D CHRISTELIJK therqo Over een ontdekking en over opvangen Naar een verantwoorde middeiistandspolitiek Puzzel mee Hongaarse delegatie naar oecumenische conferentie n blijven neutraal - Onbehagen aan beide kanten KANTTEKENING O Twee knipsels het Twee knipsels ditmaal, één Qereformeerd Weekblad van Bout t} Huiien en een uit het 'bealiit niet gereformeerde) weekblad De Groene Amsterdammer. Ze hebben overigens niets met elkaar te maken. QEREFORMEERD Wekblad, een orgaan dat s\jn lezers vindt in de kringen van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, heeft een ontdekking gedaan. Het tehryft: Er is een voorstel tot wijziging van de kerkorde ingediend, dat in de meivergadering van de ver schillende classes besproken moet worden. Het handelt over een vorm van gemeenschap tussen de Hervormde Kerk en de Evange- lisch-Lutherse Kerk. In 1953 werd een commissie benoemd door de synodes van beide kerken om te komen tot een gesprek. Deze com missie heeft een rapport ingediend bij de generale synode van de Her vormde Kerk. In dat rapport deel de commissie mede. dat door haar een ..consensus over het Heilig Avondmaal" werd opgesteld en aanvaard. En we vragen ons daar bij af of hier werkelijk van een consensus, van een overeenstem ming kan worden gesproken. Maar ook dat laten we hier rusten. Er zijn nu voorstellen gedaan tot wijziging van de kerkorde, waar door het mogelijk zal wezen, dat ,,zij die in de Evangelisch-Luther- se Kerk bevoegd zijn tot de predik dienst en de bediening van de sa cramenten. mede bevoegd zijn tot de verkondiging des Woords. de bediening van de sacramenten, de dienst der gebeden, de leiding van de kerkdienst en de kerkelijke be vestiging en inzegening van het hu welijk in een kerkdienst van een gemeente der Nederlandse Her vormde Kerk Wanneer dit artikel in dese vorm aanvaard wordt hebben we de vrouw in het ambt door een ach terdeurtje op het erf der Hervorm de Kerk binnengesmokkeld, want in de Evangelisch Lutherse Kerk zijn verschillende vrouwelijke pre dikanten. Wanneer de generale synode derhalve na ingewonnen advies van de classes deze voorstellen de finitief aanvaardt zal de vrouwe lijke predikant op de kansels van de Hervormde Kerk het Woord mogen verkondigen, ze zal de sa cramenten mogen bedienen, ze zal een kerkdienst mogen leiden enz. Dan zijn we in elk geval weer een stapje dichter bij de toelating van de vrouw in het ambt door de voordeur van de kerk. We hebben principiële bezwaren tegen deze voorstellen, maar alleen al om dit feit. dat de vrouw door de achterdeur als predikant op de kansel mag komen enz. zullen we tegen deze voorstellen stemmen. J)E GROENE neemt de kansel gemeenplaats op de korrel: In de jaren twintig placht men daar ..het oor te luisteren te leg gen". Een levendige beeldspraak bij het eerste uitspreken, maar al spoedig versleten en tenslotte be lachelijk. Toen kwam de tijd dat de luisteraars steeds weer moesten horen dat zij werden ..geconfron teerd" met een of ander probleem. Bijzonder gek werd het toen ieder een tegen iedereen ging verklaren dat men ,,Ja moest zeggen tegen het leven". Geleerder weer klonk het. toen alles en nog iets „cen traal gesteld" werd. En heden is het tijdvak aange broken van het opvangen. Het kind wordt opgevangen door de jeugd beweging en de jeugdbeweging door het subsidie en het subsidie door de belastingopbrengsten. De ouders worden opgevangen door de consulent voor huwelijksmoeilijk heden en de zuigeling door hem- zijn-eigen consulent. De ontslagene wordt opgevangen en de bejaarde. Soms worden afgetreden ministers opgevangen door een nieuwe werk gever in het betere genre. Alleen dominees worden niet opgevangen, die kunnen langzaam interen en omkomen. Het feit van al dat opgevang is natuurlijk prachtig en net woord geeft het feit juist weer. Het is de overdaad van het woord die het mis doet gaan en ons in de reto riek brengt. Raad voor Midden- en Kleinbedrijf (Van onze sociale redacteur) Het ligt daarom voor de hand, dat men bij de aanpak van deze vraagstukken een zekere coördinatie toepast. Het resultaat zal dan efficiënter zijn en het voeren van een verantwoorde en uitgebalanceerde midden- standspolitiek bevorderen. Bij de uitbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is ook in deze richting gedacht en zo zal op korte termijn de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf In het leven worden geroepen. tot Instelling Sociaal Economische Raad heeft de besluiten op «Un agenda voor aan staande vrijdag geplaatst. Het Is vr(j- OPGAVE PUZZEL No. 13 Horizontaal: 1 schraal, 3 hooghartig 7 binnen, 9 dierenverblijf, 11 rijkaard 14 zoon van Noach, 15 zangnoot, 1( fodsdienst. 18 Der 3 maanstand, 2frre Verticaal: 1 mager, 2 heester, 4 pers. voornaamwoord. 5 godin. 6 naam. faam, 8 noordoost. 10 keizerrijk. 12 slede. 13 voedsel. 17 onzin, ,19 muziek instrument. 21 met gelukwens, 22 rijks-' dienst 24 zacht. 27 hoeveelheid. 30 dichtbij. OPLOSSING PUZZEL No. 12 Horizontaal: 1 goudgeel, 6 sein. 8 Is. 10 dra. 11 ulster, 14 eg. 15 serie. 17 t.t.. 19 na. 20 val. 22 juk, 24 fret, 26 elan, 28 Eros. 29 praam. Verticaal: 1 grauwtje. 2 duiten. 3 es. 4 eed. 5 lire, 7 nagel, 9 seraf, 12 SS.. 13 R.I., 16 ever. 18 tulp, 21 atol, 23 kar, 25 rem. 27 na. Boph VAN DL DAG stio Edu de Stichting voor internationale sai werking der Nederlandse universiteiten en hogescholen. Het blad wil de buiten landse lezers een overzicht geven wat er in ons land op wetenschappelijk gebied voorvalt. Vaktijdschrift is dit blad, dat om de drie maanden ver schijnt, niet. Informatieblad op acade misch niveau zou men het kunnen noe men. Het secretariaat van de Stichting is gevestigd Molenstraat 27. Den Haag. wel zeker, dat onk de S.E.R. met de Instelling akkoord zal gaan. zodat op korte termijn de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf zal kunnen gaan draalen. Aan deze raad dragen de hoofdbedrijf schappen voor detailhandel en ambachten hun bevoegdeden op het gebied van onder zoek en advies over. Uit de aard der zaak behoort tot deze adviserende onderzoekingsbevoegdheden ook de be stuurlijke taak, die nodig is om deze bevoegdheden tot een goed einde te brengen. Als voorbeelden kunnen genoemd den het uitbrengen van advies aan de regering omtrent de consekwenties bepaalde overheidsmaatregelen vool middenstandssector en de invloed, die de Raad voor Midden- en Kleinbedrijf zal hebben, bij het Economisch Instituut voor de Middenstand. Bij het aanpakken van de verschillende middenstandsvraagstukken zal de raad I immers voor een belangrijk deel moeten j steunen op het onderzoekingswerk het E.I.M. In dit kader is de uitbreiding van de taak van het E-I.M. vsn zo uiter mate groot belang Voor de aanpak van de verschillende vraagstukken zal naast het onderzoek van het E.I.M ook de middenstandsstatis tiek van belang zijn. die opgebouwd wordt door het Centraal Bureau voor Statistiek. Toen wii dezer daj een onderhoud hadi met de secretaris van beide hoofdbedrijfschap pen detailhandel en am bachten die de Raad voor Midden- en Klein bedrijf voorbereidt, dr. J. P. I. van der Wilde, legde deze er dan ook de nadruk op, dat de raad zal moeten kunnen beschikken over gegevens op breed mogelijke basis. ,Het E.J.M. immers werkt voor het ov belangrijke aeel met steekproeven, m. de waarde van de steekproef wordt v> een groot deel bepaald door het al of niet aanwezig zijn van een totaal beeld: een macro-economisch beeld van de mid denstand, dat ook een betere waardering van bepaalde mutaties in de toekomst mogelijk maakt. De raad van beheer Voorts Wilde nas kwentie*. die de p.b.o. voor het E.I.M. zal hebben. Van principieel belang achtte hij hier niet de samenstelling van de raad van beheer van het E.I.M. Principieel noemde hU het slagen van het overleg tussen de hoge overheid (met name het departe ment van economische zaken), de p.b.- organen en de vrfje organisaties bijeenbrengen van het materiaal Europese kerken komen in Denemarken samen De Hongaarse Lutherse Kerk zal afgevaardigden zenden naar een bij eenkomst van Europese kerken, die van 27 tot 31 mei in Liselund in Dene marken gehouden wordt. De Hongaarse delegatie wordt geleid door bisschop Lajos Ordass. De tijdens de opstand afgetreden bisschop Vetö gaat ook mee. Op aandringen van bisschop Ordass zal hij een professoraat aanvaarden aan de lutherse academie in Boedapest. Er komt ook een vertegenwoordiging van de Hongaarse Gereformeerde CHervormde) Kerk. De conferentie staat onder leiding van de Duitse prae- ses Wilm en van de Nederlander dr. E. Emmen. uit v< de onderzoeken het r een, thans nog afwezig. De Bijbel in Israël (Van een medewerker) Israël Is niet alleen het land van Bijbel om zijn historie. Ook de kinderen worden er mee vertrouwd gemaakt, al thans met het Oude Testament Op alle scholen in Israël wordt in de vijf boe ken van Mozes (Pentateuch) onder wezen. Het onderwijs in de bijbel neemt in het Israëlische leerplan een or wegende plaats in op de laigere middelbare scholen waar 20 tot 30 van het totaal aantal lesuren wordt steed aan het onderwijs in de bijbel, de bijbelse commentaren en archeologische opgravingen. Bij het eindexamen van de middel bare scholen wordt van de kandidaat verlangd dat zij een algemene kennis hebben van de bijbel en een fundamen tele van een 500 verzen. Er zijn in Israël omstreeks 1000 onderwijskrach ten in de bijbel, waarbij zijn inbegrepen de 300 bijbelexperts en de 100 geleerden die zich uitsluitend bezighouden met bijbelse onderzoekingen. Van dezen heb ben een 50 een internationale faam. Wat betreft de mad van beheer achtte dr. Van dei Wilde het juist, dat hierin behalve de overheid en de p.b.-organen ook de vrije organisaties vertegenwoor digd zijn. omdat zij ook het beleid van het instituut bepalen. Wij spreken ten slotte het vertrouwen uit. dat de Raad voor Midden- en Klein bedrijf de reeds al te lang verwaarloosde problematiek op middenstandsterrein, zo zal weten aan te pakken, dat we spoedig van een waarlijk middenstandsbeleid zul len kunnen spreken. Want wat weten we op het ogenblik van (en nu doen we maar een greep) het inkomstenverloop in het midden- en kleinbedrijf in verhouding tot dit verloop bij andere bevolkings groepen, de verhouding eigen en vreemd kapitaal, de loonpolitiek, de sanering etc. Hier ligt een prachtig werkterrein nog grotendeels braak. Berop pin gsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te IJ-mond (wijkgemeente Nieuwerkerk-Umuiden; toer.): G. van Doom te Terheyde. Bedankt voor Haamstede: W. L. Heij- mans te Oudelande; voor Waarder: R. W. Steur te Ouddorp. Benoemd tot voorganger der her vormde evangelisatie te Oostvoorne: J. de Vries te Canterbury (Australië), die deze benoeming ook aanvaardde. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oude Pekela: B. Went- sel te Pingjum en Zurich; te St. Anna- parochie: P. R. Everaars te Avereest Bedankt voor Ruinerwold-Koekange (vak.-H. Herder): E. J. Duursema te Vorden. Oost (missionnair predikant voor de zending onder de Joden): J. M. Snoek te Woldendorp, thans legerpredikant. Examen. De classis Appingedam heeft preparatoor geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer IJ. Stein- stra, theol. kand. aan de Kamper Ho geschool. Kand. Steinstra, die een eventueel beroep gaarne in overweging zal nemen, woont in de pastorie der geref. kerk te 't Zandt (Gr.)). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Geref. Sociale Arbeid De Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid te Utrecht, houdt zijn tweede congres dit jaar op 19 juni in de Wes- terkerk te Utrecht. De mens in het maatschappelijk werk is het onderwerp waarover prof. dr. G. Brillenburg Wurtn spreekt. De voorzitter van de Raad, prof, dr. R. Schippers, bespreekt de samenwerking en organisatorische vra- EEN WOORD VOOR VAN DAAG Mij ten eigendom... Het volk Israël: halstarrig, eigenwijs, altijd mopperend. Het is gelegerd aan de voet van de berg in de woestijn Sinaï. Gods stem klinkt tot Mozes: „Zzult gij zeggen tot het huis van Jakob en meedelen aan de Israëlieten: indien gij aan dachtig naar Mij luistert en Mijn verbond be waart, dan zult gij uit alle vol ken Mij ten eigen dom zijn, want de ganse aarde behoort Mij!" De mens van nu: aan de ene kant trots op alles wat hij pres teren kan, maar ook beangsti gend door de natuurkrachten die hij heeft opgeroepen en die hij nauwelijks meer keren kan. Die met ontzetting leest dat nieuwe atoomproeven schadelijk kunnen worden voor alle leven maar die niet weet hoe die atoomproeven gekeerd kunnen worden. Weet ge wel dat God, die die woorden- vol-majesteit sprak tot de Israë lieten, nog steeds dezelfde is? Dat Hij ook nu nog zegt: De ganse aarde behoort Mij' Want diezelfde God zegt ook nu nog: „Indien gij gelooft dat Jezus Christus voor u, ook voor u, gestorven is, dan zijt gij Mijn eigendom! En bij God zijt gij veilig! Zondagsschoolvereniging Jachin De Gereformeerde Zondagsschoolvereni- COMMENTAAR Verloren nonen j Ontdekking Af en toe doet men bij onze televisie ont dekkingen, waar men die bij benadering niet vermoed zou hebben. telf i Zo'n ontdek king was vyoj ons de Amster damse historicus M. G. Emeis Jr.. die in het N.C.R.V..-pro- gramma van gisteravond een door hem samengesteld pro gramma Amsterdam 1907 50" leidde. Wij constateerden a) dat deze documentaire voor treffelijk in elkaar zat; b) dat zij een uitstekend beeld gaf van de hoofdstad vóór vijftig jaar; c)dat zij afrekende met het vaak opgehangen verhaal van de goede oude tijd; d) dat de heer Emeis intelligent onder vroeg, zich niet in cliché's ver loor en afkapte waar gevaar voor langdradigheid bestond; e) dat hij de schijn had vol komen te improviseren (was het ook zo?) en f) dat hij een voortreffelijke microfoon- stem had. Het lijkt ons voor een beginner in dit metier een glansrol. Herhalingen s.v.p., compleet met hatelijkheidjes op tunnel en al. Overigens was dit maandag programma ook verder ge varieerd genoeg: een vertede rend dierenfilmpje, de film rubriek van Peter van Campen (nervositeit zal wel minder worden) en de beheerste, uiterst persoonlijke dagsluiting van ds. O. Jager. Een vraag: wordt het gebedel voor Goed-Zo niet langzamer hand een beetje té? Jaarlijks worden in Israël ongeveer 20 werken uitgegeven over de onder zoekingen In het uitgebreide terrein van de bijbel. Daar zijn reeds enige standaardwerken onder zoals de Bijbelse Encyclopedie en prof. Bzechiël Kauf- manns werk De historie van de religie in Israël. In verscheidene landen wor den thans stappen ondernomen om In Israël te geraken tot de stichting van een Joods wereldlnstituut voor versprei ding van de Bijbelse kennis. „Drie gulden heb ik al horen zeggen". „Wordt het leer zo schaars?" „Ja, vooral zoolleer. En er wordt nog heel wat weggesmokkeld. Ik las, dat de douanen in de trein een reiskoffer in beslag namen, omdat die was gemaakt van zoolleer. Een smokkeltruc". „Er wordt wat verzonnen". „Ik las ook van een heer, die iedere dag over de grens ging, om vrienden te bezoeken. De grensdouanen hadden hem een paar maal ge fouilleerd. maar niets gevonden. Hij was een vriendelijke oude heer. Maar de commandant vertrouwde het zaakje niet en onderzocht hem opnieuw. En wat bleek? De knopen aan zijn jas waren overtrokken gouden tientjes en aan zijn vest gouden vijfjes. Zo smokkelde hij goud". „Waar haalde hij al die tientjes vandaan?" „Die worden door het hele land opgekocht. Zestien gulden betalen ze voor een tientje, de helft voor een vijfje. Ze worden nog véél duur der, geloof dat maar!" „Moeder, vraag u het nou?" zeurt Truusje. „Ach, ja". „Wat is er?" „Ze heeft zo'n last van het zware brood. Kun je voor haar een wittebroodsbriefje aan de dok ter vragen?" „Dat geeft de dokter zó maar niet, dat kost een visite". „Zou je denken?" „Natuurlijk". Ze bidden en eten. Het is stil. Moeder wil de stemming verbeteren en zegt: „Toch is hier nog K. Jonkheid heel wat te krijgen. In andere landen is alles even schaars, melk, brood, rijst, aardappelen..." Eigenlijk praat ze voor zichzelf. Ze wil niet we ten, hoe zwaar zij het soms heeft. Vader staat eerder op dan hij gewoon is. „Ik zal even aanlopen bij de dokter, hij heeft nu spreekuur". In de wachtkamer zitten twee mensen. Ze groeten vriendelijk, want ze kennen meneer Cammeraat als een achtbaar boekhouder. „Mag ik voorgaan? Het gaat maar om een wittebroodsbriefje voor een van de kinderen en ik moet weer op tijd op kantoor wezen". De een antwoordt: „Ga gerust uw gang", de ander knikt. Dat gaat goed en toch valt het ten slotte nog tegen. „Wij. artsen, mogen zulk een geneeskundige verklaring alleen afgeven voor maaglijders. Ik moet mij overtuigen, dat uw dochtertje maag- lijdster is. Is het kind thuis?" „Ze is naar school". „Laat haar morgenochtend thuis blijven. Dan kom ik zelf kijken". Als Cammeraat 's avonds thuis is, vraagt zijn vrouw onder 't eten: „Heb je het briefje gekregen?" „Morgenochtend komt de dokter hier. Hij moet onderzoeken, of Truusje maaglijdster is". „Och, wat akelig. Dus het wordt een visite?" „Ja. Enfin, hij schrijft het op de rekening, dus het heeft nog tijd". „Adriaan is hier geweest na schooltijd". Adriaan is haar broer, hij is bij het onderwijs. „Had hij iets bijzonders?" „De dokter is bij zijn vrouw geweest. Ze ver wacht een kleine. Goed eten, heeft hij gezegd. Ze is te mager". „Ze moet vragen, of de dokter haar een zie kenrantsoen melk wil voorschrijven". „Dat heeft hij gedaan. Maar Adriaan klaagde erg over de duurte". En ineens barst ze los, haar stem trillend van zenuwen: „Het kan zo niet blijven! We kunnen onmogelijk rondkomen. De patroons en de schoolbesturen moeten de sa larissen verhogen. Zelf verdienen ze maar dik geld! Ze smokkelen en ze hamsteren en.en. De ontroering wordt haar te machtig, ze snikt, haar lippen beven. „Stil, stil", kalmeert haar man. De kinderen kijken angstig. Ze gaan lezen en danken. Hij kiest een bijzon der hoofdstuk. „Daarom zeg ik u, zijt niet be zorgd voor uw leven, wat gij eten en wat gij drinken zult, noch voor uw lichaam, waarmee gij u kleden zultAanziet de vogelen des- hemels, dat zij niet zaaien noch maaien (Wordt vervolgd) Celloconcert van Saint Saens (23.35 uur) De Franse componist Camille Saint Saëns 1835—1921heeft twee concerten voor cello en orkest geschreven, waarvan het eerste in a.kl.t. op 33 het meest populair w. Het werk werd in 1872 gecompo neerd en men vindt er echt de schrijfwijze van Saint Saëns in terug: aristocratische dictie, voor name en discrete instrumentatie, een goed voor het instrument ge schreven solopartij en een heerlijke musicecrvreugde. De vorm is een delig. Na een enkel kort akkoord zet de solist het cadensachtige hoofdthema in, dat belangrijk door werking smateriaal wordt. Contras terend hiermee is het gracieuze minuetto in bes, waarbij het orkest een sourdine begeleidt en de cello een charmante cantilene ontvouwt. De finale grijpt naar het inleidings thema terug. Een stretto vormt een brillont slot. Mitislaf Rostropovitsj speelt het vanavond met het Fil- harmonia-orkest o.l.v. Sir Malcolm Sargent. In de dertiende uitzending van de K.R.O -reeks „En Gij zult net aanschijn der aarde vernieu wen" wordt vanavond een klank beeld uitgezonden over het mo nument van de christelijke bouw- kunst, de St. Servaaskerk in Maas tricht. Vooraf zal prof. ir. M. J. Granpré Molière een causerie hou den over Christendom en archi tectuur. „Paulus" van Mendelssohn wordt morgenmiddag vati 1.55—3.30 uit gezonden door de N.C.R.V. Maf cel Tielemans is zanger in het programma dat om zes uur (Hilversum I) verzorgd wordt door Leslie Cool en zijn Om kwart voor zes morgenmid dag geeft Rosa Spier voor deze omroepvereniging een harprecital. Programma voor morgen De veelbelovende Duitse auteur Gerd Oelschlager, 31 jaar oud, schreef het televisiespel „Verloren zonen", dat 20 mei door de A.V.R.O. wordt uitgezonden. Het stuk wordt o.a. gespeeld door Albert van Dal- »um, Henk Rigters. Henk van Ulsen en Rini van Slingelandt. „Verloren zonen" is vertaald door Ton Lensink, die ook de regie voert. ORAMMOFOONPLATENPROGRAMMA jtzijn solisten: Sie wül i 'nem Kuss vor der Haustür fing's an, Ro te Rosen, Rel mlr bist du schön, nu, du, du. Du hast so wunderschöne blaue Augen, Zwei Herzen im Dreivterteltakt. Kuss mlch bltte. bitte kuss mlch. La Cu- Mambo in th# moonlight. Sube upumi, Jealousy, La bella Castellans. Anna, Baton del gato. Tango de la luna, Blue canary. IV. Dean Martin en Orkest Joe Loss Hollywood or bust. No other lovel Let's be friendly. Dear love, my love, It looks like lova, Oh Donna Clara, A day In th« The Sheik of Araby. VIII. Jo Jones: Embracaabla you. TIPS NCRV: 7.00 Nws; I Een woord voor erber; 8.15 Tulpen- rallve; 8.25 Gram: 8.3 V d zieken: 9.25 V d 9.35 Waterst: 9.40 Amui 10.30 Morgen dienst; 13.00 Nws; 13.15 Tulpenrallye; 13.25 Amus muz; 13.55 Gram; 15.35 Interscholalr jeugdtournooi Haarlem 1957; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Spec- 18.30 RVU" Stêrrénbeé\d\nresterTen- renreligie». door dr. H. rerber: 19.10 Orgel- Groot: 19.( cone; 19.30 Buitenl overz; 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant; 20.20 Kamerork en sol; 21.25 Werk in uitvoering, klankb; 22.00 Gram; 22.05 Filmbeschouwing; 22.15 Gees telijke liederen; 22.45 Avondoverdenking; VARA: 7.00 Nws; 7.23 De Ontbijtclub; uit het buitenland Muriel Smith, die de titelrol speelde in de opera Carmen Jones, treedt vanavond om negen uur op in het programma van het Light Programme (1500 en 247 meter) „Tuesday Tunetime". De In New Vork geboren zangeres, die reeds jaren in Engeland woont, zal niet alleen uit de opera Car men Jones zingen, maar ook an dere nummers, die ze met succes in Covent Garden liet horen. Enkele dagen in de week 's avonds tussen tien en elf uur zendt het N.I.R. (324 meter) „Ons derde programma" uit. Vanavond wordt dit programma gevuld met orgel spel van Charles Hens. die werken van Bach ten gehore brengt. De revolutie van de automati sering heeft zich aangekondigd. Zullen wij de grote omwente ling, die op handen is aankun nen? Zal de mens meester blij ven over de machine of zal de machine misschien heerser wor den over de mens? Zal de auto matisering een Pyrrhusoverwln- ning worden? Deze vragen wor den vanavond om kwart voor acht tot kwart over negen uit voerig besproken voor de Nord- deutscher Rundfunk (309 en 189 meter) door enkele sprekers en een discussiegroep. TELEVISIE vanavond 10.20 Gram; 11.00 RVU: Eigen Ed Hoomlk: 11.30 Gram: 12.00 Orgelspel en zang: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12 38 Instr trio; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Lichte muz; 13.50 Medische kron; 14.00 Gram; 14.30 V d Jeugd: 16.00 V d zieken: 16.30 Gram; 17.00 Pianoduo; 17.20 Dansmuz: 17.30 Regerlngsuitz: Rijksdelen Overzee: -- in de Neder landse Antillen, door ir. W. M. J. Alva- d jeusd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Comm: 0.15 Ritmisch -trijkork; 20.40 Staatsge- ■aarlijk. hoorsp: 22.00 Lichte muz: 22.20 •us=en m~- -n nevelvlek, eau»; 22.35 •ram: >3.00 Nws; 23.15 Gram; 23.50—24.00 Het noorden is vanda;- uit het televisie-isolement verlost en de N.T.S. zal de kijkers In de noorde lijke provincies, na het woord van begroeting door prof. Kors, laten zien, welke weg het televisie-beeld van de studio in Bussum naar het noorden afgelegt. De daarop volgende, film ..Foei toch Brigitte" is niet voor personen beneden 14 jaar geschikt. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00—17.45 V d kind. NTS 18.30—20.15 Eurovisie: Voorronde Wereldkampioenschap voetbal 1957—'58, te Glasgow. NCRV: 20.30 Een vreemdeling in uw poorten. TV-spel; 21.50 Dagsluiting. ]7R HEERST in ons land onbehagen onder de politici. We zouden wil len zeggen: dat kan onder de gegeven omstandigheden moeilijk anders. Er is vorig jaar na een uiterst lange for matie een kabinet tot stand gekomen, rover niemand verrukt is. Regeren schijnt nog slechts mogelijk op de basis van compromissen. En compro missen zijn nu eenmaal naar hun aard niet bijzonder aantrekkelijk. Men mag daarover onbehagen ge voelen. Maar men moet toch enige beperking in acht nemen, wanneer men hierover verwijten slaakt. Een heel voorname oorzaak voor het onbe hagen ligt in wat aan de kabinets formatie voorafgegaan is. Dat waren de verkiezingen. Daaraan zijn we ten slotte zelf te pas gekomen en we hebben het er als volk toen niet al te best afgebracht. Wanneer gevoelens onbehagen ons bekruipen, zullen verstandig doen, ook eens aan die verkiezingen terug te denken. yooR wat betreft de A.R. Partij, is zeer onlangs, op een partijconvent, aan dat onbehagen uitdrukking ge geven. Daar was het gevoel aanwezig, dat de socialisten al te veel in de melk te brokken hebben en dat de socialis ten de richting wijzen en de pas aan geven. Wij van onze kant hebben gemeend, tegen enige overdrijving in deze te moeten waarschuwen. Dat wij dit op goede gronden hebben gedaan, is ons sindsdien nog duidelijker geworden. Want hetzelfde onbehagen heerst ook bijde socialisten. Twee bewijzen voeren we aan. Het eerste is het radiopraatje zaterdag avond jongstleden van Voskuil. Knap pe propaganda voor het socialisme, maar,niet knap genoeg, of de spreker moest erkennen, dat er teleurstelling was onder zijn partijgenoten. De toch tamelijk schamele conclusie van zijn betoog was: er is geen reden tot pes simisme, wel tot teleurstelling. ]7N NU het tweede -bewijs. De Wiardi- Beckman-Stichting van de socialis ten gaat een conferentie houden over de vraag, in hoeverre de maatschap pelijke ontwikkeling in de laatste jaren beantwoordt aan de socialis tische wensen en verwachtingen. Voor deze conferentie nu heeft het jonge, in zijn kring zeer gewaardeerde Kamerlid dr. A. Vondeling een Inlei ding geschreven, die niet mals Is uit gevallen. Dr. Vondeling is van oordeel, dat er voor een socialist maar op enkele punten tevredenheid kan zijn over de in de laatste jaren bereikte resultaten. Hij betreurt het bijvoorbeeld, dat zelfs een socialistische minister van finan ciën, die in 1952 met een vrij schone lei kon beginnen, geen gelegenheid heeft kunnen vinden, een meerjaren plan voor de rijksfinanciën te ont wikkelen. De vermogenspositie van het rijk ls weliswaar verbeterd, maar de ontwik keling is beslist te traag. J7R ZIJN onderwerpen, waarover dr. Vondeling in het bijzonder te kla gen heeft: het sodaproject, de even tuele verkoop van de nieuw gewon nen Zuiderzeepoldergrond, de ver koop van K.L.M.-aandelen. „Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat, terwijl de moderne socialis ten van socialisatie geen principezaak meer maken, de anti-socialisten weer in toenemende mate principiële tegen standers worden". De ontwikkeling van de inkomens verhoudingen noemt dr. Vondeling „een vrij klaaglijke zang" en alleen de nieuwe ouderdomsvoorziening acht hij een mooie noot. Maar vrijere loon politiek en belastingverlaging hebben hem weer veel bedorven. De socialistische beweging, meent hij, zal in de komende jaren ernst moeten gaan maken met haar eisen inzake de bezitsverhoudingen. Ziedaar het gevoel van onbehagen bij deze jonge socialist. Wij hebben zijn betoog gevolgd, zoals het in de socialistische pers is samengevat. Na het horen naar Voskuil en na het lezen van Vondeling dringt de vraag zich op, of het met het socialis tische overwicht, als wel beweerd, toch niet meevalt. Nederlander hoogleraar aan Israëlische T.H. (Van een medewerker) Met ingang van 1 juni ls in Israël benoemd tot hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Haifa de Neder landse Ir. A. de Leeuw. Ir De Leeuw wordt belast met de leiding van de faculteit voor landbouwkundig inge nieurswezen. Tevens zal hij zich dienen bezig te houden met de problemen van irrigatie en drainage In Israël is ir. De Leeuw een vooraanstaande per soonlijkheid. die door de Verenigde Naties bij herhaling voor verscheidene opdrachten is aangezocht. Onder zijn verantwoordelijkheid zijn in Israël tal van stuwdammen en waterreservoirs gebouwd. Ir. De Leeuw, die voorzitter ls van e vereniging van Nederlandse immi- ranten in Israël, werd 27 oktober 198 ln Hilversum ceboren. Nadat hij Delft had gestudeerd voor civiel ingenieur vestigde hij zich in 1924 te Jeruzalem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2