren gen jaarlijks millioenen naar de spaarbanken. Als ze nu van die tweehonderd gulden eens drie honderd wilden maken. Dat zou de begroting van de polder bezwaren met honderd gulden. Voor de honderdtwintig ingelanden is dat tachtig cent per boerderij per jaar. Dat betekent toch niets voor die lui! Enige dagen later moet hij de dijkgraaf een paar stukken laten ondertekenen en van die ge legenheid maakt hij gebruik door met hem daar over te spreken. De dijkgraaf is een landeigenaar die in de stad woont, de heemraden zijn allen boer. „Daar voel ik wel iets voor", zegt de dijk graaf. „De boeren verdienen geld genoeg. Maar toeschietelijk zijn ze niet. En zoals je weet, is tien procent op het ogenblik de maatstaf, dus een verhoging van vijftig procent, zoals u wenst, zal op een of andere wijze gemotiveerd moeten wor den." „Het proces, dat loopt tussen de stad en de polder, kan daarvoor dienst doen." „Veel werk heb je daar niet aan, mijn waar de. Onze advocaat doet dat." „De correspondentie met de advocaat moet toch door mij verzorgd worden." „Dat is zo. Goed, ik zal uw verzoek ter tafel brengen." Dekker gaat naar huis. Onderweg ontmoet hij een kennis, die hem vraagt: „Wat denk jU van de oorlog?" door K. Jonkheid „Ik weet het niet. Het schiet slecht op." „De geallieerden zullen het nooit winnen. Geen sprake van. Het is voor mij trouwens te hopen." „Voor jou te hopen?" „Anders heb ik op het verkeerde paard gewed Ik heb een partijtje marken voor twaalf cent ge kocht. Stel je voor, dat die weer zes en vijftig of zestig cent waard worden! Heb je er duizend gulden ingestoken, dan verdien je er vier duizend bij. Heb jij nog niets gedaan in die richting?" „Ik niet". „Maar kerel, iedereen doet het!" „Behalve ik." „Behalve jy. Dat is toch belachelijk." ..Ja misschien weL" Als Dekker thuiskomt, vertelt hij van zijn be zoek aan ae dijkgraaf. Het gesprek met de ken nis verzwijgt hij Daar wil hij rustig over denken. Misschien zou hij "met een klein bedrag eens kunnen pro beren. Eerst afwachten, wat het resultaat is van zijn gesprek met de dijkgraaf. Lang behoeft hij niet te wachten, want de dijkgraaf heeft hem opgedragen, een vergadering van dijkgraaf en heemraden uit te schrijven te gen volgende week vrijdag. De agenda wordt vlot afgehandeld. De boeren zeggen weinig. De dijkgraaf als voorzitter spreekt het meest en de secretaris Dekker zit er zwij gend bij en maakt aantekeningen. Als de agenda is afgewerkt, zegt de voorzit ter: „Nu is er nog een verzoek van de secre taris, dat ik beloofd heb hier ter tafel te bren gen. Wil de secretaris zich een ogenblik verwij deren?" De heemraden kijken iiieuwsgierig. Hun slui merende aandacht is eenklaps ontwaakt. Sommi gen vermoeden al, wat er komen zal. „Heren", zegt de voorzitter, „vo met beperkte vaste inkomsten is he lijke tijd. Zij hebben nooit een extra-tje. nooit een buitenkansje, hun geld wordt hun altijd af gepast toegemeten. En het leven is zeer duur geworden, vooral voor mensen met gezinnen. Onze secretaris is een van hen. In verband daarmee verzoekt hij, de vergoeding voor zijn werk te verhogen tot driehonderd gulden per De voorzitter kijkt de kring rond. Ze zwygen. „Behalve de duurte is er nog een andere zaak, waarmee hij zijn verzoek gemotiveerd heeft. Het proces, dat wij voeren. Daar heeft hij ook enig Weer zwijgen de boeren. Dat meerdere werk wegens het proces kunnen ze niet beoordelen Dus daar wagen ze zich niet aan. De voorzitter voelt de muur van zwijgende tegenzin. Dat prikkelt hem. „Het gaat ons allen goed. Moeten wij man. die accuraat werk, waarop niets valt aan te merken, blijven salariëren met vier gulden p«r week* Wat is vier gulden? In de tegen woordige tijd!" Symfonie in d-moll van Dvorak (23.20 uur) De Symfonie in d-moll Opus 70 is bij Simrock in Berlijn in 1885 verschenen als Dvorak's Tweede Symfonie. In werkelijkheid is het zijn zevende, geschreven tussen 13 december 1884 en 17 maart 1885 in Praag. ,De eerste uitvoering had plaats op 22 april 1885 te Londen o.l.v. de componist. De opdracht kwam van de London Philharmonic Society, die Dvorak in juni 1884 tot erelid maakte en hem verzocht ter gelegenheid hiervan een werk te schrijven. Het Allegro Maistoso heeft twee stemmingen: stugheid en smart, waarna het Poco Adagio een hartstochtelijk verlangen naar rust en schoonheid ademt, een soort gebed van een door smart om woelde ziel. Het Scherzo is een be vrijdend antwoord hierop, een straal van ongedwongen vreugde en het slot-Allegro is als een wils krachtig getuigenis, dat de mens zich door alle. moeilijkheden zal heenslaan. Het Berlijns Filh. Orkest speelt het werk vanavond o.l.v Ferdinand Lei'ner. gedurende het geophysische jaar aan het werk zyn. Terecht kunnen de zonnewaarnemers opmerken: „Voor ons gaat de zon niet onder". Dit zal vanavond prof. Minnaert zeg gen als hij om tien over negen zyn causerie houdt over „de waar neming van de zon" in het raam van de serie lezingen, die de Avro uitzendt ter gelegenheid van het internationale geophysische jaar Om vyf over zeven presenteer? Michiel de Ruyter voor de Avro nieuwe opnamen van Art Blakey's Jazz Messengers. N.CJt.V.-Leger des Heilskwartier. Om tien over tien speelt Piet Rip- pen op het orgel van de Woestduin- kerk te Amsterdam (N.C.R.V.) Morgenmiddag om twaalf uur zingt Mieke Telkamp met het Aviro- Theater-orkest. Programir.o voor morgén 12.50 Gram; 13.1 gram; 13.25 Orkestconc; 13.55 Beursber; 14.00 Pianovoordr; 14.30 Boekbespr; 14.50 Gevar progr; VARA: 16.00 Gram; 16.20 Muz caus; 17.00 V d kind: 17.30 Dans- muz; 18.00 Nws: 18.15 Act; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de 1. -hr. Jeugd Centrale; VARA: 21.00 Ds nuz; 21.30 Etherforum; 22.10 Büitei iverz: 22.25 Exotische klanken; VPRO: 2.40 Zorg om de mens. caus: 22.50 Lvondwijding; VARA: 23.00 Nws; 23.15— ind Isolde": 1. Ouverture. 2. Weh'. vehe dies zu dulden, Astrid Varnay, Töpper, 3. Elnsam wachend in und milde. Wolfgang Wlndgassen. 6. Isol des Liebestod Wtlrttembergs Staatsorkest. Stuttgart, Symphonie Orkest van de Beier- Weigert: II. Glua ..Othello": 1. Gia >n. New Vork olv. Tausto Clevi TIPS uit het buitenland Paul Arma componeerde elf lie deren op teksten van hedendaag se dichters, dichters die weer geïnspireerd waren door moder ne schilders: „Zangen der stilte", noemde Paul Arma deze liederen en hy zegt ervan: „Deze „Zan gen van de stilte" willen alleen de stille getuigen zijn van de eenvoud in de kunst, gelijk zij zelf de uitdrukking zijn van de eenvoud in het leven. Mogen zij overal de boodschap verkondi gen van de waarheid, die èn de poëzie èn dé schilderkunst èn de toonkunst gemeen hebben, aan de mens van heden". Om half elf vanavond zendt België (324 m) vijf van deze liederen uit. De bekende Rotterdamse pianist Marinus Fllpse en Herman Kreb- bers (viool) zUn om kwart over tien voor de Italiaanse omroep te horen (457, 333 en 225 meter). TELEVISIE VANAVOND 10.05 Gram; 10.30 Idem; 11.00 V d z 11.40 Grar 12.03 Har.HHBI land- en tuinb meded: jes; 12.55 Zonnewijzer; nws; 13.20 Lichte muz 14.00 Studentenork en solist; 15.00 School radio: 15.30 Bariton en piano; zieken; 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinderki V d 17.45 Viol 18.05 Lich geringsuitz: Vlaggetjesdag 1957; 19.25 VPRO: 10.00 Thi wijding: VARA: 10.45 V d kleuter In de maandelijkse kunstrubriek .Studio B" van de N.C.R.V.-televisie tomt vanavond een reportage uit het Stedelijk Museum te Amsterdam, vaar ook tentoongesteld is de Neder- andse inzending naar de Triënale in Milaan (ontwerpen voor industriële ormgeving enz.) Het programma-onderdeel „Hoe as het ook weer....? komt ditmaal lit de studio zelf. Vijf en twintig aar geleden verscheen namelijk het )oek „De Stad" van Ben Stroman. :en werk. dat wordt aangeduid als ïen „functionele roman". De heer Stroman zal zelf in de studio komen met Paul Schuitema, die de optische lay-out van dit boek heeft verzorgd. Het onderwerp is: Heeft deze stro ming in de kunst doorgewerkt of is dit verleden tijd? Proqrommo voor morgen zal een bevrijdingsspel worden opgevoerd en bij dit spel moet muziek worden geschreven. In de tijd rin wij leven pleegt dit te geschie den langs de weg van „opdrachten", door de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen verstrekt. De minister is de maecenas (de naam van een begunstiger van de kunst uit de oudheid) van onze tijd. Men zij gerust: hij behoeft het niet uit eigen zak te betalen. Dus zal er een bevrijdingsspel ko men mèt muziek. Helaas is het met de opdracht tot het schrijven van die muziek ongelukkig gelopen. De op dracht is namelijk eerst verstrekt aan een componist, die daarvoor, gezien zijn politieke verleden, niet in aan merking mocht komen. Door critiek in de pers hierop opmerkzaam ge maakt, heeft de minister de opdracht nu ijlings teruggenomen. Dat de opdracht teruggenomen is, achten wij juist. Ook wanneer men met ons van mening is, dat er eens een streep moet worden gezet onder het verleden, dan betekent dit nog niet, dat iemand met een minder zui ver politiek verleden nu juist uitge rekend een bevrijdingsspel van muziek zou moeten voorzien. Ons dunkt: af gezien van de vraag hoe het daarmee in het algemeen gesteld is bij deze „opdrachten", voor muziek bij een bevrijdingsspel kan de man toch nau welijks geïnspireerd geacht worden. Er zit aan deze zaak intussen wel een heel pijnlijke kant. Want de op dracht, inmiddels ingetrokken, is dan toch maar verstrekt geweest. Zij heeft ertoe geleid, dat de naam van de man in de publiciteit is gekomen. Zij heeft geleid tot de critiek op deze opdracht. Zij is er de oorzaak van, dat het ver leden weer is opgehaald en dat de man op dit verleden wordt aangezien. Wij betreuren dit, vooral voor de man zelf, en wij zijn van mening, dat de adviseurs van de minister de be windsman voor dit onbedoeld weinig gelukkige beleid hadden moeten be hoeden. W.G.J. hield conferentie over „De christen in de wereldsituatie" Tydens de dezer dagen gehouden con ferentie van de Werkgemeenschap van Geref. Jongeren (onder het motto ..De christen in de wereldsituatie") heeft luit.- generaal M. R. H. Calmeyer, lid der Tweede Kamer, een uiteenzetting gege ven van de huidige internationale toe stand in het licht van de allesbeheersende tegenstelling tussen' het communisme en de vrye wereld, als gevolg waarvan het Westen zich moet bewapenen. Het chris telijk geloof moet hierby als zuurdesem werken. Mr M. de Niet, lid der Eerste Kamer, zag het tegenoffensief der vrije wereld allereerst in het streven naar een maat schappij, die gegrond is op gerechtigheid. Het vraagstuk van de onderontwikkelde gebieden vraagt daarom het dringendst om een oplossing. De hulp hiervoor is de andere kant van de (noodzakelyke) defensie-uitgaven. Daarby zal gewaakt moeten worden tegen het alles bekijken met een westerse bril. Mr. De Niet deed een beroep op de aanwezigen de actie „Daadwerkelijke .gerechtigheid" (het af staan van een procent van het bruto- inkomen voor de onderontwikkelde ge bieden) te steunen. Evangelisatie-landdag te Velsen Op tweede Pinksterdag wordt, even als verleden jaar, op het buitengoed Beeckestein aan de rijksstraatweg te Velsen een evangelisatielanddag ge houden, die wordt georganiseerd door de evangelisaties Maranatha te Be verwijk, Emanuel te Velsen, Elon te IJmu:den en de Zuiderkapel te Haar lem, in samenwerking met de Ned. Bond van Evangelische Christenge meenschappen en Evangelische Een heid. In een tent worden om half 11, half 3 en half 6 samenkomsten gehouden, waaraan als sprekers medewerken: ds. Chr. J. W. Teeuwen, Geref. predikant te Diemen, ds. J. Vissers te Amster dam. en de evangelisten Th. Dikkes uit Leiden, J. Klein Haneveld uit Bo degraven en J. Sevensma uit Amster dam. Muzikale medewerking verleent het Chr. muziekkorps Euphonie uit Den Haag. De heer M. Ch. de Reede, tot dus verre plaatsvervangend directeur van oe stafschool Bescherming Bevolking te Barneveld, is benoemd tot directeur van deze school. Hij is de opvolger Yan ^e,J?eer Toet. die onlangs Boek VAN DL DAG „De twee zwaaiden" door Alfred Dug- »n boeiende romanvorm het conflict tussen Hendrik VIII en Thomas, aartsbisschop van Canterbury en pri maat van Engeland. De Engelse auteur, die laat met schrijven begon, blijkt dit moenykt: onderwerp geheel te beheersen. Vooral de slothoofdstukken zijn van een geladen spanning, die de zer ontroert en doe: gr'ezelen. Zachtzinnig ging 't in ir eeuw rok in Engeland niet toe. 2°?" w'i niet sterven" door Har- riet H. Houser is het verhaal van een moeder over ïaar zoon, die na een lane ziekbed or 7 augustus 1955 overleed. De schrijfster is afkomstig uit een christe lijk gezin Ook uit dit verhaal blijkt SlVi-i Amerikaans protestantisme veelal overwegend praktisch is ingesteld. geheime wapen van Tante Sear- wood door Leonard Wibberley en De Hammenkonin door P. G. Wodehouse oehr m tot de kolder-verhalen, die in de Prisma-boeken de nodige afwisseling geven. Veel dwaasheden met kostelijke humor En in een tijd vol problemen men daaraan wel eens behoefte heb-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2