F STAD Leidse drum- en jeugdorkest gaf uitvoering in de Burcht Stretch nylon ankiets Jaarvergadering van Het Groene Kruis in Leiden PeekgCloppenburg Zeeuwen sloegen het leven op ,.Boerderie De Katte" gade Arbeidsaanbod in de Sleutelstad daalt; vraag stijgt sterk IM..LWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1957 Ver on verleent hulp bij St.'Jorismarsen QlSTERAVOND Is In Rehoboth een by. eenkomst gehouden door de Veron. De voorzitter, de heer P. v. Weerlee, opende en deed vervolgens enkele mede delingen omtrent de komende vossejacht op de Kaag. Ook aan de St. Jorismarsen van a.! terdag zal de Veron meewerken door met haar zenders de waarderingen van de jury door te geven naar de hoofdpost Een der leden bracht verslag uit van de bekerjacht, die enige tijd geleden gehou den Is. Deze avond behandelde de heer Diepstraten de mogelijkheden van elek tromagnetische koppelingen over lange af stand. Dit houdt in het mechanisch rich ten van b.v. zendantennes. Als men vroe^ ger een antenne moest richten, dan was men vaak genoodzaakt op het dak te klim men en met de hand te draaien. Dank zij de servomotoren, of de selsyns kan men nu rustig bij de zender blijven zitten en de gewenste stand verkrijgen door aan een knopje te draaien. In het oosten van ons land gebruikt men deze vinding ook wel voor televisiemasten. MOEDERDAG Wat U ook zoektU zult verrast zyn om ook voor weinig geld% zulke VERRUKKELIJKE GESCHENKEN te kunnen kopen by TomWEJTÏM Breestraat 45 Leiden Het centrum van elegante geschenken Vrije-tijdsbesteding ALLE MOGELIJKE MANIEREN tracht men in onze tijd de jeugd op te vangen en tot een goede vrije-tijds-besteding te brengen. De vrouwen en mannen, die zich geroepen gevoelen, hun eigen vrije tijd aan dit werk te geven, verdienen in ere te worden gehouden. Ze zijn, naar verhouding, niet zo groot in aantal, maar hun geestdrift en trouw ver goeden dit tekort. Waren ze er niet, hun gemis zou terdege worden gevoeld in de ernstige sociale gevolgen. Eén van de beste diensten, die men dan de jongelui kan bewijzen, is hen te ani meren tot zelf muziek maken. Het doet er niet zo veel toe. op wat voor soort van Instrument, als het er maar een is! De sterke invloed, die deze edele liefhebbe rij uitoefent, is vaak in staat, minder waardige neigingen alle kansen tot ont wikkeling te benemen. In Leiden bestaat (sedert 24 april 1955) een „Drum- en Jeugdorkest", dat zich als fanfare-ensemble, met enige fierheid, het „eerste" kan noemen. Het jeugdige orkest heeft gedurende zijn prille be staan al heel wat steun van de midden stand en de enkele bedrijven ondervon den. Dat was ook wel nodig. De blaas instrumenten (pistons, trompetten, hoorns, baritons, bas) vertegenwoordigen samer klein kapitaal. Het geld is er geko- maar de aanvragen om lid te wor den, staan niet stil. En de wachtlijst groeitDie zal blüven groeien, als geen nieuwe instrumenten bükomen. Het :al dus zaak zijn voor dit jeugdorkest. ;ich door ijverige studie een steeds gro tere technische vaardigheid eigen te Dan groeit, met het stijgende spel peil, de reputatie. En die heeft weer d< erkenning, misschien, ook wel van ,,hO' gerhand" tot gevolg. De voorzitter, de heer G. Sierat. open de de „propaganda-avond", die - sterer de Burcht werd gehouden, met eer toespraak. Eén van de grote wensen var het jonge orkest is wel de beschikking Toneelgroep „De Professoremvijk" 10 jaar Uitstekende opvoering van Als een poesje A LS PADDESTOELEN in een vochtig bos, schoten de buurtverenigingen ■Ta na de oorlog uit de grond. Jammer genoeg is voor vele de levensduur slechts kort geweest. Enkele zijn alle kinderziekten te boven gekomen en dank zij een saamhorigheidsgevoel, dat allen samenbond, bestaan deze nu nog en hebben in hun wijk in vele opzichten voortreffelijk werk gedaan. Eén daarvan is de buurt- en speeltuinvereniging „De Professorenwijk", waarvan één van de nevenverenigingen de toneelgroep D.P.V., die haar 10-jarig bestaan viert. Op zichzelf is tien jaar voor een ver eniging nu ook weer niet zo heel lang., maar toch is er alle reden voor D.P.W. •m dit feit te vieren. In de tijd van haar bestaan heeft zü zich onder leiding van de heer F. H. M. Kok ontwikkeld tot een gezelschap waar men trots op mag zyn. Haagse rechtbank Mishandeling van politieman De Haagse rechtbank veroordeelde sloper uit Leiden tot zes maanden gevan genisstraf en een andere Leidse sloper tot zes maanden gevangenisstraf, van de helft voorwaardelijk. Op 3 maart hadden de slopers feest gevierd, omdat één na een straf van twee jaar vrijgekomen. Zonder enige aanleiding hadden zij bij een garage van de politie de wachtmeester T. van O. uitgescholden en daarna mishandeld. De officier van Justitie had respectle- velük tien maanden gevangenisstraf acht maanden met aftrek geëist. Clemente straf voor chauffeur Zes maanden voorwaardeiyke gevange nisstraf met drie jaar proeftyd en zicht legde de Haagse rechtbank op een chauffeur uit Leiden, die op 4 maatt 1954 twee inbrekers naar Rijnsburg had gereden. Hier was ingebroken brandkast ontvreemd. In de auto werd de brandkast opengebroken en de in houd bleek ƒ1200 te zUn. De brandkast werd in een sloot gegooid en de chauf feur kreeg 175 voor zyn diensten. De man had een vlotte bekentenis af gelegd en zichzelf Inmiddels gereclas- seerd. Er was acht maanden v delyk tegen hem geëist. De zaken tegen de ontkennende Inbrekers zyn veertien dagen geleden aangehouden voor eei nader onderzoek. Haagse politierechter Trapte op het gas Voor de Haagse politierechter stond terecht een drogist uit Leiden. Hij werd door de politierechter veroordeeld tot een boete van 100 of twintig dagen en twee jaar voorwaardelyke ontzegging van de rybevoegdheid omdat hy op de vijfde december van het vorige jaar op het kruispunt Lindestraat-Leliestraat te Leiden geen voorrang had verleend aan de 19-jarige G. O. uit Leiden. Het was die vyfde december een nogal mistige avond, de stadsverliohting was juist ontstoken. De drogist reed in zijn bestelwagen en zag de motorrijder, die van rechts kwam. niet. Eerst toen het te laat was (de motor bevond zich al voor de rechtervoorzyde van de wagen) wil de hy op de rem trappen. HU trapt* nogal hard mis en kwam op de gaspe daal terecht met zyn voet. De wagen stond in de tweede versnelling en nam een sprong vooruit, de motorryder met zich meesleurend. Door de schrik moet de man vergeten zyn, de voet van het gaspedaal af te halen. Hij schoot ten minste met een flinke vaart door. raakte een voorbij gangster en vloog tegen een tuinhek. waar de wagen tot stilstand De verdachte verklaarde, dat hy er vrywel zeker van was dat de motor zon der licht had gereden, maar de politie rechter vond dit niet bewezen. De dro gist had alle schade die hy had berok kend reeds vergoed. verklaarde zyn raadsman. Hy vond, dat als de motor ryder licht op had gehad zyn cliënt dat toch zeker had moeten zien. De officier van lust' ie meende dat mensen die het rempedaal r'-t van het gaspedaal kunnen ond-rscheiden niet achter het stuur thuis horen. Hy eiste 100 of 20 dagen en een jaar onvoorwaar delyke ontzegging van de rybevoegdheid Er zyn onder de amateurverenigingen in onze stad wel meer oudere, maar niet zo heel veel betere. Dat bewees men ook gisteravond met de opvoering van „Als een poesje" (Bedtime story) in de Neder landse bewerking van Alfred Pleiter. Een heel gezellig niemendalletje met vele dwaze situaties met meer kolder dan humor maar uitstekend geschikt om de mensen een gezellige avond te geven. Verrassende dingen zaten er niet in. Men zou het een' zoveelste uitgave kun nen noemen van Assepoester maar het mist de fijnzinnigheid van het sprookje. In een vlotte opvoering heeft D.P.W. het publiek laten lachen om de avon turen die er in dit stuk te beleven zijn. Hulde aan alle speelsteren spelers voor de vaart waarmee gespeeld werd en ook voor de manier waarop men de rollen vertolkte. Er was geen sprake van spelen op de zaal. of het zoeken van goedkoop succes. Het bleef zuiver toneelspel. Mevrouw C. Hokkeling-Klaase'n en de heer J .Oomens hebben tot het succes het meest bygedragen, maar hoofdzakelijk doordat het hoofdrollen waren, want ook de kleinere rollen waren by allen in goede handen. We hopen, dat D P W nog vele van zulke goede opvoeringen zal kunnen geven, als zij nu op haar tweede lustrum gedaan heeft. A. C BOUWMAN. O A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN over een geschikte repetitiezaal. Die moet groot genoeg en niet te duur zUn Het optreden van de drumljand. onder leiding van instructeur Willy de Jeu, gaf al dadelijk de gelegen heid om te constateren, dat men d( zaken ernstig opneemt. Als de kor date trommelaars met zoveel animo doorgaan als waarvan ze nu blijk gaven, komt het zeker rondom voor elkaar! De heer J. Scheffers dirigeerde de bla zers. Ze speelden eenvoudige stukjes. Maar die klonken werkelyk niet slecht, middenstemmen gaven soms. zoals ik het geval is, wel enige moeite, maar melodievoerende instrumenten en de baritons hielden dapper stand. Voordat de pauze begon, richtten een paar sprekers waarderende woorden tot de beide dirigenten en bood een ander, namens he£ actieve damescomité. een enveloppe met (tweehonderd gulden) in- Na de pauze brachten Johny van Haarlem en zijn medewerkers luchtig AGENDA VOOR LEIDEN Vrydag Grote zaal Den Burcht, 7.30 uur: propa- ganda-feestavond Chr. jeugdvereniging U.K.S. De Doelen, 8 uur: algemene ledenverga dering Drie-Octobervereniging. Antohius-clubhuis, 8 uur: Leidse Assu rantieclub, opvoering door toneelclub A.M.V.O. te Amsterdam van het blyspel „Het hing in de lucht". De kleine Burcht, 8 uur: Leidse Dis- tricts-Dambond, algemene jaarvergade- Zaterdag Schouwburg, 8 uui": toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen", opvoering „Boemerang", spel in drie bedrUven R. Feenstra. Aula stedelijk gymnasium Fruinlaan 7.30 uur: volksdansbal voor het Leidse jeugdwerk ter herdenking van het tien jarig bestaan van de Leidse Jeugd-Actie. Garenmarkt, 8 uur v.m.: vereniging Oud Leiden, vertrek voor excursie naar eiland Marken, onder leiding van dr. P. J. Kostelyk. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: feesta vond personeelsvereniging „Den Burcht" van N.V. Van Cranenburgh en Heringa's sajetfabriek. De Doelen, 2.15 uur: lustrumoratie stu dentenvereniging „Catena", gevolgd door Boerderij Meyendel te Wassenaar. 2.30 uur: afdeling Leiden en omstreken Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, wandeling /door Meyendel. Antónius-clubhuis, 8 uur: toneelvereni ging „Ons Toneel", opvoering van „Drijf- Zondag gstgeest: Groene of Willibrord- kerk, 2.30 uur: herdenkingssamenkomst, spreker ds. G. van Duinen, Geref. predi kant te Wassenaar. Dienst der apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken' te Leiden en Oegstgeesi wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 71. tel 20502, de apotheek Reyst, Steenstraat 35 tel. 20136, en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Wereldmodecreaties P*C topprestaties T f, Italiaanse import DE PROTESTANTSE VERENIGING voor gezondheidszorg Het Groene Kruis afdeling Leiden heeft gisteren in het gebouw aan de Middel weg onder voorzitterschap van dokter Meijboom de jaarvergadering ge houden. Dokter Van Alphen bracht verslag uit over de consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Deze bureaus mogen zich in een groeiende belangstelling verheugen. In het bijgebouw van de Maranathakerk werd in oktober vorig jaar een bureau geopend. In het Haagwegkwartier is men nog niet zo ver; het is mogelijk, dat daar tegen het eind van dit jaar een hulpbureau wordt geopend. Er zyn 392 zittingen voor zuigelingen en 110.voor kleuters gehouden. De wijkver pleegsters brachten in totaal 2490 huis bezoeken in verband met deze bureaus. By elke zitting assisteerden twee zusters de kinderarts 4en zy voerden tevens de administratie. De heer Filippo W F.-zn gaf als secreta ris een overzicht van de werkzaamheden der vereniging. Zuste* Punselie kreeg per 31 oktober vervroegd pensioen. In haar vacature is nog niet voorzien. Door de acht wykverpleegsters werden tez; aan 1307 patiënten 33.648 bezoeken bracht, terwyl in 111 gevallen de laatste hulp werd verleend. De toeneming het ledental is bevredigend; er werden 804 mensen meer ingeschreven dan afge voerd. Op 1 januari 1957 bedroeg1 het as tal leden 8206. Van deze leden betalen 2346 jaarlyks en 5860 maandelyks de contributie. Ook werd de nodige zorg aan het magazyn besteed door aankoop en onderhoud van verplegingsartikelen. In totaal waren er 4254 uitleningen. Er was veel vraag naar infraphillampen er weegschalen. In het verslagjaar werden in het ge- puw aan de Middelweg 520 hoogtezon- bestralingen verzorgd. Met waardering maakte de secretaris nog gewag var werk van de propagandacommissie. Her innerd werd .aan de in november gehou den tentoonstelling „Het kind in he gezin". Penningmeester dokter J. D. van Win gerden behandelde de rekening 1956 er de begroting 1957. Er bleek een voordelig saldo van f 571 te zyn. passend voor elke maat, sterk en practlsch, gemakkelijk wasbaar en snel droog, in moderne fantasie dessins per paar Wandel door de teereld der mode b{f LEIDEN Breestraat 78 Verkiezingen Geref. Kerk te Leiden De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk heeft een aantal ontheffingen ver leend aan gekozen ambtsdragers en mee gedeeld, dat velen hun vefkiezing heb ben aanvaard. De voor wijk 1 gekozen ouderlingen S J. Anes, B. J. J. Boter. J. van Steenwyk en P. van Weeren hebben hun benoe ming aangenomen; aan dr. H. van Dbk werd ontheffing verleend. In deze vaca ture is de heer H. W. van der Horn be noemd. Voor wykraad 2 hebben P. J. van Iperen, C. Kralt en C. A. Mostert hun benoeming aangenomen. Voor wijk 3 zullen zitting nemen df heren L. van der Kraats en C. Zand bergen, terwijl aan de heren P. Dik er Ju ontheffing werd verleend. In hun plaats hebben zich bereid verklaard zitting te nemen de heren W. G. J. der Linden en C. van der Marei. Aan de heer W. W. Paats moest wyk 4 ontheffing worden verleend. Deze ire wordt vervuld door de heer J A. Lut. Van de diakenen hebben J. B. Boer. van der Kraats. P. Loekenbach. W. G. Mulder en J. van der Straten de benoe- ng aanvaard, evenals de heer J. G Baten, die benoemd werd in de vacature J H. C. Laman. die ontheffing verkreeg. De aftredende bestuursleden, mevr. prof. dr. Steenhauer en dokter Van Alphen, werden by acclamatie herkozen. De voorzitter deelde nog mee, dat aan zuster E. Danser per einde december eer vol ontslag werd verleend als beheerster van het magazyn voor de verplegings artikelen. In haar plaats werd mevr. Versteeg benoemd. Ook deelde de voor zitter mee, dat alle zusters aan de by- scholingscursus voor verpleging van kan kerpatiënten hadden deelgenomen. Even eens toonden de verpleegsters belang stelling voor de conferenties in het con ferentie-oord „De Tempel". Tenslotte bracht de heer N. Kriek na mens de propagandacommissie verslag uit. Behalve in het Haagwegkwartier werd ook in de Professorenwijk de pro paganda ter hand genomen. Het is de bedoeling. dat niet-Rooms-Katholieke adressen worden bezocht GEMFFNTF i FIDEN Officiële publikatie Wyziging Verordening op de Winkelslui ting 1953 I. Burgemeester en Wethouders der ge- eente Leiden brengen ter openbare ken nis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125, is nedergelegd ter lezing voor ieder gedurende drie maanden de door de raad dier gemeente in zyn ver gadering van 7 mei 1957 vastgestelde Ver ordening, houdende wyziging van de Ver ordening op de Winkelsluiting 1953 I (Ge meenteblad no. 15), laatstelyk gewyzigd bij Verordening van 25 maart 1957 (Ge meenteblad no. 5). Deze wyziging houdt in, dat voo winkels, elders dan in stationsgebouwen, waarin uitsluitend of in hoofdzaak boe ken, kantoorboeken daaronder niet begre pen, plegen te worden verkocht, de ver plichte halvedagslulting in plaats van op maandagmorgen is gesteld op dinsdag middag. Voor de winkels, elders dan in stations gebouwen, waarin uitsluitend of in hoofd zaak kantoorartikelen dan wel uitsluitend of in hoofdzaak kantoorartikelen benevens boeken plegen te worden verkocht, is de verplichte halvedagsluiting gehandhaafd op maandagmorgen. Jeugddienst met Haags koor in Leiden De bekende Jeugddienstkoor van de Haagse Hervormde Gemeente, dat al meer dan 25 jaar zyn medewerking verleent in jeugddiensten en andere kerkelyke by- eenkomsten, verleent zondagmorgen, op uitnodiging van de commissie voor het jeugdwerk van dé Leidse Hervormde Ge meente, onder leiding van zyn dirigent, de heer H. Akse. medewerking in een jeugddienst in de Pieterskerk, die om 10 uur begint. Het koor zal enkele koralen ten gehore brengen en ook met de Ge- Voorganger in deze dienst is ds. A. A. deLE^! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Renée M. dr v H. Moekar- danoe en J. C. Schotborgh; Josephine W. M. dr v H. J. v. d. Weyden en J M. G v. Bers; Yvonne L. dr v P. J\ Lugtigheid en M. A. Jasperse; Wilhelmus A, J. J. J. Kaptein en H. J. van Roode; Adrie A. Knopper en K. Messemaker; Jo hanna M. dr v L. Malachowski en N. Schryer; Jan M zn v J. Slappendel en P. Meel; Jannetje dr v H. Ringma en E. J. Vliet; John F. zn v L. V. Wetter en S. S. Bartels; Geertruida dr v J. Crama i M. Haneveld. GEHUWD: J. Gordijn en F. Blok; J. J Verhoogt en A. M. Melet; S. Verbaan en H. M. van Soeren; H. J. Tuinhof de Moed P. Ju; K. H. M. Seheltens e: Vlaardingerbroek; W. Klein en N. Wervel- n; A. J. Klunder en J. Kok; C. A. B der Kwast en A. M. E Stuivenberg: L. Ripassa en C. J. Delsasso: M. C Selier en E. de Water; H.. Verkuil en J. de Vink; W. Kleer en C. M. Oudshoorn: Arkeveld en L. Kukler. Wildschut 1 Amsterdam. i letterkunde; mej. C. E. Toneelavond bij „Luctor et Emergo" T\E VERENIGING VAN ZEEUWEN, „Luctor et Emergo", gaf gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een toneelavond voor de leden. Het spel dat opgevoerd werd en dat tot titel droeg „Boerderie De Katte", is oorspronkelijk een Fries stuk. Het werd geschreven door J. C. Schuite- maker en is in het Zeeuws omgezet door mevr. N. Lokker-Seijnstra. Uit het eerste kwartaalverslag va districtsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in de provincie Zuid-Holland biykt, dat er een beschikbaar aanbod is van 5860. De structuurwerkloosheid is gering en wordt op 90 geraamd, terwijl de- óverige werkloosheidsvormen slechts 10 bedragen. Als het beschikbare aanbod wordt bekeken, blykt, dat de daling vaD het aanbod met rond 800 mannen en 100 vrouwen zich in vrywel alle gewesten voordoet, maar in sterke mate in de ge westen Den Haag, Leiden en Lisse. srweklcend. BAYER tante op de boerdery „De Katte". Zy zyn vrygezel en zitten degelyk onder de plak hun tante, die maar al te graag wil dat de beide jongens nu eindelyk zelfstandig worden en een vrouw ken. Dat dit laatste grote moeilykheden zich brengt blykt al dadelijk want de broers hebben een grote angst alles wat te maken heeft met de vrouweiyke kunne. De tante zint echter op paardemiddelen en laat een knap meisje, Krina genaamd, haar joyeuse entrée op „De Katte" maken. Het gevolg is dat de broers op slag verliefd worden op deze Zeeuwse schone. Tussen dit alles door loopt Dries, een veekoopman, die de tante heeft geholpen om Krina op de boerderij te krijgen. Deze Dries, pienter als hij is, voelt wel wat voor een rijke vrouw en begint tante Jan$ het hof te maken. broers, die evenals hun tante een boer dery bezitten. Leuntje ten slotte, een naaistertje, dat ook al als lokaas voor de broers ingeschakeld is, maakt niet veel kans, omdat de broers teveel aan dacht hebben voor Krina Toch gaan uiteindelijk beide broers verder als vry- gezellen door het leven op de boerdery van hun tante, die zelf de rest van haar dagen in een klein huisje eenzaam en teleurgesteld gaat slyten. Amor heeft hier mis geschoten. Met dit stuk, dat van. het begin tot het einde boeide, heeft de toneelgroep van Luctor et Emergo" wederom getoond, dat zy de kunst van het acteren behoor- ïyk onder de knie heeft. Namens alle aanwezigen dankte de voorzitter van deze avond, de heer J. H. Bromelow, de spelers voor hetgeen zy gebracht had den. Tevens dankte hy de leden van het Leids Kamerorkest, die onder leiding van de heer J. Trouwee een gezellige muzi kale luister byzetten aan deze zeer ge slaagde avond. Televisie ook in politiedienst De op 18 juni te houden Brabant- poljtie-rit zal tevens een proef zyn oir na te gaan welke mogelykheden de tele visie biedt by de opsporing. In samen werking met de Nederlandse Televisie stichting en N.V. Philips zal namelyk het systeem worden beproefd om via de maie televisiezender speciaal voor politie bestemde beelden uit te zenden, uitzendingen waarvan de politie door het hele land tevoren per telex, telefoon of mobilofoon op de hoogte is gesteld. Voor beeldcommunicatie heeft de politie dus, buiten de normale verbindingsappa raten, niet anders nodig dan een gewone televisie-ontvanger. Het feit, dat de politie de televisie daadwerkelyk als communicatiemiddel by opsporingsonderzoek zal gebruiken betekent een wereldprimeur. Men denke hierby byvoorbeeld aan de ontsnapping van de „Zwarte Ruiter" en de consequenties voor de politie, neer de gehele Nederlandse politie nog diezelfde avond per televisie een goed gelijkend beeld van de man ter beschik king 'nad gekregen. De vraag steeg het sterkst in de ge westen Den Haag en Leiden. De ver nieuwing van het machinepark in de kalkzandsteenindustrie in het gewest Lisse zal geen gevolgen hebben vo werkgelegenheid. Wat de winterwerkloos heid betreft waren er van januari tot maart 80 schilders werkloos, vooral gewest Den Haag. Wat de scheepsbouw aangaat is de oorspronkeiyke produktie uitgegroeid tot schepen van groter for maat en zo worden nu in het hart van Zuid-Holland de werven gevonden voor de bou* van vissers- en kustvaartuigen. In tegenstelling tot het grote optimisme in zeescheepvaartkringen is men in de Ryn- en binnenvaart niet zo opgewekt gestemd ten aanzien van de toekomst. Men neemt over het algemeen ee wachtende houding aan, wat wordt be- invloed door de moeilijkheden op het ge bied van de financiering en de rendabele exploitatie van nieuwe schepen. Symbolisch bouwen op Oud-Poelgeest Vanmorgen om elf uur hadden zich vele tientallen genodigden, in het park van kasteel Oud-Poelgeest verzameld om op symbolische wyze een nieuw slaappavil- joen te bouwen. De eerste verdieping van het paviljoen stond al in de steigers. Onder leiding van ds. G. Hoekstra be gaven zich Duitsers, Fransen en Engelsen via een ladder bovenop het half voltooide paviljoen, waar zy te zamen met kinderen, kruiwagentjes beton stortten. Tevoren had de directeur van Oud- Poelgeest, mr. A. W. Kist, de aanwezigen harteiyk verwelkomd en toen de gasten op de steigers stonden, gaf de voorzitter het bestuur Oud-Poelgeest, de heer J. F. Samsom, uiting aan zijn waardering le aanwezigheid van burgemeeste1 du Boeuff en de vertegen woord i- an het ministerie van onderwijs kunsten en wetenschappen. Lei(ij)der bij Leiden Pas toen wij de schoolban ken al een paar jaar vaarwel hadden gezegd, kregen wij waardering voor de mannen achter de verhoogde lessenaars, die ons met een vriendelijk ge zicht hadden verteld, dat in 1600 de slag bij Nieuwpoort ge streden werd, en dat een hoek van negentig graden zeer bij zondere eigenschappen heeft. Zoals wij onze onderwijzers en leraren herinneren, waren het idealistische mensen, die slechts zelden ten onrechte straf uitdeelden; als dat ge beurde, troostten we ons met de gedachte, dat wij dikwijls onverdiend op tijd naar huis waren gegaan. Maar als een onzer onderwij zers een toespraak zou hebben gehouden, zoals dezer dagen in een der klaslokalen onder de rook van Leiden heeft verklon ken, dan had hij de sympathie, die wij ondanks bergen straf werk toch altijd voor de man achter de hoge lessenaar ge voelden, ongetwijfeld een heel stuk verloren. Deze opvoeder geraakte op een kwaad moment in toorn en sprak zijn discipelen als volgt toe: „Ik heb geen zin om om half zes uit mijn nest te komen om op tijd in dit rotgat te zijn en dan in zo'n zwijnestal les te geven!" Als onze onderwijzer vroe ger zoiets zou hebben gezegd, was hij honend toegejuicht in onze klas, en de gehele school zou enkele uren later deze his torische woorden uit het hoofd hebben geleerd. Hetgeen ook in het plaatsje onder de rook van Leiden schijnt te zijn gebeurd. Leidse Herv. Gemeente P. J. van Hoeken 25 jaar kerkvoogd Omdat de jubilaris zich aan elk even tueel huldebetoon wenste te onttrekken, is pas nu bekend geworden, dat de heer P. J. van Hoeken de vorige maand 25 jaar kerkvoogd van de Leidse Hervormde Ge meente was. De heer Van Hoeken heeft zich speciaal verdienstelyk gemaakt in de commissie Vespa-club Leiden opgericht Gisteren is in De Kleine Burcht een Vespa-club opgericht. Nadat een hoofd bestuurslid het doel van de organisatie had uiteengezet en enkele films waren vertoond, gaven twintig Leidenaars zich op als Vespa-lld. fabricage va- de kerkvoogdy. die het toezicht h- ft oj net onroerend goed der Gemeente, zoals de kerkgebouwen en de begraafplaats Rhynhof. De laatste jaren is de heer Van Hoeken voorzitter dezer commissie. In het bijzonder heeft hij zich in die tyd beziggehouden met de restaura tie van de Hooglandse kerk, die uiteraard talrijke langdurige beraadslagingen vor- KINDEREN Kom ome KWEKERIJ!! BEERMAN Zoek daar xelf je plantje uit Opgelet voor MOEDERDAG! Keuze uit honderden bloemen en plantjes. SINDS 1870 KwekerU: UTR. JAAGPAD 10 Telefoon 20792 Breestraat 3 Telef. 20727

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3