STAD Ir. G. L. Driessen - 95 jaar - overleden Rijbewijs van Leids chauffeur voorwaardelijk ingetrokken M. van Lieshout nam afscheid van Markt- en Havendienst Romantiek in Voorschoten werd duur betaald Agenda voor Leiden NIEUW nieuwe leidsche courant 3 dinsdag 7 mei 1957 Zingen in Pieterskerk voor uitzending Donderdagavond wordt ieder in Leiden en omgeving die zingen wil en kan, om uiterlijk 8 uur verwacht in de Pieterskerk. Met medewerking van het vocale N.C.R.V. ensemble en Marinus Voorberg zal daar een samenzangprogramma worden uitge voerd, dat op de band wordt opgenomen voor uitzending op woensdag 15 mei in het avondprogramma in de serie ,,'k Zal eeu wig zingen van Gods goedertierenheên". De zang der aanwezigen zal onder leiding staan van Kees Deenik. (Advertentie Vertrouwd adres voor BROMFIETSEN SCOOTERS MOTOREN MET 100 SERVICE IS H. van HEEK LAGE RIJNDIJK 92 A LEIDEN TELEFOON 31863 Betaling desgewenst in overleg. Oud-directeur van gemeentewerken hield van zijn stad /GISTERMIDDAG IS TE OEGSTGEEST overleden ir. G. L. Driessen, oud- directeur van gemeentewerken in Leiden. Lang heeft de heer Driessen van zijn pensioen kunnen genieten; hij bereikte namelijk de hoge leeftijd van 95 jaar, een feit, dat verleden jaar oktober feestelijk in de familiekring werd gevierd. De SPECIAALZAAK voor FOTO- en SMALFILMARTIKELEN •FOTO-Cl ME Geref. schoolverband Het district Leiden van het Gerefor meerd Schoolverband vergadert vanavond om 8 uur in het Geref. jeugdhuis, Bree straat 19. De heer L. van der Zweep, oud inspecteur van het lager onderwijs te Amsterdam, zal spreken over „Werkelijk heid en waarheid in de didaktiek voor de Christelijke school". Postduiven-wedvlucht Het Oosten Zaterdag werd van Vilvoorde een wed vlucht van de P.V. Het Oosten gehouden. De duiven werden om kwart voor één ge lost met sterke noordelijke wind. De eer ste duif maakte een snelheid van 976,50 meter per minuut. De laatste prijswinnaar had een snelheid van 850,30 meter per mi nuut. De uitslag luidde: B. Singeling 1, 7, 20, 25; D. Zwaan 2, 6, 8, 13, 30; J. Roest 3, 10, 11. 14, 23, 26, 27; K. van den Berg 4, 5; J. van Wezel 9, 15, 18, 31; J. G. R. Langhout 12, 22; H. van der Vecht 16, 21, 29; Jac. Ma- rijt jr. 17, 28; F. Breedijk 19, 24; S. Schoe- VEERTIG JAAR HERENMODE Het herenmodemagazijn A. Klaassens, Breestraat 114b, is vandaag door zaken relaties en vrienden in de bloemetjes ge zet, omdat deze zaak veertig jaren gele den werd opgericht. Dertig jaren geleden, toen de firma nog aan de Vismarkt was gevestigd, nam de tegenwoordige eigenaar het bedrijf over van de heer Rinsma. Het nieuwe stadhuis verdreef in 1933 het be drijf van de Vismarkt en de heer Klaas sens zocht een heenkomen naar de Bree straat. De afgelopen 25 jaren hebben be wezen, dat dit een goed heenkomen Is geweest. fi/o»' Wijlen de heer Driessen was een ge boren Leidenaar; hij werd geboren in een huis aan de Herengracht. Zijn vader was direoteur van de Leidse katoenmaat- sohappij. Na de openbare school aan de Aalmarkt, bezocht hij de stedelijke h.b.s. 1879 tot 1884 studeerde hij aan de oolytechnische school voor civiel inge- Tot 1890 was de heer Driessen werk- tam bij de gemeente Amsterdam, onder ieer voor de bouw van de Vechtwater leiding. De volgende 10 jaar verbleef hij Nederlands Indië voor de uitvoering 1 irrigatiewerken. Vele werken In 1900 werd de heer Driessen in Lei den benoemd tot tijdelijk ingenieur voor de bouw van het openbare slachthuis en Rhijngeest. Een jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van gemeente werken als opvolger van de latere prof. De Vries Broekman. Deze functie be kleedde ir. Driessen tot 1927. toen hem de erepenning van de gemeente Leiden werd uitgereikt en zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau werd bekend gemaakt. Na zijn pensionering wijdde de heer Driessen zich aan de kennis van de topo grafie en de geschiedenis van Leiden. Hij schreef een boekje over Leidse straat- n en ook verschenen in het Leidse jaarboekje verscheidene artikelen van zijn hand. Hij bevorderde de belangen ie vereniging Oud-Leiden. onder door de catalogisering van hel chief. Een groot aantal werken is in Lei den onder zijn directie uitgevoerd- Zo werden veel scholen gebouwd; ook de bruggenbouw werd krachtig ter hand ge- i. terwijl Endegeest met tal Van gebouwen werd uitgebreid. Verder had de heer Driessen de leiding bij de bouw twee zweminrichtingen, aan de Ka- naalweg (inmiddels opgeheven) en aan de Zijl. Ook kunnen we nog noemen de aanleg van het Kooipark en de werken, die verband hielden met de komst van de elektrische tram. Deze tram deed in 1907 Leiden zijn intrede. De komst van de paardentram kon ir. Driessen zich nog best herinneren: 1879. Liefde voor Leiden De heer Driessen had een grote liefde voor Leiden. Men kan dit chauvinisme noemen, maar dat is het toch zeker niet, wanneer het iemands geboortestad is en rondom de objecten aan eigen werk her inneren. Nadat de heer Driessen met pen sioen was gegaan, heeft hij ontelbare wan delingen gemaakt naar het gemeente- Voor vervolg stadsnieuws zie pag. 13 Fotu oordeelt Nog geen reden tot optimisme bij t.b.c.- on der zoek Verschenen is het jaarverslag 1956 var de stichting tot opsporing van tubercu lose Leiden (de fotu). uitkomsten van het onderzoek in dat jaar zijn, afgaande op de cijfers, niel ongunstig te noemen: 3 actieve tubercu- gevallen op 47.075 personen, bij 139 werd een inactieve tuberculose en bij 154 afwijkingen van andere aard gevon den. Het bestuur is echter nog erg voor zichtig bij de beoordeling. Zolang er noE 1030 pet (na correctie) van de bevqj- king wegblijft, is er nog geen reden tot optimisme. Juist onder die wegblijvers, vermoedt men nog actieve longafwijkin gen. De harde vorst in Januari en februari as ook niet bevorderlijk voor de goede opkomst. Op één plaats was geen persoon lijk contact en ergens anders waren v betalingsmoeilijkheden. Het cijfer 3 van actieve tuberculosi dus wel erg geflatteerd. Hoewel de berculose hoe langer hoe meer terugge drongen wordt, kan Fotu heus niet op de lauweren rusten. Alphen aan den Rijn is hiervan een goed voorbeeld. Ook leerde dit het bevolkingsonderzoek in Katwijk, in december begon. Bij vijf jonge en werd een actieve longtuberculose gevonden. Het aantal 154 andere afwijkin gen is relatief vrij hoog. De waarde hier- moet ook niet onderschat worden. Leids kantongerecht VOOR HET Leids kantongerecht werd gisteren tegen een Leids chauffeur 3 weken hechtenis geëist en intrekking van het rijbewijs voor een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een andere Leidse chauffeur, die er met hem de oorzaak van zou zijn geweest, dat op de avond van 2 oktober vorig jaar op de smalle Valkenburgseweg mevrouw L. Priester-Boumeester uit Katwijk dodelijk bij een botsing werd gewond, hoorde 60 of 20 dagen tegen zich eisen. De eerste chauffeur had op de Valken burgseweg gereden met een vrachtauto met aanhangwagen, waarvan de remin- irichting en de koppeling niet deugden. De andere Leidenaar had deze vrachtwagen in zijn Volkswagen op de slechts 5.25 m. brede weg willen passeren met een snel heid van 40 kilometer per uur. Daarbij kwam de Volkswagen in botsing met de aanhangwagen. Mevrouw Priester, die in de Volkswagen zat. werd hierbij zo ernstig gewond, dat ze later overleed. De agent van politie B. van Deelen verklaarde, dat het levensgevaarlijk is om op de smalle Valkenburgseweg elkaar met de genoem de snelheid te willen passeren. Mr. Spreij, de raadsman, erkende de ernst van de aanrijding, waarbij een slachtoffer viel. Er was te scherp naar rechts uitgeweken en er was op de smalle weg te hard gereden. Hij zelf had het ge vaar daarvan leren kennen. Er was bij het genoemde geval een misrekening ge maakt. Er was gedacht: ik kan er nog wel langs. Hij achtte het gebeurde voor de be stuurder van de vrachtwagen echter al een zware straf. En er waren nog wiel rijders op de weg geweest, waarvoor zijn cliënt ook had moeten uitwijken. De kantonrechter veroordeelde de vrachtwagenbestuurder ten slotte tot 150 boete of 30 dagen hechtenis met intrek king van het rijbewijs voor 1 jaar voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De bestuurder van de Volkswagen werd vrijgesproken. Een Voorhoutse kweker kreeg 36 boete of-10 dagen hechtenis en een civiele vordering van 38,50 aan de N.Z.H.V.M. te betalen. Hij was op 2 januari in -zijn woonplaats plotseling, zonder voldoende op het verkeer te letten, achteruit de Hoofdstraat opgereden, waarbij hij in botsing was gekomen met een bus van ge noemde onderneming. De eis luidde 50 of 20 dagen. Een Rijnsburgse arbeider, die zijn doch tertje vijf maanden had thuis gehouden van school, kreeg 35 boete of 15 dagen; de eis luidde 50 of 20 dagen. Advertentie BOUCLÉ-TAPIJT LI 00 c/m breed 13.50 BULTHUIS Botermarkt 23 tel. 20854 Sterke vloerbedekking pracht kleuren beige - grijs - anthraciet archief aan de Boisotkade, waar doorbracht met studie over onze zo his- torierijke stad. Zijn romantische gevoel voor de stad heeft echter zijn realiteitszin nooit ge broken. De heer Driessen oordeelde dat Leiden in veel opzicht verbeterde door het amoveren van te nauwe gedeelten. Nog niet zo lang geleden kon men ir. Driessen soms aantreffen op bouwprojec ten en vroeg hij de gemeentewerklieden om inlichtingen. Hij moest van de ver anderingen in en aan de stad op de hoogte blijven Met de groei van de stad groeide ir. Driessens voldoening. Verleden jaar werd op de zesde oktober de laatste verjaardag gevierd. In stilte evenwel, op verzoek van de kinderen, maar de vele brieven bewezen, dat de ouderen hem nog niet waren vergeten. Op zijn 92ste verjaardag ontving hij van de burgemeester op voorstel van de iddels ook reeds overleden gemeente archivaris een portret in Hijst van de hand van, de Leidse kunstschilder Jos Mertens. Nu is er dan een eind gekomen aan het leven van een toegewijd Leidenaar, die de stad onder vier burgemeesters, met ambitie en inzicht diende en wiens na gedachtenis nu in ere moge worden ge houden. BREESTRAAT 123 TEL.2I85T TEGENOVER HET 5TADHUI5 Haarlemmerstraat1 102 naast Bata, Tel. 32778 Gistermorgen werd in de kamer van de directeur in het Waaggebouw door de Markt- en Havendienst af scheid genomen van de heer M. van Lieshout, brugwachter le klasse bij deze dienst, in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer D. v. d. Kwaak die als wethou der van de Markt- en Havendienst aan wezig was. vertolkte de gevoelens van het college en merkte op, dat de heer Van (Advertentie) Haagse politierechter Een 27-jarige musicus uit Voorsi e n verloor eind vorig jaar zijn harl :n 17-jarig meisje, maar toen het srlovingsplanncn ging koesteren, k de stiefvader van de jongedame tu; beide. Daarop besloot de jongeman tot ki maatregelen over te gaan en hü koos het middel, dat in dergelijke gevallen dooi heen is toegepast: Hij schaak, te zijn beminde. Na drie dagen von de politie het jongt paar op een boot en gisteren stond de r de rechtbank, want de Ne- landse wetgeving komt weinig onder de indruk van romantische noodspron- ontmoette achter de groene tafel slechts ernstige gezichten en de of- eiste vier maanden gevangenisstraf, drie voorwaardelijk. De politierechter oordeelde milder over i misstap van verdachte en legde hem twaalf weken op, waarvan delijk. e heeft op alle gebied droevig slot, want naar verdachte de rechter mededeelde de verkering is uitgeraakt Te dorstig Een 19-jarige visser uit Kat wij k Z ep in uitbundige stemming tegen politieman op, toen hij 25 februari de bloemetjes te veel buitengezet had. De politie had hem in een celletje willen doen versoberen, maar de visser voelde de vrijheid en h( mele vechtpartij gewórden. Nadat de officier drie weken gevange nisstraf, waarvan twee voorwaardelijk had geëist, veroordeelde de politierechter de vrolijke visser tot 25 boete weken voorwaardelijk met een proeftijd an drie jaar. Hardhandige vredesduif De vrede wordt sor ;n. Dit constateerde e lasser, toen hij vo i moeilijk bevoch- n 52-jarige L< de politierechter Jeugdhuis Breestraat 19. 8 uur: district Leiden van Geref. schoolverband. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: ontspan- ingsavond voor slechthorenden. Gebouw Chr. sociale belangen., 8 uur Chr. besturenbond, jaarvergadering. Militair terrein Morsweg. 8 uur: blok- ploegwedstrijden A-kring Leiden B B Gebouw Baptisten Gemeente, Groene- steeg 16, 8 uur: zendingsavond, mej. Vor- steveld, zendelinge in Afrika, over haar werk in Upoto-Pimu in de binnenlanden de Belgische Kongo. i d e r d o r p: Achthovenerweg 4, uur: opening bedrijfspand „De Rijn- im"; 5 uur: receptie in „Het gulden Vlies" te Leiden. ;gstgeest: Gebouw „Irene", 7.30 jaarfeest Geref. jeugdverenigingen. Woi isdag Gebouw Leger des Heils, Hooigracht, uur: herdenking 70-jarig bestaan van L. des Heils in Nederland. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ver eniging van oud-leerlingen der Ambachts school. „Oorsprong, fabricage, verwer king en toepassing van Fusée Céramique". Logegebouw, Steenschuur 6, 8 uur: Ar- jos-meeting. prof. dr. S. U. Zuidema over ,Als geweld gezag wordt", met forum. Schouwburg, 8 uur: Chr. mandoline- in toneelgezelschap, opvoering van „Mijn oons". toneelspel in drie bedrijven van Arthur Miller. Militair terrein Morsweg. 8 uur: blok- ploegwedstrijden A-krlng Leiden B.B. Donderdag Afdeling Leiden Ned. Vereniging van uisvrouwen, bezoek aan Kon. Koekfa- brieken te Deventer. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep buurt- o speeltuinvereniging „De Professoren- wijk", jubileumvoorstelling ter gelegen heid van tienjarig bestaan. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Vereni ging van Zeeuwen „Luctor et Emergo", toneelavond, opvoering van blijspel „Boer- derie de Katte" (in klederdracht). Gebouw Het Groene Kruis, Middelweg 8 uur: ledenvergadering Prot. vereni ng voor Gezondheidszorg „Het Groene Kruis". Pieterskerk, 8 uur: N.C.R.V.-samenzang x>r Leiden en omgeving, voor uitzending op woensdag 15 mei. igstgeest: Recreatiezaal „Ende- Wandeltocht K. en O. De wandclkring „Leiden en Omstreken" organiseert in de week van 3 tot en met 1 juni een Avondvierdaagse. Er zijn, ter voorkoming van onkosten, in Katwijk, Leiden en Noordwijk startplaatsen. Do deelneming is opengesteld voor verenigin gen, scholen, clubhuizen, padvindersgroe- pen, detachementen en individuelen. Het Rode Kruis zal voor medische behandeling zorgdragen. geest", 8 uur: feestavond ter herdenking van de bevrijding. Dienst der apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 71. tel. 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136, en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. verscheen. 18 december van het vorige jaar zag de lasser twee jongens vechten en omdat hij meende dat er al herrie ge noeg is in de wereld, wierp hij zich tus sen de strijdenden. Zijn eerste optreden had succes, want de jongens staakten de onder linge twist en vormden één front. De lasser zag dc vrede getekend en wilde zich na gedane arbeid bescheiden te rugtrekken, maar de jongens dachten hier anders over. Na een ware scheld kanonnade, rukte een jongen aan de fiets van de lasser. „Ik werd daardoor zó kwaad, meneer de edelachtbare," zo vertelde de lasser gisteren voor de Haagse rechtbank dat ik die jongen een klap wilde geven." Het resultaat van deze aanval was nog al matig geweest, meende verdachte, maar de politierechter toonde hem met doktersattesten aan, dat de jongen een hersenschudding had opgelopen. Hoewel dit 'n volkomen verrassing voor de lasser bleek te zijn, meende de rech ter toch, dat hij een correctie behoefde, en veroordeelde hij hem tot 25 of vijf dagen, nadat de officier vijftien gulden had geëist. VOOR BETERE MEUBELEN WONINGINRICHTING Haarlemmerstraat 115 Leiden Telef. 22169 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petra Geertruida dr van F. W. Frets en J. J. van Buuren; Petrus Jacobus Hendrikus zn van J. van der Weijden en C. Duivenvoorden; Cornelis an C. van der Werf en M. A. van der Poel; Danny zn van D. P. Oudshoorn E. van den Hoek; Jetze Geert zn van Posthuma en W. H. Bosma; Maartje Theodora dr van A. J. de Koning en J. Imthorn; Martin Jan zn van J. van Zuuk C. Plakmeijer; Emile Jacobus Adria- zn Van J. G. Pagé en Y. de Splenter; Catharina dr van J. Teske en A. van der Mee. OVERLEDEN: K. Tisseur, 92 jaar. man; R. W. de Best, 77 jaar, man; F. van Eek, 7 jaar, zn; H. Labordus, 66 jaar, man; den Holder, 46 jaar, vrouw; A. Hederik, 71 jaar, man. Huisvrouwen in Leiden bijeen op gewestelijke dag RUIM ZESHONDERD HUISVROUWEN waren vandaag te gast in Lei In de stadsgehoorzaal werden zij vanmorgen verwelkomd door de presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen, die hier een gewestelijke dag hield. De presidente van het gewest Zuid-Holland, mevrouw L. H. F. Beijer- de Roode, sprak namens het gewestelijke bestuur haar verheuging uit over het grote aantal huisvrouwen, dat aan deze dag deelnam. Lieshout met voorbeeldige trouw de ge meente had gediend en dat jarenlang aan de Rijnzichtbrug. De heer F. van Dissel sprak namens het personeel. Hij overhandigde een enve loppe met inhoud en wenste de heer Van Lieshout nog vele goede jaren toe. De directeur, de heer M. Weima. was het opgevallen dat de heer Van Lieshout vele jaren in deze dienst werkzaam was geweest en een periode heeft meegemaakt van een stijgende waardering voor deze dienst. Deze meerdere waardering is mede te danken aan de trouwe toewijding van onze scheidende vriend; het is zijn grote verdienste geweest, daaraan daadwer kelijk te hebben medegewerkt; daarom zijn wij onze dank aan hem verschuldigd. De directeur eindigde met de woorden: „God geve u nog een gezegende levens- Nadat ook de heer T. C. Sonnenberg enkele woorden had gesproken dankte de heer Van Lieshout alle aanwezigen( het waren er velen) met enige gevoelvolle woorden. Luchtvaartpassagiers hebben nu vereniging Onder voorzitterschap van Lord Bra- bazon Is in Londen de internationale or ganisatie voor luchtvaartpassagiers op gericht (International Society of Air Tra vellers), die ten doel heeft de belangen van degenen, die per vliegmachine reizen of goederen door de lucht laten vervoe ren, te behartigen. De bedoeling is, dat deze internationale organisatie voor luchtvaartpassagiers ad viserend optreedt ten aanzien van het reizen per vliegtuig, het aanbevelen van hotels, het verlenen van hulp In alge mene zin op vliegvelden en eindstations, het onderzoeken van klachten, het op stellen van verzekeringschema's, het uit geven van een jaarboek en het gezamen lijk vliegen naar luchtvaartentoonstellin gen of demonstraties. (Advertentie) BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 25605 32731 ROUWKAMER DISPONIBEL c 6/* d# enig* rulpeo die zichzelf valt... geen bewegende De Parker 61 a de meest revo lutionaire vulpen ooit gecreëerd vult zichzelf (binnen 1) secoo- deo !)door middel van capillaire werking. Inktcel blijft steeds vlekkeloos schoon door inktafstotend oppervlak. Een triomf van precisie te de meest ver fijnde uitvoering I Prijzen t 99.50 hoger pen «ier aieke ZANDVLIET Studieweek afgestudeerde juristen De Nederlandse universiteitenstichting 'oor internationale samenwerking houdt 'an 1 tot 7 juli in de rijksuniversiteit te Leiden een studieweek over „Vergelijkend recht" voor afgestudeerden in de rechts wetenschappen uit Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Zwitserland, België, Luxemburg Nederland. Mevrouw W. J. Eskabach-Grinwis voer de het woord namens het hoofdbestuur. erop, dat de Vereniging van Huisvrouwen in ons land op het ogen- belangrijke plaats inneemt. Over de werkzaamheden van het hoofdbestuur vertelde zij iets, namelijk het behartigen de belangen der leden in het bijzon en van de Nederlandse huievrouw In het aligemeen. Ook vestigde zij de aan dacht op het belang van het instituut voor huishoudelijke voorlichting, dat van de vereniging uitgaat. Er wordt veel geklaagd over gebrek aan huishoudelijk personeel en dientengevolge over een tekort aan vrije tijd. Spreek ster pleitte voor mechanisering van d< huishouding, opdat er meer tijd voor d< huisvrouw vrij kome. De huisvrouw kar deze tijd besteden door buiten haar fa milieleven te treden en deel te nemer aan het maatschappelijke leven. Doet de federatie voor vrouwelijke hulpverlening een beroep op u, zegt dan niet „neei zei mevrouw Eskabach. Dit werk komt niet alleen de gemeenschap ten goede, maar verruimt ook de eigen blik. Hierna richtte burgemeester Van Kin schot, die met zijn echtgenote, die ere presidente van de afdeling Leiden is, bi; de ontvangst aanwezig was. het woord tol de huisvrouwen. Hij vergeleek de werk zaamheden van de huisvrouw bij de acti viteit van de bijen in de korf. Zoals de nijvere bij de korf verzorgt, is de huis vrouw bezig met haar dagelijkse werk voor gezfn en echtgenoot Hulde Dikwijls kwamen gasten hier bijeen om diepzinnige vraagstukken te bespreken. Meestal waren het mannen. De problemen van de huisvrouw zijn niet geringer dan die van de mannen. Welk beroep immers is zoveel omvattend als juist dat van de huisvrouw. De burgemeester dacht hier bij speciaal aan de tweede wereldoorlog, toen zij met een minimum aan middelen moest zden, het beste er van te maken zij bovendien een geestelijke steun v< In de Leidse geschiedenis kunnen niet bogen op een beroemde vrouwenfi guur. Wel zijn er thans in Leiden v wen, die een belangrijke taak vervullen het stadsleven en de universitaire ge meenschap. Ten slotte vertelde de burgemeester iets ran de geschiedenis van Leiden ei venste de huisvrouwen een geslaagde dag O'NEILL KREEG WEER DE PULITZERPRIJS (NU POSTUUM) De Amerikaanse Pulitzerprijs 1957 vooi toneelschrijvers is gisteren postuum toe gekend aan dc Amerikaanse toneelschrij- Eugene O'Nedll voor diens „Long days journey into night". Het is de eerste keer een Pulitzerprijs postuum is toege kend. Bij zijn leven had O'Neill de prijs reeds driemaal eerder on.vangen. Is de beste tijd om een] Amerikaanse Ford te kopen! Prijzen vanaf 9800.— Vraagt inlichtingen bij N.V. HET MOTORHUIS MORSSINGEL 1 B LEIDEN TELEF. 24741 (4 RJnen) Joh. Madeleine Selleger-Elout, de be kende schrijfster van jeugdboeken, is zon dagmorgen op 82-jarige leeftijd te Bergen (N.H.) overleden. Mevr. Elout schreef zes tien boeken voor de jeugd, waarvan enke le in de Scandinavische talen zijn over gezet. Zij was lid van de Ned. Vereniging Letterkundigen en genoot veel be kendheid in theosofische kringen. Decente literatuur Tegen R.K. censuur in Amerika Honderdvijftig Amerikaanse culturele leiders hebben een verklaring uitgegeven, en R.K. instelling, „Nationale or ganisatie voor decente literatuur" ge naamd, wordt beschuldigd van schending van de vrijheid „door voor te schrijven wat het Amerikaanse volk mag lezen of De verklaring, uitgegeven door da „Amerikaanse Bond voor Burgerlijke Vrijheden", is o.m. getekend door de toneelschrijver Arthur Miller, de roman schrijvers James T. Farr'ell en John O' Hara, de theoloog Reinhold Niebuhr en mevrouw Franklin D. Roosevelt. Verklaard wordt, dat de Rooms-Katho- lieke vereniging een comité van R.K. Huismoeders in Chicago en omgeving be last met de beoordeling van literatuur op geschiktheid voor de jeugd. Zij had zwarte lijsten aangelegd, geboycot en ver klaringen van geschiktheid uitgegeven. Op de zwarte lijst stonden o.m. werken van de Nobelprijswinnaars Ernest He mingway en William Faulkner. „Een fundamenteel bezwaar tegen deze activiteit", aldus de verklaring, „is dat het oordeel van een bepaalde groep de gehele gemeenschap wordt opgelegd. Een "e door een groep Rooms-Katho- lieke moeders ongeschikt voor een R.K. minderjarige wordt geacht, wordt op die c voor de niet-katholiek onbe reikbaar", aldus de verklaring. Gemeenten wensen geen straaljagers op Deelen De gemeentebesturen van Arnhem, Apeldoorn en Ede hebben in een rekest linister van defensie en de Ka merleden geprotesteerd tegen het plan, straaljagers op de basis Deelen te sta tioneren zonder dat deze gemeenten hier in zijn gekend. Zij voelen zich mede geroepen tot het bewaren van de rust op de Veluwe en dat de door militaire kampemen- oefenterreinen reeds beperkte re creatiemogelijkheden op de Veluwe nog verder zullen worden aangetast, waarbij speciaal de rust in het natuurreservaat ,De Hoge Veluwe" zal worden verstoord. Het provinciaal bestuur, het bestuur van „De Hoge Veluwe" en de Gelderse V.V.V. hadden al eerder hun bezwaren tegen het plan kenbaar gemaakt. Waarom de melkprijs niet verlaagd werd Inderdaad heb ik goedgevonden, dat de melkprijs in west-Nederland in die gebie den, waar de bezorging niet door middel van wljkindelingen is gerationaliseerd, op 1 april 1957 niet werd verlaagd, zoals on der normale omstandigheden had mogen worden verwacht, zo luidt het antwoord van minister Zijlstra op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Peschair (soc.). De bewindsman van economische zaken wijst erop, dat de toestemming mede is verleend om ongewenste schommelingen in de afzet van consumptiemelk te voor komen. daar het reeds vaststond, dat de op 1 april 1957 mogelijke prijsdaling van 1 cent op 1 juli 1957 weer zou moeten wor den gevolgd door een grotere prijsstijging. Als voorwaarde is echter gesteld, dat de in het tweede kwartaal te veel ontvangen bedrogen na 1 juli 1957 zullen worden verrekend. Zodoende kan gedurende het derde en eventueel het vierde kwartaal in de ge noemde gebieden met een geringere prijs verhoging worden volstaan dan anders lodig i rijn i Er zal naar worden gestreefd de op 1 juli 1957 in te voeren prijsverhogingen voor deze en andere gebieden zo spoedig mogelijk bekend te maken en toe te lichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3