Glas goedkoper dan plastic Kunststoffen hebben overigens een eigen plaats verworven ZONNIGE TOERWAGENRALLY FEESTDAG VOOR VELEN Adenauer rekent af met geruchten uit Y.S. Dividend Nat. Handelsbank Overbevolking" stelt ons land voor dringende vragen Oranjeploeg dwong de Engelsen gelijk spel af Rijksvoorschot steeds groter NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 MEI 1957 VERPAKKINGSBEURS LEERT HET: (Van onze speciale verslaggever) rEN GISTEREN de staatssecretaris voor economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, de Vierde Verpakkingsbeurs in het Amsterdamse RAI- gebouw geopend had, werden de officiële genodigden niet zoals geruch ten wilden in cellofaan verpakt en „heat ge-sealed"; de koffie kwam gelukkig in porseleinen kopjes en de obers in het restaurant deelden gewone, breekbare, onhandige borden rond. En dat waren even zovele opluchtingen in ddt milieu, waar alles onbreekbaar, goedkoop, doorzichtig, edel, functioneel, doelmatig en aantrekkelijk is het was eveneens een ouderwets idee op deze beurs, die suggereerde, dat wij in het kunststoffen tijdperk zouden zijn aangeland. Want dan mag die Vierde Verpakkings- beuir6 al in het teken staan van „de me chanisatie van de handeling van het ver pakken1", het plastic, de kunststot ruikt er met ferme tred op. Plastic bekertjes, doosjes, schaaltjes, zakjes, bandjes, wik- keltjes, etiketjes, flesjes, vaatjes, potjes en flaconnetjes en als je „plastic" durft te zeggen, beginnen ze allemaal met hun hoofd te 60hudden. „Kunststof is het, of polytheen, of polyvenyl of polyesttier of poly-weet-ik- veel neem het een arme verslaggever maar niet kwalijk. Maar wij blijven ge woon dom plastic zeggen en al6 we dan op die beurs aan een in nylon ge kleed heer vragen, wat nu eigenlijk het verechil is tussen cellofaan en poly..eh.., dan weet hij dat maar moeilijk te defi niëren. „Cellofaan is een natuurlijk ma teriaal, dat ontstaat bij de papierfabri cage, en kunststof een kunstmatig che misch materiaal. En de kunststoffen zul len het cellofaan nooit verdringen, want bepaalde produkten laten zidh wel in het een, en niet in het ander verpakken, en het drukwerk op cellofaan i6 altijd mooier dan op kunststofEn dat vinden wij die géén aandelen in cellofaanfabrieage hebben toch maar een prettig gehoor, want wees nu eerlijk, iets van het oude moeten we toch behouden Maar overigens staan ze op die Ver pakkingsbeurs voor niets. Dat beseft u smartelijk, als u op een karton-stand (overigens zelf van hout weldoortimmerd) een kartonnenwieg ziet staan, die een tientje kost, zelf In elkaar geplakt kan worden en na een paar maanden in de vuilnisbak gaat. Nu zullen we zwijgen van de romantiek van zusjes wiegje, onder een 6tofllaken op zolder, waar zusje later als groot moeder nog een6 met de kleinkinders gaat kijken. Maar we vragen ons alleen af: als de baby nu eensnu, ja, we willen zeggen, die kinderen zijn nog wel een6 natGaat zo'n kartonnen wieg dan bobbelen en zacht worden? Valt baby er dan door? Men zegt, dat de Ame rikaanse baby'6, aan het verpakt zijn in een dergelijke kartonnen sierdoos ge wend, van angst daarvan een droge klier houden, maar dat is iets, wat we zelfs van Amerikaanse baby'6 weigeren Flessen opblazen Als u die wieg niet moet is er nog genoeg te grasduinen op die beurs. Wat dacht u van een plastic fle6, die uit een stuk plastieken buis in een houten mal wordt opgeblazen. „Wat is uw man, juffrouw?" „Oh buurvrouw, hij is flessen-opblazer van z'n vakHet is werkelijk géén gehoor.... Maar de plastic flessen zijn doelmatig en hecht alleen is glas goed koper, en de voldoening hierover maakt, dat we ons ouderwets voelen in deze eeuw van de kunststof. Begrijp ons goed, we hebben niets tegen plastics vooral niet, nu blijkt, dat de vervaardigers ervan langzamerhand van het chapiter „imitatie" zijn afgestapt en de volkomen eigen toepassingen van dit karakteristieke materiaal hebben gevon- Ha!! Dat Is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol- Vrije drank. Daar knapt een mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén #wMU«fU van 4* stlfhdng «•llatcl*»» Er zijn dan ook bijzonder handige dingetjes onder: het jampotdekseltje, dat blijft zitten als het open Is en nooit verloren kan gaan, er zijn grote plastic aardbeien (die aardbeiensap be vatten), bananen (die bananenaroma ber gen) en citroenen (die citroensap ïn zich hebben) als geestige verpakkingen, er Is elke verpakkingseis een (plastic) op- En mocht u neiging gevoelen, een lamp t een fle6 uit de eerste verdieping op 6traat te gooien wel, in de RAI kan dat, daar liggen die ©puilen in 6ohuim- plaetic verpakt Merkwaardigheden Zakjes plakiken hoeft u niet meer (of schoon het liedje het nog wil), want daar n machine voor. Trouwens, als het i een bonte rij van vertegenwoordig de merkwaardigheden te doen is: er zijn ilijmmadhines, afrollers. beplakking6- papieren, bitumeermachines. blokbodem- zakken. bordsdharen, ki6tdozen en hoe- kenplafcmaohine6 en als u dat een troost vindt: er i6 ook een afbeelding van een kardoespapiermolen. Technisch staat het verpakken midden in de jonge lingsjaren; economisch en psychologisch (dus op het vlak van goedkoopte, bescher ming en op het terrein van veriroopsti- mulering) zit het schoeisel nog in de kleine maatjes al6 u begrijpt wat we bedoelen. Kort en goed: de verpakking van onze produkten heeft een taak. Een dienende taak altijd, en het is ver heugend te zien, dat zoveel grote kerels zoveel grote fabrieken inrich ten alleen om te dienen! De Ver pakkingsbeurs is geopend tot 21 mei. Laren, Nijmegen, Rhenen weten nu wat letters KNVTO betekenen (Van een onzer verslaggevers) T AREN, Nijmegen en Rhenen weten sinds gisteren bijzonder goed wat de letters K.N.V.T.O. betekenen, als men het er nog niet wist. Achter deze afkorting verschuilt zich de (sedert vorig jaar, het jubileumjaar koninklijke) Nederlandse vereniging van toerwagenondernemers. En waarom die drie plaatsen? Wel, bij de jaarlijkse rally, die gisteren verreden werd, was de start in Laren, werden de behendjgheidsproeven In Nijmegen ge houden en wisten de deelnemers In Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. wie van hen er het best had afgebracht. Het was een zonnig feest. Er i C.D.U.-congres in Hamburg (Van onze correspondent) HAMBURG, woensdag. ADENAUER heeft gisteren voor tienduizend personen op het congres der Ohr. Dem. Unie in Ham burg afgerekend met de geruchten over een koerswijziging der Ameri kaanse buitenlandse politiek. Onder stormachtige toejuichingen verklaar de hij dat deze berichten uit de duim waren gezogen. Hij citeerde daarbij de verklaringen van Dulles (zie pa gina 1 - Red.). Behalve deze met spanning verwachte redevoering van de bondskanselier, richt te de belangstelling zich vooral op die van de minister van defensie Strauss, omdat het van te voren wel vast stond, dat ook hij zou reageren op de Washing- tonse geruchten. In een zeer felle rede. vol Beiers temperament, stelde Strauss categorisch, dat de bondsrepubliek ak koord zal gaan met elk ontwapenings- voorste.l, dat is gebaseerd op het even wicht tussen de grote mogendheden. De veiligheid, die de bondsregering onder leiding der CDU en CSU (Strauss' partij) opbouwt is zuiver defensief, ook voor wat de NAVO betreft, omdat het westen nim mer een oorlog zal ontketenen en de „Bundeswehr" niet is opgericht om een oorlog te voeren. De minister herin nerde eraan, dat het uitsluitend heeft tegengehouden en ook thans nog de scheiding bestendigt. Hij somde de ex cuses op die de Sowjetunie daarvoor in de loop der jaren heeft gebruikt, n.l. achtereenvolgens de economische samen smelting der vroegere Amerikaanse. Engelse en Franse bezettingszone. De sa nering van de Mar, de stichting van de bondsrepubliek, West-Duitslands toetre ding tot de E.K.S.G., het sluiten van de E.D.G.-verdragen en later van de Partij verdragen, de overdracht van de soeve reiniteit aan de bondsrepubliek, de herop richting van Westduitse strijdkrachten, toen nog de uitrusting der „Bundeswehr" met kernwapenen en nu tenslotte de schepping der Europese Economische Ge meenschap Euratom „De Sowjetunie',, zo riep minister Stranss hartstochtelijk uit, „had toege stemd in het houden van vrije verkie zingen In geheel Duitsland en in de po litieke eenwording van het land." Bezit voor bezitlozen Verder stond de derde dag van het zevende CDU-partijcongres in het teken van de economische en sociale problemen. Het voornaamste is de mededeling van de minister van economische zaken, prof. Lulwig Erhard, dat nog dit jaar miljoe nen werknemers in de bondsrepubliek aandeelhouders en mede-eigenaars zullen kunnen worden van' de „"Vlkswagen- wérke" in Woufsburg. Onmiddellijk na terugkeer van de CDU- ministers in het kabinet te Bonn zal daar toe in de Bondsdag een door dr. Adenauer, minister Erhard en de CDU-CSU-fractie ondertekend wetsvoorstel worden inge diend. Dit wordt het begin van de denationa- lisatie van de staatsbedrijven. Daarmede staat de partij van dr. Adenauer dan in lijnrechte tegenstelling tot de sociaalde mocraten. die ingeval van een stembus overwinning denken aan nationalisering Aan de aandeelhoudersvergadering der Nationale Handelsbank op 31 mei zal over 1956 7 (8)°/o dividend worden voorgesteld J. P. Straathof is benoemd tot burge meester der gemeente Hensbroek (N.H.). De 36-jarige heer Straathof (r.k.) is thans hoofdcommies A ter gemeente-secretarie te Heerhugowaard. de z.g. „sleutelindustrieën", daar onder de mijnbouw, de staal- en de che mische industrie. De opbrengst van de „Volkswagen- werke" zal minstens 500 miljoen mark zijn. In totaal is de Westduitse staat in dan 300 bedrijven financieel voor meer dan 25 procent geïnteresseerd, hetgeen een totale waarde van tussen de drie en vier miljard Mark vertegenwoordigt. Deze gelden zullen als een soort staatsreserve worden bestemd, die kan worden gebruikt als stootkussen voor eventuele financiële economische moeilijkheden. Over „eigendom voor iedereen" sprak de vroegere premier van Noordrijnland- Westfaien (met zijn Roergebied een sterk socialistisch land). Karl Arnold. Lid van het CDU-hoofdbestuur en vertegenwoor diger der arbeidersvleugel in de partij. Hij ging nog een stapje verder dan prof. Erhard en verklaarde, dat de arbeider de kans moet worden gebo den op eigendoms-vorming, opdat zijn onafhankelijkheid van de werk gever geringer en zijn economische positie versterkt wordt en hij boven dien op de duur nieuwe bronnen van inkomsten kan verwerven. Daardoor zal hij zich dan afkeren van sociali sering, die volgens Arnold „geen middel is om de tegenwoordige sociale problemen op te lossen". Het is niet de taak van de staat, even als de SPD denkt, voor zich bezit te ver werven. De staat moet de beziteloze bur ger aan eigendommen te helpen, 's mid dags sprak het vrouwelijke Bondsdaglid mevr. Rehling over gezinsproblemen. Vandaag sluit het CDU-congres met een grote rede van dr. Adenauer over „De beslissing van het jaar". Communistische „bom" ontplofte tijdens Adenauers rede De rede, die bondskanselier Ade nauer gisteravond hield op het par tijcongres van de CDU. te Hamburg, werd plotseling onderbroken door een harde knal. Communisten had den een pamfletbom aan de zolder bevestigd. Na de „explosie" regende het communistische pamfletten door met elk twee chauffeurs en een pas sagiersaantal van tussen de twintig en de vijftig. Het waren genodigden: kennissen en relaties van de bus ondernemingen, notabelen van stad of dorp of anderen. Anderen.een Utrechtse toerwagenondernemer had enkele tientallen lieve verpleegster tjes uit het Diaconessenihuis mee genomen en de K.L M. had ervoor gezorgd, dat de jongens van het Burgerweeshuis in Amsterdam een onvergetelijke dag hadden. Het deel de (naar Nij megen dus) was een oefening in Neder land kennen en algemene ontwikkeling. Ieder kreeg in zijn opgavenipakket een aantal foto's mee. die hij onderweg aan de hand van bestaande situaties moest herkennen. Zo waren er meer opgaven, maar, naar het oordeel van de meeste chauffeurs, nogal gemakkelijk. Moeilijker al werd het in het Nijmeeg se Goffertstaidon, waar een behendig- heidsrit langs en onder pijnlijk nauw keurig en nauw geplaatste latjes al flink wat slachtoffers maakte. Op weg naar R'henen gingen er meer voor de bijl: tii- dens de kaartleesrit over 28 km met af gedekte snelheidsmeter, waarbij met een bepaald gemiddelde moest worden ge reden en het dus od de ervaring van de chauffeur aankwam. Winnaar van het algemeen klassement werd de grijze bus van de N.Z.H. uit Haarlem. Hoofdcommissaris van politie J. Fontevne. een van de passagiers, kan So wiet staatslening aangekondigd De raad van ministers der Sowjetunie heeft besloten over te gaan tot een staats lening van 12 miljard roebel, af te lossen in vijf jaar, voor de ontwikkeling der na tionale economie 1957. (Enkele weken ge leden werden rente en aflossing van staatsleningen bevroren en werd mede gedeeld, dat er dank zij deze bevriezing i in 1958 geen staatsleningen nodig zouden werd begroet, werd tenslotte z.hs. mJ")- I genomen. Enkele passagiers van een der vele bussen, die gisteren aan de zesde toerwagenrally van de K.N.V.T.O. deelnamen. Het ivas een groepje Staphorster dames in klederdracht, die door onze foto graaf gesnapt werden, nadat hun bus in het Nijmeegse Goffert- stadion de vaardigheidsproeven had afgelegd. Vriendschapsverdrag met Amerika (VERVOLG VAN PAGINA 1) zij dan in het ontwerp ook verwijst naar artikel 63 van de grondwet, waardooi meerderheid van y$ der uitgebrachte stemmen vereist i6. Dat was o.a. z'jj het E-D.G.-verdrag. Dit sterke betoog maakte op de heren Oud en'Romme geen enkele indruk. En daardoor kwam dit de bat geen steek verder dan waar het ver leden week was gebleven. De staatssecre taris, die zich uitstekend in deze moei lijke juridische materie had ingewerkt, betoogde nogmaals met een keur van ar gumenten, dat bij de beperking van het processieverbod. zoal6 dat in 1848, was tot stand gekomen, wel degelijk de zorg voor de openbare orde heeft gegolden Hoe men ook over de interpretatie van dit grondwetsartikel denkt, volgens de be windsman is het een feit, dat de April beweging van invloed is geweest op de wetgeving. Het was de heer Bruins Slot (a.r.), die met een citaat van een schrijven aantoonde dat ook in deze kring er zo over wordt gedacht. Maar ook dit punt werd door de heren Blaisse (kath. v.) en Oud (lib.) bestreden. De huurwetten zullen a.s. woensdag In de Tweede Kamer in behandeling worden genomen, zo deelde voorzitter Korten- horst mede. Om aan de eventuele span ning spoedig een eïnd te maken de t(jd dringt! stelde hjj voor volgende week drie avondvergaderingen te houdei en op vrijdagavond nog te stemmen. Di interpellatie van de heer Roosjen (a.r.) over de opheffing van de Nationale Re serve ls daarom verschoven naar dins- De Tweede Kamer hield zich gasteren dan ook alleen nog maar bezig met de goedkeuring van de nieuwe luöhtivaart- overeenkomst met de Ver. Staten. Het verdrag dat uiteraard door geen enkele spreker met werkelijk groot enthousiasme De heer C. v. d. Heiden te Sassenheim, die vorige week reeds is ge huldigd i.v.m. zijn 40-jarig arbeidsjubileum in dienst van Van Zonne veld en Co. N.V. is gisteren Koninklijk onderscheiden. Burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens speldt hem hier de gouden ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op. Foto N. van der Horst BEZORGDHEID VAN HET CHR. WERKGEVERSVERBOND Ï~\E POLITIEK van loon- en prijs- L' stabilisatie, zoals deze in 1956 door de regering in nauwe samen werking met het georganiseerde be drijfsleven werd gevoerd en die in 1957 wordt voortgezet, heeft nog eens extra het accent gelegd op vra gen, die hierbij met betrekking tot de verantwoordelijkheid van de re gering enerzijds en van de onder neming anderzijds rijzen. Zo rijst bijv. de vraag, of deze politiek van „gedeelde verantwoordelijkheid" aanvaardbaar kan worden geacht tegen de achtergrond van de door ons aanvaard baar geachte grondslagen van de econo mische orde. Dit zegt het jaarverslag 1956 van het Verbond van protestants- christelijke werkgevers. Het vervolgt: Een ander terrein waar op kernproblemen ten aanzien van de maatschappelijke ontwikkeling zich voor doen. is dat van de sociale verzekering Een eerste principiële beslissing is met de invoering van de Algemene ouder domswet reeds gevallen. Deze ontwikke ling zal echter zeer waarschijnlijk in verschillende nieuwe sociale verzeke ringswetten haar voortzetting vinden, terwijl de discussie over de vraag, of daardoor de verantwoordelijkheid van de afzonderlijke mens niet te veel Ln het ge drang zal komen, nog niet is afgesloten Een derde reeks van vragen dient zich aan met betrekking tot het bevolkings vraagstuk in ons land. Welke de gevol gen van de toenemende concentratie in westelijk Nederland in tal van opzichten zullen z(jn en reeds thaDS zfln, vraagt dringend om bezinning. Men vraagt zich af wat er van de ontplooiing der men selijke persoonlijkheid terecht komt, wan neer de mens steeds minder ruimte tot zijn beschikking krjjgt, om zich eniger mate vrU te kunnen bewegen. Met deze problematiek hangen tal van belangrijke vraagstukken samen, zoals dat van de spreiding van de industrie en dat van de gemeente-classificatie. Het zou aanbeveling verdienen. Indien een breed samengestelde commissie, waarin onder meer kerken en bedrijfsleven ver tegenwoordigd zouden zijn, zou worden gevormd en deze voor de toekomst van ons land zo belangrijke problematiek zou onderzoeken. Men ziet, dat het bij de be langrijkste vraagstukken van deze tijd telkens om de mens, zijn verantwoorde lijkheid, zijn vrijheid, zijn arbeids- en levensmogelijkheden gaat. Om zijn verantwoordelijkheid te kun nen beleven, ls de mens in gemeenschap geplaatst: in tal van gemeenschappen: die van de staat, van de kerk. van het gezin, van het bedrijfsleven enz. De ge meenschappen zijn de arbeidsterreinen, waarop de kaders waarbinnen de mens z(Jn activiteiten ontplooit; zij vormen een van de voorwaarden waaronder h(j zijn verantwoordelijkheid kan realiseren; zU vervullen in het menselijk leven een es sentiële doch dienende fnnctie. Het gevaar doet zich voor dat deze dienende door een heersende functie wordt vervangen; dat de persoonlijke verantwoordijkheid door de gemeen schapsvorming ln het nauw wordt ge bracht. Hier ligt een Ingewikkelde pro blematiek. waarvan het kernpunt wordt gevormd door dq. vraag langs welke we gen de mens als schepsel Gods aan zijn bestemming het meest kan beantwoor den. aldus het jaarverslag van het V.P.G.W. Zwaluwen-Leeds United 1-1 DE WEDSTRIJD, waarin het als „Zwaluwen"-elftal spelende voorlopig Neder lands elftal in het Ajax-stadlon Leeds United (Engelse eerste divisie) een ge lijk spel afdwong, was er een van bijzondere aard. Er waren momenten, dat belde ploegen een aardig, niet onaantrekkelijk, maar uiterst traag spelletje demonstreer den. Er waren ook periodes, dat het Nederlandse elftal door het geraffineerde, technisch uitstekende samenspel van de Britten van het bekende kastje naar de muur draafde. Maar er was ook een tijdlang sprake van een uitgesproken Neder lands overwicht, bestaande uit snelle overrompelende aanvallen, razendsnelle com binaties en goede schoten en kopballen. Dat was vooral het geval in het laatste halve uur, waarin de bijna ingedommelde toeschouwers de ruggen recht trokken om van het plotselinge boeiende schouwspel niets meer te missen. De beste spelers in de Nederlandse aanval waren rechtsbuiten Van der Kuil en midvoor Van Melis. Evenals voor Wil kes geldt ook voor deze twee spelers, dat zij pas werkelijk in vorm kwamen, toen het eerste kwartier van de tweede helft achter de rug was. Van der Hart was. ondanks enkele slordigheidjes, de beste man van de verdediging. John Charles, de befaamde midvoor van Leeds United, die voor de record transfer van 700 000 gulden aan de Ita liaanse club Juventus ls verkocht, heeft zijn dure benen ongetwijfeld willen spa ren in dit vakantie-partijtje. Maar wan neer Charles zich wel eens onspande om te laten zien, dat de Italianen geen kat in de zak hebben gekocht, vond hij toch steeds zijn meester in de Fortuna-soil De wedstrijd In de eerste fase van de wedstrijd werd Ontevreden officieren in Indonesië De legervoorlichtingsdiènst te Djakarta heeft geweigerd een bericht tegen te spre ken of te bevestigen, dat een aantal offi cieren van het leger, allen afgestudeerd van de staf- en commandoschool te Ban doeng, ontslag heeft genomen, omdat zij ontevreden zijn over de politiek van het opperbevel, die naar hun mening slechts kan leiden tot verergering van de binnen landse toestand. De woordvoerder zeide: „Wacht op een officieel communiqué en schenk geen aandacht aan geruchten". West-Duitsland vraagt om reddingverdrag Van de zijde der Westduitse regering ls ie wens te kennen gegeven de samen werking bij hulpverlening op de Noord zee tussen de Kon. Noord- en Zuid-Hol- lapdse reddingmaatschappij (station Oost- mahorn) en het Deutsche Gesellschaft zur rettung schiffbrüchiger (station Borkum) »n verdrag te regelen. Sedert enige i bestaat er tussen béide in stanties reeds een goede samenwerking op losse In juni zullen vertegenwoordigers vi de reddingmaatschappij, de opsporings- en reddlngdienst van de marine. Schev. ningen-radio en het ministerie van B.i Bremen gaan om zich over hetgeen Westduitse zijde wordt voorgesteld, nader te oriënteren. Regering heeft hart voor windmolen (Van onze parlementsredacteur) De regering streeft ernaar de windmo lens in ons land te handhaven, zoveel als dit met een technisch en economisch antwoord bemalingsplan in overeenstem ming valt te brengen. Men is in regerings kringen van mening, dat de windmolens een belangrijk element vormen in het Hollandse polderlandschap en dat hun ve dwijning, voor zover dit redelijkerwijs m< gelijk is, dient te worden tegengegaan. De staatssecretaris van o. k. en w., m Höppener, verklaart dit in antwoord c schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Van Rijckevorsel (kath.v.) ovt verdwijnen van windmolens in het noord oostelijk deel van het Hoogheemraadschap ijnland als gevolg van de aanleg Rijksweg 4a. Hoger disconto in Zwitserland Ter besrtrijding van Inflatie heeft de Zwitserse nationale bank haar officieel disconto heden verihoogd van lH tot 2\i procent en het beleningstarief voor effec ten van 2Vi tot SVt procent Uit- en in voer. bouwbedrijvigheid. kleinhandel, kre. diet en werkgelegenheid zijn tot onge kende hoogte gestegen en gaan de draag kracht van het bedrijfsleven te boven. De goud- en deviezenreserves zijn dit jaar met 360 miljoen gedaald, de spaargelden zijn verminderd, de bankbiljettenomloop is tot oorlogsrecord gestegen en de kre dietaanvraag neemt voortdurend toe. Uit de weekstaat der Nederlandsche Bank van 13 mei blijkt, dat de staat thans f 41.1 miljoen renteloos voorschot bij de Bank heeft opgenomen tegen vorige week 22.6 min. Hierdoor wordt begrijpelijk, dat de toewijzing op de inschrijving op schatkistpromessen is geschied tegen 3fi disconto. Men had verwacht, dat dit disconto door de lagere geldrente zou da maar de staat heeft, gezien zij: slechte kasposritie en het vervallen va 55 min. sohatklstpromessen op 20 me alles genomen wat er te krijgen was. De bijzondere rekening van de schatkist is f 13.6 min. hoger op 230..2 min. De her komst van dit bedrag is onbekend. De saldi der banken stegen 38.8 min tot 397,8 min., zodat deze na de storting op de Inschrijving op schatkistpromessen bijna niet onder het verplichte gemiddelde zullen komen. Vorige week hebben de deviezen geen eisen aan haar kassen ge steld en keerde 51 min. bankbiljetten terug, waardoor de geldomloop tot f 3937 min. daalde. Voorschotten verminderden door aflossing van 10.7 min tot 32 min. »n nagenoeg normaal peil. Onder Invloed an de toegenomen middelen der banken erd de geldmarkt steeds ruimer en daal de daggeld in een paar dagen van 3'.'« tot 3*/.. aan beide zijden kort spel in een be dachtzaam tempo gedemonstreerd. Het was zeker geen slecht voetbal. De Britten konden het spel met hun betere techniek zuiverder houden dan onze landgenoten dit deden en zodoende ontwikkelde Leeds een klein veldoverwicht In de 8e minuut van de wedstrijd le verde een fraaie combinatie bijna een doelpunt op. Een scherpe pass van Van Wissen werd op geniale wijze door Van Melis verwerkt, waarna Van der Kuil vrij kwam voor een schot. Dat schot kwam ook, maar via de vuisten van doel man Wood sprong de bal van het hout werk het veld weer in. De aanvallers van Leeds kwamen in tussen niet tot gevaarlijke schoten. Zij bleven oneindig combineren en pas in de 25e minuut kreeg Pieters Graafland een venijnige kopbal van Charles te stoppen. Uit een van die ogenschijnlijk ongevaar lijke aanvallen van Leeds ontstond na precies een half uur echter het Britse doelpunt. Linkshalf Ripley wandelde op het vrije möddenveld naar voren en loste toen van een meter of 25 zo'n onver wachte kogel, dat de reactie vsn de ove rigens voortreffelijk spelende Pietera Graafland juist te laat kwam. Gebroken Het leek hierna of de weerstand van onze landgenoten was gebroken. Er werd slap gevoetbald met slordige passes en trage individuele acties. Maar na precies een kwartier in de tweede helft kwam de ommekeer, die de strijd spanning, vaart en sfeer gaf. Het tempo werd verhoogd, het getreuzel en het gepeuter werden achterwege gelaten en met snel opportuun spel werd Leeds in de verdediging gedrongen. De Zwalu wen kwamen voortdurend naar voren met zelfverzekerd overrompelend spel, waar bij alles lukte. Vooral Van der Kull's spel groeide tot grote hoogte en ln zijn activiteit trok hij de anderen mee. Het Ajax-stadion was ineens een arena van geestdrift en toen de Engelsen zeker tien minuten achter een met tien man in verdediging waren gedrongen kwam de beloning voor het Nederlandse overwicht. Wissen de bal scherp in het centrum. Van Melis stond met zijn rug naar het doel, maar des te meer onberekenbaar was daardoor zijn omhaal en In het uiterste hoekje werd doelman Wood verslagen <11). Nederland bleef het spelbeeld be heersen, maar de Engelse barrière kon nu niet meer doorbroken worden. J. J. Roels erelid van Zuidholl. Dambond De afgevaardigden van de Zuidhollandse Dambond, die in vergadering bijeen waren in het „Hof van Holland" in Den Haag, hebben eenstemmig besloten hun ex-voor zitter en ere-president van de Haagse Dambond, de heer J. J. Roels, tot erelid van de Provinciale damafdellng te benoe men. De heer Roels is als voorzitter van het Haagse DIO nog steeds actief werk zaam in de dam-organisatie, ondanks het feit dat hij om gezondheidsredenen de laatste jaren zijn belangrijkste functies heeft moeten neerleggen. Ook andere Haagse bestuurders bleken ruimschoots te worden gewaardeerd, want men besloot de heer A. J. Ivens (RDC), die secretaris ls van het Haagse district te steunen in zijn kandidatuur voor een be stuursfunctie van de Kon. Ned. Dambond. Tevens zal op de komende jaarvergadering van deze laatste organisatie de HCDV-er L. de Haan worden voorgesteld als lid van de financiële commissie. Schaaktoernooi Dublin In het zoneschaaktoernooi te Dublin heeft de Nederlander Van Scheltinga zijn derde partij tegen Benko gespeeld en ver loren. HU heeft derhalve één punt en staat thans op de gedeelde 13de plaats. Pachman, die van Gllgorlc won heeft de leiding overgenomen met 3 uit 3. Ben ko en Schmid volgen ieder met 2Vz punt en daarna komen Gligoric. Fairhurst en Durao, ieder met 2 punten. Nieuw gebouw rensport Ir. Th. C. J. M. Rijssenibeek, directeur van het Veeteeltwezen, zal op 23 mei het nieuwe gebouw van de stichting Neder landse draf- en rensport. Koninginne gracht 37 in Den Haag officieel openen. Markt- en visserijberichten BODEGRAVEN, 14 mei. Kaasmarkt. Aan gevoerd 32 partijen. Notering eerste soort 2.39— soort 2.33—2.38, extra kwaliteit :n (prijzen co Groningen lncl. provisie). Rode i 2425.50. rogge 18—20. extra 20—20.50. wfntergerst 20—22.25. extra 22.50—23. ergerst 22—22.25. exta 22.50—23. witte haver 19.75. extra 21—21.65. groene erwten 27.50— 39.50. karwijzaad 60—75.50. kanariezaad 30U. "auw maanzaad 150—197.50. lijnzaad slag 40—47. KATWIJK AAN DEN RIJN. 14 mei. Groenteveiling: sla 4.50—7. stoofsla 18—20, radijs 9.70—12.50, spinazie 1625. bos peen 7274. prei 10-13. raapstelen 4 60—5.10. WOERDEN. 15 mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 partijen. Eerste kwal. 2.38—2.45. tweede kwal. 2.28-2.37. extra kwal. tot 2.47. Handel matig. WOERDEN. 15 mei. - Biggen- en lammeren- ingevoerd 140 biggen Notering 55—70, handel redelijk; 7080, handel redelijk. SCHEVENINGEN. 15 mei. Besommingen kudviwers: SCH 1—330. 74—205 38—570. 62— LENINGEN. 15 mei. - Viseerijberid*. Prijzen verse vis per kilogram: gr. tong 3.55— 3.20—3.49. kim 3.10—3.50. I 2.16- 2.50. II 2—2.19, tarbot IV 1.30—1.40, griet I 1.30-1.50. II 1.20-1.25; prijzen per 40 kilogram: Iddel 33.80—42. kl. 18.80— 14.80—19. Verwac 5—660, 65—524, 94—570. 49—5750.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7