Jlicutuc £eütsrf)c ÜTounmS Frankrijk brengt kwestie Suez weer voor V.-raad Coty overreedt Mollet niet af te treden Eerste Britse H-bom tot ontploffing gebracht Adenauer stemt in met Europese inspectiezone niet na te bootsen Aanval van Worosjilof op Nederland Manifest waarschuwt: geen experimenten! 1.1 i! li h rilfï DONDERDAG 16 MEI 1957 BUREAUS: Steenstrs ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10957 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StiatvMttct ebebleoetJ "ingn htrt lo Ugtjenspoet Openhartig gesprek gewenst ZIE PAGIISA 5 Samenwerking met Engeland is verbroken vandaag commentaar geven op het Fran- besluit tijdens het debat over de Suez kwestie in het Lagerhuis. In de klem De Franse regering zit min of meer in de klem. De Suezcrisis kost Frank rijk ministens 150 miljoen dollar aan deviezen. Door het sluiten van het Suezkanaal zijn de grondstoff ervprij - zen aanzienlijk gestegen. De handels balans klopt niet meer en er is een grote spanning op het gebied van de prijzen ontstaan. Officieel heeft de regering meegedeeld, dat er een in flatie dreigt. Er moet snel gehandeld worden en daarom heeft de regering nieuwe belas tingvoorstellen ingediend. Maar dn fi nanciële commissie van de Nationale Ver gadering heeft geweigerd deze r.'-.iw TELEURGESTELD door het besluit van de vereniging van kanaal gebruikers,. de tolgelden onmiddellijk aan Egypte te betalen, heeft het Franse kabinet gisteren na een stormachtige zitting besloten de Suezkwestie voor de Veiligheidsraad te brengen. Verzocht wordt de raad maandagmiddag bijeen te roepen om een laatste beroep op Egypte te doen zich te houden aan de zes beginselen van de Verenigde Naties. I (De kwestie liep zo hoog, dat een [geheel ontmoedigde premier Mollet aan president Coty tijdens deze zit ting zijn ontslag aanbood. Maar de (president aanvaardde dit ontslag niet 1 wist Mollet te bewegen zijn ont- igaanvrage in te trekken. „Nu net i in financiële moeilijkheden ver keert en er fiscale voorstellen zijn ïddend, zal het aftreden helemaal schijn hebben van een vlucht," het argument van de president waarvoor premier Mollet zwichtte. Frankrijk voelt zich in de steek gela ten door de vereniging van kanaalge- bruikers. Met leedwezen heeft de rege ring kennis genomen van het besluit, de tolgelden direct aan Egypte te betalen, deelde premier Mollet na de zitting van bet kabinet mee. Vooral is Frankrijk teleurgesteld door Engeland, dat op de door Egypte voor- gestolde voorwaarden In Is gegaan. In de vergadering van het kabinet werd kritiek geleverd op Engeland, omdat dit land het Brits-Franse front tegen Nasser heeft verbroken. Men voelde zich gekwetst door het feit, dat de Franse regering niet was geraadpleegd. voordat Britse vertegen woordigers in Zwitserland met Egypti sche afgevaardigden onderhandelingen begonnen over de betaling van de tol gelden in ponden. Reacties I Het bericht over het Franse besluit is in officiële Israëlische kringen met grote voldoening ontvangen De Veiligheids raad, zo zei men, is de enige instantie i die naleving van het Israëlische reoht op vrije vaart door het Suezkanaal kan eisen. Gisteren heeft premier Mollet een uit voerig onderhoud gehad met de Israëli sche ambassadeur in Parijs, Jacob Tsur.^ om een gemeenschappelijk standpunt te bepalen. Voor de delegaties bij de Verenigde Na ties kwam het bericht uit Parijs als een grote verrassing. Noch Enge.land, noch de Verenigde Staten waren van het Fran se voornemen op de hoogte. I De Britse minister van buitenlandse I zaken, Sehvyn Lloyd, zou vermoedelijk Gewoon opgebeld uit Kansas City het Internationale persinstituut, te Amsterdam bijeen, heeft gisteren de hoofdredacteur van de New York Times. Turner Catledge, iets verteld over het recente interview dat hü in Moskou had met Kroesjts- jef. Catledge had alles geprobeerd om het gesprek met de Russische leider te organiseren, voor hü zijn twaalfdaags bezoek aan Moskou ging brengen. Hij stuurde een tele gram, maar ontving geen antwoord. Hij gaf zijn correspondent in Mos kou de opdracht ieder hal» uur het ministerie van buitenlandse zaken op te bellen, hetgeen de correspon dent deed. echter zonder resultaat. Lang reeds had Catledge iedere hoop opgegeven, maar vlak voordat hü aan het einde van de twaalf dagen uit Leningrad zou vertrek ken. kreeg hü bericht dat Kroesjts- jef bereid was hem te ontvangen. Dat bericht kwam precies een uur voordat het laatste vliegtuig naar Moskou ging, maar Catledge wist het toestel nog te halen en sprak de volgende dag büna twee uur met de Sowjet-leider. Het inter view had tot gevolg dat niet alleen In The New York Times, maar in bladen over de hele wereld bclang- rükc berichten verschenen. In de loop van het gesprek probeerde de Amerikaan Kroesjtsjef een inzicht in de Amerikaanse vrijheden te geven door hem te vertellen hoe zü'n blad gedurende de verkiezin gen de volle steun had gegeven aan Eisenhower. „Maar", zei hü tegen de Russische leider, „ik heb zelf tot tweemaal toe op Stevenson ge stemd en dat wist iedereen op de krant". Kroesjtsjef verzuchtte daarop: „Och ik weet weinig van die Stevenson, maar als hü geko zen was, hadden we tenminste Dulles niet gehad^'. Catledge kwam ook tot de ont dekking dat hü voor het verkrij gen van zün interview niet de juiste weg had bewandeld. Hü sprak in Moskou een groepje Ame rikaanse meisjes, die Boelganin en Zjoekof hadden ontmoet, nadat zü tevoren hadden besloten te pro beren de Russische leiders te spre ken te krijgen. Hoe hebben jullie dat voor elkaar gebracht, vroeg Catledge? „We hebben hem dom weg uit Kansas City opgebeld", zeiden de meisjes. belastingen, die ook de kosten moeten dekken vari de campagne in Algerije, snel behandelen. De debatten hierover kon- n nu vandaag niet beginnen. Dit heeft de plannen van Mollet geheel in de war gestuurd en dit was ook een van de rede- waarom hij wilde aftreden. Uitgejouwd Op hetzelfde tüdstip dat het Franse kabinet amper een crisis te boven kwam, werd de Britse premier Macmillan in het Lagerhuis door de oppositie uitgejouwd. :n hü verklaarde, dat het Britse besluit er schepen door het Suezkanaal te laten varen weliswaar een onbevredigen de regeling is, maar dat men niet mag spreken van een succes zonder meer voor resident Nasser van Egypte. Na het Brits-Franse optreden in okto- sr is het pact van Bagdad krachtiger dan ooit, is Egypte van vele vermeende iden geïsoleerd en heeft het Ameri kaanse denken over de kwestie van het Midden-Oosten een „revolutie" doorge maakt. aldus de premier. Labour heeft een motie ingediend, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken het resultaat van de regeringspoli- biek ten aanzien van de Suezkwestie. Het debat zou vandaag worden voort gezet. De regering staat niet alleen tegen- de kritiek van Labourzijde, maar moet ook de oppositie uit eigen kring de acht rebellerende conservatieve afge vaardigden onder ogen zien. Dierenpark koopt vele StClCltsiebeZOek Goilllllka WCllSt Rlislaild meters krokodillen Met de Parafaun Dierenexport te Para maribo en een krokodillenfarm in La Plata voert de directie van het dierenpark Ouwehands te Rhenen onderhandelingen om over te gaan tot aanschaffing van een groot aantal krokodillen. Reeds in 1935 kocht het park duizend van deze dieren tegelijk, maar na de bevrijding was daar niet één meer van over. Na de oorlog kon een enkele krokodil tegen de hoge prijs van achthonderd gulden worden bemach tigd, terwijl in 1935 de beesten slechts vijftig gulden per stuk kostten. Thans is er een heel nieuwe financiële regeling: de beesten worden per meter berekend. De eerste meter kost in hel land van her komst ongeveer tachtig gulden en elke decimeter meer 25 gulden, transportkosten niet meegerekend. De onderhandelingen zijn nog niet beëindigd. Kinderverlamming. Het aantal gevallen van kinderverlamming in Engeland i6 in de eerste negentien weken van dit jaar hoger geweest, dan ooit tevoren. Er zijn 822 gevallen gemeld. De Egyptische piloot, die dinsdag met een Tsjechische straaljager op het vlieg veld bij Wenen landde, zal spoedig met het vliegtuig aan de Tsjechische autori teiten worden uitgeleverd. Op grote hoogte uit wit straalvliegtuig geworpen intploft. Hiermee heeft Groot-Brita ich gevoegd bü de H-bom bezittende :endheden: de Verenigde Staten er Sowjetunie. In de komende dagen zullen enkele explosies volgen, n viermotorige Valiantstraalbom- menwerper van de R.A.F. vervoerde het verschrikkelijke wapen naar het gebied Christmas Island, halverwege tussen Sydney en San Fransisco, waar een opper vlakte van 900 mijl in het vierkant tot 1 augustus ontoegankelijk is verklaard voor de Scheepvaart. Opa mag nu niet meer fietsen Het kantongerecht te Delft behandelde gisteren bij verstek de zaak tegen een 79-jarige inwoner van De Lier. De man had als fietser' op een drukke verkeers weg daar een aanrijding veroorzaakt. Voer de schade, aan de aangereden auto aangericht, hadden zijn kinderen hutje bij mutje gelegd. Dit vertelde een zoon, die als gemachtigde verscheen. Uit zijn verhaal kreeg men voorts de indruk dat het heel moeilijk zal zijn om opa van de fiets af (e houden. De officier wist daar echter wel een oplossing voor. Een tien tje of vüf dagen eiste hü voor de aan rijding en vijfenzeventig gulden of der tig dagen voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Dit bedrag zal, zo deelde hij mee, betaald moeten worden wanneer de oude baas in de eerstkomende twee jaren op de fiets gesnapt wordt, De kantonrechter was het met deze straf De Valiant en nog drie andere had ten wit geschilderd, om de lichtflitsen an deze en de komende explosies te weerkaatsen en daarmee het gevaar voor de vijfkoppige bemanning zo gering mo gelijk te maken. De ruiten van de Vali ant zijn afgeschermd. Sir Anthony Eden heeft indertijd als premier afgekondigd, dat Engeland in deze serie proeven zou werken met explosies in de orde van grootte van één megaton, dat is gelijkwaardig aan een miljoen ton dynamiet. Het gevaar voor radioactieve neerslag is bij deze proefexplosie niet bijzonder groot, omdat de bom op grote hoogte tot ontploffing is gebracht en er geen zee water of stoffen van de zeebodem in de radioactieve atoomwolk worden meege- Reaclie te Tokio Het observatorium van Tokio heeft vanmorgen om 5,33 uur plaatselijke üjd, verandering in de luchtdruk van 0.2 millibar geregistreerd. Tijdens de Ame rikaanse proeven op Bikini werden de ludhtdruleversdhilQen slechts een uur lang waargenomen, maar duurde de lucht drukverandering ditmaal langer dan drie uur. Vanmorgen kwam het voor de Britse ambassade te Tokio tot een handgemeen tussen de politie en 200 linkse studenten, die protesteerden tegen de Britse proef- ontploffing. Volgens een woordvoerder van de linkse studentenorganisatie zullen morgen 20.000 studenten voor de Britse ambassade komen protesteren. Ook Moskou voelt voor ontwapening, zegt Eisenhower TYE WESTDUITSE bondskanselier stemt van harte in met de instelling van een inspectiezone in Europa. Immers, zo zei Adenauer gisteravond op een pers conferentie, een dergelüke zone heeft di rect niets met de ontwapening te maken. De ontwapening komt in een tweede of derde stadium ter sprake, meende Ade nauer. De Westduitse minister van de fensie Strauss, heeft gisteravond nog ge waarschuwd, dat een ontwapenings akkoord tot elke prijs niet genoeg is om de wereldvrede te verzekeren. Een der- gelük akkoord moet vergezeld gaan van de verwüdering van alle haarden van onrust en verdeeldheid in de wereld. Het gesprek in de ontwapeningscom missie is inmiddels weer gevorderd door de verklaring van Canada, dat het bereid is mee te werken aan een plan voor we derzijdse luchtverkenning. President Eisenhower heeft gisteren gezegd te geloven, dat Rusland het pro bleem van de ontwapening serieuzer dan voorheen behandelt, omdat het land de zware economische druk voelt door het handhaven van de reusachtige militaire macht en geen grootscheeps atoomcon flict wenst. Eisenhower waarschuwde evenwel op zijn wekelijkse persconfe rentie. dat de Russen de hoop niet op geven de schaal in hun voordeel te laten doorslaan. Eisenhower deelde verder mee. dat hei gehele vraagstuk van de wederzijdse in spectie ernstig wordt bestudeerd. De suggestie van Dulles, zei de president, betreffende bepaalde zones is niet na mens de regering gedaan en daarom wenste hij er verder geen te leveren. Egypte aanvaardt nu guldens Naar wü van officiële züde is het verwachte akkoord tussen Neder land cn Egypte inzake de betaling der tolgelden voor het Suezkanaal thans tof stand gekomen. Nederlandse schepen zul len de kanaalgelden In guldens mogcr betalen en deze zullen vrü inwisselbaai zün in de Europese Betalingsunie. Uranium uit de Donau- Oostenrijk heef» de eerste uranium gewonnen uit het ter van de Donau en uit 6teenkool een mijn te Trlmmedkam. cian Zweden VOLGENDE WEEK brengen koningin Juliana en de Prins der Nederlanden een drie- daags staatsiebezoek aan Zu>e- den, het land dat twaalf maal zo groot is als Nederland en slechts 7,2 miljoen inwoners telt. Hiervan woont ruim 3% miljoen in de 133 stedenwaar van Stockholm met ruim een miljoen inwoners de grootste is. Honderd dagen van het jaar dwarrelt de sneeuw op Stockholm neer, maar in het hoge noorden, waar de eland nog in de bossen rondzwerft sneeuwt het wel 190 dagen. Daar Zweden een land van bos (dat 60 procent van de bodem bedekt) en water is, kent men er een rijk vogel leven. Er zijn wel 326 vo gelsoorten De Zweedse kinderen heb ben een leerplicht van hun 7e tot hun 16e jaar en deze wet is reeds meer dan hon derd jaar oud. Ook voor de bejaarden heeft Zweden reeds lang gezorgd. In 1913 kwam de wet op de verplichte ouderdoms voorziening tot stand. Het leven in Zweden is duur, maar de salarissen liggen dan ook gemiddeld tweemaal zo hoog als by ons. Tal van andere bijzonderheden over dit land en volk vindt men vandaag t.g.v. het Konink lijk bezoek op pagina 7. Herziening van het loonstelsel op het ogenblik niet mogelijk GOMULKA, de Poolse communis tische partijleider, heeft het imi teren van Sowjetrusland op de weg naar het socialisme, gisteren bij de opening van het partijcongres te War schau veroordeeld. Volgens hem be palen de historische en andere ver schillen tussen de Sowjetunie en an dere communistische landen de iveg, die elk van deze landen moet gaan. De nabootsing van het Sowjetrussische stelsel is naar Gomulka's opvatting aan gemoedigd, doordat tussen de Sowjetunie en andere landen betrekkingen beston den „op basis van ongelijkheid" en wel juist in de periode, dat de Stalin-cultus overheersend was. Hij erkende wel. dat er algemene fun damentele beginselen zijn aangegeven door Lenin volgens welke de commu nistische landen moeten handelen. En daarop zijn ook de Poolse principes ge baseerd. „Maar het ontwerp van de Poolse weg naar het socialisme Is van ons", voegde hij hieraan toe. Gomulka zei verder, dat er geen sprake van kan zün, de bevoegdheden van de arbeidsraden uit te breiden of hen het volledige beheer over de fabrieken handen te geven. Arbeiders met een z lage levensstandaard, zoals de Poolse, zonden altüd geneigd zün, eerst aan zich zelf te denken en de Investeringen te verwaarlozen, wat de huidige econo mische ehaos maar zon vergroten. Het loonstelsel in Polen kan volgens de partijleider op het ogenblik nog niet wor- Zes gewonden bij ontploffing in atoomcentrum In de atoomlaboratoria van Brookhaven In de Amerikaanse staat New York heeft zich gistermiddag een ontploffing voi daan waarbü zes personen werden ge wond, van wie een ernstig. Het was geen nlt de hand gelopen kernreactie, maai explosie van chemische aard. Niemand van de gewonden heeft te Iüden gehad van atoomstraling. Deze laboratoria vormen een van de voornaamste centra van onderzoek, band houdende met het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. De gewonden waren getroffen door bijtende zuren. Ri chard Johnson, die er het ergst aan toe was, had brandwonden in het gezicht en op zijn bovenlichaam. Ook zijn ogen wa ren aangedaan. De ontploffing vernielde een deel van de stalen afscherming van de atoomreac tor. De reactor zelf bleef onbeschadigd. Het wordt gaandeweg warmer de zomer komt dichterbij en in Amsterdam worden pas volgende week de zwembaden geopend. Maar dat is voor Am sterdamse jongens geen be zwaar, zeker niet in het haven gebied De PRESIDENT der Sowjetunie, Worosjilof, heeft te Soerabaja op zijn terugreis van Bali voor een volksmenigte een aanval gedaan op de „imperialistische landen, die po gen haat te zaaien en de socialisti sche landen zwart te maken." Hij zei- de, dat de „kolonialistische landen geen krachtig Indonesië wensen, daar zij hun rijkdommen niet willen ver liezen" en dat „West Irian" (Neder lands Nieuw-Guinea) „in handen is van kolonialisten, maar dat alle Azia tische volken, die de vrijheid lief hebben. Indonesiës aanspraken steu nen. Woensdagmiddag keerde Worosjilof te Djakarta terug. De ontvangst was niet zo overweldigend als bij Worosjilofs eer ste aankomst. Het staatsbanket ter ere van Worosjilof werd afgelast, daar deze vermoeid wa6. Te Djakarta worden voor bereidingen getroffen voor een massa bijeenkomst, waarop Worosjilof en Su karno zullen spreken. Intussen is Worosjilof tezamen met Su karno hedenmorgen naar Mcdan vertrok- ia-büe« komst zullen toespreken. Een gezelschap van 200 personen reist mee in tien vlieg tuigen. De beide presidenten zullen voor het eerst vliegen in het Iljoesjin-toestel. dat Sukarno van de Sowjetunie ten ge schenke kreeg, met Indonesische beman- ADENAUERZIEL VAN C.D.U.-CONGRES (Van onze correspondent) BONN, donderdag. DE WESTDUITSE BONDSREPUBLIEK staat vrü en met aanzien in de kring der volkeren, is met de machten der vrijheid verbonden en innerlük gesterkt en heeft een bloeiende economie en gevestigde sociale orde. De C.D.U. wil de eenheid van het vaderland, de vrijheid der volken cn vrede In de wereld. Zü eist een algemene gecontroleerde ontwapening (ook van kernwapens), zekerheid voor de vrü» wereld door versterking van het Atlantische bondgenootschap en de econo mische en politieke eenwording der Europese volkeren. Zü waarschuwt het Duitse volk nadrukkelijk voor „lichtvaardige politieke, economische en sociale experl- Dit alles staat in het CDU-manifest, uitgegeven na het partijcongres te Ham burg. Bondskanselier Adenauer nam deel aan alle vergaderingen van partijbestuur en commissies. Hij was letterlijk de ziel van het congres en de sociaal-democraten kunnen gevoeglijk nalaten de vergevor derde leeftijd van de Westduitse rege ringschef een bezwaar te noemen. In zijn laatste rede op het congres her innerde dr Adenauer het Westduitse kie zerskorps eraan, dat de nieuw te ver kiezen Bondsdag de volgende bondsrege ring zal moeten formeren, die voorbe stemd is om beslissingen van het aller grootste gewicht in de komende vier Enige hilariteit ontstond in de zaail, toen de bondskanselier zich uitsprak voor het toekennen van een belangrijker rol aan de z.g. „Junge Union Deutschlands", de jeugdorganisatie der CDU. Het wordt volgens dr. Adenauer zo langzamerhand tüd om de verantwoordelükheid aan jon geren over te dragen. den herzien, omdat de tijd er niet rijp Over de verhouding tot de R.K.Kerk, zei Gomulka, dat de regering deze kerk haar eigen weg laat volgen, maar ander zijds van haar verwacht in te zien, dat Polen zijn vroegere stelsel overboord heeft gezet en thans het socialisme op bouwt. Werkgevers voor ei gendomherstel op de bres De voorzitter van de algemene katholieke werkgeversvereniging heeft vanmorgen op de ledenverga dering van die organisatie in Den Bosch de steeds grotere bedragen die door de overheid worden geïnves teerd, verontrustend voor de finan cieel- economische sfeer genoemd. De voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heüst zelde in aanwezigheid van tal van autoriteiten dat in 1956 in totaal büna vier miljard gulden aan investeringsuit gaven direct of indirect voor rekening van de overheid is gekomen. Stelt men hiertegenover de investeringsuitgaven van het particuliere bedrüfsleven van ongeveer 5,5 miljard gulden, dan blükt dat van het totaal der Investeringsuit gaven in 1956 ruim veertig procent aan de overheid kon worden toegerekend. In de woningbouwsector werd 64 pet. van het totaal aantal woningen door de over heid gebonwd of gefinancierd. Zo .zien we allerwege, aldus de heer Van Heüst, een overname door de staat, de collecti viteit van het bezit en een beheer over het bezit, dat elgenlük in particuliere handen diende te zün. De heer Van Heijet wees op de ontwik keling, dde in de werefld te zien Is en die erop neerkomt, dat het verantwoordelijke beheer over steeds groter wordende eigendommen in handen komt van enke lingen, die zich hiervoor nauwelijks meer verantwoordelijk kunnen voelen en dit in wezen ook niet zün. Hü vroeg zich af of het nu bepaald nodig i6 dat de wettelijke regelingen van vakantie, afbetaling, cadeau6teflsel en wat dies meer zij, door de 6taat vastgesteld worden, of dat we dat alleen maar ge makkelijk vinden. Als er op dit terrein regelingen moeten worden getroffen, zijn het dan niet de publiekrechtelüke orga nen, die hiervoor in aanmerking komen, zo vroeg hij zich af? De Individuele on dernemers moeten de moed opbrengen om de eigen verantwoordelijkheid te dragen, welke de essentie uitmaakt van het vrije ondernemerschap, vond 6preker. Walter Funk op vrije voeten gesteld De beruchte Duitse oorlogsmisdadiger Walter Funk is vanmorgen uit de gevan genis te Spandau vrijgelaten. Dit is on officieel in Berlijn bekend gemaakt IKE WIL SCHOOLGELD TERUGHALEN President Eisenhower neemt elke gelegenheid te baat, om zün begro ting te verdedigen, tegen de pogin gen om besnoeiingen aan te bren gen. „Wanneer het Huis van Afge vaardigden inderdaad van plan is, de militaire uitgaven met 2,5 mil jard dollar te verminderen, heb ik blijkbaar geen kijk op de zaak", zei de president gisteren op zijn pers conferentie. „Als het mogelijk is, een zó grote besnoeiing aan te bren gen, dan wordt het tijd dat ik mijn schoolgeld ga terughalen." HET WEER IN EUROPA Stockholm ZUiich eD Genive mist half bcw. s! z-a WEERBERICHT Opklaringen acht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Aanhoudend koel. (Opgemaakt om 11.15 VRIJDAG 17 MEI Zon op 4.46 uur, zon onder 20.32 uur. Maan op 23.45 uur, maan onder 7.44 uur. Op 21 mei laatste kwartier en op 29 mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1