Chr. bond overheidspersoneel telt thans 40.000 leden Duizenden (dir. plattelands jongeren trokken naar de Haarlemmermeer Drukke evangelisatie-avond in gebouw „Contact" Cadeaus en hartelijke woorden voor jubilaris Van der Heiden RODENT^* NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 10 MEI 1957 Programma van ontspanning en ernstige woorden Bondsdagen van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. in Hoofddorp (Van een onzer verslaggevers.) TN HOOFDDORP, de „hoofdstad" van de Haarlemmermeer, heerste woens- dag een enorme en fleurige bedrijvigheid. Enkele duizenden agrarische jongeren uit alle hoeken van ons land waren hier samengestroomd om de nationale bondsdag van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond mee te maken. Twee grote zalen van het pas vernieuwde gebouw „De Beurs" konden de bezoekers maar nauwe lijks bevatten. Zoals altijd hielden de beide organisaties 's morgens elk afzonderlijk hun algemenledenvergadering Ook het gemengde gezelschap op de bondsdag moest zich echter over twee zalen verdelen De hoofdsamenkomst werd geleid door de voorzitter van de CJBTB de heer Joh. de Jong uit Alphen a. d. Rijn. Ds. S. E. Wesbonk te Leeuwarden hield hier een ernstig doch rijkelijk met humor doorkruidbetoog over „Boeren vreugd en Boerenjeugd". De ondertitel luidde „een injectie bij de klaagmuur" Tal van boeren staan dikwijls bij klaagmuur en ze hebben daar soms ook wel reden voor. als het weer of het land bouwbeleid hun tegen zit. Ook in tij den van voorspoed en vreugde staat ech ter zowel bij hen als bij niet-agrariërs de angst op de achtergrond: angst voor de toekomst en voor de onzekerheden des levens. Na de zondeval is altijd gebleven de smart van de arbeid. Er is de worsteling van de vrouw in haar taak om het men selijk geslacht te doen voortbestaan en de worsteling van de man om het dage lijks brood. Gelukkig is daarnaast ook de worsteling van God om het behoud de wereld in Jezus Christus. In Hem kan er daarom ondanks zorg en onzekerheid toch ook arbeidsvreugde zijn en een o winning van de angst. De bondsdag bood de bezoekers der een zeer gevarieerd programma samenzang, volksdansen uit vele lan den, judo-demonstraties en muziek een „klokkenspel". Ook werden hier de prijzen uitgereikt van de op dinsdag avond gehouden voordrachtwedstrijd, waarbij de heer J. v. d. Beukei uit Delft als eerste uit de bus kwam. Tweede prijswinnaar werd M. Maris uit Alm- kerk. Ds. S. Gerssen uit Huizen sloot de bondsdag met een opwekkend slot woord. Vandaag maken de deelnemers, die allen bij boeren In de Haarlemmer meer waren ondergebracht, een excur- sife door een deel van Noord-Holland. De C.B.P.B. Mevr. F. Witterholt-Heidanus opende de ledenvergadering van de CBPB met een ernstig woord onder het motto „Vrou- wengeloof, vrouwenmoed. gave". prijs slechts VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA Huishoudelijke zaken werden afge wisseld met samenzang en een humo ristische bijdrage, getiteld „Bij ons in Noord-Holland". De predikant-arts dr. F. A. Nolle sprak over „De leugen in de geneeskunst". Het ging hier om de vraag, of de dokter altijd de waarheid moet zeg gen tegen zijn patiënten. Hij toonde met tal van voorbeelden uit zijn praktijk aan. dat de waarheid dikwijls gevaarlijker is dan het .camoufleren hiervan. De moder ne mens heeft nu eenmaal zijn oog ge sloten voor de waarheid, dat het leven een gestadige dood is. We kunnen daar om beter spreken van de leugen van de moderne mens. aldus dr. Nolle. Bij de mannen De heer De Jong stipte in zijn openings woord op de ledenvergadering va CJBTB even enkele actuele problemen aan in het leven van de jonge agrariërs Hij wees hierbij o.m. op de toekomst tal van boeren- en tuinderszoons. die in Nederland geen eigen bedrijf zullen vin den. Het tijdig overschakelen op een vak opleiding in andere richting is hier nood zakelijk, maar we moeten ook het woord „emigratie" als oplossing durven noemen Verder stond hij stil bij de gevolgen van de mechanisatie en techniserlng van de landbouw in geestelijk-zedelijk opzicht. Het bondsbureau te Ede moet dringend nodig vergroot worden en de financiële actie hiervoor startte op deze vergadering met enkele gloeiende speeches van be stuursleden en een geldinzameling. Ir. L. Troost sprak over de positie van de Nederlandse boer en tuinder temidden van zijn Europese collega's. Hij tekende hierbij de voor-oorlogse situatie sedert 1880, de grote wijzigingen na de jongste oorlog en de nog veel grotere verande ringen. die de Euromarkt zal meebrengen. Bij monde van de voorzitter nam de bond op zeer hartelijke wijze afscheid van zijn tweede voorzitter, drs. J. J. Knibbe. die tien jaar bestuurslid Waarom bleef zij muurbloempie Zij was werkelijk met onaardig, integen deel. zij bezat de charme, die een longe vrouw aantrekkelijk maakt Maai er was èen ding. dat zij over het hoofd zag! Juist dat ene maakte haar tot muur bloempje: lichaamsreuk. ontstaan door Het was een goede vriendin, die haar de raad gaf Bac-stift te gebruiken Met deze desodoriserende stift was het euvel snel verholpen! Een enkel streekje in de oksel een paar keren per dag her haald gaf haar de prettige zekerheid volkomen vrjj te zijn van lichaamsreuk De geschiedenis van Muurbloempje had een „happy end", dank zij Bae-stifl 2.15 en 3.60; voor heren Bac-stift forte). t is. Com posi tie-opdracli ten van Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de vol gende in opdracht van dt- gemeente ge schreven composities, op advies v« Jury aanvaard: Drie liederen met pianobegeleiding, ge titeld „Drie liederen" van Nico Schuyt. vier liederen met pianobegeleiding, geti teld „Vier Langendonckl'ederen" door Jan Mul en drie liederen voor vocaal !- j kwartet cappella, getiteld „Chansons I cruelles" door Hans Kox Bondscongres in Rivièrahal te Rotterdam L1SSE VOORHOUT Volksfeesten in september Reeds nu zijn door het bestuur van d Oranjevereniging de data vastgesteld voor de najaarsvolksfeesten. Traditiege trouw worden deze in de derde week van september gehouden, omdat dan de mees te exportwerkzaamheden achter de rug zijn. De volksfeesten zijn vastgesteld op 16, 17 en 18 september en als plaats is weer de Julianalaan gekozen. LEIDERDORP Hervormde Gemeente van Hoogmade Zondagmiddag om half drie zal ds. J. P. Honnef de nieuwe hulpprediker van de Hervormde Gemeente van Hoogmade, ds. J. F. Roth, gekomen uit Nieuw Loos- drecht, tot zijn ambtswerk in Hoogmade inleiden. Na de inleiding zal ds. Roth dit werk met een intreepredlking aanvaarden Zang* ;er Ezio -Pinza overleden ford (Connecticut) op 64-jarige leeftijd overleden. Aan het sterfbed waren Pin- za's echtgenote, hun twee dochters er hun zoon. Pinza's carrière was een verba zingwekkende melange van populaire triomfen, artistiek succes en buitenge wone veelzijdigheid. Hij was al 18 jaar toen hij -voor het eerst aan een carrière als zanger dacht. Hij had weinig oefening, kon nauwelijks een noot muziek lezen, maar zong niettemin vlekkeloos 78 ope- rarollen in de belangrijkste steden van de wereld. Hij oefende slechts zelden en besteedde geen bijzondere aandacht aan zijn stem. Na 25 jaar operazanger te zijn geweest ging hij met succes over naar de wereld der lichte muziek en werd hij een van de lievelingen van het publiek, dat de muzikale shows op Broadway be zoekt. Zijn vader was een timmerman uit Ravenna, die de jongen naar zijn broer Ezio wilde noemen. De pastoor wil de het kind niet dopen met de naan een heidense generaal, die de eerst» Christenen had vervolgd en stond erop. dat de dopeling Fortunato zou heten. Iedereen heeft hem echter altijd Ezio genoemd. Pinza werd 18 mei 1892 te Rome greboren en emigreerde later met zijn va- laar Amerika. TN „CONTACT", het tegenwoordige eigen evangelisatiegebouw van de Chr. Geref. Kerk voor de evangelisatie in de Haarlemmermeer werd gisteravond een evangelisatiebijeenkomst gehouden, die goed bezocht werd. Het gebouw was geheel bezet. Voorschot R.K. H.B.S. OEGSTGEEST Bevrijdingsfeestavond trok niet veel belangstelling T~VE OEGSTGEESTER Oranjevereniging hield gisteravond in de recreatie- -L' zaal van Endegeest een bevrijdingsfeest. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer N. van Weizen, op, dat de herinnering aan de bevrijding steeds vager wordt. Men weet ook eigenlijk niet goed, hoe men dit feest moet vieren. Juist daarom heeft de Oranjevereniging deze avond belegd. Tot zijn spijt moes* spr. echter consta teren, dat de belangstelling beneden de verwachtingen van het bestuur was ge bleven. Ten slotte riep de heer Van Wei zen alle aanwezigen en in het bijzonder burgemeester en wethouders een harte lijk welkom toe. Hie a werd onder lei ding van de heer Joop Boeree een zeer afwisselend programma uitgevoerd. Met gezellige conférences, liedjes en schetsjes wist Joop Boeree de aanwezigen in een vrolijke stemming te brengen. Geraldini oogstte veel succes met gooche len, waarbij hij ook enkele mensen uit het publiek in het zonnetje zette. Ab. J. de Knegt liet op piano en accordeon enige goed gekézen nummers horen. Voor al de parodie op het soldatenleven van Boeree en de muzikale keuken van Geral dini ontvingen een warm onthaal. Al met al een feestelijke avond, die meer belang stelling verdiend had. Raad gaat oude zaken opnieuw behandelen De gemeenteraad van Oegstgeest komt woensdag 15 mei om half acht in openbare vergadering bijeen. De raadsagenda ver meldt o.m. herstemming over de voorstel de laatste raadsvergadering de stemmen staakten. Dit waren de voorstellen tot verkoop van grond aan de firma M. de Raad en Zn en aan de C.V. Aannemersbedrijf Proper en het voorstel tot toekenning van een over bruggingsuitkering aan C. P. J. Paarde- koper. B. en W. stellen de raad voor wijzigingen aan te brengen in de bouw en woningverordening ten aanzien van de brandveiligheid; een subsidie van f500 fe verlenen aan het Rijnsburgs bloemen corso, medewerking te verlenen bij de aanschaffing van gymnastlekbenodigdhe- den voor het gymnastieklokaal van de school aan de Hoge Morsweg en over te gaan tot aankoop van enkele percelen grond in de polder Oudenhof. Deze gron den liggen in het uitbreidingsplan Oegst- geest-Noord. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Gerrit, z. v. H. C. van de Hulst en W. Mengerink. Overleden: G. L. Driessen, 95 j. Getrouwd: P. C. van der Meij en J. Vermond. Ondertrouwd: A. H. Vink, 30 j. en J. A. van der Zwaan, 31 j. te Haarlem; J. G. Wetselaar, 22 j. te Leiden en I. A. Ver haar, 18 j. Er werd aan het begin van de bijeen komst gezamenlijk gezongen uit psalm 77. Daarna ging de heer A. T. de Weerdt voor in gebed. Hij las vervolgens de gezongen psalm voor. Het zangkoortje uit de Haar lemmermeer zong enkele liederen uit de bundel van Joh. de Heer. De heer De Weerdt begon daarna met een toespraak met te herinneren aan de bevrijding, die kwam na bange oorlogsjaren, die bij velen de vraag hebben doen rijzen, waarom God dit toeliet. God is toch een God van lief de? In zijn verdere toespraak kwam de heer De Weerdt tot de uitspraak, dat het niet goed is, wanneer men „naam-chris- teri" is. De daad zegt daarentegen heel veel. We moeten niet onze eigen weg en wil volgen, zei hij, maar die van God en op die manier tot eer van Hem leven. In de pauze werden verversingen rondge diend en werd het onderling contact ver stevigd. Na de pauze werd gesproken door de heer Afor. van Aalst, nadat het zangkoor Llsse was opgetreden. De heer Van Aalst sprak over de storm, die op zee heerste, terwijl Jezus sliep. Hij beant woordde de vraag of de strijd van Chris tus nog doorgaat, bevestigend. Die strijd duurt voort tot de tweede komst van Christus zei hij. In de stdjm op zee dreig de Jezus onder te gaan, maar Hij, de grote Overwinnaar, toonde zich ook hiér sterkste. Na Christus' overwinning op 'het graf te hebben aangeduid wekte de heer Van Aalst zijn toehoorders ertoe op hun verwachting op Christus te stellen. Gelooft in Hem en gij zult zalig worden, aldus spreker. Er werd nog meegedeeld, dat volgende week zaterdag in „Contact" een grote menkomst wordt gehouden, waar wordt meegewerkt door het Leger des Heils te Haarlem. Het „raadsmenu" voor maandag De gemeenteraad komt maandagavond in openbare zitting bijeen voor een agenda net 17 punten, w.o.: benoeming com iie wering schoolverzuim; eervol ontslag lan de heer H. C. Hulzebos als hoofd der openbare school; benoeming hoofd open bare school; verhoging presentiegeld leden commissie wering schoolverzuim; ^ankoop grond; nadere vaststelling huren huizen von Bönninghousenlaan; verho ging kindertoelage en kindertoeslag 1956; kasvoorzieningen; nota inzake investe- rings- en bestedingsbeperking; voorstel tot verlenen medewerking aanschaffing nieuwe schoolborden R.K. meisjesschool medewerking stichting Chr. nat. kleuter school; aanschaffing meubilair bijz. brale kleuterschool; hernieuwde vaststel ling van de wijziging verordening heffing en invordering besmettelijke ziektegei den; verhoging voorschot exploitatiekos ten R.K. H.B.S.herziening en aanvulling brandverzekering; vaststelling vergoe ding over 1955 aan bijz. scholen; garantie rente en aflossing lening Bouwfonds Ned. gemeenten t.b.v. M. Zoet; vakantierege ling slagersbedrijven; krediet voor onder zoek gashouder; voorlopige vaststelling bedrijfsrekeningen 1955; goedkeuring rekening gem. woningstichting; idem rekening stichting „Gem. sportpark"; vaststelling gemeenterekening 1955; bij drage in kosten van verplaatsing padvin dershuisje afd. Lisse Ned. padvindersver eniging; wijziging begrotingen; ingekomen stukken en mededelingen. Huren woningen aan Bönninghousenlaan In de huurprijs van de woningen aan de von Bönninghousenlaan, waarin de direc teur van het „Proefstation voor de Bloem bollencultuur" en leraren gehuisvest zijn, wordt door het Centraal bloembollen comité een bedrag van f 50 per maand bij gedragen. In de praktijk is gebleken, dat het bezwaarlijk is deze bijdrage op de huurkostprijs in mindering te brengen, omdat zij bewoning van de woningen door gewezen directeuren of leraren van de Rijkstuinbouwschool deze als dan en ten onrechte een abnormaal lage huur verschuldigd zijn en dit de ontruiming van de woningen na ontslag zeer kan be lemmeren. De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid heeft op verzoek de huur van bovenbedoelde woningen nader vastgesteld op f 125 en f 112,50 per maand. Verhoging kindertoelage B. en W. stellen voor om op aandrang van de minister voor het gemeenteperso- neel een gelijke regeling te treffen als voor het rijkspersoneel en de kindertoe lage vanaf 1 okt. tot 1 jan. met 10'/« te ver- Aan de raad wordt voorgesteld voorschot aan de R.K.-H.B.S. van f 100.000 (raadsbesluit) te verhogen tot f 25Ö.000, daar de H.B.S. eerst in sept. 1957 zal kun nen beschikken over het rijkssubsidi Men zal dezelfde rente minimaal moeten betalen als de gemeente moet betalen voor de geldlening. Gaan de slagers met vakantie Een 9-tal slagers heeft tot de raad het verzoek gericht om, overeenkomstig 5 der winkelsluitingswet, e lijke vakantieregeling vast te stellen de groep slagerswinkeliers. De bedoeling is, dat de slagers vanaf eind juni tot begin augustus met 2 bedrijven tegelijk vakantie zullen hebben gedurende 1 week. Ten ge rieve van het publiek zouden dan de twee vakantie houdende slagerswink' ten behoeve van het publiek zover moge lijk uit elkaar moeten liggen. Ge; uitzonderlijke positie van slagerij Busch- man in „De Engel", zal deze niet aan regeling deelnemen, daar zij niet door andere slagerij vervangen kan worden ook geen slager-fuit-ijjsse-dorp.kan wai nemen, daar de afstand voor het publiek te ver is. De Kamer van Koophandel advi seerde gunstig over dit verzoek van d( slagers winkeliers. Krediet-onderzoek gashouder De kuipbodem van een der gashouders is dermate slecht geworden, dat lekkages zijn ontstaan na de laatste reparatie ii 1936. Voor het onderzoek en kleine repa raties zal-een bedrag van f4000 nodig zijn, waarvoor de raad machtiging kan verlenen. Verplaatsingskosten van padvindershuisje Enige maanden geleden heeft de ver plaatsing van het padvindershuisje van de afd. Lisse van de Ned. padvindersver eniging nogal wat stof doen opwaaien. Bij de bouw van het padvindershuisje ging men van de gedachte uit, dat de plaats van vestiging definitief zou zijn, terwijl van de zijde van het gemeentebestuur steeds werd gedacht aan eén tijdelijke plaatsing van padvindershuisje. Er is dus een misverstand ontstaan. Overplaat sing zou echter nu de padvinderij op hoge kosten jagen. Na overleg over de kosten van overplaatsing stellen B. en W. voor een extra subsidie van f 2500 be schikbaar te stellen, met welk bedrag de padvinderij zich volkomen akkoord kan verklaren. De raad wordt nu gevraagd deze schadeloosstelling tot dit bedrag vast te stellen. Voor de militaire fondsen De collecte voor verschillende militaire fondsen heeft f205 opgebracht. Gouden jubileum Ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum van de heer G. van Nieuwkoop bij de firma Rutger Veldhuyzen van Zanten zal de jubilaris zaterdag 18 mei recipiëren in „De Nachtegaal" van half vier tot vijf Burgerlijke stand Geboren: Irenaeus Johannes Maria zn v P J Reeuwijk en M E van der Vlugt; Antonius Adrianus zn v A Goedemans en J H Beijk; Cornelis Dirk zn v E Timmer man en K Koelewijn. Ondertrouwd: C. J. Krug, Noordwijk en J. Schalk. Getrouwd: A G Loomans, Leiden en P A M Zuiderduin; P H M van Bourgon- diën, Noordwijk en F A Freriks. Overleden: D Been. echtgenoot van G Oppelaar, 70 jaar. Riddertoernooi in Utrecht De stichting stadsontspanning Utrecht organiseert in die stad op 7 en 8 juni een groots opgezet riddertoernooi. Bij na tweehonderd personen, ridders en jonkvrouwen, danseressen en pieke- nlers, zullen een spel opvoeren in het stadion, getiteld Gouden Draadspel Men verwacht voor dit middeleeuwse toernooi 37.000 bezoekers. Ruim 60 paarden zullen in de ridderlijke strijd geworpen worden en de ridders zullen met hun spiesen koppen van de in het stadion opgestelde palen stoten. Johan Bodegraven heeft de spelregie. De heer C. A. Schilp schreef de tekst Mi litairen, leden van de Nat. reserve en padvinders treden op als banierdra gers en schildknapen. (Van onze sociale redacteur) T~iE 16E OKTOBER van het vorige jaar was voor de Nederlandse christe- lijke hond van overheidspersoneel een bijzondere dag, omdat toen in een buitengewone bondsraadsvergadering het tienjarig bestaan van de bond in haar nieuwe na-oorlogse gedaante kon worden gevierd. Deze lustrumviering is voor het hoofdbestuur aanleiding geweest een bijzondere ledenwerfactie op touw te zetten, die zou lopen van 16 oktober 1956 tot het bondscongres in 1957, dus tot 21, 22 en 23 mei, want dan komt de N.C.B.O. in congres in de Rivièrahal te Rotterdam bijeen. Op 31 december 1954 telde de bond 32.859 leden, een jaar later 35.854 op 31 december 1956, 38.613. Een bloei dus in 1955 van 9 pet èn in 1956 van 7 pet. Maar hiermee is nog niet alles gezegd. Want wij kunnen nu reeds verklappen dat de N.C.B.O.-jubileumactie een groot succes is geworden. Het N.C.B.O.-bestuur, dat toch al de grootste C.N.V.-bond vertegenwoor digde, zal op het komende congres niet zonder enige trots de leden kunnen meedelen, dat de mijlpaal van 40.000 leden is bereikt. De 6 pet salaris verhoging van het vorige jaar is inderdaad een voldoende stimulans ge weest om ook het ledental op korte termijn nog eens met 6 pet op te voeren. Maar wie nu mocht denken, dat de bond tevreden is met dit prachtige cijfer heeft het mis. Naast reden tot dankbaarheid is er ook nog volop reden opnieuw hard het werk te gaan, want het aantal hen, die als het er op aan komt bij de bond horen, maar er nog steeds buiten staan is groter dan 40.000. De volgende cijfers maken dit overduidelijk. Van de 216.000 rijksambtenaren zijn er 17.000 lid van de N.C.B.O. Voor het Staatsbedrijf van de P.T.T. zijn deze cijfers resp. 56.000 en 6000, voor het ministerie van oorlog er de daarbij behorende diensten 22.000 er 2800. Onder de 147.000 gemeenteambtena ren telt de N.C.B.O. 14.000 leden. Uit deze cijfers blijkt zonneklaar, dat de N.C.B.O. er nog lang niet is. Bij de r.k. en socialistische ambtenaren- organisaties is de situatie naar verhouding ongeveer dezelfde. De r.k. A.R.K.A. K.A.B.O. tellen gezamenlijk ongeveer 50.000 leden en de socialistische A.B.V.A. ongeveer 60.000. Overzien we nu het arbeidsterrein de bonden van overheidspersoneel dan blijken er behalve ten aanzien van de ge- lssterkte nog vele andere wensen ti leven. In een gesprek, dat wij dezer dagei hadden met dé secretaris van de N.C.B.O., de heer \V. Wieringa, kwamen in het bij zonder drie belangrijke desiderata n, waaraan w(] hier gaarne aandacht besteden. Deze desiderata golden de wijze, •aarop het overleg met de overheid ge- oerd wordt, de ontwikkeling vai -erkclassificatie en het ontbreken en definitieve ziektekostenregeling het rijkspersoneel. Het overleg Zoals bekend wordt het overleg met het rijk gevoerd in de centrale commissie georganiseerd overleg in ambtenaren zaken. In deze commissie zijn vijf centra- ertegenwoordigd en namens het rijk heeft hierin een regeringsdelegatie zitting. De centrales worden nfet alleen gevormd door de bonden van overheidspersoneel engere zin, maar bij de centrales is bijv. ook aangesloten het onderwijzend personeel. is van protestants christelijke zijde in de centrale commissie vertegenwoor digd de C.C.O.O.P., de Christelijke cen trale van overheids- en onderwijzend per- ioneel, die in totaal 75.U00 leden telt er onder voorzitterschap -staat -van- de N.C. O.-voorzitter, de heer P. Kapinga. Van socialistische zijde bestaat de A.C.O.P. (ongeveer 120.000 leden); de r.k.-centrale de R.K. C.O.P. met circa 100.000 leden. Voorts bestaan er nog de kleinere centra les: het Ambtenare.iCentrum en de Cen trale voor hogere ambtenaren. Enigszins verwonderlijk is het, dat bij laatstgenoem de centrale ook de Vereniging van chr. ra ren bij het V.H.M.O. is aangesloten. Deze twee kleine centrales zijn eerst enkele jaren geleden tot het centraal overleg toegelaten, nadat de minister liertoe door een wijziging in het ambte- larenreglement de mogelijkheid had ge- Het overleg nu met met het rijk in deze ildus samengestelde centrale commissie, 5 naar de mening van velen verre van bevredigend, omdat hier in feite van on derhandelen geen sprake is. De ambte- in de regeringsdelegatie voeren beleid en dragen geen verantwoor delijkheid. Beter zou men kunnen spreken icn brievenbus-overleg. De delegatie met alles terugvallen op de Raad de burgerlijke rijksdienst of op de ministerraad. De geest van het overleg moet gewijzigd worden. Men moet geza menlijk om de ronde tafel gaan zitten en proberen het met elkaar eens te worden. Het huidige twee-partjjen overleg maakt dit onmogelijk. Inmiddels is ook van regeringszijde dit punt reeds aandacht besteed. Enige tijd geleden is de zogenaamde commissie- Bouwman ingesteld, die opdracht kreeg advies uit te brengen over de vraag hoe het overleg beter beantwoordt aan d( praktische eisen. Dit advies is kort gele den uitgebracht. Een ander bezwaar, dat op het ogenblik aan het centraal overleg kleeft, is het feit, dat gemeente en provincie bij het overleg vrijwel niet aan bod komen, wijl gemeente en provincie zich toch in de praktijk veelal te schikken hebben naar de richtlijnen van het rijk. De rege ring bezigt hiertoe immers artikel 126 van de Ambtenarenwet, dat de Kroon de mogelijkheid biedt, regelingen van lagere organen te vernietigen. Na de oorlog is deze bepaling gebruikt om het algemene loonbeleld ook voor provincie en gemeen te te handhaven. Deze zijn daardoor handen en voeten gebonden. Een lichtkant aan deze zaak is, dat pro vincie en gemeente in de wijze van teren van de huidige normen toch nog wel mogelijkheden zien, de werknemers een salaris of loon te bieden, dat min of meer gelijkwaardig is met dat in het particuliere bedrijfsleven. Het Centraal orgaan inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden, dat in de dertiger jaren op instigatie van de heer C. Smeenk werd opgericht, biedt de centrales voorts nog gelegenheid op ge meenschappelijk niveau overleg te plegen. Werkclassificatie De geringe voortgang met de werk classificatie Is niet minder een reden tot ontevredenheid. Van 1951 af is men het er al over eens, dat en op welke w(Jze (genormaliseerde methode) de werkclas sificatie moet worden Ingevoerd. Maar men heeft het tot nog toe niet verder kunnen brengen dan enige proef velden. Bij onderdelen van diensten zijn technische subcommissies Ingesteld: bijv. bij de centrale werkplaats voor Oorlog, bij de Rijksmunt in Utrecht, bij onder delen van de P.T.T. en de marinewerf in Den Helder. In deze technische commis sies zijn ook de centrales vertegenwoor digd en zo heeft namens de christelijks centrale de heer J. H. J. Colijn hierin zitting, evenals in de Centrale Commissie voor Werkclassificatie van het Overheids personeel. De afgelopen zes jaar is er uit dit experimenteren echter nog vrijwel niets gekomen. Toch heeft minister Struycken verklaard, dat op 1 ja nuari 1958 met de werkclassificatie gestart zal worden. Begrijpelijker wijs klinkt dit ook het hoofdbestuur van de N.C.O.B. wat ongeloofwaar dig in de oren. Om op korte termijn snelle vorderingen te maken zou men er hier meer voor voelen maar een opdracht te verstrekken aan een particulier bureau. Het wordt de hoogste tijd, dat ook het rijk over gaat tot moderne beloningssystemen. Ziektekosten Reden tot ontstemming bij het over heidspersoneel en dan bedoelen we met name het rijkspersoneel, is voorts het uit blijven van een definitieve ziektekosten regeling. Op het ogenblik bestaat er nog een interim-regeling, waarbij een bepaald bedrag ter dekking van de verzekerings kosten wordt uitgekeerd. (Het overheids personeel valt immers niet onder het zie- kenfondsbesluit. Bij de regeling van de rechtspositie van de rijksambtenaar wordt de ziektekostenkwestie buiten beschou wing gelaten). De zogenaamde statuscommissie, waar in ook prof. dr. A. M. Donne- zitting heeft, is op het ogenblik bezig, met betrekking tot deze materie een advies op te stel len aan de regering. Hopelijk zal dit advies nog dit jaar worden uitgebracht. In dit opzicht steekt de gang van zaken bij de -gemeente en de provincie gunstig af. Ongeveer 700 gemeenten hebben met elkaar het I.Z.A., het Instituut voor Ziek tekostenvoorziening van Ambtenaren, ge vormd. Zowel de gemeenten als de ambte naren betalen elk 2,2 pet premie en het resultaat van deze regeling is, dat men nog veel efficiënter werkt dan de fond- Men heeft bijna geen administratie- organisatiekosten en voor de heffing 1 de premie bestaat geen loongrens. Tien provincies hebben in de I.Z.R., de Interprovinciale Ziektekosten Regeling, dergelijke voorziening getroffen, die eveneens goed functioneert. Veertigjarig jubileum in Sassenheim een bijzonder drukbezochte recep tie Is de heer C. van der Helden gisteren hartelijk gehuldigd in verband met zijl veertigjarig arbeidsjubileum in dienst vai Van Zonneveld en Co. N.V. Op advies vai de hoofdonderwijzer was de jubilaris dl ia zijn schooltijd bU Van Zonneveld gekomen en hi) is in de loop der jaren op geklommen tot procuratiehouder. van de directeuren, de heer W. Zonneveld, schetste de talrijke goede eigenschappen van de heer Van der Hei den. Hij bood hem een geschenk onder couvert aan. De heer Brandenburg, die ns het personeel sprak, overhandig de twee boeken over schilderkunst ei langspeelplaat. Onder de velen, die de jubilaris kwamen gelukwensen, bevond zich de burgemees ter. De heer Van der Heiden heeft ook veel werk verzet voor de Gereformeerde RAT en MUIS Minister Staf zegt: Zo min mogelijk op Deelen vliegen (Van onze parlementaire redacteur.) De heer Roosjen (a.r.) heeft ver lof gekregen om de ministers van binnen landse zaken en van defensie te inter pelleren over „de betekenis van vrijwil ligersorganisaties voor de weerbaarheid van ons volk in verband met de voorge nomen opheffing van de Nationale Re serve". Deze interpellatie zal dinsdag worden gehouden. De heer A. R. Vermeer (soc.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer aan minister Staf mondelinge vragen gesteld over het gebruik van het vliegveld Deelen door straalvliegtuigen. Hij vroeg of daarover wel het nodige overleg met lagere publiekrechtelijke organen en an dere betrokken organisaties is gepleegd. Minister Staf zeide dat de vliegvelden Deelen en Ypenburg voldoen aan de Navo-eisen. Het vliegveld Ypenburg kan niet voor straaljagers worden gebruik! omdat het luchtverkeer dan in gevaar wordt gebracht door de aanwezigheid van het vliegveld Zestienhoven en Valken burg. Op dit laatste vliegveld zullen bin nenkort ook straaljagers worden geves tigd Militaire overwegingen om het vlieg veld Deelen voor straaljagers te gébrui- Hl LLEGOM Beroepbaar De classis Leiden van de Gereformeerde Kerken heeft kandidaat C. van Zullen. Leidsestraat 125 te Hillegom, beroepbaar verklaard. Burgerlijke stand GEBOREN: Marcellus M. A. zn v P van Rooden-v. Kesteren; Anna M. dr H. A. de Bruijn-Smits; Gerrit H. zn A. Boll-Tijsen. ONDERTROUWD: G. C. van Saase er S. Groot; C. Th. van Loon en A. M. Pij- P GETROUWD: L. van Diest en H. M Bakker; J. A. Geerlings en P. A. W. Men- J. v. d. Akker en C. B. Boender. OVERLEDEN: J van Grinsven, 79 Jr.; v. d. Water, echtgenote van J. de Kok, jr. (overleden te 's-Gravenhage). Begrafenis Bij de teraardebestelling van de heer A. van Herwaarden was de minister an economische zaken vertegenwoordigd door drs. W. Drexel. Aan de groeve werd gesproken door de heer S. G. Jansen van de N.V. Katwijkse kalkzandsteenfabrie ken hebben dus niet gegolden. De enige motieven waren het gevaar voor het bur- gerluchtverkeer. Het aantal starts en lan dingen zal zeer beperkt worden. Vooral tijdens het vakantieseizoen. Het is echter niet mogelijk om dit vliegveld alleen aar in de wintermaanden te gebruiken. Op vragen van de communist Wagenaar heeft minister Mansholt medegedeeld niet bereid te zijn de verhoging van de kosten de visacte niet te laten doorgaan. Een bedrag van 1,50 per Jaar voor een hengelbewijs vond hij ook voor gepen sioneerden niet te hoog. De meeropbrengst zal 390.000 bedragen Het bedrag zal ge heel besteed worden aan de verbetering de visstand in de binnenwateren. Zo zal de financiering van de viskwekerlj In Flevoland ruim ƒ3 min kosten. Daarmee zal in 1959 wordert begonnen. Het rijk be taalt daarvan 1 min. 'Kerk als boekhouder en lid van de oom missie van beheer. Hij is tevens voor zitter van Crescendo. Voetbalwedstrijd Morgenavond wordt een voetbalwed strijd gespeeld tussen Teylingen I en Ter Leede ten bate van de tocht voor de be jaarden. Burgerlijke stand GEBOREN: Nicolaas J. C. zn v J. Th. ten Bosch en C. M. Caspers; Jannetje dr v E. J. v. d. Horst en G. Tukker; Quirlnus P. zn v K. J. Warmenhoven en M. J. P. v. Bohemen, Noordwijkerhout; Jacoba A. dr v J. Jongbloed en N. v. Klaveren; Louise dr v J. v. d. Burg en B. Lieferink; Johanna Cl. M. dr v M. C. v. Breukelen en M. J. Schouten; Maria P. H. dr v M. P. v. Vliet en J. C. v. Oosten; Petrus.J. zn v P. Koning en M. W. Wolvers; Marlnus C. zn v H. Duljm en A. J. Limburg. GETROUWD: Gerardus Cornelis v. <L Zalm, 24 Jr. te Noordwijk en Huberta Jo hanna van Gent, 22 Jr. VOORSCHOTEN Verplaatsing politie Er z,n plannen in voorbereiding voor de uitbreiding van het raadhuis. In ver band met de huidige situatie zal dit voor lopig nog wel bij plannen moeten blijven, maar de toestand is toch zodanig, dat spoedig enige kantoorruimte beschikbaar moet komen. Nu de panden Leidseweg 95 en 97, resp. zaal Irene en voormalige boerenleenbank, te koop worden aange boden, ziet het gemeentebestuur een op lossing. Het politiebureau zou verplaatst kunnen worden naar deze panden. Voor de verbouwiTig van de panden wordt een krediet verzocht van 86.600, Voor de aankoop van pand Leidseweg 95 een kre diet van 24.500, voor de aankoop van pand Leidseweg 97 een krediet van 30.000, Kleedlokalen voor sport Van de bouw van de kleedlokalen op de nieuwe sportvelden komt voorlopig niets. B. en W. stellen voor, het voorstel betreffende het krediet van 25,000 voor lopig in te trekken evenals het voorstel tot ondershandse opdracht. Voor het tref- van voorlopige voorzieningen is con- opgenomen met de Ned. Heidemaat schappij. Deze Is bereid, de huur van de gebruik zijnde directiekeet te verlen- 1, een houten woning voor gebruik als kleedlokaal te verhuren en een of twee gebruikte schuilhutten te verkopen. Gediplomeerde E.H.B.O.-ers Voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. zijn geslaagd de dames A. C. Achthoven- Groze, M A. Sint de Wilde en M. M. de de heren ds. W. F. C. van Hels- dingen, J. D. van Veen, N. Zonneveld en J. Nonkens en de heer P. J. Hildering te Oegstgeest

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9