■ja graag Wetenschappelijk „spelen" T.N.O. al 25 jaar Dronk ambtenaar in dienst, borrels in de kroeg? In Rijswijk meet men dagelijks de radioactiviteit in de lucht BRITISH GLENKIRK Forty Four Slechts raden naar lot van 207 gerepatrieerde Hongaarse vluchtelingen 7 DONDERDAG 2 MEI 1937 WERK VAN GROTE WAARDE „Hij slaat een pijpie in de grond, „En gaat met de kwitantie rond." Dit edel stuk poëzie slaat op de direc teur van een waterleidingbedrijf, dat grondwater gebruikt en het dient om aan te tonen, dat grondwater wel zo'n beetje het goedkoopste water is, dat te krijgen is. Anders is het met het brakke (Van een onzer verslaggevers) jC'EN HUISVROUW in de grote stad merkt, dat de drukkerij naast haar huis een nieuwe drukpers in gebruik heeft genomen. Het lawaai is met te harden en zij kan zichzelf niet meer verstaan. In de grachtjes van Delft hakkepoft een sierlijk motorsloepje met enkele ernstige meneren aan boord. Het scheepje is van plastic en weegt bijna niets. In Scheveningen wordt binnenkort een klein loodsje geïnstalleerd met enkele ingewikkelde apparaten: men maakt er drinkwater uit zeewater. In een oud landhuis in de bossen op de Wageningse Berg staat een witte ijskast. Een ingenieur doet de deur open: er zit geen cola in, maar stuifmeel. Men brengt ons in Voorschoten bij een slootje met een houten kastje aan de kant en men zegt ons: hier zuiveren wij rioolwater op de doeltref fendste manier. Als we thuiskomen na een tweedaagse excursie en de aantekeningen rangschik ken, stuiten we op dat verhaal van die huisvrouw, van dat bootje, van dat loods je, die ijskast en dat slootje rangschikken het allemaal in de map: 25 jaar TNO. Een kwart eeuw lang hebben weten schapsmensen op hoog niveau gespeeld met bandrecorders, luidsprekers, meter- tjes, bootjes, zout water en stuiïmeel zij deden dat allemaal onder auspiciën van TNO: Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek. Want wat aan de op pervlakkige buitenkant misschien op ..spelen'' lijkt, is in werkelijkheid serieus onderzoek, dat tot een resultaat moet De hulsvrouw komt klagen en TNO- mensen krijgen de opdracht, het lawaai in haar huiskamer te onderzoeken. Zij komen op visite met bandrecorders, me ters en ingewikkelde instrumenten. Zü meten, zij nemen op, zij vergelijken en confereren en het gevolg is, dat de druk pers verplaatst wordt. Enkele meters maar. Maar voor de huisvrouw ver ge noeg: zij kan de klok weer horen slaan en kan weer met haar dochtertje praten. Het in de Delftse grachten hakkepoffende bootje is de vrucht van jarenlang onder zoek in het Kunststoffen-Instituut, in opdracht van een botenbouwer. En hel bootje, dat de TNO-mensen in elkaar zet ten, was als één grote fruitschaal uit polyester-hars over een mal gesmeerd, gewapend met glasvezel, naadloos, watt dicht en uiterst licht. meel en brood, op dé Wageningse Berg heeft men het bosbouwproefstation, waar niet alleen stuifmeel in de ijskast wordt bewaard, maar waar men ook de ons landschap ontluisterende ïepziekte analy seert en bestrijdt en in Utrecht heeft men een afdeling van de Gezondheidsorgani satie, waar men bijvoorbeeld de hersen- spanningen door middel van een zelf ont wikkeld apparaat zichtbaar en hoorbaar kan maken, zulks ten dienste van analyse en therapie-ontwikkeling. Dit z(jn dan nog maar alleen de afde- lingen, die wü op een tweedaagse excur sie oppervlakkig hebben gezien; het werk is oneindig uitgebreider en het onderzoek diepgaander. Toch geven deze facetten een beeld van het werk, dat door TNO een kwart eeuw is gedaan. Overheid, be drijfsleven en wetenschap participei gelijkelijk in deze nuttige Instelling, die in 1956 35 miljoen had „omgezet", waar van 24 miljoen subsidies. Door deze geluidspiegel in kerkruim ten te zetten, kan men onmeedogend de akoestische fouten van gewelven en beuken aan het licht laten treden de ervaring met deze spiegel leert, dat onze meeste kerken en gebouwen, zalen en kamers akoestisch bijzonder ongelukkig zijn 1 Resultaten Dat zijn twee losse resultaten uit de om vangrijke lijst, die TNO ongetwijfeld zou kunnen samenstellen als TNO daaraan behoefte zou hebben. Het drinkbaar ma ken van zeewater in het loodsje in Sche veningen is waarschijnlijk van veel ver strekkender betekenis dan het bootje in de grachten van Delft. Want uit de drie methoden om zout water drinkbaar te maken verdamping, elektrodialyse en lonenwisselaar heeft men in de boezem van de Nijverheidsorganisatie van de TNO voor elk soort ontzilting de juiste methode weten te bepalen. GLENKIRK SPORT. JASJES EN COSTUUMS in zéér exclusieve dessins en modellen - Sportjasjes v.a. f 67- Costuums vanaf f 157.- Een goed gekleed man is Krijgsmacht herdenkt de gevallenen Plechtigheden van marine landmacht en luchtmacht De Nederlandse krijgsmachtdelen zullen op 4 mei elk afzonderlijk de gevallenen herdenken. De Koninklijke Marine houdt tezamen met de koopvaardij een plechtig heid in Den Helder, 's Morgens om kwart over tien worden de vlaggen bij het mo nument „voor hen die vielen" en op Hr. Ms. schepen en inrichtingen gehesen en veertig minuten later halfstok gehangen. Ds. J. W. Sepmeyer, waarnemend hoofd- lootpredikant, zal een toespraak houden, de hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, zal een gebed uitspreken. De be velhebber der zeestrijdkrachten tevens chef marinestaf, vice-admiraal H. L. Pröpper, zal evenals de directeur-gene raal van de scheepvaart, de heer W. L. de Vries, een krans leggen. De landmacht herdenkt de gevallenen om elf uur op de Grebbeberg. Bij het nationale legermonument zal de chef van de generale staf teyens bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal B. R. P. F. Hasselman, een krans leggen. De hoofd- tegerpredikant kolonel ds. A. T. W. de Kluis en de hoofdlegeraalmoezenier ko lonel mgr. J. J. M. van Straelen zullen toespraken houden. De plechtigheid van de luchtmacht wordt eveneens om elf uur gehouden op de vliegbasis Soesterberg. Hier zullen bij het monument de stafluchtmachtaalmoe- zenier luitenant-kolonel R. H. M. Ver hoeven en de stafluchtmachtpredikant luitenant-kolonel ds. A. C. J. van der Poel het woord voeren. De chef luchtmachtstaf tevens bevelhebber der luchtstrijdkrach ten luitenant-generaal H. Schaper zal een krans leggen. Senaat van mening Te lage uitkeringen aan emeriti (Van onze parlementsredactie). Een aantal leden van de Eerste Kamer vestigt in een voorlopig verslag over een begrotingswijziging de aandacht van de regering op de zeer lage uitkeringen, die de Staat der Nederlanden voor bepaalde belangen van kerkgenootschappen en hun dienaren, alsmede de nabestaanden van die dienaren, verstrekt. Deze uitke ringen berusten in beginsel op de dooi de Staat erkende plicht tot vergoeding van de schade, aan kerkgenootschappen toegebracht door naasting van kerkgoe deren in de revolutionaire periode om streeks 1800. Deze eenzijdig vastgesteld! vergoedingen zijn sedertdien niet ver hoogd in evenredigheid met de daling van de geldswaarde, die de kerkgenoot schappen, althans ten dele. zouden heb ben kunnen opvangen. vanneer hun be leggingen niet waren genaast en in gul dens uitgedrukte verplichtingen daarvoor in de plaats waren gekomen. Dit heeft tot gevolg gehad, aldus de Kamerleden, dat te lage rijkstraktementen, emeriti- en weduwenpensioenen, kindergelden, salarissen voor kerkelijke hoogleraren toelagen voor kosten van beheer worden uitgekeerd. Nog dagelijks lijden min of meer hulpe loze mensen bitter onder de gevolgen van deze toestanden, zo schrijven de Kamer leden. Zij menen te weten, dat het pro bleem reeds geruime tijd wordt bestu deerd door de staatscommissie-'s Jacob. Indien de commissie voorlopig niet tot een eindrapport zal kunnen komen, is het dan mogelijk, althans tussentijds, een toe slag te geven op lang geleden vastgestelde uitkeringen, ten einde deze weer dichter te brengen bij de waarde, die ze aan vankelijk voor de betrokkenen haddenT water, dat in de oases in de Sahara naar boven gepompt wordt. Als het met de ionenwisselaar ontzout is, kost het acht cent de liter, of tachtig gulden per ku bieke meter en dat is heel wat meer dan ons drinkwater uit „een pijpie in de Radioactiviteit In een ander TNO-laboratorium in Rijs wijk plaatst men een filterpapiertje voor de opening van een luchtpomp die buiten lucht in flinke hoeveelheden verwerkt. Na een dag haait men het filterpapiertje cru en zet het in een Geigerteller, die feilloi reageert op radio-activiteit. Dag in, d: uit meet men zo de radio-activiteit in c buitenlucht en de grafieken, die van d hoeveelheden getekend worden, vertone duidelijk enorme pieken enkele dagen t er ergens ter wereld een atoom bom-explosie heeft plaats gehad. Dat onderzoek is niet hel enige, wat en daar in Rijswijk doet ter bescher- iing van u en mij tegen radio-activiteit: en óhderzoekt er alle dierlijke en men selijke reacties op stralingen, klinisch en laboratorisch. Broodzorgen going Den Haag Groenmarkt 13 Amsterdam - Leidsestraat 7 Rotterdam Stadhuie^Gin Een der grote zorgen van dit instituut om de „bakwaarde" van in Nederland gewonnen tarwe te verbeteren. Bijna derde van de broodvoorziening hangt arwe af. Het brood van dit produkt heeft echter ongewenste kwaliteiten. De Stichting Plantenveredeling te Wagenin- gen voert thans een tienjarig kruisings program uit. Het meel van deze gekruiste tarwesoorten wordt op miniatuurschaal. doch precies zo als in de bakkerij, che misch geanalyseerd en op bakkwaliteiten beproefd. Daartoe zijn tal van ingenieusp meet-methoden en apparaten ontwikkeld. Door oogstanalyses over een reeks van jaren wordt nagegaan of de bak-kwaliteit van het inlandse graan stijgt. Voorts worden b.v. proeven geno den roggebrood om schimmels te ver mijden, met diepvriezen van brood en banket voor bewaardoeleinden, met het weer vers maken van een of twee dagen oud brood, (waarvoor thans een methode is gevonden) en met tegen gaan van het te vroeg ontkiemen van tarwe (schot) in natte zomers. Raad van Zevenhoven in beroep bij de Kroon Ged. Staten onthielden hun goedkeuring aan ontslag M° OET IEMAND, die ontslagen is als ambtenaar ter gemeentesecretarie en ah administrateur van het gemeentelijk woningbezit ook ontslagen worden al: ambtenaar van de burgerlijke stand? Deze vraag kreeg de Raad van State gisteren t< behandelen, naar aanleiding van een beroep, dat het gemeentebestuur van Zevenhoven bij de Kroon had ingesteld, omdat het college van Ged. Staten van Zuid-Holland goedkeuring had onthouden aan een besluit van de Zevenhovense gemeenteraad, waarbij aan de ambtenaar L. ook ongevraagd eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand was verleend. Het ontslag van L. als 2e ambtenaar secretarie en als administrateur van gemeentelijk woningbezit zaü 13 mei door het ambtenarengerecht worden be handeld, doch ingevolge art. 183 van de Gemeentewet moest het college van Ged Staten zijn goedkeuring hechten aan hel raadsbesluit inzake het verleende onge vraagd eervol ontslag als ambtenaar de burgerlijke stand. Prof. mr. D. Simons, die tijdens de openbare zitting van de Raad van State als gemachtigde van het Zevenhovense gemeentebestuur sprak, wees op wat hij noemde de „eigenaardige opeenstapeling van de processen", waardoor een uit spraak van het Ambtenarengerecht, resp. de Centrale Raad van Beroep anders kan zijn dan de beslissing van de Kroon. Prof- mr. Simons was van oordeel, dat wanneer iemand door een gemeenteraad of B. en W. ontslagen wordt als secretarie ambtenaar hij niet gehandhaafd kan blij ven als ambtenaar van de burgerltjke stand. Ged. Staten hadden het raadsbe sluit inzake het ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand kunnen goed keuren, waarna L. ook voor dit ontslag in beroep had kunnen gaan bij het Amb tenarengerecht. De motivering van Ged. Staten, dat de tekortkomingen en gedra gingen van L. geen betrekking hadden op zijn functie van ambtenaar van de burgerlijke stand, noemde prof. Simons onjuist. De jurisprudentie in de ambte lijke rechtspraak kijkt niet alleen naar het ambtelijke-, maar ook naar het par ticuliere leven Het gaat om de gehele ambtelijke mens. Afdelingen De TNO-organisatie telt vele afdelin gen, verspreid door het hele land. In Delft experimenteert men met plastics en har sen, bij de Technische Physische Dienst ontwikkelde men de nu gemeengoed ge worden elektronenmicroscoop en onder zoekt men optiek, warmte en geluid en in het laatste geval de bestrijding ervan. In Wageningen onderzoekt men kwalitei ten en bereidingsmethoden van graan, Het lijkt spelen met een bromfiets, maar de microfoonopstelling en de geluidsreportagewagen registreren de uMaatgeluiden basis voor de TNO- mensen om eens te onderzóeken, wat Gemeenten zijn boos op minister Struycken Dc Vereniging van Nederlandse Gc- eenten zegt in een brief aan ministei Struycken zeer te z^n getroffen door het feit, dat de regering haar pr(jsstabilisatic- politiek in de particuliere sector langs de weg van overleg met liet bedrjjfsli •t, maar ten aanzien van de openbaro ibcdrtfven onverwachts en zond* overleg een prjjsstop heeft afeekondigd. De Vereniging geeft verder als haai mening te kennen, dat ook de mogelijk heid om in het buitenland kapitaal te le nen aandacht verdient. Kind overreden. Het tweejarig zoontje van de familie L. uit Sluiskil is gister middag voor de ogen van zijn moeder overreden door een vrachtwagen toen het wandelwagentje waarin het kind zat plot seling ging rijden, het trottoir afschoot en onder een Juist passerende auto kwam. j Het kind was op slag dood. Dronken in de raadzaal Prof. mr. Simons somde vervolgens de grieven op, welke het gemeentebestuur er toe hadden geleid de heer L. ontslag te geven. L. zou meermalen misbruik van sterke drank hebben, gemaakt. Toen de burgemeester op 18 juni 1956 opdracht gaf procesverbaal op te maken, lag L in de raadzaal zijn roes uit te slapen. Wanneer de burgemeester zijn hielen had gelicht, liet L. zijn werk in de steek at hij in een café. Hoewel er geen fraude was geconstateerd, voerde het ge meentebestuur aan, dat L. nalatig zou zijn geweest in gemeentelijke financiële zaken Bovendien zou L. te vroegtijdig zijn sa laris hebben opgenomen. De raadsman van de ontslagen ambte- lar, mr. Tichelaar, meende een woord an protest te moeten laten horen tegen het feit. dat men twijfel durft uitspreken een verklaring van de gemeente ontvanger. mevrouw W. Bergshoeff— Slingerland ten gunste van L. „Deze ver klaring is voor honderd procent verant woord", aldus mr. Tichelaar, die, omdat hij dit reeds voor Ged. Staten had gedaan, niet wilde ingaan op de beschuldigingen over het drankmisbruik en het ongeoor loofd verlaten van het werk. Ten aanzien van de nalatigheid in geldzaken merkte mr. Tichelaar op, dat L. een klein salaris genoot en dat hij in afwachting van de ontvangst van een rijkswachtgeld. de huur van een door hem bewoonde ge meentewoning niet tijdig betaalde. Spr. overhandigde een verklaring van twee gewezen wethouders, waarin stond, dat dat L. dit mocht doen, omdat men de ze kerheid had, dat de achterstallige huur toch wel betaald zou worden. Oud-burgemeester Op een vraag van één der staatsraden op grond waarvan L. een rijkswachtgeld genoot, antwoordde mr. Tichelaar, dat L. tijdens de oorlogsjaren ontslagen was als burgemeester van Den Bommel. Hoewel hij na de bevrijding niet voor de zuive ring behoefde te verschijnen, werd hij toch niet herbenoemd. Staatsraad mr. Cort van der Linden vroeg zich af waarom B. en W. een amb tenaar, die in diensttijd in een kroeg bor rels zit te drinken, niet hebben gestraft. Burgemeester J. A. Detmers antwoord de, dat men L. geen straf had gegeven, wel had onderhouden. Ook de wet houders hadden met L. gesproken en hem gezegd met de komst van een nieuwe burgemeester een ander leven te begin- Dat L. de huur van zijn woning niet tijdig zou kunnen betalen, was volgens de burgemeester onjuist omdat zijn sa laris in de afgelopen jaren tot het nor male niveau was opgetrokken, zodat hij iet meer afhankelijk was van het rijks- achtgeld. De Raad van State zal later advies aan de Koningin uitbrengen- V V j •- V Deze drie broden werden gebakken van roggebloem, dat in uiteenlopende mate door „schot" was aangetast. Da resultaten zijn duidelijk te zien. Varkensprijzen zijn met 3 ct. per kg gestegen Op de varkensmarkt ontwikkelde zich de laatste week een stijgende tendens in de prijzen. Het produktschap voor Vee Vlees besloot daarom gisteren de prijs >r baconvarkens te verhogen van 2,22 tot 2,25 per kg (inclsief de toe slag van tien cent). De prijs voor de ove rige varkens komt daarmee op ƒ2,15 per kg. al» •""-"•'erkingswearde. De salarissen van de leraren handenarbeid Het Tweede Kamerlid C. Kleywegt (soc.) heeft minister Cals schriftelijk gevraagd waarom de leraren in handenarbeid, handwerken, spreekonderwijs en schrij ven niet hebben gedeeld in de (vorig jaar november aangebrachte) salarisverhoging voor kweekschoolleraren. Het Kamerlid verzoekt de minister te bevorderen, dat op korte termijn voor de leraren handen arbeid enz. een salarisverbetering tot stand komt en wel met dezelfde terugwer kende kracht (tot 1 januari '53) als voor de kweekschoolleraren heeft gegolden. SINDS december zijn 207 Hongaar se vluchtelingen, die deel uit maakten van de 2853 in Nederland opgenomen Hongaarse uitgewekenen, naar hun vaderland gerepatrieerd. Naar het lot van deze mensen valt slechts te raden. Zij. die uit heimwee en zorg financiële positie van achtergebl trekkingen de terugreis aanvaardden, be loofden meestal vooraf bericht van aan komst te zullen zenden. Tot op heden if nog niets ontvangen, zo deelt dc Neder landse federatie van vluchtelingenhulp Berichten die in vluchtelingcnkrlngen itvangen zijn, geven wel een idee om- ent het lot van de gorepatrlcerdcn. Mel ding wordt gemaakt van arrestatie, te- ■htstelling of gevangenisstraf. Aan eds gerepatrieerde vluchtelingen ge- •esseerde brieven tonen aan. dat vele teruggekeerde Hongaren nooit thuis ge- rriveerd zijn. In aanmerking genomen, dat vele vluch telingen onder zware psychische druk hebben gestaan (vaak een gevolg van ontvangen brieven en telegrammen, die nooit door familieleden zijn geschreven en ook vaak een gevolg van gestook in de centra door afgezanten van de rege- ring-Kadar) kan het aantal gerepatrieer- den. dat zeven procent van de totale groep uitmaakt, niet hoog genoemd worden Sinds het verstrijken van de amnestie termijn op 31 maart heeft zich nog slechts een enkele vluchteling voor repatriëring aangemeld. Het grootste deel van de In Nederland opgenomen Hongaarse vluchtelingen heeft een woonplaats en werk gevonden. Giste ren is het laatste van de vierenveertig op vangcentra „Bos en Hei" te Uddel geslo ten. In de prov. Zuid-Holland heeft zich 24.18 procent gevestigd. In Den Haag ver blijven 110 Hongaren, in Leiden 48. De samenstelling van de in Nederland opgenomen vluchtelingengroep is de vol gende: 176 gezinnen met kinderen (samen 646 personen), 88 echtparen zonder kinde ren, acht alleenstaanden beneden de veer tien jaar, 220 alleenstaanden beneden de achttien jaar en 1803 oudere alleenstaan den. Dagelijks komen nog gezinsleden van 'luchteldngen naar Nederland. Nederlandse firma op zwarte lijst Het bureau voor buitenlandse handel van het Amerikaanse ministerie van han del heeft de Nederlandse im- en export firma N. S. Cohen te Amsterdam alle Amerikaanse voorrechten inzake uitvoer ontzegd. Deze firma zou op ingewikkelde cn onwettige wijze antibiotica uit de Ver enigde Staten naar Rood-China verhan deld hebben, namelijk 50 000 flessen aureo- mycin van 250 000 dollars die via twee Belgische firma's van een Amerikaans exporteur gekocht zouden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9