CHRISTELIJK theryolven Ambt van predikant is niet meer zo gewild Puzzel mee Evangelische Kerk wijst „vredespropaganda" af Filmbezoek van Westduitse jeugd in wettelijke banen :o: blijven neutraal 2 KANTTEKENING c Er zit voor de dienaren der kerk weinig muziekin Vj J)r. H. Faber vertelt in het Weekblad van de Ned. Prot. Bond, dat hem kortge leden twee dingen bijzonder getroffen hebben. Het ging in beide gevallen over de voor bereiding tot het ambt van predikant. In de eerste plaats trok zijn aandacht de titel van een lezing, nl. „Het defaitisme in theologie en praktijk", en in de tweede plaats vernam hij van een Nederlands onderwijs- spècialist, die een studiereis door de V.S. had gemaakt, dat de opleiding van leraren daar misschien voor 30 procent ge richt is op het „what to teach" en voor 70 procent op het „how to teach". Dr. Faber schrijft dan o.m.: UET lijkt mij onmiskenbaar. AA dat defaitisme bestaat. Het aantal theologische studenten aan onze universiteiten is in de laatste jaren bepaald onrustbarend terugge lopen. Gelukkig hebben wij na de oorlog een grote toevloed gehad, waarop wij misschien nog even kunnen teren. Maar bepaalde kerk genootschappen zitten met de ver vulling van belangrijke vacatures reeds klem en wat het meest on rustbarende is, is dat er geen dui delijke oorzaak voor is aan te wij zen. Men heeft de traktementen iets meer opgetrokken. Grandioos zijn deze echter vergeleken met ve le andere academici nog niet. Doch ik geloof, dat dit slechts een bij oorzaak is. Ten opzichte van het werk. dat wacht, staat men niet met echt geloof. Bevestigd werd mij deze indruk door een opmer king van een van de studentenpre dikanten in een persoonlijk gesprek: „Wij hebben zo veel over het func tieverlies van de kerk in de moder ne maatschappij gesproken, dat de theologische studenten ertegen gaan opzien het predikantswerk te beginnen. Zij blijven liever han gen..." Achter dit defaitisme staan waar schijnlijk verschillende factoren. Ik persoonlijk denk aan de positie van de kerk en haar dienaren in de tegenwoordige maatschappij. Er zit weinig „muziek" in. Een enkele predikant met bepaalde talenten en een geschikt arbeidsveld ziet kans er wat „muziek" in te brengen, maar over het algemeen hoort men vele klachten over achteruitgang van kerkbezoek, van dopelingen en aannemelingen. de De heologische studie op zich zelf is boeiend en heeft ook zonder twijfel voor de a.s. predikant, een belang rijke vormende betekenis, maar de overgang van het academische mi lieu naar een dorpsgemeente of naar een hulppredikerschap in een grote stad wordt in onze snel veran derende samenleving bij wijze van spreken met het jaar moeilijker. De studie geeft te weinig inzicht in so ciale en menselijke verhoudingen, geeft ook te weinig voorbereiding op de dagelijkse praktijk van met mensen spreken, met jeugd om gaan, zich rekenschap geven van de gevoeligheden in het contact met kerkelijken en buitenkerkelijken, in gezinnen komen met allerlei con flicten, leiding geven aan mensen levens met hun twijfelingen en aber raties. Er is wel een vak „prakti sche theologie", maar dit wordt over het algemeen veel te schema tisch opgezet dan dat het voor de dagelijkse praktijk veel handvat geeft. derde verlammende fac- s de indruk, dat men toch eigenlijk in allerlei situaties niet meepraten kan en men ook niet „au serieux" genomen wordt. In vergaderingen met natuurweten schappelijk gevormde mensen, met name met technici en artsen, wordt de predikant beleefd, maar voor zijn eigen besef met een glimlach aange- En1o gelijke milieus niet meepraten. Niet zo zeer, omdat hij niet deskundig is dat behoeft niet maar omdat zijn aanpak in deze situatie niet past en daar alleen met een zeke re „meewarigheid" wordt bekeken. Dezer dagen zei een bedrijfspsycho loog, zelf een kerkelijk man, mij. dat hij geen predikanten wist, die mensen met moeilijkheden in hun werk goed konden opvangen. Hij zei: „Jullie staan te veel naast deze wereld van het moderne grootbe drijf'. Ik geloof dus, dat wij de neiging tot een zeker defaitisme moeten be grijpen. De vraag wordt alleen: wat kunnen wij er aan doen? Protestanten in Spanje kregen boete De protestantse predikant kleine gemeente van Miajadas in zuid west Spanje is door de gouverneur van de provincie van Céceres veroordeeld tot een geldboete van 1000 peseta's. De protestantse eigenares van het huis waarin de predikant woont en een gods- OPGAVE PUZZEL No. 16 Horizontaal: 2 Offerplaats, 7 berrie, 9 vrijwel onverwoestbaar, 10 krijgsgod, 12 voor, 13 bladgroente, 14 getijde, 16 oosterse bijbel, 19 uitroep, 21 roofdier, 22 opschudding, 24 zangnoet, -25 opper- vlaktemaat, 26 al te nauwgezet. Verticaal: 1 Ontkleurd. 2 oppervlak- temaat. 3 geheel de uwe, 4 dier, 5 bloeiwijze, 6 stelsel van afvoerbuizen, 8 drank, 11 engel, 13 kerfje, 15 vrucht, 17 voorzetsel, 18 deel van de bijbel, 20 tijdperk, 23 vruchtvliesje. OPLOSSING PUZZEL No. 15 Horizontaal: 1 Puik. 3 koor, 6 rein, 8 uit, 9 ut, 10 gezin. 13 kin, 14 pas, 15 ma, 16 fok. 17 firma. 19 os, 20 fat, 21 al, 22 re. 23 re, 25 ommegang, Verticaal: 1 Plag, 2 kruis, 3 kit, 4 on, 5 ritnaald, 7 em, 9 ui, 11 epos, 12 zak, 13 kar, 15 mitra, 16 foto. 17 fa, 18 ma. 20 fee. 22 R.M., 24 en. Dibelius over Oostduits gewroet „Wij bidden en werken, dat vrees voor atoomwapenen wordt weggenomen" IN EEN REDE voor de provinciale synode van Berljjn-Branden- burg der Evangelische Kerk heeft bisschop Dibelius een uiteen zetting geven van de enorme moeilijkheden en vraagstukken, waar voor de Kerk in de Sowjetzone van Duitsland is gesteld. Met vreug de stelde hü vast, dat de betrekkingen tussen de Evangelische Ge meenten van West- en Oost-Duitsland niet geleden hebben door de „politieke grenzen", hoe verschillend de omstandigheden in beide delen van Duitsland ook zijn. t Bisschop Dibelius besprak o.m. de fi- tionaal terrein. Dat maakt de kwestie nanciële toestand der gemeenten wees er daarbij op, dat het staatssuo- sidie in het oosten tot zestig procent is teruggebracht. Daarbij komt dan de grote terugloop van de opbrengst der kerkelijke belastingen. Met nadruk stelde Dibelius vast. dat er een- prin cipieel verschil bestaat tussen bijdra gen aan de kerk en die aan allerlei maatschappelijke organisaties. Kenmerkend voor de situatie in de Duitse democratische republiek noemde de bisschop ook de propa ganda voor het uittreden uit de kerk. Deze propaganda komt vooral bij de volkspolitie en de militaire onderde- delen duidelijk aan het licht. Nog eens beklemtoonde Dibelus, dat de Evangelische Kerk principieel de be ruchte „Jugendweihe" van de hand wijst. Sprekend over de verhouding tussen kerk en staat in de Oostzone zei bisschop o.m.: „Iedereen weet, dat deze toestand niet wordt veroorzaakt door intern-duitse ontwikkelingen, maar door de grote politieke vragen op interna- nog moeilijker Atoomwapenen Het spreekt wel vanzelf, dat Dibelius ook het één en ander naar voren bracht naar aanleiding van de discussie over het gebruik van atoomwapenen en ge leide projectielen, waarbij momenteel West-Duitsland ook zo nauw betrokken is. „Een openhartig er. duidelijk woord op dit punt is nodig", aldus de bisschop, „en dat luidt, dat de Evangelische Kerk en de Kerkendag zich niet lenen voor de ..vredespoolitiïk" van Oost-Duits land. Het is niesde Evangelische Kerk, die propaganda maakt voor tinnen sol daatjes en raketjes als speelgoed voor onze kinderen. Het is niet de kerk. die een goed woord spreekt voor de invoe ring van schietlessen op onze scholen, zelfs voor meisjes. En het is evenmin de kerk, die de opvoeding verlangt van Beroepingisiverk NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Eist CU.): IE. M. Panne- koek te Ochten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: De classis Leiden heeft praep. geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer C. van Zuylen, Léidsestraat 125, Hillegom. De heer C. van .Zuylen zal gaarne een beroep ir> overweging nemen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Veenendaal: W. Hage te Nunspeet en L. Kieboom te Lisse. Bedankt voor Zeist: H. Rijksen te Vlaardingen. Provinciale ARJ0S studieconferentie Het Provinciaal Verband Zuid-Holland van de A.R.J..O.S. belegt op zaterdag 11 mei een studieconferentie in de bijge bouwen van de Christelijk Gereformeer de kerk. Noordsingel 90, Rotterdam. Deze conferentie, waar prof. dr. J. J. de Jong zal spreken over zijn boek „Overheid en Onderdaan" zal om 2.30 uur nm. pre cies beginnen en worden voortgezet tot ongeveer 8 uur n.m. Alle Arjos-leden en ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. welke mensen ook voor een burgeroor log of voor hun bewapening." „Wij staan", zo vervolgde Dibelius, „zoals het christenen betaamt, voor de vrede. Maar dan voor een vrede, die haar wotels vindt in de innerlijke ge zindheid van de mensen, die de oorlog in welke vorm dan ook afwijst. Wij hebben dit al honderdmaal gezegd en de houding van onze kerk is er het klare bewijs van. De ganse wereld weet van daag, dat de Evangelische Kerk bidt en werkt, dat de verschrikkelijke vrees voor de atoomwapenen van de mens heid wordt weggenomen. WU doen dat in gehoorzaamheid aan de Heer der Kerk, in het geloof In God, Die wil, dat alle mensen worden geholpen". EEN WOORD VOOR VAN DAAG Wie heeft goud? Aaron dacht slim te zijn. Toen het volk in opstand kwam en tot hem zei: „Welaan, maak ons go den die vóór ons uitgaan, want die Mozes, die man die ons uit het land Egypte heeft gevoerd wij weten niet wat er van hem geworden is", toen durfde hij geen nee zeggen en hij wilde geen ja zeggen. „Wie heeft goud? Ruk het af!" zei hij en hij hoopte dat men dat een te zwaar offer zou vinden. Maar hij kwam bedrogen uit en moest wel het gouden kalf maken. Wees eerlijk: hoe vaak zoeken wij in ons leven niet naar zulke slimmigheidjes hoe vaak zoe ken wij niet naar een compromis in de hoop dat het wel goed uit zal pakken. En het pakt altijd ver keerd uit. Want God kent onze harten! Ga recht door zee. En dat is niet moeilijk als ge de Bijbel tot kompas neemt. En als ge bidt tot God om een behouden vaart. En al zweept de storm van het leven ons dan voort wij hebben 's Vaders zoon aan boord en veilig strand voor 't oog. Werk van Intern. Raad van Chr. kerken krijgt de aandacht De vorig jaar opgerichte organisatie ter bevordering van het werk van de Internationale Raad van Christelijke Ker ken in Nederland zal dinsdag 18 juni een landelijke bijeenkomst houden in l Jaarbeursgebouw te Utrecht. De bedoeling van deze samenkomst om alle kerken, die de Bijbel aanva den als het Woord van God, op te r pen tot oecumenische samenwerking gemeenschappelijk getuigen. Oecumenisch studentenpastoraat in Eindhoven? Naar aanleiding van de opening van de technische hogeschool te Eindhoven in september a.s. zijn de Nederlandse Christen Studenten Vereniging en de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond overeengekomen, dat zij geen afdeling van hun organisaties in Eindhoven zullen stichten. Zij willen graag stimuleren, dat er een ehristw» studenten vereniging in die stad komt. Aan de kerken in Eind hoven hebben zij gezamenlijk de vraag voorgelegd, of zij ook wilipn komen tot een oecumenisch studentenpastoraat. Er is een commissie gevormd, die een voorstel daartoe heeft gedaan aan de kerkeraden van alle protestantse kerken in de stad. De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente heeft het voor stel reeds aangenomen, evenals de Re monstranten en de Luthersen. De overige kerkeraden zullen binnenkort hun beslis-, sing bekend maken. ONDERWIJSBENOEMING Aan de Dacosta chool (ulo) te Sliedrecht derwijzer de heer G. B. Raamsdonkveer. Een principieel verbod tot het bijwonen van filmvoorstellingen door kinderen beneden de zes jaar en een leeftijdsgrens naar boven van achttien jaar voor het bezoeken van bepaalde films: ziedaar de belangrijkste dienstoefenfng hïêld. k5J Te zelfde bepalingen van het wetsontwerp inzake de bescherming van de jeugd in straf. Terwijl in de aangrenzende pro- i het openbaar, dat de Bonds^ommissie voor film, pers en radio thans ir. vincie Badajoz op het houden van kerk- laatste lezing te behandelen heeft. Aan de sub-commissie, die het ontwerp diensten in particuliere huizen strafbe- speciaal gaat bekijken, is een aantal aanbevelingen verstrekt met betrekking palingen van toepassing zijn, hebben de j tot de indeling naar leeftijd van jeugdige personen met het oog op het kleine gemeenten in Cóceres officieel bezoeken van openbare filmvoorstellingen. Zo mogen kinderen, die ouder toestemming. zyn dan zes jaar_ slechts worden toegelaten, als de betreffende films zijn nu wSSenMd?f^eVÏS£il,er2l ^««^n en de voorstelling des avonds om half negen ten einde is. vrouw in hun omgeving „protestantse I Voor kin<leren boven de twaalf jaar geldt als tijdstip elf uur. Filmbezoek propaganda" hadden bedreven, waar- van jongelui boven de zestien jaar is toegestaan, indien de film voor deze door „de boodschap van deze secte" ook leeftijd is vrijgegeven. Alle overige films worden met de verklaring „vrij- naar buiten was doorgedrongen. gegeven vanaf achttien jaar" aangeduid. Advertentie Met SNELPONzie jeer ge en barst van! COMMENTAAR Genoegelijk Het is de laatste tijd er derti ook de leeftijd voor hebben bereikt) om het verleden te herdenken Zo luis terden we gisteren aan het be gin van de avond een half uur tje naar het Scala Variété Or kest onder leiding van Tom Erich, dat allerlei wijsjes van de tijd tussen de twee wereld oorlogen speelde, toen het be grip schlager ontstond. Het was niet te hoog grijpende, genoeg lijke muziek met een tikkeltje weemoed voor hen, die er ook de leeftijd vöor hebben. Vast patroon Dé V.A.R.A heeft voor haar donder- dagavonduïtzendin- gen een vast pa troon, dat zich be weegt tussen „spie gel der kunsten" (waarin gisteravond Jan Sluy- ters werd herdacht) en het cabaretje „Het oog wil ook wat", dat er gisteravond voor de laatste maal is geweest. Beide uitzendingen hebben een uitstekend peil bereikt. Ter ge legenheid van dit laatste caba ret-programma werd ook „de man achter de schermen", de regisseur Milo Anstadt eens verdiend zichtbaar gemaakt. Dr. C. van Rijsinge, die zich door z\jn radio-lezingen op po pulair wetenschappelijk terrein al veel vrienden heeft verwor ven, doet dat tegenwoordig ook voor het nieuwe medium, waar mee hij goed overweg kan. 10 IV. DE GEWETENS WORDEN REKBAAR. De roep om loonsverhoging wordt algemeen. Er zijn ook andere verschijnselen, die onrust wekken. In de grote plaatsen en ook in sommi ge kleinere worden oproerige betogingen gehou den. Het wordt een soort wittebrood-en-aard^p- pelenoproer. De regering verschaft veenaardappelen, vroe- .ger alleen genuttigd door de varkens en gebe zigd voor de industrie. Wat doen de boeren? De burgers beschuldigen hen van oorlogswinst. De boeren klagen en het is waar, dat de pachten omhoog gaan. Bij de Raiffeisen- en Boerenleenbanken wordt een officieel onderzoek ingesteld naar de stand der spaargelden. Uit dit onderzoek blijkt, dat de zuinige boertjes in één jaar tijds zeventien miljoen op de banken hebben gebracht en bo vendien belegd in effecten het drie- tot vijfvoud van het bedrag der jaren vóór de oorlog! De kleine middenstanders meesmuilen, de ar beiders brullen, beiden worden overstemd door de arbeidersvrouwen, die de straat op gaan, op tochten improviseren, winkelruiten verbrijzelen, etalages plunderen, bakkerskarren leeghalen. Het wittebroodsverbod wordt opgeheven en ter vervanging van de ontbrekende aardappelen ver schaft de regering rijst. De boeren worden ge straft met inbeslagname van hun oogst, zonder dat ze iets daarvan mogen houden voor eigen gebruik. In een circulaire van "het schoolbestuur wordt aangekondigd, dat het personeel een duurtetoe- K. JonkUd slag moet hebben van minstens tien procent. Brouwershof begrijpt, dat hij ook wat doen moet en geeft zijn personeel ook tien procent. Nu gaat de gemeeenteraad vergaderen. De woordvoerders van alle partijen spreken of spreken niet. Voorop de S.D.A.P., daarna een spreker die wijst op het particulier initiatief, schoorvoetend volgt een derde, ten slotte de com munist, die alle vorige sprekers overtroeft. De voorzichtigen zwijgen. Wie zwijgt stemt toe, ook de gemeenteambtenaren krijgen hun tien pro- De belastingambtenaar Dekker vertelt het zijn vrouw. „Volgende maand krijgen we tien pro cent meer". „Hoeveel is dat?" „Tien procent van honderd is tien gulden". „Tien gulden in de maand? Dat is nog geen rijksdaalder per week! Wat hebben we daar aan? Je hebt me zelf verteld, dat er weer zo geweldig veel verdiend is. En moeten wij, wij „Stil, vrouw, stil toch, dat mag ik niet ver tellen, daar mag ik niet eens over praten Het kohier is geheim Wees toch voorzichtig!" Zij trekt een verbeten mond en zwijgt grim mig. Maar al spoedig zit ze te rekenen en te over denken, hoe ze het extra tientje besteden zal. Voor dit of voor dat? Het ene is hard nodig en het andere héél hard. Als 's middags haar man thuis komt met de mededeling, dat de toeslag ook geldt voor de lopende maand en dus volgende week reeds voor de eerste maal wordt uitbetaald, lacht ze rast. „Dat is fijn!" „Dat is het zeker". De avond, die volgt, is zo gezellig dat ze lebei een extra kopje koffie drinken, omdat ze vanavond zo lekker smaakt. En zijn sigaar is ook veel lekkerder dan anders. De volgende dag zit hij weer in zijn werk. Wat een hoge aanslagen! Daar heb je die zak- kenhandelaar Ebbing. Wat verdient zo'n kerel een geld! Het is best mogelijk, dat de aanslag nog te laag is. Zijn vrouw en kinderen lopen prachtig ingepakt in warme kleren van fijne wol en bont. Van dat kleine slagertje Speksteen begrijpt hij ook niets. Vier duizend gulden! En vroeger kwam hij nooit hoger dan duizend of elfhonderd. Verdienen die slagers ook al zo veel? Terwijl er bijna geen vlees is! Een collega komt hem enige papieren vragen. „Zeg, wat denk jij hier van? Begrijp je dat?" vraagt Dekker. Hij wijst op de aanslag van Speksteen. „Ja zeker. Die kerel zit iedere dag in de trein, dan naar de beurs, dan naar Den Haag en heel dikwijls naar een plaatsje aan de grens. Geloof maar gerust, dat vier duizend gulden nog veel te laag is. Die lui doen, wat ze willen Heb je 't gehoord van die Ebbing?" (Wordt veivutgdy „Die Schöpfung" van Haydn. (21.00 uur) Tussen zijn 65e en 70e levens jaar heeft Haydn de twee grote koorwerken geschreven, die hem tot in onze dagen nog bij iedereen bekend doen zijn: „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten". Haydn had in Engeland met de oratoria van Handel kennis gemaakt en zo kwam bij hem hét verlangen op ook zo'n werk te schrijven. Zo is „Die Schöpfung" te zien met als voor beeld Handel. De prachtige samen voeging van aria's en koorgedeel ten, van individuele en algemene expressie, wijst nog op Handel. Maar verder is er geen Handel kenbaar: Haydn mist de dramati sche bewogenheid en het monu mentale. Men zou „Die Schöpfung" een lyrische cantate kunnen noe men, daar er geen aan de hande ling deelnemende personen bij be trokken zijn, doch slechts soli van beschouwend of verhalend karakter. Ieder der drie delen van dit werk heeft z'n eigen fysionomie. In het le deel na de chaosverbeelding de schepping van licht, aarde, zee, bomen, bloemen, zon en sterren. In het 2e deel volgt de schepoing der dieren en ten slotte is er de kroon der Schepping: de mens, waarna het werk besluit met de lof van God. bezongen door Adam en Eva en het gehele koor. Irmpard See- fried. Richard Holm en Kim Borg zingen de solopartijen vanavond o.l.v. Igor Markevitch. Programma voor morgen ZATERDAG 11 MEI Morgengebed en lit kal; 8.00 1 ,Wne«nb,e,r;j8\1? Gram; 8 50 V d hui 10.00 V d kleuters; 10.15 Ben je zestig? Diereninspecteur Van Doorn zal als gids dienen bfj een bezoek aan de Rotterdamse Diergaarde Blfjdorp in een klankbeeld voor de V.A.R.A. dat vanavond om zeven uur onder de titel „Feest in Blijdorp" wordt uit gezonden. Gabri de Wagt stelde deze uitzending samen ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de Rotterdamse diergaarde. In dit klankbeeld zal men met de mensen naar de dieren kijken en met de dieren i de i wond de dich- De V.P.R.O. eert ter Bloem, die zijn zeventigste i dag viert, door declamatie van Johan Schmitz met dr. Anthon van der Horst aan de vleugel. Sergei Rachmaninoff dirigeert eigen werken, gespeeld door het Philadel phia Orkest (V.A.R.A. 11.15). Zelden gespeelde werken van mo derne Hongaarse componisten speelt het Omroepkamerorkest onder lei ding van Maurits van den Berg mor genmiddag om kwart voor vier. Met Steven Bergmann als solist zal eerst het Concertino voor piano en or kest van Leo Weiner worden ge speeld. Daarna volgt Serenade op. 10 van Michael Rosza. (Gezamenlijk programma Hilv. II). Radio en koninklijk bezoek aan Ziveden Van 21 tot en met 24 mei a.s. bren- gen Koningin Juliana en Prins Bern- hard een officieel bezoek aan Zweden. Van dit staatsiebezoek zal dagelijks een aantal radioreportages worden gegeven, waarvan enkele rechtstreeks zullen worden uitgezonden. Hieronder valt ook het ooggetuigeverslag van de aankomst van het Koninklijk Paar aan booid van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën in Stockholm, op dinsdag 21 mei tussen kwart over elf en kwart over twaalf. Arie Kleywegt zal van de oorlogsbodem af deze aan komst verslaan en Ben Brans geeft zijn indrukken aan de wal. Alle re portages zullen als gezamenlijk pro gramma beurtelings door de omroep verenigingen worden uitgezonden. Als ener d équipe van de radioverslagge- Yfr8 treedt op Jan Th. de Visser van de N C.R.V.-reportagedienst, die door vele bezoeken goed bekend is in Zwe den en op wiens naam ook een klank- xtoI T?er Linnaeus staat, dat in het N.UR.v.-programma op woensdag, 22 mei zal worden uitgezonden. TIPS 0.10 Lichtbaken; Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws' 8.13 De ontbtjtclub; 9.00 V d vrouw'- VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld; 10.05 Morgenwijding: VARA: 10.20 Lichte muz; 11.00 Buitenl weekoverz; 11.15 Doorsnee In Doorsnee; 11.45 Harpspel; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en t 1 b meded; '2.33 Nieuwe tram; 13.00 Nws; 13.15 VA- RA-Varia: 13.20 Harmonleork; 13.45 Sport- praatje; 14.00 V d jeugd: 14.35 Zang groep; 14.50 Boekbespr; 15.05 Gram; 15.30 uit het buitenland De in Amsterdam geboren Selma Vaz Dias zal om tien voor tien van avond een bewerking van de roman „Good morning midnight" vs.. Jean Rhys voorlezen voor En geland (464 meter). Selma Vaz Dias geniet in Engeland bekendheid als actrice voor radio en televisie. De Wiener Philharmoniker onder leiding van Clemens Krausz voert vanavond voor Duitsland (309 en 189 m) de opera Salomé van R. Strausz uit. Deze opera is geschreven door Oscar Wilde en door Hedwig Lach- mann in het Duits vertaald. De internationale componistentribu ne, het vrijdagavondconcert van het N.I.R. (324 m). brengt vanavond de Atlantische dansen (ragtime, blue en tango) van de Nederlander Henk Badings. Frankrijk (422, 347 en 235 m) zendt vanavond de opera La Traviata TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00—17.45 V d kind AVRO: 20.00 Journ en weeroverz; —22.00 Gevar progr. Vreemde zaak TJET IS met de huurblokkering een vreemde zaak. Het is een compro- Bovendien een lelijk compromis. Eigenlijk is niemand er vóór. Ieder heeft er grote bezwaren tegen. Zo is het bij de volksvertegenwoordiging en s het ook bij het volk zelf. De heer Tilanus heeft onlangs en op goede grond al verondersteld, dat, zo over deze zaak onder ons volk een referendum zou worden gehouden, het met grote meerderheid zou worden verworpen. Daar zijn er die de huurblokkering bestempelen als een typisch socialis tisch geval. Wij hebben reeds betoogd, dat dit, welke bedenkingen men ook tegen de zaak heeft, niet juist is. De socialisten waren voor een huur- egalisatiefonds; zij waren voor huur belasting; zij waren voor afromen van de huren. Dit is alles wat anders dan de voor genomen blokkering. Bij de blok kering wordt een deel van de huur ingeschreven op een grootboek; het blijft geld van de eigenaar, hij krijgt rente van en na verloop van tijd komt het weer zonder meer te zijner beschikking. Welke bedenkingen men tegen deze regeling heeft en wij delen ze opgemerkt moet niettemin worden, dat het noch is een huur- egalisatiefonds noch een huurbelasting, zoals beide door de socialisten voor gestaan. hebben vastgebeten. Zij hebben er hun medewerking aan het regeer- beleid zelfs van afhankelijk gemaakt. Aan de redelijkheid zijn hiervoor geen argumenten te ontlenen. De blok kering behoorde niet tot hun wensen. Daarom moet deze situatie vermoede lijk worden verklaard met beweeg redenen, ontleend aan de gevoelssfeer. Alles was de socialisten blijkbaar liever dan een huurverhoging-zonder- r, zij het, dat, naar mocht worden aangenomen, een huurverhoging toch al met compensatie in de loonbepaling gepaafè zou gaan. Geen huurverho ging-zonder-meer wensten zij. Nu hadden zij bij geen van de voor gaande huurverhogingen hun verlan gens naar een egalisatiefonds en naar afroming ingewilligd gezien. Dit gaat nu niet gebeuren. In een gevoel duidelijk onbehagen hebben zij zich echter thans vastgebeten in een compromis, dat niemand bevredigt, r waarvan de socialisten dan toch r hun medewerking aan de rege ring afhankelijk hebben gemaakt. JJET BEHOEFT geen betoog, dat de blokkering bij ons volk niet popu lair is. Dit zal ook tot de socialisten zijn doorgedrongen. Hun partij heeft allengs een meer burgerlijk karakter gekregen. Ook daarop zullen zij zich moeten instellen, willen zij de sym pathie van velen niet gaan verliezen. En het kan niet worden betwist, dat juist de socialisten op een niet popu laire zaak als de huurblokkering wor den aangezien. Zijn zij het niet, die aan deze blokkering als aan een socia listische voorwaarde voor steun aan de regering vasthouden? De kwalijke gevolgen, die deze situatie voor de socialisten hebben kan, worden hun allengs duidelijker. Vandaar dan ook en het maakt heel de zaak des te vreemder dat nu ook zij zich plotseling gaan beijveren, te betogen dat de huurblokkering zeker niet een typisch socialistische oplossing is. Zij hadden wat anders gewild: huuregalisatie of huurbelas ting. £)E SCHULDIGEN in deze socialis tische redenering zijn nu de con fessionele partijen. Het is onder de druk van deze partijen, dat dit com promis van de huurblokkering tot stand is gekomen. De socialisten zijn er in het geheel niet tevreden over. Bij de voorgestelde regeling immers zal de huiseigenaar „met geduld" toch nog over de gehele huurverhoging vrijelijk kunnen beschikken. Vreemd is de situatie dus wel. Ook de socialisten wensen zich van elke verantwoordelijkheid voor het zonder linge compromis los te maken. De schuld ligt bij de anderen. Maar. in tussen hebben juist de socialisten zich aan het compromis zelf vastgebeten en dit met een ijver, een betere zaak waard. Nu men het blijkbaar allen eens is in het gevoel van onbehagen, willen wij hopen, dat ten overstaan van ons volk het gezond verstand over de ge hele linie en onverdeeld gaat door breken. Het zou een doorbraak zijn, die een ieder van harte zou kunnen beamen. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2