Herziening van strategisch denken wellicht nodig Brits journalist te Bern in gijzeling na affaire-Dubois Internationale onzekerheid en ernstige waarschuwing MEUWE LEIDSCHE COURANT (Van onze militaire medewerker) DE BITTERE ERVARINGEN van Suez gaven de stoot tot een radicale ommezwaai in de Engelse defensiepolitiek. Onder de schokwerking het Boelganintelegram. dat sprak van bombardementen op Londen en 'arijs. besloot de Britse regering tot een wijziging in het defensiebeleid, ie revolutionair kan worden genoemd. Wij wezen daarop reeds in een rtikel in januari. Indien Engeland zich èèns weer uit het bankroet van Suez wil oprich- en en opnieuw zijn stem wil laten gelden onder de grote mogendheden, lie het lot van deze wereld menen te kunnen bepalen, zal het moeten be- chikken over dezelfde wapens, waarmee Boelganin zijn macht zo' duidelijk emoiistreerde. ZATERDAG 27 APRIL 1957 Militair comité NAVO komt weer bijeen Vraagstukken van grote betekenis dienen te worden opgelost Dc noodzaak om de Britse militaire aachtsmiddelen te moderniseren vloeit rbter niet uitsluitend voort uit de poll- Itke noodzaak om zich in de toekomst in iilitp.fr opzicht meer te kunnen laten gel- dan thans mogelijk is. Behalve poli- lek-militaire motieven dwingen ook poli- nomische en militair-economische redenen tot de verandering in de Iritse defensie. politiek-economische factoren ko- ;n hierop neer, dat de Sowjet-drei- ng niet uitsluitend een militair, maar n eeonomisch-politiek karakter •aagt. Indien de Britten zich tegen het dringen van de Sowjets willen teweer- ellen. moeten zij in staat blijven in het 1 van de Sowjet-economische penetra- de nodige tegenzetten te doen. Hier- ir is het nodig, dat Engeland econo- nsch gezond blijft De sterke bewapening met conventio- tle strijdkrachten, waarmee in het Suez- jnflict geen resultaat kon worden be- heeft Engeland economisch uit put, Een grondige inkrimping of zelfs n algehele afschaffing van de verouder- middelen biedt de enige kans op be- liniging. En dat laatste is hard nodig de Britse economie te kunnen ver ren en Engeland zijn plaats te doen ihouden op het gebied van de export en litenlandse handel. militair-economische beweegrede- n eveneens van groot gewicht. Het niet langer mogelijk een defensie te [zitten, die enerzijds krachtig is uitge- ist met conventionele strijdmiddelen, die tevens anderzijds ook nog over reel nieuwe wapens beschikt, dat zij staat is niet alleen volgens de con- mtionele, maar ook volgens de nieuwe ethoden Oorlog te voeren. Defensie loet dus een keus doen! Wie tracht ttrk te zijn met zowel oude als nieuwe delen, zal op geen dezer beide gebie- afzonderlijk een kracht van betekenis nen ontwikkelen. Engeland heeft rom besloten het zwaartepunt van defensie te verleggen van de conven- Dnele wapens naar de wapens van de tijd (geleide projectielen, raketten, oombommen enz.). Als gevolg hiervan moest het zijn bij- ge aan conventionele strijdkrachten de NAVO verminderen. De Britse oepensterkie in Duitsland zal blij- ïs hetgeen thans is overeengekomen in de eerstvolgende jaren geleidelijk i dalen. IE MEENT, dat deze zaak hiermee thans is geregeld, komt echter be ogen uit. De verdediging van Engeland :o nauw samen met de totale AVO-verdediging van West-Europa, deze alleen goed kan worden geor- nlseerd, indien daarin het gehele Britse fensie-element, voor zover dit voor •Europa is bestemd, mede wordt be- epen. Doordat het Britse defensie-element in n totaliteit van karakter verandert, het ook geheel opnieuw moeten wor- i ingepast in de gezamenlijke NAVO- rdediging. De bijdrage aan het NAVO- hild wordt geringer, maar die aan het AVO-zwaard zal. naar het zich laat hen. groter worden. nieuwe inpassing maakt op haar 1 een reorganisatie nodig van de rest NAVO-verdediging. Dit geldt in nog eerdere mate, nu er onder de overige AVO-parners verscheidene zijn, die hun Idrage eveneens opnieuw in beschou- ing willen nemen. Blijkens berichten uit Bonn zou Duits- lid niet in staat zijn de toegezegde 1000 man voor de NAVO op de been brengen. De voormalige minister van fensie Blank, zou te hoog hebben ge- Advertentie) Eén mislukking maar toen werd ze wijzer Hoeder en moedert moeder ge bruikten mi MAÏZENA DÜRYEA, due bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar tij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DÜRYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge fw- derdaad MAÏZENA DÜRYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA t binden van groenten, soe- grepen, Zijn opvolger Strauss doet het wat kalmer aan. De verkiezingen, die over het lot van Adenauer zullen beslis sen. zijn in zicht. De nieuwe Duitse krijgsmacht ondervindt veel tegenwer king van de zijde der opponenten van de bondskanselier. Voorlopig overweegt men de Westduitse bijdrage aan het NAVO-schild iets te verminderen. Tezelfder tijd openbaart zich een hef tige strijd voor en tegen het gebruik gebruik van totaal nieuwe wapens met een dracht en een uitwerking, die bzt duizendvoudige en zelfs het miljoenvou- dige zijn van die der strijdmiddelen, tot voor kort gebezigd, is zo groot, dat het uitermate moeilijk zal zijn om de vcg uit te stippelen, waarlangs moet worden voortgegaan om de vrijheid van de weste lijke wereld ook voor de naaste toekomst te verzekeren en een nieuwe verdediging op te bouwen, die een oorlog kan verbin- Kortgeleden vergaderde te Washington, onder voorzitterschap van generaal Has- selman. het militair comité van de NAVO. De conclusies van het comité waren, dat de veranderingen, waarvoor de wes terse defensie zich ziet gesteld zo groot zijn en zo diep zullen ingrijpen, dat moet worden nagegaan of niet een totale her ziening van het strategisch denken in de NAVO nodig zal zijn. Bij het uitwerken van de theorie van het atomische schild en het atomische zwaard doet zich een groot aantal problemen voor, dat aan een diepgaande studie en overweging moet worden onderworpen, alvorens beslissingen worden genomen, waarop de defensie-politiek in de ver scheidene landen kan worden gebaseerd. Met het oog hierop werd dan ook be sloten, dat het comité in juni opnieuw zal bijeenkomen en wel te Parijs. Op tactische atoomwapens bij de verdediging deze conferentie van de militaire leiders der NAVO-landenzal de situatie, waar voor de westelijke wereld zich in mili tair opzicht ziet geplaatst aan een nauw keurige analyse worden onderworpen. In gezamenlijk overleg zal men tot con clusies moeten komen over de maatrege len, die nodig zijn om de NAVO-verdedi ging te reorganiseren. Zelden ij een militaire conferentie belegd, waarop vraagstukken van zulk een enorme be tekenis en omvang tot klaarheid moeten worden gebracht. West-Duitsland. Onzekere plannen FkE PLANNEN voor de verdere ontwlk- 1J keling van de NAVO-verdediging in West-Europa zjjn dus op het ogenblik geenszins meer volledig duidelijk en ze ker. Dit behoeft geen verwondering te ba ren. De overgang van het systeem der conventionele verdediging naar dat, waar bij het zwaartepunt wordt gelegd op het Bronnen moeten geheim blijven ENGELSE JOURNALIST Michael Goldsmith, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press. in Bern voor 24 uur in arrest gesteld, omdat hU weigerde zijn bron te noemen het bericht over de spionagezaak. waarbij telefoongesprekken van de Egyp tische ambassade aan de Franse inlich tingendienst werden doorgegeven. Het eind van deze zaak was de zelf moord van dev_ Zwitserse procureursge neraal Dubois. Rechter Waller, belast naar het onderzoek inzake de zelfmoord, liet Goldsmith voorkomen om hem te vra gen hoe hij aan zijn nieuws gekomen, was Goldsmith verklaarde: „Het is geen gebrek aan goede wil. dat ik dit weiger, evenmin wil ik iemand beschermen, die bij dit onderzoek betrokken zou zijn. Het gaat hier voor mij om de fundamen tele kwestie van de persvrijheid, die alleen kan bestaan als een journalist het recht heeft zijn bronnen geheim houden. Van officiële zijde is medegedeeld, dat Goldsmith mogelijk vervolgd kan wor den, indien hij bij zijn weigering blijft. De Britse ambassade te Bern heeft een protest ingediend bij het Zwitserse mini sterie van buitenlandse zaken. Het Inter nationaal Persinstituut te Zürich heeft in R'damsche Droogdok weigerde orders De Rotterdamsche DroogdokmU boekte in 1956 4.94 (v.j. 3,74) miljoen netto winst. Het exploitatiesaldo was na reserveringen voor belasting enz. 21 (15,1) min. doch in 1955 werd 5 min. toegevoegd aan re serve vernieuwing en modernisering en in 1956 niets. Afschrijvingen f 16,5 (11,3) min. Het reeds voorgestelde dividend is 30 (30) uitkering per oprichtersbewijs f 3120 (2600), buitengewone reservering f 198.000 (165.000). Bij het boeken van opdrachten beperkingen toegepast wegens tekort aan arbeidskrachten en vergroting der af metingen van reeds bestelde schepen. Daarom van grote stroom aanvragen voor nieuwe schepen uit Europa beide Amerika's geen enkele In behan deling genomen. Hefvermogen van in opdracht gege ven nieuwe dok vergroot door bestelling van elfde ponton, i.v.m. snelle groei scheepsafmetingen. vooral tankers. Afgeleverd werden 1 18.180 dwt tan ker voor Caltex. 11.550 dwt vrachtschip voor Kon. Rotterdamsche Lloyd. stoom turbines van 7500 APK. installaties vooi de B P.M., mechanisch deel van 500 trek en drukbank voor technische hogeschool. Onderhanden zijn: een onderzeeboot) a- ger met 4 waterpijpketels, twee onderzee boten, een 11.550 dwt vrachtschip, 2 tan kers van 18.000, 2 van 47.000 dwt, mail schip Rotterdam van 38.000 brt, tanker van 32.000 dwt. tanks voor dc B.P.M., onderdelen van luchtafweergeschut. Ge repareerd zijn 854 schepen met 3.1 min. brt. Een zeer groot deel van de belast bare winst is nodig voor modernisering van de bedrijfsinrichting. De onderhan den werken bedragen op de balans f 51.5 (62,4) min., de voorschotten op onder handen werken f 69,7 (75,6) min. communiqué het besluit van rechter Waller „diep betreurd". Het instituut i6 mening, dat het van wezenlijk belang oor de vrijheid van het vergaren gegevens, dat journalisten feiten zonder voor vergeldingsmaatregelen open baar kunnen maken en niet gedwongen worden hun bronnen te onthullen. Beperking premies voor industrievestiging De premieregeling ter bevordering van industrievestiging in kerngemeenten zal ingaande 27 april geen toepassing i vinden bij uitbreiding. Voordien binnen gekomen verzoeken worden nog afgehan deld. Aanvragen voor vestiging of uit breiding buiten industrialisatiekernen in ontwikkelingsgebieden in Groningen, Friesland, Drenthe, en Overijssel worden meer behandeld. De regeling blijft van kracht voor nieuwe vestigingen in de industrialisatiekernen Grootegast, Marum, Tolbert, Zevenhuizen (Gr.,) Win schoten, Vriescheloo, Stadskanaal, Mussel- kanaal, Ter Apel, Zwaagwesteinde. Ber- gum, Schuilenburg, Buitenpost, Surhuis- terveen. Drachten, Gorredijk, Heerenveen. Wolvega, Oosterwolde, Appelscha, Emmen, Klazienaveen, Hoogeveen, Dedemsvaart. Hardenberg en Vroomshoop. „Ik schrijf een brief aan Sinterklaas" „Wat schrijf je dan?" „Dat weet ik niet; ik kan immers no£ niet lezen?" Chauffeur zandauto sneed brommer Op de hoek van de Geestweg en d« Opstelweg, grens van de gemeenten Naaldwijk en 's-Gravenzande. is gister middag omstreeks half v(jf een bromfiet ser uit Poeldijk door een zandauto aan- De brommer, de 21-jarige B. W. kwam te vallen, maar kon met slechts schaaf wonden naar huis worden gebracht. Zijn bromfiets werd evenwel zwaar bescha digd. De oorzaak van dit ongeluk ls volgens de politie het snijden van de bromfietser door de chauffeur van de zandauto, de 46-jarige H. J. W. uit Den Haag. Maatschappijnieuws Groninger Financicringsbank. Geplaatst kapitaal van 314.000 tot 425 000 geste gen; winst 42.604; dividend bepaald op 7 (7) vorderingen stegen van 1,9 min tot 2,1 min. Bethl. Steel. Kw. div. 0,60 (0,60) d. Chrysler. Kw. div. 0,75 (0,75) d. St. Brands. Kw. div. 0,50 (0,50) d. Heybroek Zeiander. Exploitatiesaldo f 1,72 (1,02) min., winst f 857.909 (539.907) dividendvoorstel 12*/» v j 10'/o, w.v. 4 uit agioreserve); voorgesteld 220.514 re servering; omzetten en kosten hoger; outillage verbeterd; goederenrekening 8 (7) min.; debiteuren 11,5 (9) min.; eer ste kwartaal 1957 bevredigend. Kon. GrofsmcderU. Bruto winst f 1.3P (1.02) min. door groter omzet ondanks kleiner winstmarge; extra-afschrijving f 175.000; na f 225.000 belasting en afschrij ving winst f 275.438 (206.378); dividend- voorstel 6 (6) pet. prloriteits- en 7 (6) pet. gewone aandelen; alle afdelingen goed van werk voorzien; voor 1957 goede bezettang gewaarborgd, voor later jaren verscheidene orders; snelle ontwikkeling van techniek vordert grote investeringen om internationale positie te handhaven: dit stelt hoge eisen aan liquiditeit; belas tingverzwaring dit moeilijk maken. Davit Company te Utrecht verworven, waarvoor f 200.000 aandelen uitgegeven; f 953.000 ndershands geleend. Victoria Biscuit. Dividendvoorstel 7 (7) pet; bruto-winst f 803.053 (775.897); winst f 137.039 (135.526); reservering f 150.000 (id.); omzet in geld en hoeveelheid in bin nen- en buitenland gestegen; door per soneelsgebrek verkoopmogelijkheden on voldoende gebruikt; kosten gestegen, op gevangen door omzet en produktiviteits- verhoging; afzet stijgt in 1957; geen voor spellingen mogelijk. D.E.I.M. Dividend bepaald op 4W»; drs. A. Bos als commissaris herkozen. Groenewegens Aanhangwagenfabriek. Opening filiaal te Eten-Leur op 27/4. Ubbink. Dividendvoorsel 10 (10)*/«, w.v. 2 uit agioreserve. Bronswerk. Dividendvoorstel 8 (8) pet; '■ergadering 4/6. W. A. Hoeks Machinefabriek. Exploi tatiesaldo f 2,59 (2,85) min.; winst voor af schrijving f 2,47 (2,76) min.; reeds voor gesteld dividend 14 (14) pet; omzet ma chinefabriek door ruimte- en personeels tekort gelijk, ruime orderportefeuille; gas fabrieken op volle capaciteit; omzet In donesië gestegen! totale omzet hoger, doch kostenstijging niet opgevangen; on derhandse leningen overbrugden liquidi teitstekort. hopenlijk tijdelijk; debiteuren f 1,63 (1,22) mln.- K.N.S.M. Tot commissaris benoemd A. v. Sandick i.p.v. C. J. baron Coll d'Escury. Thomassen en Drijver. Dividend bepaald op 15 pet, w.v. 4 pet desgewenst in aan delen, bovendien 6 pet agiobonus; mach tiging tot onderhandse plaatsing van 110 iandelen ongeveer op beurskoers. Senembah. Statutenwijziging aangeno- nen met stemmen van G. E. v. d. Werff. tegen; deze noemde voorstel juridisch monstrum, en beriep zich op prof. dr. H. J. Hellema; commissaris W. Willems kreeg om gezondheidsredenen ontslag. Wilton Fijenoord. Jaarstukken goedge keurd, commissarissen herkozen; in 5 tot 6 jaar f 50 min. investeringen nodig; dok ken en kaden moeten vergroot voor sche pen van boven 60.000 ton; toenemende or ders verwacht; personeel met 300 tot 6500 teruggelopen. BOK GESCHOTEN /^ANASTA eet men met wat zout als nagerecht bij havermout", zo zegt een geit uit Krimpen-Lek. Maar haar vriendin meent: ,,'t wordt te gek, want doe dat maar eens in de pan, dan schiet je onverwijld je man". BEURSBAROMETER DE onopgeloste problemen in het Midden-Oosten, de crisis in Jordanië, welke aanleiding gaf tot het opstomen van de zesde Amerikaanse vloot, hebben deze week aanleiding gegeven tot een grote terughoudend heid op de internationale beurzen. Olies daalden tot beneden de 900 procent. Het iaarverelag van de president der Nedeiiundsche Bank beschouwde men in financiële kringen als weinig opwekkende lectuur, daar de knelpunten in ons land op financieel en economisch gebied zon der omwegen werden aangewezen. En kele aspecten daarvan willen wij noemen. Allereerst de moeilijkheden wat betreft de financieringen. Daarover is het verslag niet bepaald optimistisch gestemd. Opge merkt wordt, dat de nationale besparingen begrensd zijn en dat slechts een deel ervan beschikbaar komt in handen van personen en lichamen, die geneigd zijn om deze gelden op lange termijn vast te leggen. En op dit beperkte aanbod wordt niet alleen een beroep gedaan van de zijde van de centrale en lagere overheid, maar ook door het bedrijfsleven, dat ter financiering zijner produktieve investe ringen soms jaren vooruit beslag op mid delen legt. Wanneer nu via het rente- gamma verhinderd wordt, dat de lagere overheidsorganen het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt beconcurreren bij de be- machtiging van liquide middelen, dan komt, aldus de president der Ned. Bank. na een korte periode van overgang het tijdstip, dat niet ontkomen kan worden aan de consequentie de investeringen van de publieke sector te verminderen. Met nadruk stelt het verslag, dat het onver antwoord is deze publieke investeringen voort te zetten met behulp van inflatoire middelen. Dringende vraag Het is duidelijk, dat de president der Ned. Bank ernstig rekening houdt met een voortgaande schaarste aan liquide midde len. Het zou onverant- Financieel woordelijk zijn om het overzicht bedrijfsleven de ge legenheid te ontnemen om zijn produktieve investeringen via de beschikbare kapitaalmiddelen te. finan.- cieren. De toekomstige welvaart-van Ne derland, zo merkte de directie der Ver. Maohinefabrieken terecht in haar verslag op, zal gebaseerd moeten zijn op een ver dere stijging van produktiviteit per man. Maar daarvoor zijn vernieuwingen, een goed gericht investeringsprogramma nodig. Behalve het bedrijfsleven staat ook de lagere overheid te bedelen om geld leningen, o.a. voor de woningbouw en wie zal bestrijden, dat die ook brood- en broodnodig is? Het gevaar dreigt nu, dat men, om maar aan middelen ter financie ring der uitgaven te komen, zijn heil zoekt in het scheppen van inflatoire middelen. Of zoals de president het zegt: NIJVERHEIDSONDERWIJS STAAT OOK VOOR VERNIEUWING Christen-leraren te Putten bijeen (Van een onzer verslaggevers) HET NIJVERHEIDSONDERWIJS in al zijn geledingen is bezig de achterstand van vele generaties in te halen. Dit verklaarde de voorzit ter van de Ver. van Chr. Leraren en Leraressen bij het Nijverheidsonder wijs, de heer J. Huizer, in de alge mene jaarvergadering in Putten. Men spant alle krachten in om van het N.O. werkelijk onderwijs te ma ken o.a. door het aanstellen van vol ledig bevoegde leerkrachten, door beter geoutilleerde schoollokalen en door kadervorming en herscholing van de leraren en lerazessen. De heer Huizer vroeg met klem gelijk stelling van het N.O. met andere takken van onderwijs en gelijke salariëring voor alle bevoegdheden. Ook het departement zal moeten mee werken. Wanneer onze akte van gods dienstonderwijs voor het N.O. na eerst als officieel erkend te zijn weer disputa bel wordt gemaakt dan is dat een han delen dat de overheid onwaardig moet worden geacht, aldus de heer Huizer. De heer A. Borstlap sprak als secretaris van het C.N.V. vol lof over de unieke samenwerking die de leraren bij het Chr. N.O. hebben met hun „bazen". Mr. dr. ds. J. Ozinga te Lunteren sprak 's middags over: „De tijden veranderen en wij met hen". De kerk heeft wanneer het om veranderingen in de maatschappij ging, altijd voorzichtigheid gepredikt. Er zijn echter mensen (de humanisten Goed bestede dag r C - - o.a.) die denken dat zij alle vernieuwing in pacht hebben. Het i6 moeilijk over technische ontwik kelingen en vooruitgangen in de praktijk het licht van Gods Woord te laten schij nen. Dit geldt ook voor de leraren die mathematische en technische vakken do ceren. De persoonlijke verhouding tussen de leerling en zijn christen-leraar blijft het voornaamste. Het persoonlijk voor beeld zal altijd zijn waarde behouden, wat er ook verandert. Bij de verkiezingen werd de heer B. Groeneveld uit Rotterdam gekozen als opvolger van de heer J. H LIgtering. In de vacature van wijlen de heer R. P. Kerstens zal per referendum worden ZETHAMETAn.V. i VLAARDINGEN VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Uruguay (29 april). Australië: ss. Zuiderkruis (29 april). Bra zilië: ms. Uruguay (29 april). Canada: ms. Luksfjell (29 april), ms. Noordam (2 mei), ss. Statendam (4 mei). Chili: via New York (2 mei). Ned. Antillen: ms. Attis (28 april). Nieuw Zeeland: via Engeland (4 mei). Suriname: ms, Bonaire (2 mei) Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. Oranjefontein (29 april), ms. Carnarvon Castte (4 mei). Brits Oost-Afrika: via Frankrijk (4 mei). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van potpakketten geven de postkantoren. Grote winstdaling Am. Enka De winst van American Enka over het eerste kwartaal is gedaald tot 577.000 (v. j. 1.08 min) dollar of 0,43 (0,80) dollar per aandeel SCHEVENINGEN. 27 april. Kustvissers: SCH 18—2000, 67—1920, 65—2230. 34—2040, 1— 190. 12—280, 7" 1.19 por kilogram. Ten slotte komt het ogenblik, waar op slechts de Ned. Bank als bron van Ilquiditeitscreatie overblijft. Daarom concludeert het verslag, dat dringend de vraag onder ogen moet worden ge zien op welke wijze verzekerd kan worden, dat in de toekomst de inves teringen van de lagere overheid aan de financleringsmogelijkheden worden aangepast. Koopkracht Een ander vraagstuk voor ons land is de waardevastheid van het geld. In het slag komt de vrees naar voren, dat een geleidelijke en onvermijdelijke stijging van het prijspeil niet te keren zal zijn na alles wat er op het gebied der lonen is voorgevallen. Dit zou betekenen, dat de koopkracht van het geld een verdere vermindering zou ondergaan. Van harte hopen we, dat de president der Ned. Bank in deze te pessimistisch heeft geoordeeld, al heeft het natuurlijk wel wat te zeg gen, dat zijn waarschuwingen in het j, verslag, dat het vorig jaar uitkwam, n al te zeer bewaardheid zijn. Van grote betekenis zal het voor de toekomst zijn, dat de produktie de achtereband op de consumptie kan inhalen. De welvaart var ons volk hangt af van een stijgende ex port en al het mogelijke moet worden ge daan om daartoe gunstige voorwaarden te scheppen. Gelijk we in de aanvang reeds opmerkten, had de beurshandel deze week niet veel te betekenen. Het hoofdfonds was gevoelig voor de ontwik keling der politieke toestand in het Mid den-Oosten, waar nu Jordanië het brandpunt der belangstelling staat Olies kwamen deze week even benedi de 900®/« terecht. Unilever werd slotdividend verhandeld en hield zich. evenals Philips, behoorlijk op peil. Het kunstzijdefonds daalde van 196 tot 188"/« vanwege de ongunstige resultaten der American Enka. Hoogovens Het verelag der Kon. Ned. Hoogovens werd ter beurze met belangstelling gele zen. Gedurende het verslagjaar was e: grote vraag naar de produkten der ijzer en staalindustrie, maar ondanks de grote produktie der Hoogovens was er toch daling der bedrijfswinst tengevolge een kleinere winstmarge. De grondstoffen erts, kolen en schroot zijn veel duurder geworden, terwijl de verkoopprijzen niet evenredig werden verhoogd. Dat deson danks de netto winst hoger is dan het vorig boekjaar spruit voort uit het feit, dat ditmaal minder afgeschreven ls. De directie der Hoogovens is overgegaan tot een gewijzigde balansopstelling, waarbij de vervangingswaarde zoveel mogelijk als richtlijn is aangehouden. Een en ander heeft geleid tot het opvoeren ener res herwaardering van meer dan 200 mil- Hct Hoogovenconcern is een prachtig bedrijf, dat van vitaal belang voor economie is. De koers der eert. stelde zich, in sym pathie met de algemene stemming, enkele punten lager en sloot op 300*/». Marokko aand. Alg. Flauwer gestemd Op Schiphol arriveerde donderdag vijf grote trucks met oplegger uit Parijs, waarin de „Keuken van de toekomst" zat opgeborgen. Deze „Keuken van de toekomst", een uniek voorbeeld van de mogelijkheden der hedendaagse techniek en vervaardigd door inge nieurs van het technische centrum van General Motors in Detroit, zal deel uitmaken van de tentoonstelling Het Atoom op Schiphol en is reeds geëxposeerd in de VerStaten, Cana da en Parijs, waar men er grote be langstelling voor bleek te hebben. Minder financiële zorg bij Pelita De tiende jaarvergadering van de stich ting Pelita is donderdag in Den Haag gehouden onder voorzitterschap van Jhr. ir. H. S. van Lennep. De uitgaven waren in 1956 f 322.000 en werden grotendeels bestreden uit het bezit van 534 woningen, flats en garages. Een aanvraag om over heidssubsidie werd afgewezen. Het aantal verzorgde gezinnen is ge regeld teruggelopen, daar de meeste kin deren der gerepatrieerden volwassen wer den. Hierdoor zijn de financiële zorgen enigszins verminderd, doch het sociale en lorele werk nam toe. De werkzaamheden in Indonesië werden beëindigd na overlijden van de heer J. Verboom, aan wie vele waarderende woorden werden gewijd. Een nieuwe taak is in behandeling der schrijnendste geval len, bedoeld in de rehabilitatieregeling, op verzoek van de regering. Dit zijn de zelfstandigen; zij die tijdens de oorlog niet in Indonesië maar wel In door Japan bezet gebied verbleven; zij die geldelijk verlies leden op herstelbeta lingen, enz. Bijzondere dank werd ge bracht aan mevr. H. Wichers-Dulith, hoofd der sociale afdeling, en haar medewerkers. Exploratie tengevolge van de mededeling, dat de investeringen in Marokko op een fiasco zijn uitgelopen. Als pleister op de wonde der aandeelhouders werd verteld, dat zeer spoedig de beloofde terugbetaling op de aandelen zal geschieden. Een on verkwikkelijke zaak overigens: die spe culatieve investeringen in de concessie- Marokko. Soheepvaartwaarden bleven deze week goed op peil. Hollamd-Amerika Lijn kon een paar punten monteren, evenals de minder courante soorten als Stoomv. Mij Oostzee. Het jaarverslag van laatstge noemde onderneming illustreerde weder om de grote intrinsieke waarde, in gul dens uitgedrukt, van scheepvaartaandelen in het algemeen. K.L.M. Volgende week komt er een introductie van aand. Kon. Luchtvaart Mij, waarover deze week een zeer uitvoerig prospectus is verschenen met bijzonderheden over de fabelachtige groed dezer trotse onderne ming. Daar ook in Amerika een intro ductie van aandelen plaats vindt, ver- waoht men hier een behoorlijke belang stelling voor de aan te bieden stukken. Tegen welke prijs de offerte geschiedt is nog niet bekend en wordt eerst een dag tevoren medegedeeld. Van der Heem kwam met een aandelen emissie met claimrecht voor de aandeel houders. Er komt een introductie van eert. TVi obl. Siemens Halske, koers circa 97»/.. VISSERIJ* EN MARKTNIEUWS (Overzicht van de firma A. Makkreel, makelaar in granen, Rotterdam) De graanhandel was deze week kalm gesti n van enige grote activiteit kon moeilijk proken worden. Er is bepaald weinig interen te koop. Het geheel geruimd, zodat hiervan^nog geschikt geoffi uit loco voorraden kan worden geput, gerst op aflading wordt nog steeds zeer - afladingtfermijnen der ondernomen. Later kwan gedeeltelijk te vervallen. Hoewel Milocorn vooi zeer hoge premie moet toch regelmatig nifero sorghum ondervond teerde, wat de zaken wel duidelijk merkbaar erwerken. Dit artikel rikaanse gele maïs kwi ook de afladingspositie 3 werd uit een stomend gewachte boot gescbik geoffreerd en hierin konden wel enige transactie -jnbod van Duits tarwevoer en roggemeel is sterk vermin derd en de noteringea liepen langzaam op. Nog steeds is goede zware witte Amerikaanse haver spaarzaam te koop. De meeste aankopen moesten daarom wel plaats vinden in de lichtere goede Laptaia De noteringen ondergingen ook hier nagenoeg geen verandering van betekenis. Op boordvrijkopers i ■Bi ■■■,—jiog slechts i Zuid-Amerikaanse lijnschilfers ai-aflading zeer geschikt te koop w Prijzen per kg: heil bot 300—250, gr. tong 70—295, grm. 350—300, kim. 350—300, ld. I 34O-305, II 290—260, I 10; per 50 kg: tarbot II IOC schol II 40—10, schar 22- haring 2018. makreel 45— schelvis 36-29, grm 32—30, Urn. 34—32, kl. I 36—32, II 34—26. wijting 33—22, gr. gul 49— 37, midd. 45—42, kl. 31—28, poontjes 25, kl. kool vis wit 30; per 125 kg: gr. kabeljauw 228— 88, gr. koolvis zw. 65—54, wit 81. gr. leng 70—65, gr. wolf 96—72. Aanvoer 2770 kisten. IJMUIDEN, 27 april. Besommingen: traw- Iers: RO 53—13.900, IJM 72—31.300; loggers: KW 166—1430, 155-1-790, IJM 11—1530, W 67— 1850, 7—1490, KW 94—800, 61—1020, 53—1140, BU 33—1200. LEIDEN. 26 april. Groenteveiling: andijvie 112116. peulen 260. postelein 102106. prei 16 17, rab 21—28, bloemkool kommers A 54. B 46. C 38, sla A 6—13, B 5— 6.20, peterselie 8—10, radijs 11—13, selderij 11—13. raapstelen 3—7. RIJNSBURG. 26 april. Groenteveiling: was- peen A 50—81.50. B 59—85.50, radijs 9,5—13, peterselie 8—17, selderij 720, bosprei 210370, bos uitjes 7—11, prei 7lil, kroten 550—750, rabarber 35—37. KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 april. Groenteveiling: waspeen A 64—103, B 81—89. prei 10—13, radijs 7—12, spinazie 23—29, an dijvie 83—85, rabarber 29—40, bloemkool 71— 98. sla 7—9, stoofsla 23—25, selderie 12.10— 17.50, peterselie 8.80—12.70, aardbeien 125 per doosje van 200 gram. TER AAR, 26 april. Groenteveiling: peulen 260—360, B 190, kassnljbonen 260—320, stek 190, spinazie 30—45, B 21—25, rabarber 18—30, prei 11—16, aardap 14—26, glasandijvit komkommers 53. alles per kg; sla i B 500—810 per 100 stuks; bloemkool A 79—123, B 58—84, C 23—J6, stek 16, komkommers A 49— 52. B 41-46. C 33. stek 25. alles per stuk; radijs 510. bospeen 75. selderij 1219. allcj per bos; stoofsla 40—170 per kist; aardbeien 105— 115. Idem 7585. alles per doosje. ROELOFARENDSVEEN. 26 april. Bloe menveiling: Papavers 2062. Fresia's 47192, Anemonen 30—44, Dhoronicum 13—26, Narcis sen 1028, Py re thrum 60130, Margrieten 32 68, Lathyrus 45—95. Tulpen: E. Eddy 2436, Couleure Card 27—39, Piccadilly 26—43, Golden Harv. 29—61, Wintergold 21—39, Barügon 34— 47. Parkiettulp 40—80. Kleurenpracht 32—55. Elizabeth 31—49. Benbola 38—42, hemland 32— 47, White Sail 26—41, Boransa 44—52. Rose Copland 18—42. The Rose 30—41. Rose Beauty 62—64. Weber 30—35, Nansen 34-45. Elinus 58—63, W. Pitt 40—54. Zwanenburg 41—50. Dubb. Tulpen 10—49 per bos; Am. Anjers 16—37 per stuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9