CftëlSIFUJK thergo/ven Mennistergroep op zoek naar afzondering Drie oudgedienden namen afscheid van jeugdwerk Puzzel mee Zondagschool in Engeland naar de zaterdagavond? Knntselwerk? Prachtbijts Ceta-Bever! KANTTEKENING blijven neutraal Onze Koningin 2 Geen elektriciteit Omdat men hen dwingen wil hun nederzettingen by het openbare elec- triciteitsnet aan te sluiten en zich te laten opnemen in de verplichte zie kenfonds- en pensioenverzekering, willen 15.000 Mennonieten hun uit gebreide landeryen met vruchtbare landbouwgrond en al hun onroerend goed in Mexico achterlaten en zich „ergens anders in de wereld" vesti gen, waar het wel toegestaan is naar de voorschriften van hun religie en traditie te leven. Deze Mennonieten willen zich door niemand een levensstijl la ten voorschrijven. Ze willen trouw blijven aan wat hun vaderen als goede zede hebben aangenomen. En daarmee bewijzen ze dat de techniek en de beschaving van de ze eeuw en het materialistische denken van hun omgeving hen niet hebben meegezogen. Dit zal trouwens al de derde keer zijn, dat deze gemeenschap bezit en vaderland opgeeft, omdat men on aanvaardbaar schijnende eisen aan haar stelde. door Menno Simonsz, voormalig pastoor te Witmarsum, verzameld uit de vreedzame dopers (in te genstelling tot de aggressieve We derdopers). In Nederland mondde de beweging uit in de Doopsgezin de Broederschap. In het buiten land in meer gesloten en meer open groepen. Een groep Oostfriese en Duitse aanhangers van de eerste groep, vissers en schippers, trokken bij na vierhonderd jaar geleden weg en vestigden zich in de huidige Ca nadese provincie Ontario. Zij hiel den vast aan de mennistische be ginselen: volwassenendoop, aftvij- zing van de eed en van de krijgs dienst, van „gestudeerde" voor» gangers, van de vroegkerkelijke geloofsbelijdenissen (de Bijbel al léén!^. Zij hielden vast aan de be tekenis van het woord heiligen als „zondelozen", wanneer ze spraken van gemeenschap der heiligen en oefenden een zeer strenge tucht over leer en vooral leven. Ze leef den afgezonderd en conformeer den zich niet aan de wereld rond om hen. lV/rEER dan 350 jaren leefde deze <■*■1 groep ongestoord in Canada. Toen werd ook zij in de plannen van de gemeentelijke en landelij ke bureaucratie betrokken. Men schreef hun voor, wat ze doen en laten moesten en verlangde, dat hun kinderen naar de gemeente lijke school gingen. Daarom besloten zij tot emigra tie. verlieten in 1922 huis en hof en trokken naar Mexico, waar president Obregón hun een step pegebied in de provincie Chihua hua gaf. Hij stond hun ook vrij dom van militaire dienst toe; ze konden met de belofte in plaats van de eed volstaan en mochten eigen scholen onderhouden en hun economische belangen naar hun eigen opvattingen regelen. Door jarenlange arbeid gelukte het vijfduizend uit Canada ver trokken Mennisten de onvruchtba re Mexicaanse steppe-grond In cultuur te brengen. Intussen is hun aantal gegroeid tot 15.000 en heb ben zij dus nieuwe grond nodig. Door aankoop hebben zij hun ge bied al enigszins uitgebreid. Maar nu stelt de provinciale overheid als voorwaarde voor ver dere gebiedsuitbreiding, dat de ge meenschap van een deel harer voorrechten afziet en dat ze zich met behoud van hun eigen aard in de samenleving inpassen. Opnieuw, na dertig jaren, hebben de Mennonieten be sloten te emigreren. Ze hebben onderhandelaars gezonden naar Brits Honduras en naar Canada. In Honduras wacht hun niets dan een onherbergzaam en ondoordringbaar jungle-gebied. In Canada willen ze onder zoeken, of de overheid nog steeds de eisen stelt, die in 1922 tot hun vertrek leidden. Bondsdag Geref. Jeugdorganisatie (Van c redacteuren) Van drie oud-gedienden heeft de Gereformeerde Jeugdorganisatie zaterdag afscheid genomen tijdens de in Arnhem gehouden bondsdag: mejuffrouw F. Dle- persloot uit Den Haag en de heren F. H. Timmerman uit Ommen en C. de Bruin uit Middelburg, die zich na jarenlange activiteit uit de kring van het bondsbestuur terugtrokken. De G.L.O. heeft hen niet ledig weggezonden: bondsvoorzitter ds. J. C. J. Kuiper uit Den Haag bood hun enkele fraaie geschenken aan en de vergadering benoemde hen by acclamatie tot erelid. Na een fleurige vlaggenparade voor het Arnhemse Musis Sacrum trokken de afgevaardigden, leiders, leidsters en le den der oudersverenigingen zich in het schaduwachtige gebouw terug, waar ds. Kuiper zijn openingsrede hield over de automatisering, die in verkeerde zin het werk onder de jongens en meisjes van 8 tot 16 jaar kan bedreigen, wan neer men namelijk gaat menen, dat het vanzèlf gaat. Door dit automatisme, al dus ds. Kuiper, komen verschraling en verstening van het werk voor de deur te liggen. Maar er is ook een automati sering Gods; indien wij open staan voor de Heilige Geest, dan gaat alles van zelf en. toch blijft de levende mens hierbij ingeschakeld. Met het misverstand dat geloof een hemelse zaak betreffende het hierna maals is, rekende de Haagse predikant ds. B. Rietveld af in een referaat onder de titel „Geloof en geluk"; en van dat geluk behandelde hij vooral het aspect van het doodgewone aardse. Ook in het werk op de jongens- en meisjesclubs moeten wij de beleving mogelijk maken van een stukje van werkelijk geluk, zoals ons dat is gegeven en hergeven door Christus. Mede hierdoor leren de kinderen leven uit het geloof en het ge- loofsgeluk. Dit betekent niet een vast klampen aan het „diesseitige", maar Roek VAN DK DAG Het kwade gerucht, door C. Baard man. Uitgave van La Rlvlère St Voor hoeve, Zwolle. (188 blz.). Deze nieuwe roman van Baardman bewijst weer. dat hij een goed vertel ler is. En dit boek behoort tot 't beste wat hij heeft geschreven. De personen, die hij kiest en ook de omstandighe den waaronder hij ze laat leven, mogen dan wel eens wat vreemd aandoen, de auteur bewijst telkens weer een goed mensenkenner te zijn. En juist het niet- alledaagse in Baardman's verhalen houdt er de spanning in en maakt hem tot een vooral door de Jongere genera tie gezocht schrijver. Het huwelijk van een Jong echtpaar dreigt mis te lopen. Ali, de vrouw van Kees Hoevers, is als enig kind door haar moeder verwend. En ook na de trouwdag blijft haar hart naar moeder trekken. Dat leidt telkens tot conflicten. Kees klaagt zijn nood aan Leo Maas dam, de hoofdfiguur in dit verhaal. De ze stelt de ontgoochelde echtgenoot voor, zijn vrouw een poosje te verlaten, 't Is een paardemiddel, maar 't heeft een verrassend resultaat, 't Komt ten slot te toch in orde en de verhoudingen worden normaal. Dit is slechts een gedeelte van deze boeiende roman. Met Max. de opschep perige zoon van een rijk fabrikant, komt er weer nieuwe spanning in het verhaal. En weer valt 't op hoe de schrijver in enkele rake trekken zijn personen weet te tekenen. Baardman „preekt" nooit. Maar in al hun speels heid en humor zijn z'n verhalen er van doortrokken, dat alleen het Evangelie de levensverhoudingen loutert en rijkt. In de ochtend van het leven, door Theo Thijssen. Prismaboek je van Het Spectrum, Utrcht. Dit is een goedkope herdruk van Thijssens laatste boek, waarin hij zijn jeugdherinneringen optekent. Als steeds bij Thijssen: oud-Amsterdams, scherp ziend. vertederend. OPGAVE PUZZEL No. 8 Horizontaal: 1 bitter, 5 vogel, 6 worstvlees, 7 weegwerktuig, 11 gezins lid, 12 denkbeeld, 14 voorzetsel, 16 binnen, 17 stand van een model, 19 maanstand, 21 nederzetting, 24 dwaas, 25 moed, 28 vorstelijke waardigheid. Verticaal: 1 domein van de spin, 2 venster, 3 deel van het lichaam, 4 dril, 6 inhoudsmaat, 8 wapen, 9 te kennen geven. 10 speelgoed, 13 bekromjoen, 15 zware hamer. 18 kledingstuk. 20 ge wicht, 22 gehoororgaan. 23 telwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 7 Gewoonte, eigenaar, reseda, agenda, aangenaam, mopperen, natuur, rein, nikkel, lokaas, slapte, emotie, engel, loom, muts, spijs. Ds. P. C. Jongbloed gaat tijdelijk naar Curasao De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Muiden heeft zijn predikant, ds. P. C. Jongbloed, een half jaar ver lof verleend om hulpdiensten te gaan verlenen by de Gereformeerde Kerk van Curacao en om tevens werkzaam te zijn onder de opvarenden ter koop vaardij. De koopvaardijpredikant, F. D. Kraan te Willemstad, is aan verlof toe en de predikant van Willem stad. ds. A. W. Wijmenga, is door ernstige oogziekte verhinderd zijn arbeid te verrichten. Ds. Jongbloed zal 16 mei per K.L.M. naar de West vertrekken de loop van oktober per boot w naar ons land terugkeren De uitzending ds. Jongbloed geschiedt buiten be- ir van de kas van de kerk van Muiden. Billy Graham verboden voor R.-Katholieken In het tijdschrift voor de diocesane geestelijkheid in het aartsbisdom New York heeft de directeur van de bisschop pelijke organisatie der National Catholic Welfare Conference, father John E. Kelly er krachtig op gewezen, dat het Rooms- katholieken verboden is deel te nemen aan bijeenkomsten, geleid door de be kende Amerikaanse evangelist dr. W. Graham. Deze prediker, die in geheel de wereld grote opgang heeft gemaakt, is, aldus father Kelly, „een gevaar vi het geloof". Hij wijst erop. dat de boeken a Graham valse leerstellingen bevatten vallen onder de bepalingen van de Index. Juist door hun overtuigingskracht zijn zijn toespraken een gevaar zelfs voor goed onderlegde R.-katholieken, omdat Graham goed en fout volkomen ii weeft, aldus father Kelly. Het is niet uitgesloten, dat binnen niet al te lange tijd de zondagscholen in tal van Engelse plaatsen op de zaterdagavond zullen worden gehouden. Deze zaak houdt momenteel leidende figuren in de Church of England bezig. De bisschop van Rochester heeft gezegd, dat het van groot belang is zich op dit punt aan te passen aan de veranderende levensgewoonten van de bevol king en het godsdienstige onderricht, dat op de zondagscholen wordt gegeven, naar een ander tijdstip te verplaatsen. De moeilijkheid is volgens de bisschop op dit moment nog, dat er op zaterdagavond niet voldoende leerkrachten beschikbaar zijn. Maar hij is van mening, dat wat dit betreft spoedig ver betering zal Intreden, als de vijfdaagse werkweek algemeen zal zijn ingevoerd, Advertentie Verachten, aldus men mag dat ds. Rietveld. Des middags heeft mevrouw M. J. der Veen-Sohenkeveld uit Arnhem de verandering van de jeugd getypeerd met de titel van haar referaat „Van brave Hendrik tot Razende Roeltje". Verande ringen in de aanpak betekenen niet, dat de oude methode vroeger niet goud j was het alleen vroeger. Van de afgevaardigden, die hartelijke woorden tot de vergadering richtten, noemen wij mevrouw P. A. Kleinloog- Le Cointre. die in Linden, Johannesburg in Zuid-Afrika het gereformeerd jeugd werk onder de jongere jongens en meis- 'es heeft aangepakt en de dank van de luidafrikaanse jeugdclubs overbracht Beroe pin sswerk NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: R. W. Steur te Ouddorp. Beroepen te Hulst (toez.), vie. R. G. Timmers te Delftzijl. Beroepbaarstelling: B J. Juckema, luchtmachtpred, le taktische vliegba sis. te Volkel. Aangenomen naar Heerjansdam-Kijf- ,ioek: B. Fokkema te Exmorra. GEREFORMEERE KERKEN Beroepen te Meliskerke: M. E. Heesen te Oosthem; te Rotterdam- Charlois (vak. J. Firet): A. C. Hofland te Meppel. Beroepen te Leimuiden en te Sel- lingen: kand. J. Vlaardingerbroek te Loosduinen. Aangenomen naar Zuidhorn: Tl Boersma te Uithuizermeeden. GEREFORMEERE GEMEENTEN Een lofzang, o God j Op koninginnedag wordt er veel gezongen en dat is goed, want uit volle borst zingen is een bezie lende uiting van blijheid en dank baarheid. De inhoud van de liederen varieert echter nogal Het begint gewoonlijk wel met ons volkslied en met andere na- EEN WOORD VOOR VAN DAAG voor de vanuit Nederland ondervonden steun. Vrijdagavond zijn in het bondsbestuur gekozen dr. J. L. P. Brants uit Emmen, mejuffrouw M. van Doorn uit Den Haag en de heer C. de Niet, onder wiens lei ding zaterdagmiddag een aantal leke- spelfragmenten werden opgevoerd. tionale liederen maar het ein digt maar al te vaak met wat sommige buiten landers voor ons volkslied houden: ,.En datte we toffe jongens zijnEn zo voort. Niet zo erg verheffend! Boven psalm 65 staat: danklied voor Gods rijken zegen. En dan zingt David: „U komt stilheid toe, een lofzang, o God in Sion. U worde gelofte betaald. Hoorder van het gebed, tot U komt al wat leeft;" En in het vervolg put David zich uit in het opsommen van al Gods weldaden. Dit is toch ook iets om morgen stil bij te staan. Meestal worden er op koninginnedag wel kerk diensten belegd helaas worden ze nooit erg druk bezocht. Kan er niet één ogenblik af voor de lofzang tot God, omdat Hij ons zoveel reden tot danken geeft? COMMENTAAR De Weg Diep onder de indruk Akademische Festouverture i Verenigingsleven; d'Oll- setoor- 19.10 Buitenl overz; 19.50 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Avondbij eenkomst v d Bijbeldag te Antwerpen; 21.30 Concertgebouwork en soliste; 22.20 Gram; 22.30 Negro-splrituals; 22.45 Avond- Nw 23.15 Sportuitsl.; uitzending van de En gelse Home Service (330 meter) in de serie „De Weg, de Waar heid' en het Leven". Dit pro gramma was een direct aan sprekende getuigenis van de verrijzenis van Jezus Christus, Akademische Festouverture van Brahms (23.15 uur). Op 11 maart 1879 verleende de universiteit van Breslau aan Brahms de titel van doctor honoris causa in de filosofie. De motivering was dat Brahms „de vorst op het gebied een getuigenis voor deze moder- van de muziek in strenge stijl" was. ne tijd. De uitzending, het best u";J"'"~ nog te vergelijken met een uit gebreid klankbeeld, was mede overtuigend, omdat bijna alle mogelijkheden, die de radio biedt, waren aangewend. ledereen weet, zo is in 'de aankondiging van dit program ma gezegd, dat 'juist die pror gramma's op andere terreinen het beste zijn, die het medium radio ten volle benutten. Waar om zouden we voor het uitdra gen van het Geloof niet hetzelf de doen? De religieuze sectie van de B B C. is van mening, dat nieu we wegen moeten worden in geslagen. om de mensen, die van de Kérk vervreemd zijn, of hen die worstelen met levens vragen, te bereiken. Een gewone uitzending van een kerkdienst, meent men (Engelse predikan ten hebben vaak een preektoon is niet meer toereikend. „De weg, de Waarheid en het Le ven", is dan ook in de plaats gekomen van de uitzending van de avondkerkdienst, die nu over andere 'aoHlengten plaats heeft. De B.B.C. beschouwt het nieuwe programma nog als een experiment. Een experiment, dat me na de eerste uitzending reeds geslaagd leek. Want deze ingeslagen nieuwe weg van mo derne radio- 'en geluidstechniek (in de uitzending Het men in de eerste plaats de Bijbel spreken leidde direct haar Christus. Die Zichzelf de Weg, de Waarheid en het Leven heeft genoemd. Ned. Padvinders gilde Mevr. N. A. den Haan- Gron presidente Mevr. N. A. den Haan-Gron uit Lei- ?n is zaterdag op een in Enschede ge houden algemene jaarvergadering van het Nederlandse padvindersgilde be noemd tot presidente. Zij volgt in deze functie mevr. J. van Nispen-Van Wely uit Heemstede op. I. EEN AVOND IN JUNI 1916 „Vanavond is er vergadering van de school, daar ga ik eens heen." ,,Dat ben ik niet van je gewend!" ,,Ik ben geen lid. Maar nu onze Bertje school gaat, ben ik vader van een schoolgaand kind. Ouders van schoolgaande kinderen zijn vanzelf lid". „Ouders? Dan ben ik ook lid". „Dat ben je ook. Ga mee, dan gaan we sa men". „Nee, dat doen we later wel". Ze kijkt naar haar man. Hij strikt zijn das. Een flinke kerel, blozend en gezond. Even later loopt hij de trap af, trekt de deur achter zich dicht, kijkt vluchtig naar de deur van het pakhuis, waar hij boven woont en naar het zwarte naambord met vergulde letters tus sen de beide deuren: Nu zit de vrouw alleen, want Bertje en zijn kleine zus zijn naar bed. Het gaat goed met de zakkenhandel. Jan, haar man, heeft er vanmid dag onder 't eten nog over gepraat. De stijging van de prijzen brengt echter een groot bezwaar met zich. Er is meer bedrijfskapitaal nodig en dat is er niet. Zodoende moet hij voorzichtig zijn met kopen. Terwijl ze naait en peinst wordt er gebeld Het is haar broer, die een zaakje drijft in melk en boter. Hij komt boven. „Goeienavond. Ben je alleen?" „Jan is naar een vergadering. Moet je hem hebben?" K. JonLUJ „O nee. Hoe gaat het jullie? En hoe met de zaken?" „Gaat wel. Er is veel vraag naar lege zakken". „Naar lége zakken? Lege zakken zijn er te genwoordig meer dan volle! Wat hebben de lui aan lege zakken?" Hij lacht. De humor van het geval pakt hem. „Ze worden gebruikt in de loopgraven, gevuld met zand". „O, zandzakken. Zo? Gaan ze daarvoor? Dan zullen ze nog duurder worden". „Dan wordt er wat verdiend". „Ja, geld, waar mensenbloed aan kleeft". Hij zwijgt even en vervolgt dan schamper: „Zo, dus op die manier krijgen jullie ook een kans O.W.' ers te worden!" Ze wil hem afleiden. „Hoe gaat het bij jou?" ,,'t Gaat nog al. Kleine beetjes. Alles op de bon, melk, boter, kaas, alles. Je hebt nooit iets in voorraad". Zij zwijgen beiden. Dan zegl hij, een beetje eigengerechtigd: „Maar in elk geval is mijn bestaan nog nuttig. Ik help de mensen aan eten en niet aan oorlogstuig, zwijgt. Somber kijkt hij voor zich. Hij begrijpt wel, dat zijn zwager kans krijgt, goede zaken te maken. Dat steekt hem. Zijn schimp op de O.W.' ers is louter afgunst. Intussen is haar man in het schoolgebouw aangekomen. De vergadering wordt gehouden in het lokaal van de hoogste klas, de bezoekers zitten in de schoolbanken. De voorzitter klopt, de vergadering gaat be ginnen. Hij opent met gebed, leest een heel hoofdstuk uit de Bijbel en houdt de gebruikelijke toespraak over benarde tijden en dreiging van nog erger. De mensen worden stil. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Er passeren een paar jaarverslagen en daarna komt de bestuursverkiezing aan de orde. „Onze penningmeester stelt zich niet herkies baar. zulks in verband met zijn leeftijd. Ei moet dus een opvolger gekozen worden, die in staat is de administratie te voeren en alle of ficiële stukken voor de subsidie in orde te ma ken. Wil de vergadering namen'noemen?" „Heeft het bestuur misschien een candidaat?" „Door het bestuur wordt de heer Dekker aan bevolen". ..Kan de heer Brouwershof het penningmees terschap niet op zich nemen?" Brouwershof schudt van neen. Hij zit aan de bestuurstafel, maar wenst geen vaste functie. „De heer Brouwershof heeft verklaard, het niet te kunnen doen", antwoordt d- "norzitter. (Wordt vervolgd) Brahms wilde deze onderscheiding met een briefje afdoen, doch zijn vrienden waarschuwden hem voor een dergelijke onbeleefdheid. En dus schreef hij als dank een ouver- ■turey die- hij Akademische Fest ouverture noemde. Brahms maakte hierin dankbaar gebruik van stu dentenliederen. die hij nog uit zijn jeugd kende. Hij betitelde het werk als een „potpourri a la suppe". Het werk is een echte studentenjool ge worden, gebouwd op vier studen tenliederen en uitmondend in het „Gaudeamus Igitur" (laten we dus vrolijk zijn). Ieder studentenlied is met een karakteristiek gewaad om hangen. De uitvoering vanavond geschiedt door het Philharmonic Promenade Orchestra onder leiding van Sir Adrian Boult. De liedjes in opdracht van de A V R O gecomponeerd en uitgeko zen door een jurie van kinderen en groten, worden om zeven uur gezon gen door het kinderkoor „Jacob Ha mel" en het Utrechtse meisjeskoor onder leiding van Herman Broek huizen De composities, die worden uitgevoerd, zijn van Westering, Jur- riaan Andriessen en Johannes Rönt- Na het verrukkelijke lenteweer van de laatste dagen moet het zeker prettig .zijn vanavond te luisteren naar het eerste deel van het sfeervolle hoorspel van de N.C.R.V. „Die verrukkelijke april maand", geschreven door Thea Ho1m.e (8.40). Morgen, Koninginnedag, kunnen we weer genieten van een ongedwon gen. luchtig en vrolyk nationaal pro gramma. Van kwart voor zeven tot kwart over zeven is het voor de Zuid hollanders vooral zaak goed te luis teren, want dan is de oranjewimpel ergens in de provincie te veroveren, 's Avonds wordt de grote feestavond in Rotterdam's Rivièra-hal uitgezon den. Temidden van al deze nationale feestvreugde mag toch niet om kwart over elf het verslag ver geten worden van Rudi Simons Cohen over de vergadering van het Europese Parlement, de Raad van Europa, in Straatsburg bijeen. Programma voor morgen Rooms-kath uitz; 9.50 Waterst; 9.5a Fluit, viola da gamba en clavecimbel; "1.45 Met vlag —6 wimpel; 14.15 Radio Philharm ork; 15.00 V d jeugd; 16.00 wimpe); 23.40—24.00 Idem. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws; T.10 1 mel-toespr; 7.15 Gram; 8.00 Nws; 8.15 1 mel-toespr; 8.20 Gevar progr; 9.30 V d vrouw. VPRO; 10.00 Boekbespr: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. IKOR: 10.30 Kerkd. VARA: 11.30 Gram; 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 De landbouw in een nieuw Europa, toespr; 12.45 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Promenade-ork en koor; 13.45 Arbeid in de Benelux, klankb; 14.30 Strijkens; 15.00 De vogel Vrijheid, orato- _j 15.45 V d jeugd; 16.25 Arbcidsllede- 16.45 Harmonie-ork; 17.05 Arbeiders ver: 17.30 Lichte muz; 18.00 Nws 18.30 V d jeugd; ------ landen, re en comm; 18.20 Grai 19.00 1 Mei-viering ir 19.10 Negro-spii ïnstr Icwint; 19.50 Wat Wésterbork zeggen heeft, toespr; 20.00 Nws; 20.05 1 Mei-bijeenkomst; 21-35 Doorsnee in Door snee; 21.45 Metropole-ork en soliste; 22.25 Tnt volksliedéren en -dansen; 23.00 Nws; Reportages v d 1_ Mei-vieringen TIPS uit het buitenland De pessimistische en somberste symfonie van Gustav Mahler, door hem zelf de tragische symfonie ge noemd. deze zesde Symfonie, die geen enkel uitzicht biedt, wordt vanavond om vijf voor half negen uitgezonden door Duitsland (309 en 189 meter). Haast even somber is het luister spel The death of grass", dat om kwart over negen door de B.B.C. (330 meter) voor de mi crofoon wordt gebracht. Een dodelijk virus heeft het gras op de aarde aangetast en laat slechts een verschroeide en onvruchtbare aarde na. De mensen geraken in paniek en uit dit stuk van John Christopher blijkt hoe onze mo derne beschaafde samenleving plotseling kan ontaarden in een primitieve, ongeordende troep. Roosemary Clooney, de beurende Amerikaanse zangeres, die onlangs in ons land was, is om kwart over negen te horen in The show band show van het Light Programme (1500 en 247 meter). Morgenavond om acht uur brengt België (324 m) vrolijke muziek van Franz Lehar, de in Hongarije gebo ren componist, die niet minder dan Johann Strauss Wener was naar geest en bloed en ook niet minder beroemd is geworden. Een Duitse bewerking van Ame rikaanse balladen is om negen uur te horen voor Duitsland (309 en 189 meter) Een televisie-eenakter van Donald Bull in een bewerking van Willy van Hemert „Portret van een ge leerde" vormt de hoofdschotel van de V.A.R.A.-uitzending van heden avond. „Weet wel wat je waagt", heet het nieuwe vraag- -.S.40 Lichte Viool en piano; 17.30 Lichte Klok; 18.01 Nws: 18.13 Met vlag en wimpel; 19. 20.00 Nw Metropole- 18.4 gr; 21.30 Licl —,J 20.05 Gevat •nuz; 21.50 Wedstrijd li v vauerundse geschiedenis: 22.Si Kon Mil Kapel: 23 00 Nws; 23.15 Corres oondentie uit Straatsburg; 23.20 Gram 23.50—24 00 Dagsluiting. Hilversum II, 298 m. 7.00—24.00 NATIÜ VAAL PROGR. 7.00 Zie Hilversum 1 |.20 Gram: 9.50 Morgendienst; 10.20—24.0 i Hilv. WOENSDAG 1 MEI NCRV: 7.00 Nwi 7.10 Gewijde muz; de dag: 8.00 Nws en weerb Gram: 9.00 V d zieken; 9.25 V d 3.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Or>i meded; 12^33 Lichte muz: 12.53 Gr act; 13.00 Nws; 13 15 Prot Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; is.30 Interscholair Jeugdtornooi; 16 00 V d leugd; 17.20 Gram: 17.40 Beursber: 17.43 Knperkwart; 18.00 Koorzang; 18.20 Spec- laag. wordt i het défilé, dat ter ningin Juliana in de tuin van het Paleis Soestdijk wordt gehouden. 5 Avonds treedt het Nederlandse Ballet onder leiding van Sonia Gaskell op. Later op de avond is er een Eurovisie- uitzending van een concert dat ge geven wordt in het Theater des Champs-Elysees in Parijs Dit Europa-concert, gegeven door het Radio Symfonisch Orkest van de Franse radio en het koor van St. Hedwig uit Berlijn, staat onder auspiciën van de regeringen van de Eurovisielanden. Televisieprogramma voor morgen NTS: Nationaal progr. 11.00—11.05 Ge- lukwensen: 11.05-12.15 Défilé Paleis Soestdijk; 20.30—20.50 Van Vorsten en Ver stinnen; 20.50—21.20 Journ en weeroverz: 21.20—22.00 Nederlands ballet: 22.20—23.en Eurovisie: Europa-concert. Televisieprogramma voo* woensdag VPRO: 17.00—17.30 V d kind. VARA: 20.00 1 Mel-toespr; 20.10 1 Mei in West-Europa, filmflltsen; 20.20 Balla de van Uilenspiegel, van Pluimpje, van Baffer en van de dikke Poppedijn, spel. lyjORGEN verjaart, zo God het wil, onze Koningin. Dan gaan aller- wege de vlaggen uit en is er blijdschap en dankbaarheid bij heel ons volk. Terecht, want het koningschap, zoals wij dat ten onzent kennen, is wel een bijzonder groot goed, waarin wij zeker een aanwijzing mogen zien van Gods genadig bestel over onze natie. Volop genade, ook daarom omdat ons volk uit zichzelf niet beter mag geacht worden dan de andere volken. Zien wij over de grenzen van ons land, dan is het helaas niet moeilijk, de ene staat na de andere in het vizier te krijgen, waarin allerhande span ningen heersen met betrekking tot de meest wenselijke en de meest passen de regeringsvorm. Wanneer wij ook in dit opzicht bij is een weldadige evenwichtigheid hebben bereikt, beter gezegd nog: wanneer deze weldadige evenwichtig heid ons deel is geworden, dan is dat voor een uitzonderlijk deel te danken aan de stabiliserende factor, welke juist in het koningschap is gelegen. En dan met name het koningschap, zoali het bij ons door de vorsten van Oranje is bekleed en vandaag nog wordt be kleed. Voor de enorme weldaad welke hierin ligt, mogen wij het oog nimmer sluiten. Wij mogen er eigenlijk ook nooit aan gewennen. Want een weldaad is het en blijft het. Vandaar dat de verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin voor ons zulk een bijzondei reliëf krijgt. T"\IE verjaardag is de dag, waarop wij in gedachten zo gaarne toeven bij ons vorstelijk gezin, een gezin dat wij liefhebben en hoogachten, en waarop onze gedachten uiteraard zeer in hel bijzonder uitgaan naar Haar, aan wiei leven God weer een jaar heeft willen bijvoegen. Maar het is ook de dag, waarop wij ons meer nog dan anders mogen reali seren, wat het koningschap als zodanif en in de vorm waarin wij het kennen mogen voor ons land en ons volk be-j tekent. Nederland is reeds in het verleden geworden, tot wat het vandaag nog lij onder het bestier van de Oranjes. Ir het jaar 1813 bijvoorbeeld, toen wa bevrijd waren van het Napoleontisch! juk en toen het er om ging, onze na tionale zelfstandigheid te herstellen, toen zijn wij niet begonnen met eet nationaal congres of iets dergelijks ej ook niet met het opstellen van eet grondwet, neen, wij riepen Oranje is het land, Oranje als het teken va» onze vrijheid en van onze zelfstandig heid, Oranje als de spil van onze natio- nale eenheid. Ook in de laatste oorlog hebben wij het mogen ervaren. Onze grondwti moest toen door de omstandlghedet krachteloos worden, onze grondwet; waarin ook de plaats van de koning ii' ons staatsbestel zo nauwkeurig ws omschreven en geregeld. Maar ook juist toen ervoeren wij de waarde va ons koningschap, toen werden wij hd t duidelijker dan ooit bewust ds de koning meer is dan een formee staatshoofd. JJET koningschap is bij ons ontstal in de strijd tegen drie machtt^ samen onvermijdelijk hadden gt leid tot het uitbreken van de Frans j revolutie. Die drie machten waren: bi absolutisme, de hun eigen belang! i dienende regenten en de volkssouvt reiniteit. Die drie machten leerden ons 1 hoe het niet moest. En zij bevorderde niet weinig de totstandkoming van h t' koningschap, zoals wij het bij ons ken t nen, het koningschap als een rijke c weldadige instelling. 0 In dat koningschap mogen wil odC vandaag nog een waarborg zien vod* onze constitutionele rechten en heden. Dat komt ook daardoor, omdi aan het koningschap zoals wij het me gen beleven een waarlijk christel|J fundament ten grondslag ligt, 1 fundament namelijk van het „vrei God, eert de koning". Morgen verjaart onze Koningin. I vlaggen gaan uit. Ons volk is blij e dankbaar. En het zal zich, met vreemd gevoel in het hart. zijn verdiende rijkdom bewust zijn. Nieuwe legerpredikanten Vandaag zijn 21 theologen 20 pre kanten en een kandidaat tot de H. Die voor de tijd van één jaar en zes wek als reserve-legerpredikant onder wapenen gekomen. Van hen behoren 7 tot de Nederlandse Hervormde Kei 11 tot de Gereformeerde Kerken, de Geref Kerken (ond. art. 31) l tot de Christelijke Gereformeerde Kerifl Van de Hervormde Kerk zijn het A. van Eijk te Benthuizen, ds. Th. G Frederikse te Meppel. ds W van Herp te Melissant, ds. H. J. J Keijzer te Mal land, ds. R. J. Rennier te Borculo, D. Schneijder te Biezelinge en kand. Karreman te s-Gravenhage Uit de Gereformeerde Kerken: ds. G Baaijen te Zuid-Beijerland, ds. L. Bé te Oldemarkt, ds J. Eleveld te HijU ((Fr.) ds C van der Giessen te Tzii (Fr.), ds G van Halsema te Hoornst zwaag. ds J Hengeveld te Wateringi ds L Loosir.ar. te Berlikum (Fr.), P Nonmen tc Westeremden, ds. R. Reits te Warns, ds J D Pereboom te Pessei ds K Ubels to Zwartebroek (Gld-)._ Uit de Geref Kerken (ond. art. 3 ds. J Bos te Daarlerveen en ds Hoop te Oldenzaal. En uit de Christelijke Geref. Kerkü ds. H. van der Schaaf te De Krim (0|

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2