Sowjet-luchtmacht zit V.S. dicht op de hielen Bestedingsbeperking is bij wegenbouw rampzalig Honduras herovert dorp door Nicaragua bezet ASPRO Nederland moet betere wegen hebben clan andere landen" DONDERDAG 2 MEI 1957 WIE IS DE BAAS IN DE LUCHT A merikaanse voorsprong dreigt spoedig te worden ingelopen VERTRAGING in de produktie van de B52 heeft in de Verenigde Staten opnieuw de vraag doen rijzen, wie in de strijd om met straal vliegtuigen het luchtruim te kunnen beheersen, aan de winnende hand is: de Sowjetunie of de Ver. Staten zelf. Het Amerikaanse weekblad Newsweek schrijft, dat volgens de des kundigen, de Amerikanen nog steeds een voorsprong hebben op de Russen, maar dat deze wellicht spoedig zal worden ingelopen. Of de Russen er in zullen slagen, de kloof te overbruggen voordat geleide projectielen de conventionele luchtmacht vrijwel overbodig maken, kan niemand zeggen Wel staat echter vast, dat het tenminste vijf en misschien wel tien jaar zal duren, voordat die geleide projectielen zodanig geperfectioneerd zijn, dat met produktie op grote schaal kan worden begonnen. Het zal dan ook tot 1963 en mogelijk tot 1967 duren, voordat de geleide projectielen het voornaamste wapen van de Ver. Staten is. Voorlopig zal de verdediging van de vrije wereld dus nog toevertrouwd blij ven aan de „ouderwetse" bemande vlieg tuigen. Newsweek geeft in verband daar mede een interessante vergelijking van de vorderingen in de Ver. Staten en de Sowjetunie. Amerika beschikt over meer dan 1600 B-47's en heeft een behoorlijke voorsprong op de Rode Luchtmacht wat moderne middelzware bommenwerpers betreft. De 6-motorige B'47 heeft een snelheid van meer dan 600 mijl per uur met een vliegbereik van meer dan 3000 mijl en kan een lading van meer dan 10 ton bom- Het Russische toestel dat hiermede het best vergeleken kan worden, is de Das die de Sowjetunie thans op grote schaal produceert. De achterstand zal wellicht, spoedig worden ingehaald. Wedloop De wedloop om de produktie van een moderne straalbommenwerpcr voor de lange afstand is nog maar pas be gonnen. De Amerikanen hadden moei lijkheden met de B52, die atoombommen kan vervoeren over een afstand van 6000 mü'l; Rusland vond onvolkomenheden aan zijn Bison. In de Ver. Staten werden tot dusver ongeveer 170 B'52's gemaakt. Het werkelijke aantal wordt geheim ge houden. Rusland zou, wat de produktie van de Bison betreft, iets achterliggen. In het midden van het volgende jaar verwacht de Amerikaanse luchtmacht over 380 toestellen van het type B52 te zullen beschikken. Een van de redenen van de inkrimping van de produktie van de .B52 van 20 tot 15 per maand, was een gunstig rapport over de ontwikkeling van Convair's met delta-vleugels uitgeruste B58 Hustler, die tijdens proefvluchten een snelheid-van 1000 mijl per uur be reikte. Volgend jaar zal waarschijnlijk pas met de produktie worden begonnen. Opdecta R *EUM A N O Brei met Ne veda Reumanon anti-reuma wol warm on dergoed voor jong en oud. De Ji" op de omhand is uw garantie voor kwaliteit! DE POST KOMT ER WEL UIT. Onze goede P.T.T. wordt door talloos velen dagelijks voor grote puzzels gesteldmaar over het al en dan wel zeggen: of adrt ook is.de Post komt er wel uit Het voorlichtingsblad voor de P.T.T. „P.T.T.-nieuws" heeft thans weer zo'n lijstje van adresserings raadsels afgedrukt. Wij laten ze hieronder volgen (met de door de Post gevonden op lossingen). „Sr Alcade de la Ciudad Amster dam de burgemeester- The man of Holland - Minister Colijn. Uileherenpotenweg Van TupU van Serooskerkeweg. Piet Apegrasstraat Pythagora- Lisecolijnelaan Louise de Co lignylaan Kameniorenstraat Kamerlingh Onnesstraat. Heetoliestraat Hemonystraat Vanederuisgtstrat Valeriusstr rue Jean Henri Jan Hendrik straat „Het mooiste meisje van Jisp" een adres dat een besteller te Jisp indertijd heeft verlokt tot een wel licht uiat onbesuisd oordeel door het aan een bepaalde dorpsschonv te overhandigen Maar het schoonste staaltje van onvolledige adressering vonden wi] het adres op een brief van een Amerikaan aan een Maastrichte naar. die hij daar tijdens verlof had leren kennen..Verboden te wateren. Maastricht" De Ameri kaan verkeerde nl. in de veronder stelling dat deze tekst, bevestigd Amerika heeft geen zgn. turboprop- jinmenwerper, die vergelijkbaar is mei de Beer van de Sowjetunie Omdat het in snel en modern toestel is met uit- mdqrlijk groot vliegbereik (10.000 mijl) de Beer in dc Russische Armada de grootste uitdaging aan het adres van de er. Staten. Ook op het gebied van de gevechts vliegtuigen maakt de Sowjetunie snelle rderingen Niet alleen heeft zij twee- of driemaal zoveel gevechtsvliegtuigen als de Ver Staten; zij komt ook met driemaal zoveel nieuwe typen voor de dag. Een van haar krachtigste nieuwe echtsvliegtuigen is de MIG. 19 (of Boer. zoals dit type in Navotermen wordi genoemd). Op het gebied van de marine-lucht macht heeft Amerika een veilige voor sprong. De Sowjetunie beschikt over ca. 3500 toestellen voor de marine-luchtmacht tegenover de Ver. Staten bijna 6001 Alles bij elkaar heeft de Sowjet- inie meer vliegtuigen (20.500) dan Ame- ika (bijna 17.000). De experts van de Amerikaanse luchtmacht stellen hier tegenover dat de Sowjetunie veel meer militaire vlieg tuigen nodig heeft, omdat zij een veel langere grenslijn moet beschermen dan de Ver. Staten Wat betreft de kwaliteit v^n de toe stellen hebben de Amerikanen een voor sprong. Dat werd voor het laatst in Ko rea bewezen. De uitrusting was beslist beter dan die van de Russische M.I.G.'s De Russen hebben echter niet stil ge zeten. Telkens verrassen zij Amerikaanse deskundigen met nieuwe vondsten. Tussen de 20 en 30 experimenten moesten in de V.S. vorig jaar worden stopgezet, omdat er niet voldoende geld beschikbaar werd gesteld. Het werk aan het zgn. atoomvliegtuigwerd ernstig aagd. De ontwikkeling wan de be langrijke T57 turboprop-machine is vrij wel geheel gestaakt Er Is een tekort aan supersonische windtunnels en speciale laboratoria voor de luchtmacht Generaal Twining had gevraagd om I groepen lange-afstand-bommenwter- pers. Hij krijgt er maar 11. Veel geld zal worden besteed aan de ontwikkeling van geleide projectielen. Dr. W. Timmerman adjunct-directeur van de W.H.O. Dr. W. Aeg. Timmerman te Genève. afkomstig uit Utrecht, is gisteren be noemd tot adj. directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties. Dr. Timmerman is 63 jaar oud en is reeds zeven jaar directeur van de therapeutische afdeling van de W.H.O. (Wereldgezondheidsorganisatie), geweest. Hij heeft een bijzondere weten schappelijke carrière gemaakt op het ge bied van de bacteriologie. Dr. Timmerman Is een geboren Hage naar en studeerde aan de Leidse univer siteit. Hij was enkele jaren verbonden aan het Serologisch instituut te Utrecht en het instituut Pasteur te Bandung. In 1934 werd hij benoemd tot directeur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, In 1950 ging hij over naar de W.H.O. in Genève Als adj. directeur- generaal zal dr. Timmerman belast zijn met de leiding op het gebied van de epidemiologie, de gezondheidsstatistieken. standaardisatie van biologische produkten, farmakopca, verdovende middelen en wetenschappelijke publikaties. Hij volgt dr. H. S. Gear (Zuid-Afrika) op. die is afgetreden. „De eerste helden zijn gevallen..." uesc troepen werd bezet, is heroverd ligt dertig kilometer van de grens regering van Honduras beeft de her ring officieel gemeld met de toevoc g: „Dc eerste Hondurese helden zü»- idaag gevallen r werd echter geen melding gemaak' i doden of gewonden. In Mocoron zou- i vijftig soldaten uit Nicaragua ge legerd zijn geweest. Honduras heeft vliegtuigen naar he' dorp gestuurd en heeft maatregelen geno men om het te verdedigen tegen Iuchtaan vallen. Onbevestigde geruchten zeseer dat in 't grensgebied van Nicaragua vlieg- De Global, Super bommenwerper B 5? Straio-Fortres, een cler nieuwste en machtigste toestellen van de Amerikaanse luchtmacht. Gouden narcis en chèque Haagse dame was de 500.000ste bezoeker in Keukenhof Mevrouw A. G. Linden Hovius-Sarink uit de Bosbessstraat in Den Haag, die vandaag met haar man en dochter een bezoek aan Keukenhof brengt, werd vanmorgen opgewacht door de president van de bloementuin, die haar begroette met enkele mooie geschenken. Mevrouw Linden Hovius was dan ook de bezoekster, die het half miljoen volmaakte. De directie van Keukenhof verwachtte de 500.000ste koper of koopster van een entreebiljet vanmorgen al vrij gauw na de opening. Het werd toch nog half tien. voordat de familie Linden Hovius zich meldde. Mevrouw Linden Hovius ging als 500.000ste door de ingang. Daar stond de heer Van Waveren, die een kort 6peechje hield en aan de ver baasde dame een gouden narcis met zil- bladen overhandigde. Tevens ont ving zij een chèque van 350 gulden voor een vakantietrip. Kees Grullemans bood later een bos parkiettulpen aan Wanneer het weer goed blijft, bestaat er grote kans dat het record van bezoe kers uit 1954. nainelük 513.000, binnen en kele dagen wordt gebroken tuigen zijn aangekomen om de Nlcara- iuese landstrijdkrachten ip ond®- Tn Washington heerst door de vijande- ijkheden ook al bedrljvighe.fi :>e ;;mabs- adeur van Nicaragua heefl twee nota's overhandigd aan de leden van de Raad •an de organisatie van Amerikaanse sta- beschuldigd. De Raad is ;eschil tussen beide buu iandelen. De ambassadeur van Nicaragua heeft de beschuldiging tegengesproken Zijn land heefl nimmer erkend, dat Hon duras het betrokken grensgebied in oezil ft gekregen door een schenking van koning Alfonso van Spanje. Honduras heefl een bijeenkomst van do nin.'sters van buitenlandse zaken ge- President Somoza Luis Somoza. sio Somoza. tij lens vermoord, h'-'t-ildigd. In zijn inaugu ratierede ze:ie de president, dat 25 Ni- saragnese soldaten waren gesneuveld door de aanval van Hondurese strijdkrachten op Mocoron. Thans zou alles rustig zijn 'in het grens gebied. De broer van de president, chef- sinf van het' leger, heefl de orders waar bij re serve troep en onder de wapenen wer den geroepen en dc strijdkrachten de grens werden gezonden, ingetrokken. Genoraa'l Somoza deelde mede. dit ge daan te hebben om aan te tonen, dat Nicaraguea vertrouwen heeft n de or ganisatie van Amerikaanse staten, die thans het geschil behandelt. Admiraal Wright komt morgen op bezoek Luitenant-admiraal J. Wright, Navo- opperbevelhebber in het gebied van de Atlantische Oceaan, komt morgen voor een eendagsbezoek op het marinevlieg kamp Valkenburg aan. Hij zal ben bezoek brengen aan minister Staf. in Den Helder lunchen met schout-bü-nacht G. B. For- tuyn, commandant zeemacht Nederland en daar de nieuwe haven en de bewape- ningswerkplaats bekijken. De bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, vergezelt hem. In hotel Wittebrug te Den Haag wordt 's avonds een regeringsdiner aangeboden Twaalfde Bijbeldag in Antwerpen Belgisch Protestantisme gesterkt door het Woord De DAG VAN DF. ARBErD wordt door onze zuiderburen zeer uit gebreid gevierd. Muziek schalt en grote optochten worden gehouden, maar in de late namiddag van de eerste mei hebben de Antwerpenaren nog een andere stoet de Keizerlei zien passeren, nl. die welke naar de Car- notstraat marcheerde, waar de grote evangelie-samenkomst gehouden werd ten besluite van de Bij belaag. Het muziekkorps van het Leger'des Heils uit Amsterdam verleende mede werking. De Bijbeldag werd voor de twaalfde keer gejiouden in de Chris tuskerk aan de Bexstraat. Ds. M. C. W. Wegeling. predikant bij de Brusselse Silo-gemeente sprak over „De Wereld in de Bijbel". Ds. Pos em. missio nair predikant der Geref. Kerken te Haarlem behandelde het onderwerp „De Bijbel in de Wereld De jongeren hadden de kerk van de Belg Chr. Zendingskerk gevuld en zij werden toegesproken door ds. P. A. E. Sillevis Smit die vroeger de Gereformeer de kerk in Mechelen gediend had en thans in Rotterdam staat. Prof. dr. A. J. Bronkhorst had als on derwerp „De Kerk in de Wereld". De Brusselse hoogleraar wees er op dat de kerk d.i. de gemeente van Christus in deze wereld is als Abraham in Kanaan. Hij kon slechts een gekocht graf zijn eigendom noemen en toch was hij in deze belofte eigenaar van geheel het land. Het machtigste wapen van den boze om het getuigenis van de kerk in de we reld tc verzwakken noemde dr. H. Berk hof rector van het Hervormde Semina rium te Driebergen, de vijfde colonne: de macht van de wereld in onze eigen har- In de indrukwekkende avondsamen komst drongen de heren O. Willems (Brussel) en dr. G. Hartdorff (voorheen te Antwerpen thans te Amsterdam) aan op de goede keuze. Opheffing importverbod paarden in de pen Er lijkt een oplossing in de pen te zijn voor het importverbod van paarden uit Joegoslavië en Roemenië. Onlangs deden zich onder uit deze landen geïmporteer de, paarden drie gevallen van kwade droes voor. Een delegatie van de Joego slavische veterinaire dienst heeft thans de toezegging gedaan dat in de toekomst bij export van paarden afdoende con trole-maatregelen genomen zullen wor den ter voorkoming van uitvoer van paarden met kwade droes. Het Amerikaanse leger heeft gisteren het nieuwe T-44-geweer als standaard wapen aanvaard. Het komt in de plaats van de Garand Ml, waarmee ook de Ne derlandse infanteristen zijn bewapend. ACADEMISCHE EXAMENS NIJMEGEN. 2 mei. - Geslaagd voor kand. rechten: J. A. M. Hoekx. Tilburs en P. J. Liedmeier, Nijmegen. Postume eer op 5 mei voor „tante Hanna" Aan haar vroeger woonhuis Stations straat D 66 te Tienray zal op Bevrijdings dag 5 mei de onthulling plaats hebben een plaquette ter herinnering aan wijlen mej. Hanna van der Voort. Zij was kraamverpleegster, die in het onder grondse verzet een grote rol heeft ge speeld. Rond 120 joodse kinderen zijn door haar bemiddeling ondergebracht en woning was ook een doorgangshuis Franse krijgsgevangenen, die uit Duitsland ontsnapt waren, terwijl zij ver- :heidene malen ook Nederlandse onder duikers en bemanningsleden van neerge- hoten geallieerde vliegtuigen een veilig adres heeft verschaft. Zij was even moe dig als vastberaden. Tante Hanna. zoals zij genoemd werd. is eenmaal gearres- rd geweest, maar wist de verhoren te orstaan en kwam weer vrij. Niettemin bleken de twee laatste bewogen oorlogs- 1. waarin zij zich naast dat alles ook nog grote inspanningen getroostte noodzakelijke geneesmiddelen voor zieke kinderen te bemachtigen, haar gezondheid zodanig te hebben geknakt, dat zij nooit geheel herstelde. Vorig jaar is zij op 52-jarige leeftijd overleden. Er heeft zich toen een comité gevormd om de her innering aan deze moedige vrouw in eer gedenksteen te bewaren W. Havinga, administratief hoofdambte naar van de Rijkswaterstaat te Grbnin- gen. is benoemd tot ridder in de orde var Oranje-Nassau. 'ASPRO'-tableiten en je en de pijn verdwijnt! KNAC-B1JEENKOMST IN SCHEVENINGEN (Van een onzer verslaggevers) DAT DE K.N.A.C-. zo bij herhaling fulmineert tegen de bestedingsbeper king in de wegenbouw, heeft deze reden: in deze sector zijn de gevol gen veel ernstiger dan bij andere. Het steeds verder achteropraken met de verkeersvoorzieningen dreikt catastrofaal te worden. De voorzitter van de club. jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. zei dit vanmiddag, toen hij in het Kurhaus de bijeenkomst „bestedingsbeperking en wegenaanleg" opende. Minister Algcra heeft laten weten. h\j alleen voor de rijkswegen de ei i zeker honderd miljoen gulden en hebben om de noodzakelijke v zicningcn Ie treffen. Op de begroting 1957 echter slechts zeventig miljoen uitgi kken. waarvan door dc bestcdingsbi perking nog eens 4.2 miljoen is afgetrok- Men vreest echter, dat het bij deze 'WftSNmM&tfË MAGNEETBERG EEN BEI EMMERING Europa werd toegepa» iet merkwaardige feit doet zich voor lal de vrij bewegende magneetnaald eed* bekend was aan de zeelieden van imalfi in Zuid-Italië. die er np bui ochten waarschijnlijk ook reeds gebruik an gemaakt hebben. Desondanks bier' lid, die vrijwillig dc punt naa- een kompa» >rd hadden, .getrokken. H irhtte. :el wel d. kenden >ok inder Ho, •rdaad i s bekend dat de Chinezen he' ontleend hebben aan de Ara zeevaart. De Arabieren waren evaarders en blijken op hnn ■an de „Duizend-en-één- i het koi ipas tiet alle. bruikt, maar ook verbreid te hebben Zij hebben zich destijds zeer intensief bezig gehouden met het in kaart brengen van de toen bekende wereld en hun kaarten zijn dan ook een aanmerkelijkr verbetering op die van Ptolemaeus en zijn tijdgenoten, dank zij de beter ent werkte. Dat kerheid dat d, iropa hekend w Europa bekend. Mae indanks i het koi n bijzonder sterl middeleeuwse me nl. geloof gehr. aftrek i reld I zal blijvei r niet is. oudig. udal Buitenlanders prijzen Nederland om zijn goede wegennet, maar men moet bedenken, dat wij hier al bij de huidige ontwikkeling ten achter zijn keten niet sterker is dan zijn zwakste schakel, zo besloot de heer Van Oye Mr. H. F. van Leeuwen lid van Tweede Kamer, die het woord voerde de bestedingsbeperking uit financieel oog punt bezien, achtte het juist, dat het Ne derlands 1100 gemeenten onmogelijk wordt gemaakt, tegen elkaar te gaan op bieden om aan leningen te komen. Maar evenzeer onjuist is het, dat ze evenzeeer in de onmogelijkheid verkeren, een recht- vaardig deel van de kapitaalmarkt te Het Niet afkappen sou beter tiviteiten op eeD bepaald ga zo abrupt werden afgekapt, erde hij zich, dat temporise de kapitaalmarkt nodig zal de gemeentelijke inves- procent bo- bied ni al reali ring va zijn. Mi teringen bij voorbeeld ti ven het in 1935 bestede kunnen bren gen en de rente overeenkomstig het geldende marktpeil maken, hetgeen bii dat van de andere Europese landen bepaald niet ongunstig afsteekt. Prof. ir. T. H. van Wisselingh, hoog leraar aan de T H. te Delft, toonde het be lang van moderne vierbaanswegen aan- ze hebben een ongevalcijfer van 6 a 7 per tien miljoen verreden voertuigkilometers; op niet-kruisingsvrije eenbaanswegen. va rieert dit tussen de 30 en 60 Maar van de door wegenbouwers ver strekte opdrachten Is slechts een vijfde afkomstig van hot rijk; de rest is van ia- instanties. En het laat zich aanzien, dat de bestedingsbeperking nog aanzien lek ernstiger zal zijn dan voor Rijkswater staat Deze onaangename gevolgen zullen achterstand In de verbetering van wegennet, winstderving en tijdverlies (veel lagere gemiddelde snelheden op overbelaste wegen), hogere vervoerskos ten en vooral een geringere verkeersvei ligheid. Efficiency in gevaar Ir. G. Slotboom, directeur van de ko ninklijke maatschappij Wegenbouw N.V., wees erop, dat de wegenbouw door ge bruik te maken van geschoolde(r) ar beidskrachten en een veel intensiever me chanisatie aanzienlijk efficiënter is ge worden dan voor de oorlog. Maar onder bezetting of stilstand in dit machinepark geeft dus zowel t.a.v. de mensen als van de machines aanzienlijke verliezen in pro- duktiviteit. Om een klein land met relatief grotere afstanden tussen de produktiecentra con currerend te blijven, zullen wij niet alleen goede, doch betere wegen moeten hebben. Zélfs betere wegen dan onze Zuiderburen, bij wie de verschillende centra vrijwel allo in een cirkel om Brussel liggen en gemid deld hoogstens 70 A 80 km van elkaar Het is absurd, dat de Nederlandse Spoor wegen wél geld mogen lenen tegen een aantrekkelijke rente en dat dit voor ge wone wegen niet mogelijk is. Bij toewijzing aan de gemeenten van het hun redelijkerwijs toekomen de deel van de opgebrachte gelden moet een zeer behoorlijke aflossing en rentebetaling mogelijk zijn. Door die gelden op te nemen en vast te leggen wordt dan tevens voorkomen, dat zij worden benut voor minder produktieve doeleinden, zoals gebou wen ën'kamers voor representatie, feest weken e.d., zowel bij overheid als bij industrie. ..EMIGRANTENCONGRES IS ONVRIENDELIJK JEGENS RUSLAND" De regering van de Sowjetunie be schouwt het bijeenroepen van het „con gres van Russische emigranten" in Den ig met voorkennis van de Nederland autoriteiten ais een onvriendelijke daad jegens de U.S.S.R. Dit heeft de Rus sische ambassadeur S. P. Kirsanov begin april gezegd tegen dr. Drecs. die toen minister van buitenlandse zaken a.I. was. De woordvoerder van de Russische am bassade deed deze mededeling naar aan leiding van wat hij noemde ..niet-juiste" vjbllk»"'-- die derer dagen met betrek king tot dit onderwerp waren gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5