Jiicuioc fciJtsrijc GTotiranl LUNS WAARSCHUWT NAVO Wij willen niet veroverd en later bevrijd worden Senator McCarthy vrij plotseling overleden Honduras en Nicaragua volledig in oorlog PRODUKTIVITEIT MOET WORDEN BEVORDERD Zonen van Marrakesj de pasja van gearresteerd Regering dient Moskou van repliek Was liefdadige instelling verkapte textielhandel? STANDBEELD VAN PRINSES WILHELMINA IN GELEEN SPIJKERBROEKEN tfr VRIJDAG 3 MEI 1957 BUREAUS- Steenslraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10946 Chef-red.: H. W. f. ENSER1NK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantdöttlefi Is ^bcbleoet* tnyn bert la Ugfreaspoet Kooplust niet te verzadigen ZIE PAGINA 5 Niet alleen maar atoomwapens overhouden W' (Van onze correspondent) BONN, VRIJDAGMORGEN IJ WILLEN NIET VEROVERD en later bevrijd worden", zei de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gistermiddag in een redevoering, die zeer de aandacht trok in de vergadering van N.A.V.O.-ministers in Bad Godesberg. De Nederlandse minister wees er met nadruk op, dat de N.A.V.O. er tot dusver niet is geslaagd een strijdmacht te vormen, die voldoende is om de Russen af te schrikken of een Russische aanval af te slaan. Ook waarschuwde minister Luns tegen het onderschatten van de conventionele bewapening ten opzichte van de kernwapens. Minister Luns zeide: „De kernwapens hebben zulk een ongewoon reliëf gekregen, dat de conventionele wapenen minder be langrijk schijnen te zijn geworden. Deze gedachte is een dwaling. Het is waar, dat kernwapens een grote be tekenis hebben.-Maar gesteld nu eens, dat kernwapens het uitbreken van een oorlog niet zouden verhinderen, dan zouden wij wel eens voor het afschuwelijke dilemma geplaatst kunnen worden door het gemis aan conventionele wapens de kernwapens te moeten gebruiken. Dat is een on duldbare toestand." De rede van minister Luns vond, vol gens conferentiekringen, grote instem ming. In dezelfde geest als minister Luns spraken de Franse minister Pineau en de Westduitse minister von Brentano. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de ministers eenstemmig van oordeel wa ren, dat de westelijke verdediging tegen potentionele communistische aanvallen gebaseerd moet zijn op het evenwicht tus sen de conventionele- en kernwapens. Boodschap van Eisenhower Minister Dulles bracht een persoonlij ke boodschap van president Eisenhower aan de raad van ministers over, inhou dende dat Amerika geen enkele wijziging overweegt in de sterkte van de Ameri kaanse troepen Tn Europa. Ten aanzien van de ontwapening verklaarde Dulles, dat slechts vorderingen gemaakt kunnen worden, wanneer de Sowjetunie instemt met een effectieve controle en met in spectie van de vermindering der bewa pening. Ook het Midden-Oosten is door de mi nisters besproken, doch de officiële woordvoerder wilde hierover geen mede delingen doen. Echter is het wel duide lijk geworden, dat minister Dulles duide lijk heeft laten merken niet ingenomen te zijn met het „willekeurige, eigenmach tige beheer" van het Suezkanaal. De aan leg van nieuwe pijpleidingen en het bou wen van tankschepen zou de westerse economie onafhankelijk maken van de willekeur van Egypte. Uit Franse bron wordt vernomen, dat minister Pineau bij zonder verheugd was over deze uitlating van Dulles. De Franse minister leverde verder ern stige kritiek op de eenztidige verminde ring der N.A.V.O.-strijdkrachten door Engeland. waarin hjj werd bijgevallen door de Westduitse minister von Brentano. „Gastvrijheid" van luguber soort De Amerikaan, die met zijn auto op de Amersfoortseweg te Apel doorn passeerde, zal van de vrien delijkheid in ons landje wel een erg onprettige indruk hebben ge kregen. Een kantonnier gaf hem. omdat er bomen gerooid werden, een stopteken, waarop hij niet di rect reageerde. Twee houthakkers dwongen daarop de Amerikaan te stoppen. Zij beukten met een boom tak op de carrosserie van de auto en richtten een schade aan van naar raming f 100. Terwijl de bestuurder uitstapte, kreeg hij een pak slaag met boom takken, waarbij hij werd gewond. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. MINISTER LUNS Portugal acht Spanje voor NAVO toch onmisbaar (Van correspondent) BONN, vrijdagmorgen Portugal zal in de huidige zitting ministerraad der N.A.V.O. het voorstel Indienen om Spanje in de N.A.V.O. op te nemen, aldus verklaarde ons vanmorgen de Portugese minister van buitenlandse zaken, prof. Paulo Cunha. Het Portugese voorstel dateerde van 1950 en ligt sindsdien permanent de N.A.V.O. Prof. Cunha vertelaarde, dat de toelating van Spanje een essentieel vraagstuk is in het verbond van een hech te defensie van het westen. Men kan Spanje niet daarbuiten laten. Het zal een grote dag voor de westelijke wereld zijn, wanneer Spanje het lidmaatschap der N.A.V.O. verkrijgt, aldus de weigerde te zeggen, welke tien andere N.A.V.O. landen voor dan wel tegen toelating van Spanje tot de N.A.V.O- zijn. Portugal volgt met grote belangstelling de ontwikkeling der EuropeesAfrikaanse markt en zal op een later tijdstip beslis sen of het zich daarbij zal aansluiten, de prof. Cunha ons nog. Met gesloten ogen luistert Foster Dulles op de Navo-conferentie in Bonn naar Selwyn Lloyd (links), de Britse minister van buiten landse zaken. Staakt het vuren in Atjeh De correspondent vaii A.N.P. te Djakarta verneemt, dat de Indonesi sche militaire commandant van At jeh, overste Sjaman Gaharu, zijn troepen heeft bevel gegeven het vu ren tegen de opstandelingen van de Daroe-l-Islam te staken, hangende de vredesonderhandelingen tussen de leiders van de opstandelingen en de militaire autorietiten. Gaharu maakte dit dinsdag bekend, toen hij te Medan vertoefde op de terug reis van de conferentie van militaire commandanten en provinciale gouver neurs te Djakarta. Hij vertrouwt, dat na het vieren van het einde van het vasten de veiligheid in Atjeh zal zijn hersteld. Hij wilde niet zeggen, wanneer de onder handelingen zullen beginnen. De leider der opstandelingen, Daud Beureuh, bereid zijn naar Kotaradja te komen, hierop werd gewacht, zeide hij. Deze •eeds de eerste twee dagen van mei daar zijn geweest, doch hiervan kon i geen bevestiging krijgen. In Honduras en Nicaragua heerst een opgewonden oorlogsstemming. In beide landen melden vrijwilligers zich aan voor het leger en is de bevolking bereid ten strijde te gaan om het grensverschil, dat plotseling opgelaaid is, met wapens te beslechten. De raad van de organisatie der Amerikaanse staten heeft besloten een commissie van vijf leden naar hel betrokken gebied te zenden om een onder zoek in te stellen. Vertegenwoordigers van Panama, Mexico, de Verenigde Sta ten, Bolivia en Argentinië zijn reeds van daag voor hun missie vertrokken. Beroep op bedrijfsleven VOLKOMEN TERECHT worden de bestedingen geremd. Een volk kan nu eenmaal niet ongestraft 1 teren wat men nog niet verdiend heeft. Het enige positieve antwoord op de problemen van het ogenblik is te zorgen dat de produktiviteit over de gehele linie zo snel mogelijk om hoog wordt gestuwd. Dat is beter dan al te veel aandacht voor consumptie- vermindering. Aan alle industriële ondernemin gen in Nederland met meer dan tien man personeel is vandaag een ge schrift „Oproep aan het Nederlandse bedrijfsleven" gezonden, waarin deze ernstige waarschuwende woorden staan. Deze oproep i6 ondertekend door de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Zij doen een ernstig beroep op de bedrijven con tact te zoeken met het netwerk van or ganisaties en instellingen, dat over het gehele land verspreid tot ontwikkeling 16 gébracht met het doel de produktiviteit te verhogen. Ook op Internationaal gebied zal een zo doelmatig gebruik van de produklle- middelen, een opvoering en een moder nisering van deze middelen en een aan passing van de interne en externe or ganisatie aan nieuwe mogelijkheden, uit komst kunnen bieden. „Wij zullen on6 dienen te wapenen te gen die grote bedreiging van onze grote stootkracht, die van binnenuit komt: het gebrek aan zelfvertrouwen. De onver mijdelijke afhankelijkheid van het bui tenland heeft dit kleine land nooit klein gekregen, zolang wij niet twijfelden aan pns eigen scheppend vermogen." Bij het indianendorp Mocoron strijden troepen van Honduras en Nicaragua. Vol gens officiële berichten uit Nicaragua waait de vlag van dit land weer boven Mocoron. Honduras zou een Nicaraguese post met vliegtuigen hebben aangevallen, terwijl de Dominicaanse republiek oor logsschepen en vliegtuigen heeft gezon den om Nicaragua bij te staan. In de hoofdstad van Nicaragua, Mana gua, heeft de bevolking wraak genomen op Honduras door het ambassadegebouw en het consulaat te nlunderen. De Hon- durese diplomaten hadden voordien reeds asiel gevonden in de Mexicaanse ambas- Het leger van Nicaragua is ondanks de aanvankelijk geruststellende woorden van president Somoza toch gemobiliseerd, ter- in Honduras de noodtoestand is af gekondigd. Richards met spoed naar Washington President Eisenhower heeft zijn speciale afgezant James P. Richards gelast zijn reis door het Midden-Oosten af te breken en zo spoedig mogelijk naar Washington terug te keren om met bem de voorbe reidingen voor het nieuwe wetsontwerp betreffende de wederkerige veiligheid te bespreken. Richards zal nog wel Israël, Tunesië en Marokko bezoeken en^vordt op 8 mei in Washington terugverwacht. yES ZONEN van wijlen Thami el Gla- wi, eens de machtige pasja van Mar rakesj. z(jn gisteren door de Marokkaan se regering gearresteerd wegens „anti nationale activiteit". Soldaten van het bevrijdingsleger betrokken de wacht bij het grote, met vele spitsen versierde pa leis van de voormalige Berberheerser. Aanvankelijk was de schijn gewekt, dat de mannen waren ontvoerd. De Franse premier Guy Mollet had al nadrukkelijk verzocht, om maatregelen, ten einde de „ontvoerde" zonen te bevrijden. In een officiële mededeling van de Marokkaanse regering wordt gezegd, dat bepaalde Marokkaanse onderdanen die ondanks de door hen in het verleden gespeelde rol, een grote mate van de mentie hebben ondervonden, zich al se dert enige tijd hebben geleend voor anti nationale activiteiten. Het communiqué vermeldde verschillende namen, waar onder die van de zes zonen van de pasja. El Glawi, de „leeuw van het Atlas gebergte", is ongeveer een jaar geleden. 82 jaar oud, gestorven, nadat sultan Mo hammed V weer op de troon was geko men. Voordat hij stierf heeft El Glawi de sultan vergeving gevraagd voor zijn daden. De pasja had het bevel gevoerd over duizenden Berbers en steunde de Fransen, toen deze de sultan onttroonden Hij leefde twee jaar in ballingschap op Madagaskar. ierikaanse republikeinse senator Joseph McCarthy is gisteravond in het marinehospitaal Bethesda te Washing- een acute leveraandoening over leden. Hij is 49 Jaar geworden. McCarthy is bekend, beroemd en berucht geworden door zijn niets ontziende jacht op alles wat communistisch was. De laatste jaren is hij echter volkomen naar de achtergrond gedrongen. H\j had het te bont gemaakt. De senator was een vrij onbekende fi guur tot hij op 9 februari 1950 zei te be schikken over de namen van meer dan 50 communistische ambtenaren, werkzaam op het departement van buitenlandse Hij werd voorzitter van de senaatscom missie voor onderzoek en als zodanig leidde hij de verhoren van hoge Ameri kaanse functionarissen en van beroemd heden uit het publieke leven. De climax was het conflict tussen McCarthy en hooggeplaatste officieren. Miljoenen televisiekijkers hebben toen de onverkorte televisiereportages van de verhoren met spanning gevolgd. Deze ver horen leidden echter tot een veroordeling van McCarthy zelf: hij werd voor de Senaat gedaagd en berispt, omdat hij in breuk had gepleegd op de „senatoriale ethiek". Verachting McCarthy heeft met twee Amerikaanse presidenten ongenoegen gehad: Truman trachtte hem als een „pathologisch geval" te negeren en Eisenhower behandelde hem met ijzige verachting. „Joe" McCarthy laat een vrouw en een pleegdochtertje achter. Door zijn overlijden (vijf dagen, nadat hij in het ziekehuis werd opgenomen) is het aantal republikeinen in de Senaat gedaald tot 46, tegenover 49 democraten. Rusland scheidde Europa in tweeën en verlamde de ivederopbouw gen het antwoord van de Nederlandse regering overhandigd op de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken van de Sowjetunie. waarin de Europese Economische Gemeenschap en Euratom als agressief worden betiteld. Het antwoord zet op rustige toon uiteen, wat de werkelijke betekenis van de ver dragen is, daaraan toevoegende, dat een tweede objectieve en meer diepgaande be schouwing van de verdragen iedere ver keerde Indruk bij de Sowjetregering zal wegnemen, tenzij haar politiek geen ander doel beoogt dan iedere poging tot samen werking en versterking van het westen in de ogen van de Europese publieke opinie in discrediet te brengen. In antwoord op de opmerking, dat de oprichting van Euratom zou leiden tot het opheffen van alle beperkingen op de pro- duktie van atoomwapenen in West-Duits- land, herinnert de Nederlandse regering eraan, dat de Duitse bondsrepubliek zich in de Parijse akkoorden heeft verbonden, geen a-, b- of c-wapenen op haar grond gebied te produceren. Dit heeft door de Euratom geen verandering ondergaan. Niet de Europese verdragen echter., i gij Rusland zijt de oorzaak van de s ning en verdeeldheid in Europa, zegt de Nederlandse regering, zij het dan in en zorgvuldig gekozen woorden. Het is de betreurenswaardige houding van de Sowjetunie geweest, door haar weigering in te gaan op de aanbiedingen tot de wederopbouw van Europa door middel van gemeenschappelijke hulpver lening en samenwerking (b.v. de O.E.E.S.) die elke poging om tot een economische integratie van geheel Europa te komen, deed mislukken. De Nederlandse regering analyseert verder: De Europese Sowjetpolitiek van na de oorlog heeft vooral twee doelstellingen nagestreefd. De eerste het aanbrengen van een bijna water- (Van een onzer verslaggevers.) WAS DE stichting „Nederland helpt Indië" een verkapte tex tielhandel of een liefdadige instel ling? Deze vraag leeft sterk bij vele indertijd uit de Oost gerepatrieerden 1 bij vele Nederlanders, die in de a-oorlogse jaren samen miljoenen m de stichting geschonken hebben. Is dat geld alleen maar voor han delskapitaal gebruikt? Mogelijk zal de civiele procedure, die thans bij het kantongerecht te Leiden aanhangig gemaakt is,^>p deze vragen een ant woord geven. De gevolgen van de uitvoering van het Deltaplan beginnen zich al in verschillende plaatsen te doen gevoelen. Zo ook in Goedereede, waar de haven ontoegankelijk is geworden voor de vissersschepen en de kleine vaartuigen die er vroeger plachten te liggen. De aarden wal die men op de voorgrond ziet, vormt nl. het begin van de grote dam die dwars door het Haringvliet zal lopen en waarachter de bewoners zich in de toekomst veiliger dan thans zullen weten. De vloot van kleine vissersschepen ziet men op de foto gemeerd voor de ingang van de haven. stichting, die op haar beurt kleding, brandstof, dekens e.d. verstrekte aan gere patrieerden, die vaak geheel ontredderd in kampen ondergebracht waren. Of die hulpverlening van de stichting zo be langeloos is geweest als het zich liet aan zien, is nu niet zo zeker meer. Want de stichting „Zorg voor gerepatrieerden", die de rechten van de inmiddels ter ziele ge stichting „Nederland helpt Indië" heeft overgenomen, vordert nu van gere patrieerden een bedrag van 195,02 voor ;extielpakket, dat in of omstreeks mei 1946 door de vorige stichting aan die ge repatrieerden zou zijn „verkocht". De stichting toont dat aan door een koopbon over te leggen, die indertijd door alle ge- epatrieerden argeloos is ondertekend, als vas het een ontvangstbewijs. KREDIET Voor de Leidse kantonrechter stelt de 9tichting „Zorg voor gerepatrieerden" bij monde van haar algemeen secretaris, mr. Oosterhof uit Den Haag, dat een ge daagde, die zich tegen deze „koop" verzet, idanks herhaalde aanmaningen weiger achtig is gebleven te betalen. Gezegd wordt dan dat de 6tiohting aanvankelijk op overwegingen van liefdadigheid as betreffende gerepatrieerde een lang durig krediet toestond, maar dat men geen aanleiding heeft verder uitstel van beta ling te verlenen. De stichting informeert bij de sociale dienst ter plaatse hoe de gerepatrieerden er voor staan en past ?en selectie toe alvorens de rekening te presenteren. Gevorderd wordt betaling 195,02 vermeerderd met 5 pet rente per jaar van de dag der dagvaarding tot die der voldoening en met ver oordeling van de gerepatrieerde in de kosten van het geding. NOG STEEDS De gerepatrieerden is van dit alles niets bekend. Zij vragen zich af hoe een stich ting die de zorg voor gerepatrieerden n streeft, tegen zulk een gerepatrieerde ei vordering instelt. Zij concluderen nu d de stichting meer een commercieel d: ideëel doel nastreeft. Ook vele Ne derlanders, die dn 1946 veel geld gaven, voelen zich ontgoocheld en ergeren zich dit alles, temeer nu de stichting nog steeds een beroep op de Nederlandse beurzen doet. dichte scheiding tussen de Europese landen onder communistische over heersing aan de ene en de vrije landen van West-Europa aan de andere kant. Ten tweede het verlammen van elke poging van het westen tot weder opbouw en reorganisatie. Hiertegen over bleef de landen van het vrije Europa geen andere keuze dan hun krachtsinspanning te concentreren op de reorganisatie en wederopbouw van hun eigen economie en deze aan te passen aan de nieuwe omstandig heden, geschapen door de ontwikke ling van de techniek. Dit werk heeft op geen enkele wijze ten doel het ver diepen van de kloof, welke de Rus sische politiek op kunstmatige wijze in Europa heeft geschapen,, aldus het antwoord. De regering spreekt zich onverbloemd uit voor de spoedige en volledige inwer kingtreding van de verdragen, die zij nog slechts een stap op de weg der Europese integratie noemt. Zij zal zich niet van dat doel laten af brengen door vage plannen of door be dekte dreigementen van „nucleaire" re plieken, welke zulke schrille tegenstelling vormen met de vredelievende verklaring van de Sowjetregering. GENERAAL DR. SPEIDEL NAAR NEDERLAND (Van een onzer redacteuren) Generaal dr. Hans Speidel, opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten in midden-Europa, zal vermoedelijk in juni een officieel bezoek aan Nederland bren gen. Bij deze gelegenheid zal hij onder meer met de minister van defensie en de chefs van staven besprekingen voeren. Westen ivil gereed zijn Duitse hereniging weer in studie De Grote Drie en West-Duitsland heb ben besloten binnenkort hnn beleid ten aanzien van de Dnitse hereniging en het veillgheidsstelsel van Europa opnieuw te bestuderen. Dit is te Bonn door wel ingelichte diplojnaten verklaard. Nog dn mei zullen Amerikaanse, Franse, Britse en Westduitse diplomaten te Bonn een studiegroep vormen. Hun gesprek zal een voortzetting zijn van de studie dae tot maart in Washington hieraan waa gewijd en waarvan tijdens de Bermuda- conferentie rapport ds uitgebracht aan president Eisenhower en de Britse pre mier Macmillan. De vier staten, aldus verneemt men te Bonn, zijn niet voornemens hun voor waarden voor een regeling met Rusland te wijzigen, doch zij willen in een positie verkeren, waardoor het mogelijk is snel gebruik te maken van elke nieuwe sdtua- welke zich mocht voordoen. (Advertentie) Russen schaduwen zesde vloot Ten minste vijf Russische onderzeebo ten bevinden zich, volgens het Engelse blad Daily Mail, in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee, om de bewe gingen van de Amerikaanse zesde vloot gade te slaan. De Amerikanen zouden hiervan op de hoogte zijn en reeds maat regelen hebben genomen. De onderzeeërs komen van een der drie bases, die de Sowjetunie in het gebied van de Middellandse Zee heeft ingericht, havens van Albanië, Syrië en Egypte. TIJDENS DE FEESTEN „Geleen 400 jaar heerlijkheid" zal op de Nieuwe Markt te Geleen een standbeeld worden onthuld van prinses Wilhel- mina. Het beeld zal worden geflankeerd door een mijnwerker en een land bouwer. De beelden in brons zijn een ontwerp van de beeldhouwer Peter H. M. Roovers uit Heyen. Het monument van prinses Wilhelmina is, zoals burgemeester dr. J. P D. van Banning van Geleen meedeelde, het enige grote (ruim twee meter hoge) standbeeld van onze vroegere Koningin in Nederland. De onthulling, als waardig slot van de feestelijkheden in Geleen, zal vermoedelijk in september geschieden. LANGE JONGENS leeftijd 7 jaar 8.95 Alle maten voorradig EERST KIJKEN DAN KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT HET WEER EUROPA Kouder iveer De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen. Overwegend matige wind tussen west en noord. Kou der. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 4 mei: zon op 5.07 uur, onder ),11 uur; maan op 8.40 uur, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1