CHRISTFI.UK t hér go Een zit- en preekkerk, een bid- en daadkerk Hervormde Kerk niet in staat kerkbouw te financieren Puzzel mee Pro Rege heeft plannen voor grote actie Tafelpoten met krassen? Prachtbijts Ceta-Bever! blijven neutraal hoofdpijn 2 Het is onjuist om een tegenstelling te maken «lling ARK tchrjjft ds. H. C. Groene woud in het (confessio nele) Hervormd Weekblad o.m.: QEEN zitkerk. geen praatkerk,- een bidkerk, een daadkerk.' Ongetwijfeld een sprekend, een krachtig getuigend motto. Het klinkt als een leus, een program ma, ook als een oproep. De wil beginnen met te zeggen, dat ik het kan waarderen en met de positieve strekking ervan ook geheel instem. De kerk is ook plaats des gebeds, plaats voor de aanbidding, en het gebouw moet daar de stempel van dragen. En de kerkgemeenschap is geroepen tot de daad, de daad van het Chris telijk leven, het leven uit de menigerlei genade Gods in deze vergeving, het leven van de wereld. Voor zover dit in de ker kelijke gemeenschap wordt verge ten, en daardoor in de vorm van het kerkgebouw op de achtergrond is geraakt, is het nuttig, dat de nieuwe kerkbouwbeweging ons dit weer met jeugdig enthousiasme zegt. Er is hier een eigenaardige wisselwerking. De noodzaak van de nieuwe kerkbouw leidt tot bezin ning over het wezen der kerk; en deze bezinning leidt tot vernieu wing van het kerkelijk leven, al thans tot nieuw accent op bepaal de zijden daarvan. Maar ik kan dit rijmpje in z'n Eeheel toch maar moeilijk verwer en. Het ,,gif' (ik zet dit woord tussen aanhalingstekens omdat het niet zo erg bedoeld is) zit ditmaal niet in de staart, doch ^n de kop. „Geen zitkerk, geen praatkerk", ik val niet over het woord: „praatkerk". Ik ben het er van harte mee eens, dat er in de kerk niet gepraat moet worden, noch van de preekstoel, noch in de ban ken. speciaal voor de dienst. Maar het woord ,,praat"-kerk staat er natuurlijk ter wille de rijm. en stellig „preekkerk". Zie. dat zit me nu dwars, dat het zitten in de kerk en het pre ken bij deze nieuwe kerkbouw zo maar ineens worden weggeblazen De begin bij het laatste: Geen preekkerk. Het eerste hangt er mee samen. Want een preekkerk is een zitkerk In een bidkerk heeft men geen zitgelegenheden nodig, evenmin in een daadkerk. bouw; meer: het einde van een stuk protestants geloven en belij den. Kenmerkend voor de Refor matie is juist, dat zij het woord met zoveel vertrouwen naar voren NEEor bedoeld: Rerorninsswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Hedel: A. J. Wijnmalen te Maartensdijk; te Kerkdriel: kand. J. A. Poelman te Wassenaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Zwolle (vac. G. Lugtig- heid) J. C. Hagen te Leeuwarden en J. 3 Vogelaar te 's-Gravenhage-Loos- duinen. Beroepen te Enschede (derde predi kantsplaats): A. J. van Slufjs te Har- lingen. Benoemd tot hulpprediker te Koeken- gen: J. van der Meulen te 's-Hertogen- b >sch, die binnenkort met emeritaat gaat. CHRISTELIJKE GÊREF. KERKEN Aangenomen naar St. Jansklooster: A. Zwiep te Schiedam. Tweetal te Woerden: B. Bijleveld te Noordeloos en P. Op den Velde te Hil- versum-Oost. OUD-GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Kampen: E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum en J. var der Poel te Ede. Promotie aan de V.U In de Woestduinkerk te Amsterdam zal mejuffrouw W. F. van Stegeren op vrij dag 31 mei ter verkrijg ng van de graad van doctor in de geneeskunde een proef schrift verdedigen handelende over De betekenis van het klinisch-psychologisch onderzoek voor een nadere analyse de zg. genuine epilepsie. Promotor »renigde faculteiten van letteren en wijsbegeerte en geneeskunde. Wij noemen één stelling: De jeugdzorg valt niet onder maatschappelijk werk, dient van sociaal-pedagogisch bracht. Typisch is. dat een kerk, die zegt „bid- en daadkerk" te wil len zijn, alle nadruk legt op het menselijke, de mens, zijn houding en daad. Terwijl daarentegen een kerk. die kerk des Woord* wil zijn, alle na druk legt op God: Het woord is Gods Woord, komt van Zijn kant tot ons. En dit moeten we ons noch bij de kerkbouw, noch bij ons kerkelijk denken laten ontnemen En bij het Woord past het Stel v dat v kerk al niet meer zouden mogen zitten. In deze altijd voortjagende wereld is het heerlijk, even te mo gen zitten. Zitten, met overgave luisterend naar het Woord van de andere wereld, dat ons wordt ver kondigd. In de kerk tegenover de onrust wekkende activiteit, ten minste de rust van het zitten. Belooft God Zijn volk geen rust? Zat Maria niet te luisteren aan Jezus' voeten? Is ons spreken en ons handelen niet verhindering om naar Gods "~J ju luisteren? Woord T^OGMAALS, de tweede regel van het rijmpje heeft m'n har telijke instemming. Maar dan, op voorwaarde, dat de beide g's uit de eerste regel worden weggela ten. Met andere woorden: wèl een zit- en preekkerk, en dan ook een bid- en daadkerk. De eenzijdigheid van alleen de laatste twee. nee. dat moeten we toch ook niet hebben. Overigens de nieuwe kerkbouwers zullen het ook wel goed hebben be doeld. Ik verwacht tenminste, dat preekstoel en Zuidhollandse kerkvoogdijen bijeen Te geringe belangstelling voor het kerkelijk grootboek Vergaderingen Organisten De Gereformeerde Organistenvereniging hou^t haar jaarvergadering te Amers foort op zaterdag 18 mei. Er komen huishoudelijke zaken aan de orde en 's middags is er een orgelbespeling op het Van Vulpen-orgel in de hervormde Bergkerk Het Zonnehuis De vereniging Het Zonnehuis, die drie tehuizen heeft voor behoeftige chroni sche zieken (te Beekbergen, te Schie dam en te Doorn), houdt op zaterdag 25 mei om 2 uur in hotel Smits te Utrecht haar algemene vergadering. HDQLrfJ I M, OPGAVE PUZZEL No. 20 Horsontaal: 1 nogal zout, 7 mode- dwaas, 8 titel, 10 voedsel. 12 gedroogde vrucht, 14 vogel. 16 water in Fries land, 17 lyrisch gedicht, 18 vogel, 19 pers. voornaamwoord, 20 mager, 21 zangnoot, 22 verblijf. 24 vlijtig. Verticaal: 2 klaar, 3 eetbaar knol letje, 4 geheel de uwe. 5 kleur, 6 ka pitaal. 9 vermoeid, 11 plan tot een aanslag. 13 scheiding der continenten, OPLOSSING PUZZEL No. 19 Horizontaal: 1 paroniem, 8 si, en, 10 af. 12 bas. 14 t.t., 15 rakel. 17 das, 18 os, 19 mak. 20 mot, 22 dessa, 24 es. 25 dot, 26 file, 27 taak. 28 ruit. Verticaal: 2 as, 3 ribes, 4 nes, 5 in, 6 muts. 7 parement, 11 fa, 13 al. 14 taks, 16 kot, 17 das. 19 meter, 21 22 dol. 23 ambt, 25 dik. 26 fa. (Van een onzer redacteurs) DE Nederlandse Hervormde Kerk weet niet wat offeren is. Niette min moeten grote kerkbouwprojecten nu eenmaal uitgevoerd worden. Men heeft het zg. kerkelijke grootboek inge steld, waarnaar kerkvoogdijen en dia- konieën hun belegde gelden zouden kunnen overbrengen. Maar terwijl meer dan honderd miljoen gulden aan kerkgélden is belegd in staatspapie ren. komt men bij het kerkelijk groot boek nauwelijks aan de twee miljoen: te weinig om daarmee afdoende van wege de gehele kerk de kerkbouw in de gemeenten te helpen financieren. Deze zorgwekkende situatie kwam naar voren in de discussie op de voor jaarsvergadering van de afdeling Zuid-Holland der Vereniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, die gisteren te Rotterdam gehouden werd. Notaris A. Hoogenraad, kerkvoogd te Overschie, had gesproken over de mo gelijkheden en de moeilijkheden van een kerkvoogdij in een groeiende ge meente; een onderwerp waarover de Vereniging van kerkvoogdijen onlangs een speciale bijeenkomst heeft gehou den. Zijn betoog was erg in mineui gehouden: wij weten het niet meer. Er moet in Overschie op zijn minst een kerk van 500.000 gulden gebouwd worden. Er komt weinig geld binnen voor deze nieuwe kerk; met de res tauratie van de Oudle Kerk daaren tegen gaat het veel gemakkelijker. De kerk moet in de nieuwe wijken veel meer „service" verlenen, maar hoe kan dat betaald worden? Er zijn overigens uit Overschie ook bemoedigende dingen te zeggen: de plan nen zijn bijna gereed en dan pas kan de grote financiële actie beginnen. Wij hebben een bouw-predikant nodig die de gemeente bezielt en beter toege ruste kerkvoogden, zei de heer Hoogen raad. Tegen zo'n bezielende bouwpredi- kant kwamen enkele bezwaren: als een zo bijzonder begaafd iemand vertrekt, zakt alles in, want wij zijn bijna allemaal middelmatige mensen. Algemeen was men het er over eens dat <fe gemeente moet wéten, waarvoor het offert; de ouderwetse geheimzinnig heid in beheerszaken (trouwens ook in bestuurszaken) verhindert het mee leven. Ook in „meerdere" organen als Ae «Generale Financiële Raad heerst op het stuk der openbaarheid een andere meer open geest dan jarenlang voor mogelijk is gehouden. Maar deze Raad kan nu eenmaal niet bijdragen of lenin gen verstrekken zolang de meeste ge meenten en diakonieën zich afzijdig houden. Hoe zou het tooh komen, dat vele kerkvoogdijen niet aan het kerkelijk grootboek willen; men kan het echt niet wijten aan gebrek aan propaganda. Of wel?, vroeg men: helpen de cir culaires wel; is persoonlijk bezoek niet veel effectiever? Zien de kerkvoogdijen niet te veel op tegen de rompslomp die het verplaatsen van beleggingen als deze nu eenmaal met zich brengt? Voorzitter A. in 't Veld uit IJssel- monde zag een diepere oorzaak. Het onthouden van medewerking aan acties als die van het kerkelijk grootboek, zou by de kerkvoogdyen die nog be leggingen hebben (meestal kleinere, wat conservatieve gemeenten) berusten op onbehagen over de gang van zaken in het geheel der Hervormde Kerk. Daarom komt zoveel dood kerkegeld niet vrü om als basis te dienen voor ander ker- kewerk, waarvan de kerkbouw in vele plaatsen urgent is. Belijden en Beleven Het bekende wèekblad Belijden en Beleven, dat in verschillende streken ons land tevens het „binnenwerk' de gereformeerde kerkbode vormt en voortzetting is van het Noord hollands Kerkblad, heeft een wijziging de redactie ondergaan. Prof. dr. F. W. Grosheide blijft de meeste hoofd artikelen en boekbesprekingen leveren, r heeft zich als eindredacteur terug getrokken. In zijn plaats komt prof. dr. R. Schippers. Naast de oude medewer kers zijn aangezocht mr. F. Boessen- kool, ds. H. Buitink, ds. J. Firet, "T. van Krimpen, ds. G. Th. Rothui- Het blad zal speciale aandacht schenken aan de ontwikkeling van gereformeerde sociale werk en de gen rond de evangelisatie in brede EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Gij zult niet Een moeilijk, ontevreden, altijd maar morrend volk trok door de woestijn in de afgelopen dagen hebben wij het in gedachten een eindweegs begeleid. En we hebben de grootste be wondering gekre- f N gen voor Mozes, de remiddelaar tussen God en het volk, altijd bereid zichzelf weg te cijferen en ook altijd opkomend voor Gods eer. Mozes als afscha duwing van de Middelaar der Mensheid, Jezus Christus. Afschaduwing, meer niet. Want ook voor Mozes, de qua karakter driftige mens Mozes, komt de dag waarop God het tot hem moet zeggen: „Gij zult niet!" Bij Meri- ba, als er weer eens gemord wordt omdat er geen water is en God Mozes wijst hoe het volk tevreden gesteld kan worden, komt even die drift boven. „Hoort toch weder- spannigen zegt Mozes. Zullen wij uit deze rots voor u water te voorschijn doen komen?" Wij de knecht vereenzelvigt zich met zijn Heer. Eén ogenblik van onbedachtzaamheidGods antwoord: „Gij zult deze gemeente niet brengen in het land dat Ik geef, omdat gij Mij niet geheiligd hebt!" Mozes, de sympathieke. Maar na hem kwam Jezus, de heilige en Hij heeft het werk volbracht. Zon- De N.C.R.V. zal meehelpen Er moeten weer zeven militaire tehuizen worden gebouwd (Van een onze verslaggevers) DE Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege is niet van gisteren. Deze organisatie, die thans 55.000 leden telt en daarmee tot de grootste chr. bonden in ons land behoort, is thans reeds 83 jaar oud. Maar van aftakeling is nog niets te bespeuren. Integendeel, in de laatste jaren is Pro Rege actiever dan ooit en in dit jaar zal de bond juist de grootste actie in zijn historie ontketenen. Er zijn nl. nog steeds garnizoensplaatsen zonder militaire tehuizen en plaatsen, waar de te huizen te klein en te aftands zijn om onze mannen in uniform een ge zellig home te kunnen bieden in hun vrije uren. En hier moet wat aan gedaan worden, vindt Pro Rege. Er moet wat gedaan worden om goe de. moderne tehuizen te krijgen in Schalkhaar, Hilversum, Den Haag, We- zep, Ede, Enschede en Tilburg. In Til burg is het huidige tehuis een houten barak. Er is wel grond, maar nog geen geld voor een nieuw. In Enschede en Schalkhaar zijn nog helemaal geen te huizen. In de residentie staat ook een tijdelijk tehuis op het terrein van het ziekenhuis Bronovo. maar dat moet spoedig worden afgebroken. In Hilver sum, waar 10 pet. van de marine-man nen gelegerd is, beschikt de bond slechts bijna :t ze l on~ veel te klem geworden. Er moeten dus weer zeven tehuizen komen, net als destijds bij de grote kampen. Maar nu is van de overheid heel wat minder subsidie te verwach ten. Zeker de helft van de kosten moet door Pro Rege zelf op tafel worden ge legd. De voorzitter, de kolonel b.d. G. Wielinga vindt dat niet erg. „Het par ticuliere initiatief moet voorop blijven gaan", zo zegt hij. „Waar blijft anders de eigen verantwoorddlijkheid van pro testants Nederland der fouten en zonder zonde. Opdat gij tot God zoudt kunnen komen, 'in het hemelse land. Prof. dr. G. C. van Niftrik 25 jaar predikant Het is vandaag 25 jaar geleden dat' prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Universiteit der stad Am sterdam, als predikant werd bevestigd. Gerrit Cornelis van Niftrik werd in 1904 te Arnhem geboren. Hij was eerst enige tijd bij het Gelderse elektriciteits bedrijf te Arnhem werkzaam. Na zijn staatsexamen studeerde hij aan de Utrechtse universiteit. In 1931 werd hij kandidaat in Utrecht en in 1931 aan-1 vaardde hij het ambt van dienaar des Woords bij de hervormde gemeente van Schraard (Fr.). Hij diende voorts de ge-i meenten van Vollenhove <1934), Rijns burg (1938) en Zeist (1945). Intussen was dr. Van Niftrik in 1940 gepromo-, veerd op een proefschrift over de recht-; vaardigingsleer bij de nieuwere theolo-i gen. getiteld Sola Fide. In 1946 werd dr. Van Niftrik benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Amsterdam, waar hij dogma'iek, vaderlandse kerk geschiedenis en zendingswetenschap^en doceert. In de Christelijk-Historische Unie en in het kerkelijk leven neemt prof. Van Niftrik een vooraanstaande plaats in. COMMENTAAR Overleefd In ons land tellen de I oorspronkelijke Spaanse jvolksmuziek, de flamen- ca's bijvoorbeeld, een schare toegewijde liefhebbers. De muziek is te exotisch wellicht voor onze oren om de radio er teveel aandacht aan te laten be- Rosamunde-kwartet van Schubert (23.20 uur) Een der meest lyrische strijk kwartetten van Schubert, een zeld zaam mooi staaltje van romantische steden. Geen wonder dan ook, dat kamermuziek, is wel het Strijk kwartet in a kl.t. Opus 29 uit 1820, een werk dat de bijnaam ,Jlosa- munde-kwartet" heeft gekregen. ontleent het aan het 2e deel, het middelpunt van het kwar tet. Het thema van dit 2e deel ken nen we uit de balletten bij Rosa- munde en ook de Impromptu Op. piano. Een bij- 12.00 Middagklok—noodklok; 12.03 Lichte muz; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land en tuinb meded; 12.38 Lichte muz; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws; 13.20 Sopr en piano; 13.40 Instr trio. NCRV 14.00 Bondsdag Herv Vrouv— 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.05 Surinaamse volksmuz; 18.30 Fries progr; 18.45 Leger des Heilskwartier; 4 d vertent ie de liefhebbers geen gelegenheid voorbij zullen laten gaan om er naar te luisteren, als ze de kans krijgen. En daarom ook vonden wij het zo jammer, dat de Avro ons gisteravond een kwartiertje voortreffelijke Spaanse volksmu ziek onaangekondigd voorzette. Als er een onverwacht kwartier moet worden gevuld, dan kan zonder schone melodie. Schubert citeerde zichzelf namelijk nogal eens en het meest opvallende hier bij is, dat de vocale vorm vrijwel altijd primair is en de instrumen tale versie van later datum is. Schubert was toch vooral liederen- componist. Het openings-allegro van het Rosamunde-kwartet be paalt al direct de geest van het ge hele werk: een verrukt natuurlijk spel, waarbij Schubert wisselt tus sen mineur en majeur. Het Andante is van een verfijnde harmoniek en Menuetto en Finale vertonen Hon gaarse invloeden. Er is een grote samenhang tussen de motieven van de verschillende delen. Het werk wordt uitgevoerd door het Nieuw Italiaans Strijkkwartet. In een Mozartprogramma speelt het Radio Philharmonisch Orkest van avond het zg. Adelaide-concert. Het is echter helemaal niet zeker of Mozart dit werk werkelijk compo neerde. De geleerden zyn het er niet over eens. In ieder geval verschilt deze compositie opvallend van het overige oeuvre van de grote compo nist. (N.C.R.V. 8.20) Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8 vijding; 10.0 >okp: 2.00 Zaï ist;K12°r™ inetje: J 9.15 Gram; im: 10.50 V 11.15 Ka- en tuinb _z; 12.50 Uit het 'steven; 13.00 Nws; 13.15 Meded of 13.20 Metropole-ork; 13.55 Beurs- het toch wel met iets minder pretentieuze muziek? Die laat ste moet aangekondigd zijn, daar hebben de liefhebbers recht op. En die bonte trein, och ja. Twintig jaar is een lange tijd, dachten wij met weemoed. Die herinneringen hebben we graag gehoord, maar om een dergelijk programma ruim twee decennia vrijwel zonder wijzigingen te la ten voortbestaan. Het leek ons, dat Snip en Snap hun omlijsting ruimschoots hebben overleefd. de wereld 1. Neder 1: door W. R. var 1 in de serie Nedei W. L. de Vries; 18.00 N- praatje. 18.25 Lichte muz; H ken brief uit Londen; 19.00 .40 V d ji nd biedt c aan. do< 18.15 Spoi 0.05 Radio Philhai ■ofysisch jai isch ork; 21.50 Gev 22.50 Sportact; 23 Oude dokter iverd jonge doctor Aan de Utrechtse universiteit is gisteren de 64-jarige arts A. H. Bruinsma uit de bisschopsstad gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Promotor was dr. L. A. HulSt. Deze oude dok ter. gisteren hardnekkig „jonge doc tor" genoemd, heeft een methode ont wikkeld waardoor het mogelyk is geopereerde magen tot nu toe moei lijk te benaderen op kanker te on derzoeken. 14 „Dat geloof ik ook", antwoordt Brouwershof. „Maar hoe?" tt „We moeten een consent voor uitvoer hebben. ..Consenten worden niet gegeven voor partijen, die verzwegen rijn." „Dat komt er niets op aan. Dat kunnen ze niet zien. Als we het consent in handen hebben, zijn we klaar." „Dat moet uit Den Haag komen." „Vermoedelijk wel. Wat ons betreft kan het ook ergens anders vandaan komen." „Wat bedoel je eigenlijk?" „Begrijp je me niet?" „Ik krijg vermoeden. We moeten een consent hebben, maar we krijgen het niet. Dus moeten we het zelf maken." „Juist." „Kunnen we dat?" „Neen, dat moet een vakman doen, een des kundige. iemand die over de vereiste zegels en handtekeningen beschikt." „Wordt dat niet te gevaarlijk?" „Zoals het nu is, wordt het ook gevaarlijk. Als de partij ontdekt wordt „Tjazegt Brouwershof en trekt zijn schouders op. „Heeft een van ons beiden relaties bij het de partement in Den Haag? Ik bedoel, met een of andere departementsambtenaar? Ik heb mijn kop suf gepeinsd, maar ik weet niemand." Brouwershof denkt na. „Ik weet ook niemand." „Ook niet iemand uit de tweede hand?" „Hoe bedoel je?" „Iemand, die vrienden of familieleden heeft in di- Haagse ambtenaarswereld." Brouwershof laat verschillende personen, die door K. «Jonkheid hij bedenken kan, voor zijn geest passeren. „Mis schien weet ik er een!" zegt hij plotseling. De ander kijkt hoopvol. „Dat zou mooi zijn." „Ja, maar. weifelt Brouwershof. Hij her innert zich het gesprek met Cammeraat, maar geeft dit wel voldoende aanleiding....? Wel is hij afkomstig uit een familie van Haagse ambte naren en zal hij ook wel kennissen onder hen hebben. Cammeraat is geboren Hagenaar. „Kun je hem polsen?" „Ik moet het voorzichtig aanpakken." „Natuurlijk. Je noemt geen namen, je zegt niet dat je zelf eigenaar bent, je doet het voor een ander. Om een ander een plezier te doen." „Een soort onbaatzuchtige liefdedienst." Ze lachen allebei. „Er moet natuurlijk dit aan te pas komen", antwoordt collega. Hij maakt het gebaar van bankpapier neertellen. „Hoeveel zou je denken?" „Natuurlijk geen fooitje. Als de boel over de grens komt, kan het lijden." „Heb je al een reflectant, die kopen wil?" „Wel meer dan een. Er is geld genoeg. Be loof hem vijf en twintig duizend gulden. Gelijk omruilen, wij het consent, hij het geld." „Laten we het kind zekerheidshalve één keer bij de ware naam noemen. Het gaat om een vals consent met valse stempels en valse hand tekeningen." „Het gaat om een consent op een écht formu lier en met échte stempels. De handtekening mag onecht zijn, als hij maar goed is nage maakt. Een handtekening is niet altijd eender maar een stempel wél." „Maar zal er een ambtenaar te .vinden zijn Ongetwijfeld. Ik wéét dat ze er zijn. Niet ve len, natuurlijk. Maar voor ons is één genoeg. Praat eens voorzichtig met jouw mannetje. Voor lopig alleen maar peilen. Blijkt hij min of meer vatbaar dan leggen we hem de vijf en twintig briefjes van duizend voor zijn ogen en dan be zwijkt hij wel. Is het een arme vent?" Hij heeft een baantje als boekhouder." „Getrouwd?" „Ja, en een gezin. Dat is wel een bezwaar." „Wel neen. Waarom? Een klein baantje en een groot gezin is een combinatie die de mensen vat baar maakt voor het wagen van een kansje tot bijverdiensten." Ze praten nog een poos en dan gaat Brou wershof terug naar huis. „Hoe vlugger hoe be ter." Dit is het laatste wat ze zeggen. Maar de collega voegt er nog gauw achter: „Maar niet forceren. Voorzichtigheid is de moederGoe de reis!" De provinciestad is zijn geboorteplaats. Daardoor heeft hij zijn baantjes gekregen, ambtenaar bij de belasting, secretaris van de polder, boekhou der van de barones. De familie Dekker heeft van ouds een solide naam en hij zelf is een nauwge zet cijfer- en penneman, zijn rooie college noemt hem een inktkoelie. Inmiddels is hij ook pen ningmeester van het schoolbestuur geworden. (Wordt vervolgd) TIPS zonden door de N.C.R.V. De opna men zün gemaakt in de Pieterskerk te Leiden. Op het orgel van de Haarlemse St. Bavo geeft Piet Kee om zeven uur een concert (N.C.R.V Van kwart over acht tot tien over negen zendt de V.A.R.A. het vrolijke programma „Wien bleibt Wien" uit. In het V.P.R.O.-programma op de woensdagavond (twintig voor acht) zijn vier jazz-programma's geprojecteerd, waarvan de eerste twee de klassieke, de laatste twee de moderne jazz zullen la ten horen, resp. samengesteld door Ir. W. A. Eschauzier, Vught en Ton van der Horst, Hilversum. De eerste uitzending vanavond gaat over de intonatie als uit drukkingsmiddel in de jazz muziek. Morgenmiddag geeft de A.V.R.O. in een radioprogramma in een noten dop, de laatste episode van „Offen bach en zün Parijs" een kroniek in hoorspelvorm, die grote aandacht heeft getrokken. Drogromma voor morgen uit het buitenland Helmut Walcha speelt vanavond om vijf voor half negen voor Enge land Third Programme (464 m) orgelwerken van Bach (Prelude en fuga in a. gr. en Toccata en Fuga in d. kl.) De Home Service (330 m) zendt om acht uur de Ouverture Egmond van Beethoven en werken van Schubert, Hindemith en Cornelius uit. gespeeld door het B.B:C. Sym fonie Orkest onder leiding van Ru- dolf Kempe. Een vroiyk improvisatiespel „Ze ventien en Vier" wordt om negen uur uitgezonden door Duitsland (309 meter). Renato Carosone en zijn orkest zyn vanavond om kwart over acht te horen voor Luxemburg (1293 me ter). TELEVISIE, VANAVOND kal; 8.00 Nw 7.45 Morgengebed en liturg en weerber; 8.15 Gram; 9.35 Waterst: 9.40 Gram. ram; 10.30 Morgendienst, i zieken; 11.45 Mil kapel; De K.R.O.-televisie brengt van avond een thriller van de Engelse toneelschrijver Anthony Armstrong: „Ten minutes alibi", dat ongeveer twintig jaar geleden onder Cor v. d. Lugt-Melsert in Nederland op de planken is gebracht. In dit spel heeft een zekere Colin Derwent volop rede nen om Philip Sevilla, een onder wereldfiguur, te vermoorden. Maar voordat hy hiertoe overgaat bouwt hij zich een alibi op. dat elke verdenking tegen hem moet uitsluiten. In hoe verre hy hierin slaagt zal moeten biyken. Het spel werd vertaald door Mies Bouwman, Luc van Gent regis- Programrr.o voor morgen NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 Teiedlscoparade; 20.25 Kunstkron: 20.55 Kijkje in Canada, film; 2.15 De wed denschap. éénakter; 21.50 Dagsluiting. Daarom*zal dit protestants Nederland ongeveer 400.000 op tafel moeten bren gen naast de normale contributies en bijdragen voor de exploitatie van de be staande ruim 50 tehuizen. Pro Rege zal trachten om dit bouwkapitaal te ver krijgen door middel van een renteloze volkslening, die uitgegeven wordt in cou pures van 2.50 en groter. Men ver wacht, dat talloze vrijwilligers bereid zullen zijn om er op uit te gaan om deze kleine obligaties aan de man te brengen. De activiteit van deze verko pers wordt rijk beloond, want hij of zij die de meeste obligaties plaatst, zal een nieuw woonhuis als beloning ontvan gen. Ook voor de overige succesvolle verkopers zijn nog verschillende prach tige prijzen beschikbaar. De N.C.R.V. zal de actie van Pro Rege, die loopt van 1 september t.e.m. 31 december a.s. krachtig steunen. Deze steun zal culmineren in een grootse feestavond in het kader van het donderdagavondpro gramma, op 26 september a.s. Op deze avond zal de oude bond en zijn nieuwe actie eens goed voor het voetlicht worden gebracht. Hoe, dat mogen we nog niet verklappen. Jaarvergadering Op de heden (woensdag) te Utrecht gehouden jaarvergadering van Pro Rege werd van de plannen mededeling gedaan door de voorzitter, kol. Wielinga en door secretaris W. Nieuweboer. Geen wonder, dat er een opgewekte stemming heerste, ook al door het jaarverslag van de se cretaris, dat melding maakte van de ope ning en her-opening van tal van tehuizen en van een groeiende activiteit op alle fronten. De voorzitter bracht speciaal dank aan het C.J.M.V., dat binnenkort 469fe bibliotheek zal schenken aan het tehuis in De Lier en de 47ste aan dat in Schoonhoven. Ds. H. Vollenhoven uit Maassluis sprak 's middags over „Evangelisch comman do" waarna de vergadering door de oud- vlootpredikant en 2e voorzitter van de afd. Rotterdam, ds. G. Julius, gesloten werd. Advertentie die niet wijken wil "AKKERTJES" helpen direct C.H.-vrouwen gaan vergaderen De algemene vergadering der Centra le van C.H.-vrouwengroepen, die op 20 mei a.s. op Woudschoten te Zeist zal worden gehouden, zal zich moeten uit spreken over een belangrijke statuten wijziging. Aangezien er zeer vele leden van de Centrale zün, die wonen in plaatsen, waar geen vrouwengroep be staat. zal volgens de voorstellen der spe ciaal voor deze materie ingestelde com missie de nadruk meer worden gelegd op de leden der centrale dan op groeps leden. In verband daarmee wordt de naam veranderd in Vereniging van C.H.-vrouwen. Door toetreding tot de vereniging wordt men automatisch lid der C.H.U. Het bestuur zal alles vol gens de voorstellen bestaan uit zeven leden. Daarnaast wordt aan de bestuurs leden de taak opgedragen met een be paald deel van het land contact te on derhouden, zodat een zo breed mogelijk overleg tussen bestuursleden en groepen ontstaat. Aansluitend aan de algemene verga dering wordt een conferentie gehouden. Op 21 mei des morgens spreekt luit.- generaal M. R. H Calmeyer over het onderwerp „Waar gaat het om in deze tijd?" Des avonds spreekt mevrouw mr. J. C. Z. Pelleboer-Beuker uit Wagenin- gen over het onderwerp „De verant woordelijkheid van de vrouw in een ver enigd Europa". Des middags wordt een excursie gehouden naar het Luvakamp te Zeist. Oost-Duitsland wil nieuw contact Nu de Kerkendag in Thüringen niet doorgaat (Van onze correspondent te Bonn) Nadat de Evangelische Kerk zich, als gevolg van de onmogelijke eisen der Oostduitse regering, genoodzaakt zag de voorgenomen kerkdag in de Oostduit se provincie Thüringen af te gelasten, heeft de nieuwbenoemde „staatssecreta ris voor kerkelijke aangelegenheden", de „linientrue" communist Werner Eg- gerat'n. getracht in Oost-Berlijn een ron- detafelbespreking met de landelijke bis schoppen der Evangelische Kerk in Oost-Berlijn te organiseren. Hij had hiertoe deze bisschoppen voor een receptie uitgenodigd Toen evenwel bleek, dat Bisschop dr. Dibelius, de lei der der Evangelische Kerk in Oost- en West-Duitsland beide, tevens bisschop van Berlijn-Brandenburg (in de oostelij ke zone gelegen» niet door Eggerath was uitgenodigd, hebben de overige Oostduitse bisshoppen geweigerd de receptie te be zoeken. Inplaats van bisschop Dibelius had Eggerath diens plaatsvervanger. Prases Scharf (die niet in West maar in Oost-Beriijn woont) voor de receptie gevraagd. Een en ander noopte Egge rath ertoe, de receptie tot een later tijd stip te verschuiven. Intussen tracht hij nu toch weer. met de leiders der Evan gelische Kerk in contact te komen, ten einde een agenda op te stellen voor een bespreking, die hij met hen wil organi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2