Eelde snakt naar jonge verkeersvliegers Vandaag stelde prins Bernhard nieuwe gebouwen in dienst Chefarfraè^;4- Rode Kruis-campagne bij negentigjarig bestaan Velser tunnel wacht op dagelijks 12.000 auto's Bezitsvorming geen punt van conflict in kabinet Welke regering voor Denen WOENSDAG 15 MEI 1957 Opleiding nog aan trekkeli jker (Van een speciale verslaggever) VANDAAG BEREIKTE de Rijksluchtvaartschool, die nu al weer vele jaren bestaat, een mijlpaal, doordat prins Bernhard de nieuwe ge- bouwen op het vliegveld Eelde de Groningse luchthaven op Drents ge bied officieel in gebruik stelde. Dank zij die luchtvaartschool werd Eelde I een van de drukste luchthavens van ons land. Men is zo gauw geneigd bij j het spreken over de videgerij alleen maar aan de wereldluchthaven Schip hol te denken. Maar thans is het zo, dat op Eelde meer starts en landingen plaats hebben dan op welk vliegveld elders ook. En het wordt er nog steeds drukker Moest in het jaar 1955 genoegen wor den genomen met 33.276 landingen, in het jaar 1956 waren het er 10.000 méér. I terwijl het bezoek van buitenlandse vlieg tuigen eveneens sterk is toegenomen: in 1955 81 en in 1956 161. Men verwacht, dat deze stijging zioh in nog sterker mate zal voortzetten, daar buitenlanders graag een bezoek aan Nederland bren gen via Eelde. Waarom? Omdat zij lie ver landen op een secundair vliegveld hetgeen niet alleen gemakkelijker is wat het landen betreft, doch ook t.a.v. de for maliteiten. Vliegen is doodgewoon Dit alles is voor de leiding van het vliegveld aanleiding geweest, nieuwe maatregelen te nemen. Men weet, dat een bezoek aan Schiphol op het pro gramma van vele vakantiegangers staat Wanneer men op een vlieghaven rond- I wandelt en men spreekt met de verschil lende functionarissen, die er werkzaam zijn, dan komt men eigenlijk tot de over tuiging, dat het vliegen „doodgewoon" ls. maar de massa denkt er anders over. Het jyerkt op de verbeelding van de men sen en daarop gaat men nu in Eelde spe culeren. In de eerste plaats heeft men een glooiende „kijkhoek" voor het pu bliek aangelegd, zodat men in de ge legenheid is de verrichtingen van de vliegers goed gade te slaan. En voorts zullen rondleidingen worden gehouden, waardoor men in de gelegenheid wordt gesteld, de start- en landingsbanen, ver schillende apparaten, de Rijksluchtvaart school, enz. enz. te bezichtigen. Het is de bedoeling, dat rondritten worden ge maakt (in het Broadway-treintje uit As sen), waarbij deskundige voorliohting wordt gedaan. Modernste apparaten aanwezig De luchthaven Eelde heeft gedurende de laatste jaren een enorme verandering ondergaan. Bij het begin van de nieuwe, brede toegangsweg zijn ruime parkeer terreinen aangelegd. Op het „stations plein" tekent de uitbreiding van het sta tionsgebouw, waarop een moderne ver keerstoren zal verrijzen, zich reeds dui delijk af. De luchthaven zal -worden uit gerust met een apparatuur van het nieuwste type, waardoor Eelde te zijner tijd tot de modernste luchthavens van Europa zal kunnen worden gerekend. Dat is trouwens ook nodig, omdat het hier een vliegveld betreft, waar vliegers hun opleiding krijgen, zodat de nieuwste vin dingen ln Eelde direct in praktijk moe ten worden gebracht. De nachtverlichting bestaat thans nog uit petroleum-stormlantaarns, maar een moderne verlichting is in aanbouw. Dan sullen langs de landingsbanen niet min der dan 384 lichten worden aangebracht, die zelfs vanuit het vliegtuig dat wil lan den kunnen worden bediend. Het gaat erom, dat b(j nevelig weer de landings- lichten fel dienen te zfln, maar bö hel der weer beslist niet, daar de piloten van vliegtuigen die wensen te landen, hiervan hinder ondervinden. 9t Begon met de sportvliegerij Zo is het initiatief van de voormalige burgemeester van Eelde, de heer J. G. Legro, uitgegroeid tot een omvang, die hij misschien wel gehoopt, maar niet zal hebben verwacht. Het lag aanvankelijk immers in zijn bedoeling, de sportvlie gerij ter wille te zijn. Hij zorgde voor een lamdingsterreintje voor een Groning se vliegenthousiast, een veldje zonder be tonnen startbanen. De opvolger van de heer Legro, burgemeester mr. B. Stru- ben, is niet minder geestdriftig, daar hij tn de luchthaven al gauw grotere mo gelijkheden voor zijn gemeente zag. Zo werden op 1 november 1953 een beton- baan met een lengte van 1280 meter (de hoofdbaan) en een tweede baan van 1500 meter opengesteld. Enige jaren later had de hoofdbaan reeds een lengte van 1800 meter. En in het jaar 1951 werd Eelde uitwijkhaven voor Schiphol; ter wijl in 1954 de Rijksluchtvaartschool er begon te „lessen" Het personeel en de leerlingen van de school zijn ondergebracht in het gebou wencomplex van de Rijksluchtvaart school. een complex, dat is gebouwd op een aan de noordzijde van het vliegveld gelegen terrein ter grootte van ongeveer tien ha. De jongelui worden er beslist niet in de watten gelegd, doch dat ze in het keurslijf van de militaire tucht worden gesnoerd kan men nu ook weer niet zeg- Ze moeten echter van aanpakken i. Vandaar dat een oudgediende zich ironisch de opmerking liet ontval- „Een papegaai kan wel aardig praten, maar een vlieger is het niet Er zijn nog altijd mensen, die ln de R.L.S. een soort verlengstuk zien van de militaire dienst, of een voorportaal. Vooral ouders doen dat graag. „Als hij 10'n straalvliegtuig moest, geen bezwaar tegen heb ben, dat hij verkeersvlieger werd", zeg- hebben. Maar nog daargelaten, gelijk zouden kunnen hebben hei i6 niet waar. Tussen zijn achttiende en tweeëntwintigste jaar moet de jongen in militaire ddenst. En als hij vlieger wil worden, en al in opleiding is daarvoor, ligt hef voor de hand, dat de militaire luchtvaart beslag op hem legt. Maar zo wel de K.L.M. als de R.L.S. ze zul len het nooit openlijk bekennen vin den dat eigenlijk maar een onplezierige onderbreking. Want Nederland heeft verkeersvliegers nodig. Heel hard zelfs. En om die te krij- 1 van jongens worden ge keurd. Doch er blijven maar heel wei- beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! het i nig geschikte over. Van die overblijven- den moet men leiders maken, zulks voor rekening van de staat en van de K.L.M. En voor een heel klein gedeelte voor re kening van de leerling zelf. En als hij dat kleine gedeelte niet kan betalen, kan hij het later terugverdienen, bij de K.L.M. Dus daar zit het niet in, als zich te weinig adspirant-verkeersvllegers aan melden. Het komt soms, omdat de ouders er huiverig voor zijn. En dikwijls ook, omdat zo vaak gedacht wordt: dat vak is zo moeilijk, daar kom ik toch nooit inOok dat is een sprookje. !t worden afgerekend. Is vliegen een moeilijk vak Vliegen is niet moeilijker dan een ande: vak: ingenieurarts, advocaat. Alleen: Als je in zo'n vak niet de juiste karakter structuur hebt, of de aanleg mist, zul je er niet zoveel succes in hebben als de- geen, die deze eigenschappen wel beztt. Als de adspirant-vlieger niet uit het goede hout gesneden is, zal hij ineens helemaal ongeschikt zijn. Het is sim pel gesteld alles of niets. Onze overheid maakt het de jongens gemakkelijk. Want al op de h.b.s. of het „gym" kunnen ze beginnen met vakan tiecursussen en zweefvliegen. Ze krijgen Eelde te zien en ze gaan mee de lucht in. Ze kunnen hun studie tevoren bekij- En nu kunnen ze dan ook precies zden, waar ze komen. Ze zullen de gebouwen op Eelde zien, het internaat, waar ze meer dan een jaar hun tehuis hebben. En verder de sympathieke jonge Rot terdamse luchthaven een baan en een grasmat als een biljartlaken waar de eerste opleiding begint. Het zal ze niet slecht bevallen. Want Eelde is mooi. En de accommodatie is er het beste bewijs voor, dat het de overheid, en al diege nen, die belang hebben bij een jong en enthousiast vliegerkorps, ernst is met de werving van zulke mensen. 7ei cle, üzoon op Uw cUs■- Serie postzegels en groot défilé (Van t r verslaggevers) sche Roode Kruis in heel ons land zijn jaarlijkse campagne (de tiende na de bevrijding). U weet wel, de actie om nieuwe leden te werven i om geld in te zamelen. Men hoopt in dit jubileumjaar op een extra groot bedrag (150 miljoen), want het Nederlandsche Roode Kruis bestaat 90 jaar. Twintig juli wordt dit jubileum fees telijk in Scheveningen gevierd. Dan wordt 's morgens ln Seinpost de alge mene vergadering gehouden en 's mid dags vindt een feestelijke bijeenkomst in het Kurhaus plaats met een défilé en met het eerste optreden van de zojuist gestichte Rode Kruis-drumiband. Ook worden er op die dag de nationale Rode Kruis-wedstrijden gehouden. Om de financiële actie kracht bij te zetten wordt er ook een serie Rode Kruis-postzegels uitgegeven, waar van de verkoop tussen 19 augustus en 19 oktober valt. Reeds voordat ons volk zijn ruim 5.100.000 op giro 777 stortte, had zijn Rode Kruis reeds voor meer dan een miljoen aan goederen naar Hongarije kunnen zenden. Later is er voor ïVz mil joen aan goederen onder de vluchtelin gen in Oostenrijk verdeeld, werden er vrijwilligers naar deze kampen gezon den. werden de Hongaren in Utrecht en Budel opgevangen. Op 30 juni wordt deze hulp afgesloten, maar dan blijft het pro bleem der 13.000 Hongaren in Joegoslavië Buiten de hulp aan de Hongaren werd er in tal van landen geholpen voor meer dan 250.000 aan goederen; tferwijl er voor de mijnramp in Marcinelles alleen al bovendien 225.000 aan goederen ter beschikking werd gesteld. Nieuw schip Hongarije Het afgelopen jaar heeft het Rode Kruiswerk wel op een zeer bijzondere wijze zijn nuttigheid kunnen demonstre- De naam Hongarije zal in de anna- van het internationale Rode Kruis grote, vlammende letters geschreven blijven. Het is bewezen, dat alleen het Rode Kruis toegang had tot Hongarije ïn moment, waarop alle andere we- waren afgesloten. De Rode Kruis hulp is zeer effectief geweest. nmnhi Eind september mogelijk open nele bouwmethode het geval geweest. Dit bouwkunstige ezelsbruggetje •erd in de wandelgangen van de Velser- tunnel algauw „operatie-ananas" ge noemd. zulks met het oog op schijven D° (Van onze speciale verslaggever) OOR DE nieuwe tunnel bij Vel- sen reed gistermiddag de eerste autobus en het was ons gegund daar mede in te zitten. Een historische ge beurtenis. in het leven geroepen om gewaar te doen worden van de laatste fase van dit gigantische tunnelproject. Eind september of anders begin okto ber toch zullen de spoorweg- en auto- tunnels voor dit verkeer toegankelijk zjjn. Dan wordt een dagelijkse toevloed 12.000 auto's verwacht. Dat allemaal een tunnel die, breeduit gemeten, berekend is op een dagcapaciteit van 60.000 wagens. Ruimte te over dus, in >rste aanleg. De 12.000 auto's die dagelijks door de tunnels zullen snellen, zullen een grote ontlasting van de overige oeververbin dingen geven, zo meent de hoofdinge- jr-directeur van de rijkswaterstaat, ir. M. Ie Cosquino de Bussy. Verwacht dt bijvoorbeeld, dat de pont bij Bui tenhuizen door de nieuwe tunnel ontlast den. terwiil bovendien de nieuwe brug bij Schellingwoude. die ook dit Jaar gereed komt, een grote ontlasting var srige oeververbindingen mee za brengen. Begin deze week heeft mer juist de laatste moot van de spoorweg tunnel in beton gestort. Operatie Ananas Van de problemen, waarvoor mer deze tunnelbouw kwam te staan was de moeilijkste die van de voltooiing het noordelijke ventilatiegebouw. Daar mee kon in april 1957 pas begonnen woi den, maar ter bespoediging van de bom werden de zes meter hoge betonnen or derstukken van de schachten, waarin de ventilatoren moeten worden geplaatst, niet ter plaatse gestort zoals bij zuidelijke gebouw werd gedaan doch opgebouwd uit van tevoren gereed ge- 'oaakte schijven die, snel op elkaar ge-1 flapeld, de metselaars gelegenheid boden Wegenplan ie verharding van de toeleidingswegen de onmiddellijke nabijheid van de tunnel wordt thans aangebracht. Op een fundering van schrale beton en kiezel slag wordt ten zuiden van het Noordzee kanaal op de nieuwe rijksweg no. 9 reeds de asfalt-betonlaag aangebracht en be noorden het kanaal gebruikt men in plaats asfaltbeton een asfaltslijtlaag. Ver der zijn er vele bijkomende werken reeds voltooid of in meer of minder gevor derde aanleg. Wie zulks waarneemt er- pas hoe gigantisch, nk het tunnel- Dit beeld ongeveer zal de auto mobilist in de nabije toekomst te zien krijgen, als hij onder het Noordzeekanaal doorrijdt. De Velsertunnel is nu zover klaar, dat gistermiddag de eerste autobus van zuid naar noord kon rijden. Eind september of begin oktober zullen de Velser- tunnels officieel worden geopend. project, het daarop direkt aansluitende wegenplan eigenlijk wel is. Dit ver om zich heengrUpende net van wegen gröpt naar belde kanten van het Noordzeekanaal diep ln het provincie vlees, met als uiterste raakpunten Haar lem en Alkmaar. Vele huizen en huisjes, inclusief boerderijtjes en zelfs een com pleet station van Beverwijk zullen nog onder het mes van de wegenbouwers- onteigenaars moeten vallen. Aan alle weggebruikers wordt gedacht, maar In de eerste plaats toch wel aan de autobezit ters. Binnen twee jaar komt er een hieuw Rode Kruls-schlp voor chronische Inva liden in de vaart. Dan zal Kasteel Sta- verden zijn diensten staken. Dit nieuwe schip kan in tijd van nood als hospitaal schip dienst doen. Hoe nodig dit is, heeft de watersnood van '53 wel geleerd. De andere activiteiten van ons Rode Kruis hebben zich alle uitgebreid. Het Herari Dunanthuis te Zeist zal worden uitgebreid om nog meer chronische jon ge invaliden een vakantie te kunnen be zorgen. Het informatiebureau werkt nog 12 jaar na de oorlog op velerlei gebied. Het jeugd-Rode Kruis breidt zijn werk uit. De trombosedienst groeit uit. De vaattransplantatiedienst gaat dezer dagen zijn werkzaamheden beginnen. Het werk van het lectuur-depot-fonds neemt toe: 60.000 boeken in '56 en 160.000 kg aan tijdeshriften. Aan de Slotervaart te Amsterdam wordt medio augustus een speciaal labo- torium voor de bloedtransfusiedienst in gebruik genomen. Persoonskaart En dan is er een zeer belangrijke zaak in voorbereiding. De medische persoonskaart, zoals deze in West- Duitsland reeds in gebruik is. Zeer, zeer belangrijk by ongevallen. Slechts één taak van ons Rode Kruis is in '56 stabiel gebleven, nl. die van het vrijwilligerskorps. Er zijn thans 13.000 helpers in een goed getraind korps on dergebracht Dit aantal is echter te wei nig. Ons Rode Kruis hoopt nu maar. dat er in dit jubileumjaar ook op dit gebied vooruitgang moge zijn, want het werk van het Rode Kruis is nodig, dat is reeds te vaak bewezen, dan dat er nog lang bij behoeft te worden stil gestaan. Negentig jaar Rode Kruis in ons land, laat Nederland duidelijk ma ken, dat het dit waardeert. Bö de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van de aan spraken van Nederlandse werknemers op uitkeringen krachtens Duitse rentever zekeringen. Het gaat hier om Nederlan ders. die tussen 13 mei 1940 en 1 september 1945 in het Duitse rijk in loondienst zijn Staatssecretaris in Eerste Kamer DE Optimistisch De staatssecretaris was over de toe komstige ontwikkeling van de bezitsvor ming heel wat optimistischer gestemd dan prof. Molenaar (lib.), die overigens te ken nen gaf alle regeringsmaatregelen op het gebied van het sparen met vreugde te zul len begroeten. Maar de verwezenlijking van hun idealen zal de minister noch de staatssecretaris gemakkelijk vallen, gezien nu eenmaal de afwijzende houdring van de socialisten, die op grond van hun begin sel geen warme voorstanders zijn van het particuliere bezit en die zweren bij het collectieve sparen. Er zijn echter nog an dere moeilijkheden, voor de oplossing waarvan ook de heer Romme geen uit weg heeft aangegeven, maar aan de tot standkoming en handhaving waarvan ook hij ten dele heeft meegewerkt. Prof. Mole naar wees in dit verband op het grote be lang dat voor de bezitsvorming is geJegen in de waardevastheid van het geld en in de zekerheid, dat het Socialisten verloren vier kostbare zetels T> UIM TWEE MILJOEN DENEN zön gisteren ter stembus getrokken, om een nieuw parlement voor 175 zetels te kiezen, voor een zittingstyd van vier jaar. De socialisten verworven het grootste aantal zetels (70), maar verloren er vier. De Agrariërs, na de socialistische de grootste partö- boekten drie zetels winst en bezetten nu 45 zetels. De Belasting Partö heeft negen zetels. Bij conservatieven en liberalen bleef de toestand onveranderd (30 en 14 zetels). De communisten verloren er twee. waardoor ze nu nog slechts zes zetels bezetten. Vanmorgen heeft de socialistische pre mier Hansen formeel zijn ontslag inge diend bij koning Frederik. Hij heeft moedelijk de vorming van een coalitie regering op brede basis geadviseerd. Het is echter niet waarschijnlijk, dat een coa- Toch is liet zo UITHEEMSE LEKKERNIJEN 934) Wi :e kijken lakkelijk ts over geheimichrift, r inlichtingen vroeg, olgende keer. (Nadruk verboden.) title tot stand komt, waarin zowel de so cialisten als agrariërs zitting hebben. De huidige regering van socialisten en libe ralen kan niet wonden gehandhaafd, om dat zij nu hun werkmeerderheid in het parlement hebben verloren. De conservatieven, agrariërs en de be- lastingpartij hebben tezamen precies even veel zetels, nl. 84. De communisten met hun zes zetels tellen niet mee. omdat nie mand met hen wil samenwerken. De po litieke koers van de komende jaren hangt dus af van de houding der liberalen, die zullen moeten beslissen, of zij tot het so cialistische of tot het niet-socialistrisctae kamp willen behoren. Omrekening pensioenen in september gereed (Van onze parlementsredactie) Minister Struycken heeft gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behande ling van de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1957 meegedeeld, dat de omrekening en vast stelling van de nieuwe ambtenarenpen- sioenen tegen september a.s. zal zijn vol tooid. Spoedig daarna zal de uitbetaling volgen. De Pensioenraad is met man en macht bezig. De uitbetaling van het vierde kwar taal zal geheel op de nieuwe pensioenen zijn gebaseerd. De minister verwachtte voorts, dat de sedert februari geboekte achterstand tegelijk met het derde kwar taal zal worden uitgekeerd. De bewindsman deelde dit mee in antwoord op vragen van de ohristelijk- historische senator mr. J. van Bruggen. De begroting van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Daroe-l-Islam wilde Worosjilof bestoken De voorlichtingsdienst van het militair commando van West-Java deelt mede. dat een plan van de Daroe-l-Islam om on rust te wekken tijdens he btezoek van Worosjilof aan Bandoeng voorkomen ls. De dienst weigerde zich uit tc laten over berichten betreffenda een hevig gevecht tussen opstandelingen en veiligheidstroe pen bij een brug op de hoofdverkeersweg van Djakarta naar Bandoeng een of twee dagen nadat Sukarno en Worosjilof wa- (Van onze parlementsredactie) STAATSSECRETARIS van p.b.o. en bezitsvorming, W. K. N. Schmelzer, heeft gisteravond in de Eerste Kamer duidelijk laten uit komen, dat er voor hem en voor minister Struycken geen aanleiding is om te twijfelen aan de bereidheid van het kabinet om een redelijke bijdrage te leveren tot bezitsvorming voor brede lagen van de bevolking. „Als wij m dit opzicht geen vertrouwen zouden hebben in het kabinet, dan zou het voor ons geen enkele aantrekkelijkheid hebben er deel van uit te maken", zo zei de heer Schmelzer en hij voegde er aan toe, dat er ten aanzien van de bezitsvorming geen sprake is van een ernstig.conflict in de boezem der regering. De staatssecretaris zei dit over de hoofden van de senatoren heen tot prof. Romme. die zaterdag j.l. In de par tijraad van de K.V.P. had verklaard, dat het „ernstige overweging verdient de me dewerking van de K.V.P. aan het kabinet te beëindigen als dit in zijn intern be raad niet tijdig tot oplossingen zal weten te komen over de kwestie van de bezits vorming". Uiteraard had deze uitlating ook de aandacht van de Eerste Kamer ge trokken. die juist gisteren de begroting van p.b.o. en bezitsvorming behandelde. Ongerust over de ongerustheid van prof. Romme bleek met name de voorzitter van het N.V.V., de heer Van Wingerden (soe te zijn. Hij meende in de opmerking van de K.V.P.-leider een veroordeling van het kabinet te zien en dit was voor hem aanleiding te vragen, of de staatssecreta ris geen middel wist om prof. Romme van zijn gevoel van onbehagen af te helpen. Aan een officiële reactie op de rede van de heer Romme waagde de staatssecre taris zich echter niet. Afgezien van het feit, dat de rede hem niet in haar geheel bekend was, voelde de heer Schmelzer er niets voor nu reeds een interpretatie, laat staan een verdediging van de inhoud en de achtergronden te geven. „Aan een ver dediging zal de heer Romme trouwens toch geen behoefte hebben." zo veronder stelde hij. Voor de oplossing van het door prof. Romme aangesneden vraagstuk van de „kapitaalvorming voor de kleine man" noemde de ttaatssecretaris in het bijzon der twee „concrete aanknopingspunten" Er is het (nog steeds in voorbereiding zijnde) wetsontwerp tot urijstelHnp van fiscale lasten over de werkgeversbijdra gen ln spaarfondsen van werk Hierbij wordt gedacht aan het beieggen van de bijdragen in aandelen. Voorts ver wacht de regering binnenkort het rap port van de commissie voor bezitssprei- dinp over de aandelenverwerving door ar beiders. Dit rapport zal tot een nader in zicht in het te voeren beleid kunnen lei- of nog te verwerven persoonlijke bezit veilig is en dat er vruchten van kunnen worden geplukt. Juist deze twee hoofdza ken lopen in deze tijd gevaar. Het gevaar van inflatie bedreigt de waarde van het bijeengeepaarde geld en over het privé- bezit beschikt de overhead door middel van blokkeringsmaatregelen (die ook door prof. Romme gesteund worden!). Wil men het 6paren bevorderen, dan moet men deze factoren, die de neiging om geld „weg te leggen" ernstig belemmeren, uit de weg ruimen. Maar daartoe zijn de be windslieden. die uitsluitend belast zijn met de bezitsvorming, niet in staat; dat is een kwestie van regeringsbeleid. Deflatoire werking Staatssecretaris Schmelzer, prof. Mole naar beantwoordend, wees er op, dat één van de middelen om de inflatie te bestrij den (en daarmee een betere basis te scheppen voor de bezitsvorming), de be zitsvorming zelf is. Het sparen werkt de- flatoir, d.w.z. als gevolg van het sparen wordt er minder consumptief besteed en dit komt het evenwicht tussen middelen en bestedingen ten goede. De staatssecre taris was er dan ook van overtuigd, dat de geprojecteerde bezitsvormingsmaatre gelen „een bijdrage zullen leveren tot het voorkomen van een bestedingsbeperking.'' En wat het tweede punt, de onaantast baarheid van het verworven of nog te verwerven bezit betreft wees de staats secretaris erop, dat een zekere beperking van de beschikking over privaat bezit zeer wel in het algemeen belang kan sön. Men moet dat niet kwalificeren als een „uit holling van het privaat bezit", vooral niet als die beperking een tödelök karakter heeft (zoals de blokkering van huur en eigenaarslasten). Naar de mening van de staatssecretaris had prof. Molenaar het doen voorkomen alsof de minister en de staatssecretaris van binnenlande zaken, p.b.o. en bezits vorming geen rechtstreekse Invloed op het sociaal-economisch en monetaire be leid van de regering zouden hebben, waar door in feite ook hun ijveren voor de be zitsvorming tot mislukking zou zijn ge doemd. De heer Schmelzer moest deze mening met kracht van de hand wijzen. „Over alle economische en financiële on derwerpen spreken wij mee en wij voe len er ons mede verantwoordelijk voor," zo zei hij en hij voegde er aan toe: „In het kabinetsberaad voelen wij ons alt een soort bezitsvormingsgeweten." Geen beperkingmaar De heer Van Wingerden (soc.) gaf te kennen, dat zijn fractie aan het streven van de regering naar bezitsvorming geen beperkingen in de weg zal leggen en hij hoopte, dat de balans van het werk van de staatssecretaris na vier jaar een saldo zal te zien geven, dat ook de instemming heeft van de P.v.d.A. Maar boven de par ticuliere stelde de heer Van Wingerden toch de collectieve bezitsvorming. Op dit terrein ls nog zoveel te doen, dat men aan persoonlijke bezitsvorming nog niet toekomt. De heer Van Wingerden formu leerde enkele desiderata: meer gelijkheid t.a.v. de ontwikkelingskansen (geestelijk bezit gaat boven materieel bezit), stabili teit van het economische leven, met name t.a.v. werkgelegenheid, voortgaande be vrijding van de sociale angst, waarbor ging van de bestedingsvrijheid, redelijker inkomens en daarmee bezitsverhoudingen, een zo hoog mogelijk loon. De staatssecretaris wees er de heer Wingerden op, dat het ideraai van een zo hoog mogelijk loon nooit te verwezen lijken i». wanneer men niet eerst aandacht schenkt aan kapitaalvorming door sparen. Om de voorwaarde voor loonsverhoging, nl. produktieverhoging, mogelijk te ma ken moet in de breedte en de diepte ge ïnvesteerd worden, maar zonder kapitaal vorming zijn die investeringen ondenk baar en zonder sparen, zonder bezitsvor ming. is kapitaalvorming niet mogelijk. De bewindsman wilde deze kwestie oole zien tegen de achtergrond van o.a. de komende Euromarkt. Gezonde samenleving Behalve de heren Van Wingerden (soc.) en Molenaar (lib.) hebben ook de heren Van Bruggen (c.h.) en Hooy (kath. v.) het vraagstuk van de bezitsvorming ter spra ke gebracht. De heer Van Bruggen bleek een groot voorstander te *ön van pcr- sooniyke bezitsvorming, die individuele onafhankelijkheid versterkt en met de sociale zekerheid de basis vormt voor een gezonde samenleving. Maar wil de overheid ernst maken met de bezitsvor ming, dan moet sö het wilde beest vsn de inflatie temmen en het nihilisme je gens het sparen opheffen, aldus spreker, die er op wees, dat de inflatie een groot materieel gevaar betekent voor de de mocratische samenleving. Zeer bedenkelijk achtte hij wat uit de verslagen van de bankinstellingen over 1956 blijkt, nl. det de bestedingsdrang gro ter i6 geweest dan de spaarzin. De heer Van Bruggen betoogde, dat de spaarvor- men, die er in de persoonlijke sfeer zijn, fiscaal gesteund dienen te worden. De heer Hooy (kath. v.) noemde het een „kankerpJek in onze samenleving", dat een groot deel van ons volk niet méér aan persoonlijk bezit heeft dan wat meubilair en een bescheiden verzekerings polis. Hij vroeg o.a. bijzondere aandacht voor het sparen door ambtenaren. De begroting van p.b.o. en bezitsvor ming te ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het debat over de p.b.o. was niet bijster spectaculair. Ver melden wij slechts de mededeling van staatssecretaris Schmelzer, dat het bij de Kroon ingediende beroep van het Land bouwschap tegen het vernietigingsbeslult van de S.E.R. inzake de heffingsverorde- ning 1956 van het schap met advies is te ruggekomen van de Raad van State en thans bij de regering in vergevorderde staat van overweging i*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5