Generaal Noewar wilde een soort Nasser worden Duidelijke voorlichting over radioactiviteit gevraagd Staat van beleg houdt volk Jordanië in bedwang van Kamer aanvaardde door minister ontraden motie Dat kan je alleen in Frankrijk gebeuren WOENSDAG 8 MEI 1957 Gesprek achter een kopje koffie in Amman (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang) AMMAN, mei TTET IS IN EEN van de rumoerige koffiehuiken in het rommelige cen- trum van Amman, dat ik met hem in contact kom. Hij ziet uiteraard direct dat ik een vreemdeling ben en begint een gesprek. Hij blijkt een ontwikkelde man te zijn, die tot over zijn oren in de politiek zit. En hij praat er graag over. „Koffie....?" biedt hy aan. „Graag „Gewone of Turkse „Turkse We gaan aan een leeg tafeltje in de boek zitten en trachten de aand een bediende te trekken. Als de koffie voor ons staat open ik het gesprek. „Wat is hier nou precies gebeurd.. „Precies weet niemand het nog. „Wie denkt u dat deze hele revolutie georganiseerd heeft „Egypte en Syrië zouden het hebben kunnen doen en Amerika en de koning self „Wat denkt U....7" Hy laat de snoer gele bidkralen dooi syn vingers giyden alvorens antwoord t< „Ik geloof persooniyk, dat het allemaal van de koning uitgegaan is „Waarom?" Een antivoord „Om zijn troon veilig te stellen. Het ii eigenlijk nog te vroeg om alle feiten te kunnen weten, maar voor mezelf heb ik toch getracht de zaak te reconstrueren. Toen de koning aan de macht kwam was hij nog een kind Hij heeft toen niet aan zijn troon gedacht. Maar na een paar jaar is hij zich zorgen gaan maken. Hij heeft toen eerst gepoogd zijn positie te verster ken door zich bij het Pact van Bagdad aan te sluiten. Dat is een fiasco geworden, want het volk wilde er niets van weten. Van de weeromstuit is hy toen anti-westers pro-Egyptisch geworden. Een van de sultaten van die nieuwe koers was plotselinge ontslag van Glubb Pasja. Door het vertrek van Glubb is er een heleboel veranderd. Onder andere zagen mensen zich illegale, maar lucratieve in komsten ontvallen. Het waren die mensen, die de koning toefluisterden dat hij zqn troon liezen als hij de pro-communistische minister-president Naboelsi zou handha ven. Hij heeft Naboelsi toen naar huis ge stuurd, maar ook daar was het volk het niet mee eens. Op zoek naar een "bondgenoot heeft hy zich toen tot koning Saoed gewend. Die was graag bereid om hem te steunen want de val van de Jor daanse troon zou wel eens zyn eigen val kunnen inleiden. Saoed heeft hem ook het geld gegeven om de steun van de bedoe- ienen te kopen. En wat er verder gebeurd is weet iedereen langzamerhand. Niet tevreden De man tegenover me roept iets in het Arabisch en een bediende brengt twee nieuwe kopjes zwarte koffie. „En is men nu tevreden „Met wat niet „Met een heleboel dingen niet. In de eerste plaats niet met het kabinet Hasjim Er zitten verscheidene ministers in, die men helemaal niet mag. In het bijzonder de minister van buitenlandse zaken, Rifai, die tevens plaatsvervangend minister president is, heeft veel vijanden. Als er geen staat van belegd was geweest zou er waarschqnlijk een revolutie uitgebroken zijn toen het kabinet bekendgemaakt „Wat is Rifai voor een man....?" „Een knap politicus, die zeer pro-Ameri- kaans is en zeer trouw is aan de „En generaal Noewar „Die was van plan om een soort Jor daanse Nasser te worden. Daarvoor moest hy echter niet alleen het kabinet Naboelsi wegwerken, maar ook dc zogenaamde Vrye Officieren onschadeiyk maken en de koning liquideren. En dat is hem niet gelukt." „Gelooft u dat de koning als gevolg van de gebeurtenissen aan populariteit ge wonnen heeft?" Het antwoord laat even op zich wachten. „In sommige kringen wel. In andere heeft het zyn impopulariteit doen ver minderen... „Ook in Nabloes?" „Nee, dat is ten slotte de haard van het communisme. Nabloes was ook de enige stad die de koning geen gelukwens ge stuurd heeft na de putsch." astgehouden Wat nu i de koning „Ja. Ik heb myn hai (oen hy aan het einde a naar de moskee ging. In de Arabische wereld zün moskeeën dikwyis de plaat sen waar aanslagen gepleegd worden. Zü zün er erg geschikt voor. Maar men had uitgebreide maatregelen genomen. Het cor in de koning van het paleis m kee reed bestond uit niet minder dan acht pantserwagens plus de nodige jeeps vol met militairen. Op de daken langs de route waren ook militairen geplaatst. Het plein voor de moskee was helemaal af gezet en de mensen die de moskee in mochten werden allemaal gefouilleerd Een groot deel van de gelovigen in de moskee waren verder gewapende leden van het Arabische Legioen." „En wat gaat er nu gebeuren ..Waarschynlijk niets zolang de staat van beleg van kracht blijft. In zullen de koning en Rifai trachten hun positie te verstevigen en het land zoveel mogelijk te zuiveren v extreme nationalisten. En verder zal het aan Egypte en Syrië liggen of Jordanië verder in het westerse kamp schuift. Hoe meer druk deze landen op Hoessein uit oefenen hoe meer westers Hoessei worden." We praten nog wat over allerlei zaken. Dan staat hij op en legt wat piasters v< de koffie op tafel. „Ik moet gaan want de avondklok gaat „Mag ik uw naam weten?' „Liever niet," zegt hij. Hij schudt me lachend de hand en loopt de straat op waar hij verdwijnt tussen het publiek, dat zich haast thuis te zijn voor de sirenes het van kracht worden van de avondklok aankon digen. Toepassing Zondagswet Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.) lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van binnenlandse zaken nadere inlichtingen gevraagd over de toepassing van de Zon dagswet ten aanzien van „tradities en ge bruiken, die in het volksleven zyn ge worteld en niet als openbare vermake- lykheden in de zin van de wet zijn te beschouwen". RUIL VAN KOOL VOOR SPEELGOED Minister dr. S. L. Mansholt heeft in ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer C. Borst (comm.) uiteengezet waarom met Oost-Duitsland geen recipor- citeitstransactie is aangegaan, waarbq het ging om ruil van kool voor speelgoed Evenals indertqd in ons blad is betoogd, heeft de regering de transactie niet goed gekeurd gezien de schade die aan de Ne derlandse speelgoedindustrie zou worden toegebracht. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft gistermiddag schorsing van de behandeling van het wetsontwerp „havenschap Delfzijl" gevraagd, nadat een motie van de heren Posthumus (soc.) en Krol (c.h.) met 4945 stemmen was aange nomen. In deze motie sprak de Kamer als haar oordeel uit, dat in de raad van bestuur van het havenschap twee leden moeten worden benoemd door de provinciale staten, op voordracht van Ged. Staten, en twee door de gemeenteraad, op voordracht van het college van B. en W. Deze motie kon alleen maar met deze kleine meerderheid worden aangenomen, omdat vele leden van de rechterzyde. van de fractie der K.V.P., afwezig •n. Men moet toegeven dat de cialisten deze omstandigheid handig heb ben uitgebuit. Voor deze motie stemden de socialisten, communisten, liberalen de heer Krol (c.h.) Over het wetsontwerp zelf bestond geen verschil vab mening. Alle sprekers n enthousiast over de gemeenschap- peiyke regeling tussen ruk, de de provincie Groningen en de raad de gemeente Delfzül. Het is de ste maal, dat het rijk aan zo'n gemeen schappelijke regeling meedoet. In de provinciale staten van Groningen zyn destyds bezwaren gerezen tegen de vrij; •aarop het bestuur van dit havenschap (bestaande uit zeven leden) wordt s gesteld. Er is nl. vastgesteld dat G.S twee leden kunnen benoemen en het ge meentebestuur van Delfzül twee. Verder benoemt de minister van verkeer waterstaat twee leden en de minister financiën één lid. Met 24 tegen 16 stemmen hebben de Prov. Staten Groningen uitgesproken dat zü het recht benoeming van twee leden zouden krijgen, uiteraard op voordracht G.S. De socialist Posthumus en de heer Krol (cJi.) hebben zich nu in deze gadering de tolk gemaakt van de n derheid der Groningse provinciale sta ten. Begroting Binnenlandse Zaken „Tegenstanders storen zich niet aan bestedingsbeperking Bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer heeft de anti-revolutionaire senator J. Tjalma er gister middag bij de regering op aangedrongen het Nederlandse volk duidelijker voor te lichten over de gevaren van de radioactiviteit. De heer Tjalma deed dit in een betoog, waarin hij zich o.m. zeer kritisch uitliet over de ont wikkeling van de B.B. „In 1939 was men op dit terrein veel verder. Nu, in 1957, weet niemand nog waar hij aan toe is. De B.B., de regering en de defensie behoren paraat te zijn alsof er elke dag een druk-op-de-knop- oorlog kan uitbreken. Als er oorlog komt zullen onze tegenstanders zich heus niet storen aan bordjes langs de kant van de weg met het opschrift: Wij zijn bezig aan de bestedingsbeperking, verzoeke links of rechts af te slaan!", aldus de heer Tjalma. HET NATIONAAL Frans Verkeersbureau heeft enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven onder de titel „Dat kan je alleen in Frank rijk gebeuren". Iedereen, die wel eens in Frankrijk was geweest, mocht er aan deelnemen. De vraag was een verhaal te leveren over enige belevenis, waaruit de Franse hoffelijkheid of gastvrijheid zou blijken. Talloze Neder landers bleken dit soort ervaringen te hebben opgedaan. Er kwamen niet minder dan 1037 brieven binnen, sommige met zelfs een veelvbud aan ver halen over het gevraagde soort belevenissen. Ook Nederland ts vertegenwoordigd op de jaarbeurs in Casablanca in Marokko. En toen sultan Mohammed ben Joessef op bezoek kwam, werd hij natuurlijk ontvangen door een Nederlandse „boerin" in het kostuum dat alle Nederlandse vrouwen dragen zo gelooft men tenminste in het buitenland. JDe a.r. woordvoerder betreurde het ten zeerste, dat geen grotere bedragen de BB. zün uitgetrokken. Hy vreesde, dat de thans vastgestelde bedragen voo: vier jaar zullen gelden, omdat het B.B. budget is vastgeklonken aan de defensie^ begroting. Kritiek had spreker ook op het uitblijven van verduisteringsvoorsohrif- ten. Met deze zaak, waarover op het ogenblik nog interdepartementaal leg wordt gevoerd, kan toch beslist niet langer gewacht worden. Minister Struy- cken moet de andere departementen tot de grootst mogélijke spoed aanm: De heer Tjalma was voorts van mening, dat er wijziging behoort te worden ge bracht ln de procedure volgens welke de materialen, waaraan de B.B. behoefte heeft, eerst mogen worden vervaardigd nadat de voorschriften* zün vastgesteld. Ook de heer Matser (kath. v.), burge meester van Arnhem, sprak over de B.B. Hy bracht hulde aan de leidinggevende B-B.-functionarissen, die zich wüden aar ;er moeilüke taak om een „papieren" organisatie levend te houden. „De rege ring moet er voor zorgen, dat deze men sen er plezier in biyven hebben", zo ze; de heer Matser. Hy bepleitte een verho ging van de gemeenteuitkeringen ten be hoeve van de B.B. Het gaat hier immers om een nationale zaak. Circulaire Uiteraard zqn tijdens dit debat wee jaarlijkse klachten over de financiële houding tussen het Rqk en de gemeenten en over het verzwakken van de gemeen- telqke autonomie ter tafel gekomen. Alge meen was men van oordeel, dat de cir- De tiendaagse reis naar Nice voor twee personen werd tenslotte gewonnen dooi de Amsterdammer, de heer Ton Mulder, die op sappige wqze verteld had, hoe hij in een klein Zuid-Frans dorpje welbewust zqn vermoeid hqgend wagentje op een ongeoorloofde plaats had geparkeerd. Dorstig als bü was, had hy zich geen tijd gegund een geoorloofde plek te zoe ken, toen hy het lommerryke café-terras je eenmaal ontdekt was. Nauweiyks gezeten, ging aan de over kant van het pleintje een deur open en stapte een levensgrote gendarme naar buiten, die rechttoe-rechtaan op het in slaap gesukkelde autootje afkwam. Nadat hü wat om het voertuig had gedrenteld en aan een portier had gemorreld, schreed hij in al zün waardigheid naar het ver plaatsbare verkeersbord, legde het met een zwaai op zün brede schouders en zette 't enkele meters verder weer neer. Daarmee was de overtreding van de Nederlandse gasten zonder meer op charmante wijze ongedaan gemaakt. Vaag en opgelucht grijnzend in de richting van het terras had hij omwille van de vreemdelingen de Fran se wet in een handomdraai verzet. Even genoegelijk en vermeldenswaard was ook de belevenis van de heer J. Q. II. Houberg uit Den Haag, wie voor zqn ver haal een tweede prijs een zevendaagse reis voor twee personen naar Bretagne werd toegekend. Teneinde de hotelhouder zijn verlate aankomst op de plaats van be stemming te laten weten, wilde hij uit een naburig stadje telefoneren. Helaas, het was zaterdag en al laat in de middag, dus was 't postkantoor gesloten. Toen niettemin geprobeerd werd in het kantoor te komen, eageerde een werkster in het gebouw door het hoofd uit een bovenraam te steken Nadat het doel van het alarm was uitge legd, duurde het niet lang, of er zakte een aan een touw gebonden telefoonboek door het raam, even daarna gevolgd door het aan de draad bengelende telefoontoestel Zonder veel moeite werd op straat de ver binding met het hotel tot stand gebracht, waarna de attributen even statig als ze gekomen waren, weer werden opgehaald. En de kosten? Nihil. „Ik vermoed, dat hei een clandestien gesprek is geweest", aldus besloot deze inzender zijn verhaal. Toch i* hel zo HET ONDERHOUD VAN WEGEN erden in de middel- inderhoudsbepalingen bestonder te veel omslag kunnen bew landelijke bevolking het «tig tegenwerkt*, nie le steden stond de zaak wat anders voor, want d: tedelijke overheid die de t onderhoud van de strai ieren, zodat het beroep van reeds vroeg bekend was ve uit de middeleeuwse De nieuwe, lange handelswegen die ln de middeleeuwen ontstonden en van Midden-Europa naar Rusland leidden, verdienen dan ook nauweiyks die naam. want het waren meer karresporen dan werkelijke wegen. Dat kon ook eigenlijk moeilijk anders, want nergena waa een krachtige centrale overheid te bekennen, die de organisatie van dergelijke grote werken op zich kon nemen, en boven dien ontbraken alle contanten. Hel kleine beetje geld dat in die tqden hier en daar mobiel kon worden gemaakt, was dringend nodig voor allerlei regering beschikte zou tevens bet eerste land zijn dat het wegennet organiseerde. Dat lag in de rede. En zo zien we in Frankrqk dit probleem dan ook het eerst ter hand genomen door Lode- wijk XI, die een aantal hoofdwegen liet repareren. Nadien werd de aanleg van wegen in Frankrijk een koninklijke plicht en Hendrik IV ben Sully lat erkeer. Na her verbeterden i Iers, zoals Richelieu, Mazarin en Colbert het Franse wegennet, aodat na de dood wijk XIV Frankrijk alle andere lander rich kon he icht v dingen wèt de indruk, dot die mer het nogal kalmpjes aan deden, gelet het feit, dat zq, gezeten op een kru zorgvuldig de stenen aan hun voi weg het beste wegennet van Europa. (Onder Colhert werd de wegbe.strating gevormd door keistenen, die nog altqd pavé du roi wordt genoemd). Een niet onbelangrijke rol in deze ge schiedenis heeft Nicolas Bergier ge speeld, een rechtsgeleerde uit Reims, die op zqn landgoederen overblqfselen van Romeinse wegen had aangetroffen, waar na hq in 1622 een werk liet verschijnen over de „Heirwegen in het Romeinse Rqk", dat opgedragen aan de koning van Frankrqk een aansporing bevatte een goed Frans wegennet te ontwerpen. En weet u, waar de oudste authentieke Nederlandse naar De Bilt! 'eg loop? culaire van minister Struycken januari jl„ waarin de gemeenten tal maatregelen n.a.v. de bestedingsbeper king krygen voorgeschoteld, die gemeen teiyke autonomie bepaald niet ln hoger aanzien heeft gebracht. De heer De Vos van Steenwqk (lib.) sprak over de „gevoelige deuk", die het gemeenteOijk zelfbestuur de laatste laren as toegebracht, niet in het minst door tal van circulaires. De Staten-Gene- raal hebben zelf aan het ontstaan deze toestand meegewerkt. De heer De Vos van Steenwqk bepleitte een salaris verhoging voor burgemeesters in kleine gemeenten. Het is toch te gek, dat als gevolg van de jongste verhoging der derwijzerssalari6sen het inkomen van ondemrijzer hoger zal zün dan dat een burgemeester in een kleine gemeente. De heer Tjalma (a.r.), sprekend het financiële beleid ten aanzien vi gemeenten, constateerde, dat de regering het rente-gamma voor de gemeenten streng handhaaftmaar de desbetreffende voorschriften voor zichzelf als niet ge schreven beschouwt. Vanwaar deze twee erlei weegsteen? Het rentegamma werkt investeringsstop en dreigt te lei den tot stagnatie van de woningbouw. De wegenbouw heeft er de kwalijke in vloed al van ondervonden. Het zou ramp zijnwanneer de woningbouw worden gestagneerd. De heer Tjalma vroeg de minister dan ook zijn standpunt met betrekking tot het rentegamma te herzien. De heer Reyers (c.h.), die zich niet kon verenigen met de combinatie van binnen landse zaken met bezitsvorming constateerde een zorgwekkende financiële onevenwichtigheid van de gemeenten. Het rqk i6 daarby voorgegaan door te investeren op basis van het welvaarts- streven. De heer Reqers meende, dat het rentegamma te lang op hetzelfde niveau is gehandhaafd en bij de ontwikkeling de geldmarkt is ten achter gebleven. Veel kapitaal is daardoor elders belegd de woningbouw verloren gegaan. Ondanks zqn kritiek op de bewuste cir culaire kon de c.h. woordvoerder met de meeste andere sprekers geheel instem- met het standpunt van de minister opzichte van de noodzaak stedingsbeperking in de gemeentelijke De heer Reijers bepleitte voorts benoe ming van n iet-rijks- en gemeenteambte tot burgemeester. Door een betere pensioenregeling zouden ook technici ingenieurs, waaraan in deze tijd zo'n hoefte bestaat, gemakkelqker in aanm king kunnen komen. Geen hoofdschuldigen De heer Matser (kath. v.) vond het niet redelqk dat men de gemeenten als de hoofdschuldigen van de huidige financiële moeilqkheden beschouwt. Dc gemeenten hebben veel besteed, maar zy hebben dit gedaan tot herstel van dc in de •loren gcganc welvaartsbronnen. Dat de gemeenten hun bijdrage tot de bestedings beperking moeten leveren wilde hq ove niet ontkennen. Tegen de circu laire van 14 januari had ook de heer Mat- wel enige bezwaren. Hy zou de voor keur hebben gegeven aan een vorm var noodwetgeving, waarby dc controle van de Staten-Generaal meer zou zyn gewaar- De heer De Jong (soc.) wilde minister Struycken niet boos aankijken om zyn circulaire, al bedreigt dit stuk wel de toch al zo verzwakte gemeenteiyke auto nomie. Een tekortkoming vond hij het echter, dat vooraf geen overleg Is ge pleegd met de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Verkeerde de regering in de eerste weken van januari soms in een paniekstemming? De circulaire geeft voorts voedsel aan de opvatting, dat de gemeenten erg royaal hebben geleefd en maar raak hebben geïnvesteerd. De ge- meentelqke investeringen zün in 1956 in derdaad hoog geweest, maar dit was in andere sectoren eveneens het geval. Het is daarom onredelijk de lagere overheids organen in een uitzonderingspositie te plaatsen. De heer De Jong hekelde de deze wyze van benoemen het havenschap te weinig kunnen controleren. De heren V. d. Zaal (a.r.), Beernink (c.h.) en Maa- nen (kath. v.) steunden echter minister Algera. Deze was van mening dat het een overtrekking van de democratie zou zqn als voor dit havenschap een verte genwoordigend orgaan zou worden in gesteld. Dat had niemand echter ge vraagd. De bewindsman van verkeer en waterstaat vond dat aan de democrati sche controle niet te kort wordt gedaan, omdat G.S. verantwoording schuldig i« aan de prov. staten. Bq elke begrotings behandeling kan het havenschap in dis cussie komen. Minister Algera had ook praktische bezwaren. In de eerste plaats moeten vakatures zo snel mogelqk ver vuld worden. De provinciale staten ver gaderen te weinig om daartoe in staat te zyn. Een benoeming door de staten leden kan bovendien de werkverdeling van de Ged. Staten aantasten. De heer Posthumus (soc.) vond zowel de princi piële als de zakelqke argumentatie van de bewindsman „miezerig". Hy had ten slotte het genoegen dat zqn motie werd aangenomen. Minister Algera zeide te gaan overwegen wat er nu gedaan moet orden. Als hq de motie zou overnemen, zullen in ieder geval nieuwe besprekin gen gevoerd moeten worden. bemoeizucht van de departementale imbtenaren. In tegenstelling tot de heer Tjalma wil de de heer De Jong geen opheffing van het rente-gamma, hoewel hij moest er kennen, dat de rentegamma-politiek van de regering inconsequent is. De socialis tische woordvoerder stelde voorts de vraag, waarom het de gemeenten niet is toegestaan leningen aan te gaan tegen dezelfde rentevoet als de n.v.'s die voor groot deel door de overheid worden beheerd. Topsalarissen Over de verbetering van de salarissen der hogere ambtenaren viel, na de uit puttende behandeling in de Tweede Ka- weinig meer te zeggen. Slechts de voorzitter van het N.V.V., de heer Van Wingerden .Diet zich verleiden tot een enigszins uitvoerige, maar overigens wei nig zeggende beschouwing, die hierop neerkwam, dat de p.v.d.a. haar bezwaren tegen een verhoging-zonder-meer onver minderd handhaaft. Het bezoldigingsbe- nister Struycken heeft niet de instemming van de p.v.d.a., maar aan gezien er berichten zyn over de bespre king van nieuwe salarisvoorstellen in het georganiseerd overleg speciaal ten be hoeve van de lagere en middelbare amb tenaren is men van socialistische zijde bereid de verdere ontwikkeling af te wachten. De heer Matser (kath. v.) «eide, dat het beleid ten aanzien van de topsalarissen bepaald niet de bewondering van zyn fractie had. Enkele katholieke senatoren zonden zeker tegen de betreffende begro tingspost hebben gestemd, wanneer de Se- aat de bevoegdheid zou hebben om over begrotingsposten te stemmen. Men is in de p.-fractie nu zeer nieuwsgierig naar de in het g.o. gebrachte voorstellen tot ver betering van de salarissen der lagere en middelbare ambtenaren. Wanneer het overleg hierover uitloopt op een bevredi gende regeling, dan zal de tegenzin, ont staan door de verhoging van de topsala rissen, zyn weggenomen. De heer Schipper (a.r.) vond met de meeste andere sprekers het tqdstip waarop de verhoging wordt geëffectueerd, psychologisch niet erg gelukkig. Maar dit mag geen argument zqn om niet aan de gedane toezeggingen tegemoet te komen. De hogere ambtenaren hebben al te lang op hun verhoging moeten wacht. Hun werk Is sedert de oorlog, door de toene ming van het aantal overheidstaken, aan- merkelqk verzwaard. Het is goed, dat die meerdere inspanning ook gehonoreerd wordt. Dhr Schipper zag voorts met belangstel ling uit naar de maatregelen, die de mi nister met betrekking tot de salarissen der andere ambtenarengroepen en op het werkclaesificatie en prestatie beloning in samenwerking met het geor ganiseerd overleg tot «tand zal brengen. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) ees er nog op. dat een groot gedeelte in de Balansverbetering der hogere amb- naren weer terug komt in de vorm van inkomstenbelasting. De verhoging kost de regering dus geen 10 miljoen. De heer Reyers (c.h.) meende, dat de verhoging der topsalarissen ongemoti veerd Dang is opgehouden. F 221-er, Van verschillende zyden Is er by minis ter Struycken op aangedrongen het rege ringsstandpunt ten aanzien van de gezui verde ambtenaren (f 221-ers) te herzien. Dat de minister biykens zyn memorie van antwoord niet van plan Is op dit punt van het beleid van zyn voorganger af te wy- ken had dc heren Reyers (c.h.) en Smits (s.g.) zeer teleurgesteld. Wil men ernst maken met dc beginselen van de rechts staat, aldus dc heer Reyers, dan moeten dc f 221-ers de gelegenheid hebben revisie •krqgen van de uitspraak der zuive ringsinstanties. Ds. Smits wees erop, dat ook oud-minis ter Beel en de Raad van State biykens itüatingen van mening zUn, dat aan vele gezuiverde ambtenaren schromeiyk on recht is aangedaan. Zy zijn, aldus de s.g. woordvoerder, het slachtoffer geworden meten met twee maten. Zq, die protectie hadden, zqn gehandhaafd, zij die het niet hadden, werden gestraft Ér zijn verschillende uitspraken gedaan over de zelfde feiten. De heer Matser (kath. v.) bleek het ge- ;e] eens te zün met het regeringsbeleid ten opzichte van de f 221-ers Ds. Smits heeft nog gevraagd of minis ter Struycken aan de filmkeuiingscom- issie zijn misnoegen wil kenbaar maken in de commissie zich schuldig maakt. Films, die kwetsend zijn voor rechtzinnige protestanten keurt deze instantie goed, maar films, die kwetsend zyn voor katholieken (zoals „Tül Uilenspie gel") t zy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5