Brede basis-situatie is zeer onbevredigend Socialisme is politieke bedreiging van onze tijd Medische belangstelling voor tweelingen-congres Nog veel Duits onkruid in onze taaltuin Jongeren verlangen naar eenheid Beter ten halve gekeerd ZATERDAG 27 APRIL 1957 5 Dr. Berghuis tot A.R.-partijco (Van een onzer verslaggevers.) DE SITUATIE, waarin wij nu met de brede basis zitten, is volstrekt on bevredigend. Zij is niet gezond voor de politieke verhoudingen en nog ^minder voor een duidelijke politieke meningsvorming", zo zeidc de voor zitter van de Anti-revolutionaire partij, dr. W. P. Berghuis, vanmorgen bij de opening van de vergadering van het A.R. Partij Convent in het Gebouw W. te Utrecht. De heer Berghuis was van mening, dat de huidige toestand niet te lang mag voortduren. „Het is in de laatste maanden ook cht wel gebleken, dat de politieke ver houdingen zich scherper gaan afteke nen. De diepe strijd om de richting voor de toekomst kan niet op een a zacht pitje blijven staan. Daarvoor n igaat het om te wezenlijke, te kardi- ,isolnale dingen. Het gaat nu, evenals in de vorige eeuw, om grote lijnen, maar nu nog des te meer, omdat de politiek, het optreden van de staat, ^een veel grotere plaats in de samen- ing heeft gekregen dan vroeger het geval was", zo betoogde dr. Berg huis. „Dat de politieke situatie van vandaag liet sterk is, zullen weinigen ontkennen. aldus de A.R.-voorzitter. „De moeilijk- v<heid is alleen, dat niemand een direct- J" èële mogelijkheid tot versterking en ver- 1 luidelijking van de toestand weet aan te behalve prof. Oud, die met welwil- endheid tegenover een kabinet van K.V.P. en A.R. zegt te zullen staan. De 'raag is maar of een dergelijke 6ituatie roor de beide genoemde partijen bevre- iigender zou zijn dan de huidige toe stand". Dr. Berghuis wilde niet treden in beschouwing en beoordeling van de mogelijkheden, die er momenteel zouden kunnen zijn. „Voorshands is alleen aan de ïen duidelijke en principiële stand- ten aanzien van de zaken, in de eerstkomende tijd beslis singen zullen moeten vallen," zo zeide hij. Hij meende, dat er in de huidige omstan digheden alle aanleiding is voor de anti- lutionairen zich duidelijk te bezin- op de houding van de A.R. Partij tegenover de situatie van nu en met name op een positiebepaling ten opzichte andere partijen. Enerzijds op gron- van principiële gelijkgezindheid, an- ijds in verband met de concrete po- V> 1 litieke situatie zal de A.R. Partij haar positiekeuze ten opzichte van andere par tijen hebben te doen. zuil ds. Vè Strijd Twee factoren spelen daarbij een zeer plotfcfilajpgrljke rol. De ene is van pricipiccl-. orra >rganisatorl6ohe. de andere van princi- 3ver lieel-staatkundige aard. Dr. Berghuis erop, dat de z.g. confessionele par- vo^tijen na de oorlog in toenemende mate ijn geconfronteerd met de ontkenning an een godsdienstige belijdenis als uit- Bttjgang spunt voor partijvorming. De confes- iionele groepen zijn in een heftige strijd hun organisatorische bestaansgronden rokken. Vooral in de A.R.-kring is. de teleurstellende verkiezingsuitslag Q0van 1956 duidelijk ingezien, dat het mo menteel gaat om het behoud van de georganiseerde protestants-christelijke in- vloed in Nederland. „Er is plaats voor de enlgl voorzichtige vraag," aldus dr. Berghuis, ,of dit ook onder de christelijk-histori- lohen voldoende wordt beseft." front, dat breder is dan het >uur-politickc, zijn zij, die overtuigd inge voorstandcr zijn van organisaties op ,eTgodsdienstige basis, in menig opzicht op rs elkaar aangewezen, aldus de A.R.-voor- ie< Het gaat hier zijns inziens om een es- oninlsentiële zaak, die het bestaan raakt niet 1 alleen van de christelijke politieke par- ge tijen, maar ook van de christelijke so- Ha ciale organisaties, christelijke school. ra- Elke neiging om zich ten ng tdeanzien van dit centrale punt aan een il C( luidelijke keuze en positiebepaling te •rd uittrekken, betekent in feite een ver pakking van de positie in de strijd om herihet behoud van een georganiseerde in- pet Hoed i aanki leven s nationale I Tweede factor De tweede factor, die volgens dr. Berg huis éen belangrijke rol speelt bij het palen van de houding der A.R. ten opzich te van de andere politieke partijen hier te lande, is van principieel-polltieke aard. Het gaat daarbij vooral om de verhou ding tot het moderne socialisme, ds de oorlog zijn Marxistisch-revolutioi streven heelt losgelaten en in zijn ge kuiste vorm een toenemende invloea >eeft gekregen op de structuur van staats- volksleven. Er is in de gehele hedendaag se staatkundige en maatschappelijke vormgeving in organisatorisch op een (in de socialistische gedaehtengang passende) vrijwel onmerkbaar voort schrijdende principiële verandering in de verhouding van staat en maatschappij, overheid en particulier initiatief aan de gang. Door die verandering worden zowel de eigen plaats van de overheid als de eigen verantwoordelijkheid van de bur ger aangetast, aldus dr. Berghuis. Indien hiertegen niet krachtig en doelbewust po sitie wordt gekozen, zal dit alles leiden tot een geruisloze verstatelijking van de samenleving in socialistische zin, die op een gegeven ogenblik zodanig in de struc- tuus van de samenleving zal hebben doorgewerkt, dat zij niét meer kan wor den tegengehouden of ongedaan gemaakt. „Daarom zal." aldus de A.R.-voorzitter, „gelet op de omstandigheden, waarin wij leven, de politieke strijd in onze dagen zich vooral richten tegen een ontwikke ling van de structuur onzer samenleving in socialistische richting, en daarmee tegen de socialistische partij." Spreker wilde daarbij stellig niet het liberalisme, dat in de geestelijke strijd met het 60cia- in een vlak ligt. uit het oog ver liezen. maar de geest van onze tijd wordt eenmaal machtiger beheerst door het socialisme dan door het liberalisme. „Onze positiekeuze in de werkelijkheid van van daag wordt," aldus dr. Berghuis, „daar- 'ooral bepaald door de oppositie, het geplaatst zijn tegenover hot moderne so cialisme al politieke exponent van de geest dezer eeuw" Bedreiging „Wij keren on6 tegen de P.v.d.A., niet niet omdat het de partij van de arbeid zo zeide spreker. „Ook onze arbei ders laten zich niet biologeren door de pretentie van de P.v.d.A., dat zij bij uit stek de partij van de arbeiders is. Ook iden wij niet zozeer de strijd aan tegen deze partij vanwege haar pretentie de partij van de vooruitstrevendheid te zijn rees voor de goodwill, die de P.v.d.A. in de afgelopen jaren bij velen heeft gekweekt waarom dit te ont kennen zal ons van een duidelijk po sitie kiezen niet weerhouden, noch de hoge toon. die deze partij pleegt aan te slaan. Daarvoor gaat het tenslotte om zaken, die het belang van een direct propaganda-sucees te boven gaan." „Ik zou zelfs (villen stellen," zo ver volgde de A.R.-voorzitter, „dat onze aan val zich niet in de allereerste plaats tegen de P.v.d.A. richt, omdat z\j door braakpartij is, hoezeer zij daarin ook principieel door ons fel wordt bestreden. Onze str\jd tegen de P.v.d.A. is cr met name omdat zij de partij van het socialis me is. de grote politieke bedreiging van onze tijd. zich openbarend in allerlei nuancering van keihard totalitarisme tot een met democratische waarborgen om geven geruisloze socialisatie, zoals bij Daarbij gaat het voor de A.R. Partij zeker niet tegen de staat, die zij dank baar als een genade-gave Gods aanvaardt. Maar het gaat wel om de door de Bijbel en ervaring geleerde wetenschap, dat de staat in handen van mensen een zeer ge vaarlijke zaak is. die met democratische regels alleen niet binnen de perken wordt gehouden. Het zal. aldus dr. Berghuis, ln laatste instantie aankomen op hetgeen wij zelf politiek stellen. Daarom zal de A.R ln politieke boodschap en in politiek han delen grond hebben te ontnemen aan de leuze der socialisten, als zou bij hen oerusten het monopolie der sociale voi uitstrevendheid. der democratische wa. borgen of van nieuwe internationale i ganisatievormen Het socialisme heeft sterke mate getracht en na de oorlog de kans gekregen om de politieke marsroute Daartegenoveraldus spreker, „stel len wij in politieke zin, dat de Christe- tijk-politieke, de anti-revolutionaire ge dachte zowel voor de verdere oplossing van het sociale vraagstuk als voor de cc nomische politiek, zowel voor het zoek nac"uwe maatschappijnormen als bo''c onale verbanden, voor het di nen van het particuliere en het gemeen schapsleven, een richting biedt, die afge stemd is op de moderne verhoudingen Waardigheid Dr. Berghuis wilde helemaal niet bewe ren, dat partij-politieke strijd feller moet, zijn dan nodig is. Integendeel, hij zou er voor willen pleiten, dat de A.R. in aan pak en toon van deze strijd de waardig heid. de beheerstheid, de loyaliteit en zin delijkheid in acht neemt, die in overeen stemming zijn met de hoogheid van dej zaken waarover de strijd gaat. Bestaan cr voor de A.R. op zichzelf ge nomen principiële bezwaren om met de socialisten in een brcdc-basiskabinct zit ting te nemen? Zo kan het volgens dr. Berghuis niet gesteld worden. Tc dezen gaat het nu eenmaal niet om een absoluut- prlnciplëlc kwestie. Overwegingen van algemeen praktisch staats- en partjjbelcid spelen en daarin steekt niets onprin cipieels en oneerlijks hierbij een rol. De-politieke verhoudingen in Nederland maken nu eenmaal het vormen van ka binetten van een duidelijke en uitgespro ken politieke signatuur uitermate moei lijk en soms zelfs onmogelijk. En overi gens, ook bjj het meedoen met socialisten aan een kabinet, gaat de principiële strijd door en moet zü des te meer aan dacht hebben. „Stu diemateriaaV in Eindhoven EEN volkomen identieke tweeling groeit op; de ene jongen doet Naast C.H. en K.V.P. De A.R., aldus dr. Berghuis, wil in deze wordj^Üd staan naast de C.H.U. én ook naast K.V.P, ondanks de diepe geloofsbe- ren tegen het Rooms-kathollci6me en br0 tegen de zeer wezenlijke Roomse etaats- speen maatschappij-opvattingen. De A.R.- n- (Voorzitter wilde dan ook bëpaald niet de ,oorkracht en de gevaren van deze Rooms- ,gi katholieke invloed onderschatten, maar bij noemde het een geestelijke en histo rische misvatting, indien sommigen hun Is aan niet-chri6teüjke politieke par it gei tijen geven om daarmee uit reformato- trairisch^, maar vaker uit zuiver anti-papis- overwegingen een dam op te wer- tegen een toenemende Roomse ïn- e vloed in ons land. gast „Laten toy ons goed voor ogen houden Igehatjzo zeide dr Berghuis, „dat in de wezen- strijd tegen Rome de reformatie bc- niet haar bondgenoot vindt in de Partij van de Arbeid. Dat kan deze partij vanwege haar aard en samenstelling ook opj nooit zijn. De A.R. partij heeft fundamen tele bezwaren tegen de beginselen der K.V.P. en ook vaak tegen haar praktisch- politiek handelen. „Maar daarnaast mo ffen ioü evenzeer nimmer uit het oog ver- p 3 ra liezen, dat wij beide, ook als partijen, ons itdrukkelijk stellen onder Goddelijke ge boden voor het politieke levendat wij Rooms-katholieken dezelfde „oi tmoodheid om Gods- en om Christus' wil iele(öéhebben te ondergaan en dat wy er om eidsceiworden tegengesproken en, zo nodig, er voor hebben te lijden, dat wij als par tijen dezelfde God en dezelfde Christus lillen dienen in onze politieke arbeid Wanneer de anti-revolutionairen het ddienijover de diepere beweegredenen van politieke bedrijf hebben, dan staan zij als Gijs'mï Partij nu eenmaal dichter bij de K.V.P als partij dan bij de P.v.d.A of de V V.D n Bo« ondanks de geloofsgemeenschap, die er is de reformatorische christenen, die jtot deze partijen behoren. Tegen hen. die tegenwoordig spreken van een bescherm heerschap van de K.V.P. over de A R on de A.R als aanhangwagen van de veel aan sport, de andere helft van deze tweeling in het geheel niet. Een dergelijk geval is voor de medici bui tengewoon belangrijk, omdat men hier precies kan nagaan, wat sport beoefening in wezen voor de mens betekent. Immers, de Lichamelijke cn geestelijke aanleg van een één-ei-ige tweeling is volkomen gelijk, en de verschillen tuösen de sportieve en de onsportieve helft van de tweeling zijn de verschillen tussen sportbeoefenaren en niet-sportbeoefena- ren ln het algemeen. En deze interessante aspecten van het tweeling-schap zijn dan ook de reden, dat de Europese medische wereld zich bovenmate interesseert voor het Tweelingen-Congres, dat van 20 tot 23 Juni in Eindhoven georganiseerd wordt, als voortzetting van een dergelijk, in 1955 In Olrschot begonnen initiatief. Nergens immers heeft men zoveel „stu diemateriaal" bijeen, en dat de voorlopige aanmeldingen (ongeveer 300 paren tus sen IS en 84 jaar) belangrijk studiemate riaal vormenbewijst de aangekondigde komst van hoogleraren en studenten uit Leiden. Delft, Miinchen en Rome. Want de aan het conges deelnemende tweelin gen zal gevraagd worden, zich vrijwillig aan een aantal eenvoudige onderzoekin gen (maten nemen, vingerafdrukken, li chamelijke kenmerken) te onderwerpen, en zich te laten registreren voor even tuele hulp aan een later, uitgebreider medisch onderzoek. MAATGEVEND Het voorbeeld van de sportieve en on sportieve helft van een tweeling is niet het enige. Er zijn voorbeelden be kend. dat de ene helft slager geworden en de andere metselaar. De lichamelijke verschillen na jaren van arbeid en lieu-scheiding zijn vpor de medische reld maatgevend voor de algemene licha melijke consequenties van het betreffen de beroep, omdal de tweeling In aanleg en oorsprong geheel identiek was. Eer en ander gaat alleen maar op bij iden tieke één-e:-ige tweelingen, de twee an dere soorten: paartjes-tweelingen (jon gen en meisje) en zelfde-geslacht-twee- leisje- I WELKE PAPIEREN HEEFT IJ \ODIG VOOR UW VACAVTIE? T D PERSOON DOCUMENTEN OOODZRKEl'JK VOOR AUTO EN MOTOR PARADEVLUCIIT VAN 84 STRAALJAGERS BOVEN SOESTDIJK Op Koninginnedag zullen 84 straaljagers boven het palcis Socstdijk defileren. Deze toestellen zullen tussen kwart voor twaalf half een boven een deel van Neder land te zien zijn. Bij -Soesterberg formeren zich twaalf f 100-c Super Sabres van de Amerikaanse luchtmacht met 24 F-84-f Thunderstreaks n de vliecbases Eindhoven en Volkel. larna vliegt men naar Twenthe. waar :h twaalf Hawker Hunters van de basis euwarden. 12 F 86-k Sabre all weather fighters van de basis Twenthe en 24 Glos- ter Meteors van de basis Woensdrecht zicb bij de eerder geformeerde 36 machines n voegen, route gaat daarna over Nijmegen. Grave. Oss en Tiel naar het paleis Soest- dijk, waar om twaalf uur precies wordt gedefileerd op een hoogte van 700 meter. De paradevlucht gaat dan verder over Harderwijk, Amersfoort en Utrecht naar Rotterdam. Paradecommandant is luitenant-kolonel vlieger J. van Arkel. Welke papieren zijn er nodig bij vakantie W/TE VOOR ZIJN genoegen naar het buitenland gaat met va- kantic, zou zo hü niet van het een en ander op de hoogte is gen.met politic- cn grensbeambten, als zijn papieren niet in orde zijn. Dit schema heeft een duidelijk ■zicht 1 in div. langd. >rden lan- papcrasscn tuto- cn motorbezitters aak een carnet of triptiek bij zich hebben, waarop bijv. een autoradio apart vermeld moet staan. In sommige landen is men tevreden met liet Nederlandse rij bewijs. maar elders wordt een in ternationaal bewijs verlangd. In vele landen is de W.A.-verzeke ring een verplichting, zoals in alle la.nden ook de N.L.-plaat steeds aangebracht moet zijn. Ofschoon vele woorden, die we ge durende de oorlog, klakkeloos van de Duitsers overnamen, thans ver dwenen zijn, kan men toch nog niet zeggen dat onze taal van oostelijke smetten vrij is. Men noemt woorden, die uit het Duits zijn overgenomen zonder dat er een poging werd gedaan ze door een goed Nederlands woord te ver vangen, Germanismen. Kort heidshalve vermeld ik deze term. Ik behoef dan verder geen lange omschrijving te geven. In Hitiers tijd hebben de Duitsers in tegenstelling met wat in ons land gebeurde, him uiterste best gedaan, vreemde woorden door zuiver Duit se te vervangen, zo zelfs dat men in die tijd vaak termen in de krant vond, die men niet begreep en die men ook nog niet in een woorden boek vond. Het streven was goed. maar ging soms wel wat ver. Ik laat deze opmerking voorafgaan. door dr. F. C. Dominicus omdat ik mij er zeer wel van be wust ben dat een woord of uitdruk king uit een andere taal overgeno men, soms tekenender kan zijn dan onze Nederlandse. Als dus zulk een overneming tevens een verrijking van ons taalbezit betekent, heb ik er geen bezwaar tegen. Maar heel vaak wijst zulk een overneming slechts op een zekere geestelijke luiheid. Indien dit het geval is, is er wel bezwaar tegen. Laten we eens aan de hand van kranten berichten nagaan of dit laatste nog vaak voorkomt: (Van onze verslaggevers) N VERSCHILLENDE PLAATSEN van Nederland hebben Nederlandse jongeren zich gisteren en vandaag bezonnen op maatschappelijke en politieke problemen, die vandaag aan de dag aan de orde zijn. In de kring van Christelijk-historische jongeren had de meningsvorming de aandacht, op het internationaal politiek congres van jonge Christen-democraten was de Europese eenheid aan de orde, een belangrijk probleem, dat ook be sproken is tussen Anti-revouutionairc jongeren en leden van de West- duitse Junge Union, die de gast van de Arjos waren gedurende enige dagen. •oter dan ooit tevoren is de deelname I ten en ook de jongeren tot taak te zorgen de driedaagse conferentie van de Fe- dat de politieke controle op deze gewei- OUDSTE TWEELING De oudste tweeling, die zich tot nu to« aan het congres-secretariaat in de Eind hovense Ten Hagestraat 6 heeft opgege- is een Duits koppel van 84 jaa De jongste zal 18 jaar zijn. want dat i6 ninimum-leeftijd voor deelname, al zullen tweelingen vanaf vijftien jaar. der geleide geaccepteerd worden. Er zijn reeds 300 aanmeldingen binnengekomen, Nederland. Duitsland. Polen, Tsjecho- slowakije, Hongarije, Zuid Afrika, Call- België, Zweden en Noorwegen. Over de huisvesting en accommodatie be hoeft men zich in de Lichtstad Eindhoven geen zorgen te maken. Iets wat wel het geval was in Oirsohot. Dc 200 Duitsers komen niet alleen in cn extra-trein, maar zullen ook het le ende tweelingen-schaakspel opvoeren, het met levende stukken naspelen van de historische partjj, die Napoleon tjjdcns verblijf op St. Helena met generaal Bertrand speelde. Gezellige avonden, ex cursies en uitstapjes zullen voor ver strooiing zorgen, maar er staan daaren tegen enkele zeer serieuze lezingen op het programma. Sir Anthony Eden maandag uit ziekenhuis Sir Anthony Eden, die op dertien april in Boston is geopereerd, mag maandag het ziekenhuis verlaten. Hij zal een weck bij vrienden in Boston blijven. Zes mei ver trekt Eden per vliegtuig naar Ottawa. in Christelijk-Historische jonge- en-groepen gisteren te Ermelo begonnen. ,Het Trefpunt", waarin vergaderd wordt, s een ruim conferentie-oord, maar tóch noetcn ruim 40 deelnemers onder een inder dak de nacht doorbrengen. Deze nassalc opkomst mag gezien worden als •cn van de symptomen van vooruitgang lie in dc C.H. jongerenorganisaties valt e bespeuren. De federatievoorzitter dr Ir. G. A. Kluitenberg te Leiden., kon dan ook van morgen de algemene vergadering met optimistische jaarrede openen De C.H.J.G. is in het gehele land in opmars, constateerde hij. waarbij drie provir.- s een extra compliment kregen. Fries land, dat 300 nieuwe leden boekte. Over- ijsel, dat binnen een jaar een pracht or ganisatie in het leven riep met enkele honderden leden, en Zuid-Holland, waar vooral Rijnsburg een bron van activiteit ..Iedere groep richt een nieuwe groep op." Dat stelde dr. Kluitenberg als pa rool voor het nieuwe seizoen. Want het gaat primair om de activiteit van de plaatselijke groepen. Alleen vanuit hun stevige bouw heeft de coördinatie van de toporganen volledig zin. Een krachtig pleidooi voerde dr. Klui tenberg voor een betere meningsvorming onder dc jongeren. Gaarne sloot hij zich aan bij het voorstel van Znid-Hoiiand daartoe een studiecommissie in te stel len. Ook dc vergadering ging hier amorc mee akkoord. De voorzitter van "de C.H.U. de heer H. W. Tilanus sprak namens het hoofd bestuur der unie zijn grote waardering uit voor het prachtige werk van de jon gerenorganisaties. Vrijdagavond sprak drs. G. de Groot te Leeuwarden, secretaris van het landbouwschap Friesland en vai de kamerkring Leeuwarden der C.H.U, over het platteland in de hranding. Net zo min als wij de politiek in Neder land kunnen en mogen overlaten aan socialisten en liberalen mogen we dat in Europa doen, zo zeide gisteravond de heer Sj. Jonker, voorzitter van de Nederlandse equipe van dc unie van jonge Christen democraten op een groot internationaal politiek congres in Tilburg. Aan deze bijeenkomst nemen Duitsers, Belgen, Luxemburgers cn Hongaren deel. De heer Jonker zeide, dat de verdragen over de gemeenschappelijke markt Euratom in Europees opzicht niet geheel bevredigend zijn. Mochten zij tot sta i komen dan hebben de Christen-democi dige economisohe macht bevredigend ge regeld wordt. Hoewel het misschien gegrepen lijkt, zal dan op den duur toch gestreefd moeten worden naar de vorming :en werkelijk politiek verenigd West- Overtrokken nationale sentimenten mo rn niet overheersen. Dit is eeuwenlang geschied en eeuwenlang zijn Europa's beste zonen gesneuveld, omdat de landen het vaste continent elkaar verteer den door oorlogen. De oude weg in Euro- n de vrede te bewaren heeft (men selijkerwijs gesproken) historisch ge faald. Daarom moeten er nieuwe wegen en bewandeld. De Christen-demo- n in West-Europa zijn daartoe be reid. Dat heeft de geschiedenis van na de tweede wereldoorlog overduidelijk be- Op dit congres, dat drie dagen in be slag neemt, wordt ook het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid mr. P. A. Blaisse (kath.v.) over de Euromarkt door staatssecretaris drs. W. K. N. Schmelzer over de jeugd in de Europese integratie. Dc vriendschapsbanden tussen de Anti revolutionaire jongeren cn de Junge Union, dc jongerenorganisatie van de Duitse Christen-democratische unie, zijn weer aangehaald tijdens een bezoek, dat een groep leden van de Junge Union op uitnodiging van dc Arjos deze week aan ons land bracht. De Duitse jongeren, afkomstig uit Plön in Sleeswijk-Holstein en uit Saarbrücken. hielden verblijf in Haarlem. Vandaar uit maakten zij tal van excursies. Al eerder in de week had het Amster damse gemeenteraadslid mr. C. van Rij gesproken over „Wir und der Kommu- nismus". De Hongarije-kwestie, aldus mr. Van Rij, was wellicht een punt geweest, waarop Europa door hulp te bieden en wapenen te zenden, een daad had kunnen stellen, waardoor de crisis binnen het communisme zou zijn aangewakkerd. Per slot van rekening staat slechts vijftien procent van de bevolking in de landen achter het ijzeren gordijn achter de com munistische politiek. Overigens geloofde spreker, dat binnen zeer korte tijd op nieuw een crisis achter het ijzeren gordijn zal uitbreken en dan zal de beslissing val len. De heer C. Borstlap van het C.N.V. sprak donderdagavond over de Christe lijke vakbeweging. Gisteravond werd iri Haarlem de af scheidsavond gevierd. De heer Heinz Böttcher, leider van de Duitse groep, zei aan het slot van het bezoek: „Er moet eigenlijk tussen de Europese volkeren een vriendschap be staan, zoals t(jdens de afgelopen dagen tussen ons is gegroeid". Beroemd als filmsterren maar jaloers als feeksen Omstreeks 1852 wekte een zekere Mies El-la grote sensatie. Zij was hogeschool- rijdster en presteerde het, balancerend op de rug van het paard, achtereenvolgens door 50 hoepels te springen. Ook in het maken van salto-mortales deed zij ndet on der voor de meeet ervaren ruiteracrobaat Kaetchen Renz. Kaetchen Carré, en alle andere vrouwelijke beroemdheden die bet nooit verder dan 20 hoepels hadden ge bracht, verbleekten op dit bericht. En zie: de afgunst deed wonderen. Na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dusver onmogelijk werd geacht: zij sprongen door meer dan 50 hoepcis cn draaiden, licht als 'n veertje, salto's alsof het nietis meer was. Toen echter deed Miss Ella van zich spreken op een manier die niemand ooit vermoed kon hebben U leest erover in het enige Nederlandse Circusboek „De Bonte Droom van het Circus dat u méévoert achter de scher men. De circuskenners J. van Doveren en Fred Thomas schreven het: een féést van verhalen en leuke pentekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechte f 2.50 kunt U dot boekwerk kopen bij uw -oomboter-leverancier. of per brief (kaart) bestellen bij het Kantoor ..Roomboter- album". Postbus 47. Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaand toegezonden, ortder rembours. De bijbehorende plaatje? ontvangt u GRATIS voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! moeilijk worden gescheiden van het vraagstuk der algemene ontwapening, waarover op het ogenblik door de Ver enigde Staten, Engeland. Frankrijk, Ca nada en de Sowjetunie te Londen wordt geconfereerd. Het opschorten van de proeven zou deel moeten uitmaken van een algeheel akkoord tussen de mogend heden, die in het bezit zijn van kernwa pens. Dit akkoord zou een regeling moé ten bevatten voor het stopzetten van de produktie van kernwapens, het vernieti gen of voor vreedzame doeleinden aan wenden van de bestaande voorréden, de vermindering van de toch altijd nog orq- vangrijke conventionele bewapening en een doeltreffende controle op dc naleving daarvan. Een dergelijk akkoord etappes verwezenlijkt 'I Verklaarde kul,"eo worten' 'n d= afgelopen jaren heeft uitzicht de Sowjetunie steeds geweigerd, in te gaan op redelijke voorstellen van de westelijke mogendheden om redenen, die zij zelf het best kende. Het moeilijkste punt de controle op de naleving van e heel verbod van atoomwapens. De Russen waren niet bereid, een doeltreffende trole in eigen land mogelijk te maken. En op die wijze maakten zij overeenstem ming tussen oost en west onmogelijk, dwongen zij de westelijke mogendheden, door te gaan met het miljarden verslinden de onderzoekingswerk en droegen zij ei toe bij, dat de wereld meer en meer dooi wantrouwen verscheurd werd /"kP het ogenblik worden nieuwe pogln- gen in het werk gesteld, een eind te maken aan de bewapeningswedloop tussen oost en west. Zowel de Verenigde Staten als de Sowjetunie hebben stellen ingediend. Dc houding, die de Rus sische afgevaardigde op de Londense ferentie heeft aangenomen, heeft de hoop doen herleven, dat de Sowjetunie alsnog bereid zal worden gevonden, in te stem men met een voor het westen aanvaard bare regeling van ontwapeningskwestie. Er moet een reden zijn, die dc Buss'scii« leiders er toe gebracht heeft, hun jaren lang ingenomen standpunt te wijzigen. Is het de overtuiging, dat een oorlog met kernwapens geen zin heeft en dat deze slechts zal leiden tot massa-vernietiging, zonder dat er een overwinnaar zal zijn? Of is het de wijziging in de militaire stra tegie, die zich in het westen aan het vol trekken is, die de machthebbers ir Kremlin tot andere gedachten heeft gé bracht? T/'OOR deze laatste opvatting valt het een en ander te zeggen, ook al zal het schrikbeeld van de totale vernietiging geducht meespreken. De S U. heeft gepro- tsteerd tegen het plan van Amerika zijn bondgenoten in de Navo van atoom- pens te voorzien. Zij ziet de bases, die in de Navo-landen ingericht zulleii worden als een ernstige bedreiging van haai ligheid, wantrouwend als zij tegenover de bedoelingen van het westen staat. De Russen hebben er dus alle belang bij, te voorkomen, dat de Navo-landen den uitgerust met kernwapens, zelfs niet met de van atoomkoppen voorziem leide projectielen, waarvan voorlopig slechts sprake is. Zij hebben er sedert dc tweede wereldoorlog naar gestreefd, bufferzone te vormen en in stand tc hou den tussen de Sowjetunie en de voorn ste Westeuropese landen. In deze politiek paste ten slotte het te rugtrekken van de Russische troepen uit Oostenrijk, nadat de regering van dat land toegezegd had, zich niet bij enig militair bondgenootschap te zullen aansluiten. In dat kader paste ook het Russische stel op de conferentie van de Grote Vier te Genève de hereniging van Duitsland te doen voorafgaan door de vorming vai Europees veiligheidsstelsel. pkE nieuwe strategie van het westen dreigt roet in het zo zorgvuldig be reide Russische eten te gooien De Sow- jets zijn er thans mogelijk van doordron gen. dat het beter Is. halverwege terug- te keren, dan helemaal af te dwalen van het doel. dat zij voor ogen gehad hebben Wanneer zij dc voor- en nadelen van het verbod van alle kernwapens tegen elkaar afwegen, dan zullen zij spoedig to conclusie komen, dat hel de moeite u is, halverwege terug tc gaan om ve gens een betere weg tc kunnen kieze dat bedoeld is: ontbonden en dat we hier met een vertaler te doen hebben, die tc lui is om na te denken, want op lossen betekent in het Nederlands heel wal anders. Evenzeer is dit het geval met ccn overwonnen standpunt. Men kan in het Nederlands zich moeilijk voorstellen dat iemand met een stand punt gaat vechten en toch geldt ook hier: zonder strijd geen overwinning. Hoe kan men toch voor deze gedachte in het Duits überwinden bezigen? Eenvou dig omdat het Duitse woord een wijdere betekenis heeft. Wij dienen tc zeggen: een verlaten standpunt, een uit de weg geruimde hinderpaal, een verouderde zienswijze. U ziet dat het niet gebruiken van de juiste uitdrukking vaak niet komt door het ontbreken ervan, maar wel door gebrek aan nadenken. UEN WOORD dat opgang heeft gemaakt, is naslagwerk. Men bedoelt ermee een woordenboek of encyclopedie, waarin men namen van dingen op een bepaald gebied of zelfs wel op allerlei gebied kan opzoeken. Maar de vorm is onjuist. Men behoort te spreken van een nasla werk. Het eerstgenoemde woord is een overneming uit het Duits. Dan hebben we verder een strijd te voe ren tegen de woorden met „om" zoals omdopen, omscholing, omvormen, waar voor we in onze taal moeten gebruiken: herdopen ('n andere naam geven): her scholing, vervormen. In deze zelfde buurt vinden we een omstreden kwes tie. Ook moeten we in goed Nederlands iets anders zeggen b.v. een betwistbare kwestie, een zaak waarover men ver schillend kan denken. In advertenties lezen we vaak iets over een onverwoest baar materiaal. Maar bij een ogenblik nadenken moet het ons toch duidelijk worden, dat niemand zo gek zal zijn iets goeds met opzet te gaan vernielen of te verwoesten. Men voelt dus dat er met dit woord iets niet in de haak is. Het dient dan ook vervangen te worden door: onverslijtbaar. Hebt u nooit het woord opademen bij uw lectuur gevonden? Waarschijnlijk wel. Maar herademen was dan de juiiste term. Onuitroeibaar schijnt in de ge schriften van sommige technici het woord middels, terwijl toch het enige juiste „door middel van" is. TN DE OORLOG hadden we de land- stand, een vertegenwoordigend lichaam om de belangen van het platteland te behartigen. Dit woord is, naar ik meen, thans verdwenen, misschien niet zozeer door taalkundige als wel door politieke overwegingen. Want het Duitse „stand" betekent: vertegenwoordigend lichaam. Een ander woord, hiermede in nauw ver band staande is landelijk. Dit woord wordt ten onrechte in dc laatste tijd zeer veel gebezigd voor: het gehele land betreffende. Het spreekt vanzelf dat dit aanleiding moet geven tot misverstand, want landelijk betekent in goed Neder lands uitsluitend: tot het platteland be horende, zoals een landelijk toneeltje, een landelijke omgeving. Aangezien echter vele söhrijvers dit niet meer schijnen te weten, komen we telkens voor raadsels te staan, getuige de vol gende uitdrukkingen: een landelijke bij eenkomst, een landelijk belang, een lan delijke vertegenwoordiger en vele an dere. Het zou aan te raden zijn het woord landelijk niet meer in de Duitse betekenis te bezigen om misverstanden te voorkomen. CEn ENKELE MAAL staan we voor een moeilijk geval. Het zal duidelijk zijn dat we feitelijk niet koptelefoon moes ten zeggen, omdat we geen kop, maar een hoofd bedoelen. Daar staat echter tegenover dat we bij het gebruik van hoofdtelefoon kans op misverstand doen ontstaan, aangezien het woord hoofd bij ons ook de betekenis van „voornaam ste" heeft. In zulk een geval doen we verstandig als we het Germanisme maar tot Nederlands eigendom maken.. Een ander woord dat tegenwoordig ook opgang schijnt te maken, is maatgevend. We horen b.v.: „dat is niet maatgevend". Deze uitdrukking is beslist af te keu ren: Men behoort te zeggen: Dat is geen goede maatstaf. Er zijn heel wat Germanismen, die een kans op overneming hebben. Ik denk hier aan de woorden die van nemen gevormd zijn: opname, inname, overna me, deelname enz. In het geval van op name bestond er lange tijd een verschil in de betekenis tussen opname en op neming. Het eerste werd alleen in de fotografie gebezigd, het tweede in de ziekenhuistaai* Ik heb echter de indruk dat dit verschil aan het vervagen is. Wat de andere woorden op-name be treft, die zou ik zeker thans nog vermij den. TK behoef er wel niet aan te herinneren dat het Duits vaak een samenstelling bezigt, waar dit bij ons niet gebruike lijk is. Maar ook hier kiezen velen de weg van de minste weerstand. En zo vinden we: ideaalbeeld, ideaaltoestand, Indiëvlucht, Tokioregering, Bachavond, waar we verstandiger zouden doen een afzonderlijk bijvoeglijk naamwoord te be zigen of in elk geval de samenstelling door een voorzetsel-uitdrukking te ver- Ik ben er zeker van dat velen helemaal niet weten dat hoorspel een Germanis me is. Maar onze zuidelijke buren gebrui ken het juistere woord: „luisterspel". Dit „juistere" zal u duidelijk worden, indien u aan het verschil tussen horen en luisteren denkt. De term hoogcon junctuur zullen we waarschijnlijk niet licht weer kwijtraken, ofschoon eco nomische bloei" duidelijker uitdrukt wat bedoeld is. Evenmin voelt men in 't algemeen nog het verkeerde in: een uitverkochte zaal of een uitverkocht huis, hoewel men ook hier iets anders bedoelt nl. „geheel be zet". Men zal de fout waarschijnlijk be ter voelen, als men denkt aan: „een uit verkocht artikel, waarin het woord uit verkocht wel juist gebruikt is. Eerste Viscount van KLM genoemd naar pionier De eerste van de negen voor de K.L.M. bestemde Vickers Viscount 803 schroef- turbinevliegtuigen is gisteren op London Airport genoemd naar de Britse lucht vaartpionier sir Sefton Brancker. die in 1930 is omgekomen bij het verongelukken van het Britse luchtschip r-101 De niéuwe aanwinst van de K.L.M. werd in aanwezigheid van de bejaarde weduwe van sii Sefton Brancker gedoopt door de zoon van de verongelukte pionier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5