V inding van Alexander Bell vond weerklank over de gehele wereld Leiden voert per dag 26.500 lokale telef oongesprekken ns Nummer-speurders, opgelet NIEUWE LE1DSCHE COURANT 13 DINSDAG 7 MEI 1957 U draait en zij bellen Geluidloos rollen deze kabels aan de Boommarkt de kelder binnen van de Leidse telefoon centrale. Maar miljoenen woor den vinden door deze draden iedere dag en iedere nacht hun weg naar kleine toestelletjes, waar ongeduldige, zenuwach tige, verheugde, verliefde en nuchtere mensen hun oor te luisteren leggen om deze woor denstroom op te vangen. Deze golf van kabels bevat de helft van de ruim 9.000 draden- paartjes, die met zo'n sierlijke lijn gebundeld in de kabel kelder terechtkomen. r\P DE REDACTIE staan er ze maar één toestel is al ruim doende om zeer gemengde gevoelens te krijgen over de handigheid van Alexander Neville Bell, die bijna een eeuw geleden de wereld trots een toestelletje toonde, waardoorheen je zo-maar met je buurman kon spre ken, die een paar honderd meter ver der zat. In het begin vond de mens heid het maar een merkwaardige uitvinding; men vertrouwde het niet helemaal, want men vond het vrij griezelig, dat iemand in zijn kamer rustig door een toestelletje sprak en dat zijn stem door een ander toe stelletje in een ander huis werd ge hoord. De bevende verbazing heeft echter slechts korte tijd geduurd daarna begon een tijd, dat men lelijke woordjes tegen het toestelle tje van Alexander Bell ging zeggen eerst omdat het niet goed werkte en thans omdat het te veel werkt. Tussen de triomfantelijke glimlach van Alexander Bell. toen hij voor het eerst contact kreeg, en het bedroefde gelaat van de meneer, die 's nachts om zeven minuten over half vier uit zijn bed wordt gebeld om te vernemen, dat men aan de andere kant het verkeerde nummer heeft gedraaid, ligt een schier eindeloze weg van experimenteren en verbeteren, van teleurstellingen en nieuwe vondsten. Wanneer de vindingrijke Alexander Bell eens een tegenwoordige telefooncentrale op volle capaciteit zou zien werken, zou hij waarschijnlijk wenend van angst weg vluchten en in de ratelende robotten van wentelende wieletjes zou niets hem meer herinneren aan zijn gezellige toestelletje, dat een eeuw geleden zo'n opzien heeft gebaard. POSTJE Vlak na de eerste politionele actie zijn wij door een administratieve vergissing ingedeeld geweest bij een lijnploeg in het toenmalige Nederlands Indië en de wijze, waarop wij toen meegeholpen hebben per telefoon het ene postje met het andere te verbinden, zou Alexander Bell nog wed vertrouwd zijn voorgekomen. Als de lijn over een afstand van honderd kilometer nog geluid gaf, barstte de lijnploeg van louter blijdschap in vreugdetranen uit. Maar als wij hier in Leiden met Maas tricht bellen en de lijn stoort een beetje, voelen we ons bekocht! Tussen ons veldtelefoontje, dat Alexan der Bell ongetwijfeld als de uiterste per fectie van zijn vinding zou hebben be schouwd, en het schijfje, dat momenteel te Leiden in 9.837 hulzen wordt gedraaid, bevindt zich een ontwikkeling, die via de eerste grote centrale en de telefoonjuf frouw naar de automatisering loopt, welke vlak voor de oorlog in Nederland werd Ingevoerd. De telefoondiest der PTT een opvol ger van de „Nederlandsche Bell Tele- phonie Mij.", die in 1882 te Amsterdam met 42 aansluitingen begon heeft zijn dichtgeweven dradennet in Nederland iderverdeeld in districten. Deze distric ten zijn opgebouwd uit sectoren en de sectoren bestaan weer uit een aantal zelf standige centrales. Dit is het zenuwstelsel van de telefooncentrale aan de Boommarkt. De kabels, die tot draadjes gesplitst zijn, zijn per abonnee op deze zoek- kolom bevestigd en wanneer u thuis de hoorn van de haak neemt, be gint in deze zoekkolom, waar de draadjes van honderd abonnee's beves tigd zijn, een wijzer zenuwachtig te draaien, totdat hij uw draadjes paar heeft gevonden. Dan ontstaat er een contact met het kastje daa-i naast, waar wieltjes het nummer aanslaan, dat u draait. De eerste staj pen op de lange weg naar een gesprek, die in enkele seconden word afgelegd, zijn nu gezet en op deze pagina kunt u lezen, hoe het da verder gaat. Foto's N. van der Hors, Keesje begrijpt er niets van, dat hij zomaar met pappie kan spreken, wanneer hij de hoorn' van de haak neemt en een paar nummertjes draait. Maar pappie zelf begrijpt het misschien ook niet helemaal, al bezorgt de telefoon hem minder sensatie dan Keesje. Om alle Keesjes en pappies enig idee te geven, wat er allemaal gebeurt, wanneer ze de hoorn van de haak nemen, zijn we de vorige week op bezoek geweest bij de Leidse telefooncentrale. Het is geen spoedcursus telefonie ge worden, want daarvoor is het net te ingewikkeld en de geschiedenis te lang. Maar misschien gaat het glimmend zwarte toestelletje iets meer betekenen dan alleen maar een lastig apparaat dat belt, als u juist het gezicht hebt ingezeept of de boter in de pan gedaan om een eitje te bakken. Misschien neemt u voortaan met enig respect de hoorn van de haak in het besef, dat vele vèrverwijderde radertjes hebben moeten draaien, voordat bij u het belletje overging. Wanneer men in zijn woonplaats ee lokaal gesprek voert, wordt slechts de plaatselijke centrale in werking gezet. Belt echter de bakker te Noordwijk een fabriek te Voorschoten, dan loopt dit gesprek via drie centrales Noordwijk, Leiden en Voorschoten omdat ieder interlokaal gesprek zijn weg moet vinden vla de sectorcentrale. Nog ingewikkelder wordt het, wanneer een melkboer ui- Katwijk wil spreken met een kaashande laar in Nieuwkoop, want Katwijk behoort tot de sector Leiden en Nieuwkoop tot de sector Alphen aan den Rijn. Al draaiende zet de Katwijkse meflkboer nu eerst cen trale-Katwijk in beweging, dan centrale- Leiden, vervolgens centrale-Alphen, daarna centrale-Nieuwkoop en deze ge hele weg heeft in enkele seconden zijr eindpunt gevonden bij het belletje van de kaashandelaar in Nieuwkoop. De volgende mogelijkheid is, dat mer buiten het district belt, dus b.v. van Warmond naar Gennep. De weg wordt dan: WarmondLeidenDen Haag— NijmegenCuyckGennep. In de paar seconden, die verlopen, voordat het belletje vertelt, dat men con tact heeft, is op alle centrales, die wor den ingeschakeld, een ingewikkelde pro cedure verlopen. Van ieder telefoontoestel lopen twee draadjes naar de kabel, die on der de grond langs de huizen loopt. Deze kabel bundelt alle draad-paar- voert ze naar de plaatselijke centrale. Daar moeten alle draadjes weer in paartjes worden gescheiden, want zij moeten op nummer en niet op straat komen te liggen. Na deze scheiding loopt ieder draad-paartje vermeerderd met enkele draadjes, die de signalen moeten verzorgen en de kosten moeten registreren naar de „zoeker". De „zoeker"' is een grote kolom, die samengesteld schijnt uit kleine contactpuntjes. Binnen in deze „zoekkolom" bevinden zich horizon taal ronddraaiende wijzers. Op iedere zoekkolom zijn honderd abonné's aangesloten en wanneer nu een van deze abonné's de hoorn van zijn toe stel neemt, beginnen de wijzers van zijn zoekkolom te draaien, totdat een ervan contact heeft gekregen met het draadjes-paar van de bellende abonné. Dit contact wordt nu door gegeven naar het „register". t „register" is de gemechaniseerde telefoonjuffrouw. In de schakelkastjes ;n ronddraaiende cijferschakeltjes gehoorzaam het nummer over, dat de abonné draait, en wanneer het nummer volledig is gedraaid, geeft dit register het contact weer door naar de zoekkolom diegene, die wordt opgebeld. Want de wijzers in de zoekkolom waarschuwen niet alleen het register, abonné belt, maar alarmeren ook de abonné, als op het register zijn nummer gedraaid is. Omdat ook de PTT niet van de wind kan leven, is er tussen het regis- de zoekkolom een apparatuur in gelast, die nauwkeurig ieder gesprek op- AUTOMATISERING Vroeger, toen de telefoon juf rouw nog haar luidruchtige strijd, tegen de zenuwen streed, was dit haar taak en toen werden de gesprekken gewoon genoteerd, met bijvoeging of het interlokaal was geweest hoelang het had geduurd. Bij de auto matisering heeft men echter alle gesprek ken teruggebracht tot een standaard tarief; de automatische tellers zijn afge steld op gesprekken van vier cent. Belt lokaal, dan kan men onbeperkt voor deze vier cent spreken; telefoneert men echter interlokaal, dan gaat de teller afhankelijk van de afstand iedere der tig of twaalf seconden een nummertje verder. Op het eind van iedere maand worden foto's gemaakt van de telblokjes deze films gaan naar de administratie, aar men de rekeningen gaat becijferen. De problemen, die deze gehele ma chinatie meebracht en meebrengt zijn uiteraard niet gering. Zoals we reeds schreven ontstond er onder de tropen zon grote vreugde, wanneer de veld telefoon over enkele tientallen kilo meters afstand nog was te verstaan. Omdat de PTT deze blijdschap niet kan delen, heeft zij versterkingsstati ons gebouwd, die het geluid over gro te afstand versterken. Wanneer een abonné te Alphen met een kennis te Groningen belt, loopt zijn gesprek over verscheidene versterkingssta tions en op ieder station wordt bet geluid weer „verfrist". REGELING Een apart vraagstuk vormt de regeling in het onderlinge telefoonverkeer. Wanneer heel Nederland het plan maken om vanavond klokslag acht de telefoon te grijpen, dan liep de zaak natuurfijk spaak. Dit is enkele jaren geleden bewezen, toen tijdens een radio wedstrijd de luisteraars een prijs konden verdienen, paald Vele luisti later brandde haar tussenkomst. In Leiden worden per dag 26.500 lokale gesprekken gevoerd; rond 8.600 maal wordt er dagelijks van uit Leiden interlokaal opgebeld en een zelfde aantal gesprekken komen per dag van buiten de stad in Leiden binnen. Alexander Bell vond bijna een eeuw geleden een merkwaardig toe stelletje uit en thans beheerst deze vinding een groot deel van ons leven. Als Alexander de groei van zijn ap paraat kon zien, zou hij vervuld zijn van gerechtvaardigde trots. Maar misschien heeft Alexander Bell in een idealistisch ogenblik wel eens ge hoopt, dat zijn vinding de mensheid dichter bij elkaar zou kunnen bren gen en dat vele geschillen via zijn toestel in een gesprek van man tot man zouden kunnen worden opgelost. Wanneer Bell ooit aan deze mogelijk heid gedacht heeft, zou hij thans wel erg teleurgesteld zijn. Zijn vinding heeft wel de afstand overbrugd, maar zij heeft de mens heid niet dichter tot elkaar kunnen brengen. Een stapje verder in de kabel kelder aan de Boommarkt brengt ons bij het punt, waar de kabels gesplitst worden in kleinere ka bels. Deze splitsing gaat door, totdat de dikke kabels draadjes geworden zijn, die ieder een apart puntje op de zoeker krijgen. Wie gaat u draaien De hagelstenen van de afgelopen zondag hebben ons droevig ge stemd, omdat de hagel neerkletterde op onze plannen om een voor jaarsnummer uit te geven en dit schone plan dreigde te vernietigen. De zon van gisteren bracht ons echter weer hoop en om de vreugde van deze koesterende warmte aan onze abonné's mede te delen, stel len wij hen in staat met dit nummer een gedeelte van hun komende vakantiekosten op te-vangen. De telefoon, die zo'n grote plaats in ons leven heeft ingenomen, rinkelt door dit gehele nummer heen, maar het lastige is, dat alleen de nummers bekend zijn en dat wij de hulp van onze abonné's nodig hebben om de namen achter deze nummers te krijgen. Sinds het ontstaan van de eerste telefoonlijn heeft men de goede gewoonte gehad om gidsen uit te geven, waar de namen alfabetisch opgesomd worden met daarvoor het telefoonnummer. De groei van dit ingewikkelde systeem kunt u volgen op de reportage-pagina, waar een speciale beschouwing aan de uitvinding van Alexander Bell is gewijd. Maar de goede gewoonte om de namen in volgorde te zetten en de nummers door elkaar, hebben wij voor een keer verlaten. Op de tekenpagina ziet u vandaag alleen maar nummers staan, en wat wij van u vragen is: de namen bij de nummers te zoeken. DIT MOET V DOEN Op de tekenpagina vindt u 150 maal een combinatie van een cijfer, een aantal letters en een telefoonnummer. Het cijfer duidt op de rangorde van de prijsvraag; de letters vermelden de voorletters van de adverteerder en het telefoonnummer is het nummer, dat in de advertentie als telefoonnummer vermeld staat. Het enige, wat u te doen hebt, is: de naam volledig te maken en het adres van de adver teerder daarachter te schrijven. Dit lukt u natuurlijk alleen, wanneer u een nauwgezette speurtocht maakt langs alle advertenties van de pagina's, die bij deze puzzel zijn betrokken. Dit wil natuurlijk hele maal niet zeggen, dat u de andere advertentiepagina's kunt ver waarlozen, maar voor de puzzel zijn ze niet belangrijk. De advertenties, die niet aan de prijsvraag meedoen, staan op de pagina's 8. 10, 11 en 12. Alle tussen de tekst verspreide adverten ties doen ook niet mee, maar wel de advertenties, die op pagina 3 staan. DIT KUNT V WINNEN De noeste arbeid, die u thans te wachten staat, behoeft een be loning in het vooruitzicht, omdat het slijk der aarde op de een of andere manier altijd glans weet te verlenen aan het zweet des aan- schijns. Daarom worden acht prijzen beschikbaar gesteld, die in volgorde van waarden bedragen: 75,50,25,en vijf prijzen van een tientje. Omdat echter ook onze jeugdige lezertjes dikwijls in de puzzelboek zitten, worden zij ook in de prijzenstroom betrokken. Voor de jeugdige puzzelaartjes beneden de 15 jaar een sjoel bak met schijven en 10 gezelschapsspelen. DIT MOET V INSTUREN De oplossingen moeten uiterlijk zaterdag 25 mei het bureau van onze krant bereikt hebben. Op de enveloppe dient u zeer duidelijk te vermelden: Voorjaarsprijsvraag. Omdat de jeugd in een aparte klasse meespeelt, moeten de puzzelaartjes beneden de 15 jaar hun leeftijd op de enveloppe schrijven. Om misverstanden en teleurstellingen te voorkomen zij uitdrukkelijk vermeld, dat er dus twee groepen zijn, die ook in twee verschillende prijzengroepen dingen. De zon schijnt momenteel heerlijk en achter de ramen van ons bureau wordt het zelfs een beetje warm. Maar misschien wordt Nederland in de komende weken nog wel eeni versluierd door een fikse regenbui en dit zal dan het beste moment zijn om in onze puzzelkrant te duiken. ,,Dit is het toppunt" voor K. en O. Variété met weinig nieuws, maar veel goeds 17". EN O. BESLOOT de speciale uitvoeringen voor de groene kaart- houders met een gevarieerde vrolijke avond in de Stadsgehoorzaal. Onder de titel „Dit is het toppunt" werd een cabaret- en variété-avond gegeven waaraan meewerkten „The top-luiers" Tonny en Johnny Blanzee, Henk Bouwman en Andree Meurs. De avond werd niet gekenmerkt door veel nieuws, maar wél door veel goeds. Wanneer men geen gloednieuwe nummers brengt, dan moet wat men geeft tot in de puntjes verzorgd zijn, anders heeft het geen succes. Ieder van de medewerkenden aan deze avond verstond de kunst van het brengen van de nummers. Henk Bouwman goochelde met allerlei dingen waar reeds velen mee gewerkt hebben (touwtjes, doekjes, kaarten) en die nog lang de attributen van vele goo chelaars zufllen zijn. Door zijn voortreffe- zij heel vlug n Hilversum draaiden, wilden toen kennelijk enkele seconden ;t luid gesis een kabel nabij Hilversum door. Doch alls het een beetje kalmer gaat, kunnen de kabels heel wat verwerken- De kabels, die de districten onderling verbinden, bestaan uit 24 aders; op iedere ader kunnen maximaal 48 gesprekken worden gevoerd; de gehele kabel heeft capaciteit van 1152 gelijktijdige gesprekken van het ene naar het andere district dit is in de praktijk voldoende gebleken. VERRASSINGEN De cijfers bij de telefoondienst bergen eer verrassingen. Testtoestellen hebben uitgewezen, dat van de honderd abon- praktisch nooit meer dan zeven tegelijk in gesprek zijn. Er zijn natuur lijk Qijnen, die doorlopend in gesprek zijn, honderd van dergelijke lijnen op één „zoekkolom" zette, zouden de wijzertjes het niet meer kunnen bijhou den. Maar de draadjes op de zoekkolom- worden zo uitgezocht, dat zelfs de kolommen, waar de lijnen van waren huizen en redaktiebureaus op uitmonden, het aantal gelijktijdige gesprekken van zelden overschrijden. De hoogste ca paciteit, die de drukste zoekkolom kan bereiken, is veertien gelijktijdige ge sprekken. Maar al gebeurt het dan niet geOijktijdig, toch wordt er in Nedebland nog wel eens de telefoon gegrepen. Toen de ge meentetelefoon te Amsterdam in 1896 de taak van de „Nederlandsche Bell Tele phone Mij." overnam, werden op de cen trale per dag 10.000 aansluitingen tot stand gebracht; thans verleent de PTT- centrale te Amsterdam rond 500.000 maa' lijk praatje, geestig en vol humor, weet hij toch de aandacht gespannen te hou den. Ook de conference van Andree Meur» was vlot en vol vaart, zodat de oude beestjes het ook nog deden. Tonny Blanzee liet voor de pauze zijn kunsten op de draad zien. Dat was prima werk. beter dan de kozakkendansen na de pauze. Een groot gedeelte van de avond werd gevuld door het showorkest „The Top- Liners" met muziek en liedjes van allerlei soort. Ook al kan men niet van alle muziek „weg" geweest zijn. We kunnen niet anders zeggen dan dat het muzikale lui zijn met een prima techniek en voor treffelijke show. Het geheel was uitstekend verzorgd en getuigde van goede smaak, zodat deze avond zowel voor de uitvoerenden als voor K. en O. een groot succes werd. A. C. Bouwman Werkweek over de P.T.T. In de jeugdherberg „Zonnehoeve" te Blaricum wordt deze week een werkweek gehouden voor de leerlingen van de vier de klas van de gemeentelijke H.B.S. te Leiden. De week is geheel aan de P T T. gewijd. Er worden inleidingen gehouden over postale expeditie, telegraaf en tele foon, de radio-verkeersdienst en de radio- omroep. Er staat een discussie op het pro gramma over de overgang van de school naar het bedrijfsleven. Excursies worden gehouden naar de zenders te Lopik, de studio's in Hilversum en de centrale te Amsterdam. „Jeugdliulp" vraagt extra hulp In het tehuis voor moeders en kinderen van de Chr. Jeugdhulp, Zoeterwoudse- singel 98-99, is men bezig met kostbare reparatiewerkzaamheden; door verzak king moet er worden gebroken èn weer opgebouwd. Deze onverwachte uitgaven stellen het bestuur voor financiële zorgen, waarbij het de hulp inroept van de Leidse burgerij die dit leest. In de week van 6 tot 11 mei wordt de jaarlijkse huis-aan-huis- uollecte in Leiden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13