Verkiezingen vervroegd wegens... bierfeest Winstsaldo steeg met bijna vijftig proeent Grote belangstelling, maar weinig kooplust Lenteklokjes zongen, dat het een lieve lust was Exploitatie over 1956 geeft tekort aan van f 1800 Economie en Financiën NIEUWE I.EmSCHF COtlUNT 11 DONDERDAG 1 MEI 19S7 Rai ff eisen ban k Noordwijk /"VNDER LEIDING van voorzitter C. G. J. Alkemade werd in Flora de N-s jaarlijkse algemene vergadering van de coöperatieve raiffeisenbank Noordwijk gehouden. Het afgelopen jaar is voor de bank in alle opzichten gunstig geweest. Opmerkelijk was de stijging in de terugbetaalde voorschot ten, terwijl het bedrag van de uitstaande hypotheken steeg van 795.061,09 in 1955 tot 1.106.532 in 1956. Het winstsaldo vertoont een stijging van bijna vijftig procent en bedraagt 12.557,98. Nadat kassier P. G. W. Hiep het verslag had uitgebracht, werd tot verkie zing van een bestuurslid en een lid de raad van toezicht overgegaan. De heren H. Hoek en J. G. van Eden waren wegens het bereiken van de in het huishoudelijk reglement vastgestelde leeftijdsgrens, niet meer herkiesbaar De voorzitter richtte zich met enkele hartelijke woorden tot de scheidende functionarissen. In hun plaats werden de heren H. C. van der Loo als bestuurder de heer Alb. Mulder als lid van de raad van toezicht gekozen. T oelichting Vervolgens gaf de heer Alkemade toelichting op de aan de leden overgelegde rekening over 1956. de balans en de lies- en winstrekening. Gespaard werd een bedrag van 898.705,84 en terugbetaald 808.607.55 (cijfers van het vorige j 1.006.772.54 en 558.449.36). Nadat de voorzitter had gewezen op de betekenis van het reservefonds, besloot de verga- Jaarvergadering Christen-vrouwen In Het Hof van Holland werd een druk bezochte jaarvergadering gehouden de afdeling Noordwijk Binnen var Christen-vrouwenbond onder leiding mevr. D. Hoogstraten-v. d. Haak. Deze verwelkomde in het bijzonder de afge vaardigden van de zusterafd. te Noord wijk aan Zee, de dames N. Barnhoorn- Admiraal en J. v. Duyn-Smit. De secretaresse, mevr. v. d. Bos, bracht het jaarverslag uit. Er is een opgewekt verenigingsleven en de afdeling telt 86 leden. Mevr. Van Egmond-Vlieland meld de een batig saldo. De bestuursverkiezing zal op de eerstvolgende huishoudelijke vergadering worden gehouden. Enkele leden voerden hierna een toneel stukje op en een koortje onder leiding van mevr. J. Kaptein-Wassenaar, zong enkele liederen. Mevr. L. de Raad-Nicolaï decla- Gemeenteraadsvergadering Dinsdagavond om acht uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer: benoeming lid commissie voor personeelsaangelegenheden: verho ging van het krediet voor tijdelijke kas middelen; aankoop van grond langs de Van de Mortelstraat: aankoop van grond (voortuin) aan de Molenstraat; aankoop van woningen aan de Jan Kroonsweg van de diaconie der Hervormde gemeente te Noordwijk aan Zee; aankoop van een wo ning naast het postkantoor in Noordwijk aan Zee, vakantieregeling winkelslui tingswet; herziening regeling pensione ring wethouders; begrotingswijziging. Noordwijk herdenkt de gevallenen Ook in Noordwijk zullen zaterdag de gevallenen worden herdacht. Men wordt verzocht van 's avonds zes uur af de vlag gen halfstok te hangen. Van kwart voor acht tot acht uur worden de klokken van alle kerken geluid. Zoals gewoonlijk wordt een stille tocht naar het oorlogsmonument ondernomen, waar de burgemeestèr een krans hoopt te leggen. Om acht uur wordt twee minuten stilte in acht genomen. De tocht start om 7.25 op het plein voor de Hervormde kerk te Noordwijk aan Zee en op het plein voor de r.k. jongensschool te Noordwijk Binnen. De deelnemers uit de beide Noordwijken ontmoeten elkaar om 7.40 bij De Punt, vanwaar via de Huis ter Duin straat naar het monument wordt gewan deld. dering de winst over 1956 naar dit fonds over te boeken. Het ledental is met 25 toegenomen. Het voorstel de bestuursleden en de leden van de raad van toezicht een be scheiden presentiegeld toe te kennen, werd aangenomen. Uit een mededeling van de voorzitter bleek, dat de rente voor de spaargelden van 2.4 tot 3 procent is verhoogd. Over de voorgestelde statutenwijziging kon niet worden beslist, aangezien het vereiste aantal leden niet aanwezig was. In de rondvraag werd voorgesteld de he- Hoek en Van Eden een geschenk aan te bieden. Wandelnleuws De jonge Noordwijkse wandelsportver eniging Hyacintha ontwikkelt een wel dadig aandoende activiteit. In Haarlem werd deelgenomen aan de Jan Pastoors- tocht en in Leiden aan de Koninginne- tocht. Christen-vrouwenbond Vanavond vergadert de afdeling Noord wijk aan Zee van dé Christen-vrouwen bond om acht uur in het verenigingsge bouw. Aan de orde zijn bestuursverkie zing en bespreking van het reisje. Stierenkeuring te Leeuwarden De jaarlijkse stierenkeuring Leeuwarden trekt steeds duizenden bezoekers naar Frieslands hoofdstad. Het aantal buitenlanders was ook dit maal bijzonder groot. De roem van het Friese vee is dan ook wijd en zijn bekend. Bovendien is het nog zo. dat verschil lende verenigingen voor kunstmatige in- eminatie zich trachten te verzekeren var >en beste stier. Deze activiteiten slaat de Friese fokker uiteraard met een gewillig oog gade, want op die manier worden er de beste exemplaren enorme bedra gen neergeteld. Toch is er in Leeuwarden wel eens meer leven in de brouwerij geweest. Het be zoek klom zeker niet uit boven andere laren. Bovendien zenden de talrijke K.I.- vereniglnigen in het voorjaar niet in. zo dat dit de aangifte nogal afremt Maar ondanks deze absenten telde de catalogus nog 365 Gemiddeld genomen was de kwaliteit best. Men staat er van te kijken, welk groot aantal beste stieren de Friese fokkers steeds weer presenteren. De voorzitter van het Friese Rundvee- Stamboek. de bekende fokker J. N. Was- ir te Jelsum, geeft telkens het sti mulerende voorbeeld. Voor zijn jonge stier Jelsumer Gerard Wouter bestond een belangstelling, die nog weinig stieren hebben gehad. Hij was dan ook een keu rig staalje van fokkerskunst. Het bewijst dat de Friese fokkers door hun kennis zaken op de hoogste trap in de fok kerswereld staan. Hierdoor vormen zij ons nationaal agrarisch welzijn een niet te onderschatten deviézenbron. Eerste groene veiling in Noordwijk Eens te meer bleek, dat het met de handel niet zo best is gesteld Aan DE DUINWEG In Noordwijk aan Zee parkeerde men de automobie- len: een bonte staalkaart van hetgeen de Europese en Amerikaanse fabrieken op het gebied van stroomlijn hebben gecreëerd. Het betrof daar in Noordwijk echter geen autoshow. Men zette de wagens daar evenmin neer om te genieten van het verrukkelijke panorama der bloeiende bollen velden. Nee, men kwam voor iets héél nuchters: de eerste groenebollenvei- ling van dit seizoen. Ze werd gehouden door de Hobaho en als het aan het aantal belangstellenden had gelegen,.had men de opdrachtgever, de fa. Barnhoorn, meteen ondèr de miljonairs kunnen rekenen. Er waren er heel wat op de tuin. toen de heer D. Hogewoning, één der direc teuren van de Hobaho, om twee uur de voorwaarden bekend maakte, waaronder de bollen zouden worden verkocht en de afslager, de heer W. v. Ruiten, zijn spraakwaterval in werking 6telde. Helaas voor de fa. Barnhoorn: het overgrote deel bestond niet uit kopers, maar uit nieuwsgierigen. Men kon dat verwachten. De commissionairs en make laars weten immers al enkele maanden lang, bij wijze van spreken, met hun vrije tijd geen raad. De exporteurs, die dit jaar over de grenzen zijn getrokken met een boek vol nieuwe prijzen en hebben ervaren, dat men in het buitenland de orders nu niet bepaald kant en klaar op het bureau heeft liggen, hebben helemaal geen haast met hun inkoop Met eigen ogen Het lag dus in de lijn der verwachtin gen, dat velen nu wel een6 met eigen ogen wilden aanschouwen, dat het met de handel inderdaad niet zo best is ge steld. De belangstellenden kregen in dit opzicht meer dan voldoende bewijzen De stemming was bijzonder mat. Er wa6 geen gang in te krijgen en of veiling meester C. Plug nu al zijn humor in het strijdperk bracht, men grinnikte maar wat en bood slecht. Men verkocht bijvoorbeeld de zo gewilde rode mendeltulp Van der Eerden voor nog geen f 20 per bed van drie roe. Early Queen haalde dan nog f 25, Heraut bleef onder de f 20 per bed en een mooie partij van 40 bedden Golden Harvest ging van de hand voor f 840. Rose Beauty, wat on gelijk van stand en wat bont, kon de f 20 per bed ook niet halen. Alleen de oude vroege tulp Prins van Oosten rijk was duur: bijna f 35 per bed. Hierna veilde men nog enkele partijen narcissen. Ook in deze sector was het niet „wild". Men kocht 34 bedden Lau rens Koster voor ruim f 400, waarbij wel éven moet worden vermeld, dat het hier bedden betrof van twee roe. Negentien bedden Insurpassable veranderden van eigenaar voor f 392. Vervolgens zette de karavaan koers naar Katwijk, waar men onder de rook van het vliegveld Valkenburg een partij Brilliant Star, staande op bedden van 1% roe, verkocht voor ongeveer f 12 per bed. deed alles even bewust In K.S.A.-gebouw te Sassenheim Vooral na de pauze kreeg voordracht het echte muzikale élan Toen mejuffrouw Meyerxng vertrok, bleef er hier tenminste stuur, dat besloot, het koor niet te liquideren. Een nieuwe dirigent, de heer A. J. Kaarsemaker, werd aangezocht en na diens jawoord konden de repe tities weer beginnen. Dat was in september van het vorige jaar. De koor gelederen waren inmiddels merkbaar gedund. Het zal de heer Kaarsemaker moed hebben gegeven, dat het getal der zangertjes in enkele maanden tijds van vijfendertig tot zeventig opliep. Zo zaten wij dan in de verheugend goed bezette K.S.A.-zaal naar de frisse kinderzang te luisteren. Officieel de één-en-twintigste uitvoering, op het gehoor alléén, de éérste. Men kan toch bezwaarlijk deze klank, deze voor dracht, met die van vroeger vergelijken. Wij doelen hierbij niet zo zeer op kwa liteitsverschillen. dan wel op het ver anderde klankaspect. Serieus De heer Kaarsemaker is een muzikale jongeman, die zijn zaken alleszins serieus opneemt. Al dirigerend, gesticuleert hij hij sterk, zingt als het ware stilzwijgend (een enkele maal hoorbaar neuriënd) mee. De kinderen komen daarvan zichtbaar onder de indruk en zingen al even ijverig n aandachtig, als de dirigent het hun •oordoet. Deze reactie pleit vi rechte begrip en de tact van de heer Kaarsemaker. Het is hem gelukt, een goede geest in zijn schare aan te kweken. Daarmee heeft hij de eerste en voornaam- te slag al gewonnen. Overigens toont de zang nog be- gln-gebreken. De Inzetten waren zeer vaak niet precies gelijk, doordat een aantal kinderen even aarzelde en anderen dit juist nooit deden. De diri gent was zo verstandig aanvankelijk geen risico's te nemen. HU ging voor zichtig, soms zelfs wat schoorvoetend Matheid Dat gaf op den duur wel een zeker ge voel van matheid, ook al doordat een paar van nature tamme liedjes op elkaar volgden. Kortjakje en De pot met bonen kregen werkelijk te weinig vaart, hoewel ook hier. evenals eigenlijk overal, de keurige uitspraak en de zuiverheid opmerkelijk waren. Maar na de pauze kreeg de voor dracht hier en daar het echte muzi kale élan. Dat begon bij Heer Lang oor zou op reis Gaan en het bleef levend in Als de boer wil dansen Gaan, Daar was e wuf die Spon en vooral in Vier Weverkens. De diri gent was hier méér dan een ge wetensvol kinderzangaanvoerder, door zijn bescheidenheid en precieze gebaren heen, openbaarde zich de muzikant. Het publiek reageerde prompt op deze verandering. Nu moet worden toegegeven, dat de begeleider aan de vleugel. Han Zirkzee, zich eerst na de pauze ontpopte als de animator, de kunstenaar, die zo voortref felijk weet te illustreren, de zang kan omranken met klankenguirlandes. Het scheen wel, alsof ook de koorleider toen pas werkelijk de geest kreeg. Ook de kinderen leefden kennelijk mee, nog vóór Ten slotte De zangspelletjes bleven nog beperkt (Wat zou je mét een bezem doen? Win keltje spelen). Alleen de finale was wat breder opgezet. De afsluiting kwam met Mij speekt de blomme een tale. Na afloop haalde de dirigent zijn bege leider naar voren, om samen met hem het hartelijke applaus in ontvangst te nemen. Beiden werden met een royale mand met fruit verrast. De heer A. den Haan sprak een waarderend slotwoord. JOH. VAN WOLFSWINKEL. Eerste paal Vanmiddag zou de heer K. J. Macken zie, hoofd-ingendeur-diréeteur voor de volkshuisvesting in Zuid-Holland, de eer- paal slaaan voor 78 woningen op het terrein van de Zuidhofstraat. Europese priis voor Anna Kethly Aan de Hongaarse soclaliste, mevrouv Anna Kethly, die minister Is geweest In de laatste regering Nagy, zal morgen Ir Straatsburg de Europese F.V.S.-prijs uit' gereikt worden. Deze prijs Is ingesteld door een Duitser te Hamburg, die onbe kend wenst te blijven en bedraagt 10.000 Zwitserse francs. Mevrouw Kethly krijgt de prijs als erkenning van de vrijheids drang der Oosteuropese volkeren. Men verwacht, dat het geld bestemd zal worden voor het bevorderen der Europese gedachte onder de uitgewekenen uit Oost-Europa. Het is de tweede maal, dat deze prijs, die de initialen draagt va overigens anonieme schenker, wordt uit gereikt. Het vorig jaar oktober werd hij toegekend aan de directeur van het Inter nationale Instituut voor documentatie verbindingen te Keulen. Voorzitter v de jury, die de prijs toekomt is de Neder lander prof. H. Brugmans. rector var Europa-college te Brugge. Inbraak in woning van hoofdcommissaris.... Niemand was er thuis bij de hoofd commissaris van politie te Rotterdam H. M. C. A. Staal, toen gisteren een inbreker door een niet afgesloten achterdeur binnen wandelde en op zijn gemak het bureau van de H.C. doorzocht Gelukkig voor de H.C. en spijtig voor de inbreker viel er weinig te kapen in het huis de Prinses Julianalaan. Uit het bureau wordt niets vermist. Op de bovenetage van het huis, dat door de inspecteur van politie B. D. Kalma, de schoonzoon van de H.C., wordt bewoond, werd uit een kistje driehonderd gulden ontvreemd. Van de dader geen spoor. Uitbarsting Australisch Nieuw-Guinea De vulkaan Lamonai op de oostpunt van Australisch Nieuw-Guinea vertoont teke nen tot uitbarsting te zullen komen. Er zijn plannen om de 7000 mensen, die dond- om de vulkaan wonen, weg te brengen. In januari werden 4000 mensen door een uitbarsting gedood en gewond. Een moe ras bij de krater is in één nacht verdwe nen x de stoomwolken worden steeds groter. Belgische lening? In bepaalde financiële kringen te Washington gaat gerucht, dat België denkt obligatielening op Ameri kaanse markt te plaatsen en tevens van wereldbank lening te krijgen voor ont wikkeling van Congo. Belgische ambassa- berichten op zijn minst zeer >rbarig Duitse Bondsdag in de knel Kiezen met een koel hoofd "PiE DATUM der algemene verkie- U zingen in de Westduitse bonds republiek, die reeds was vastgesteld op de laatste zaterdag van septem ber, de 28e zal waarschijnlijk worden vervroegd tot de 14e van diezelfde maand. Dit mede op ver zoek van .de sociaaldemocratische burgemeester van München, Wim- mer, die bondskanselier dr. Ade nauer er in een schrijven op attent heeft gemaakt, dat op 22 september, het z.g. „Oktoberfest" München's tweede jaarlijkse bierfeest begint, dat een week duurt. Bierfeest Noch op zondag de 22e, noch op zc ig een week later, zijn de MQncheni dan In staat om met een koel en klaar hoofd hun volksvertegenwoordigers kiezen, reden waarom de burgemeester Münchcn dr. Adenauer beleefd ve zocht heeft om de algemene verkiezii toch vóór het „Oktoberfest" te laten plaats hebben. „Wü zijn nu eenmaal fe deralisten". zo zou dr. Adenauer na vangst van burgemeester Wimmer's brief aldus het Bonner dagblad „General Anzeiger" hebben gezegd. „Ik heb de 15e september al in mijn notitieboekje staan". Intussen is ook met deze uitlating var de bondskanselier de datum der alge- verkiezingen voor de 3e Westduitse Bondsdag nog geenszins definitief gesteld. De kringen der regeringscoalitie christen-demokraten. Deutsche Partei Vrije Volkspartij dringen er sterk aan om de datum nog veel met vervroegen, bijv. tot juli. Waarschijnlijk zouden vele parlementsleden uit de coa litie-partijen graag de algemene verkie zingen nog veel vroeger dan juli laten houden, opdat zij dan zouden kunnen School met de Bijbel Voorschoten Gisteravond vergaderden bestuur en i Leidseweg 15, mejuffrouw N. Hameter. leden van de schoolvereniging School met Wijngaardenlaan 10. de..1Vürga.arden^an„onder! Voor de Jeu«d: mej. L. Segaar 5 de Bijbel voorzitterschap van de heer G. H. Leeuwen. In zijn openingswoord reerde deze, dat precies 25 jaar geleden de cursus aan de school begon. Secretaris H. W. Giezen achtte de toe stand van de vereniging vrij gunstig. Op het verzoek om toestemming voor de uit breiding van de school met twee lokalen werd, in verband met de bestedingsbe perking, voor dit jaar afwijzend beschikt. Het verzoek om toestemming vóór h< volgende jaar is reeds in zee Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de kosten van ex ploitatie van de school zich de laatste jaren in' stijgende lijn bewegen. Het afgelopen jaar leverde 'n exploitatie tekort op van rond f 1800. Opgemerkt werd, dat het voor het bestuur zeer moeilijk is een juiste gedragslijn vast te stellen voor de toelaatbare uit- De schoolt ekening gaf een heel wat gunstiger beeld. Deze werd afgesloten met een voordelig saldo van ongeveer f650. Het jaaroverzicht van het hoofd der school, de heer G. C. Verrips, toonde dat het leerlingental stijgende is. In 1956 bedroeg dit gemiddeld 235 en momenteel is het 244. Het hoofd memoreerde de moei lijkheden in verband met het feit. dat nog steeds geen gymnastiekonderwijzer kan worden benoemd. Met algemene stemmen werd hierna een voorstel van het bestuur inzake een financiële maatregel aange- Ten slotte werden de aftredende be stuursleden J. A. van Amerom, G. H. van Leeuwen en G. Los met algemene stem- ien herkozen. Uitslagen volksspelen Hap-slik: dames 1. Tine van der Poel; 2. Ini van Egmond; 3. Gerda van Vliet; •heren: 1. Theo van der Ploeg; 2. Gerard Berkhuyzen; 3. Jan van Osmabrugge. Kuipjesteken: 1. And-ree van der Ploeg; Truus Kokshoorn; 3. Hans van Bem- melen. Touwtrekken: 1. Gemeentewerken; 2. Vometa. Puzzelrit voor wielrijders: Algemene prijs, na loting, mejuffrouw L. Segaar. Leidseweg 497, mejuffrouw J. Oosterom, Nieuws van en voor Voorhout Plechtige onthulling van monument op 4 mei aan de Churchillaan, voor n het gemeentehuis, het »r de gevallenen van de tweede wereldoorlog worden onthuld. Deze onthulling zal op plechtige wijzé geschieden 's avonds tien voor acht. De plechtigheid wordt geopend door de plaatselijke muziekvereniging, die „O God, onze hulp" zal spelen. Hierna zal de voorzitter van het plaatselijke comité, dokter A. W. Bots. het monument de ge meente aanbieden. Nadat de onthulling geschied is en enkele militairen de vlag halfstok hebben gehesen, worden fakkels ontstoken en zal de muziekvereniging „Blijf bij mij, Heer, als de avond is ge daald" spelen. Voordat om 19.58 uur de twee minuten stilte in acht genomen wor den, zal burgemeester Smolders namens de gemeente het monument aanvaarden. Nadat de Chr. gemengde zangvereni ging „Melodia" „Ecce quomodo moritur" zal hebben gezongen, is er gelegenheid kransen en bloemen bij het monument gewijze, storting 6/5 12 te leggen. Hierna zal „Melodia" zingen „Boven de sterren daar zal het eens lich ten". De plechtigheid wordt besloten mei het spelen van het Wilhelmus en het In top hijsen van de vlag. Verkeersdag Op 16 mei zal Voorhout in het teken van veilig verkeer staan; een beroep op een ieder om zijn volle medewerking te verlenen, zal wel overbodig zijn. Betalingen Ingaande 7 mei zal het kantoor van de gemeente-ontvanger alleen geopend zijn des dinsdags van 912 en van 1920 uur. Voorts zal men betalingen kunnen verrichten op het kantoor van de coöp. boerenleenbank, dagelijks van 912.30 en 14—15 uur. Inschrijving schatklstproraessen. 3/5 looptijd 3 maanden, bedrag nader vast te stellen, coupures 100.000, dagtekening 6/5; prijs door minister vast te stellen, illen gelijk; toewijzing pondsponds- 30. strafpunten, 2. J. Oosterom 5 strafp.. 3. mej. W. van Es 6 strafp., 4. H. Steen 11 strafp. en 5. P. Kapteyn 12 strafp. Voor de ouderen 1. mej. N. Hame ter 5 strafp., 2. J. Mooij 9 strafp. Van der Mey 9 strafp. 4. S. van der Meij 9 strafp. en 5. P. Niersman 13 strafp. Voetbalwedstrijd gecombineerd elftal Rouwkoop/SVLVDEVJO 2—2. Uitslagen wedstrijden Veleen hebben dinsdag tijdens de wed strijden een prijsje kunnen bemachtigen. Het is ondoenlijk hen allen te vermelden, maar hier volgen de voornaamste uit slagen: Kinderspelen: meisjes 6 en 7 jaar (etep- penrace) 1. Andrea van Schayk. 2. Gon- nie Klaassens. 3. Inie Gusseklo; jongens 6 en 7 jaar (steppenrace) 1. Leo Douw. 2. Joha-n Smit. 3. Jan Altenburg; meisjes 8 en 9 Jaar (vlaggetjesteken) 1. Dietje Walter, 2. Lente Jansen. 3. Henja Kruyt; Jonges 8 en 9 jaar (zaklopen) 1. Harrie Willemse. 2. Peter de Koning, 3. Bas Nell; meisjes 10 en 11 jaar Pkelnerinnnerace) 1. Gre Lelieveld. 2. Grietje Bot. 3. Anneke Tuinman; Jongens van 10 en 11 jaar (hin- derntebaan) 1. G. den Hollander. 2. J. van Breemen. 3. J. Willemsteijn; meisjes 12 jaar en ouder („naar de trein") 1. Elly Lindeman. 2. Betty Korswagen, 3. Willij van As; jongens 12 jaar en ouder (zak- slaan) 1. Rob Wittebrood. 2. Diederik Everlj, 3. Jans Snippe. Kinderoptoeht: Ds. Forbgensschoól gro- t groepen 1. Zeg het met bloemen. 2. goed zo, 3. zwaan kleef aan; kleine groe pen 1. inneming van Lochem. R.K. jongensschool kleine groepen: 1. Flipje, 2. Roodkapje en de wolf, 3. Een oog. R.K. meisjesschool, grote groepen 1. koning der mode, 2. bloemenmeisjes, 3 Chinese bruiloft; kleine groepen: 1. Wol- lemijntje, 2. rock and roll, 3. Chinese Parkschool: grote groepen 1. Rode Kruis, 2. mastklimmer en Wij laten alles blauw-blauw; kleine groepen 1, professoren, 2. Roodkapje, 3 Japanse Vlietschool: grote groepen, de herrie- ichoppers. Herv. school: grote groepen 1. bloe- menbruioft. 2. Monaco; kleine groepen 1- bruid en bruidegom. School met de bijbel: grote groepen 2. Holland op zijn best; kleine groepen 1. verpleegstertje, 2. clown, 3. versierde sportfiets. Oranje-Groene Kruis vergaderde De jaarlijkse ledenvergadering van het Oranje-Groene Kruis stond onder leiding ds. H. P. Fortgens, die het overleden bestuurslid, Baron Schimmelpenninck d. Oye, herdacht In het afgelopen verenigingsjaar ver trok wijkzuster Van Driel, die werd op gevolgd door zr. Vergeer. Het ledental onderging praktisch geen verandering. De aftredende bestuursleden J. W. Eggink. C. Mechelse en W. A. Matze werden her kozen. In de vacature C. D. van Oosten werd voorzien door de verkiezing van mej. d. Lecq en in de vacature wijlen Baron Schmimmelpenninck van der Oye door de verkiezing van J. W. Barmentloo. Burgerlijke stand Geboren: Andrea Helena dr v K G Wes terbeek en H A Teunlssen; Patricia dr v N Klein en C J Veis; Hendrika Johanna profiteren van de blijkens verschil lende onderzoekingen der publieke opi nie weer stijgende populariteit van de bondskanselier en teneinde de voor naamste tegenstanders de socleal-de- mokraten zo weinig mogelijk tijd en gelegenheid te laten hun krachten te ver zamelen. I\iet voor 7 juli De Westduitse grondwet verbiedt dit evenwel. Daarin staatdat algemene ver kiezingen moeten worden gehouden in het laatste kwartaal van de zittings periode van de aftredende Bondsdag. Aangezien de huidige Bondsdag op 6 ok tober I9S3 voor het eerst bijeenkwam, kunnen de algemene verkiezingen voor een nieuw parlement niet eerder dan de 7e juli worden gehouden Gezien haar meerderheid in de zittende Bondsdag zouden de coalitie-partijen er een voorstel tot het houden van de volgen de algemene verkiezingen tn juli as. „door kunnen drukken". Dat er een streven in die richting is, blijkt ook uit het reeds geuite voornemen om de wet gevende arbeid van de huidige Bondsdag einde mei a.s. te laten eindigen. Aan de andere kant is de maand juli en dit geldt ook nog voor augustus voor de kiezers ongunstig. Voor velen zijn de vakanties dan al begonnen. En jaarlijks brengen miljoenen Duitsers de ze in het buitenland door. Het zijn in het algemeen de tot de coalitie-partijen be horende „beter-gesitueerden", die deze vakanties in het buitenland doorbrengen. De vraag is, of de coalitiepartijen, wier meerderheid over de sociaal-demokraten bijzonder gering zal zijn, zich het even tuele verlies van stemmen kunnen ver oorloven. Boeren druk bezig Maar ook voor de landbouwers, die sterk christelijk-demokratlsch zijn inge steld, is juli geen geschikte maand. Men heeft het dan druk op het land en geen tijd om te gaan stemmen. Bij een alge mene verkiezing In Juli zou de nleuwge- kozen Bondsdag trouwens tr 1 niet eer der dan na 6 oktober in zitting bijeen kunnen komen, omdat die dag pas het oude parlement wordt ontbonden. Dit oude parlement zou dan theoretisch nog besluiten kunnen nemen, die een wellicht geheel anders samengestelde nieuwe Bondsdag zou hebben verworpen. Ook dit zou een ongewenste toestand schep pen en zo lijkt het tenslotte toch niet zeer waarschijnlijk, dat de wensen van vele parlementsleden om de algemene verkiezingen maar „zo vroeg mogelijk" dus onmiddellijk na de 7e juli a.s. te doen plaatshebben, kunnen worden in gewilligd. De maand augustus is in ver band met de vakanties wel helemaal uit gesloten. zodat het wel bij september zal blijven. Het zal dan wel zondag de 8e van die maand worden. Utrecht boven twee miljard De produktie van de Levensverzeke ringmij Utrecht was f 286,2 (v.j. 260,9) min. Het verzekerd kapitaal ging f 200 (181) min vooruit tot f 2183,2 min. Aan premiën eigen rekening is f 64,9 (58,3) min ontvan gen tegenover f 24 (19,1) min uitkering er afkoop en f 14,6 (13,7) min onkosten. De premiereserve werd extra verhoogd met f3.3 min. Zij bedraagt f524.1 (478,6) min op basis van 3,03 (30,2) tegen 4,32 (4,26) gekweekte rente. De beleggingen brachten f 21.9 min op .Zij bedragen f 529,1 (508.9) min w.v. 8,91 vaste eigendommen. 30,51 hypotheken, 22,96 effecten, 33,12 leningen op schuldbekentenis. 2,04 polisbeleningen. De taxatiewaarde van vaste goederen is f 67,7 min, de balanswaarde f 48.4 min. De zichtbare extra-reserves zijn f 17.7 min. De winst is f 8,66 (7,72) min. Voor winst verzekerden wordt l"/« van het zekerd kapitaal bijgeschreven of f 2.% min, f3,59 min gaat naar extra-res Voorgesteld wOTdt 13% (12%)dividend. FAILLISSEMENTEN Geëindigd! N.V Surséance: I.z. J. Rijksen, koopm Utrecht, ontw.-akkoord gedeponeerd, vorderingen uiter lijk 3/5. bewindv. mr. J. A Star, beslissing Philips verhandeld in Zwitserland Bij het begin van de handel in aande len Philips op de Zwitserse effectenmarkt bestond dinsdag onmiddellijk levendige belangstelling. De stemming was vast ln overeenstemming met Amsterdam. De opening was op 314 (zonder verklaring 315), slot 316% (316%) Zwitserse franken- Gisteren steeg de notering tot 322 (321). Vergadering Vereeniging v. d. Effectenhandel Op de jaarvergadering der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam deelde de voorzitter de heer William Schrikker gisteren mede, dat de omzetten in obligaties in 1956 nominaal 600 mil joen waren, ongeveer evenveel als 1955, die in aandelen slechts 460 min nominaal tegen 830 min. De emissie-activiteit geringer. Het ledental daalde van 51 511. Er waren 318 noteringsaanvragen. In de prijscourant werd voor 992 min nomi naal opgenomen. Op 28 december 1956 waren 2263 fondsen in de prijscourant, vorig jaar 2220. De vergadering nam en kele statutenwijzigingen aan, c.a. met be trekking tot het optreden van mr. U. J. N. de Graaf! als directeur. De heer William Schrikker dToeg het presidium over mr. P. F. J. de Kok na woorden waardering van verschillende sprekers. Als bestuurders zijn toegetreden de heren J. C. Harders en J. W. Poggemeier. Wilhelmina dr v J C Nell en J Wesselo; Dirk Albertus zn v J Kruis en L de Beijl; Rudolf Jan zn v R Los en K Bette; Peter Mark zn v C P Engelfriet en H E Brown; Axel zn v H N Bauer en M M van Noort; Karei Peter zn v J van Rossen en A W van Son. Gehuwd: Hermannus Hendrikus Kroeze en Johanna Helena van den Bosch. Overleden: A W Bouwmeester 64 jr wed van J de Mooy; J Potjewijd 68 jr e v D J Cuilenburg; Gerard Leonard 0 Jr zn v C H van Lavieren en J B G Goldschme- ding. Uitslag etalagewedstrijd Voor de koninginnedag winkeliers puz zel Is veel belangstelling geweest. Er wa ren niet minder dan 600 deelnemers. De winnaars van de drie hoofdprijzen zijn H. C. v. d. Burg, Schoolstraat 8, J. C. Warmendam, Burg. de Kempenaerstraat M. Noort, Van Kempenstraat 37. Benoeming Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben benoemd tot provinciaal inspec teur der gemeente- en watenscha-psar- chieven in deze provincie, de heer J. L. Gemeente-uitkering in 1958 even groot De minister Hofstra (financiën) en Struyckien (binnenlandse zaken) hebben gevolg gegeven aan het verzoek van de Tweede Kamer om de gemeenten tijdig te laten weten, welke uitkeringsregeling in 1958 van kracht zal zijn. Zij hebben thans een wetsvoorstel ingediend om bij wijze van overgangsmaatregel de uitkering, die voor dit jaar geldt, ook voor 1958 toe passelijk worden gegeven aan de ln be staande regeling aanwezige mogelijkheid tot (subjectieve) verhoging van de alge mene uitkering uit het Gemeentefonds. Op het departement van financiën wordt nu hard gestudeerd op het lijvige rapport, dat in november 1956 is uitgebracht door de staatscommissie over het herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeen ten en provincies. Verzekeringsbank Victoria De produktie van Verzekeringsbank Vic toria was in 1956 83.9 (68.5) miljoen, de netto-vooruitgang 53,2 (43) min., boven dien 4.9 min door herverzekeringscon tract. zodat het verzekerd kapitaal tot 543,9 min steeg. De beleggingen zijn 129,6 (120,7) min. met 4,16 (4.07)»/. ge kweekte rente tegen rentevoet premlere- Deze is extra versterkt met 1,92 min. Van de 1,83 (1,3) min. winst wordt 1,11 min. gestort in reserve geld belegging. Uitgekeerd wordt 112,50 di vidend per aandeel. Gratificaties perso neel belopen 225.000. De vrije reserves ad. 12,9 min. en 2 min. kapitaal zijn 13,2'/» van de premiereserve. Markt- en visserijberichten LEIDEN. 1 mei. Groenteveiling: aardbeien 50100, andijvie 74109, peulen 235280. kro ten gekookt 220230, postelein 7077. prei 13 18. rabarber 21—36, spinazie 11—30, stoofsla li—35. tomaten 130-246. uien 20—27. waspeen 39—64. witlof 39—81, bloemkool 32—80. kom kommers 30—65. sla A 7—11. B 5—6.80. peter selie 210, raapstelen 2, radijs 513 en selderij 9—13. DELFT, 2 mei. Veemarkt. Aanvoer: 7 mderen, 2 graskalveren, 130 nuchtere kalveren, 295 varkens, 633 biggen, 7 schapen, MO lamme- Notering: weidekoeien 600800, nuchtere kalveren 4552, biggen 4858, lopers 70—120, drachtige zeugen 300—425, magere var- rrvs per kilogram levend gew. 1.701 90. weide- mmeren 68—80. De handel was redelijk. GOUDA, 2 mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 52 partijen. Notering: le kwal. 2."312.45, 2e kwal. 223—2.30, handel stug. KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 mei. Groenteveiling: waspeen A 5690, B 81—92, rabarber 16—27, radijs (per 100 bos) 6.50—14.10, spinazie 11—21. prei 10—11, sla 5—10, stoofsla 2931, postelein 6768. peterselie (per 100 bos) 6.50—6.70, selderie (per 100 bos) 7.60—7.80, kervel 15—17, aardbeien (per 200 gram) 85. ROELOFARENDSVEEN. 1 mei. Bloemen veiling: fresia's 49—88, lathyrus 25—47, ane monen 1636. narcissen 21—26. pyrethrum I 71— 160, II 50-86, ixia's 36—47, dhoronicum 8—18, rgarieten 1839. Tulpen: golden harvest 25— oadilly 2837, moederdag 3056, rheinland 34 47, queen elizabeth 34—39, white giant 19—50, 8—39 per eerden 28—32, bos. Am. ROELOFARENDSVEEN, I mei. Groente veiling: aardbeien (ingelegd) 93118, 2 ons doos 14-1156, afw. 48—77, kropsla 511, spinazie 18—31 per 100. Groenteveiling: was- 1011, rabarber sultjes 3.70—6, peen A 42—79, B 50-90, 20—26, radijs 8.30—12.90, doi selderij 9.20—12.50, peterselie 7—9. TER AAR, 1 mei Groenteveiling: peulen 220—320 B 180—210. kassnijbonen 240—270, stek 160—170, 45—61, prei 10—12, vie 71—94. B 31—61. uien 5—8, all< sla A 780—1500, B 500—740 per 100 21—35, B 9—20, postelein irber 29—32. glasandij- per kg; 26, komkommers 21—24, alles p< 6566, pelerselit B 44-68, C 30—45, stek 18— A 48—57, B 41—43, C 35, stek stuk; radijs 58. bospeen stoofsla 30140 per kist; aardbeien 8590. ld. 65 per doosje. SCHEVEMNGEN, 2 mei. Besommingen: kustvissers: SOH 74—310, 62—245. 67—1800, 12— 1000. 44—415. 38—590, ZS 1—1255 en 5 Goe- ichokkers r mei. Aangevoerd 1174 handelsga malen 95—124 SCHEVENINGEN, kg garnalen. Notcri per kilogram. VLAARD1NGEN. 2 mei. Gisteren was te IJmuideo stoomtrawler Abraham VL f 35.000. Op 21 I zal e deel v IJMUIDEN, 2 mt 340—230. gr. tong 440—320. grm. 400—340. kim. 440—320. kl. I 320—280, II 270—240. tarbot 1 240—290; per 50 kg: kl. schol I 50. II 49—19. schar 198. bot 22—18. verse haring 20—16. makreel 20—14, gr. schelvis 31—20. grm. 29—25, kim. -32—27. kl. I 31—22. II 31—22. wijting 30- 16. gr gul 35—29. midd. 34—28, kl. 23—17.50. ham 126, ki. wolf 41—35. horsmakreel 8. kl. I 77—15, gr. rode poon 80, i der Gouw, hist. drs. te Voorschoten. Aanvoer"" 80—79, kim. 72. kabeljauw 160—76. I 32—30; per 125 kg: koolvis zw. 49—37, 62—51, gr. wolf 94—76.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11