|licutoe fciitsclje ÖTotiranl Westen mag boven Siberië Russisch ontwapeningsplan: Maar... N.A.V.O.-gebied onder Sowjetcontrole Alles is nu rustig in de hoofdstad van Jordanië W egenbouw dit kwartaal tot helft teruggelopen Muilkorf voor Indonesiës pers wordt gepast Von Brentano: Russische nota is bespotteliik WOENSDAG 1 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Ad verten tie.afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DIEMES HoofdredacteurDr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang No 10944 _Stant»a4ticf) l< abfbltoftt "myn bert in Ugl)*05?01* Défilé in Soestdijk ZIE PAGINA 5 JN NEDERLAND, daarbuiten, is Koninginnedag opgetogen gevierd. Nationaal hoog te punt was naar traditie het bloe- mendefilc voor het witte paleis Soestdijk, waarvan w(j op deze pa gina pagin foto's brengen. In vele hoofdsteden van de we reld z(jn recepties gehouden op am bassades en gezantschappen. In Pe king heeft de Chinese premier, Tsjoe En-Lai, een heildronk uitge bracht op de gezondheid van ko ningin Juliana en op de welvaart van Nederland. De premier had de wens geuit de receptie, die ter ge legenheid van de verjaardag van de Koningin werd gegeven, eerder zou worden gehouden dan was aange kondigd, opdat h(j de ontvangst zou kunnen bijwonen. Tsjoe En-Iai bracht voorts een heildronk uit op de zaakgelastigde, dr. J. H. Zeeman en gaf uiting van gevoelens van spjjt nu dr. Zeeman China gaat ver laten. De Japanse radio heeft gisteren een speciale uitzending aan Neder land gewijd ter gelegenheid van Koninginnedag. De uitzending was geheel in de Nederlandse taal en ving aan met een gelukwens, die door de omroeper werd uitgespro ken. Prof. Sumitaka Asakoera, hoogleraar in de buitenlandse talen aan de universiteit van Tokio, hield een causerie over de betrekkingen tussen Nederland en Japan. HU be sloot zUn causerie met gelukwensen voor koningin Juliana. De voorzitter van de Poolse staatsraad Alexander Zawadzki, stuurde de Koningin een tlegram, evenals president Eisenhower dat deed. En nu terug naar Soestdük: bo venstaande foto toont dè verrassing van het défilé: Prins Bcrnhard stuurde zelf zün jeep met de jarige Koningin en de Prinsessen erin tus sen de dichte mensenrUen langs de Koningslaan. Alfred van Sprang meldt: DODEN OP DE WEG Op het Soheolcviaduct in Den Haag ls de 21-jarige wielrijdster W. van Stra len onder een auto geraakt. Zij week naar links uit bij een windstoot, juist toen een auto haar passeerde. In het ziekenhuis Zuidwal is zij overleden. Bij het oversteken van de rijksweg naar Den Haag is de 80-jarige W. Bazuin uit Rotterdam tegen een auto opgelo pen. Hij werd opzij geworpen en door een andere auto overreden. De bejaarde man was op slag dood. Te V e n 1 o is het elfjarige meisje Maria Raymakers door een motor gegrepen, toen zij plotseling achter een geparkeerde auto langs de weg overstak. Zij was op slag dood Eveneens te V e n 1 o kwam de 59-jarige G. Maters om het leven, nadat hij door een auto was gegrepen en ernstig ge wond in een ziekenhuis was opgenomen. Onze speciale correspondent Alfred van Sprang telegrafeerde gïstei uit Amman: IN AMMAN, waar alleen nog de avondklok is ingesteld, leek van daag alles normaler dan in de twee voorafgaande weken van spanning ;n onzekerheid. Wel patrouilleren nog gewapende politiemannen en militai ren door de stad en worden het ko ninklijke paleis, de officiële gebou wen, banken en hotels bewaakt. Maar het leven gaat verder zonder enig uiterlijk teken, dat op een crisis wijst. Ik ben per vliegtuig in Amman aange komen. De piloot had van de Syrische regering opdracht gekregen een speciale route ver ten westen van de hoofdweg Damascus-Amman te volgen, omdat lang: deze weg Syrische troepen zUn gelegerd. Vanwege de avondklok reed ik door volkomen verlaten straten, waar een heden van het Arabische legioen on geveer om de honderd meter beleefd naar mijn papieren vroegen. Op en kele punten van de stad waren prik keldraadversperringen aangebraoht. Zo is tegenover mijn hotel in het centrum van de stad een barricade van zandzakken opgeworpen. Terwijl de politici voortdurend cor fereren, maakt de bevolking zioh gereed het einde van de mohammedaanse vas ten te vieren. Gedurende drie dagen zul len de regeringsbureaus en de kantoren van de grote maatschappijen gesloten zijn, zodat het zakenleven nagenoeg t< stilstand komt. Na de ongemakken van de vasten zi iedereen in speciale familiefeestjes m< taart en andere lekkernijen, terwijl me zich in nieuwe kleren heeft gestoken. h< einde van de vasten vieren. De meeste het ergste nu ensen hier geloven, oorbij is. ZU prijzen n energieke houding de toekomst tege- Hoessein aanvaardt V.S.-hulp Jordanië heeft een Amerikaans a bod voor een extra-hulp van tien milj dollar officieel aanvaard, is gisteren het ministerie van buitenlandse zaken In Washington meegedeeld. Koning Hoessein deelde op een pere conferentie te Amman mee, dat Jordanii geen belang heeft bij de Eisenhowerdoc ONRUSTBARENDE CIJFERS EEN ONDER de Nederlandse wegenbouwers gehouden enquête recht vaardigt de conclusie, dat het totaalbedrag der verstrekte opdrachten in de wegenbouwsector de afgelopen maanden slechts half zo groot (of nog minder) is geweest, dan het totaalbedrag in de overeenkomstige maanden van 1956. Uit de thans bekend geworden cijfers blijkt onom stotelijk, dat de terugslag van de bestedingsbeperking op de wegenaanleg belangrijk groter is dan voor bijna alle andere sectoren, zo deelt de K.N.A.C. mee. trine en daarom Richards niet uitgeno digd heeft. De bestrijding koning. De verleiding van me is een bedreiging van en geestelijk welzijn". Hel ministerie van buitenlandse zaken heeft fel gereageerd op de Russische waar schuwing, die maandag tot de westelijke mogendheden werd gericht, zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegen heden van Jordaië. De buitelandse in menging, zo wordt in de Amerikaanse verklaring duidelijk gezegd, 16 gekomen van de zijde van het internationale com- Ook koning Hoessein heeft de Rus sische beschuldiging, dat Amerika zich zou mengen in Jordaanse binnenlandse aangelegenheden verworpen. „Alles wat in Jordanië is gebeurd, hebben w|| zélf gedaan en het was in het belang van het land", zei Hoessein. Hij voegde eraan toe: „Ik kan u ver zekeren. dat de crisis in Jordanië voor bij is.". De koning deelde nog mee. dat Jorda nië niet van plan is zich bij het Pact van Bagdad aan te sluiten. Verwacht wordt, dat koning Saoed op 6 mei een officieel bezoek aan Amman zal brengen Nog meer Hongaren naar gastvrij Oostenrijk Dê Oostenrijkse ministerraad heelt gisteren besloten. 5000 Hongaarse vluch telingen uit Zuidslavië toe te laten op ver zoek van de hoge commissaris der VN. oor de vluchtelingen. De Hongaren zul- n in kampen moeten wachten op hun nigratie naar elders. In Ierland zijn honderden Hongaren i hongerstaking gegaan uit protest tegen het uitblijven van de beloofde emigrati Amerika of Canada. Aanvankelijk i zij ook hun kinderen i daaraan heeft de politie een einde RUSLAND heeft in de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties nieuwe voorstellen ingediend, die in westelijke kringen weliswaar onvoldoende, maar toch een mogelijke basis voor een compromis werden genoemd. De voorstellen houden een plan in voor het wederkerig fotogra- ren van grote gebieden in Rusland, de Verenigde Staten en Europa, n.l. Oost-Siberië met het schiereiland Kamtsjatka en Sachalin met de andere eilanden, het westelijk deel van de V.S., tot en met zuid-oost-Engeland, en vrijwel het gehele N.A.V.O.-gebied. Ook de landen van het verdrag van Warschau worden als controlegebied genoemd. De Russische afgevaardigde, Zorin, heeft verder aangedrongen op het instellen van een controle-orgaan voor het verhinderen van atoomaanvallen bij verrassing. Volgens het Russische plan moet de beperking van de bewapening in twee fasen geschieden. In het eerste stadium worden de proe- :n met de kernwapens gestaakt en maakt men een begin met de inkrimping de strijdkrachten. Ook beloven de landen elkaar plechtig geen kernwapens zullen gebruiken. In het tweede stadium wordt ledig verbod van kernwapens van kracht worden controleposten op vliegvel den ingesteld. De beperking van de strijd krachten wordt dan voortgezet. Verder stelt Rusland voor de kwestie militaire bases te bestuderen. Eerst moet overeenkomst worden bereikt over die bases, welke binnen een of twee jaar kunnen worden opgeheven. „Het bestaan deze bases", zo luidt het commen taar heeft de achterdocht en spanning ;er doen toenemen. Zorin deelde nog mee. dat zijn regering de voorgestelde maatregelen noodzakelij'.:. dringend en uitvoerbaar acht en ze al: een minimum beschouwt. De kwestie van de proeyen met de kern wapens wilde hij afzonderlijk onverwijld regelen. Uitstel proeven Roottrein ontspoord op Rotterdam-C.S. Dinsdagmorgen even voor elf uur is de boottrein Amsterdam-Hoek van Holland bij het binnenkomen van het Centraal Station te Rotterdam ontspoord, doordat het middelste draaistel van het eerste stel op een wissel op het spoor lanj het hooggelegen eerste perron derailleei- de. Het draaistel reed verder op een ander spoor, waardoor het treindeel ontspoorde. Een deel van de uit twee stellen bestaan- ein kwam tegen het perron terecht erd aan een zijde beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich dank z'j de geringe snelheid van de trein niet voo De reizigers stapten over in de „Austri; Express" De Nederlandse Vereniging van We genbouwers heeft deze enquête gehou den. Daarbij werd onder andere aan de wegenbouwers gevraagd, tot welke be dragen zij in de afgelopen maanden op drachten kregen en tot welke bedragen zij in de overeenkomstige maanden van 1956 opdrachten verwierven. De vereni ging telt 150 leden, die samen tenminste 90% van alle wegenbouwwerken in Ne derland uitvoeren. De enquête-formulieren zijn nog niet alle ingevuld teruggezonden; van 103 le den is echter reeds antwoord ontvangen. Deze 103 leden kregen in februari 1956 van rijk. provincies gemeenten en ande re webbeheerders r.rd-*~hien een to taalbedrag van twintig miljoen gulden. In februari van dit jaar kwam het totaal bedrag de tien miljoen gulden niet te bo ven. Voor maart 1956 was het totaalbe drag 26.7 miljoen: voor maart van dit jaar 12.8 miljoen. Ontslagen De wegenbouwers hebben hun arbei ders zo lang mogelijk vastgehouden. De ernstige teruggang van de afgelopen maanden heeft echter noodzakelijkerwijs tot ontslagen moeten leiden. Op 1 april 1956 hadden de genoemde 103 wegenbouw bedrijven 10.000 losse arbeiders in dienst, op 1 april j.l. was dit aantal 8000. Daar naast zijn zelfs reeds geschoolde arbei ders uit de vaste personeelskernen van de vcgr-bouwbedrijven ontslagen moe ten worden. Deze kleine Hongaartjes vierden voor het eerst een Nederlandse Koningin nedag. Ze mochten naar Soestdük om in hei défilé hun verfnnrd-:gsgave aan dc Koningin zelf aan te bieden Boven van links naar rechts: lt.-kol. Barliande militaire commandant van Zuid-Sumatra en de gouverneur van Zuid-SumatraH. M. Hoesein; mid den lt.-kol. E. Dachjar, militair com mandant van Groot Djakarta met zün burgemeester Soediro. Onder: de sul tan van Djokja, Sri Hamengkoe Boewono en zün opvolger. Sri Pakoe Alam. Militaire hulp uit V.S.: Sinds 1950 vijftien miljard dollar De Verenigde Staten hebben in di tweede helft van 1956 voor 570 miljoen dollar aan militaire goederen uitgevoerd ten behoeve van de geallieerde landen, tegen voor 1.900 miljoen dollar in de eerste helft van dat jaar. Dat is in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat toen voor onmiddellijke levering veel minder materiaal beschikbaar was dan in de eerste zes maanden. Van het in de tweede helf van vorig jaar gezondene ging 40 procent naar Europa en 33 pet. naar het Verre Oosten In het lopende belastingjaar heeft Ame rika 2000 miljoen dollar uitgetrokken voor militaire bijstand. De militairehulp bedraagt in het totaal sedert het begin in 1950 14.800 miljoen dollar. Frankrijk strijdt tegen inflatie Het Franse kabinet heeft middelen ge vonden om bUna twee miljard gulden te bezuinigen, heeft premier Guy Mollet voor de Franse radio en televisie ver klaard. Echter zullen nieuwe belastingen nodig zUn om inflatie te voorkomen. Verwacht wordt dat deze gevonden wor den in verhoging van tarieven, hogere invoerrechten en striktere deviezenbepa- Twee jaar geëist voor neerslaan van bewaker In Maastricht ls maandag twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de twintig jarige mijnwerkers J. B. en H. G. B., dia 2 maart uit het hui6 van bewaring te Maastricht ontsnapten, na een bewaker te hebben neergeslagen met een water kruik en de leuning van ee:. celstoel. Naar in Londen verluidt heeft Enge land de proeven met kernwapens in de Stille Oceaan enige weken uitgesteld. De Amerikaanse commissie voor atoi energie heeft bekend gemaakt, dat tussen midden mei en september in de woestijn van Nevada negen kernwapens zullen worden beproefd. Journalisten mogen de. explosies gadeslaan. Zij moeten evenwel de Amerikaanse nationaliteit bezitten. Fotografen moeten eerst hun camara's laten controleren, omdat men wil voor komen. dat er ongewenste close-ups wor den gemaakt. Voor de proeven wordt splitsbaar materiaal met beperkte explo sieve krgeht gebruikt. Zowel van Britse als van Ameri kaanse zijde zijn geruststellende ver klaringen gepubliceerd over de om vang van de proeven en het gevaar van radioactieve besmetting. Griekenland zal veto uitspreken Indien Engeland en TurkUe in de ver gadering van de raad van ministers van de NAVO-landen te Bonn weten te be reiken, dat een voorstel ln stemming wordt gebracht tot Instelling van eer commissie van goede diensten, bestaan de uit drie neutrale staten, tot oplossing van het probleem Cyprus, zal Grieken land gebruik maken van het zUn recht van veto. Aldus wordt te Athene verno- Griekenland staat op het standpunt, dat de resolutie van de algemene vergade ring van de Verenigde Natie6 dient te worden uitgevoerd. Hierin worden on derhandelingen tussen de Cyprioten en Engeland aanbevolen. Reimer-Graeia: Dat is geen vakantie Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco kunnen in Rome niet uitgaan, daar hun weg voortdurend versperd wordt door een drom nieuwsgierigen. Zij denken eraan hun verblijf af te bre ken. daar het op deze manier toch geen vakantie is. Gisteren werd het vorstelijk paar door de Paus ontvangen. Een stralende Koningin beantwoordt de gelukwensen van haar Volk. Een opname voor paleis Soestdijk, tijdens het défilé van gisteren. DE CHEF-STAF van het Indonesi sche leger, generaal-majoor Nasution, heeft gisteravond een aan tal regels opgesomd, welke journa listen moeten nakomen bij him be richten over de huidige hachelijke toestand in Indonesië. Dit geschiedde op de eerste samenkomst met de bin nen- en buitenlandse journalisten na de sluiting van het persbureau Pia en drie dagbladen te Djakarta. De regels zijn: 1.) geef het nieuws geen sensationeel karakter, vooral het vaag is en de bron twijfelachtig; 2) geef alleen jui6te feiten, 3) vermeng geen feiten met beschouwingen, schrijf alleen artikelen welke het gezag van de regering, de strijdkrachten en politie niet kunnen schaden, 5) geef geen berichten, die de militaire tucht kunnen ondermijl Bonn krijgt geen kernwapens BONN. woensdagmorgen (Van onze correspondent) gEN VERBETEN Westduitse minister van buitenlandse zaken legde maan dagmiddag namens zijn regering een ver klaring af naar aanleiding van de „atoom- uit Moskou, von Brentano had in de loop van de ochtend langdurig over de inhoud van c geconfereerd met hondskanseli< Adenauer De minister zei. dat de hele Sowjetru: sische nota is gebaseerd op de bewering, dat de Westduitse strijdkrachten met .toomwapenen wordt uitgerust. „Deze be wering Is vals en bespottelijk." zo zei dr. on Brentano. Hij herinnerde er aan. dat de bondsre publiek plechtig afstand heeft gedaan de produktie van de A.B C. (atoom-, bio- ogische- en chemische-1 Slaghout der NAVO Wat betreft de opsielling van kernwa penen der westelijke mogendheden op het gebied der bondsrepubliek, herinnerde de minister er aan. dat alle bij de N.A.V.O. aangesloten staten een eenheid vormen, van het grondgebied gemeenschappe lijk wordt verdedigd. In verband met de bewering in de Sowjetrussische nota, dat de bondsrepubliek „het voornaamste wa penarsenaal van Europa en het slaghout der N.A.V.O. voor een atoomoorlog" is ge worden. vergeleek minister von Brentano de sterkte der N.A V.O.-troepen in West- Duitsland en die van Rusland met zijn satellietlanden. „Het is onbegrijpelijk, dat bij zulk een overmacht de bondsrepubliek het voor- laams' "'anen-i-senaaJ van Europa kan worden genoemd," aldus de minister. „Evenmin is de bewering begrijpelijk, dat de politiek der bondsregering de atoom bewapeningswedloop zou hebben ontke tend." Antivoorden aan Moskou Drie landen hebben verder geantwoord op de nota's, die zU van de Sowjeluni. hebben ontvangen. België, Denemarken ei Italië verklaren, geen acht te zullen slaan op de Russische waarschuwingen. Ook de Britse premier Macmillan heeft een nota gezonden aan Boelganin als antwoord op het voorstel: „Laat on: vrienden zijn". Het was niet meer dan eer „bedankje" voor de Russische brief. Mac millan hoopte later een vollediger ant woord te zenden. Inmiddels heeft West-Duitsland ook var Oost-Duitsland de waarschuwing ontvan gen, dat het ingeval van oorlog als cerstt doel der Russische atoomwapenen zoi Radio-Peking deed het niet! De berichten, dat radio-actieve deeltjes in noord-China zün neergedaald en daar de grond hebben besmet, zün door een clandestiene zender die zich radio-Peking noemde, uitgezonden De laatste tijd worden, volgens radio- Peking, meermalen clandestiene zenders gehoord. Ze gebruiken de golf'engten var radio-Peking. De programma's en zelfs de omroepers van dit radio-station worden nagebootst. de sluiting van Pia en de genoemde bla den en dat zij niet alleen maar com muniqués willen verzamelen. Zij vroe gen vrijlating of berechting van hun col lega Mochtar Lubis, die nu reeds vier maanden huisarrest heeft. De militaire autoriteiten hebben nog geen reden voor hun optreden tegen Mochtar Lubi6 op gegeven. Het Indonesische kabinet heeft de hele naoht van maandag op dinsdag vergaderd over de nationale raad en besloten dat de instelling bij gewone wet moet geschieden. Dit geschiedde nadat Sukarno in een rede voor honderdduizend men sen te Oheribon maandagavond ver klaard had, dat de instelling van de nationale raad bij noodwet zou wor den afgekondigd. Hij verzekerde, dat dit een nieuwe stap zou zijn naar de ware Indonesische de mocratie en bestreed de Amerikaanse persberichten, volgens welke in In donesië de democratie op het spel zou staan. HU vertelde een vurig volgeling van de grote Amerikaanse leiders te zijn en dat ook de Indonesische democratie beoogt de mensen te bevrijden van gebrek en vree6 en hun vrijheid van menings uiting en godsdienst te waarborgen. In donesië wilde volgens Sukarno bevriend zijn met iedereen en wil niet de zijde kiezen van één der tegenover elkaar staande blokken. Indonesië had echter nog een vorm van vrijheid, waarop het zeer gesteld wa6, namelijk de vrijheid om vrij te zijn. Zie vervolg pagina 5 HET WEER IN EUROPA I til: 1 Dili NNW WNW WNW WEERBERICHT Iets meer bewolking De Bllt verwacht tot mor- jfn genavond: Van het noordwesten bin- nendrijvende bewolking, mar geen regen van bete kenis. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Vannacht gemeen minder koud. mor genmiddag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaang. (Op gemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1