ïlicuuic £dhsri)e (L'ourant AMERIKA ZAL OVERLEG PLEGEN S°"X Dulles stelt West-Duitsland gerust Geen akkoord met S.U. buiten Europ a om Compensatie: 2 pet. met vaste minimumbedragen SUBSIDIËRING KERKBOUW IS WENSELIJK Vorstelijke tweeling in Luxemburg geboren HAAGSE POLITIE BRACHT VACUPAN-TANDARTS OP Zes protestanten stemden tegen vriendschapsverdrag met V.S. WOENSDAG 15 MEI 1957 Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10956 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. i. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ftantvasticfi t« "aiya berl ia tegfjcnspoet Glas goedkoper dan plastic ZIE PAGINA 7 Het ontwapeningsverdrag met Rusland waarnaar de V.S. streven, zou volgens Radford, voorzitter van het Amerikaan se comité van staf-chef6, omvatten: j Het plan-Eisenhower voor de ludht- verkenning; 2 Een militair, uitgedunde zone in Europa; Vermindering van de Russische en Amerikaanse strijdkrachten. Dit weet het Amerikaanse blad News week te melden. Engeland* zou volgens dit blad in de ontwapeningscommissie een compromisvoorstel met betrekking tot de luohtverkenning indienen. Dit voorstel houdt in: J Uitbreiding van de zone in Europa naar het zuiden en het westen; 2 Uitbreiding van de zone in het Verre Oosten tot i i deel i FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft West-Duitsland gerustgesteld. Hij deelde op zijn wekelijkse persconferentie mee, dat de Verenigde Staten geen enkel akkoord met Rusland betreffende de ontwapening zal aanvaarden, dat gebaseerd is op de verdeling van Duitsland. In dezelfde geest liet de Amerikaanse afgevaardigde in de ontwapeningscommissie, Harold Stassen, zich uit. Na de bemoedigende mededeling gedaan te hebben, dat alle leden van de ontwapeningscommissie (Rusland, Amerika, Canada, Engeland en Frankrijk) het eens zijn om tot een overeenkomst over een gedeel telijke ontwapening te komen, zei Stassen: „De Verenigde Staten zullen niet instemmen met een ontwapeningsverdrag, waarbij de strijdkrach ten van een bepaald land betrokken zijn, zonder dat dit land toestem ming heeft gegeven". nen worden met de minder bevolkte ge bieden van de Noordpool, waar lanceer- plaateen voor een atoomoorlog gevestigd kunnen zijn. aldus Dulles. Amerika heeft er geen bezwaar tegen, dat Israël een schip bij wijze van proef door het Suezkanaal zendt, deelde Dulles verder nog meer. Maar de Amerikaanse minister waarschuwde, dat de Verenigde Staten zich zullen verzetten tegen elke poging de kwestie door geweld op te Een andere belangrijke mededeling van Dulles was, dat de Amerikaanse regering overweegt moderne wapens naar Korea te zenden. Op grond van de Koreaanse bestandsovereenkomst i6 modernisering van de strijdkrachten der V.N. en van de communisten verboden, maar Dulles was van mening, dat dit vijf jaar oude verdrag op realistische manier geïnter preteerd moest Worden. Bovendien hebben de Chinese commu nisten ook him materiaal vernieuwd. Niet op een koopje Sprekend vanuit zijn werkkamer in het Witte Huis heeft president Eisenhower een rede gehouden voor de televisie, waarin hij waarschuwde voor verlagingen van het budget door het Congres, waardoor de veiligheid in de waagschaal wordt gggteld. „Er bestaat geen veiligheid op een koopje," aldus de president, die zelde dat de Verenigde Staten „een vreselijke gok zouden wagen" als op het voor de de fensie uitgetrokken bedrag zou worden besnoeid. Nimmer zou hU akkoord gaan met een onjuist economisch programma, waardoor de Verenigde Staten en het leven van haar burgers zou worden blootgesteld aan nieuw gevaar. Deze rede kwam enkele uren. nadat de subcommissie van de Senaat de goed keuring had gehecht aan de besnoeiingen, die nog verder gingen dan de voorstellen van het Huis van Afgevaardigden. „De prijs voor de vrede is hoog," zeide Eisenhower. ..Er is sleohts één hoop voor werkelijke besparingen endat Is een doeltreffende ontwapeningsovereen- Hy voegde er aan toe: „De offers, die van ieder van ons worden gevraagd zijn groot, maar het zijn offers in dollars vooi een vreedzame wereld en geen offert door onze kortzichtigheid geëist van onzt zonen, gezinnen, woningen en steden." (Foster Dulles zei op zijn perscon ferentie, dat Amerika bij de onder handelingen over deze kwesties en de ontwapeningsplanmen in alles wat Duitsland direct en indirect raakt, nauw overleg zal plegen met bonds kanselier Adenauer. Over de berichten, dat Amerika een neutrale of gedemilitairiseerde zone in Europa had voorgesteld, merkte de Ame rikaanse minister op. dat de V.S. ~wat Europa betreft nog geen duidelijk idee hebben. Er is sleohts gedacht aan de mogelijk heid van zones en deze zones zouden niet in de eerste plaats in Europa worden ingesteld, maar wel in verlaten gebieden als Alaska en Siberië. Een zone in Euro pa zou te veel politieke verwikkelingen met zich meebrengen. Beter kon begon- Prinses Beatrix heeft gistermiddag in de aula van het Rotterdamse Museum Boy- mans de tentoonstelling geopend „Neder landse Beeldhouwkunst 1957". Zij deed dit door de verwijdering van een doek, dat de portretkop bedekte van de vorig jaar over leden beeldhouwer John Racdeker, ver vaardigd door H. M. Wezelaar. Burgemeester Van Walsum verwelkomde de Prinses in de met vele belangstellen den gevulde aula. Prof. J. Bronner hield een korte lezing waarin hij de ontwikke ling van de Nederlandse beeldhouwkunst sedert de Rodin-tentoonstelling van 1939 „toen een kunst van enkelen in geklede jas, thans van velen in ambachtskleding, m.a.w. Nederland heeft nu een beeldhouw- Op de fotode Prinses kijkt met genoe gen naar het door Bertus Sondaar ver vaardigde borstbeeld van haar moeder. Regeling denkt aan (Van onze parlementsredactié) TIJDENS HET OVERLEG, dat de rege ring dezer dagen met de Stichting var de Arbeid heeft gevoerd, is het haar ge bleken, dat naar algemeen oordeel eer looncomncnsatïe van 2 pot., maar met vaste van de aangekondigde huurverhoging in derdaad in een aantal gevallen onvoldoen de zou zUn. De gedachten van de regering gaan daarom wel in de richting van looncorapesatie van 2 pet., maar met minimumbedragen, die in elk geval zullen worden gecompenseerd. Jeugdige werknemers, die in het alge meen niet zelfstandig wonen, komen nie in aanmerking voor de looncompensatie Dit deelt minister Witte mee in een aan vullende memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging van de huurwet. De minister schrijft, dat de loonsver hoging bij bindende beschikking van he College van Rijksbemiddelaars te regelen zou zijn in de vorm van een tijdelijke bij slag op het loon, die te zijner tijd in d< lonen kan worden verwerkt. Hoewel in de Stichting van de Arbeid, die vandaag Commissie Sassen concludeert Bijdrage van een kwart der kosten De commlssle-kerkenbouw heeft de vraag of het verlenen van bijdragen van de Overheid voor de stichting van kerk gebouwen wenselijk Is. bevestigend be antwoord. In een rapport aan de minister van binnenlandse zaken adviseert deze commissie, ook wel de commissie-Sassen genoemd, geen lagere subsidie te verlene dan een kwart van de stichtingskostei In haar rapport aan de minister voert de commissie verschillende redenen aan voor de subsidiëring voor de kerkenbouw De belangrijkste reden is wel, dat in brede lagen van de Nederlandse bevol king de overtuiging leeft, dat een krach tig kerkelijk leven van groot openbaar belang is. Daarom kan het de overheid Verraste ouders hadden geen namen gereed IfKT jonge gezin van de erf-groothertog prins Jean van Luxemburg, en erf- groothertogin prinses Josephine-Charlotte is verblijd met de geboorte van een t Hng, een jongen en een meisje. De vo lijke ouders waren zo verrast, dat ze namen voor de beide jonggeborener reed hadden. Om zes uur vanmorgen daverden 122 schoten over de stad Luxemburg. Voor de oudste der tweelingen, de kleine prins 101 en voor de jongste, een meisje, 21 schoten Prins Jean en prinses Josephine-Char lotte hebben nu vier kinderen. De oudste Marie-Astrid werd in februari drie jaar, het tweede, prins Henri, is in maart twee geworden. Vorstelijke tweelingen zijn zeldzaam: voor zover bekend zijn zij noch in de Bel gische koninklijke familie, noch in de fa milie van de Groothertogin voorgekomen Prins Felix van Luxemburg, de grootva der van de jonggeborenen, zal peter zijn. prinses Axel van Denemarken meter. De tweeling woog ieder 4V> pond bij de geboorte. Moeder en kinderen maken hel uitstekend. niet onverschillig laten of de kerkgenoot schappen in het huidig bestel ook in 6taat zijn hun taak en zending op adequate wijze te volvoeren. De aanwezigheid kwalitatief en kwantitatief voldoende mate van kerkgebouwen is daartoe nood zakelijk. Andere redenen, die de commissie aan voert z(jn de snelle groei van vele steden en dorpen door migratie, cityvorming, bevolkingsgroei, sanering en de sterke stijging van de bouwkosten, de moeilijker taak van de kerkgenootschappen en de verzwakking van het financieel draag vlak van de kerken. Volgens de commissie hebben de ker ken behoefte aan een derde van de stioh- tingskosten. Maar geflet op de vele an dere omstandigheden, die de subsidies be palen komt men tot een advies van een kwart van de sticht in gekost en. Aan het rapport is nog een wetsontwerp toege voegd, waarin de procedure voor het verkrijgen van de bijdrage is vastgelegd Uit dit ontwerp blijkt, dat de wet be houdens verlenging van toepassing is op kerkgebouwen, waarvan de gunning aan de aannemer heeft plaats gehad na 1 ja nuari 1956 en voor 1 januari 1968. President-directeur Factorij mij De president-directeur van dc Factorij der Nederlandsche Handelmaatschappij, de heer H. A. Knook, is vrijgelaten. Hij was enige tijd geleden gevangen genomen, omdat er in het gebouw van deze bank een vuurwapen was gevonden. Tevore was er reeds een directeur van een Brit» bank. die tegelijkertijd met hem gearrei teerd was voor een dergelijk feit, losg< laten. weer vergadert, nog geen algehele eenstemmirvg is bereikt, hoopt de regering dat de Stichting alsnog tot een eenslui dend advies zal kunnen komen. De rege ring vertrouwt in ieder geval voor oi tijdens de mondelinge behandeling var de huurwetten de details van de te tref fen regeling aan de Tweede Kamer te kunnen meedelen. Zelfstandigen Voor hen, die een zelfstandig beroep uitoefenen en voor de zelfstandigen in het bedrijfsleven kan de regering in het al gemeen geen compensatiemaatregelen nemen. Wel zullen de overheidspensioe- nen en de sociale uitkeringen aan de loonsverhoging worden aangepast. Hier voor zullen wetsvoorstellen worden in- Ook ligt het in de bedoeling .de huidige kinderbijslagbedragen en de toeslagen op de renten ingevolge de Ongevallenwet en Invaliditeitswet te verhogen. Het percen tage van deze verhogingen zullen worden afgestemd op het percentage van de loons verhoging, waarbij dan rekening zal moe ten worden gehouden met de omstandig heid, dat het percentage loonverhoging door de vaststelling van minimumbedra gen in feite gemiddeld iets hoger zal lig gen dan 2 pet. Met betrekking tot de verhoging van de AO.W.-uitkering die slechts ten dele met huurverhoging verband houdt zal een ontwerp- algemene maatregel van bestuur aan de S.E.R. worden gezonden om advies. Voor een compensatie ten behoeve van de minst draagkrachtigen, die niet onder een van de bestaande regelingen vallen en die evenmin in aanmerking komen voor uitkering van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg, kan naar de mening van de regering geen regeling worden getroffen. Wel is besloten een on derzoek in te stellen om een inzicht te verkrijgen in de samenstelling, de grootte en de financiële omstandigheden van deze Koningin Juliana, heeft giste ren een werkbezoek gebracht aan Voorne. In Nieuwenhoorn zag zij hoe de laatste pannen werden gelegd op het nieuwe Groene Kruisgebouw. Daarbij werd de Koningin het traditio nele „pannebier" aangeboaen en proostte Hare Majesteit. De Koningin schonk op dit bezoek veel aandacht aan de proble men en plannen rondom het Deltaplan en de Randstad Hol land, voor welke projecten zij veel interesse toonde. Vandaag is in Engeland de benzine van de bon gegaan. Precies te middernacht mocht weer vrij getankt worden, waarmee de gehele benzinerantsoenering in Europa verleden tijd is geworden. Wel zullen in Engeland nog bonnen voor distributie ge drukt worden, maar dat is om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. GELIJKTIJDIG hebben de Haap»e en lie Rntlerilam.e politie gieter, middag een inval gedaan om nu een» radiesal een einde te maken aan de elandeetiene praktijken van het Vaeupan-in»tituut te Rotterdam, waarvan de inboedel de/er dagen publiek geveild is en de direeteur, de heer J. van W. in het hui» van bewaring opgesloten alt. Nu 23 patiënten tandeloos Gebleken was namelijk, dat deze tand heelkundige inrichting na de inval van enkele weken geleden.niet was opgehou den te bestaan. De 61-jarige Haagse tand arts M. N. aan de Laan van Meerdervoort. werd er al geruime tijd van verdacht, voor het Vacupan-instituut te werken. Door hem drie weken te schaduwen kwam men er achter, dat deze tandarts, die tevens arts-bevoegdheid bezit, met behulp van lachgasverdoving zijn klanten op één dag van alle tanden en kiezen ontdeed en hen vervolgens naar Rotter dam stuurde om daar bij het Vacupan- instituut van een nieuw gebit te worden voorzien. Hij was dus strafbaar op grond v; wet op de tandheelkundige inrichtingen van 1955. Deze wet verbiedt namelijk artsen en tandartsen te werken voor of in dergelijke instituten. Een dag voor de inval in Den Haag hoorde de politie elf getuigen, onder Achttien maanden voor Lippert en Sepp Dietrich De voormalige S.S.-generaal Sepp Die trich en dc vroegere commandant van het concentratiekamp Dachau, Lippert. tjjn gisteren tc München beiden tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, resp. wegens moord op zes hoge S.A.- lelders en wegens medeplichtigheid de moord op de S.A.-stafchef Röhm. Tegen Dietrich was 27 maanden geëist en tegen Lippert twee jaar. Frankrijk vindt ruim vier miljard voor de strijd in Algerije De basistarieven van telefoon en pos terijen zullen in Frankrijk met 33 proc. verhoogd worden; de benzineprijs met vier cent, wanneer het parlement de re geringsvoorstellen aanneemt. De belas tingverhogingen zullen de staat ruim anderhalf miljard gulden opleveren. Mot de 2% miljard bezuinigingen zal in een bedrag van ruim vier miljard vrijkomen voor de strijd in Algerije. Morgen zal de Nationale Vergadering het debat over de voorstellen beginnen. Men verwacht dat vrijdag de vertrouwens kwestie gesteld zal worden. Lord Ismay (links) is per vliegtuig uit Parijs vertrokken, na afscheid te hebben genomen van de vertegenwoordigers der vijftien landen van de NAVO, welke, hij gedurende vijf jaar als secretaris-generaal ge diend heeft. Hem werd op het vliegveld. Orly uitgeleide gedaan door generaal Norstad (rechts). In het midden de Franse generaal Paul Elu. PROCESSIEVERBOD IN HET GEDING HE (Van onze parlementsredactie) ET vriendschapsvrdrag met de Verenigde Staten is gistermid dag met 120 tegen 12 stemmen aan genomen. Tot de tegenstemmers be hoorden niet alleen de communisten, maar ook de staatkundig gerefor meerden en de heer Scheps (soc.), Kikkert en Calmeyer (cdi.). De ndet- communistische tegenstemmers kwa men tot hun afwijzend oordeel, om dat het vraagstuk van de processie- vrijheid voor Amerikanen voor hen niet bevredigend was opgelost. De heer Van Di6 (S.G.) zeide het heel duidelijk: zolang er twijfel over de teket van het verdrag kan bestaan nemen wij het zekere voor het onzekere. De heren Scheps, Kikkert en Calmeyer motiveer den hun 6tem niet, maar ongetwijfeld waren zij het in dit opzidht een6 met do heer Van Dis. Staatssecretaris Van der Beugel heeft zeer duidelijk verklaard dat de regering dit verdrag niet in 6trijd acht met onze grondwet. Maar de heer Blaisse (kath. v.) en prof. Oud (lib.) bleven dit tot het einde toe volhouden, al wilden zij het vriendschapsverdrag niet in ge vaar brengen. Deze opvatting van de li berale en rooms-katholieke fracties wek te ongetwijfeld enig onbehagen. Motie ingetrokken Staatssecretaris Van der Beugel zeide dus dat de bepalingen in het verdrag over de godsdienstvrijheid niet in strijd zijn met onze grondwet De Kamerleden die daaraan twijfelen moeten dan maar een amendement op het wetsontwerp In dienen. waardoor elke twijfel wordt uit gesloten. zo zeide hij. Maar de heer Blaisse (kath. v.) had geen behoefte om een wijziging van de wet voor te stellen, omdat de afwijking van de grondwet naar zijn mening, zonneklaar is. De heer De Kadt (soc.) vond dit een bewijs, dat de KVP-fractie geen duidelijkheid wil. En dat vond hij een handelwijze die ver beneden de maat i6. Trouwens dit gehele debat lijkt veel, zo zeide deze socialis tische afgevaardigde op het melken van een bok, terwijl de heer Oud er de zeef onder houdt. Zijn motie, waarin werd uitgesproken dat het verdrag niet strij dig is met de grondwet (daardoor werd duidelijkheid geschapen!) werd echter in getrokken. omdat de considerans van het wetsontwerp verwijst naar een grond wetsartikel, waaruit men kan opmaken, dat de regering de strijdigheid met onze grondwet ook niet ziet. Het was een ver wijzing naar artikel 60 lid twee der grondwet. De heer Burger (60C.) betoog de, dat als de regering een verdrag wel 6trijdig acht met onze hoogste wetgeving. (Zie vervolg op pag. 7) drie Belgen, die op dat moment allen hun tanden en kiezen kwijt waren. In overleg met de Haagse officier van justitie, mr. H. van "t Veer achtte de po litie gisteren de tijd gekomen om een inval te doen. 's Morgens waren nog zes getuigen gehoord. Deze waren door een Utrechtse runner „klant" gemaakt. Bij dc Inval bleek de Haagse arts-tand arts bezig te zijn met zes Rotterdammers. Zij werden tandeloos meegenomen naar het politiebureau, evenals M. N. zelf. Het instrumentarium werd in beslag genomen en voor zover niet te vervoeren ver zegeld. Tegen de Haagse tandarts ls proces-verbaal opgemaakt. De meeste van de 23 door de politie verhoorde klanten zijn ernstig gedupeerd, aangezien de behandeling gestaakt is na het trekken van het gebit. Advertentie f 349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Hoessein niet naar Bagdad Koning Hoessein van Jordanië heeft de uitnodiging van koning Feisal en koning Saoed om naar Bagdad te komen, op hof felijke toon afgeslagen. „De huidige om standigheden bieden de koning geen kans dit bezoek op het ogenblik af te leggen" luidt het communiqué. De Jordaanse vice-premier en minister van buitenlandse zaken Samir Rifai zeide op een persconferentie, welke hij iedere veertien dagen houden wil, dat de nood maatregelen verlicht zullen worden, als de regering door het gedrage der burgers ervan overtuigd is, dat de toestand nor maal is geworden. De Amerikaanse hulp van tien miljoen dollar zal gebruikt wor den ter ondersteuning van de Jordaanse economische onafhankelijkheid. Jordanië 'heeft er bij Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië op aangedrongen spoedig de Arabische solodariteitsovereenkomst to sluiten, die de financiële hulp aan Jordanië zal regelen. Saoedi-Arabië heeft maatrege len getroffen, waardoor Jordanië een be drag van 50 miljoen gulden bij de Arabi sche bank te Amman kan opnemen Egyptenaar met Mig in Wenen geland Een van Tsjechoslowaakse kentekenen voorziene Mig-15 straaljager van Russische makelij, bestuurd door een Egyptische pi loot, is gisteren op het Weense vliegveld Schwechat geland. De 26-jarige Abdel Monel el Shennaway zei, tijdens een oefenvlucht tekort aan brandstof te hebben gehad. Hij vroeg toe stemming, terug te mogen vliegen naar de basis te Pardubic in Midden-Tsjechoslowa- kije. De Mig-15 is een nieuw type, bewapend met een kanon en twee machinegeweren. Het toestel werd onmiddellijk onder zwa re bewaking geplaatst. Koningin beschermvrouwe W ereldtentoonstelling Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben hun vorstelijke belangstelling ge toond voor de komende wereldtentoonstel ling in Brussel. De Koningin heeft het be schermvrouwschap van de stichting We reldtentoonstelling Brussel 1958 aanvaard en de Prins heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van het Nederlands# erecomité op zich te nemen. HET WEER IN EUROPA lil i i lllli J ïl 14 Stockholm geh. bew. ZZW 4 Z 2 ZZW 6 19 0.1 17 1 12 0.2 17 0 sSb; hOfBb£. ONO 2 winditfl W 3 windstil windstil OZO 2 18 0 23 0 23 0 20 0 Frankfort München Zürich ONO 2 ZZO 1 windstil 21 0 19 0 21 0 21 0 sEsT ""n^vd windstil ONO 1 23 0 25 0 20 0 WEERBERICHT Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: t$S Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Koeler. (Opge maakt om 11.13 uur). ZON EN MAAN Donderdag 16 mei: Zon op 4.47, onder 20.30; Maan op 23.05 uur, onder 6.45. Op 21 mei laatste kwartier, op 29 met nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1