Litteris Sacrum vertolkte Engels blijspel Agenda voor Leiden De Bijbel bracht José Borras tot het protestantisme Deelnemers kregen gisteravond het diploma TYPEN STENO NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 MEI 1957 „Meneer Pim komt even aan 9 Ondanks gebrek aan ritme was verveling er niet bij IN ZIJN STUK Mr. Pim passes by Meneer Pim komt even aan), heeft de schrijver A. A. Milne een beetje de spot willen drijven met de wijze waarop het onderhouden van de traditie in sommige Engelse kringen tot een soort cultus wordt verheven en met de krampachtigheid, waarmee men zijn goede reputatie tracht te beschermen tegen de mening van de grote „men". Huwelijk en echtscheiding hebben altijd veel stof tot geroddel opgeleverd wordt ook door Mi nauwelijks meer enige nieuwe wegen zijn, betreden. De conservatieve landjon ker George Marsden is getrouwd met de weduwe van iemand, die er in Australi' minder mooie praktijken op na hield, i het gevang kwam en stierf. Alles was goed gegaan, als daar op een dag niet Pim was komen opdagen, die beweerde de eerste man van mevr. Marsden op de boot naar Europa te hebben ontmoet M oeilijkheden Dan komen de moeilijkheden. George Marsden tracht zijn lafheid te verbergen achter de handhaving der traditie. Hij is dus voor de wet noch voor de Kerk ooit echt met Olivia getrouwd geweest. Er bigamie gepleegd, er moet een zure oude tante worden geraadpleegd, de hulp een advokaat zal moeten worden ingeroe pen en niemand weet precies wat er moet worden gedaan. Het is gelukkig, vriend Pim een kletskous blijkt te zijn, die zich in de namen heeft vergist. Alles komt dus toch weer in orde. Wy vinden het stuk in de tekening van deze situatie niet erg geslaagd. Wanneer de dood aan de schrijver de stof voor humor en geestigheid moet leveren, vinden wij dat geen blijk geven van een fijnzinnige geest. Beter geslaagd is het andere motief, dat er doorheen speelt. In het huis woonl een nichtje. Dinah, dat van haar prille jeugd af door haar oom is opgevoed. Het is geen wonder, dat Brian Strange, jonge kunstschilder, die nog in het perimentele stadium verkeert, verliefd wordt op dit vlotte, vrolijke meisje, twee willen zich dolgraag verloven, i oom George, die vol vooroordelen er zwaren zit, denkt er niet aan zijn toestem ming te geven. Liefde Nu plaatst de schrijver de liefde van deze jonge mensen, die tot alles bereid zijn en geen hindernissen of bezwaren kennen, tegenover de liefde die George A. Rodenburg; 25 jaar bij Roto De heer A. Rodenburg herdacht het feit. dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Rotogravure te Leiden, 's Morgens werd de jubilaris met vrouw en kinderen in de recreatiezaal binnengeleid, waar di rectie. bedrijfsleiding en een groot aantal collega's klaar stonden om hem hulde te Als eerste voerde de heer Stafleu het woord. Hij gewaagde van waardering en dank. De jubilaris is in het bedrijf opge groeid tot een uitstekend vakman (af- deling na-etserij). Naast zijn werk vond hij tijd zich belangeloos in dienst te stel len van de bedrijfsvereniging. Aangeboden werden hem een enveloppe met inhoud en het getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Mevrouw Roden burg werd verrast met een boeket. Namens het personeel sprak de heer Streefland. Hij bood een werpmolen en werphengel aan. Namens de afdeling na- etserij, slijperij, galvano. overdrag-erij, vel- lendruk en rotatie voerde de heer Joh. Jasper'het woord. Ook hij liet zich in waarderende bewoordingen over de heer Rodenburg uit. Hij prees vakmanschap en collegialiteit van de jubilaris. De heer Rodenburg dankte voor de blij ken van waardering en vriendschap. KANTOOR BENODIGDHEDEN Demmenie Haarlemmerstraat 169 heeft voor Olivia. Deze laatste wordt over schaduwd door angst Olivia is in de goede zin van het woord een gewiekste vrouw, die veel van George houdt. Ze weet hem, door de liefde van Dinah en Brian tot voorbeeld te stellen, tot andere gedachten te brengen. Het jonge stel krijgt zijn zegen, en Olivia mag de nieuwe gordijnen ophangen. En als ze eens in Londen komen, zullen ze een nieuwe stoffering voor de oude kamer gaan uit- Mat Onder regie van Jan Chr. Bartelsman, voerde Litteris Sacrum dit blijspel gister avond op. Over het geheel genomen, was de voorstelling een beetje mat Truus Ho- gewind-van Oortmerssen, als Olivia, en Tineke de Wit als de wervelende Dinah, brachten er vaart in en door goed genu anceerd spel gaven zij ook kleur aan deze opvoering. Jan Bartelsman, die de rol van George Marsden speelde, was eentonig in zijn spel. Hij typeerde soms wel goed. maar het karakter van deze man kwam niet genoeg uit Ook het spel van Bram Hartevelt, als Pim was te weinig beweeg lijk. Bob Hageman bleek niet alleen als schilder, maar deze avond ook als speler, niet boven het experiment uit te kunnen komen. Met deze Brian kon men alle kanten uit en een scher pe tekening kreeg hij niet. De schrij ver heeft hier ook wel schuld aan; het enige zekere, dat we van hem we ten is zijn enthousiaste liefde voor Dinah. Maar al had deze opvoering gebrek aan ritme, men behoefde zich niet te vervelen; er kon soms hartelijk worden gelachen. A. C. Bouwmai 4utobus-botsing door de val van een kind Gistermorgen botsten twee autobussel bij dc tramhalte van Posthof op clkaai omdat de voorste bus onverwacht moest remmen voor een kind, dat struikelde, terwijl het uit de tram stapte. Uit de richting Oegstgeest naderden op het moment dat de tram de vluchtheu vel bereikt had, twee autobussen eer Franse touringcar en een bu6 van d£ N.Z.H. Toen het kind struikelde en val lend op de straat terecht kwam. kon de Franse bus slechts door hard kind sparen. De vlak achter deze wagen rijdende N.Z.H.-bus wilde eveneens stoppen, m; daar de remmen weigerden, vloog hij volle vaart op de Franse touringcar. In de N.Z.H.-bus werden drie personen ge wond: de 22-jarige mejuffrouw M. M. uit Disse kreeg een hersenschudding, de 14- jarige B. S. uit HHlegom werd gewond aan de mond en de 30-jarige B. D. V. liep kwetsuren op in het gezicht. Nadat eerste hulp verleend was, werden de ge wonden naar een Leids ziekenhuis ge bracht. De Franse touringcar kon zijn reis voortzetten. Donderdag Café Aniba, 8 uur: ledenvergadering Leidse tuiniers- en bloemietenvereniging „Door Eendracht Verbonden''. Stadhuis, 8 uur: gemeenteraadsvergade ring. Turk, 7.30 uur: algemene ledenvergade ring boerenleenbank Leiden-Oegstgeest. Schouwburg, 8 uur: Kon. vereniging Lit teris Sacrum, opvoering van „Meneer Pim komt even aan'. Casino, 7 en 9.15 uur: afdeling Leiden Chr. Film-Actie, vertoning van „Zolang j< nog een moeder hebt". Hervormd wijkgebouw Stille Rijn 13. 8 uur: Hulpvereniging van de Geref. Zen- dingsbond, afdeling Leiden, zendings samenkomst,, spreker ds. Jorissen var Oudshoorn. Gebouw Leger des Heills, 8 uur: majoor Tj. Luitjes over het Legérwerk in West- Den Burcht, 7.30 uur: algemeen zieken fonds „Leids Onderling Ziekenfonds" filmvoorlichtingsavond (herhaling). Militair terrein Mors weg, 8 uur: blok- ploegenwedstrijden A-kring Leiden B.B. VrUdag Turk. 8 uur: Sociale Raad, ds. A. G. va: Gi'lse, doopsgezind predikant te Eindho ven, over „Moeilijkheden en mogelijk heden van zorg voor Hongaarse vluchte lingen''. Filmzaal academiegebouw, 8 uur: Ver eniging Oud-Leiden, dr. P. J. Kostelijk over 't eiland Marken (met lichtbeelden). Volkshuis, 7.30 uur. Leidse Jeugd- Actie, dans en toneel door de Leidse speeltuinjeugd onder auspiciën van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. Koffiekamer stadhuis, 7.30 uur: Leids Jeugdparlement, onderwerp „Bijzondere gezichtspunten van de verkiezingspro- Kantine Herengracht 34, 8 uur: Leidse Smalfilm-Liga, H. Kleibrink vertoont „Strijd" en „Lente en herfst". Zaterdag Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: dodenherden king, spreker: prof. dr. P. A. H. de Boer, rector magnificus, medewerking van Leids Toonkunstorkest en mannenkoor onder leiding van Willem Mizee. Kruis Steenstraat, 8.30 uur: stille tocht, vertrek van Morspoortkazerne 8.15 uur. Terrein molen „De Valk", omstreeks 9 Spaanse ex-pater in Leiden „Ik ben gelukkig nu ik iveet, dat Jezus ook voor mij alles heeft voldaan" TAOOR DE STICHTING De Spaanse Evangelische Zending werd gister- avond in de Chr. Gereformeerde kerk aan de Steenschuur een bijeen komst gehouden, waar ex-pater José Borras uit Spanje vertelde over zijn overgang naar het protestantisme. Als tolk trad op de heer C. Neeser uit Den Haag. De leiding was in handen van ds. C. van der Weele, die ook het openingswoord sprak. De ex-pater vertelde eerst over zijn op voeding en hoe hij het besluit had geno men priester te worden. Hij wilde een heilige worden, zoals die in de heilige boeken worden beschreven. Hij kastijdde zich door nachten op een stenen vloeT door te brengen, biddend tot God om een hogere graad van heiligheid. Men leer de de priesters, dat het lichaam een aarts vijand is. Door zelfpijniging dachten zij een bijdrage te leveren tot hun verlossing Men meende de hemel te kunnen verdienen door gelijkvormig te worden aan Christus. Moeilijkheden Gedurende zijn studietijd kwamep de moeilijkheden. Maar toch volbracht José Borrés zijn studie en hij kreeg werkelijk de overtuiging dat de rooms-katholieke kerk de enige ware kerk van Jezus Chris tus is. De dag van zijn priesterwijding werd een geweldige dag. Hij gevoelde rich, evenals zijn ouders, overgelukkig. Breedvoerig stond de vroegere pater hierna stil bij zijn bekering. Hij had Schrift met Schrift vergeleken en stond verbaasd over het grote verschil tussen rooms-katholieken en protestanten, hoewel hun Bijbel nagenoeg precies hetzelfde in houdt. José Borras maakte kennis met een protestants gezin en een predikant en hij werd getroffen door hun vriendelijk heid. Zij bleken de Bijbel beter te ken nen dan de priester. De cx-pater verhaalde verder, hoe hy Jezus als zjjn persoonlijke verlosser leerde kennen en hoe groot z(]n vreug de is nu hy weet. dat Christus ook voor hem aan het kruis is gestorven. De ouders van José Borrés joegen hun zoon 's nachts om twaalf uur de deur uit. Hy heeft zyn familie geschreven, maar men antwoordt hem niet meer. De ex-pateT eindigde zijn toespraak met de opwekking voor de rooms-katholieken te bidden en overal tc vertellen van Jezus, die alleen werkelijk gelukkig kan maken. ir: onthulling en overdracht bevrijdings- Oegstgeest: kasteel Oud Poelgeest: weekeinde voor hen die werkzaam zijn in secretariaatsfuncties en administratieve functies in grote en kleine bedrijven bij de overheid, onderwerpen: „Wat is invloed van het bedrijf op de maatschap pij" en „Wat is de invloed van het bedrijf op de individuele werker?" Tentoonstelling Prentenkabinet. Kloksteeg: fototentoon stelling (tot en met 4 mei. 2 tot 5 uur, met uitzondering van de zondagen). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552. de Ha ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Postduivenvlucht van „Het Oosten" De postduivenvereniging „Het Oosten" hield een wedvlucht van Roosendaal. Om half twee werden de duiven met noord oostelijke wind gelost. De uitslagen lul den: J. Roest, 1. 4, 5, 6. 19, 21, 23, 25, 31, en C. van de Berg 2; D. Zwaan 3 10 en i. Singeling 7, 9, 29, 34; A. ter Haar 17, 18, 20, 28; L. Burgers 11, 12, 35; W. Harteveld 13; S. Schoeman 14, 24, 32; F. Breedijk 15 en 27; C. Selier 22; J. van Wezel 26; J. Verbaan 30; H. van der Vecht 36; K. de Haas 33. Huisvrouwen kunnen helpen bij aanmaak van beter produlct jQE LEIDSE AFDELING van de vereni ging van huisvrouwen vergaderde gistermiddag in De Turk. waar mevrouw Elias van het Instituut voor industriële vormgeving sprak over de invloed die de huisvrouw kan uitoefenen op het ont staan van een beter industrieel produkt. In het begin van haar betoog zette me vrouw Elias het doel van genoemd insti tuut uiteen. Het poogt de industrie er toe te brengen haar artikelen te verbeteren en de nieuwe produkten zo verantwoord mogelijk te maken. Vervolgens tracht het zowel publiek als fabrikant bij het ont werpen te betrekken. Na de oorlog kon de fabrikant alles kwijt; nu gaat dit niet meer zo gemak kelijk. De huisvrouw heeft het voor het zeggen, maar ze maakt hiervan nog te weinig gebruik. Spreekster pleitte voor het reclameren bij de fabrikanten. Vele huisvrouwen generen zich hiervoor. Het kan het produkt echter slechts ten goede komen. De industrie maakt tegenwoordig ge bruik van de diensten van industriële ontwemers. Er bestaan zelfs scholeri. die voor dit beroep opleiden. De ontwerper moet bij zijn arbeid rekening houden de doelmatigheid van zijn produkt met het al of niet technisch, economisch en esthetisch verantwoord zijn. Met behulp van lichtbeelden toonde mevrouw Elias de ontwikkeling aan in de vormgeving van naaimachines, tele foons. oliekachels, auto's wasmachines, fietsen en produkten op het gebied van de verlichting. het slot van de bijeenkomst werd gediscussieerd. Herdenking in Dubbeldam Voor de gevallenen van het voormalige 28ste R.I. zal op vrijdag 10 mei in Dubbel dam een herdenkingssamenkomst worden gehouden. Het programma voor deze dag luidt: 10.30 uur samenkomst in de Bentien- kazerne te Dordrecht; 11.30 uur algemene vergadering; 12.00 uur vertrek met auto bussen naar de Herv. kerk te Dubbeldam, waar een korte herdenkingsbijeenkomst zal worden gehouden, de voormalige le- gerpredikant, en aalmoezenier, resp. ds. Molenaar en pastoor Moeskops, zullen hierin spreken; 14.00 uur: herdenking bij het monument en kranslegging door joor Van den Hoek; 14.3017.00 uur rond- it langs de oude stellingen; 17.00 geza menlijke maaltijd in de Bentienkazerne. >r deelneming kan worden gezonden aan het secretariaat-comité 28 R.I., Halleystraat 28 te Den Haag. Scheepje uitgebrand Toen de eigenaar dinsdagmiddag 'n kop- koffie was gaan drinken, vloog het motorbootje, dat hij in de Vliet gemeerd had. in brand. Voordat de brandweer ar riveerde, was het gehele vaartuigje, men niet verzekerd was, door 'ernietigd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robert, z v E C Ong en E Eijs; Willem, z v C van Duijn en L Schaap; aMria, d v I Laterveer en M Nie- hot; Berendina E, d v J van Lierop en M E van der Eng. Johannes, z v C Messe- maker en B Groen; Alfred J G, z v G J Rosier en W M Rozier; Mar ja C, d. v. J Klein en J Janssen; Willem F, z v A Ciere en S Kramers; Leonardus C A, z v H M van Schaik en A G C S Meijer; Ma- J, d v J P van Hove en G van der Meij; Peter, z v P Kooreman en A E Bokma; Marcus J, z v L G M van Grieken G C M Siemons; Karin A J, d v J H Hensing en A M Molenaar; Saskia, d v G J. Kikkert, en S Mulder; Amalia C M, d v ran Sermondt en W Lamme; Christina C, d v J Taverne en A C Verhoef. OVERLEDEN: C Kroon, 79 f, wed v P Voonland; D van der Lan, 63 j, huisvr A de Roode. GEHUWD: E H Jonkhof en W A van Dijk. Sluiting Leidse C.N.V.-cursus In het gebouw voor Chr.-sociale belangen aan de Oude Singel heeft de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, gisteravond aan twintig deelnemers van de tweejarige cursus in bedrijfseconomie, ar- heidsrecht en sociale geschiedenis tijdens een speciale sluitingsvergadering het diploma uitgereikt. De uitreiking geschiedde na een hartelijke toe spraak tot de deelnemers. In het vooruitzicht werd gesteld, dat de deelnemers in het komende najaar de ge legenheid zal worden geboden een vier daagse trainingscursus bij te won< een van de vakantie-oorden van heit CNV. Dit wordt dus de voortzetting va studie, die nu is afgesloten. Na een gezellige koffiepauze bood de voorzitter op deze avond, de heer P. M. de Joode, de docenten van de cursus, heren drs. Voorzaat, mr. Van der Sluis Noomen, namens de deelnemers een boe- kenbon aan als blijk van hun waardering. De drie docenten spraken elk een woord van dank voor de prettige wijze, waarop zij in de gelegenheid waren gesteld hun lessen te geven, en voor de waardering, die nu bleek van de zijde der cursisten. De secretaris van de Leidse Chr. be sturenbond, de heer Veerman, wenste de cursisten geluk met het behaalde resul taat. Hij hoopte, dat zij allen met hun Klaverjassen voor het Rode Kruis Dc uitslagen van het klaverjastoerr n bate van de bloedtransfusiedienst de afdeling Leiden van het Rode Kruis luiden als volgt: Afdeling 1: 1. P. H. 25775 pnt; 2. M.D.S. 25534; 3. Zaalberg 24030; 4. Oosthoek 13879. Afdeling 2: 1. P.C. en L. 24905 2. VTL 14655; 3. O en O 24348; 4. SLF 2 24163. Afdeling 3: 1. APP 2 25205; 2. 't Centrum 25061; 3. LBF 2 24546; 4. Krantz 2 24019. Afdeling 4: 1. VTL 2 26171; 2. Royal Typ. 24875; 3. Menken 2 23624; 4. 't Centrum 2 23345 5. Oosthoek 3 23239 Morgen wordt de laatste koppelwed strijd gespeeld. Opgave voor deelneming nog steeds mogelijk. kennis in de praktijk de Chr. vakbewe ging zullen verrijken, en opperde de ge dachte om in de eerstvolgende winter- cursus discussiegroepen te vorm door, met de medewerking van het CNV, de studie kan worden voortgezet Tenslotte dankte de heer Van Mastrigt de leider van de cursus, de heer De Joode, voor zijn goede zorgen en bood hem namens het vakverbond ei plaar aan van het onlangs verschenen boekwerk „De banier opnieuw geheven", waarin de heren A. Stapelkamp ei Schipper de geschiedenis beschrijven de Chr. vakbeweging gedurende de Duit se bezetting. De namen van de gediplomeerde deel nemers zyn: J. Lardé, P. M. de Joode, G. van Houten, H. Znldema, D. Honders, H. van Drlel te Leiderdorp, M. Crama, P. M. SJardyn, A. W. Pot, N. Rietkerk. W. Ho- gervorst te Woubrugge, J. W. Cornelisse, C. G. Jacobs, J. Hagoort Valkenburg, P. J. Kleefman Sassenhelm, A. P. Delforte- rie, M. N. de Mey, J. Verheul, B. Viele en G. Havenaar te LIsse. Hoe Leiden spaarde In april werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd f 1.174.748,41 en terugbe taald f 1.168.056,58. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 292 en het aantal afbe taalde boekjes 192. Op 6.388 rekeningen deelnemers aan de afhaaldienst werd f 137.224,50 bijgeschreven. Er werden 643 spaarbusjes ter lediging aangeboden met en gezamenlijke inhoud van f Het tegoed der 39.464 inleggers bedroeg an het einde der maand f 27.914.622,57. Zwijntjesjager gevangen Het aantal fiesten, dat per dag in Lei den verdwijnt bereikt een interessante grootte en de politie speurt dag en nacht de bedrijvers van deze diefstallen achter slot en grendel te krijgen. Giste- heeft zij een 32-jarige Leidse glazen- aangehouden, die ervan verdacht wordt, zijn medeburgers meermalen tot :n wandeling te hebben gedwongen. De stilte in Leiden In afwijking van wat is gepubliceerd, zal zaterdagavond om 8 uur het begin van de stilte, niet door de luchtbeschermings- worden aangegeven, doch uitslui tend door de bourdon van het stadhuis de kerkklokken, van 19.58 tot 20.00 u Na de stilte luiden de klokken weer 2 i Tegenwaardegeld vloeide weg Ondanks de overboeking van f 150 miljoen van de bijzondere rekening en f 62,1 min. uit de inschrijving op schat kistpromessen liep het saldo van de schat kist op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 29 april van f 170,3 min. tot f 55,7 min. achteruit. Ditmaal kon de schatkist zonder verdere hulp aan haar verplichtingen voldoen, maar op 1 mei moest f 50 min. betaald worden op bin nenlandse schuld en f 80 min. aan ver vallende schatkistbiljetten. De bankbii- jettenomloop nam met f 98.1 min. toe tot f 4073,6 min. In verhouding tot an dere jaren viel deze 6tijging nog mee. De deviezenpositie ging met f 16.2 min. achteruit tot f 821 min. en de goudvoor raad verminderde f 18.9 min. tot f 3058.3 min. Daar de staat f 60 min. had betaald aan rente en aflossing van buitenlandse schuld, had het handelsverkeer een de- viezenwinet van f 25 min. Niet duidelijk is, waarom andere saldi met f 40,8 min. stegen tot f 79.7 min. De banken konden de verschillende veranderingen behoor lijk opvangen. Weliswaar liep haar saldo f 22,2 min. terug tot f 288,4 min., doch zij hebben f 12.8 min. afgelost op dure voorschotten. De geldmarkt werd niet krapper en daggeld bleef 3Het per centage goud en deviezen 6teeg van 65.88 tot 67.31. Intrekking tientjes model 1945E en mo del 1949. Verwisseling bij Ned. Bank het laatst op 31 mei. Daarna slecht bij hoofd- bank en na onderzoek. EERST SCHEREN - DAN MELKV'ERGVNNING „Nu is er een redelijke kans dat hij de vergunning gauw krijgt", verklaarde mr. Schaper uit Leiden opgewekt voor de Haagse economische po'itierechter als gemachtigde voor een niet verschenen Leidse melkverkoper. Deze had gevent zonder vergunning. „Een commissielid heeft gezegd dat hij de vergunning wel zal krijgen als hij zich voortaan elke dag scheert", vervolgde de gemachtigde. „En hij moet de knopen van zijn broek dicht doen", vulde de rechter aan. Overigens stond de melkhandelaar ook terecht omdat hij geen naam op de kar had gevoerd en omdat hij melk voorhan den had gehad waarin niet voldoende vetgehalte was. Deze melk, hem geleverd door het bewuste commissielid, was on derzocht, maar de gemachtigde vroeg zich af of de bevindingen van analisten kon den gelden als verklaringen van getui gen-deskundig en Er liep ook nog een zaak voor het Haags gerechtshof en om niet naast elkaar door te gaan werken besloot de politierechter maar deze zaak onbepaald aan te houden. Ongelukkige val De 74-jarige mevr. F. K. uit de Nachte gaallaan was gistermiddag rond drie uur amen van haar woning aan het ze- toen zij van de trapleer viel. De E.H.D. moest haar met een gecompli ceerde breuk aan het linkeronderbeen de Anna-kliniek brengen. 4 talen (130 let tergrepen per minuut) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Zekerheidsobligaties Recordproduktie van Olveli De Olveh boekte in 1956 een record produktie van f 97.3 miljoen, tegen vorig f79 min. Het verzekerd kapitaal ging met f61.2 (50.5 plus f52.5 min St. Eloy) vooruit tot f 654.9 min. De premie ontvangst was f 18.9 min, uitkering en afkoop f 7.5 min., onkosten f 5 min. Het bedrijfssaldo was f 1.52 min., waarvan f 240.000 naar premiereserve, f 685.000 extra-reserve en f 601.862 voor deelne- Voor ieder deelnemer wordt 3% pet de jaarpremie gestort in het zeker heidsfonds. Deelnemers zullen dit jaar elk saldo in het zekerheidsfonds 4 pet zekerheidsfondsobligaties in cou pures van f25, 100, 500 of 1000 ontvangen. De premiereserve is f 147.1 min. een stij ging van f 10.7 min, op basis van 3.05 (3,06) pet tegen 4,14 (4,06) pet gekweekte rente. De beleggingen bedragen f 157.6 (147.3) min, waarvan 16.88 (16.15) pet vaste eigendommen, 27.87 (25.41) pet, hypotheken, 19.09 (23.82) effecten en schuldregisters. 34.41 (32.58) pet leningen op schuldbeken- v. 22.18 (21.95 overheid, 1.6 (1.66) polisbeleningen. In woningbouw werd f 4.2 min geïnvesteerd, doch er zijn geen nieuwe bouwprojecten aanbesteed. Op effecten werd f305.000 verlies gereali seerd en voorts f 1.93 min boekverlies geleden. De deelneming in de Ned. Mij Volkshuisvesting werd f 750.000 ver- Dr. H. J. Olthuis, 81, te Doorn overleden Dr. H. J. Olthuis, Hervormd emeritus predikant is op ruim 81-jarige leeftijd Doorn overleden. Geboren op 4 december 1875 te Elburg, aanvaardde dr. Olthuis op 25 maart 1900 het predikambt bij de Hervormde ge meente van Otterioo. Daarna diende hij de gemeenten Harmeien en Rotterdam, hij op 1 augustus 1940 met emeritaat ging, waarna hij zich metterwoon in Den Haag vestigde. Op last van de bezetter moest hij deze stad verlaten, waarna hij in Elburg ging wonen. Bij het 700-jarig bestaan van dit stadje schreef hij het gedenkboek en werd hij benoemd tot ere burger van Elburg. Dr. Olthuis was gepromoveerd op proef schrift: De dooppraktijk der Gereformeer de Kerken in Nederland van 1568—1816. Het laatste jaar woonde hij in Doorn. Dollarlening afgelost De eerste door Nederland sinds 1924 uitgeschreven buitenlandse lening, de 3*« pet. 10-jarige dollarlening 1947 ad 20 mil joen Amerikaanse dollars, is thans ge heel afgelost. De laatste aflossing was 8 miljoen dollar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3