n L CHRISTELIJK therqolven Moet er in Nederland anders geluisterd worden? Naar kerkelijk Luthers zendingswerk De bedoeling Puzzel mee Toch nog een Kerkdag in West-Dni tsland nmii'iJ ;a Wij blijven neutraal 2 Hoe zitten we in de kerk Zoals te verwachten was, be ginnen de kerkelijke bladen deel te nemen aan het gesprek over de preek, dat door In dienst der Kerk opnieuw begonnen is. In In de Waagschaal heeft wika Van Ginkel al de vraag gesteld of er in Nederland anders pe- toogd moet worden. En in het hervormde toeekblad De Gere formeerde Kerk schrijft ds. H G. Groenewoud naar aanleiding van „Apeldoorn", waarvoor hij dankbaar is, dat ook de vraag aan de orde moet komen: Moet er in Nederland anders worden geluisterd. Aan die vraag komen veel critici van de preek niet toe. Ds. Groenewoud ver volgt: i* preken eigenlijk? „Ver- kondiging van het Woord dea Heren", antwoordt u. Prachtig, maar een predikant werd ergen» eens be dankt voor i*n boeiend „betoog"; elderi klonk de klacht, dat men met zoveel predikanten helemaal geen „kanselredenaar" had, op een andere plaats zocht iemand voor z'n stich ting de dominee uit, die het meest „humoristisch" preekte; en zo kun nen we doorgaan. Een predikant merkte eens op: „We zijn in Nederland verwend met preken en predikers. Er is geen honger meer naar het woord der prediking als naar brood; men verlangt lekkere gebakjes, en is kieskeurig geworden." Ik noem aj deze uitingen, en ze zijn met vele te vermeerderen, hier nu als een beeld, hoe men veelal verkeerd te genover de prediking staat: en terwijl men de mond vol heeft van „verkondiging", in werkelijkheid niet beseft wat deze verkondiging dan wel is. Het Is duidelijk, dat dit een ge vaarlijke zaak Is, zowel voor het gemeenteleven, als voor het per soonlijk geloofsleven. Vandaar, dat het gewenst Is, elkaar ook eens te helpen op de weg naar het rechte luisteren. T UISTEREN Als we het hebben 1- ovei het rechte luisteren, dan betekent dit, dat we ook inderdaad luisteren. Het zou wel eens kunnen zijn, dat we moeten beginnen mei dit te onderstrepen. Er zijn tal van verhalen over slapende kerkgan gers; meestal zit er enige humor in deze verhalen. Misschien mo gen en moeten we dit euvel van het slapen in de kerk ook met een zekere humor bezien; de milde hu mor van begrijped mededogen Overigens: in vorige eeuwen werd op menige meerdere verga dering der kerk bepaald dat de preken niet te lang mochten du ren; en dat terwille van de ge meenteleden. Tegenwoordig han delen we weer naar deze goede Gereformeerde maatstaf En daar mee komen we tegemoet aan de menselijke geest, die gemiddeld niet langer dan een klein half uur kan luisteren en opnemen, het geen wellicht een goede afweer is tegen de macht van de slaap! MAAR: er is ook een andere manier om niet te luisteren. Ik vrees, dat die tegenwoordig ve le aanhangers telt; nl. het afdwa. len der gedachten. Kinderen kun nen in de kerk (evenals op school) soms zo heerlijk zitten dromen Geen wonder, als de preek voor hen volkomen onverstaanbaar is. Men gewent de kleinen dan wel aan het kerk-gaan; maar zou men ze zo ook niet gewennen aan niet- Uiisteren? Jong gewend is oud ge Intussen bedoel ik vooral dit. dat men in de kerk zo vol is van allerlei belevenissen, zorgen, be zigheden, dat men geen oor heeft voor het woord van de kansel. Ook dit is volkomen begrijpelijk. Het is zelfs zo, dat de kerk de plaats is, waar we juist al deze dingen van het gewone leven mee naar toe mogen nemen, om ze anders te leren zien, in het licht van het Woord des Heren! Alleen: dan moeten we dit woord ook werke lijk horen! En niet alleen maar de luide klank van het dagelijks ge beuren. nauwlettend toeluisteren, en toch niet horen. Het zijn degenen, die na de preek hun ingenomen heid met het woord nog al eens betuigen met een: „Dominee heeft het ze vandaag maar weer eens best gezegd Wie? Ze, hen, de an deren. Ze luisteren, voor de ande ren. Ze weten heel goed, dat dit of dat woord bijzonder toepasselijk korreltje graan or hierdoor komen ze zelf wezenlijk tekort. Mag ik nog één groep niet-luiste- raars noemen? Het zijn degenen, die zichzelf omringen met zo'n dikke muur van eigen opvattingen en gedachten, van boordevol vooroordelen ook, dat het woord er onmogelijk doorheen kan drin gen. Ze zijn niet meer in staat werkelijk te luisteren en met zachtmoedigheid het woord te ont vangen dat in hen geplant wordt. V- _4 nje| VOOr openl Ze staan c Genootschap voor in- en uitwendige zending O Onder leiding van prof. dr. P.den iN^W-kust Sumatra^ wordt Boendermaker vergaderde gisteren te j Amsterdam m de Lutherse kerk op het Spui het Nederl. Luth. Ge nootschap onderhouden. Het Genootschap subsidieert. In de middagvergadering sprak dr. J der Linde over „500 j. In- en Uitwendige dergemeente". Hij memoreerde de 2 Zending. Wat reeds enkele jaren op de vergadering tot uiting kwam, nl. een streven het zendingswerk hoe langer hoe meer kerkelijk te laten worden, heeft opnieuw een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. Een concept-ordening Zen dingsraad kwam aan de orde waarin de lijnen tot een komende Zendingsraad aangegeven wer den. Als dit concept op de komende strijd die men te voeren had in de 15e eeuw. Graaf von Zinzendorff en Aug. Herman Francke gaven evenwel impulsen in de 18e T~ ~:i In zijn refe- bleek duidelijk welke een groot aandeel Lutherse theologie en liturgie hebben gehad in de kring der Herrnhut- ters die ook vanuit Nederland (Zeister Broedergemeente) zeer veel zendings werk (o.a. Suriname én Paramaribo) sti muleerden en organiseerden. Vrede en vreugde kenmerkten al deze activiteiten. Synode vevsaderiki zal worden soed-1 5JS„?r?ip"n zljn'bejoï gekeurd zal hiermee het zendings- Vele dia.s brachten de verschmende ta- werk, zoals dat door het Genootschap ken op het zendingsveld nader (scholen, meer dan honderd jaar werd geleid, onder de hoede en verantwoordelijk heid van de gehele kerk komen te liggen. Naar het zich laat aanzien, houdt zeer weinig de Synodale goed keuring tegen. De jaarverslagen van Inwendige en Uitwendige Zending werden goedge keurd. Het contact met de Batoe-eilan- kerken, medische behandeling etc.) In het hoofdbestuur werden herkozen: ievr. Ch. PontReuvekamp en de he rn H. J. Bunjes en W. T. Vegersteen. Beroenineswerk Opdat Ik.... Het morrende volk Israël had water gekregen; het bittere Mara- water was zoet geworden. Daarna had God hen geleid naar Elim, waar twaalf waterbronnen en zeventig palmbomen waren. Maar TN „Elseviers Weekblad" heeft prof. Oud thans een nadere toelichting toen ze in de woestijn Sin getrok- gegeven op zijn merkwaardige Gronin- ken waren, hadden ze geen brood. „Gij hebt ons deze woestijn ge- NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar 's-Heerenhoek-Nieuw- dorp: legerpredikant B. Zoodsma te Venlo. Bedankt vooi Lochem: P- C. de Bruijn te Well en Ammerzoden; voor Lexmond: L. Brasser te Voorthuizen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Kamerik: K. J. Cremer te Halla (Gld te Alphen aan de Rijn: C. Chr. Griffioen te Voorthuizen. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen le Delft: W. M. Nieuwenhuijze te Amsterdam-w GEREFORMEERDE KERKEN (ART. 31) Tweetal te Bergentheim: W. v. d. Lingen te Zwijndrecht en J- J. de Vries Zuidhorn. Maandag was het veertig jaar geleden, dat ds. P. de Haan, predikant te Ant werpen. bevestigd werd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij diende de gemeente van Voorscho ten en werd daarna predikant bij de Protest. Evang. Kerk te Antwerpen, waar hij o.m. werkzaam was als geeste lijke verzorger van gevangenissen er leraar godsdienstonderwijs aan hel koninklijk atthenaeum Ds. De Haan per 1 september ontslag. EEN WOORD VOOR VAN DAAG leid om deze gehele gemeente van honger te doen omkomen!" Klacht van een volk op weg naar 't beloofde land! Gods antwoord? „Zie, Ik zal voor u brood uit de hemel laten regenen.opdat ik het op de proef stelle of het al dan niet wandelt naar Mijn wet." God laat al die ondankbare woorden maar voor wat ze zijn. Hij zegent. Ge ziet het: dit is het vervolg op wat we gisteren schreven. En ook dit vervolg heeft weer een vervolg. Want Gods zegen geeft de mens altijd weer een nieuwe kans. Voor de Israëlieten: de kans om te leven naar Zijn wet. Voor u en voor mij: de kans om de genade van God aan te grijpen. Om Jezus Christus te belijden als uw Heer en Koningen om daarnaar te leven. Boek VAN Dt DAG Het gezicht van Obadja, door ds. H. Veldkamp. Uitgave van Wever te Franeker. 69 blz. ƒ3.25 geb. Wijlen ds. Veldkamp was een begena digd schrijver van boeken die de gezich ten en godsspraken van het ,e Testa ment ons nader bracht, door scherpe exegese en duidelijke toepassing. Onder zijn nagelaten geschriften vond men dit boekje over Obadja, dat nu in het licht gegeven is. Wij behoeven niet aan te bevelen: dit boekje zal zijn voor gangers volgen. Tekenend voor ds. Veld kamp is zijn losse uitspraak (in eer noot) over het profetisch perfectum. Eigenlijk kunnen alleen profeten Gods I zo spreken, want zij zijn zeker van hun! verschenen enkele referaten in druk: voor de bond van herv.-geref. vrouwen spraken ds. A. J. Timmer te Huizen (On ze invloed in de samenleving) en de zen- dingsdirector ds. J. de Lange (De vrouw en de zending); voor de bond van herv.- geref. mannen ds. R. Bartlema te Rid derkerk (Kerk en Wereld) en ds. G. Boer te Lunteren (Verbond en predi king). In tien jaar Een miljoen Joden emigreerden Meer dan een miljoen Joden kozen van 1946 tot 1956 een ander vaderland, zo heeft het Joodse wereldcongres bekend gemaakt. De meeste van de Joden ver trokken uit Eurooa en de landen in het Nabije Oosten Het merendeel van hen vestigde zich in Israël. Aangenomen wordt dat de Joodse wereldbevolking thans bijna twaalf miljoen zielen omvat, die verspreid wonen over 110 landen. Negen tig procent van de Joden woont in 13 landen, waarvan Amerika met ruim 5 miljoen aan de top staat, gevolgd door twee miljoen in Rusland, anderhalf mil joen in Israël en Engeland en Argentinië ieder met bijna een half miljoen. Buiten Israël is de Joodse bevolking i Canada en Argentinië de laatste jaren door immigratie vermeerderd. Maar de 110.000 Joden, die in Irak woonden, de 50000 in Jemen en de 25.000 in China zijn nagenoeg allen vertrokken, zodat in die landen vgn een Joodse bevolking nog nauwelijks sprake is. >ertenTi- 't ieife va*, 'tiwfe.' OPGAVE PUZZEL No. 10 Horizontaal: 1 oud Joods gewicht, 6 erfdeel, 8 biljartstok, 10 dwaas, 11 vr. dier. 12 afstandsmaat. 13 worst vlees, 14 reptiel, 15 maat, 17 vreemde munt. 18 knook, 20 baat. 21 chef, 23 klaar. Verticaal: 1 buigzaam, 2 klas. 3 spie, 4 stekelvarken, 5 verfsoort, 7 vrucht, 8 dier, 12 edelgesteente, 14 afkondiging, 16 plag, 18 Jong dier, 19 voorzetsel. 22 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL No. 9 Horizontaal: 1 schroom. 6 ivoor. 8 stek, 9 op, 11 een. 12 del, 13 es. 14 do, 15 iel, 18 fez. 19 ge. 20 bent. 22 klare, 24 snugger. Verticaal: 1 spoedig, 2 rit, 3 over, 4 ook. 5 M.O., 7 roe. 8 snel, 10 ple zier, 12 doft. 16 eek. 17 Peru, 20 ban. (Van onze correspondent te Bonn) De president van de Duitse Evangelische Kerkdag, dr. von Thadden Trieglaff, zal deze week besprekingen voeren met de landsregering van Noordrijnland-Westfalen over de mogelijkheid alsnog een Kerkdag in dit land te houden. Het aanbod hiertoe werd, met gelijktijdige toezegging van financiële steun, gedaan door premier Steinhoff, enkele uren nadat het presidium van de Kerkdag besloot van een samenkomst in Oost-Duits- land af te zien en de volgende Kerkdag in 1959 in München bijeen te roe pen. Het aanbod van Noordrijmand Westfalen maakt het dus mogelijk toch nog dit jaar een „lekenbijeenkomst" te houden. Volgend jaar zou dit niet gaan, omdat verleden Jaar, toen In Frankfort aan de Main de Evangelische Kerkdag werd gehouden en kort daarop in Keulen de Katholiekendag, de afspraak tussen beide kerken werd gemaakt voortaan in één Jaar niet meer allebei lekenbijeenkomsten te organiseren. Het volgend jaar is nu de beurt aan de rooms-katholieken. Advertentie t beste voor bezige handen P Volgen» Zandgelee b"'"1 COMMENTAAR N De N.C.R.V. gaf gis- teravond een gedeelte- lijke uitzending van de "iiBijbeldag in Antwerpen. Het is niet onze bedoeling daar van een woordelijk verslag te geven. Slechts deze gedachte kwam bij ons op: Het is soms benijdenswaardig, klein in getal te zijn. Want zelfs de radio luisteraar, die slechts een frag ment van een fragment te horen kreeg, kon zich deelgenoot voe len in de geestdrift, die deze kleine Gideonsbende bezielt. De Vara had gister avond meer dan twee uur uitgetrokken voor een uitvoering van Tiet dgor Han G. Hoekstra vertaalde spel van Gün- ther Weissenborn „Bal lade van Uilenspiegel, van Pluimpje, van Baffer en van de dikke Poppedijn". Het was, dunkt ons, niet teveel; over televisie avonden als deze zal men nog lang napraten. Kees van lersel, die met een zeer groot tableau de la troupe werkte, had bij dit spel-van-de- moraal veel aandacht getoond voor een aanpak in klassieke stijl. Hoewel het gehele spel- gehalte hoog lag, mogen we toch Andrea Domburg en Ben Groe- nier niet ongenoemd laten. Jam mer, dat zoveel moeite en voor bereiding slechts één uitvoering gelden. Door een technische storing de laatste tijd weer veelvul- diger optredend moest het begin van de uitzending een half uur worden uitgesteld. Het had op het verdere verloop van de avond echter gelukkig geen in vloed. Jubilea Alt-Rhapsodie van Brahms (20,10 uur) Op 5 oktober 1869 schreef Brahms aan zijn uitgever Simrock: „Bij mijn correctie (Liebeslieder Op. 52) zend ik U nog een kleinigheid, een soort Preludium van de „Lie beslieder" van schrijver dezes. Het geval draagt de titel Rhapsodie (Fragment uit Goethe's Harzreise im Winter) für eine Altstimme, Mannerchor und Orchester." Wel wat badinerend gesproken over een dergelijk meesterwerk. Maar Brahms trachtte altijd zijn gevoe lens te verbergen. In deze Alt-Rhapsodie wordt een tekening gegeven van een aan de vereenzaming uitgeleverd mens. De tekst correspondeerde met Brahms' gevoel op dat moment: de knappe 3e dochter van Clara Schuman, de 23-jarige Julie, op wie Brahms smoorverliefd was, verloofde zich met een Italiaanse graaf. En toen Brahms zijn Alt- Rhapsodie bij Clara Schumann bracht, noemde hij het zijn bruids lied". Er ligt dus een autobiogra fisch element in dit werk, waar mee Brahms zich wilde bevrijden van een bijkans ondraaglijk ge worden psychische druk. „Ach, wer heilet die Schmerzen" heet het in het eerste deel. Maar aan het slot komt er een soort serafijnse vrede: „1st auf dener Psalter, Va- ter der Liebe, ein Ton seinem Ohr vernehmlich. So er quicke sein Herz". Een onzer beste altzange ressen zingt het werk vanavond: Wilhelmine Matthès met de Gro ninger Orkestvereniging. Vooraf gaat Schubert's 5e Symfonie. In het Leger des Heilskwartier (N.C.R.V. 6.45) worden opnamen uitgezonden van het Leger des Heils Muziekfestival, dat 2 maart in het Concertgebouw te Amsterdam is ge houden. Scheppingsmuziek Op maandag 6 mei en vrijdag 8 mei a.s. zendt de N.C.R.V. twee werken uit, die gebaseerd zijn op het schep pingsverhaal. Op 6 mei „In the Begin ning" van de hedendaagse Amerikaan se componist Aaron Copland en op 8 mei: „Die Schöpfung" van Joseph Copland behoort zonder twijfel tot de grootste Amerikaanse componis ten van onze tijd. Na zijn opleiding by Nadia Boulanger in Parijs wierp hij zich op als voorvechter van een avantgardistische echt-Amenkaanse muziek en daarbij maakte hij veel gebruik van motieven uit de jazz muziek. Zijn werk „In the Begin ning" is geschreven voor koor a capella en mezzo-sopraansolo. De muziek is gematigd-modern van har moniek. Wat „Die Schöpfung" betreft: Haydn heeft hieraan gewerkt van 63ste tot zijn 66ste levensjaar. Zijn „Schöpfungis één groots klinkende getuigenis van wat samengevat te lezen is op zijn graf. „Ik zal niet sterven, maar leven en de werken des Heren verkondigen". Ds. C. E. F. de Vries gedacht zaterdag hoe hij voor 55 jaar bevestigd werd als predikant in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Ds. De Vries die thans te Soest woont, diende de gemeenten van Sint Annaparochie, Heeg en Njjland; in 1936 ging hij om gezondheidsredenen met emeritaat. Diezelfde dag was het 55 jaar geleden, dat ds. H. van Dijk, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk te Gieterveen bevestigd werd. Hij diende voorts de gemeente Nieuwolda. In 1942 ging hij met emeritaat. Vijftig jaar in het ambt stond zondag ds. L. H. Both, emeritus predikant der Gereformeerde Kerk van Arnhem, die de kerken van Andel, Eindhoven, Spijk en Arnhem diende. In 1947 werd hem emeritaat verleend. II. VERZOEKING LOKT AAN ALLE KANTEN De heer Dekker is ambtenaar bij de admi nistratie van de belastingen. Zijn salaris is klein. Gelukkig heeft hij een paar baantjes, die hem bijverdienste leveren. Dat komt in deze dure tijd goed te pas. Behalve secretaris van een kleine polder is hij ook administrateur van het vermogen van een barones, wier echtgenoot eni ge jaren geleden stierf. De barones is rijk, maar haar grondbezit is gering. Ze heeft haar geld in effecten, aandelen van oude welgefundeerdp ondernemingen, Russische en Oostenrijkse staats leningen, uitsluitend stukken die bekend staan als oer-solide. Nu zit hij gebogen over het kohier der ge meentebelastingen. dat verleden week door de gemeenteraad in geheime zitting is vastgesteld. Zijn ogen drinken de cijfers. Ja, hij heeft het al gedacht. Aan de boeren in zijn polder heeft hij het gezien. Die worden met de dag welva render, vooral de eigen boeren, die geen pacht te betalen hebben. Met de huurboeren is het zo hevig niet, want die moeten zorgen voor de steeds hoger oplopende pachten en jaarlijks gro te sommen wegbrengen naar hun laadheren. die geen voet verzetten en geen hand uitsteken, dan tweemaal per jaar voor het in ontvangst nemen van de pachten. Met onwillig gebaar wipt hij zijn pen op tafel en laat zijn Ion rusten op zijn vuisten. Hij over ziet zijn eigen toestand en die van zijn gezin. Een ontevreden trek ontsiert zyn gezicht door K. Jonkheid Ik zit hier maar dag aan dag in dit dompige vertrek van een hokkerig oud stadhuis, waar het acht maanden van het jaar niet eens behoorlijk licht wordt. Als ik aan 't eind van de maand mijn salaris ontvang, is het al besteed vóór ik het in handen krijg. En zie nu deze cijfers! Ge wone lui hebben inkomens, die per maand even groot zijn als het mijne per jaar. Handelaars en fabrikanten brengen het zelfs per wéék tot zul ke bedragen! Waarom worden wij maar verge ten? Ambtenaren en onderwijzers weten niet, hoe ze hun gezinnen zullen voeden en kleden. Andere lui smokkelen en hamsteren, speculeren in goe deren en in- papieren.Nu heb ik weer in het schoolbestuur een baantje gekregen, dat niets oplevert. Geld beheren voor anderen.... Hier stokken zijn gedachten. Hij heeft geld in kas van de barones en binnenkort krijgt hij de kas van de school. Zijn hart begint zwaar te kloppen, want hij zit toekomstbeelden te schep pen Als ik eens wat marken en wat Oostenrijkse kronen kocht! Die staan op het ogenblik laag. En dat is geld, gewoon geld, dus altijd weer in te wisselen tegen Hollandse guldens. Desnoods leg ik dat vreemde geld in de kas. Het is toch óók geld! Als het bedrag maar aanwezig is, hetzij in guldens, hetzij in marken. Waarom niet? Hij neemt de pen weer op en gaat aan 't werk. Het is alsof hem plotseling een uitweg is geopend. Maar soms peinst hij weer. Rustig is hij niet. Diezelfde morgen zit ook de fabrikant Adels- berg in zijn kantor. Zorgen heeft hij niet, maar toch veel dingen om over te denken. Hij fabri ceert vissersgaren en licht touwwerk. Zijn fa briek is door grootvader opgericht en door va der tot bloei gekomen, nu,moet hij de zaak in stand houden en heenvoeren door de moeilijkhe den van de oorlogstijd. Want er komt gebrek aan alles, ook aan grondstof. Daardoor is hij in nauwere aanraking gekomen met zijn nieuwe „collega" Brouwershof, die een gemeenschap pelijke actie wilde instellen tot het verkrijgen van steun en medewerking van de zijde der gering. Het heeft niets gebaat. Want vlas en hennep voor.de touwfabricage kunnen hier te lande ver bouwd worden, maar de weverijen in Twente, de tricotage- en confectiefabrieken zijn geheel af hankelijk van de invoer van Engelse garens en van ruwe katoen uit het buitenland. Dus deze fabrieken moeten éérst geholpen worden. (Wordt veivoigdj - De VPRO zal dit najaar aan de Vara geen zendtijd voor een musi cal comedy beschikbaar stellen, zoals enige tijd geleden is gesug gereerd. De VPRO heeft nu de werkelijke toedracht uit de doeken gedaan: Zij heeft de „musical" van de Vara een plaatsje gegeven in een eigen programma, onder eigen verantwoordelijkheid, wat inhoud, tekst en financiën betreft. Zo be hoeft de reeks niet te worden on derbroken en behoudt ieder zijn zelfstandigheid. GrammofoonpUtenprogrsmma Draadomroep (over de 3e lijn) Vrijdag 3 mei 1957 van 18—19.30 uur) I. Peter Tsjaikowsky: Delen uit „Eugen Onegin": 1. Voorspel, Symphonie Orkest 1. sopraan. Symphonie Orkest van de rse Omroep olv. Fritz Lehmann; 3. schrieben mir. (Aria van Eugen One- Josef Metternich. bariton, Sympho- "J—de Beierse Omroep olv.* Frltz Lehmar orkes Jan Rijn speelt om tien over tien Lehmann-, 4. op het orgel van de hervormde kerk olv. Fritz Lehm van Bruinisse werken van Anthonie schwunden. (Ai van Noordt, J. S. Bach en Willem ^udwlg, tenor Vogel. (N.C.R.V.) Beierse omroe. In A.V.R.O.'s jazz-sociëteit pre senteert Michiel de Ruyter opnamen van de vorig jaar overleden 1 pettist Clifford Brown. Lenski). Walther Eln Jeder kennt Philhai Frltz Lehmann; 6. ie Lieb' auf Erden, remin). Josef Greindl, ger rede, die zoveel stof had doen opwaaien. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, zag prof. Oud in deze rede een beslissende tegenstelling tussen socialisten en niet-socialisten en be pleitte hij zelfs een kabinet van A.R. en K.V.P., waarbij de V.V.D. welwil lend zou toezien. Over dit voorstel heeft prof. Oud zo het een en ander te horen gekregen, ook van liberale vrienden. Wonderlijk genoeg schrijft hij nu: „Dat een kabi- katholieken en anti-revolutio nairen binnen afzienbare tijd niet tot de praktische mogelijkheden behoort, behoeft niemand mij te vertellen". Wij vragen ons dan maar weer af: waarom dan deze mogelijkheid geopperd en zelfs bepleit? Men kan in theorie wel allerhande combinaties gaan maken. Dat kan on der omstandigheden een interessante onderhoudende bezigheid zijn. Maar wanneer men op hetzelfde ogenblik zelf moet toegeven: binnen afzienbare tijd praktisch toch niet te verwezen lijken, dan is het voorstel het papier niet waard waarop het gedrukt wordt. YVTAT dan precies de bedoeling van prof. Oud geweest is? Het komt, in onze eigen bewoordingen, hierop neer: Ik heb maar wat gezegd, omdat we van de bredebasismentaliteit moe ten afkomen. Van die bredebasismen taliteit zegt prof. Oud nu zelfs, dat ze „een kanker is, die ons politieke leven grondig heeft aangevreten". Het zwakke punt in deze redenering men doet verstandig in redevoerin gen als van prof. Oud eerst naar het zwakke punt te zoeken, waarna de schijnbaar logische elementen die er zitten uiteen vallen het zwakke punt zit hier in het begrip „brede basismentaliteit". Dit woord heeft uiteraard een on gunstige klank. Het suggereert, dat men, het koste wat het wil, aan de brede basis wil vasthouden. Elders ln zijn toelichting spreekt "prof. Oud zelfs in „de bredgbasisziekte". Tegenover een dergelijke woord keus en dergelijke suggesties doet men goed, ook in zijn beschouwing van de brede basis terug te keren tot de rea liteit. Is er bij ons een bredebasis- ziekte? JN de eerste jaren na de bevrijding hebben wij geen brede basis gekend. Er waren toen alleen kabinetten van rooms en rood. Daartegenover stond een oppositie, waaraan men zich wei nig gelegen liet liggen. Langzaamaan brak toen het inzicht door, dat men op deze wijze niet al leen de oppositie belangrijk onrecht berokkende, maar dat men bovendien het land grote armoede aandeed. Daarop is toen de brede basis ont staan, gegroeid uit de overweging, dat het belangrijk mag heten zo ook het kabinet als het ware een behoorlijke weerspiegeling is van de constructieve krachten die in het volk leven. Men achtte dit te wenselijker in het licht de problemen, waarvoor wij ook als volk, nationaal maar niet minder internationaal, zijn komen te staan. Zo is de brede basis ontstaan. Wij achten haar waardevol, zolang de con structieve krachten in ons volksleven langs deze weg gelegenheid krijgen zich in te zetten voor 's lands bewind. Vandaar bijvoorbeeld, dat wij bij de jongste kabinetsformatie met aandrang hebben bepleit, dat de protestants- christelijke groeperingen alleen zouden meedoen bij een alleszins behoorlijke „representatie" in het regeerbeleid. Programma voor morgen II. Friedrich Smetana: Delen uit „Die verkaufte Braut". 1. Seht am Strauch die Knospen springen. (Koor der landlieden, le acte). Anny Schlemm. sopraan. Wal- Ludwig, tenor. Koor van de Beierse •oep; 2. Durch die Reihen hin z VARA: 7.00 N 8.00 Nws: I 9.40 Schoolradio; 9.45 Kampen; 19.5; gende hart; 20.35 Over - Buitenl weekoverz; 22.25 Ex. ken: VPRO: 22.40 Zcr* om dc 22.50 Avondwljdlng: VARA: weeroverzicht, te 20.15 uur met het „Gesprek aan de Schrijftafel" door prof. dr. L. J. van Holk. Te 20.25 uur zal de jonge Amster damse tekenaar Frits Müller, met een praatje de kijkers 10 minuten van beeldhumor laten genieten. Frits Mül ler is behalve tekenaar zijn car- coons verschijnen o.a. in Het Parool, Punch en The New Yorker een ver dienstelijk jazz-clannettist en zijn te keningen hebben dan ook vaak be trekking op de muziek. Dit program ma-onderdeel heet „Lijntrekken" In „Ontmoeting met de Jazz" dat te 20.35 uur aanvangt, zal de vermaarde Amerikaanse clarinettist Tony Scott zijn fabuleuze kunst laten zien en ho- "en. Hij wordt ingeleid door Pete Felleman en begeleid door het Wessel Teken-combo. In de pauze brengt de V.P.R.O. een gedramatiseerde documentaire „De blinde Muur", voor de televisie ge schreven door Jan Vrijman. QNDER deze voorwaarde en alleen zolang dit het geval Is, heeft een brede basis voor ons aantrekkelijkheid. Zou zij er eens toe leiden, dat de bre- basis zich in feite omzet in een machtspolitiek van een of twee groe pen binnen het kabinet, dan is de bre de basis in wezen geen brede basis meer, maar is zij ineengeschrompeld tot een versmalde basis en behoort zij ook formeel te worden losgelaten. Daarom verwerpen wjj ook de betite ling „bredebasismentaliteit" en ver werpen wij het woord „bredebasis- ziekte". Zij dekken de realiteit niet zij dragen niet bij tot de verster king van prof. Ouds betoog. Het verdient trouwens de aandacht, dat ook van zekere onmiskenbaar libe rale zijde (de N.R.C.) onder de jong ste formatie bij herhaling de afkeer van een brede basis bepaald niet zo groot is gebleken als thans bij de voorzitter van de V.V.D. het geval is. Kerkdienst op 1 mei in Amsterdam Voor de eerste maal in de geschiede- lis der 1 meiviering was voor gister morgen door de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam een kerkdienst georga niseerd. Deze werd gehouden in de Wes- terkerk.. De voorganger, ds. J. J. Bus- kes jr.. stelde in zijn preek de arbeid in het licht van het Evangelie onder het thema ..Leven zonder vrees". De kerk was bijna geheel gevuld Met ca. 1500 mensen. „De stem des volks" o.l.v. Ai», ton Krelage en de organist Simon C. Jansen verleenden aan deze dienst hun medewerking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2