iijtad moderne tijd" Druppels van lintjesregen in Leiden en omgeving Gevestigde en vertrokken personen Met Bowientje naar de bollen Studenten uit Oost-zone in Leiden ontvangen .NIEUWE LEIDSCHE COURANT Meneer Pim komt even aan De Koninklijke vereniging „Litteris Sa crum" heeft zaterdag in de schouwburg de eerste opvoering gegeven van het to neelstuk „Meneer Pim komt even aan", een blijspel in drie bedrijven van A. A. Milne. Wegens uitstedigheid van onze toneelmedewerker kunnen wij vandaag geen recensie van deze opvoering geven. Men zie nu ons blad van aanstaande donderdag. Feestavond van de Mondorico's In de feestzaal Mekel hield de mond- accordeonvereniging de „Mondorico's" za terdag een feestavond. De voorzitter, de heer G. Veldhuizen, sprak een openings woord. Hij legde er de nadruk op, dat de ze avond geheel door eigen krachten zou worden verzorgd. Onder leiding van de heer P. de Klerk, werd de aanwezigen een vlot programma voorgeschoteld, waaraan medewerkten de „Tianti's", twee meisjes en een guitaar. de „Mariska's" en de Flamingo's, die voor gezellige muziek zorgden. Het optre den van de muzikale clown „Medrano" was een groot succes. Ook een ernstige noot werd niet vergeten; de heer De Klerk declameerde een vers, getiteld „De huizen op acht en op tien". Voetballen voor „De Mirt" Morgenmiddag om 2 uur wordt op het Pomonaterrein aan de Nachtegaallaan een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de JV Eben Haëzer en de kerkeraad van de Geref. Kerk van Leiden. Onder de kerke- raadsleden zijn drie predikanten. De op brengst komt ten goede aan het werk van de clubhuizen „De Mirt". 3 MAANDAG 29 APRIL 19oi Ter gelegenheid van de Koninginne dag zijn de volgende personen uit Leiden en omgeving onderscheiden. Benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink, hoogleraar aan de rijks-universiteit te Leiden. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: de heer E. J. M. Kolfscho ten, burgemeester van de gemeente Alke made; C. Brilmen, directeur van de lagere technische school te Leiden; mej. mr. M. E. Blok, administratrice van het Leids Universiteits Fonds; jhr. r: A. C. von Weiier te Wassenaar, directeur van de N.V. Ateliers voor edelsmeed- en pen ningkunst voorheen Kon. Utrechtse Fa briek van Juwelen en Penningen van C. J. Begeer te Voorschoten. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: de heer J. D. D. Rienstra, Scapino danste in gehoorzaal Ballet viel bij Leidse jeugd goed in de smaak De GRACIEUZE BEWEGINGEN van de leden van de balletgroep Sca pino uit Amsterdam hebben een groot aantal kinderen zaterdagmiddag volop doen genieten. De danseresjes en danseurs waren op uitnodiging van de stichting Leidse jeugdactie naar de Stadsgehoorzaal gekomen om de jongeren voor het eerst of bij vernieuwing met deze kunstvorm in aanraking te brengen. Scapino heeft er slag van iets van het wezen van de dans op voor kinderen begrijpelijke wijze over het voetlicht te brengen. Een grote verdienste daarvan is, dat zo in de loop der jaren een belang rijke goodwillvoor het ballet wordt gekweekt. Waar wij Nederlanders ook om bekend zijn, zeker niet om onze bevallige lichaamshouding en zwierige gang. Merk waardig is echter, dat juist na een oorlog, waarin begrippen als schoonheid en kunst dreigden ten onder te gaan, een gewel dige opleving van het ballet was te con stateren, een opleving die voor een deel ook aan Scapino is te danken door de belangstelling, die deze groep door haar uitvoeringen heeft gewekt en nog steeds stimuleert. Intussen is gebleken, dat de Neder landers toch kunnen dansen. Zater dagmiddag stonden enkele dansen op het programma, die vooraf door „Scapino" en Mieke Last op prettige w\jze werden toegelicht. Hierdoor werd alles, ook voor de allerkleinsten, heel begrijpelijk. Vogelverschrikker Vogelverschrikker bijvoorbeeld. toonde twee jagers, van wie de één een mooie vogel doodt. Voor straf wordt hij door de Oppervogel in een vogelver schrikker veranderd uit welke betove ring hij later door een dansend meisje wordt verlost. Het verhaal werd sugges tief uitgebeeld, evenals trouwens het feest van de kunstenaars, dat handelde over een dichter, die een liedje moet maken, maar geen inspiratie kan vinden. Allerlei mensen komen op bezoek en men is vrolijk bijeen, doch wanneer de avond om is, gaat iedereen zijns weegs en zit de dichter weer alleen. Nog steeds zonder liedje. ierdi Bijzonder aardig was het sprookje van Tom Poes en de Wonderspiegel waarbij vooral de fraaie door Ruth jke t Hellmer en Ans Kummer vervaardig de kostuums en het decor opvielen. 'U o«i Opvallend was ook de moderne dans fstelU GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie INZAMELING HUISVUIL In verband met .de Koninginnedag zal op dinsdag 30 april a.s. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen Jan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per- ilen, die gewoonlijk op dinsdag der ♦bediend, zal nu plaatsvinden op vrijdag Ke nten rh. a Herp te M» culo, "ierdag kand. Fr.), Reits e.k. Friese avond Het dansmenu werd zo nu en dan wel een beetje „zoetelijk" met al de elfjes, feeën en bosmannetjs, maar kinderen vinden dit nu eenmaal prachtig; dat bleek wel uit de reacties. Hans Snoek en zijn artiesten brachten de handen van hun jeugdige publiek tal van malen op elkaar. hoofdinspecteur van 's rijks belastingen, hoofd van de inspectie der belastingen te Leiden, tweede afdeling; de heer A. M. Mees, te Wassenaar, directeur van Sik- kens' lakfabrieken N.V. te Sassenheim (bij bevordering). Verleend is de eremedaille in goud ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. aan: de heer A. Koerten, adjudant van de rijkspolitie te Oegstgeest; de heer J. van Vliet, administrateur, waarnemend direc teur van het gas- en waterbedrijf te Hll- legom; de heer H. A. Andreas, hoofd assistent van 's rijks belastingen te Noord- wijk; de heer J. M. Bokkers, commies van 's rijks belastingen ter inspectie der be lastingen te Alphen aan den Rijn; de heer J. Barendse te Leiden, opzichter eerste klasse der P.T.T. Verleend is de eremedaille in zilver ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan: de heer P. G. den Broeder, voorzit ter van de Geref. zondagsschoolvereni ging „Jachin" te Bodegraven; de heer J. Rietbergen, administratief ambtenaar bij de stedelijke fabrieken van gas en elek triciteit te Leiden; de heer T. Zekveld te Bodegraven, employé eerste klasse der P.T.T.J. H. de Haas. schuurbaas bij de firma P. J. de Groot te Noordwijk. Verleend is de eremedaille in brons ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan: de heer D. Galjaard, koster van de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden LeidenOegstgeest; de heer G. J. F. Mon- tanus te Leiden, employé tweede klasse der P.T.T.; de heer G. Kraan te Oud Ade (gemeente Alkemade), watermolenaar bij de Blauwepolder; L. van Duin te Noord- wijk aan Zee, bosarbeider bij het staats bosbeheer. Bazenprijsvraag Nive Het maandblad Baas boven Baas van het Nederlands Instituut voor Efficiency (Nive) heeft een prijsvraag over „baas en kwaliteit" uitgeschreven. Bazen, werk meesters en voorlieden der Nederlandse industrie kunnen in een opstel van hoog stens 2000 woorden gedachten over de praktijkaspecten van kwaliteitszorg weer geven. Inzending sluit 4 juni. Jury bestaat uit bazen enz. uit de Zaanstreek. Winnaar ontvangt 100. Voorts zijn er nog 5 prij- 1 50. Te Leiden vestigden zich I hertstraat 32, Delft, Wijnhaven 12; G. Beuneman er, fam, huishoudster.Nie'»». «.MB.,DmmMkeni^A. Schimmelstraat 7; J. C. van Velzen en postbeambte, De Wetstraat 1; W. Kouwenhoven en fam., betonwerker, Verl. Nassaustraat 12; E. K. Smit en fam., ma gazijnbediende, Heemskerkstraat 80; D Th. J. van der Wel en fam., technisch ambtenaar, Boshuizerlaan 9; A. Vogel, chef-drukker, a.b. Schelpenkade t.o. 35; W. A. Veltman, med. analiste, Vreewijk- straat 5; B. Strijbos, kantoorbed., Mun- nikenstraat 60; G. van Dijk, gasfitter, Morsweg 111; D. Parmentier, 11. verpleeg ster, Witte Singel 103; G. E. van den Brink, kantoorbediende, a.b. Haagweg a. B. M. Kamp, Bakh. Roozenboomstr. 8; E. Tollenaar, Boerhaavelaan 2; E. G. Bijnsdorp, sociaal werkster, Witte Sin- C. D. Gravemaker, gemeente ambtenaar, Noordeinde 17; F. M. Hoger- 'orst, exporteur, Nieuwe Rijn 8; IJ. Dijk stra, melkcontroleur, Wasstraat 34; J. J. Ellenbroek, best. chauffeur PTT, Heren gracht 106; A. C. Schijffelen. 11. verpleeg ster. Rijnsburgerweg 10; J. C. van Scher- renburg, ass. huishouding, Rijnsburger- \veg 10; D. C. Stigter. surnumerair. Hoge- woerd 167; G. W. den Hertog, 11. verpleeg ster, Witte Singel 27; F. Korthals Altes. Rapenburg 4; J. J. van Amsterdam, fa brieksarbeider, Dwars Havenstraat 2; R. P. Blumenthal, Haagweg 16a; W. Duel, J. de Wittstraat 53; A. A. Zwetsloot-van der Geest, Kuiperssteeg 5. Loosdrecht, Eikenlaan 74; P. J. Schop- huizen en fam., Stieltjesstraat 22, Smal- lingerland, de Meent 49; C. M. Colpa- Neuteboom en fam., Joubertstraat 14. Apeldoorn, Schoterweg 6; W. M. M. Thie- en fam., Nieuwe Rijn 8, Indonesië; G. J. van Scheindelen en fam., Garen- markt 13. Rotterdam, St. Agathastraat 24; D. Noorduin en fam., Rijn en Schiekadel. 112, Capelle a. d. IJ., Hortensiastraat 31; H. van der Jagt en fam., Rijn en Schie kadel. 116, Arnhem, Velperweg 128; J. L. Leestemaker en fam., Korte Mare 27. Zeist Lageweg 4; C. Roelandse en fam., Hoflaan 39, Gouda. Vredebest 8-10; A. Verschoor, Gerecht 10, Rotterdam, Oran jelaan 22b; E. van der Zaal, P. J. Blok- straat 26, 's-Grav., Wassenaarsestr. 144; F. Hirschmann, Bilderdijkstr. 6. 's-Gra- venhage. Ranonkelstr. 371; H. E. Engel- friet-Brown, Haagweg 92, Voorschoten, Rijndijk 231; A. S. M. Jacobs, Kagerstr. 16, Rijswijk, Z.H., De Costalaan 77; J. B. Caslelein, Oostdw.gr. 19a, Delft, Wijnha ven 12; J. M. Castelein-Stikvoort, Coorn- Bilstra, Rembrandtstraat 27, Weert, Ka- :ernelaan 101; P. Gans, Roomburgerweg 7, Utrecht, Duurstedelaan 46; J. van Loon- Voogd, Tib. Siegenbeekstraat 31, Vlaar- dingen, Murg. Borausplein 17; J. C. Hei- dema, Brederostraat 9, Lisse, Romijnstr. 12; A. C. J. Gerritsen, Nieuwe Beesten markt 2b, Noordwijk, O. Nassaustraat 7; D. E. Hattink, Oude Singel 78, 's-Graven- hage, Frankenslag 92; A. J. van Vliet, v. Assendelftsbof 4, Rotterdam, Avenue Concordia 70; C. Roelandse-van Iterson, Hoflaan 39, Gouda, Vredebest 8-10. technische redenen sterk bekort moest worden, wijst ons er ten •vloede op, dat het spel van de Haagse -- toneelvereniging bepaald uitstekend was. L'h t Een constatenn8> waarmee de aanwezi- te Tzd'en zich gaarne zullen kunnen verenigen Welke apotheek Vanavond en vannacht, alsmede morgen, cp Koninginnedag, zijn voor het klaarma ken van spoedrecepten geopend de apo theken Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. jde Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085 en Kerkt apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tOftel. 26274. Rutecks niet optimistisch Rutecks (Van Ruttens Bierbrouwerij de Zwarte Ruiter) boekte In 1956 744.864 (649.036) explotatiesaldo. Door hoger af schrijvingen ad ƒ443.250 (302.147) was dt winst lager nl. ƒ211.614 (235.888). Belav tingen kostten ƒ90.000 (111.000). Omzet ten en bezoek stegen, doch winstmarges daalden door hogere exploitatiekosten. De internationale spanning benadeelde het bezoek. Lunchrooms verfraaid ten lasi van resultatenrekening. Exploitatiekoste blijven stijgen en geven zorg mede m vei band met bestedingsbeperking, daarom geen optimisme. Resultaten 1957 blij' achter. Dividendvoorstel 8 (9)'/i. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: fotoforum J. Wolfslag o.l.v. Walther Benser over „Kleuren-wonderland". Antonius-clubhuis, 8.15 uur: buitenge woon concert Hohner Accordeon-Orkest „Neerlandia". Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: filmavond over elektrisch lassen. Terrein voorm. mil. hospitaal, Mors weg, 8 uur: blokploegwedstrijden A-kring Leiden B B. Rijnlandshuis. Breestraat. tot 5 uur: afscheidsreceptie mr. Slagter, dijkgraaf van Rijnland. Dinsdag (Koninginne- dag) aubade kinder- Stadhuisplein, door 2000 schoolkinderen. Stadsgehoorzaal, Terrein Zoeterwoudsesingel, 9.30 uur: kinderspelen. Burgemeesters wijk. 9.30 uur: op tocht met muziek voor alle kinde- Binnenstad, militaire Pieterskerk, 10 uur: kerkdienst, ds. Vossers. medew. Ex Animo. Stadhuisplein: poppenkastvoor stelling gaat niet door. Stadhuis, 10 tot 11 uur: carillon- bespeling. Vismarkt en Plantsoen. 10 tot 11 uur: spuiten van fonteinen. Doelenkazerne, 11 tot 12 uur: re ceptie garnizoenscommandant. Burgemeesterswijk, 11 tot 12 uur: kinderspelen. Burgemeesterswijk, 1.30 tot 6 uur: kinderspelen en goochelaar. Oud-Hortuszicht, 2 uur: start Oranje-wandeltochten. U.V.S.-terrein, 2.30 uur: voetbal wedstrijd Eng.-Ned. luchtmacht. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: kin dercircus Elleboog. Stadhuis, 4.45 uur: wandelaars met muziek langs stadhuis naar Oud-Hortuszicht. Van der Werffpark, 8 uur: con cert T. en D Burgemeesterswijk, 8 tot 12 uur: avondfeest. Schouwburg, 8 uur: Leidse Chr. Oranjevereniging, opvoering door Timdelerclub van „Chateau de Ber- sac" van Ben van Eysselsteijn. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: ca baretavond ver. „Koninginnedag". Stadhuisplein, 8 uur: dansen. Stationshal, 8.45 u. v.m.: vertrek grote duinwandeltocht Zandvoort De Zilk, afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging. Haarlemmerstraat 68, 3 tot 5 uur: drogisterij „Boerhaave", receptie ter gelegenheid van 50-jarig be staan. Pomonaterrein Nachtegaallaan. 2 uur: voetbalwedstrijd J.V. Eben Haëzer en Geref. kerkeraad ten bate van clubwerk „De Mirt". Brandweerkazerne, 7.30 uur: ont plooiing nieuwe brandweervlag. Woensdag Chr. Geref. Kerk, 8 uur: Stichting „Dc Spaanse Evangelische Zending", Spanje- avond, leiding ds. C. van der Weele, spre ker ex-pater José Borra's uit Spanje, tolk C. Neeser, Den Haag. Het Gulden Vlies. 2.30 uur: afdeling Lei den Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing met lichtbeelden, te verzorgen door In stituut voor industriële vormgeving. Schouwburg, 8 uur: Kon. Vereniging Litteris Sacrum,opvoering van „Meneer Pim komt even aan". Tentoonstelling Prentenkabinet, Kloksteeg: fototentoon stelling (tot en met 4 mei. 2 tot 5 uur, mei uitzondering van de zondagen). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. de Ha ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085, e apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tél. 26274. eerder verschenen: Zó heet het nieu.we album, dat de bekende auto-expert Ir. J. \V. van Wamelen schreef voor de nieuwe eeri kleurenplaatjes van Full Speed. Deze oud-hoofdredacteur van „De Auto" en „Autö-Revue" geeft daarin boeiend nieuws over races en rallyes, over toekomstmodellen en „droomwagens". Met 4 grote gekleurde autoplaten extra! Dit prachtige verzamelboek is voor f 1.83 verkrijgbaar bij Uw sigarenwinkelier. NITED TOBACCO •AGENCIES, Leidstersivisseling bij stichting De Sleutelbloem de kantine van de Touwfabrieken te Leiderdorp hield de stichting „De Sleutelbloem" zaterdag haar jaarlijkse feestavond. Op deze avond nam mevrouw G. Schönbeck, leidster van de Sleutelbloem, afscheid. Zij zal echter als secretaresse nog blijven werken voor het welzijn van deze in stelling. stichting, die zich bezighoudt met de ontwikkeling en de ontspanning van de meisjes in de bedrijven, heeft zich in de afgelopen periode een goede naam ver worven, aldus mevr. Sdhönbeck, die een openingswoord sprak. De nauwe samen werking met ouderepmimissie en werkbe- stuur heeft vele wensen verwerkelijkt. Behalve het nieuw-ingerichte clubhuis zijn b verschillende cursussen, waarvan door de meisjes een druk gebruik wordt gemaakt. Nadat zij een woord van lof had ge sproken over de medewerking van de Leidse bedrijven, werd mevr. Schönbeck zelf in het zonnetje gezet. Naast waarde rende woorden van de heer P. J. Nolet, ,n de oudercommissie, werd de dank baarheid voor haar werk uitgedrukt door middel van enkele geschenken. De heer Nolet deelde nog mee, dat op 15 mei aan staande een nieuwe leidster het werk van haar voorgangster zal overnemen. Mej. A. J. Vermeer, die aan de aanwezigen werd voorgesteld, had direct de sympathie van de jongelui. Een gezellig programma onder het mot to „Zoek op z'n tijd was vrolijkheid", bracht de feeststemming er al spoedig in. Een band zorgde voor de muziek. VOOR UW DRUKWERK Demmenie. Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 En omdat de maand april te ver in het jaar ligt om de skiën van de zolder te halen en naar de wintersport in Sankt Moritz te gaan, omdat het hotelwezen aan de Middellandsezeekust met de handen in het haar zit vanwege de stromen toe risten. die het koude noorden hebben willen verwisselen met het behaaglijk warme zuiden, omdat het met dit winde rige weer ook niet alles is om per schip naar de States te gaan, terwijl het per moonliner zo heel erg in de papieren loopt, omdat ten slotte Hans Christian Andersen eens gezegd heeft dat folianten op de duur vergelen en de glorie der ste den eens vergaat, maar dat de natuur elk jaar weer met een nieuwe, schone oplage verschijnt, zijn Bowientje en ik zaterdag naar de bolbloemenvelden getogen, die veelkleurige zoom van het smaragdgroene tapijt van het Hollandse polderlandschap. Het windje in de rug, de zon in t gelaat en de lente in 't hart, zo togen wij als twee blijde, onbezorgde koningskin deren langs de Trekvaart in de richting Warmond, waar de eerste patronen het fleurige bloemenkleed reeds te waren. Tussen het lichte vnnrjaarsg van een beukenbos lag een klein veld van dieprode tulpen, en wij konden voorstellen dat dit, vanuit een vliegtuig gezien, moest doen denken aan een plek jong bloed op een groen lentekleed. Bij de Warmonderdam stond een slanke, witte molen, en in de schaduw daarvan stonden onze vrienden Jan en Kees hoe en Sjefke kaas te verkopen aan buitenlanders. „Un repas sans fromage est un jour sans soleil', vermeldde bord. Een maaltijd zonder kaas is als dag zonder zon. „Qu'est-ce que i desirez, monsieur?" vroeg Kees aan exotisch gekleed man, die dat kon je zó zien niet van Zoeterwou kwam. „JA, het is een Duitser" fluisterde Jan hem in. „Laat mij maar effe an I help you, sir?" Want, vrienden, als je geen kaasver koper van je vak bent, en je moet niet alleen de prijzen van de kaas maar ook de verschillende valuta onthouden, be nevens de kwaliteiten en de smaak en derzelver vertalingen, dan wil je nog wel eens over je eiaen talenkennis struikelen. „Ge kunt Ollands klappe, menier", zei de man droog. „Ik zijn'nen Vloaming, En achter de molen strekte zich een immens veld met helwitte hyacinten uit, ge zoudt zeggen tot aan de voet der dui- zich i en meisjes beijverden slanke stelen af te snijden en de pronk- iwelen van Hollandse bloemteeltkunst lam te binden tot vorstelijke boeketten in het puurste blank. Als sluipende, glimmende insekten gle den de buitenlandse auto's met flitsend zonlicht op de lampen en spatborden over de weg, en wij zagen hoe een joch van amper twaalf uit een dure Amerikaanse wagen stapte en van een sloot met wil gen, met daarachter rechtlijnige vakken paars en geel en rood, een kleurenfilm opname maakte. Een Engelsman heeft eens gezegd dat menige bloem ongezien bloeit zodat haar schoonheid als 't ware alleen wordt voort gedragen door de wind, maar dit geldt dan zeker niet voor de bloemen des velds tussen Leiden en Haarlem. Onder de rook van Lisse zagen wij enkele hektaren met purperen tulipa's en okergele nar cissen, maar vanwege de talloze bezoe kers, die tussen de paden liepen, konden wij ten naasten bij de bloemen-zelf niet onderscheiden. „Meneer, er zijn geen schoner schepse len dan bloemen", zo vertrouwde ons langs de weg een venter van slingers toe, en ontroerd keek hij naar zijn geldkistje, dat uitpuilde van de Belgische en Franse francs, Duitse marken, Engelse shillings en Amerikaanse dollars, Want Poëzie, mijne vrinden, kunt ge óveral vinden, dichtte eens iemand, eind vorige eeuw meen ik. Ik kocht voor mijn Bowientje een toefje blauwe druiven en bevestigde die met een levensgrote speld als corsage op haar rechterschouder. In Hillegom zochten wij vergeefs naai een lege stoel in of buiten een café, en daarom kocht ik twee gevulde herenkoe ken en een flesje vanwege de reclame, niet nader aan te duiden vocht en aan de rand van een sloot, waarin het voorjaar reeds broeide en werkte, hadden wij, met het uitzicht op de bonte Iappedeken rood en wit en geel, een schoner mao dan de heer Boer ons in zijn vermaarde Central ooit zou kunn zogen onze longen vol met klare zuurstof en onze geest dronk met volle teugen de liefelijkheid van het onvergetelijke pano rama in. Achter ons op de weg parkeerde een dure auto uit Frankrijk, en een heer stapte uit. Vijf minuten stond hij onbeweeglijk naar de bloeiende velden te kijken, haal de daarna zijn fototoestel uit de wagen. om het direct daarna weer op te berge) Hij kwam naar ons toe en vroeg of hij zich naast ons mocht neerzetten. Wi was ruimte tot Lisse toe, en met een hoofs gebaar, alsof wij de kilometerslange berm gepacht hadden, noodden ujj hen plaats te nemen. „Ik woon in Parijs", zei hij, „en vrij wel het hele jaar zie ik niets anderi huizen en straten. Ik woon op de Avenue Kléber, achter de Are de Triomphe, mijn kantoor is in de binnenstad. Ik ben uitgever. Elke morgen dezelfde rit: Champ Elysées, Place de la Concorde, Rue Royale En 's avonds Rue Royale, Place de !a Concorde, Champs Elysèes. Huizen en straten. Er gaat soms 'n hele week voorbij dat ik de lucht niet zie. Een enkele keer gaan mijn vrouw en ik naar Neuilly, bui ten de stad. En nu zie ik dit. Ik had ge kleurde ansichten van de Hollandse bloembollenvelden gekocht op de Boule vard St. Germain, en dacht dat ze wat overdreven zouden zijn. Maa werkelijkheid is duizendmaal schone ga dit alles niet fotograferen, want foto is maar een armzalige weergave. Je moet dit zien. Het is ongelofelijk". Zwijgend zat hij naast ons. tuurde de duinenrij in de verte en snoof begerig de sterke lucht der hyacinten op. Als oprecht gemeende tegenbeleefdheid vertelden wij dat wij Parijs óók mooi vonden, en dat wij, om zo te zeggei stoepje en steegje van de binnenstad evengoed kenden als de meer riante bi tenwijken van de metropool. En hij kni te dankbaar, overtuigd dat onze woord slechts een frase waren. Maar gij, die Bo wientje en mij gevolgd hebt, tientallen malen, op onze omwervingen, die hebt vergezeld naar de braderie en 3-oktoberfeest, naar het lichten vat zee maar ook naar de Franse hoofdstad, gij weet, dat wij, na Leiden, van alle den ter wereld Parijs het meest bemii Nadat de Fransman weer in zijn dure wagen was gestapt, ging een tiental meters verderop een paartje zitten. Ee blonde zij en een zwartgelokte hij. Hij zag geen tulpen en geen narcissen, rook niet het zoet aroom van hyacinten et blauwe druifjes. Hij keek maar naar di poppetjes in haar ogen, en naar het kuil tje in haar kin. En om er zeker van f< zijn, dat zijn geluk hem niet zou ontglip pen, had hij zijn rechterarm doelbew om haar slanke leest geslagen. En dat waren dan óók twee koningskindei want, vrienden, waar kunt ge beter Dr. Brand hoogleraar in Leiden Bij Koniklijk Besluit van 16 april Is dr. W. Brand benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit om onderwijs te geven In de Oosterse econo- Prof. Brand is op 13 april 1919 te Am sterdam geboren. Hij legde het econo misch doctoraal examen in 1937 aan do gemeentelijke universiteit te Amsterdam af en promoveerde aldaar in 1954 op een proefschrift getiteld: „Het streven van de econorriisch onontwikkelde gebieden naar een hogere levensstandaard". Van 1937 tot 1942 is hij in het bedrijfs leven op Java werkzaam geweest en tot 1946 was hij krijgsgevangene. Na dc oor log was hij verbonden aan verschillende afdelingen van het secretariaat der Ver. Naties o.a. vier jaren aan die voor tech nische -hulp-programmaThans is hij amb tenaar aan de Industry and Resources Branch van het departemena van econo mische zaken van de Verenigde Naties, bied en dankbaarheid. DUITSE STUDENTEN, die vrijdagnacht onder auspiciën van het Nationale Comité ter bestrijding van het concentratiesysteem voor sn verblijf van drie weken in Leiden zijn aangekomen, hebben geen ogenblik twijfel gekoesterd omtrent de welgemeendheid van dit gastvrije aanibod. De ontvangst was sober, maar hartelijk, en zaterdagavond, toen de gasten nog eens op officiële wijze welkom geheten werden in De Doelen op het Rapenburg, werden zij opnieuw gewaar dat men in Holland ener zijds het verleden wenst te vergeten, doch anderzijds de lessen uit voorbije jaren ter harte heeft genomen. en de immoreelste is, en zei ervan over tuigd te zijn dat de eenheid van Duits land niet langer een kwestie van Duits land zelf is, doch van de gehefle westerse wereld. Mr. Van Rij, die eens zelf ter dood werd veroordeeld en vier jaar van de oorlog als gevangene heeft doorgebracht, zei dat de vrijheid het hoogste goed is, waar voor wij met alle middelen moeten vech ten. Dit geldt zowel voor de geestelijke als de lichamelijke vrijheid, en wanneer het niet anders kan, zullen wij desnoods opnieuw ten oorlog moeten gaan om met hand en tand en, als het moet, met inzet van ons leven voor dit kostelijke bezit te strijden. Het slot van de bijeenkomst bestond uit een gelegenheid om in een gezellig praatje gasten en gastheren nader tot elkaar te brengen. De besturen van het Nationale comité 1 van Expogé waren bij de begroeting anwezig. De heer W. Bakker, vice-voor tter van het comité sprak daarbij. Hierna voerde een der studenten na- ïens de gehele groep hefc woord. Hij zei het moeilijk te vinden de gevoelens van de gasten te moeten vertolken bij de eerlijke en hartelijke ontvangst, die hun bereid was. Met open ogen en oren waren aar Nederland gekomen, bereid om een wereldbeschouwing eigen te ma ken, die voor hen vrijwel onbekend was geweest. Toen sprak mr. C. van Rij van Amster dam, als voorzitter van het nationale comité, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van zijn inzichten omtrent de geest van de Duitse jeugd vroeger en nu. Hij kon hierbij spreken uit ervaring, want hij heeft Duitsland zowel in als na de oorfog doorkruist, en niet minder dan 16 con centratiekampen waarvan vele als ge vangene van binnen bekeken. Hij wees er met nadruk op, dat van alle oorlogen de broederoorlog de vreselijkste Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Lambertus Anjo, zn van L Schmidt en A. Maris; Maria Christina, dr van W. de Graaf en C. de Pree; Maria Elisabeth, dr van J. van Iterson en A. J. Vermeer; Hendrik, zn van J. H. B. Boom en A. Hillebrand; Nico, zn van W. H. Bo- drij en F. P. Nieuwenburg; Maria Eliza beth, dr van B. F. Kemper en J Kerstens. Gehuwd: J. L. Trapman en Y. Monod de Froideville. Overleden: M. Spek, 72 jaar, weduwe van D. Honders. schoner beminnen dan temidden vai uitbundige lenteland, dat zich langs de duinerij slingert als een meesterwerk var Gods scheppingskunst? „Laat ons hier een tabernakel bouwen" peinsde ik, mijn ogen turend over hei het land, dat u en ik zozeer liefhebben. Het leek een profane gedachte. Maar in een zo wonderschone tempri van ongekorvcn hout is het onmogelijk, profaan te zijn. Ook in het denken. Laatste appèl voor oorlogsgedenkteken et de Dodenherdenking en de onthul ling van het Leidse Bevrijdingsmonument in zicht (a.s. zaterdag) verzocht de com missie tot stichting van een ooriogsge- denkteken ons voor de laatste maal nog eens de aandacht van de Ingezetenen te vestigen op het gironummer 33.66.00 van de penningmeester, de heer J. W. van der Horst, Lorentzkade 2 te Leiden of op diens girorekening 47.139 bij de Ned. Mldden- standsbank te Leiden. Er ontbreekt aan het bedrag dat de com missie zich had voorgesteld als bijdrage van de burgerij nog ongeveer 4.000. Tegenover dc uitspraak van gelukkig slechts enkele kritici, dat „Leiden zo laat is" stellen wij de feiten, dat het mo nument in Amsterdam pas één jaar gele den werd onthuld en dat H.K.H. prinsea Wilhelmina ook a.s. zaterdag in Rotter dam het plaatselijk gedenkteken zal ont hullen. De vervulling van een ereplicht is niet in de eerste plaats afhankelijk van het tempo, waarin zij wordt ingelost, doch veeleer van de gestalte, waarin een ge neratie de behoefte gevoelt om aan toe komstige gslachten uitdrukking te geven aan haar welbewuste gevoelens van eer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3