Toekomstige plaats van Leiden in de Randstad Holland Frans heldendom herleefde in de Doelenkazerne „Er komt een vriend vanavond blijft ook als toneel boeien Opvoeders zó klein dat kind Jezus mag zien Omzet werd vergroot door tal van vernieuwingen Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 MEI 195? Deskundige stem uit Leiden Vierde functie, woongemeente, van steeds groter belang "VjlET TEN ONRECHTE wordt de laatste tijd in woord en geschrift l ruime aandacht geschonken aan de enorme groei van onze bevolking en de daarmee samenhangende problemen, die vooral in het dichtbevolkte westen van ons land steeds dringender om een oplossing gaan vragen. De publikatie „Het westen en overig Nederland" van het Nationaal Plan bureau wordt nog ijverig door alle belanghebbenden uitgeplozen, vooral in zuidelijk en oostelijk Nederland, waar men op nieuwe industrieën uit het westen hoopt, maar het is wel opvallend, dat in het officiële contact op hoog niveau over de problemen van de Randstad Holland, Leiden weinig wordt genoemd. Er zijn besprekingen geweest tussen de drie grootste steden van ons land en de provincies Noord- en Zuid-Holland, en weer was het Leiden dat daarbij niet werd uitgenodigd. Toch staat het buiten kijf, dat Leiden hoe langer hoe meer de functie van woon gemeente zal moeten vervullen voor de industrie der grotere steden. Óm deze lacune mede te overbruggen heeft de in Leiden woonachtige hoofdpla- noloog van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan, speciaal belast met het bestu deren van industriële facetten, dr. J. Win- semius, zijn begin 1956 op papier gezette gedachten over de plaats van Leiden in dit grote geheel thans openbaar gemaakt. Dit is geschied in het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw, het or gaan van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en van de Nationale Woningraad. Uit de toelichting, die de heer Winse- mius op dit artikel heeft laten verschij nen, blijkt wel, dat het niet uit zijn pen is gevloeid in zijn officiële functie. Veel meer moet het worden gezien als een bij drage van een bezorgde Leidenaar, die zijn stad min of meer tussen kade en schip ziet verdwijnen bij de officiële plannen makerij. Dit betekent tevens, dat de schrijver zich beperkingen heeft opgelegd. Dr. Win- semius ziet zelf zeer wel in, dat voor elk probleem verschillende oplossingen kun nen worden gegeven. Hij heeft slechts ge poogd de betrokken problemen in onder ling verband te beschouwen en zo een nuttige bijdrage te leveren in de gedach- tenwisseling. Ook voor onze lezers zijn deze gedachten van zoveel belang, dat wij willen trachten de essentie ervan weer te Terecht stelt de schrijver voor, dat, ge zien de snelle bevolkingsaanwas in de Randstad Holland, voor de komende de cennia binnen de Leidse agglomeratie ruimte moet worden gevonden voor een grotere aanwas dan op grond van de na tuurlijke groei van de bestaande Leidse bevolking geboden zou zijn. Wat de stad Leiden zelf betreft wordt de natuurlijke groei geraamd op een goe de 150.000 170.000 inwoners in 1970— 1980. Voor de Leidse agglomeratie, waar toe, behalve Leiden zelf, behoren Oegst- geest, Leiderdorp en Voorschoten, wordt gerekend op ongeveer 225.000 inwoners. Van de Haagse agglomeratie zouden om streeks 1980 wellicht ruim 70.000 inwo ners moeten afvloeien naar de Leidse agglomeratie. Dit zou betekenen, dat Groot-Leiden omstreeks 1980 een inwo nertal zou moeten bergen van tussen de 250.000 en 300.000 inwoners, de grootte dus van de tegenwoordige stad Utrecht. Groei ver naar buiten Het behoeft wel geen betoog, dat de tegenwoordige grenzen van de gemeente Leiden een dergelijke groei niet gedogen. Reeds thans is de Leidse agglomeratie gegroeid tot over het geheel van de ge meenten Oegstgeest en Leiderdorp, waar bij Oegstgeest op de eerste plaats komt. Hoewel Oegstgeest als woongemeente voor de gehele omtrek dienst doet, is de gemeente in de eerste plaats toch woon wijk van Leiden Bij zijn groei stuit Leiden op een aantal natuurlijke grenzen, zoals die worden ge vormd door het rijkswegennet. Het be treft hier de rijkswegen 4 Wassenaar Den Deyl langs Oegstgeest naar Sassen- heim 4A Voorburg langs Leider dorp naar Burgerveen en 4B de ver binding tussen beide voorgaande, van be zuiden de Haagse Schouw naar de Vliet, bezuiden de Leidse agglomeratie. Naar de mening van dr. Winsemius heeft het zin deze rijkswegen als duidelijk in het landschap aanwijsbare grenzen in eerste aanleg aan te houden. Bij Leider dorp ligt 'n deel van de bebouwing thans reeds ten oosten van rijksweg 4A. Hier zal de Leidse agglomeratie dus over de grenzen heenreiken. In het noorden vormen de Kagerplassen de natuurlijke begrenzing. Bij Warmond zal echter vrijwel geen groenstrook over blijven, zodat het dorp Warmond aan de Leidse agglomeratie zal vastgroeien. In hoeverre de betrekkelijk smalle groene stroken de Leidse agglomeratie van Rijnsburg, dat op zijn beurt aan Kat wijk dreigt vast te groeien, en van Voor schoten in de toekomst blijvend van deze aangrenzende en groeiende nederzettin gen gescheiden zullen houden, staat te be- Ook ten aanzien van Zoeterwoude zou de groei van Groot-Leiden over de rijks weg kunnen reiken. In leder geval Is het zaak ten aan zien van de Haagse agglomeratie een duidelijke grens te trekken. Deze schei ding ligt meer tussen Voorschoten en Leiden dan tussen Voorschoten en Leid- schendam, dat een onafscheidbaar be standdeel vormt van de Haagse groep. In beginsel dient daarom de groene strook tussen Leiden en Voorschoten zo breed mogelijk te worden gehouden. De verbindingsweg 4B versterkt de schei ding nog. De beste oplossing in dit op zicht lijkt een beperking van de uit breiding van Voorschoten naar het noorden. Berekeningen hebben aangetoond, dat de groei van Groot-Leiden volgens deze opvattingen neerkomt op een inwoner dichtheid van 75 tot 90 per hectare. Dit is te veel. Recreatie en city-voorzieningen vragen meer. Men zal dus óf het inwoner tal moeten verkleinen of het oppervlak moeten uitbreiden. Hoe ver? Dr. Winsemius stelt zich dan de vraag hoe ver die groei dan wel zou moeten gaan. Er zouden woonwijken buiten de genoemde rijkswegen moeten ontstaan, dat is duidelijk. Bij het ontwerpen van plannen zal de bodemgesteldheid een woordje meespre ken, maar deze zal toch niet de enige maatstaf mogen zijn. Een directe ontwikkeling naar de kant van de zeekust is onwaarschijnlijk verband met de aanwezigheid van vliegkamp Valkenburg. Een ontwikkeling in deze richting zou eigenlijk alleen kun nen ontstaan in de weidegebieden ter zuiden en zuidwesten van Voorhout, in de polder Elsgeest Sterke uitbreiding van de dorpen War mond, Rijpwetering, Leiderdorp en Zoe terwoude stuit op grote moeilijkheden, als verlies van bollengrond, slappe bodemge steldheid en zo meer. Dit vraagstuk is zo veelomvattend, dat de schrijver zich ver der beperkt tot de groei binnen de rijks wegen. Tot voor kort vervulde de stad Leiden een drieledige functie, te weten: a. als verzorgingscentrum van de Rijn en bollenstreek: b. als aloude industriestad; c. als zetel van de universiteit. De snelle groei van de Randstad Hol land brengt een vierde functie met zie! namelijk: d. als woon- en satellietstad van aangrenzende Haagse agglomeratie. Kostbare voorzieningen De ontwikkeling van Leiden is tegen gesteld aan plaatsen als Hilversum er Zeist, die als eenzijdige forensengemeen ten allengs meer industrie hebben v aan te trekken. In Leiden zal het karakter van een eenzijdige werkstad meer moeten worden ontwikkeld in die van speciale be hartiging van de woonbelangen. De bijzondere aandacht van het ge meentebestuur zal hierop gericht moeter blijven, omdat de toekomst van de Leidse agglomeratie ervan afhangt. Men zal deze doelstelling niet alleen kunnen verwezenlijken door de bouw ruime, gerieflijke woonwijken met veel groen, maar men zal tevens dienen te zor gen voor doelmatiger, verkeersverbindin gen met de zee en de Kagerplassen. Naast wonen zal men in de Leidse ag glomeratie ook behoorlijk moeten kunnen werken. De structuur van de oude, tradi tionele industrie, namelijk lichte indus trie, gericht op een ruime arbeidsmarkt, maakt dat deze fabrieken verspreid lig gen tussen en nabij de woonbuurten voor arbeiders. Dit feit doet grote afbreuk aan het karakter van woonstad, dat Leiden meer en meer zal moeten krijgen. Slechts de metaalbedrijven liggen maar tegen de rand van de bebouwing aan. De taak voor de toekomst zal moeten zjjn een duidelijke scheiding aan te brengen tussen industrieën en woon wijken door concentratie van indus trieën in enkele complexen. Anders ge zegd: de industrieën zullen moeten worden geconcentreerd op plaatsen, waar zij zo min mogelijk hinder veroor zaken aan woonwijken. Hoewel, in verband met de heersende windrichting, de noord-oostelijke kant te verkiezen is, zal concentratie alleen daar wel niet meer mogelijk zijn. Waar schijnlijk zullen ook elders, zoals aan de boorden van de Rijn, in het zuidwesten aan en nabij de Vliet en misschien ook nog aan de spoorlijn nabij het complex Padox—Panagro in Warmond, industrie moeten worden gevestigd. In dit schema past het reeds in gebruik genomen indus trieterrein op de zuidoever van de Rijn onder Zoeterwoude. I ldeeënschets voor de toekom stige Leidse agglomeratie. Toekomst van Groot-Leiden Nu allerwege de discussie gaande is over de oplossing van de problemen, die samen hangen met het „dichtgroeien" van de Randstad Holland, heeft de te Leiden woonachtige dr. J. Winsemius zijn gedachten op papier gezet over deze proble men. In een tweetal artikelen zullen wij aan dit uitgebreide artikel in het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw aandacht schenken. Hier en daar zullen wij op de gedach ten van deze Leidenaar com mentaar geven. Wij hopen, dat wij op deze wijze een beschei den bijdrage leveren tot een groeiend besef daarvan, dat alleen een gezond inzicht in de problemen een oplossing kan geven, die het wonen, werken en ontspanning zoeken in Groot-Leiden ten goede komt. dit merk garandeert U de sterkste matras tot op heden gemaakt' Omdat men in de praktijk van de stede bouw altijd blijft zitten met een reeds ge groeide situatie acht dr. Winsemius h bouwen van enkele hoge, geïsoleerde ii dustrieflats bij de sanering van de noordi lijke en noord-oostelijke industriewijken m Leiden een gedachte, die het egen waard is. Gebreken van de city Uitvoerig bespreekt de schrijver de ge breken. waaraan de Leidse binnenstad mank gaat. terwijl deze toch een typische city-functie zal dienen te vervullen, i melijk dat men in korte tijd een maximi aan zaken moet kunnen afdoen. De aanleg van het verkeersnet voert noodzakelijkerwijs toe, dat men zijn weg de binnenstad met zijn nauwe sti soekt. Het gemeentebestuur zal i aldus de schrijver, goed aan doen zich realiseren, dat het nieuwe stationsplein n de nieuwe 'toegang tot het centrum illerlei nieuwe mogelijkheden biedt. Hier bestaat een unieke gelegenheid tot het vestigen van allerlei specifieke city- bedrijven, zoals warenhuis, hotel er horeca-bedrijven, bioscoop, bankbedrij ven, administratiekantoren voor de om geving, filialen van kranten, centrale Zoals men weet, tekenen wij hierbij in, heeft het gemeentebestuur reeds begin gemaakt met de uitwerking gedachte in het plan voor de bebou wing van de hoeken, gevormd door het Stationsplein en de Stationsweg. Maar bij het gemeentebestuur leeft in de e plaats de gedachte, van het Stationsplein omgeving een centrum te maken, dat bij avond niet doods aandoet, zodat v« de vestiging van bankgebouwen en der gelijke wel niet veel zal komen. een volgend artikel hopen wij aan dacht te schenken aan de gedachten van dr. Winsemius wat betreft de uitbreiding Leiden in noordelijke richting, de recreatie, het verkeer en de waterwegen. Vanavond avondgebed in Pieterskerk In de Pieterskerk begint vanavond om half 8 weer het avondgebed, dat in het voorjaar en de zomer elke woensdag wordt gehouden. Het avondgebed duurt half uur en geeft de bezoeker gele genheid, zicth even uit dit jachtige leven terug te trekken en stil te zijn om Gods boodschap te horen. De kerkdienst bestaat onder meer uit zangen, een korte overdenking en gebe den. De commi66ie voor het avondgebed, dit half uur beschouwt als een waar devolle onderbreking van de week, tus- de zondagen in, hoopt, dat velen op woensdagavond de weg naar dit „stilte centrum" zullen gaan. Ouderavond Zuiderparkschool DE OUDERAVOND van de Zuiderparkschool werd gisteren in het gym nastieklokaal van de school aan de Stadhouderslaan gehouden. De leiding was in handen van de heer S. J. Anes, bestuurslid van de Geief. schoolvereniging. Het hoofd van de school, de heer D. Kruithof, sprak over het onderwerp „Pedagogiek in de Heilige Schrift". Na de pauze vertoonde de heer T. Tieleman kleurenfoto's over Noordafrika. In zijn openingswoord zei de heer Anes. dat de tegenwoordigheid van de oudi getuigt van de liefde tot de school. Onze scholen worden tegenwoordig belaagd; het welke school moet ik mijn kinderen sturen? Het doel van onze scho len is mede. de kinderen tot Jezus t« brengen: dit geldt niet alleen het kind van vandaag, maar ook 't kind van straks. Bij de opening van de school wa leerlingenaantal groter, door het groeien de geboortecijfer na de oorlog. De t gang is echter niet alarmerend te men. Onder de leerkrachten kwamen vrij veel mutaties voor. De oudercommissie heeft niet stil gezeten; aan de vakantie bezigheden werd door honderd kinderen deelgenomen. Van de opbrengst var vorig jaar gehouden bazaar werd aquarium gekocht. De klasse-avonden vormden een geslaagd experiment. Lessen De heer Kruithof stond in zijn beschou wing stil bij gezinnen, zoals die in de Heilige Schrift worden beschreven. Eerst werd het gezin van Isaï genoemd. De oude Isaï was in het geheim gezegd, dat van zijn zonen door de profeet Samuël tot koning zou worden gezalfd. De offer maaltijd zou in tegenwoordigheid van d' profeet worden aangericht. Isaï beging d< fout, zijn jongste zoon. David, te ver geten. Deze was bij de schapen in he veld. Uiteindelijk werd David uit he veld geroepen. Hij was de man naar Gods hart. Wij hebben onze kinderen niet on mee te pronken. Waakt ervoor, dat het geen verschoven kinderen worden, zoals David door zijn vader werd verschoven Jozef daarentegen was het verwende kind. Het gezin van Jacob en Rachel General Tire hiekl een geslaagde contact-avond De bandenfabriek General Tire hield gisteren in „Het Gulden Vlies" een tactavond aan de hand van films er causerie waarin voordelen van de band naar voren werden gebracht. Het w< heer T. Schneider een genoegen de adjunct-directeur van de Technische school op deze avond te kunnen verwel komen. Vele leerlingen van deze school •aren ook aanwezig. Enkele aardige films, waarin onder an dere de verkeersveiligheid naar voren kwam, werden vertoond. 1 nieuw produtot, Nygen koord, had vooral de belangstelling. Dit produkt, dat ontstaat uit nylon, is buitengewoon sterk. van de belangrijkste voordelen van dit produkt is dat „klappers" bij dit soort banden tot het verleden gaan be horen, waarmee de verkeersveiligheid in bijzondere mate gediend is. k aan de ontspanning werd gedacht. Een leuke hersengymnastiekwedstrijd tus- sn leerlingen van de Technische school n de overige aanwezigen, eindigde in en overwinning voor de eersten. Professor Sirks Prof. Sirks verzocht ons mee te delen, dat hij zijn zeventigste verjaardag in in tieme kring hoopt te vieren. De herden kingsdienst zal op zondag 2 juni om half de oude Remonstrantse kerk te Am sterdam worden gehouden. was dat „met een muurtje erin", w« voorkeur bestaat voor de één en teg( zin tegen de ander. De liefde van Jac voor Rachel gaat na haar dood over de zoon Jozef. Ook deze geschiedenis een waarschuwing voor ons. De histo veroordeelt dan ook de opvoedingsprak tijk van Jacob. De heer Kruithof eindigde met woord van Jezus: „Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert hen niet". Alle opvoeders moeten zo klein worden, dat de kinderen over onze hoofden heen Jezus Christus mogen zien. Na de vertelling van de heer Tieleman werd de avond met een enkel woord door de heer Anes gesloten. Hij deelde nog mee, dat de jaarvergadering van de schoolvereniging op woensdag 29 mei in het gymnastieklokaal van de school Hooglandse Kerkgracht wordt gehouden. Muziek- en zanguitvoering Leger des Heils Ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van het Leger des Heils in Ne derland heeft morgenavond om 8 uur in het gebouw aan de Hooigracht een uit voering plaats, die wordt verzorgd door het muzikale kwartet van Haarlem Cen trum. De zangbrigade van Leiden werkt mee Kapitein Von6 van Haarlem heeft de leiding. IN DE DOELENKAZERNE heeft het bekende toneelgezelschap Jan Nooy dat reeds verschillende malen voor de Leidse militairen optrad, een opvoering gegeven van het stuk „Er komt een vriend vanavond". Dit stuk, dat geschreven is door Jacques Companeez en Ivan Noe, handelt over het verzet tijdens de laatste wereldoorlog. Het is eem stuk tragiek, maar tevens een stuk heldendom, wat in dit Franse verhaal naar voren komt. De handeling heeft plaats in Frankrijk gedurende de laatste wereldoorlog. Men wordt verplaatst naar een klein dorpje in de Franse bergen, waar in een inrich ting voor zenuwzieken enkele mannen uit de verzetsbeweging, de Maquis, zijn ondergedoken. Van hieruit wordt een grootse aanval op touw gezet tegen de Duitse bezetter. In de inrichting wonen verscheidene geesteszieken, die allen een levensovertuiging vertegenwoordigen. Een lid van de Duitse contra-spionage, weet door middel van Hélène, een meisje van wie hij houdt, in de inrichting te komen. Hij geeft zich daar uit voor arts. Juist als de verzetsgroep de laatste voor bereidingen treft voor een grootscheepse il vanuit de bergen, weet hij in te grijpen. Hij laat het huis door Duitsers omsingelen, zodat niemand meer ver trekken kan Als Pierre dan ook even later uit het huis gaat wordt hij neergeschoten. De van de zenuwinrichting, dokter Lestrade, verzoekt dokter Tiller, want zo heet de spion, om hulp bij het verwijde- an de kogel, die Pierre in de buik getroffen heeft. Nu komt alles uit Dok ter Tiller sluit zijn „collega" op. Ever later komt Claire, de koerierster, met eer belangrijk bericht uit de bergen. Tillei dit haar te ontfutselen, maar op hetzelfde moment grijpt Jacques, de lei- an het verzet in. Terwijl de Duit- •eeds zeker zijn van hun prooi komt Helene op het toneel. Er volgt dan e meesterlijke dialoog tussen deze beid> aarin twee levensovertuigingen elkaar achten te verpletteren. Tiller mc gehaald worden om samen met Hélène zijn huis te gaan, waar zich delijke lading springstof bevindt, die de Duitsers zeker doet zijn van de o Het gelukt Hélène inderdaad, met Tiller door de Duitse omsingeling heen te komen. Eenmaal daarbuiten doodt Hélène Tiller en redt de aanval tegen de Duitsers. Voor het laatste bedrijf is een opeen volging van spanningen. Het gesprek tu6- Hélène en Tiller brengt de toeechou- N.E.M. te Leiden ruim van werk voorzien Bedrijven kampen nog steeds met tekort aan bekwame vaklieden (~lEDURENDE HET GEHELE JAAR de bedrijven van de N.V. Nederland- sche Electrolasch Maatschappij te Leiden, te Oude Wetering en te Sittard ruim var werk voorzien geweest en er werder ipnieuw talrijke werken van uiteenlo- >cndc omvangrijkheid afgeleverd. Nadat -ekening is gehouden met afschrijvingen m belastingen en na toevoeging 400.000 aan de reserve voor bjjzondi Jeinden, resteert een winstsaldo s 729.305. Voorgesteld wordt het dividend ast te stellen op 22 procent. In Sittard kwam een aanzienlijke uit- reiding van het bedrijf tot stand, ter ijl te Leiden een nieuwe hal In gebruik erd genomen, die speciaal is ingericht oor het vervaardigen van gelegeerd stalen pijpleidingen. Door het aanbrengen tal van vernieuwingen en het aan trekken van materiaalintensieve opdrach ten kon de omzet aanmerkelijk worden vergroot, hoewel het tekort aan bekwa- vaklieden zich ook het afgelopen jaai weer deed gevoelen. 'an de aanverwante ondernemingen erde de N.V. Nederlandsch Technisch reau voor Ontwikkeling der Industrii Den Haag een zeer gunstig resultaat op. De resultaten van de N.V. Handel- wooawrnc* rrtaatschappij Elascon te Leiden gaven een klein verlies te zien. In samenwerking met H.C.W. en Grof smederij werd de bouw van een groot aantal woningen voor de werknemers voortgezet. Jammer genoeg konden de huizen in 1956 nog niet worden betrokken. Investeringen Voorts werden verscheidene aanschaf fingen en vernieuwingen uitgevoerd. Het totaalbedrag van deze investeringen be droeg 604.306, waartegen een afschrij ving staat van ƒ331.164. Het fonds voor aanvullende pensioenen is verhoogd tot 250 000. Aan het einde van het verslagjaar heeft prof dr. ir. F. K. Th. van Iterson zich met het oog op zijn leeftijd en gezond heidstoestand genoodzaakt gezien als commissaris af te treden. De commissa rissen hebben mr. H. J. M Loeff tot voorzitter van hun college gekozen. In de komende algemene vergadering van aandeelhouders zal een voorstel worden gedaan cm in de vacature van directeur te voorzien. De lieer Grünclemann geridderd Burgemeester Van Kinschot heeft gis teren de heer F. A M. Gründemann ge huldigd ter gelegenheid van het feit. dat hij veertig jaar armmeester en regent is van het R.K. wees- en oudeliedentehuis Hij deelde mee. dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, de jubilaris te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. wer in een ban. De overtuiging. Beppie Nooy als Hèléne en haar tegen speler, Henk Isarin, hun rol speelden was groots. Een compliment voor deze beiden. Goed was ook het 6pel van Van der Am- stel, die de rol van krankzinnige moest vertolken. Trouwens over het algemeen werd met overtuiging gespeeld. Een ding moet on6 echter van het hart, het zeggen had wat harder gekund. Herdenking Linnaeus in Leiden Ter herdenking van het feit dat de Zweedse natuuronderzoeker en geleer de Carolus Linnaeus 250 jaar geleden werd geboren, op 23 mei 1707, zal in de tentoonstellingszaal van de Leidse uni versiteitsbibliotheek van 24 mei tot en net 7 juni 'n aan hem gewijde tentoon- itelling worden gehouden. Deze tentoon stelling is nagenoeg geheel uit het eigen bezit van dt bibliotheek samengesteld. De opening 16 op vrijdag 24 mei om 11 uur. Ze wordt verricht door de eerste gezantschapssecretaris van de Zweedse legatie, de heer O. Kaijser. Doe mee aaa de grote prijsvraag t-g.v. de Week van de Fotografie Le ver btj ons uw decine- mings-bon uit de speciale krant „Foto-Contact" io Exemplaren van „Foto-Contact" aan onze zaken gratis verkrijgbaar. Prijsverlaging roemde merk-c wereldbe- ZEISIKON Conti na I met novicar 3,5 sluiter Prontor S.V.S., van 183.— voor 156.—. Contina II met ingebouwde be lichtingsmeter, van ƒ255.— voor f 217.—. Agfa Sillette L. met ingebouwde belichtingsmeter, van 256.— voor ƒ209. Foto Ciné Jan Walfi&tag Breeetraat 123, t.o. Stadhuis tel. 21851 Haarlemmerstr. 102, naast Bata, tel. 32778. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Fieter Martinus, zn van P M Heijmans en A H Prins; Theodoor, zn T Ketelaar en L P Paa6e; Cornelia, an H J Gorree en M C de Boer; Yvon- lr van G. de Vogel en J. N. Hannaart; Nicolaas, zn van J J Stouten en B Neder- lof; Elisabeth Geertje, dr van H Bak huis en A M van Herk; Adrianu6, zn van J Splinter en M Eikelenboom; Carolina Catharina Pietemella Maria, dr van J H Veen en S E M van Giezen; Piet, zn W Buitenga en M Verra; Rudolf Rei- nier Maria, zn van L R de Groot en A A F Friesema. GEHUWD: G B Labee en J E Guflda- OVERLEDEN: I M Herfst, 75 jr. vr.; W F Moene, 76 jr, man; R E v Uytrecht, 14 jr, dr; M J Vertind, 47 jr, hui6vr. van J J Regeer; C Waardenburg, 84 jr., man. B uur). Wijkgebouw Rehoboth. 8 uur: afdeling Leiden C.B.P.B., mej. A. Moleman te Aalsmeer over „Zo'n plattelandse heeft een streepje voor". Rehoboth. 8 uur: Politiexe jongereu- Contactraad Leiden, contactavond met Oostduitse studenten. Schouwburg, 8 uur: toneelvereniging „De Sleutelspelers", opvoering van „Geld te geef". Overdekte. 8.30 uur: afdeling Leiden Ned. Invalidenbond en R.K. Invaliden- bond, diplomazwemmen minder-vallden. LFC-terrein, 8 uur: Zilveren-molen toer. nooi. verliezersronde RoodenburgVCS. Pieter de la Courtstraat. 8 uur: open luchtsamenkomst Baptisten Gemeente. gstgeest: gemeentehuis 7.30 uur: raadsvergadering. gstgeest: zendingshogeschool kerk, 8 uur: vrouwen-zendings- groep, ds. Th. Gramberg over „De ont- ng van de Christelijke Kerk mei het Boeddhisme". Donderdag Gebouw Leger des Heils, 8 uur: muziek, uitvoering van kwartet van Haarlem Cen trum. ter gelegenheid van 70-jarig be Nieuwe sportcomplexen Kikkerpolder en Montgomerystraat. 7 uur n.m.: sport stichting Leiden, excursie. Academiegebouw. 2 30 uur: dies natalla .Sanctus Augustinus". buitengewone le ienvergadering. Zomerzorg. 8 uur: afdeling Lelden Ned. Vereniging van ex.-pol. gevangenen uit de Bezettingstijd, afscheid van Oostduitse studenten. VrUdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert van „De Stem de6 Volks" Langegracht 70, 7.30 uur: excursie elektriciteitsfabriek, voor K. en O. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Drle- sum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek. Lammenschansweg 4. telefoon 23553 en de apotheek te Oegstgeest, Wil- helminapark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen Prentenkabin t Leidse universiteit. 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3