Doodstraf doet criminaliteit niet dalen Thans ook een kleuterschool aan de Asserstraat Honderden namen afscheid van dijkgraaf mr. Slagter Gespreksstof voor raad van Leiden S. MELSE nam afscheid van Raad van Arbeid te Leiden Rembrandtprijs in 1957 alléén voor schilderkunst D. LADAN NIEUWE LE1DSCHE COURANT 4 WOENSDAG 1 MEI 1957 Klein maar belangrijk onderzoek Leids hoogleraar bestudeerde de penitentiaire behandeling in Frankrijk "T^E NEDERLANDSE ORGANISATIE voor Zuiver Wetenschappelijk ■*-' Onderzoek heeft enige tijd geleden prof. mr. W. H. Nagel, buitenge woon hoogleraar in de penologie en de criminele sociologie aan de rijks universiteit te Leiden, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de algemene penitentiaire behandeling in een land, waar de doodstraf bestaat. Prof. Nagel heeft dit onderzoek voornamelijk in Frankrijk ingesteld, waar hy onder meer de gevangenissen van Melun, Fresnes en Marseille bezocht. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. Nagel, dat hij In Frankrijk maar daarvoor ook al In Engeland had waargenomen hoe het bestaan van de doodstraf een speciale Invloed uit oefent op de gedetineerden, die In het betrokken land In een gevangenis ver blijven, al zijn zij zelf niet tot de dood straf veroordeeld. Niet alleen het publiek ls altijd geïnteresseerd ln terechtstellin gen, zo vervolgde de hoogleraar; ln de eerste plaats zijn dit de gevangenen zelf. uit wier midden Iemand het schavot moet bestijgen. Een terechstelllng op de binnenplaats van een gevangenis emotio neert de gedetineerden, die zich zeer nauw tot elkaar voelen aangetrokken, in veel sterker mate dan de vrije mensen. „Een executie", zo deelden de directeur en de bewakers van ..Les Baumettes" (de gevangenis van Marseille) prof. Nagel mee, „wordt collectief beleefd van het moment dat de auto met de guillotine („Les Bols de Justice") de poorten van de gevangenis binnen rijdt, en ln de geest maken alle gedetineerden in hun cellen de terechtstelling mee." De daarbij opgewekte emoties hebben bijna nooit een invloed ten goede, maar werken veeleer de agressiviteit in de hand. Zij zijn als prikkels die infecteren dn plaats van afschrikken. Doodgaan, do den en gedood worden hebben ln het emotionele leven alles met elkaar te maken. Natuurlijk emotioneert een exe cutie ook de bewakers der gevangenis, hetgeen ook weer tot uiting komt in hun houding Jegens de gevangenen en spe ciaal ten opzichte van de ter dood oordeelden, die immers elke kans te ontsnappen met beide handen zullen aangrijpen. De ter dood veroordeelden in een aparte gevangenis op te sluiten zou het probleem, slechts ten dele oplos sen. Men kan namelijk niet voorko men, dat gearresteerde verdachten ge durende lange t(jd In preventieve hechtenis In de gevangenis vertoe ven en daar kennis maken met hun lotgenoten. Men zou hen dus pas ln een bovengenoemde gevangenis kun nen onderbrengen wanneer hun von nis In kracht van gewijsde was ge gaan. Wordt so'n ter dood veroor deelde gratie verleend een proce dure, waarvan de beslissing soms ja ren kan uitblijven dan heeft hij voor niets ln zo'n gevangenis geze ten. De ongunstige Invloed, welke de executie op degenen uitoefent, die een vrijheidsstraf ondergaan, had de hoogleraar In zijn mening versterkt, dat de doodstraf afgeschaft dient te worden. Onding Strafrecht, aldus prof. Nagel, betekent niet een subjectief recht om te straffen, maar een recht ln objectieve zin, dat betrekkingen veronderstelt van een ge meenschap met in beginsel volgerechtig- Advertentie ZATERDAC 4 MEI A.S. DODENHERDENKING des avonds 7.15 uur in de Stadsgehoorzaal Spreker Prof. Dr. P. A. H. de Boer Rector Magnificus der R.U. MUZIKALE OMLIJSTING Het Toonkunstorkest o.l.v. Henk Gelrnaert Leldsch Mannenkoor o.l.v. Willem Mlzee Na afloop Stille Tocht langs het Kruis aan de Steenstraat. 4e leden daarvan. Een tenuitvoerlegging van een straf, waar de veroordeelde nooit meer onderuit komt, maar waar hij in moet blijven, perverteert het karakter van de straf. De grenzen van een straf stelsel zijn derhalve bepaald door datgene wat een veroordeelde kan verdragen, wil hij zijn plaats ln de gemeenschap kunnen innemen Hieruit volgt dus, dat de doodstraf waarmee deze grens onherroepelijk c schreden wordt, geen straf is maar peni tentiair een onding en een onredelijk heid. Bovendien doet de doodstraf de criminaliteit ln geen enkel opzicht da len. Dezelfde redenering geldt min of meer voor de levenslange gevangenis straf, welke een definitieve uitstoting uit de maatschappij betreft. (Zoals be kend ls, wil de minister van Justitie, evenals indertijd zijn voorganger, het vraagstuk van de levenslange gevange nisstraf opnieuw onder ogen zien). Modern Op een desbetreffende vraag vertelde prof. Nagel nog iets over zijn bezoek aan „Les Baumettes" door hem een mo delgevangenis genoemd. Deze Marsell- laanse gevangenis is uitgerust met een hospitaal, ultra-moderne operatiekamers en een voortreffelijke sanitaire inrich ting. De kwaliteit van het voedsel is er uitstekend. De afdeling voor ter dood veroordeelden ligt in het hart van de gevangenis. Verder heeft men er een huis van bewaring, waar enkele kort-gestraf- ten hun straffen uitzitten. Voorts ls daar een half open afdeling voor hen, die tot dwangarbeid veroordeeld zijn. „Les Baumettes" biedt plaats van 860 mannen en vrouwen en toen de hoog leraar vorig jaar deze gevangenis be zocht, zaten er niet minder dan 251 per sonen ln preventieve hechtenis. De ge vangenis ls omgeven door enorm ver sterkte muren, waarop zoeklichten en machtnegeweerposten staan opgesteld. De bewakers lopen er steeds met automati sche wapens in de aanslag rond. De executies geschieden ln „Les Bau mettes" ook steeds op de binnenplaats, en wel voor het raam van de kamer van de directeur, omdat deze verplicht is, toezicht op de terechtstelling uit te oefe nen. Naar de directeur prof. Nagel mee deelde, had hij nog nimmer een execu tie gezien, omdat hij zich op zulk een dag steeds ziek had gemeld B. en W. steunen typeles op u.l.o.'s De leerlingen, die het ulo-onderwijs met vrucht hebben genoten, kiezen voor een belangrijk deel een administratieve loopbaan. In verband hiermee betekent het voor hen een aanzienlijk voordeel, als zij zich reeds op school vaardigheid ln het gebruik van een schrijfmachine kunnen verwerven. Uitgebreid overleg heeft er toe geleid, dat het instituut Boot te Wormerveer voor eigen risico 9edert 1 september aan alle ulo-scholen ln Leiden (op één na) type-lessen ver zorgt Dit Instituut beschikt over een zogenaamde rijdende type-school, die met de leraren en de machines aan de school komt B. en W. nu zijn van mening, dat het verantwoord is voor het type-onderwijs van gemeentewege geldelijke steun te verlenen. Het instituut is bereid op de kosten, die f 30 per jaar bedragen, een korting van twintig procent te geven Van het resterende deel der kosten zou de gemeente de helft voor haar rekening kunnen nemen. De ouders betalen dan een bijdrage van f 12 per jaar Met de voorgestelde regeling is 1956 en 1957 f 10.500 gemoeid. Ambtenaren betuigden met vele geschenken hun dank i het Rijnlandhuis afscheid Honderden hebben i nomen van de scheidende dijkgraaf, mr. J. Slagter. Een lange rij van autoriteiten, burgemeesters, heemraden en poldervoorzitters heeft mr. Slagter in de grote zaal dank gebracht voor zijn werk in dienst van het Hoogheemraadschap Rijnland. Tevoren was in besloten kring afscheid ge nomen van het ambtenarenkorps. Maandag heeft mr. J. Slagter van de laatste groep mensen afscheid genomen, waarmee hij als dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland samenwerkte, de ambtenaren van het waterschap, 's Middags volgde nog een receptie, waarop de heer J. v. d. Merwe namens een aantal polders een groot sierbord aanbood. De dodenherdenking in Leiden Zaterdagavond kwart over 7 wordt in de gehoorzaal een bijeenkomst gehouden ln het kader van de dodenherdenking. Het herdenklngswoord wordt ditmaal gespro ken door prof. dor. P. A. H. de Boer, rec- tor-magndficus van de Leidse universiteit. Medewerking verlenen een mannenkoor onder leiding van Willem Mlzee en het Leids Toonkunstorkest van Henk Gelr naert. Na de herdenking wordt om half 9 een stille tocht gehouden langs het kruis aan de Steenstraat. Na afloop van deze tocht heeft de overdracht plaats van het tegenover molen De Valk. Dinsdagmiddag om twee uur komt de gemeenteraad van Leiden in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: Voorstel tot het intrekken va raadsbesluit dd. 25 maart 1957 dit strekt tot benoeming van mejuffrouw J. E. de Brabander tot onderwij; de openbare opleidingsschool voor gym nasium en h.b.s. aan de Lorentzkadt van mejuffrouw N. A. J. van Leeu tot onderwijzeres aan de openbare gere Montessorischool aan de Rijnsbur- gersingel; benoeming van een drietal tij delijke leerkrachten aan de gemeentelij ke h.b.s. voor meisjes; benoeming van vier leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs: voorstel Inzake het beschik baar stellen van gelden voor het doen geven van type-onderwijs aan de ln Leiden gevestigde openbare en bijzon dere ulo-scholen; voorstel Inzake het be schikbaar stellen van gelden ten behoeve van de inrichting van een speelwerklo- kaal voor de school aan de Tlmorstraat; pre-advies op het verzoek van het be stuur van de Vereniging voor Christelijk onderwijs om medewerking voor het uit breiden van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Van Volenhoven- kade met twee leslokalen en e lokaal; voorstel tot het wijzigen raadsbesluit dd. 16 april 1956 inzake be schikbaarstelling van een Rembrandtprijs en tot het vaststellen van een ver ordening op de verlening van Rembrandt- prijzen der gemeente Leiden; voorstel inzake het aankopen van het fabrieks gebouw c.a. aan de Warmonderstraat 18; voorstel inzake het aankopen van het perceel Roodenburgerstraat 1; voorstel Inzake het aankopen van het perceel Uiterstegracht 111; voorstel Inzake het aankopen van gronden ln de Meerbur gerpolder aan en nabij de Hoge Rijndijk; voorstel Inzake het uitkeren aan de pachter van het handbaggerwerk van de door hem over het jaar 1956 terzake van deze werkzaamheden verschuldigde om zetbelasting; voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die, regelende de heffing Maandag heeft de heer 8. Melse, chef van de afdelingen Invaliditeitswet en A.O.W. van de Raad van Arbeid te Lel den, In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid ge nomen van voorzitter, raadsleden en per- De voorzitter, mr. D. J. Gorter, herin nerde eraan, dat de heer Melse de Raad van Arbeid van het begin af aan heeft helpen opbouwen. Hij kende de hem ter uitvoering toevertrouwde wetten en de ingewikkelde Jurisprudentie als niemand anders. Mr. Gorter prees de scheidende Prof. Wiegers voorzitter jury yORIG JAAR heeft de Leidse raad be sloten een vijfjaarlijkse Rembrandt prijs van 5.000 beschikbaar te stellen voor kunstwerken op het gebied van de schilderkunst, de grafiek, en, wanneer daarvoor bijzondere aanleiding bestaat, ook op het gebied van de beeldhouw- Na overleg met deskundigen is men ech- ter tot de conclusie gekomen dat het wen- selijk ls in het besluit wijziging te bren gen. Het zou voor de jury namelijk een zeer moeilijke opdracht zijn in de beoor deling zowel schilderstukken als grafi sche werken te betrekken, om ten slotte stoor de toekenning van de prijs aan één van deze twee gebieden van kunst de voorkeur te geven. Beide zijn zó verschil lend van aard, dat deze afweging be zwaarlijk is. Het uitloven van een extra prijs voor grafiek van bijvoorbeeld 1.000, komt B. en W. wel aantrekkelijk voor, maar gezien de huidige financiële positie van de gemeente, lijkt het instellen van deze prijs op het ogenblik niet gewenst. Het college acht het onder de gegeven om standigheden de beste oplossing de Rem brandtprijs voor dit jaar alléén beschik baar te stellen voor werken op het ge bied van de schilderkunst. Prof. Jan Wiegers van de rijksacademie •/an Beeldende Kunsten te Amsterdam heeft het voorzitterschap van de jury op zich genomen. Verder hebben hierin zit ting de heren Lex Horn te Amsterdam. H. H. Kamerlingh Onnes te Voorschoten J. N. van Wessem te Oegstgeest en D Wildschut te Bunde bij Maastricht ambtenaar als een blijmoedig Christen. De chef de bureau, de heer J. M. Hoek stra, vestigde de aandacht op de plichts betrachting van de heer Mel6e. Door zijn Zeeuwse gemoedelijkheid was hij een col lega, met wie men steeds prettig kon samenwerken. Namens de afdelingen Invalidltels- wet en A.O.W. sprak de heer J. O. Lamers waarderende woorden. Het beleid van de heer Melse was gericht op het aankweken van verantwoorde lijkheidsgevoel bij het personeel. Op uitnemende wijze slaagde hij erin een goede sfeer te scheppen. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. Vollega, merkte op, dat de heer Melse steeds een meelevend lid van de vereniging Is geweest. Er werden tal van geschenken aangeboden. In zijn dankwoord bekende de heer Melse, dat hij iets had gevoeld van de pijn van het afscheid. Hij legde er echter de nadruk op, dat dankbaarheid doml- Functies De heer Melse, die aanvankelijk onder wijzer was, kwam in 1919 in dienst van de Raad van Arbeid te Leiden. Hij heeft de Gereformeerde Kerk zeven Jaar lang als diaken gediend (secretaris van de eer ste rusthuis-commissie) en sedert jaren ls hij studenten-ouderling en scriba. Hij la lid van de plaatselijke commissie voor het studentenwerk en adviserend lid van de commissie ln Delft. Vanwege de Generals Synode van de Gereformeerde Kerken heeft de heer Melse zitting ln het Gene raal Deputaatschap voor de arbeid onder de studerenden en vanwege Particuliere Synode van Zuid-Holland noord in het deputaatschap voor het Gereformeerde weeshuis te Wassenaar. vordering van gelden gen van het stedelijk hal te Leiden; voorstel tot het verlenen van medewerking aan de totstandkoming van een besluit tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling op het gebied van de gasvoorzlening; voorstel tot^het vaststellen van een verordening houden de wijziging van die op de winkelslui ting 1953 (halve dagsluiting boekwinkels); voorstel tot het vaststellen van een ver ordening voor de sluiting van slagers winkels; voorstel tot het vaststellep van een verordening voor de sluiting van kruideniers- en melkwinkels; voorstel tot het vaststellen van een verordening voor de aardappel-, groente- en frultwinke- llers; voorstel tot het vaststellen van een verordening regelende het verlenen van wachtgeld aan ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden. Leidse brandweer kreeg eigen vlag Terwijl dinsdagmorgen de vroegste jeugdkorpsen de Leidenaars wakker trommelden en een stralende zon de beste verwachtingen voor Koningin nedag schiep, stonden de Leidse brandweermannen op de binnenplaats van hun kazerne aangetreden voor een bijzondere plechtigheid. De brandwachten tweede klasse Zitman en Klom hadden zich opgesteld naast de vlaggemast en enkele minuten over half acht wapperde voor het eerst de Leidse brandweervlag in de koele ochtendwind. De heer S. W. Hagedoorn sprak over de taak van de brandweerman, die op de vlag symbolisch tot uiting was gekomen: De nationale en de Leidse kleuren krui sen elkaar en in hun trefpunt staat het wapen van Lelden. In de rechter-bene- denhoek bevindt zich de „brand-drie- hoek" met daarin het voornaamste be- schuttlngsmlddel van de brandweerman, de helm. De heer Hagedoorn gaf aan de brand- driehoek die de drie brand-elementen tot uiting brengt: brandstof, vuur en zuurstof een nieuwe symbolische bete kenis: Leiding, personeel en materieel. Zoals brand onmogelijk is bij afwezig heid van een der drie brand-elementen, zo is brandbestrijding onmogelijk, wan neer een der drie diensten niet of niet goed— functioneert, zo zei de heer Hage- Na een saluut aan de nieuwe vlag, die voortaan bij belangrijke gebeurtenissen zal worden gehesen, werd het dundoek weer gestreken en begon aan de Lange- brug de dagelijkse dienst, die ook op Koninginnedag niet onderbroken kan worden. Onder de vele aanwezigen, die maan dagmiddag mr. Slagter de hand kwamen drukken, waren vertegenwoordigers uit het bestuurlijke en ambtelijke vlak. Onder meer waren er de burgemeester van Lel den. jhr. mr. F. H. van Kinschot en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool. Verder de burgemeester van Benthuizen-Moer- kapelle, Valkenburg, Hekendorp, Rijns burg, Aalsmeer, Voorschoten, Zevenho ven, Sassenheim, Leiderdorp, Oegstgeest. Ter Aar, Haarlemmermeer en Heemstede, de voorzitter en secretaris van de Bent- huizerpolder, dr. J. W. Notenboom namens het Hoogheemraadschap Delfland, ir. D. Y. Lem, directeur van de gemeentewerken Leiden, de oud-hoogheemraad B. Rave- stein, de heer J. van Stolk, vertegenwoor diger van het Hoogheemraadschap Schie- land, een drietal hoofdingelanden van Haarlem, het dagelijks bestuur van K. en O., mr. P. E. Briët namens de Leidse Spaarbank en vele hoofdingelanden en ingelanden van het Hoogheemraadschap zelf. Verschillende genabuurde polders wa ren door hun voorzitters vertegenwoor digd; de polder Bodegraven, Nespolder, Amstelland, Kooipolder Sassenheim. Rode Molenpolder, Gemeentewegpolder, Zwam- merdam, Rietveld, Groenendijk, Bent- Delft-Gezalenpolder, Gnephoek, Laag- Boskoop, Spekpolder, het grootwaterschap Woerden en de Noord-Hoflanderpolder. Plichtsbetrachting ALUM. JALOUZIEËN voor deze school werden geleverd door de Off. Dealer voor Leiden en Omstreken Modern ingericht gebouw geopend Jonge hinderen onderwijzen is een verantwoordelijk werk IV 7"IJ ZIJN DANKBAAR, dat met deze kleuterschool het geheel van VV scholen aan de Asserstraat compleet is", zo zed ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Hervormde schoolvereniging, maandagmiddag bij de opening van het nieuwe kleuterschoolgebouw aan de Asserstraat, waarin mejuffrouw A. E. Smit, directrice van de school aan het Plantsoen, met haar leerlingen haar intrek zal nemen. Met deze kleuterschool, die met de lagere school en de ulo-school in de betrokken straat een trio vormt, is de mogelijkheid geschapen, dat in dit stadsdeel kinderen van vier tot zestien jaar onderwijs ontvangen. De opening werd onder meer b woond door mr. dr. J. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs en de heer Swanenburg, gemeentelijk inspecteur v het onderwijs. Zij werden door ds Vossers verwelkorrfd. Woorden van welkom richt te de voorzitter eveneens tot mejuffrouw Stol, die thans inspectrice is bij de op leidingen voor het kleuteronderwijs. Zij heeft het bestuur vaak van adviezen voor zien en zich beijverd voor de urgentie verklaring. Voorts richtte de voorzitter zich tot de vertegenwoordiger van het ge neeskundig schooltoezicht, dokter Daane en hij dankte de heer Gaillaard van de plantsoenendienst voor de aanleg van het gazon. Onder de genodigden bevonden zich voorts hoofden van scholen en het personeel van de u.l.o.- en van de prinses Ireneschool. Christelijk Op de Zonnebloemschool. die modern is ingericht, zal men zich toespitsen op de lichamelijke opvoeding, je handvaar digheid en de kunstzin van de 4- tot 6- jarigen. Het onderwijs heeft een Christe lijke inslag. Buitenstaanders zullen mis schien glimlachen, omdat het hier een zo jeugdige leeftijd betreft. Maar, wanneer moet men met de Christelijke opvoeding beginnen? Dit is een vraag die verschil lend wordt beantwoord. Gelovige ouders, die hun kinderen ontvangen als een ge schenk van God, stellen er prijs op, dat zij opgroeien in een Christelijke milieu. Bovendien zijn kinderen van vier tot zes jaar juist sterk te beïnvloeden. Het zeer verantwoordelijke werk van het kleuteronderwijs kan men In het Evangelische licht ilen van aan dacht schenken aan het jonge, tere en zwakke. Kinderen z(jn kleine mensen, met eigen gedachten en gevoelens die zl) niet kunnen alten. Daarom is het onderwijs aan die kleine kinderen verantwoordelijk werk. Als bestuur geven wU deze taak in vol vertrouwen In handen van mejuffrouw Smit en haar staf, zo zei ds. Vossers, waarna hl) In een gebed Gods zegen over het werk ln de nieuwe school vroeg. De architect, de heer D. L. Landman, werd door ds. Vossers bedankt diens prachtige ontwerp. In de dank den ook de heren Huisman en Kramp betrokken. Jaloers De heer B. Swanenburg voerde nai het gemeentebestuur het woord. Het heugde hem zeer, dat een nieuwe school kon worden gebouwd, aangezien iedere nieuwe school de stad aantrekkelijker maakt. Hij zei goed te kunnen begrijpen, dat anderen jaloers op dit gebouw zijn en verzekerde, dat het gemeentebestuur alles zal doen om nog meer urentieverklarin- gen los te krijgen. Hij feliciteerde het be stuur van harte. De heer Landman dankte voor de har telijke woorden tot hem gesproken, maar zo zei hij, lk wil niet nalaten ook alle uit voerenden hierin te betrekken; wat zou er van mijn ontwerp terecht zijn gekomen als zij niet tenvolle hun medewerking hadden verleend? De architect bood het schoolbestuur een elektrische klok aan voor het nieuwe gebouw. Ds. Vossers overhandigde de heren Huisman en Kramp een kistje sigaren. En verder Namens de hoofden van scholen sprak de heer Y. Tijmstra, de heer H. van Cit- tert voerde het woord namens het be stuur van Christelijke kleuterscholen en de heer J. van Leeuwen sprak namens Kunst en Genoegen, dat ln de oude school vele jaren enkele lokalen als repetitie ruimte mocht gebruiken. Hij haalde her inneringen op aan deze prettige tijd. waarna twee Jeugdige leden van K. en ln hun nieuwe kostuums, het bestuur twee poppen aanboden en mejuffrouw Smit een mand met bloemen overhandigden. Een vertegenwoordigster van de ver eniging van onderwijzeressen bij het Christelijk kleuteronderwijs gewaagde van de goede sfeer, die ln het oude ge bouw heerste. Het gebouw is anders, maar de sfeer kan ln de nieuwe school dezelfde zijn, zo zei ze tot de directrice. Ten slotte sprak mejuffrouw Smit het bestuur en de genodigden toe. Zij dankte het be stuur, dat men haar bij de inrichting zo'n grote mate van vrijheid heeft gelaten. Het gezelschap begaf zich hierna van de lagere school, waar de opening plaats had, naar het nieuwe gebouw ernaast, waar in één van de speelzalen kinderen een toneelstukje met dans opvoerden. Na afloop bezichtigde men de lokalen. Men verzocht ons nog mee te delen, dat de heer Van Leeuwen deze dag in stilte wenst te laten voorbijgaan. arriveerde de dijkgraaf, vergezeld van zijn echtgenote, in de hal. waar mej. Van ier Haak een ruiker bloemen overhandig de. Als eerste nam de waarnemend secre taris, de heer L. Klevering, het woord, die de plichtsbetrachting van mr. Slagter in herinnering bracht, maar hem ook dank zegde voor de prettige wijze, waarop hij altijd met het personeel wist om te gaan. Een kroon op zijn levenswerk is ongetwij feld zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau geweest bij de her denking van het 750-jarig bestaan van het Hoogheemraadschap. Geschenken Veel geschenken vertolkten de gevoe lens van het personeel. De heer Klevering gaf eerst een foto van het personeel, dat nu in het Rijnlandhuis werkt. Deze zal met de foto's van de afscheidsplechtighe- den in een speciaal album worden aan geboden. Voorts bood hij een boeken kast aan, een bon voor een langspeel plaat en voor mevrouw Slagter apart nog een bloemenhulde. Ir. P. de Gruyter, hoofd van de tech nische dienst bood namens de ingenieuren het boekwerk „Rijnlands boezem" aan. Ten slotte sprak de dijkgraaf zelf, die op merkte, dat de weemoed van het ver trek verzacht wordt door de vriendschap. Dankbaar gestemd was hij voor de vele hulp van de hoogheemraden en met ver trouwen zag hij zijn taak nu gelegd ln handen van de waarnemend dijkgraaf, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Jubilaris bij de H.C.W. Na de felicitaties, die de heer C. Riet man vrijdag in ontvangst mocht nemen van de directie der H. C. W. ter gelegen- heir -van zijn zilveren ambtsjubileum, werd de jubilaris zaterdag door het per soneel gehuldigd in de recreatiezaal van de H.C.W. Ingenieur Schröder sprak waarderende woorden tot de chef van de tekenkamer en overhandigde hem namens kantoor, tekenkamer en beambten een rotan tuln- ameublement. Dit cadeau werd aangevuld door de voorzitter van de „Stalen Band", de heer H. Laman, met een bloemenmand. Nadat nog verscheidene aanwezigen het woord hadden gevoerd, werd van de gelegenheid om de Jubilaris persoonlijk de hand te drukken, druk gebruik g«- J. H. van Leeuwen 60 jaar organist Op 1 mei is het precies zestig jaar geleden, dat de heer J. H. van Leeuwen zijn werk als organist van de Leidse Hervormde Gemeente in de Lootskerk, de voorganger van de Oosterkerk, begon. Vo rig Jaar reeds werd de heer Van Leeu wen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag, waarbij ook al werd ge wezen op het feit, dat hij nu zestig jaar de functie van organist vervult. Bij die gelegenheid overhandigde de burgemees ter hem de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Wij volstaan nu met deze mededeling, aangezien wij vorig jaar al uitvoerig over het Jubileum hebben geschreven. Terwijl het ten geschenke gekregen popje naar de officiële handeling staarde en mej. Smit, hoofd van de school, lachend in de fotolens keek, opende ds. Vossers maandagmiddag de Hervormde kleuterschool aan de Asserstraat. De Hervormde schoolvereniging heeft hier nu een prachtig centrum, u.l.o.-school, lagere school en kleuterschool. En in de toekomst komt in deze omgeving ook de Vredeskerk te staan. Men is blij met de aula van de u.l.o.-school, maar mogen spoedig de midde len beschikbaar zijn om dit centrum met een kerk en bijgebouwen te completeren!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4